Cjrocn 2rwarts-J~exels in het harL, fTlets 'oekomst vliegveld onzeker ■)or tegenwerking inspectie' Meierblis: piepers poffen en een biertje uit de fietstas bnflict over 'fluistervliegtuig' Paracentrum Onderonsje kleinzoon en kunstenaar bij monument Thijsse Een apart moederdagcadeau? TEXELSE'ScolJRANT DIO Vrouw overlijdt na fietsongeval Meisje (19) breekt heup Hoornder panelen Veerboot Texelclub Medicijnen toch gratis bezorgd ider de pomp Timótheüsschool gooit banden blis Stuifweg Te veel gedronken IRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11775 VRIJDAG 2 MEI 2003 :hutistenvliegtuig WESTERWERF 2-UITCEEST (NH) - naast Bob's Partyralace - tel. 0251-319101 info@tonscholten.nl www.tonscholten.nl BEZORGING DOOR HEEL NEDERLAND :hijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 (Bij ons gewoon op voorraad!) Cjnn 'ZwtrL-Jtrth it lte( bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. zie pagina 8 WIJZIGING OPHAALROUTES HUISVUIL vliegveld Teuge betrokken, dat met een vergelijkbare kwestie kampt. Ook ambtenaar Jos Nolet, die namens een andere afdeling van de IVW zit ting heeft in de Commissie Geluids hinder van het Texelse vliegveld, is inmiddels overtuigd van het Texelse gelijk 'Nolet weet ook dat alle Texelse organisaties die zijn vertegenwoor digd in de commissie geluidshinder bli| zijn met dit vliegtuig. Zelfs de Werkgroep Landschapszorg. Die weet ook dat het paracentrum anders moet teruggrijpen op oudere vliegtui gen die veel meer lawaai maken', al dus De Bruijn. Ondanks alle onder zoeken wil de IVW, waarbinnen diverse afdelingen volgens Rienks volledig langs elkaar heen opereren, niet van wijken weten. Als de IVW inderdaad niet tot andere gedachten komt, kan dat in de nabi|e toekomst verstrekkende gevolgen hebben voor het Texelse vliegveld 'Als wij dat toestel laten vliegen, kan de inspectie aanvoeren dat we de geluidszone hebben overschreden en in het ergste geval het vliegveld sluiten. Of we hebben door die zwaardere geluidsbeoordeling geen vliegbewegingen meer over om an dere vliegtuigen te laten landen', zo schetst De Bruijn mogelijke doem scenario's. Het paracentrum is veruit de grootste klant van Vliegveld Texel en belangrijk voor een goed exploitatieresultaat. Voorlopig is er niets aan de hand. 'Per 1 april is het nieuwe gebruiksplan voor het vliegveld ingegaan en daarin hebben we de PH-JAS ingedeeld in klasse 6 Ze hebben in elk geval toe gezegd dat voorlopig zo te laten, tot er een definitieve uitspraak is. Maar je moet maar afwachten of ze die af spraak nakomen.' Een 68-jarige vrouw uit Amsterdam is dinsdagmiddag kort na het mid daguur om het leven gekomen toen ze op de Mokweg bij Den Hoorn met haar fiets onder een landbouwcombinatie belandde. (Advertentie) er in de afgelopen jaren diverse mon delinge toezeggingen geweest dat de PH-JAS in een lage geluidsklasse zou worden ingedeeld. Een schrifte lijke bevestiging is echter nooit afge geven. Grootste geschilpunt is de stuw kracht van het paravliegtuig. Het toe stel vliegt met minder vermogen en maakt daardoor minder lawaai, maar klimt minder snel. De stuwkracht wordt echter met minder, zodat de veiligheid met in het geding komt. De Inspectie Verkeer en Waterstaat be strijdt dat en houdt vast aan haar standpunt dat er wel degelijk stuw kracht wordt ingeleverd. 'Je kunt het zien als het verschil tussen een solex en een crossbrommer zonder uitlaat. Wij vinden de PH-JAS een solex, de inspectie vindt het een lawaaiige brommer', zo verbeeldt Rienks het geschil. Onlangs werd bekend dat de protesten van paracentrum en vlieg veld tegen die zienswijze van de IVW zijn afgewezen. 'We kunnen wel in beroep gaan, maar er is ons al te ken nen gegeven dat dat eigenlijk zinloos is', vult De Bruijn aan. De Texelaars worden in hun visie ge steund door verschillende experts. Diverse onderzoeken hebben uitge wezen dat de hoeveelheid geluid die het fluistervliegtuig produceert gering is. Ook het Platform Nederlandse Luchtvaart (PNL) heeft zich inmiddels achter het Texelse vliegveld ge schaard. Deze organisatie komt op voor de belangen van de kleine lucht vaart en stelt momenteel een eigen onderzoek in. Daarbij wordt ook het Op vele tientallen plaatsen gingen ze Maria's Hoeve aan de Westerweg, woensdagavond in de fik. Meier- andere over een groot oppervlakte blissen van klein tot groot. Sommigen verspreid. Rondom de vuren was veel op bijna artistieke wijze opgetast met vertier, zoals in Den Hoorn. Terwijl de oude bollenkisten, zoals die bij jeugd druk doende was om aardap- Toen een 19-jarig meisje uit De Koog op haar bromfiets over het fietspad van de Pontweg naar Den Burg reed, werd zij aangereden door een 56-ja- rige man uit Sneek die achteruit rijdend van de afrit van hoeve Aurora kwam. Het meisie liep daarbij een gebroken heup op en moest per am bulance naar het ziekenhuis worden gebracht Bij de aanrijding raakte het bloemkoolstalletje bij de afrit in het ongerede. De foto werd gemaakt tij dens het verlenen van eerste hulp aan het slachtoffer. (Foto Harry de Graaf) pels te poffen en eikaars gezichten zwart te maken, vermaakten oudere omstanders zich op andere wijze. Om niet op een droogie te staan is het altijd handig als een vrijgevige dorps- Niet alleen toeristen, ook inwoners van Den Hoorn zelf maakten 's mid dags na de Koninginnedagactivitei ten nieuwsgierig een rondje. Bij som mige huizen op Klif, Diek en in de Herenstraat en de Kerkstraat werd gestopt, gelezen, gekeken en het re sultaat van de observaties bespro ken. 'Zo zie ik mijn eigen dorp eens van een heel andere kant', riep een vrouw verrast uit. Pagina 2 genoot in de fietstas een paar biertjes heeft meegenomen. (Pofo s Gerard Timmerman) De Texelse Apotheek ziet voorlopig af van het doorberekenen van bezorg kosten voor medicijnen. Dat naar aanleiding van een uitspraak van de rechter, waardoor een bezuinigings maatregel van demissionair minister De Geus van Volkgezondheid met per 1 mei in werking kan treden. De apo thekers hadden een proces aange spannen tegen de minister, met als gevolg dat de rechter afgelopen dins dag de tariefbeschikking die de mi nister wilde doorvoeren heeft ge schorst. (Advertentie) In de nieuwe rubriek Texel Wereldwijd belicht de Texelse Courant de ko mende tijd met regelmaat een be paalde internetpagina. Deze week de Veerboot Texel-club. Pagina 2 B en w hebben besloten de gerefor meerde basisschool 'Timótheüs' in Harkebuurt in de zin van de Wet op de Leerplicht te erkennen als een met bekostigde instelling voor primair onderwijs. Voorwaarde is wel dat het schoolbestuur instemt met een jaar lijks onderzoek door de inspecteur. Pagina 3 (Advertentie) (Advertentie) ensen die hierover moeten sen, worden niet gehinderd enige kennis van zaken in Het is zo'n duidelijk verhaal ereen is blij met dit vliegtuig, p dat ze hun visie bijstellen.' dt de furieuze reactie van elddirecteur Ed de Bruijn in- let geschil dat Paracentrum heeft met de Divisie Lucht- /an de Inspectie van Verkeer aterstaat over de geluids- ing van het belangrijkste lig van het paracentrum. an het hoogopgelopen conflict verschil van mening tussen de ;tie Verkeer en Waterstaat de opvolger van de vroegere Luchtvaart Dienst (RllD). en mtrum Texel (PCT) over de elheid geluid die de PH-JAS et paracentrum produceert. Cessna hoort volgens de in- e thuis in klasse 1bij de meest ihtige vliegtuigen. Bob Rienks, iarvan Paracentrum Texel, en iegvelddirecteur Ed de Bruijn den dit. Zij vinden dat het toe- uishoort in klasse 6, omdat de sbelastmg aanzienlijk geringer wordt gesteld. 'We hebben dit zo'n tien jaar terug aange zet het oog op de toekomst, het twee keer zoveel mensen loeren en drie keer zo weinig produceert. Het werd toen met nets een fluistervliegtuig ge- .Erisdestijds ook overleg met is Luchtvaart Dienst geweest', viwoedende Rienks. Volgens :teurvan het paracentrum zijn op de foto gezet tijdens de ingebruikname op Texel. (Foto arch.et Toxcise Courant) dat alleen ongeverfd hout, en andere 'milieuvriendelijk' ip de meierblis mogen, op van een verbod op het tradi- vreugdevuur, is bij de meeste de afgelopen jaren diep Zo met bij de bestuurder klein vrachtautootje, die rond 23.45 uur halt hield aan de Stuifweg in Hij haalde enkele oude tevoorschijn, gooide ze op verdween weer. Omstan- één band van de blis, andere verbrandden en de nodige rook- De eigenaar van de auto is bekend en zal voor het van afval worden Wst met dat vliegtuigen wen fluisteren ook met dat directeuren 'vee/ lawaai kunnen maken. Een 34-jarige man uit Den Burg heeft dinsdag opzien gebaard door met 1070 ug/l alcohol in zijn adem met zijn auto door Den Helder te rijden. Dat is bi|na vijf maal het wettelijk toege stane maximum. De politie onder wierp hem op de Hoofdgracht aan een controle en besloot hem na de uitslag een proces-verbaal te geven en zijn rijbewijs in te nemen. De vrouw fietste samen met een an dere vrouw over de Mokweg in de richting van De Mok. Er stond een harde zuidwestenwind dwars over de weg. De vrouwen werden ingehaald door een trekker met daarachter een kiepwagen, die hen op ruime afstand passeerde. Op het moment dat de trekker naast de fietsers reed. werd het slachtoffer door een windvlaag omver geblazen. Hierbij kwam zij onder de wielen van de aanhang wagen terecht. De traumahelikopter was snel ter plaatse, maar reanimatie mocht niet baten. De vrouw is om streeks 12.50 uur aan haar verwon dingen overleden. De trekker bestuurder was een 18-jarige jongeman uit Den Hoorn. De man rechts geniet, zeker na de publiciteitsgolf rond de plaatsing van zijn kunstwerk in de vijver, grote be kendheid. In de persoon links zal de aandachtige kijker het profiel herken nen van een oude bekende van het eiland, Jac. P. Thijsse. De man op de foto is zijn kleinzoon Hans Thijsse, inmiddels 83 en woonachtig in Soest Een gedenkwaardige ontmoeting, met op de achtergrond het kunst werk van Jan Wolkers, een eerbetoon aan Thijsse. Nadat het beeld met kunst en vliegwerk was ge plaatst, vond gisteren de feestelijke onthulling plaats, uiteraard bijge woond door Wolkers, maar ook door vele andere prominente en minder prominente Texelaars en overkanters. En ook al verliep de onthulling aan merkelijk minder spectaculair dan de plaatsing, voor de tweede keer in korte tijd verdrongen persfotografen en cameralieden zich rond de vijver aan de Elemert. Om de openings ceremonie en vooral Wolkers vast te leggen en enkele kenmerkende cita ten uit zijn mond op te tekenen. Ge lijktijdig met de onthulling vond ook de presentatie plaats van het boekje De Grazige Weiden, van Jan Wolkers over Jac. R Thijsse. waarover elders in deze krant meer. Verder werd op het plein van de school die naar de natuurvorser is vernoemd ook de Meimaand Natuurmaand geopend. Een overzicht van de vele excursies staat in de agenda van deze krant. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1