Silkes laatste week in Taranga urgemeester opent aspergeseizoen Wolkers in boekje over Jac. P. Thijsse 'Woorden en beelden die je voorgoed bijblijven Biervaten en boom in nieuw Koger café orenhuis even zonder rieten kap ZEG DONALD WANNEER 1 GARN WO TROUWEN RIS ÜR BLRB03E5 ARM -.DIE boon KOMEN ii, OH' GELUKKIG. IK DACHT dat] O ^6 GING ZEGGEN.' RL5 PARS'-n EN PlNKóTER OP 1 DOG VALLEN. Gemeente steunt 'Goed Fout' van muziekschool Kap kerktoren totaal vervangen 'Thijsse citeren is onbegonnen werk, het gaat maar door' TEXELSE J C0URANT Vreemde eend in de bijt flftroon GOES© Ol-OS"-03 /at ik zeggen wou... )mgangsvormen Koninginnedag in Oudeschild Maurice en Joan de Groot in hun nieuwe café 1 Biervat in De Koog. Vermeulen tegen en zeg: 'Elko, hoe maak jij het?' Zegt hij: 'Dat zeg ik niet, anders maak jij het ook Ja, zo kun je het ook bekijken. Iets anders is iemand een prettige dag toewensen. Toen ik nog met mijn eerste liefde getrouwd was, haalde ik alle boodschappen in één keer. Nu ik alleen ben, kom ik door de weeks twee keer per dag in de supermarkt, want daar stellen ze belang in mij Een lieftallige dame vraagt zelfs wat ik spaar en wenst me dan ook nog een prettige dag toe In het weekend kies ik vijf verschillende kassa's uit en als dan vijf vrouwen gevraagd heb ben wat ik spaar en mij vijf keer een prettig weekend hebben gewenst, dan zult u begrijpen dat mijn week end niet meer stuk kan. Jan Vonk, Zoetermeer. De Muziek- en Dansschool kan re kenen op een gemeentelijke bij drage voor het theaterproject 'Goed Fout'. Uit het fonds Kunst en Cultuur zal daartoe €4.537,80 wor den gehaald. Ook de provincie en de VSB-bank geven met respectie velijk €9.076,- en €3.000,- finan ciële steun aan deze uitvoering, die deze maand niet alleen op Texel zelf maar ook elders in Noord-Hol land wordt gebracht. De negentien jongeren die aan het project meedoen, dragen zelf €100,- per persoon bij als dat mogelijk is; anders komt de Welzijnsstichting over de brug Op Texel zal de uitvoe ring worden gegeven in theater De Kiekendief op De Krim. Het vakantie centrum stelt deze zaal gratis be schikbaar bij wijze van sponsoring. De gemeentelijke adviescommissie voor kunst en cultuurbeleid was una niem van mening dat voor dit doel géén geld uit het fonds Kunst en Cultuur moet worden verstrekt. Argu ment was dat het project meer een educatief dan een cultureel karakter heeft. Het college was daar verbaasd over. Het voert aan dat al eerder is toegezegd dat er een bijdrage uit het kunst- en cultuurfonds zou komen. Ook de andere subsidiegevers steu nen het project uit middelen die voor cultuur zijn bestemd. Bovendien kan het geld op deze wijze snel worden verstrekt. Dat is in dit geval belang rijk, omdat de Muziek- en Dans school al met de uitvoering van het project is begonnen voordat er zeker heid was over de gemeentelijke steun. Als de gemeentelijke bijdrage met of pas veel later zou worden ge geven, zou de school in financiële problemen komen. Silke Kruk uit Oudeschild loopt stage in Taranga Zoo, een dieren tuin in het Australische Sydney. In haar zesde en laatste week werkt ze met olifanten en gorilla's. Dit was het dan, mi|n laatste week in TarAnga Zoo. Een zeer interes sante week. De laatste afdeling, Afrika, zorgt voor twee verschillende diergroepen. Hoefdieren (giraffes, zebra's, olifanten) eh primaten. In te genstelling tot veel Nederlandse dierentuinen hanteert Taranga Zoo het hands off-systeem, wat bete kent dat direct contact met de die ren zo veel mogelijk wordt beperkt. Je komt dus niet in de verblijven als er dieren in zitten, wat een veilig idee is als |e met olifanten werkt. Wel lo pen er een paar trainings programma's met onder meer giraf fes en gorilla's. Zo proberen ze twee vrouwtjesgiraffes in een crucher (een soort vastzetapperaat) te laten staan om ze te kunnen insemineren. Dit is voornamelijk om het gedoe van het verplaatsen van een mannetjesgiraf van de ene naar de andere dierentuin te voorkomen. En men wil de gorilla's leren naar het hek te komen om daar onderzocht te worden, zodat een gehele verdo ving overbodig is. Verdoving levert veel stress op voor de dieren en deze training moet toekomstig on derzoek makkelijker maken. Som mige gorilla's zijn al zo ver dat ze hun schouder tegen het hek houden voor het ontvangen van injecties. De gorillafamilie in Taranga Zoo is en kele jaren geleden uit de Apenheul in Apeldoorn gekomen en is twee maanden geleden een familielid rij ker geworden. Het was de eerste succesvolle geboorte sinds de groep in Australië is en er is een tweede baby op komst. Ook bij de chimpansees zijn dit jaar jonkies geboren. Al met al was ook mijn laatste week in de zoo erg leuk en leerzaam en het is jammer dat mijn stage alweer is afgelopen. Voor ik terug kom naar Texel ga ik eerst nog wat rondreizen om op zijn minst een deel van dit prachtige land te bekijken. Het gebeurt vaker bij restauraties. Tij dens het werk blijkt dat er meer moet gebeuren dan gepland. De kap constructie van de Oosterender kerk toren, die aanvankelijk gedeeltelijk zou worden vervangen, wordt nu in zijn geheel vernieuwd. Het kost €16.000,- extra, maar dat is geen probleem, want bij de kostenraming was al rekening gehouden met der gelijke tegenvallers, zodat het be schikbare krediet toereikend is. 'In mijn prille jeugd waren er maar twee schrijvers. God, die de Bijbel had geschreven, en Jac. P. Thijsse, die de albums van Verkade had ge schreven. Zo begint het essay De Grazige Weiden, dat Jan Wolkers in 1995 schreef ter ere van de vijf tigste sterfdag van Jac. P. Thijsse. Op initiatief van de Stichting Thijssejaar Texel is de tekst bij de onthulling van het door Wolkers ontworpen monument als afzon derlijk boekje uitgebracht door Het Open Boek. Op de voor Wolkers kenmerkende geanimeerde wijze vergelijkt hij God en de Bijbel met Thijsse. 'De eerste schrijver wist in een mum van tijd met gruwelijke verhalen over Sodomieten, Hettieten en Kanaameten je zilver- frisse jongensziel in de wal van Gomorra te roken tot de rimpelige bokking der erfzonde, en als je maar even een appeltje voor de dorst aan sprak, liet hij je zonder pardon door een paar als engelen verklede bos wachters uit de Hof van Eden verwij deren. De andere schrijver, Jac. P. Thijsse, was ook wei streng, maar toch een stuk soepeler. Hij gaf je in ieder geval de ruimte om op je zon dige schreden terug te keren, zoals blijkt uit een verslag in een van zijn eerste boekjes, In de Duinen, over een uit een buitenplaats bij Bloemendaal door een wandelaar ontvreemde zeldzame bonte varen. Hij oreert niet vreeswekkend tegen degene die dat gedaan heeft, dat als het een vrouwspersoon is zij met smart haar kinderen zal baren, noch als het een manspersoon mocht zijn geweest, hij in het zweet zijns aanschijns zijn brood zal eten. Hij schrijft vaderlijk: 'Weet ge wat nu uw plicht is? Schrijf een excuus en, hebt ge wellicht de bonte varen levend in een pot of In een tuintje overgebracht, zend ze dan terug aan Mevrouw. ...ge weet de naam wel? Wolkers beschrijft hoe hij als kind in de blikken beschuit in de winkel van zijn vader zocht naar plaatjes voor de door Thijsse geschreven Albums van Verkade. Hij gaat verder hoe hij op latere leeftijd ontdekte dat Thijsse wel meer had geschreven, zoals Van Vlin ders, Vogels en Bloemen, In het Bosch, en De Levende Natuur, waar van Thi|sse de oprichter was. 'En nog een twaalftal Albums van Verkade waar ik geen weet van had. waarvan de meeste voor de Eerste Wereldoor log waren verschenen. Lente, Zomer. Herfst en Winter. De Bonte Wei. Blonde Duinen, Texel en nog zoveel meer.' Terugdenkend aan zijn kamertje in Amsterdam omschnjft Wolkers hij hoe hij dagenlang 'als in een grazige weide' tussen de boeken lag te lezen en te bladeren. 'Het gevoel alsof de wanden waren opgetrokken uit de omslagen van de plaatjes van de Al bums van Verkade'. Citerend uit het werk van Thijsse komt hij met bloem rijke zinnen, zoals: 'De boomen strooien weèr den weg i met wakke winterblaren' en 'die, vol gevangen morgendauw'. Wolkers besluit zijn essay met: 'Als je Thijsse wilt citeren, is het eind ervan zoek. Het gaat maar Afbeelding van Jac. P. Thijsse in het boekje 'De Grazige Weidenvan Jan Wolkers. door, als een hoorn van overvloed waaruit hij de hele flora en fauna van ons land over je uitstort in woorden en beelden die je voorgoed bijblijven.' De kleine, geestige en verzorgde uit gave wordt aangeprezen als 'een monument, niet in glas en roestvrij staal dit keer, van Wolkers voor de door hem bewonderde leermeester Thijsse'. Het is voor €4,95 te koop bij de boek handels, EcoMare en de VVV Houten biervaten, Duitse zitbanken en een pilaar in de vorm van een boom geven het accent aan 't Bier vat, het bruine café van Joan en Maurice de Groot, dat onderdeel uit maakt van het complex De Nieuwe Toekomst. Gelegen aan het plein, met een terras in de zon, ligt het café op een aantrekkelijk plek De familie De Groot, voorheen van De Zandlo per, is de eerste huurder in het com plex die de zaak heeft geopend. Enige hinder wordt ondervonden van de bouwactiviteiten die aan weers kanten van het bedrijf nog druk aan de gang zijn, maar die zijn van tijde lijke aard. Er is een kleine kaart en er worden hapjes geserveerd. De zaak is van 10.00 tot 03.00 uur geopend VRIJDAG 2 MEI 2003 in de oorspronkelijke stijl moet blij ven, namen de voorbereidingen lange tijd in beslag. 'Het zal er een stuk van opknappen', belooft Bakker. De restauratie duurt een maand of twee en is in handen van bouwbedrijf Frans Zegel Geen toevallige keus, want het is de aannemer waarbij hij zelf in dienst is. Bakker is zelf nauw bij de bouw betrokken. 'Het nieuwe vierkant wordt van eikenhout en on der het riet komen mooie ronde pa len van sparretjes.' onwerkelijk gezicht aan de terweg, waar het Torenhuis het imenteel zonder kap moet stellen, it als gevolg van de wind, maar rdat eigenaars Wilco en Cora ker het in 1578 gebouwde boer- ijtje gaan restaureren. De rieten wordt vernieuwd, evenals het kant Reden is dat het houtwerk i de 425 jaar oude stolp groten- »ls vergaan is, de warmte er aan kanten uitlekt en de eigenaars extra wooncomfort willen. «-KiievA/aarHin' haalt Rakkpr ppn willekeurig stuk dakhout te voor schijn, dat volledig is vermolmd. De opknapbeurt volgt nadat de vorige eigenaar, Frits de Jong, het markante boerderijtje - het enige tastbare over blijfsel van het voormalige dorp in De Westen - begin vijftiger |aren had opgeknapt. 'Hierdoor hoeven we nu de muren en het voorschot met te vernieuwen, die blijven zoals ze zijn Eigenlijk had de familie Bakker het karwei al eerder willen aanpakken. Maar omdat het Torenhuis een Rijks- mnm impnt ic iwaarHnnr hot nohm ha/ Door de regen naar dorpshuis 't Skiltje verdreven, ziet de activiteiten commissie van Oudeschild toch vol daan terug op een geslaagde Konin ginnedag. Tijdens de optocht, onder muziek van KTF. was het nog droog en door de gunstige wind was het 's avonds bij de meierblis gezellig warm op de dijk. Uitslagen: Optocht: Enkelingen 1 Myrthe Koopmans als prinses; 2. Ilse Slegtenhorst als prinses. 3. Michiel Schoehuys met versierde fiets Paren: 1 Maaike en Jesper de Graaf, Wezenputten. 2. Luke Witte en Bob Grisnigt, pnnses Marquerita; 3. Floor en Eva van Sambeek. clowns Groe pen: 1. Natasia en Isabel Eelman, Iris en Suze Witvliet, Lisa, Sanne en Femke Kalf en Rianne Bakker met 25-jarige jubilea. Skil op stelten: 1 De Amstel tijgers, 2 De Wittstraat; 3. De Heemskerckstraat fc ie zoals ik een tijdje uit het zicht lit verdwenen en je loopt weer [is over het eiland te stappen, dan i je allerlei bekenden tegen. En jar ik dan nogal bezwaar tegen lak is dat iemand mij begroet met: Ulo Jan, alles goed?' Fout, fout, lit. Je zet iemand meteen op het (keerde been. Wat moet je daar Ij ia vredesnaam voor antwoord op lien ledereen weet toch dat ieder n aas zich op een doodlopende g bevindt. Het getuigt dan toch een buitengewoon grote pitzinnigheid om dan nog te veron- stefeidat alles goed gaat. leb ooit een baas gehad die de voonte had om te vragen: 'Alles id thuis?' Dat was dan in het trap- ihuis, hij op weg naar beneden en laar boven. Voordat je ook maar kon zeggen - iets als 'behoorlijk )erd' - was hij in geen velden of jen meer te bekennen. Over rme belangstelling gesproken, er is dan ook om gewoon gedag eqgen als je iemand tegenkomt, ep laatst door de Wilhelminalaan «erd ongevraagd achterop geflet- door twee oud-collega's van ooi. Opeens hoorde ik tweestem- 'dag Jan'. Kijk, dat doet een is goed, het feit dat je bij name ;end wordt. Als je meer van le id wilt weten en er de tijd voor wilt rekken dan vraag je: 'Hoe gaat het je?' Mijn vriend Jaap Smit ant- ordt dan steevast: 'Gezond, maar Ook heb ik eens iemand horen gen: 'Wat hebben we het goed is vader met meer drinkt.' Je kunt t vragen hoe iemand het maakt. Ik im laatst in Oosterend Elko ast een lamsvleesseizoen kent ;el nu ook een aspergeseizoen. 'gemeester Joke Geldorp opende nieuw in het leven geroepen jaar- zaterdag door de eerste ■mPlaren te steken. Dat gebeurde det akkerbouwbedrijf van Meina °nrt Keijser, nabij De Waal 'Tij- 'seen vergadering in 2002 had de 9emeester beloofd om een keer seizoen te komen openen. Die belofte komt ze nu na', constateerde Bert Keijser verheugd. Naast de hec tares die nu al zijn ingeruimd voor de aspergeteelt is met het oog op de toekomst nóg een hectare vrijge maakt, waar over vier jaar voor het eerst kan worden geoogst 'Je moet dus nog verder vooruit kijken dan de toeristische sector', reageerde Gel dorp, die onder toeziend oog van Keijser en voormalig landbouwvoor- lichter Jan Koolhof haar eerste asper ges stak. Met een nieuwe machine, die het landbouwplastic van de grond optilde, werden de verse asperges blootgelegd, waarna Geldorp met het gereedschap aan het werk kon. Bert Keijser zei een goed aspergeseizoen te voorzien, aangezien de lengte en omvang van de groenten niets te wensen over lieten. (Foto MiCtnol Dekker)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5