Democratie Georgië onderwerp studie Texelse Sint Jeroengroep hield 'Griekse' reüni 'Je kunt bij mensen niet zomaar knopje omzetten Oliespoor op de Redo Bewoners Maarten hu is bewonderen beeldentuin BRAND1 Mensen in Noo TEXELSE COURANT Vrije School Instructieles voor skaters en skateboarders 'Texelaars' in Waalder galerie Terug van Wereld-Jamboree Subsidie voor fietsentransport Molens gratis millI I.IJk V KOM VOOR II SY (.11 OIR neerd, volgens Hin is er geen sprake meer van een stelselmatige politieke vervolging, waardoor Armeniërs het land moeten ontvluchten. Deze situa tie deed zich volgens haar in het be gin van de negentiger jaren nog wel voor. 'Maar in individuele gevallen kunnen er ook nü nog uitwassen voorkomen. Georgië is een zwakke staat waar nog veel dingen mis gaan.' Hin zegt bij haar onderzoek baat te hebben gehad bij de band tussen Texel en Georgië, 'ledereen kent het verhaal over de Georgische opstand. Zelfs jongeren kennen de geschiede nis over de soldaten die op een eiland in Nederland tegen de Duitsers voch ten. Als ik zei dat ik van dat eilandje kwam, dan werd ik warm ontvangen, zelfs in de kleinste dorpjes. "Oóóh Texel", zeiden ze dan. Het leggen van contact verliep daardoor makkelijker.' Het proefschrift van Judith Hin is te bestellen via internet, www.knag.nl., bij het onderwerp Nederlandse Geo grafische Studies (NGS). De opbrengst van de kledirv- van Mensen in Nood komt ditjj goede aan projecten die in heli staan van kinderarbeid. De in» ling wordt gehouden op dinsq mei; kleding kan worden geh naar de volgende adressen i Kruisgebouw, Jonkerstraat 13 Burg (tussen 9.00 en 16.00 uir gebouw naast de hervormde van De Cocksdorp (tussen kji 12.00 uur), Bethel in Zuid-Eis (tussen 10.00 en 20.00 uur), ad* woning van de familie Westeit De Ruyterstraat 63 in Oudesclu familie Zwanenburg, Naalranu Den Hoorn en op Slotskolk; Oosterend (van 10.00 tot 12.0 van 14.00 tot 16.00 uur). Bij de' lie Zwanenburg in Den Hoorn ka; op maandag 12 mei al kleding den ingeleverd. Mensen die a staat zijn zelf naar een verzamg te komen, kunnen contact opm met Come Hordijk, tel. 32906 18.00 uur), of 06-53811403 VRIJDAG 9 MEI 2003 'Het valt niet mee voor landen met een totalitair regime ineens over te stappen naar een democratie. Je kunt bij de mensen niet zomaar een knopje omzetten, waardoor ze zich anders gaan gedragen.' Dat zegt sociaal-geografe Judith Hin, die voor haar studie politieke geo grafie aan de Universiteit van Am sterdam onderzoek deed naar het burgerschapsgevoel van Armeniërs in Georgië. Haar con clusie is dat deze etnische groep zich totaal niet betrokken voelt bij de jonge democratie. Op 23 april verdedigde de in Amsterdam woonachtige Texelse met succes haar proefschrift Etnic and Civic Identity: Incompatible Loyalties? Geen alledaags onderwerp waarop de 33-jarige dochter van Kees en Annie Hin (voorheen van de Ottersaat bij Oudeschild) is gepromoveerd, maar wel een keus die alles heeft te maken met de band tussen Texel en het voormalige Sovjetland. Politieke geografie heeft haar bijzondere inte resse en toen de universiteit studen ten zocht om onderzoek te doen in Georgie. hoefde ze met lang na te denken. 'Ik zocht een interessant onderwerp om op te kunnen promo veren. Dit was mijn kans om het land te zien waarover ik zoveel verhalen had gehoord. En wat kan spannen der zijn voor een politieke geograaf dan het bestuderen van een nieuwe onafhankelijke staat, zeker eentje die net de omschakeling van commu nisme naar democratie heeft doorge maakt en waarvan de bevolking be staat uit verschillende groepen.' etnische Traditie Haar onderzoek heeft alles te maken met het actuele vraagstuk op welke de bevolking bestaat uit met- Georgiërs. waarvan de Armeniërs met acht procent de grootste minder heid zijn. Ze wonen er vaak al hon derden jaren, maar van enige verbon denheid met de Georgische staat is manier een stabiele democratie kan worden opgebouwd in een staat waarin meerdere etnische groepen wonen. Georgië leent zich goed voor zo'n studie. Zo'n dertig procent van Judith Hin: 'ledereen kent het verhaal over de Georgische opstand. geen sprake, zo bleek uit het onder- zoek van Hin. Ze voerde er gesprek ken met tientallen Armeniërs. 'Ze wonen er wel, maar zien de staat niet als iets van henzelf en voelen zich er ook met verantwoordelijk voor. Het heeft alles met traditie te maken. Onder het Sovjetregime was stelen van de staat bijvoorbeeld geen pro bleem. Nu Georgië een democratie is, is dat gevoel met veranderd. Mensen zijn zich niet ineens anders gaan ge dragen, ze voelen zich met verant woordelijk voor de democratische staat. Het is een vrij trieste conclusie, maar onder de Armeniërs blijkt het burgerschap totaal met te bestaan.' Daardoor ontbreekt volgens de pro movendus ook de samenhang in de democratie en vormt Georgië een zwakke staat. Discriminatie 'Bijkomende probleem is dat de eco nomische situatie er na de onafhan kelijkheid niet op is verbeterd en dat het zelfs vrij slecht gaat. De ontevre denheid onder Armeniërs in Georgië Georgia Ethnic composition of the population in the research regions Other ethnic groups Georgians Siglinaghi De vijf regio waarin ze onderzoek heeft vemcht en de voormalige autonome regio's in Georgië. is groot Er wordt in het land op grote schaal gediscrimineerd en veel gaat via netwerken. Als je geen Georgiër bent, heb je meer last van de corrup tie. Als je de mensen vraagt of ze de democratie willen behouden, of weer terug willen naar het oude Sovjet bewind, dan kiezen ze vaak voor het oude regime. Of ze willen een ander systeem, met een sterke leider, één man die over alles beslist. Overigens willen ook veel Georgiérs de demo cratie afschaffen en in plaats daarvan een sterke leider de macht geven Ik heb dat onderzocht om de uitkom sten te kunnen vergelijken Hoe groot de afkeer van Armeniërs ten opzichte van Georgië is, blijkt uit een anekdote. 'Toen ik naar Neder land berichtte dat er een Georgische vrouw zou komen solliciteren, werd ze boos. "Ik ben een Armeense", zei ze. Veel jongeren willen emigreren, bij voorkeur naar Amerika.' Opstand Weliswaar worden Armeniërs in Georgië op grote schaal gediscrimi- De Vrije School houdt woensdag 14 mei een inloopochtend. Ouders en anderen geïnteresseerden zijn tussen 9.00 en 10.30 uur welkom in het ge bouw aan de Gasthuisstraat in Den Burg. De vereniging Skatepark verzorgt za terdag 10 mei een tweede instructie les voor skaters en skateboarders die hun niveau willen verhogen. De deel nemers leren de trucs die bij een 'streetparcours' als het park in Den Burg horen. De skaters oefenen op remmen, springen, bochten en ach teruit njden, terwijl de skateboarders vooral de mogelijkheid van hun plank verkennen Ook de 'hulpmiddelen' komen aan de orde: de box, pira mide, quarterpipe, tricky bank en de halfpipe. Maarten Steenvoort geeft instructie aan de skateboarders, Jos de Ridder houdt zich bezig met de skaters. De les duurt van 10.00 tot 11.00 uur. Deelname kost €2,-, ter plaatse te voldoen. Aanmelding vooraf is niet nodig, maar het is wel zaak er tijdig bij te zijn. Bij de skaters is er met veel plaats meer; skateboarders zijn nog volop wel kom. Voor de ouders is er koffie. Bij voldoende belangstelling wordt een derde les georganiseerd. Prominent aanwezig in de nieuwe expositie in Galerie Langwaal zijn de kleurrijke abstracte landschappen van Erika Stulp Bij deze kunstenares, die haar opleiding kreeg aan de Aca demie Minerva in Groningen en al meerdere malen in De Waalder gale rie exposeerde, gaat het om het vast leggen van emoties. Ze laat zich meeslepen door een bepaalde stem ming, die al schilderend vormt krijgt. Daarnaast zoekt ze volgens eigen zeggen naar 'esthetische kwaliteit die met bedacht is maar ontstaat'. Nieuw voor de galerie is het werk van Pablo Hoving, telg van een kunstzin nige familie uit het noorden van het land. Zijn vader schildert, zijn broer studeerde aan de filmacademie en zelf volgde hij een opleiding aan de Academie Minerva. Hij maakte vele soorten sculpturen van dieren, met kippengaas dat hij beplakt met papier en daarna impregneert. Deze bees ten zijn mooi van lijn, maar vooral ook met gevoel voor humor gemaakt. Zo is er een oranje zeehond met propelleraandrijving, een bastaard hondje dat zijn poot optilt, een oer- vogel en - speciaal voor Texel - 'Texelaars', een drietal schapen van met schapenwol gevuld gaas. De expositie, die deze week van start is gegaan, duurt tot en met 14 juni. Vanaf heden is ook de beeldentuin van Galerie Langwaal weer open. Er staat werk van Maud Engberts, Marijke van der Horst, Els Kingma, Marijn Koenen-Gorter, Ynskje Pennig, Antoinette leRoy, Hanna Samson, Sjoukje Ultzen en Matthea Veen. De galerie is van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Texelaars', een kunstwerk van Pablo Hoving. Na veertig jaar weer bijeen, voorste rij van links naar rechts: Kees van Heerwaarden, René Rijk, ementus-pastor Y.C. Tuyn en Jos Neijens. Staand: Niek Slijderink, Adrie Schoo, Jan Rijk, Peter Schoo en Jan Witte. Inzet: Hans Dernison. Acht leden van de Texelse Sint Jeroengroep, een voorloper van de scouting, deden in 1963, veertig jaar geleden, mee aan de wereldjamboree in Griekenland. De dag voor Koninginnedag werd Niek Slijderink, de legendarische oud-hopman van Scouting Texel, tachtig jaar. Redenen genoeg voor een reünie, vond het gezelschap, dat samenkwam bij Slijderink, die samen met zijn vrouw sinds enkele jaren in het Utrechtse Houten woont. Ten huize van de grote roerganger - zoals zijn vroegere pupillen hem lief kozend noemen - werd het een ge zellig samenzijn, kwamen de verha len los en gingen de gedachten terug naar Schilderend 66, Slijderinks toen malige woning, die vaak een zoete inval was. Ter ere van zijn verjaardag kreeg hij een fles Griekse drank, ouzo. 'Iedere dag twee borreltjes, dan houdt hij het nog wel een tijdje vol', meende Adrie Schoo, één van de reünisten. De ouzo was tegelijkertijd bedoeld als troost, want hoewel hij graag had gewild, kon Slijderink veer tig jaar geleden met mee naar Grie kenland. De begeleider van toen, kapelaan Tuyn, was er nu ook. Hij bracht het tot pastor en woont tegenwoordig in Heemstede. De enige die er met was, was Hans Dernison, die op een cruiseschip werkt dat in het Caraibisch gebied rondvaart. Slechts twee reünisten wonen nog op Texel: restaurant-manager René Rijk en engineer Peter Schoo. Jan Rijk is docent landbouwmechanisatie en woont in Sint Pancras, evenals Jan Witte, die reisleider in Azië is. Service monteur Adrie Schoo woont in Schagen en docent natuurkunde Jos Neijens in Borne. Vutter Kees van Heerwaarden heeft zijn huis in Alkmaar. Hij werkte jarenlang bij Albert Heijn. Zoals het een echte reünie betaamt, werden er volop foto's gemaakt. Op één ervan poseren de reünisten in dezelfde opstelling als destijds voor de fotograaf van de krant, die hen bij thuiskomst, na een trip van vier we ken, op de kiek zette voor hotel De Zwaan. Op die foto stond, afgezien van Slijderink, ook Jan Witte niet. Hij was ingedeeld bij de staf, reisde niet per vliegtuig maar per trein en omdat er organisatorisch nog veel moest worden afgewikkeld, keerde hij pas later terug naar Texel. Het krantenknipsel waarin verslag wordt gedaan van de thuiskomst van Jeroengroep werd veertig jaar lang zorgvuldig bewaard. De stichting TEMO (Texelse Eigen Mobiliteitsonderneming, onderdeel van de Stichting Duurzaam Texel) krijgt van de provincie Noord-Holland €40.000 subsidie voor het introduce ren van elektrische fietsen en een fietsentransportsysteem op het ei land. De subsidie wordt verstrekt in het kader van de Deelverordemng toerisme Noord-Holland, die zich erop richt een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van het toerisme. Jaarlijks worden in twee rondes sub sidie toegekend. Bij de eerste ronde steunt de provincie zestien doelen met in totaal €327.000. Naast het fietsenplan van TEMO kan Texel re kenen op een bijdrage van €21.500 voor de realisatie van een kinder speelplaats op de passantenhaven in Oudeschild en een bijdrage van €43.050 voor het vertalen van toeris tische informatie op digitale zuilen bij EcoMare. Molen de Traanroeier in Oudeschild en de molen van polder Het Noorden (nabij Oosterend) zijn in het kader van de Landelijke Molendag zaterdag 10 mei gratis te bezichtigen. Met name donateurs van de Traanroeier worden van harte uitgenodigd 'hun' molen te bezoeken. De Oudeschilder molen is open van 10.00 tot 16.00 uur, de mo len van Het Noorden van 11.00 tot 16.00 uur. Overigens is de stichting die zich inspant voor het behoud van de Traanroeier op zoek naar nieuwe geldschieters. Voor een gift van €7,- per jaar mag iemand zich donateur noemen, krijgt hij elk kwartaal 'De Molenpost' (met nieuws over de Traanroeier en andere molens in Noord-Holland) en heeft hij jaarlijks enkele malen gratis toegang tot de molen. Wie jaarlijks €125,- doneert, krijgt de status van sponsor. Meer informatie is verkrijgbaar bij het Maritiem en Jutters Museum, tel. 314956. De beeldentuin van Stan Boon aan het Oudedijkje, waarvoor de ge meente de agrarische bestemming wijzigde in een maatschappeliike, mag zich in een grote belangstelling verheugen Dagelijks stappen vele tientallen passanten van de fiets om een kijkje te nemen in het gevarieerde domein van Boon. Zelfs hele vrouwenclubs van de overkant ko men ervoor naar Texel. Bezoekers wandelen rond op het terrein waar hij zeven verschillende tuinen heeft ge maakt, zoals een rozentuin, een heemtuin, een doolhof en zelfs een eendenkooi in het klem. Nieuwste aanwinst is een doorzichtige bijen kast, met daarin een honingraat. Boon; 'Zo kun je, zonder te worden gestoken, van dichtbij zien hoe een bijenvolk werkt.' Veel belangstelling is er ook voor de beelden, die er door René Geurtzen van Galerie Het Posthuys zijn neergezet. Dat kunst onverwachte vragen oproept, ont dekte Boon dinsdag, tijdens een be zoek van bewoners van het Maarten huis. 'Ik zou wel willen weten hoe het kunstwerk heet en wie het heeft ge maakt', informeerde een dame in het gezelschap. Boon moest het ant woord schuldig blijven. 'René heeft al tijden beloofd een lijst te maken. Maar hij heeft het zeker erg druk, want ik heb nog steeds mets.' Het bezoek kreeg limonade aangeboden in de educatieve ruimte, bedoeld om natuurvideo's te bekijken of iets te vertellen over de natuur, bijvoorbeeld aan de hand van gevonden braak- ballen. 'Want het leren over de natuur is een belangrijke doelstelling van deze tuin.' Omdat de bouw van een schuur niet is toegestaan, moet dat tot dusver gebeuren onder een afdak en dat is volgens Boon toch een beetje behelpen 'Het liefst zou ik een schuurtje bouwen, waarin ook ruimte is voor een toilet. Want met zóveel bezoekers is dat wel een gewenste voorziening.' Hij heeft toestemming gevraagd aan de gemeente, maar omdat de huidige bestemming daar niet in voorziet, ligt het nog wat moei lijk. j(ft V„n JkulUmi Brandweerlieden kwamen donder- vermoed-wordt dat het om dagmorgen in actie om het wegdek ker gaat. Het oliespoor. begon van de Redoute te ontdoen van een kruising met de Redoute en en oliespoor. Het was gisteren niet be- ter hoogte van Ceres, kend wie de olie heeft verloren, maar foto Aan de rand van de vijver praat Stan Boon bewoners van het Maartenhuis bij over zijn beeldentuin. UJN RtlO tnni iriln* va» dv Trtriw St Jwwi»|wrp" brblwn iioolj;o»uHtton AAO de wrrri»ljjrob«ircr in koor- utrD hu» V'ltfWMlv tiip to ri»*. Hijwa tovi «*|ui*<i»fl kll"Wtr« noritoi* v.k>» /H v.ret up hot! nUoil warrti w.««ir htm hit do knol rr i» bljKHidrr harlrlijk word boroi»!

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6