TEXELSE JpjCÖJpANT Cjrocn '2tmrLr Jexels in het harL, estuursrechter stelt andartsen in gelijk Noodopstelterrein Teso in gebruik genomen Bloembollentelers bieden te velde én grote windmolen op oordpunt Waddenhaven rand verwoest schuurtje HSZftZL2003 |?r kleinere turbines verdwijnen Dominee bevestigd m Waddentoernooi m SVO grijpt mis Turnwedstrijden Duyfken te koop Braaksma overleden Waddenhaven nu los van gemeente Potloodventer TEXELSE'^COURANT SUPER DE BOER Raaks nt vrijde ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11778 fEXELSE DINSDAG 13 MEI 2003 COURANT V/mcflurb fJefö- Cenrrmn en jwoterfalxiok |WT 3 Graaf;* schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 vier windmolens rond de antenhaven in Oudeschild •n plaats voor één grote ne, die komt op de noordpunt je haven. Dat is het resultaat jesprekingen tussen energie- ijf NUON en het bestuur van denhaven Texel. Als tegen- latie worden de passanten- en ichthaven van de watersport- niging kosteloos van natuur- im voorzien. Op het terrein van ihove BV en dat van Dick I komen twee gelijksoortige nes. laatsmg van één molen van 1,8 iWalt is volgens Jook Nauta. aller van Waddenhaven Texel enige realistische alternatief' de vier molens van 250 kiloWatt haven 'Want het feit is dat hel recht heeft de vier be te handhaven of door soortgelijke types.' de overlast die de turbines dat laatste niet de Dat er nu één grote molen betekent met dat het helemaal is met de overlast. 'On- daldeze nieuwe, grote molen stiller is, blijft er toch hinder. De molen staat op 75 meter afstand van de ha ven.' De molen krijgt een ashoogte van 65 meter, de punt van het rotorblad haalt bijna de 100 meter Een tweede, soortelijke molen, die aanvankelijk bij de asfaltcentrale zou komen, verhuist naar het terrein van de voormalige elektriciteitscentrale, waar Tatenhove BV is gevestigd. Een derde molen komt op het nabijgele gen terrein. Deze komt in de plaats van de twee molens waarvoor Dick Graaf al vergunning heeft. De drie turbines wekken samen 5,4 megaWatt op, voldoende elektriciteit op om alle Texelse huishoudens van natuurstroom te voorzien. Omdat er nog procedures moeten worden ge voerd, zal het nog tot 2005 of 2006 duren alvorens de molens kunnen worden neergezet. Er komt geen uit kijkpost in de molen. Dat is te duur en tast bovendien de privacy van pleziervaarders aan. Om de acceptatie van de molens te verhogen en het imago gunstig te beïnvloeden, richten de drie exploi tanten een informatiecentrum in het nieuwe havengebouw in. Daarin wordt de productie van energie in beeld gebracht en voorlichting gege ven over nut en noodzaak van wind energie, waarbif de specifiek de Texelse situatie in beeld wordt ge bracht. Het gratis verstrekken van natuurstroom aan de pleziervaarders wordt als een belangrijke geste ge zien, die het draagvlak voor wind energie en -molens zal verhogen. Zolang de vier oude molens er nog staan, worden ze tijdens het hoogsei zoen 's avonds en 's nachts stilgezet. Vorig jaar gebeurde dat al, nadat wethouder Nel Eelman zich er per soonlijk sterk voor had gemaakt. Een woordvoerder van NUON laat zich tevreden uit over het nu be haalde resultaat. 'Een mooi midden weg.' tndweer rukte afgelopen nacht uit voor brand in een schuurtje achter de korte felle brand heeft afgelo- nacht een schuurtje achter woonhuis aan de Weverstraat en Burg verwoest. Volgens tbewoners sloegen de vlam- aanvankelijk tot een paar r hoog uit het gebouwtje. 'andweer rukte uit voorzorg uit we$ wagens en de hoogwerker chade aan aanliggende perce- voorkomen. Het schuurtje be- z'ch achter Weverstraat 31 de doorgang langs de Action, lekke bleek de brand zich te fken tot het schuurtje. De hoog werker hoefde niet te worden ingezet. Het schuurtje, eigendom van Geuko Haikens, twee daarin gestalde brom mers en een deel van de schutting gingen verloren. De brand werd tegen kwart voor één ontdekt door een omwonende die meteen de brandweer waarschuwde. Die was binnen een paar minuten ter plaatse. Over de oorzaak viel afgelo pen nacht nog weinig te zeggen. Vol gens officier van dienst Richard Rijk kon elektriciteit als oorzaak al wel worden uitgesloten. 'Verder wordt het recherchewerk.' •kmaarse bestuursrechter E. der Linde heeft vrijdag de artsen van de praktijk aan de Kruislaan in Den Burg, die 1 de bouw van een naast en appartementencomplex J} grote lijnen gelijk gegeven. Bouwbedrijf, dat het complex ealiseren, kan hierdoor niet 'en aan de appartementen. Poging de bouw stoppen had- e tandartsen donderdag in een Jeding de rechter gevraagd de Vergunning van de negen ap- menten te schorsen. De tand- n vrezen voor parkeer den. Daarnaast zijn zij van mening dat de gemeente de spelre gels van het openbaar bestuur heeft overtreden. De rechter vernietigde in haar vonnis de beslissing op bezwaar van 14 ja nuari. Hierdoor is de bouwvergunning geschorst, totdat door de gemeente een nieuwe, aangepaste beslissing is genomen. De tandartsen vinden vol gens een woordvoerder dat de uit spraak recht doet aan de beginselen van goed bestuur. De gemeente wilde niet reageren, omdat de moti vatie van de uitspraak nog met be schikbaar is. Een woordvoerder van Duin Bouwbedrijf noemde de uit spraak teleurstellend, 'maar we had den het wel ingeschat'. Teso maakte vrijdag voor het eerst gebruik van het nieuwe noodopstelterrein op het 'weiland van De Porto'. Teso heeft vrijdagochtend voor de eerste keer haar nieuwe nood opstelterrein gebruikt. De boot- dienst wilde testen hoe het vorig jaar aangelegde terrein in de prak tijk werkt. Op een paar kinderziek tes na, verliep het volgens ver keersleider Peter van den Berg allemaal prima. 'De proef is ge slaagd.' Dat het nieuwe terrein met een opper vlakte van elfduizend vierkante me ter ruim is, ondervond de bestuurder van de allereerste auto die het terrein opreed. 'Die begon te dwalen over het terrein', vertelt Van den Berg. 'Maar toen stonden we er ook nog met meteen om het verkeer in banen te leiden. Daarna ging het wel goed Met behulp van oranje pionnen zorg den Teso-medewerkers ervoor dat de auto's achter elkaar plaatsnamen op het noodopstelterrein. Vandaar kon den ze later langs de verkeerstoren doorrijden naar het opstelterrein bij de boot. Bij de toegang naar het noodopstelterrein, vlak na de ver keerslichten, stokte de doorstroming zo nu en dan, doordat de lichten lang op rood stonden. Daardoor ontston den, als het groen was. telkens kleine wachtrijen. Van den'Berg: 'Dat heb ben we doorgegeven aan de politie. Het is de bedoeling dat de lichten straks wat langer op groen blijven staan, zodat auto's beter in een keer het noodopstelterrein kunnen oprij den.' Volgens hem moeten er ook nog bankjes, vuilnisbakken en een wc bij het terrein worden neergezet. Het noodopstelterrein is aangelegd om wachtrijen langs de Pontweg te voorkomen. Dat moet de politie ont lasten van een hoop werk op drukke dagen. 'Het is de bedoeling dat er straks nog maar één agent hoeft te staan bij de stoplichten als het nood opstelterrein in gebruik is.' Op de wachtenden had de openstelling af gelopen vrijdag een gunstig effect 'Als mensen langs de Pontweg ston den, wilden ze nog wel eens ongedul dig worden Hier op het nood opstelterrein zie je dat ze rustiger zijn. Ze stappen uit om even wat te lopen en je ziet ook dat er bijvoorbeeld even een balletje wordt getrapt. Als je hier staat, heb je het gevoel dat je er bent en dat je meekan. Dat was niet zo als je langs de weg moest wachten Het noodopstelterrein biedt plaats aan 430 auto's, die kunnen worden opgesteld in 26 banen. De wachttijd bedraagt volgens Van den Berg één uur als het noodopstelterrein hele maal vol staat. Op die dagen lopen acht opstellers rond om het verkeer op beide terreinen in goede banen te leiden. Het noodopstelterrein werd vorig jaar aangelegd door aannemer De Vries en Van der Wiel. De kosten, €385.713,-, werden betaald door de gemeente, de provincie en Teso. Naar verwachting wordt het terrein ongeveer twintig keer per jaar ge bruikt. Veel achter het stuur zitten, hoeft ze voorlopig niet meer. 'In de gemeente Mid-Fryslan liggen de dorpen tot twintig kilometer uit elkaar. Hier kan ik gewoon op de fiets naar de orga nist en kan ik lopend naar de voorzit ter van de kerkenraad', vertelt Carla Duinkerken-Visser (43). Zondag werd zij bevestigd als nieuwe dominee van de doopsgezinde gemeente. Pagina 2 Zo'n 450 sporters van de vijf Waddeneilanden nemen het komend weekend tegen elkaar op bij het 22ste Waddentoernooi. dat op Texel wordt gehouden. De wedstrijden zijn zoveel mogelijk geconcentreerd in en rond Den Burg. Pagina 3 Door met maar liefst 7-2 van concur rent Knollendam te verliezen heeft SV Oosterend in de laatste wedstrijd van het seizoen haar kans op extra wed strijden om promotie verspeeld. De gehavende selectie, die was geteis terd door afzeggingen, begon uitste kend, maar klapte in de tweede helft helemaal in elkaar. Pagina 7 Na drie uur wedstrijden werd zondag onverwacht Barbara Damstra uitge roepen tot Texels kampioen turnen. Esther Witte, de winnares van vorig jaar, had zich goed verdedigd en ein digde op de tweede plaats. Pagina 7 De replica van het VOC-schip Duyfken is te koop. De Austra lische stichting die het schip in ei gendom heeft, kan de onder houdskosten van EUR300.000,- per jaar niet meer opbrengen. De vraagprijs bedraagt €4.000.000,-. De Duyfken, een replica van het VOC- verkenningsschip dat in 1606 Austra lië ontdekte, is zo waarheidsgetrouw als mogelijk is nagebouwd. Het geld hiervoor kwam onder meer van de stichting die de viering van 400 jaar VOC organiseerde. Waar veel repli ca's, zoals de Batavia, nauwelijks konden zeilen, bleek de Duyfken ui terst zeewaardig. Na een soms ha chelijke reis meerde het schip met zestien bemanningsleden aan boord na een zeereis van 18.200 mijl vanuit Sydney vorig jaar april af in Oude schild. De komst vormde het hoog tepunt van het VOC-jaar en werd bij gewoond door prins Willem Alexander en prinses Maxima. Nadat ook andere VOC-steden waren aan gedaan - en nogmaals Texel -, werd de replica per container verscheept naar Australië. De Australische Duyfken 1606 Replica Foundation bood het eind vorige week in de krant The Weekend Australian te koop aan. 'Jammer dat hier tevoren niet beter over is nagedacht', reageert directeur Esther Banki van het Maritiem en Juttersmuseum. 'Want het was na tuurlijk hartstikke leuk geweest als we het schip in Nederland hadden kun nen houden. Misschien was er wel een koper geweest.' Ron Braaksma uit Den Burg is zater dag op 39-jarige leeftijd overleden. Braaksma lag sinds december in een ziekenhuis in Leeuwarden, nadat hij tijdens zijn vakantie op Gran Canaria was getroffen door een acute alvleesklierontsteking. Café-restau rant Grenszeloos aan de Grensweg in de Dennen blijft voorlopig gewoon open. Jeugdvriend Anne Hager uit Leeuwarden zorgde er begin april voor dat de zaak van Ron en Joke Braaksma weer kon draaien. 'Daar ben ik aan begonnen en dat maak ik ook af. Na het seizoen moeten we maar verder kijken.' Braaksma wordt donderdag gecremeerd in Alkmaar. Telers die een bod uitbrengen op een partij narcissen. Ze waren gisteren te zien op het land van bollenteler Sieme de Jager in De Kuil bij Den Hoorn, waar onder leiding van commissionairs van veiling Hobaho narcissen bij opbod werden verkocht. De Jager is één van de zeven Texelse telers die dit voorjaar hun bloem bollen 'groen' laten veilen. Vooral rond Den Hoorn is dat het geval. De één stopt er om gezondheidsredenen mee, de ander uit financiële nood zaak en een derde bouwt af omdat er geen bedrijfsopvolger is. Het hoge aantal groene veilingen heeft alles te maken met de ongekend slechte tij den in de bollensector. Narcissen, maar ook tulpen, krokussen en lelies moeten onder de kostprijs worden verkocht. De opbrengsten waren gis teren navenant slecht. Meer over de malaise in de bollenteelt in interviews met enkele telers elders in deze krant. De Stichting Passantenhaven Texel heet voortaan Stichting Wadden haven Texel. Donderdag 8 mei zijn bij notaris Dogger Kooi de sta tuten van de nieuwe stichting ge passeerd. Daarmee is de stichting formeel geheel onafhankelijk van de gemeente komen te staan. De bestuurlijke betrokkenheid van de gemeente vloeide voort uit het feit dat de oude Stichting Passantenhaven de overname van de haven betaalde met een lening van de gemeente. Doordat de stichting de nieuwe ha ven vorig jaar herfinancierde, kon de lening van de gemeente worden af gelost. Verder stond de gemeente garant voor de exploitatie, voor het geval er minder dan 15.000 scheeps- overnachtingen per jaar zouden zijn In de loop van de jaren is hier twee keer gebruik van gemaakt. Na de re constructie van de haven is het aan tal overnachtingen dusdanig ge groeid, dat de garantstelling niet meer nodig is. Daardoor is het met meer nodig dat de gemeente nog bestuurlijke bemoeienis met de ha ven heeft. Gemeentelijk bestuurs- Een 12-jarig meisje werd donderdag rond 16.45 uur opgeschrikt door een zogenoemde potloodventer. Zij reed met haar paard in een weiland tussen het Mienterglop en de Pontweg toen zij tussen de bosjes de geheel blote man ontdekte, die aan het masturbe ren was. Hij was tussen de 30 en 40 jaar oud, kaal, lang en mager. Op één of beide bovenarmen droeg hij een tatoeage. ambtenaar Rom van Schaik blijft wel bestuurslid, maar voortaan op per soonlijke titel. (Advertentie) tfTMM -Jstri Jtxrll aha bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE gemeente, werk en inkomen Texel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 14 mei 10.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1