<H> teso 'Voorkeur voor gemeente in kleine gemeenschap 'Productenroute goed voor imago van Texel' Dag moeder Carla Duinkerken bevestigd als dominee Agenda Honderden deelnemers aan Landelijke Fietsdag Blik vanger iiü oud Papier Hoogwater te Oudeschild Fluitconcert voor eindexamen Grootse markt in Oosterend Colofon TEXELSE 2 COURANT Voor moederdag kun je werkelijk alle kanten op. Je kunt die dag ver geten, verdringen, vieren, ver knoeien of verkwanselen. Er zijn van die ontroerende momenten om streeks zo'n datum. Je loopt de supermarkt in om vijf voor zes en naast je staat een oude man, in hemd en vergane broek, hij is op de valreep nog even naar de super gerend. En daar staat hij dan met in zijn handen zo'n onmiskenbaar moederdagboeket in hartvormig geknipt folie verpakt, knaloranje met geel schreeuwt je tegemoet en je moet je handen thuis houden om het overbodige harde groen er niet meteen uit te rukken. Hij heeft te weinig geld bij zich. De man kijkt vertwijfeld naar het boeket en ver volgens naar mij. 'Mooi boeket', lieg ik met verve, 'zal ze blij mee zijn.' Ik bereken of hij inderdaad zelf nog in het bezit zou kunnen zijn van een moeder of dat hij handelt uit naam van een kind. 'Veel te duur', zegt hij zuchtend 'Morgen breng ie ge woon de rest', beslist het meisje van de kassa monter. En daar gaat hij op zijn sloffen met zijn buit. Een groet kan er met meer af. Wie heeft wat gekregen? Wie is ver geten? Wie rouwt omdat zij geen moeder is? Wie is veel meer moe der dan de biologische moeders zijn en is desondanks voor de zoveelste keer niet bedacht? Wie vervult de moederrol zonder dat iemand dat in de gaten heeft. In ieder geval is het tijd voor zeer veel collectieve gevoe lens en rituelen die in deze kaalslag- tijd ongelooflijk belangrijk zijn. En nu de recessie toeslaat, zal de com merciële tint mogelijk wat afnemen en worden de kinderen en de vaders gewoon weer wat creatiever uitge daagd en dus origineler. Want alles is mogelijk. Afgezien van de mooiste boeketten, zijn er de speciale hartvormige mandjes met mamathee, een cadeaubon van schoonheidssalon Els van der Slikke, een kan met vier bekers bij Audry H&G, moederdagtip: een bon van Kapsalon Qnipp. En natuurlijk de meest intrigerende advertentie: spectaculaire moederdag aanbie dingen 'De Bewaarplaats'. Naast al deze gebruikelijke cadeaus doen zich ook nieuwe gebruiken voor. Ik hoorde van een groepje moeders die zich terugtrokken om met z'n allen de ervaringen omtrent beval lingen door te nemen, dit gepaard met veel wijn en goed eten. Ik hoorde van een moederruildag om zo het moederschap met andere kinderen te ervaren. Ik hoorde van werkende vrouwen zonder kinde ren, die de moederdag willen ver heffen tot de dag waarop werkende vrouwen met kinderen op het werk over die kinderen mogen, zelfs moeten praten. En vervolgens een nieuw ingaand verbod om de rest van het jaar met meer over de kin deren op het werk te mogen praten. Veel vrouwen van boven de veertig en moeder geworden bundelen zich eveneens, omdat zij beweren niet om te kunnen gaan met de moeders van twintig tot dertig jaar. Wat is moeder-zijn nu eigenlijk? En waarom blijft die vaderdag toch al tijd een beetje in de mist hangen? Ik blijf mij als essentie van dit alles altijd weer verwonderen over het gedicht van Vasalis: 'Sprookje'. Voor mijn moeder en dochtertje Zij luistrer beiden naar haar oud verhaal Wondere dingen komen aangevlogen Zichtbaar in hun verwijde ogen Als bloemen drijvend in een schaal Er is een zachte spanning in hun wezen Zij zijn verloren en verzonken in elkaar. - het witte en het blonde haar - geloof het maar, geloof het maar, alles wat zi/ vertelt is waar en nooit zal je iets mooiers lezen. Dana Rover Dinsdag 13 mei Op de wielerbaan in Den Burg begint om 19.00 uur een wedstrijd van Wielervereniging Texel. In Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg wordt een bibliotheekavond van de Histori sche Vereniging gehouden. Ook de afdeling stambomen komt er bijeen. Aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draaien X-men II (aanvang 20.00 uur) en The pianist (20.00 uur). Woensdag 14 mei De Vrije School houdt woensdag 14 mei een inloopochtend. Ouders en anderen geïnteresseerden zijn tussen 9.00 en 10.30 uur welkom in het gebouw aan de Gasthuis straat in Den Burg. Tussen 15.00 en 17.00 uur zijn bij Rijkswaterstaat aan de Keesom- laan in Den Burg deelnamekaarten af te halen voor de vrijdag en za terdag te houden wandelingen rondom de vuurtoren en de Eierlandse dam. In Cinema Texel draaien Jungle Book II (aanvang 15.00 uur), De kleine ijsbeer (15.15 uur), X-men II (20.00 uur) en The Pianist (20.00 uur). Donderdag 15 mei In buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. In schouwburg De Kampanje in Den Helder begint om 20.15 uur een concert van Robert Long. Na afloop vaart een extra boot terug Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Holland straat. Dominee Alfred van Wijk en kerkenraadslid Monique Zegel leggen hun hand op het hoofd van Carla Duinkerken bij haar intrede en bevestiging als nieuwe dominee van de doops gezinde gemeente. meente telt ongeveer 180 broeders en zusters. Dienst Dominee Alfred van Wijk, rector van het Doopsgezind Seminarium, leidde zondag de intrede- en bevestigings- dienst in De Vermaning aan de Kogerstraat in Den Burg. Voor Duin kerken is Texel haar eerste eigen ge meente. Van Wijk las voor uit Gene sis 2:1waarin gesproken wordt over mensen die eikaars tegenover zijn. Van Wijk trok de link door naar Duin kerken en de doopsgezinde ge meente. De leden daarvan bepaalden een aantal jaar geleden dat nieuwe leden geen belijdenis en doop meer hoeven te ondergaan. Een gemoti veerd verzoek aan de kerkenraad is sindsdien voldoende om lid te wor den. Binnen de doopsgezinde ge meenten staat dat besluit bekend als 'de Texelse kwestie', omdat de me ningen erover verdeeld zijn. Van Wijk haalde aan dat Duinkerken wel een voorstander is van doop, waardoor ze eikaars tegenover zijn. Van Wijk: 'Maar wanneer je als partners naast elkaar staat, heb je dezelfde blik op de wereld. Als je tegenover elkaar staat, weerspiegel je elkaar en rea geer je op eikaars acties. En je brengt allebei iets eigens in.' De rector haakte ook in op het inle vingsvermogen van Duinkerken. 'Tij dens een rollenspel speelde zij een keer een zuster die niet meer naar de kerk ging en ik moest haar overtuigen toch weer te komen. Wat ik ook deed, ze wilde niet. Later bleek dat zij ie mand speelde die incontinent was, zich daarvoor schaamde en daardoor met meer wilde komen. Dat had ik niet verwacht.' Met handoplegging door Van Wijk en kerkenraadslid Monique Zegel werd Duinkerken be vestigd als dominee. De kerk zat daarbij tot achterin vol. Diverse leden van Mid-Fryslan waren naar Texel gekomen voor de dienst. Frans Vis- man las een brief voor van Liesbeth Hoekstra waarin zij de nieuwe domi nee en de gemeente een vruchtbare tijd met elkaar toewenste. Een vertegenwoordiger van de ring Noord-Holland Noord van de doops gezinde gemeenten pleitte er bij zijn welkom voor dat de gemeenten weer eens wat vaker bij elkaar komen. Voorzitter Frans Visman van de kerkenraad vond dat geen slecht idee. Roel Klaassen heette Duin kerken welkom namens de Texelse Raad voorde Kerken. Dominee Peter den Braanker verwelkomde haar na mens de hervormde gemeenten en de katholieke gemeenschap in het Texels Theologen Convent (TTC). Duinkerken: 'Ik merk dat het met de oecumene wel goed zit als een her vormde dominee een doopsgezinde dominee welkom heet namens de katholieken.' Duinkerken woont sinds begin mei met haar man in de pastorie aan de Kogerstraat. Voorlopig gaat ze zich eerst inwerken in haar nieuwe ge meente. 'Ik wil eerst meedraaien om de gemeente te leren kennen en dan pas komt mijn eigen inbreng.' Fluitiste Imme Wassink en haar studiegenoot Djoeke Wisman ge ven zondag 18 mei een concert geven in de rooms-katholieke kerk te Den Burg. Dit concert is een voorbereiding op het eindexamen fluit aan het conservatorium van Alkmaar, waar beide concertanten studeren bij Eugénie van de Grinten. Op het programma staan werken van Bach, Kuhlau, Roussel en Berio. Aan het concert wordt medewerking verleend door orga nist Dyo Wassink, zangeres Marjan Smit en het Djinja fluitkwartet. Imme Wassink begon met fluitspelen op de Muziek- en Dansschool Texel, waaraan zij nu als docent algemene muzikale vorming is verbonden. Daarnaast geeft zij muziekles aan peuters, kleuters en verstandelijk gehandicapten en leidt zij verschil lende ensembles. Ook is zij als dwarsfluitdocent verbonden aan het IMV-project. Zij studeerde school muziek in Alkmaar en was drie jaar als fluitiste verbonden aan het Noordhol lands jeugdorkest. Wassink speelt vaak samen met een gitarist en met het Djinja fluitkwartet. Als soliste trad zij eerder op met het Amsterdams Mandolmekamerorkest dat onder lei ding van Carlo Malizia zal meespelen bij het eindexamen Djoeke Wisman is als docent alge mene muzikale vorming en dwarsfluit verbonden aan de muziekschool te Wognum. Zij studeerde school muziek in Alkmaar en heeft drie jaar als fluitiste gespeeld in het Noordhol lands jeugdorkest onder leiding van Pieter-Jan Olthof. Wisman speelt in het Djinja fluitkwartet en heeft als soliste opgetreden met het Amster dams Mandolinekamerorkest Het concert in de rooms-katholieke kerk begint om 15.30 uur en duurt ongeveer een uur De toegang is gra tis, bij de uitgang is er een inzame ling ter bestrijding vah de gemaakte kosten. Tijdens Oosterend Present wordt naast een groots opgezet feest programma ook een uitgebreide warenmarkt gehouden. De markt- commissie is bezig de grootste warenmarkt ooit op Texel gehouden te organiseren, ledereen die iets te verkopen heeft, kan een kraam krij gen. De markt wordt op zaterdag 26 juli gehouden en omdat aan het jubileumfeest uitgebreid publiciteit wordt gegeven, worden vele duizen den bezoekers verwacht. Voor deel name aan de markt zijn 180 Texelse ondernemers aangeschreven. Bedrij ven of ondernemers die geen uitno diging hebben ontvangen, maar graag willen deelnemen, kunnen zich aanmelden bij de marktcommissie, telefoon 318341 of 318582, of per e- mail antex24@quicknet.nl. Carla Duinkerken met haar hond Bente naast de kerk. iFoto s jarvn ,an Hairumi In Cinema Texel draaien X-rtie (aanvang 18.30 en 21.30 u, Johnny English (19.15 uur) en ij trix reloaded (22.00 uur). Vrijdag 16 mei Vandaag en morgen worden dj Rijkswaterstaat wandelingenró de vuurtoren en de Eierlandsed; verzorgd. Om 21.30 uur begint in café Smulpot in Den Burg een optreej van de Texelse band Make j Smile. In Cinema Texel draaien Juoj Book II (aanvang 13.30 uur), kleine ijsbeer (14 00 uur), Ms reloaded (16.00, 19.00 en 22j uur), Johnny English (16.15 19.15 uur) en X-men II (18.30, 21.30 uur). TESO zet in verband met de tei wachten drukte geregeld een ei boot in en verzorgt dan in die| riode ieder half uur een afva zowel vanuit Den Helder als»a Texel. Dat gebeurt vrijdag, zal dag en maandag van 9 35 16.05 uur en zondag van 14 35 20.05 uur. Desondanks mot automobilisten er vrijdag reken mee houden dat ze een halfm moeten wachten. Wachttijdent staan op Texel waarschijnlijk! sen 10.00 en 12.00 uur en in( Helder tussen 12.00 en 16.00: Nadere informatie kan wordeni kregen via tel. 0222-369600Ö mail mfo@teso.nl. De veerde heeft ook een eigen webs www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN Den er Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourarü Gerard Timmerman (hoofdredactif Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 S Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiocontraden en toe zi|n van toepass'ng de Regelen voor het Ait wezen van de Stichting ROTA. gevestigd to Arü zoals gedeponeerd bij de Kamer van KocphaxV brieken te Amsterdam onder nummer 4119K9 exemplaar van de Regelen voor het Advert tra wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. 1 Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 Per jaar 62,70 60,70 Bij verzending naar het buitenland zi' portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken w» afloop van de abonnementsperiode Appelsap, likeuren, ijsjes, asper ges. De honderden deelnemers aan de Landelijke Fietsdag kwa men het zaterdag allemaal op hun 35 kilometer lange tocht over het eiland. De WV had er een Texelse Productenroute van gemaakt. Aspergeteler Bert Keijser: 'We hoorden mensen regelmatig zeg gen dat ze hun kostje bij elkaar hadden.' De tocht brengt zowel Texelaars als toeristen op de pedalen. Een van de plaatsen waar ze even van de fiets kunnen stappen, is Wijnhuis Ooster end. De fietsers kunnen er een be zoek brengen aan de wijnkelder. 'Ik heb zo'n vijftien tot twintig Texelaars over de vloer gehad die hier nog nooit waren geweest', vertelt eigenaar Alfons Hurkmans. 'De fietstocht was voor hen een gelegenheid om eens langs te komen.' Hurkmans schat in de loop van de ochtend zo'n vier- tot vijfhonderd bezoekers binnen te hebben gehad 'Het is doorlopend druk geweest. En de meeste hadden veel interesse.' Aspergeteler Bert Keijser schat ook een paar honderd man over de vloer te hebben gehad. 'Hier was het vooral in de loop van de middag druk. Maar wij liggen dan ook op het eind van de route. Je hoorde mensen hier regelmatig zeggen dat ze hun kostje bij elkaar hadden. We hadden er re kening mee gehouden en een paar extra schillers laten komen.' Volgens Keijser is het een goede zet om de fietstocht een productenroute te la ten zijn. 'Het geeft wat extra's en het is goed voor het imago van Texel.' Bij de Hollandseweg nabij De Cocksdorp kunnen fietsers afstap pen om met behulp van een tele scoop grutto's bekijken. De Vogel werkgroep is er voor de gelegenheid neergestreken om de weidevogel onder de aandacht te brengen. 'Het is vandaag ook Gruttodag', vertelt Andri Binsbergen van de werkgroep. Diverse fietsers turen even door de telescoop. Ook een groepje skaters stapt met skates en al naar de kijker. Ze hebben geluk. Een grutto zit al geruime tijd op één plaats in het land, zodat iedereen haar goed kan be wonderen. Ingehuurd en afgericht, grappen Binsbergen en weidevogel beschermer Jan de Vries. De echte verklaring is volgens Binsbergen waarschijnlijk de aanwezigheid van een nest. 'Ik vermoed dat ze daar mee bezig is en nog niet klaar is met de legsels.' Volgens De Vries maakt de betreffende grutto wel de naam 'koning der weidevogels' waar. 'Ze poseert met een koninklijke houding.' De situatie van de vogel is minder gunstig. In tien jaar tijd daalde het aantal broedpaartjes in Nederland van 100.000 naar 45.000. Geen goed teken, aldus Binsbergen, omdat de grutto als gidsvogel wordt be schouwd. 'Gaat het met de grutto slecht, dan geldt dat ook voor andere weidevogels.' Fietsers kunnen fol ders meenemen, waarin aandacht wordt gevraagd voor de vogels. De molen van Het Noorden en de Traanroeier in Oudeschild zijn zater dag ook geopend, vanwege Natio nale Molendag. De molen van Het Noorden, opgenomen in de fiets route, trekt een paar honderd bezoe kers. Die kunnen onder meer de steile trap naar boven beklimmen, om daar een maquette van de omgeving met het rondmaalcircuit te bekijken. De familie Jallow uit Frankfurt is speciaal naar de molen gekomen voor de 2- jarige Samuel. 'Hij is helemaal gek van molens', vertelt zijn oma Juria Szucki. 'Als we ergens zijn, gaan we voor hem altijd even naar een molen kijken. Hij kent in Duitsland ook al diverse molens uit zijn hoofd. Maar kijken is één, daarna moeten we er ook weer vandaan zien te komen.' Bij de Traanroeier is het een stuk min der druk. Molenaars Dirk Haker en André Keijzer schatten dat er tussen de 75 en 100 bezoekers zijn ge Volgens hen komt dat waarsd doordat de molen buiten defiei lag. 'Dat was wel jammer, wi was daardoor een rustige dag De WV kwam routes en me tekort. 'We hadden er tweeho laten maken, maar daar waren een gegeven moment doe vertelt een woordvoerster, mensen die dat willen, kunnen een medaille laten thuis sturen veel deelnemers er waren, d. WV niet te schatten. 'Maar|el wel vanuit gaan dat het zeke' maal die tweehonderd is. Hl ieder geval nog nooit zo dr weest.' de Landelijke Fietsdag. (Foio sJnr Een paar honderd fietsers deden mee aan DINSDAG 13 MEI 2003 Veel achter het stuur zitten, hoeft ze voorlopig niet meer. 'In de ge meente Mid-Fryslan liggen de dor pen tot twintig kilometer uit elkaar. Hier kan ik gewoon op de fiets naar de organist en kan ik lopend naar de voorzitter van de kerkenraad', vertelt Carla Duinkerken-Visser (43). Zondag werd zij bevestigd als nieuwe dominee van de doopsge zinde gemeente. Ze werkte acht jaar lang als welzijnswerkster bij een dagopvang voor ouderen in Friesland. Ze werkte ook een blauwe maandag met ver standelijk gehandicapten en volgde een HBO-opleiding als jeugd- welzijnswerker. Begin jaren negentig pakte ze naast haar werk een studie theologie op. 'Toen niet met de be doeling om dominee te worden, maar uit interesse. In mijn werk zat niet voldoende uitdaging meer. omdat ik niet veel meer met het hoofd deed.' Omdat ze met wist welke richting ze uit wilde, voltooide ze uiteindelijk twee studierichtingen. 'Ik ben be voegd als pastoraal werker, maar ik ben ook bevoegd om godsdienstles te geven op middelbare scholen.' De studie kreeg in 1998 een vervolg met een opleiding aan het Doops gezind Seminarium in Amsterdam. In Friesland, waar ze geboren en geto gen is, ging Duinkerken naast de opleiding aan het seminarie aan de slag als pastoraal werkster en predi kant bij de doopsgezinde streek- gemeente Mid-Fryslan, waar zeven dorpen toe behoren. In november studeerde ze af met een scriptie over symbolen en rituelen in de doopsge zinde liturgie. Een maand daarvoor kwam ze voor het eerst in contact met de doopsgezinde gemeente op Texel, nadat ze een vacature had gelezen in het algemeen doops gezind weekblad De doopsgezinden waren op zoek naar een nieuwe pre dikant, omdat Liesbeth Hoekstra te veel last bleef ondervinden van een auto-ongeluk, waardoor ze niet kon terugkeren. Duinkerken: 'We hebben het er thuis eerst nog wat vaag met elkaar over gehad en later heb ik de brief geschreven. We waren ook in de gelegenheid, mede omdat ook de jongste van de kinderen op kamers ging-' Na het eerste gesprek met de beroepingscommissie volgde een proefpreek ('die werd meteen op Radio Texel uitgezonden'), in januari hield ze een zogeheten beroepspreek en daarna kreeg ze van de gemeente te horen dat ze haar wilde hebben. Duinkerken nam het beroep aan. 'We wilden ook graag naar een kleine gemeenschap met een behoorlijke gemeente. En dit was de mogelijk heid om op een eiland te kunnen wonen. Toen we in Friesland woon den, kwamen we al regelmatig op Vlieland en Terschelling. Het is hier ook een fulltime baan met pastoraal werk, gespreksgroepen en met jeugdwerk.' De doopsgezinde ge- Dl. 13 6.45 en 19.01 u. Wo. 14 7.44 en 20.06 u. Do. 15 8.15 en 20.24 u. Vr. 16 9.45 en 21.55 u. Za. 17 10.35 en 22.45 u. Zo. 18 11.10 en 23.36 u. Ma. 19 11.40 en 23.55 u. Di. 20 12.15 en - u. Langs de Hollandseweg konden voorbijgangers zaterdag met de Vogelwerkgroep naar grutto's kijken. Aan het strand ts het ongeveer een uur eer der hoogwater. Dezonkomt18meiopom 5.40 uur en gaat onder om 21 30 uur; 16mei volle maan.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2