Damen bouwt veerboot woor 36,3 miljoen euro Cjroen 'ZwarLrJexels in het harLv 'Bierleidingen' Oosterend Present gearriveerd Geldorp op krijgstocht tegen pleinvoetballers mantje Schoenen Boeken \er ongeluk lerkocht... Nepvogels lokken rosse grutto in de val -l: 'Nollekoog' vol De Nederlandse schelpdiersector stelt zich voor! Werkloosheid groeit m Hoornder componist TEXELSE'^COURANT jnder de pomp 5ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11779 fEXELSE VRIJDAG 16 MEI 2003 COURANT Groeneplaats Den Burg Reserveren of offerte? Bel 3210 32 Hcnbuvi fy rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 'Wat is er onschuldiger dan een partijtje voetbal', zei burgemees ter Joke Geldorp vorige maand nog, nadat raadslid Frans Visman (D66) het voetballen op de Groeneplaats aan de kaak had gesteld in een commissie vergadering. Afgelopen dinsdagavond ging die onschuldigheid er snel vanaf voor de burgemeester, toen doffe dreu nen de raadsvergadering begonnen te verstoren. Buiten bleek een par tijtje pleinvoetbal te zijn begonnen en de buitenmuur van de raadzaal deed ook mee. Geldorp schorste prompt de vergadering. 'Gaat u even mee', vroeg ze de raadsleden, 'dan vragen wij met zijn allen deze jongelui daarmee te stoppen.' En weg was ze. Een paar raadsleden volgden, de rest bleef binnen om vanachter de ramen toe te kijken hoe de burge meester zich in de 'wedstrijd' mengde. Een verzoek van Geldorp aan de jongeren om binnen te komen zien wat voor overlast ze veroorzaken, was aan dovemansoren gericht. Een poging om daarna de bal in beslag te nemen, mislukte omdat de bezitter hem met wilde afgeven. Want hij is van mijn broer.' Even dreigde een vervelende situatie te ontstaan. Geldorp maakte aanstal ten om met haar mobieltje de poli tie te bellen. De voetballers staak ten daarop de wedstrijd en bliezen de aftocht. Raadsleden die mee naar buiten waren gegaan, waren op dat moment alweer het raadhuis in getrokken. 'Het werkt alleen maar provocerend als we hier blijven staan', aldus één van hen. Visman en Joop Groeskamp bleven wel buiten om te zien hoe het afliep. Nadat Geldorp nog even had ge sproken met een groepje jongeren die tegen het Waaggebouw zaten, kwam ze ook weer naar binnen. Visman werd ter plekke alsnog in het gelijk gesteld. Geldorp erkende er vorige maand met bij stilgestaan te hebben dat het voetballen op het plein binnen toch tot veel overlast kon leiden. De voetballers moeten er volgens haar nadrukkelijker op worden gewezen dat ze ook elders een balletje kunnen trappen Het instellen van een voetbalverbod op de Groeneplaats vindt ze te ver gaan. De binnen gebleven raad kreeg een veeg uit de pan toen raadslid Roelie Bakker (Texels Be lang) gekscherend voorstelde om een raadselftal samen te stellen. Geldorp zou dan scheidsrechter of keeper kunnen worden. Geldorp: 'Ik weet het niet, want veel dekking heb ik zojuist met gekregen Het bedrijventerrein 'Nollekoog' aan de Ruigendijk tegenover De Nederlanden is uitverkocht. De gemeente heeft onlangs het laat ste van de totaal vijf percelen aan een geïnteresseerde ondernemer uit De Koog aangeboden. De ondernemers die zich op het ter rein hebben gevestigd zijn allen bedrijfsmatig gebonden aan De Koog en omgeving, wat ook de bedoeling was van de gemeente. Bedrijven die op andere dorpen of op heel Texel zijn georiënteerd, worden verwezen naar het bedrijventerrein van Oudeschild. Onder de bedrijven die zich op de Nollekoog hebben gevestigd, zitten drie strandexploitanten. De gebou wen worden vooral gebruikt voor opslag. Bedrijfswoningen zijn niet toegestaan. De kavels van de Nollek oog zijn elk omstreeks 800 vierkante meter. In de praktijk bleek dat aan de krappe kant te zijn. De gebouwen moesten kleiner blijven dan de meeste gegadigden hadden gewild (IM-Advertentie) De Nederlandse schelpdiervisserii heell al van oudsher een bijzondere band mei De Wadden Toch zijn er maar weinigen die de sector goed kennen Will u graag welen wal de schelpdier sector is en hoe het vissen op schelpdieren in z'n werk gaal? Welkom' Op 21 mei a.s. kunt u zelt van 12.30 tot 15.30 uur een kijkje nemen op het kokkelschip de Texel'63 in de haven van Oudeschild Aan boord zijn vakmensen mei antwoord op al uw vragen over schelpdiervisserii m Nederland Stichting Ontwikkeling Duurzame Schelpdiervisserg (ODUS) De werkloosheid op Texel is over het afgelopen jaar fors gestegen. Uit cij fers van het Centrum voor Werk en In komen (CWI) blijkt een stijging van het aantal werkzoekenden van maar liefst ruim negenendertig procent. Pagina 5 Twee jaar geleden, toen de serie Muziek Complet in theater De Kiekendief op De Krim van start ging, dook zijn artiestennaam voor het eerst op in de krant: Alexander Comitas, componist. Sindsdien is het stil rond hem, althans op Texel. Al een tijdje heeft hij plannen voor een opera over de Georgische opstand. De Texelse Courant zocht hem op. Pagina 9 (1M-Advertentie) (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: bruncj www bruna nl altijd actueel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Wwesr slaat alarm over r"3/ meldingen. i ook we/ weer loos zijn bouw en de voorbereiding ervan heeft te maken gebeurt volgens een schema dat al in 1999 is ingezet. Dat geldt ook voor het moment van de opdracht voor de bouw. Van der Slikke begon zijn actie toen de aan besteding feitelijk in volle gang was. Van ons mag niet worden verwacht dat we de zaak ophouden. Het schip moet in de zomer van 2005 immers operationeel zijn. Wel willen we graag jegens de aandeelhouders verant woording afleggen en informatie ge ven. Blijkbaar hebben we dat tot dus ver onvoldoende gedaan. De extra aandeelhoudersvergadering die op initiatief van Van der Slikke op maan dag 2 juni wordt gehouden is daar voor een prima gelegenheid'. Een deel van de agenda van die ver gadering is nu wel achterhaald. Het lijkt althans niet erg zinvol om te gaan stemmen over het opschorten van de bouw van de nieuwe boot. De vergadering wordt gehouden in sporthal Ons Genoegen en begint om 20.00 uur. Elders in deze krant staat de advertentie met de agenda. Oosterend Present, dat van 23 tot en met 26 juli wordt gehouden, lijkt wel iswaar nog ver weg, de voorbereidin gen zijn alweer in volle gang. Zoals aan boord van de TX 21 'Pieter van Aris', van de familie Van der Vis. Donderdagmiddag meerde de kotter af in Oudeschild met aan boord vier buizen met een doorsnede van circa een meter 'Bierleidingen voor Oosterend Present, voor elke dag één', blikte een bemanningslid voor uit op de - niet geringe alcohol- consumptie tijdens het dorpsfeest. In werkelijkheid betrof het buizen van een ventilatiesysteem, bestemd voor de bouw van de erepoort die in de Oranjestraat moet verrijzen. De pij pen waren voor een prikje op de kop getikt door de gespecialiseerde lood gieter Brendan de Graaf uit Ooster end. Struikelblok voor het transport vormden de kosten van de veerboot. 'Geen probleem', zei Pieter van der Vis van de '21die op de terugtocht naar Oudeschild de pijpen in de ha ven van Den Helder aan board nam, waarna ze op Texel aan wal werden getakeld. (Foto Gorard Ttmmorman) |iandtekeningen zijn gezet. De nieuwe veerboot van Teso jt voor 36,3 miljoen euro gebouwd door Damen |>yards Gorinchem. In december wordt de kiel gelegd en schip zal in juni 2005 in de vaart worden genomen. Di- ie en Raad van Commissarissen maakten het nieuws enochtend vroeg wereldkundig en toonden zich ver- gd. Het te investeren bedrag is aanzienlijk lager dan de miljoen die het Bureau voor Scheepsbouw vóór de aan- leding had geraamd. iteur Rob Wortel legt uit dat de esteding op een voor Teso ge- g moment is gehouden. In de spsbouwsector is momenteel raag naar werk, waardoor de les niet hoger waren dan 35 7 miljoen euro. Totaal negen en was om prijsopgaaf ge ld, waaronder twee Spaanse, Duitse, een Poolse en een Wat betreft de Nederlandse en waren naast Damen De Lobith en Van der Giezen in ice. Omdat niet alleen werd op de prijs, maar ook op lijd en soliditeit van de nerf, de keus niet op de aller- koopste. lerddus Damen Shipyards, die (ijk probleem voor de ipasschool in Den Burg. ir dan dertig boeken die ei- idom zijn van de Openbare ïolheek Texel zijn per ongeluk :ocht op de Koninginnemarkt Ie Groeneplaats. De boeken, ronder kostbare naslagwer- waren door de school van ibliotheek geleend om in de in te gebruiken. De doos irin ze waren verpakt is per lis terechtgekomen bij de |ilen die de school het hele inzamelt om op de mginnemarkt te verkopen, gretige kopers was daar in gebrek, zodat de boeken weg waren. De school moet >eken nu vergoeden aan de ottieek, wat een aanzienlijk Irag betekent. De ouders/vrij- lers die de kraam runden, in dat de schade kan worden erkt door zoveel mogelijk van en onrechte verkochte boe te achterhalen. 'We hopen de mensen begrip hebben r de situatie en de boeken ons willen terugverkopen 'het geld dat zij ervoor heb- betaald. Het zou een enorme chting zijn als dat zou luk- ordt dus een beroep gedaan nensen die op de afgelopen ngmnedag in de Kompas- m voor de Rabobank/Chi- restaurant bibliotheek- ten hebben gekocht. De ten zijn als zodanig herken- aan een sticker op de voor niet een streepjescode, het 'd Texel en een 11 -cijferig imer dat begint met 6201. wordt verzocht, liefst 's ids, contact op te nemen Manon Kamminga (telefoon 22) of Melanie Betsema 063). t twee mogelijkheden bood: een lever tijd van 26 maanden voor €36 miljoen en een levertijd van 24 maanden voor €38,5 miljoen. De eerste aanbieding was niet gunstig omdat deze inhield dat het schip pas in augustus 2005 beschikbaar zou zijn. Onderhandelin gen hadden een overeenkomst tot re sultaat waarbij voor €36,3 miljoen op 1 juni kan worden geleverd, een da tum die voor Teso acceptabel is, vooral omdat op deze wijze 2,2 mil joen wordt bespaard oftewel 6 pro cent van de aanschafprijs. Op 23 april bereikte Teso met Damen op hoofdpunten overeenkomst en op 15 mei heeft Damen de door Teso gevraagde levertijd bevestigd, waar door de overeenkomst definitief werd. Verstandig De veerboot wordt opvolger van de Molengat die er volgens Teso zijn beste 25 jaar heeft opzitten. Wortel: 'Het langer in de vaart houden van deze dubbeldekker past niet in een verstandige bedrijfsvoering. Om het schip in de vereiste conditie te hou den zou er onverantwoord veel in moeten worden geïnvesteerd. Een nieuwe boot is gewoon nodig voor een goede verbinding van de vaste- wal met optimale continuïteit. De schepen moeten altijd vdor 100 pro cent inzetbaar zijn. Even belangrijk zijn absolute veiligheid en een uitste kende kwaliteit tegen redelijke prij zen. Dit alles kunnen wij met het nieuwe schip voor de komende de cennia garanderen. Van de investe ring die we nu deen hebben we 25 jaar lang plezier met relatief lage afschrijvingskosten en kapitaalsla- sten. de financiële situatie van de onderneming is zeer gezond. We ver wachten dat we de komende jaren met zeer gematigde tariefsontwik keling kunnen volstaan, de tarieven zijn feitelijk na 1993 niet meer ver hoogd terwijl de tarieven in vergelijk bare dienstverlening elders in het land met 35 procent zijn gestegen'. Oekraïne Teso's nieuwe vlaggenschip wordt 130 meter lang, 23 meter breed en heeft een diepgang van maximaal 4.40 meter. Per overtocht kunnen 300 personenauto's en 1750 personen worden vervoerd met een maximale snelheid van 15 knopen bij een ver mogen van 6600 kilowatt. Damen laat het casco van het nieuwe schip bouwen in de Oekraïne. De af bouw vindt plaats op de werf in Vlissingen. Damen Shipyards Gorinchem is onafhankelijk lid van de Damen Shipyards Group Die omvat ruim 35 bedrijven in binnen- en bui tenland met een jaaromzet van circa één miljard euro. Vergadering Het verlenen van de bouwopdracht aan Damen haalt een streep door de rekening van aandeelhouder Jan Aris van der Slikke. die actie voert om de bouw uit te stellen en zo financiële ruimte te krijgen voor tariefsverlaging en extra dienstverlening. Velen zullen nu denken dat Teso de bouw opdracht er snel heeft doorgedrukt om deze actie te stuiten, maar vol gens president-commissaris Kees Dros en directeur Rob Wortel is daar geen sprake van. 'Alles wat met de Twee commissarissen bij tekeningen van de nieuwe boot. Kees Dros (links) heeft pert aphl de functie president-commissaris overgenomen van Bob Bakker (rechts) en zal op 2 juni de extra aandeelhoudersvergadering leiden. ,fok Many ao onofi Rosse grutto's die, gelokt door tien tallen namaakvogels, woensdag en donderdag op een weiland op de hoek Laagwaalderweg-Middeland- seweg neerstreken, hadden niet in de gaten dat ze in de val waren gelopen. Het vangnet was neergelegd door Catharinus Monkel, die verscholen achter een groen zeil geduldig wachtte tot de vogels neerstreken, om het net daarna met een ruk aan een touw over de grutto's te trekken. Hij ving de vogels op verzoek van Bernhard Spaans van het NIOZ, die onderzoek doet naar rosse grutto's. Ze werden voor dit doel geringd en kregen daarna weer de vrijheid. Gistermorgen was dat bij tien exem plaren het geval. Vogelvanger Catharinus Monkel toont een zojuist gevangen rosse grutto. (Foto Gorard Timmorman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1