t 3 uit het Cabaret-café 4 Betalen dorpswachten voor clubs van de baan Geknip^cr F amilieberichten rvaren skaters geven jonkies instructie |Wat ik Zeg8en wou... TEXELSE COURANT" De Commissie et ontvankelijk waar was zoek Grond terug naar oude eigenaar Geen Texelse... Geert Donga beste 'granddad' Vergadering Teso Fietscursus voor ouderen Verenigingen bewaken zelf terrein Nieuwe voorzitter VRIJDAG 16 MEI 2003 'Pip Barnard en Jamcn de Biuijn bespreken het lokale nieuws' ladio Texel is sinds enige tijd een «ekomische serie te beluisteren, later op de avond, na de regu- uitzendingen, zijn maandelijks drie afleveringen van dit verma- ce feuilleton te beluisteren Het ramma wordt aangekondigd als itstreeks uit het gemeentehuis' indelt over een groep mensen in idering bijeen. Versprekingen en rupties zijn aan de orde van de terwijl de gemoederen soms idjiopen en de deelnemers aan 'ergadering vaak ook door de deiand niet meer zien en ver in een woud van regels en tangen, Om zich toch van hun kant te laten zien proberen ze :ich met lovende woorden, konterij en dubbele tong uit te in, wat soms wel, maar veel ook niet lukt. lijkt hier te gaan om een kloon van het 'Big Brother'-con- Zet een groep mensen zonder ifgaande training en niet gehin- door enige visie of kennis van bij elkaar en laat hen discus- over ingewikkelde stukken ze tijd of gelegenheid te gun- ch terdege te informeren of een ig te vormen. Laat de gesprek- le daaruit volgen door verbor- «crofoons opnemen en je hebt oorspel waarbij Paul Vlaande- het met valt. In menig Texels ezin wordt maandelijks op Ra- xel afgestemd en gaat de tele- lan de kant om maar niets van iuwe ontwikkelingen van 'De nissie'te missen. Kinderen mo toor opblijven en op die avon- het stil op straat, het bulderend dat ons uit de huiskamers te- et stroomt als één van de iissieleden weer eens buiten lekje gaat of buiten de orde is, luiten beschouwing gelaten. it nog spannender te maken, is programma een spelelement «roegd. Aan het einde van de dingen mogen de luisteraars weten welke deelnemers van iommissie'mogen blijven en in de vergetelheid wegzinken. winnaars die overblijven, vervolgens een nieuwe serie lomen. Dit maakt dat de deel- szich niet alleen tot elkaar rich- aar over eikaars hoofden heen de luisteraars thuis in een punten te vergaren en geliefd den. Want geen van hen wil aan de van de rit in de vergetelheid wegzinken, en de deelnemers ont vangen natuurlijk een leuke financiële bijdrage voor hun inspanningen. Het enige minpuntje van de regie is dat er geen tussentijdse peilingen gehou den worden. Het bleek organisato risch te lastig om al halverwege de serie deelnemers weg te stemmen en nieuwe toe te voegen. Maar wie daarop let, is een kniesoor. De uitzendingen van 'De Com- missie'worden een stuk minder ver makelijk als de luisteraar bedenkt dat hij naar het echte leven zit te luiste ren Dat de beslissingen die de deel nemers nemen wel degelijk invloed uitoefenen op het dagelijks leven. Dat de versprekingen, het gestuntel en het gekonkel gevolgen heeft waar mee wij tot in lengte van jaren gecon fronteerd zullen worden. Ineens wordt dan het gemis aan tussentijdse verkiezingen wel heel schrijnend. Wij zullen het met deze deelnemers moe ten doen. Er was altijd al een economische tweedeling die de eilandelijke bevol king verdeelde in de bovenste tien op wie gestaag te regen viel, en de veel grotere onderlaag die hoogstens in de drup kwam zonder ooit in de re gen te hebben gestaan. Nu is daar een bestuurlijke tweedeling bijgeko men. Enerzijds is er de meerderheid die zich nauwkeurig kan voorstellen hoe de ideale maatschappij eruit moet zien, en aan de andere kant is er een select gezelschap van macht hebbers dat zich niets van deze meerderheid hoeft aan te trekken en zich in een ivoren toren kan bezighou den met wat goed is voor ons best wil. In het nieuwe stelsel is de ge meenteraad het hoogste bestuurlijke orgaan van de gemeente. Helaas bestaat de gemeenteraad voorname lijk uit politici, die graag over vier jaar herkozen willen worden en dus liever geen impopulaire maatregelen ne men. Met de komst van het dualisme is zelfs de schijn van inspraak verlo ren gegaan en nu de gemeenteraad heeft besloten zelf zitting te nemen in de beroeps- en bezwaarschriften commissie en dus het eigen werk gaat controleren, is ook deze moge lijkheid tot kritiek ons ontnomen. Het enige dat we kunnen doen is hopen en bidden dat de raadsleden zelf tot inkeer zullen komen. En als het ons teveel wordt, kunnen we altijd nog afstemmen op Radio Texel voor de maandelijkse uitzendin gen van 'De Commissie'. shuys van Hotel Den Burg legt 'et neer bij het besluit van het van b en w om zijn bezwaar- tegen de bouw van de <ay-herberg niet ontvankelijk te ren. Volgens de gemeente was ef niet op tijd binnen, maar op "Zitting bleek dat de brief was !raakt. Naderhand accepteer- er> w de brief wel. maar werd ,um niet aangepast. 'En dat ™eer ik niet. Het moet toch met dat ik die brief persoonlijk aan Jnouder moet overhandigen. Nente neemt er maar een besluit over', aldus Eshuys. De ongeveer twee hectare grond aan de Langeveldstraat in De Cocksdorp die de gemeente kocht van bollen- handelaar Theo de Boer om het bedrijventerrein naar het westen te kunnen uitbreiden, gaat terug naar de vorige eigenaar Theo de Boer. De grond is met meer nodig omdat in middels vast staat dat de uitbreiding van het terrein in die richting niet doorgaat. Het terugleveren van de grond heeft voor de gemeente geen ernstige financiële gevolgen. Men moet alleen de kosten voldoen die te maken hebben met de notaris en de pachtontbinding. Zestien heel jonge skaters oefenden zaterdag op het Skatepark in het rem men, springen, bochten nemen en achteruit rijden. Zij kregen een uur lang les van Jos de Ridder en Danny van der Park, die zelf veel ervaring opdeden op het park aan de Elemert. Terwijl ze koffie zette voor belangstel lende ouders, keek jeugdwerker en organisator Carla Schrama tevreden toe. 'Hartstikke goed, de derde gene ratie krijgt les van de tweede gene ratie! De skaters van de tweede ge neratie moesten destijds hun plekje op het Skatepark bijna bevechten, terwijl die jonge kinderen nu heel ge makkelijk en spelenderwijs binnenko men.' Het was de tweede les, nadat ook de eerste al een groot succes was geworden. Schrama is nu van plan wekelijks op de zaterdagmorgen een uurtje (van 10.00 tot 11.00 uur) instructie te verzorgen. 'Er is kenne lijk behoefte aan. En ouders vinden het ook gezellig. Voorlopig organi seert het Jongerenwerk het nog, maar misschien moet het in de toe komst maar een verenigingsactiviteit van het Skatepark worden.' Of er ook nog lessen worden gegeven aan skateboarders valt nog te bezien. Terwijl de skaters zich massaal meld den, schitterde deze groep door af wezigheid. Docent Maarten Steen voort maakte van de nood een deugd door zijn collega's te assisteren bij de skatelessen. (Foto March Het/non) De vrouw naast de Georgiër op de foto die onlangs in de krant stond, is geen Texelse. Volgens Bram Kemp uit Wormer is het 'zeer waarschijnlijk' een Georgische of een Russin. 'De foto zat in een portefeuille die Georgij Ositaschwili, de man op de foto, had achtergelaten in het hok waar de fa milie Van der Star aan de Zanddijk van hoeve Princenhage (nu Slufteroord) hem tijdens de opstand verborgen hield. De Georgiër werd samen met Van der Star sr. door de Duitsers gearresteerd en overge bracht naar Den Burg. Van der Star werd na verweer vrijgelaten, de Georgiër waarschijnlijk gefusilleerd. Na terugkomst vond Van der Start de portefeuille, die behalve brieven ook foto's en een vermogen aan roebels bevatte. Jaren geleden kreeg ik de portefeuille met inhoud voor mijn ver zameling.' De portefeuille maakt deel uit van een verzameling over de Georgische opstand van Kemp, die een jaar of elf op Slufteroord heeft gekampeerd. Zijn spullen staan nu tentoongesteld in museum 'Fort Veldhuis' aan de Communicatieweg/ Genieweg 1 te Heemskerk. Op de Texelse golfbaan werd dinsdag de landelijke wedstrijd van de 'Old Grand Dad Club' gespeeld, georga niseerd door de gelijknamige stich ting die niet alleen het samen golfen van grootvaders wil stimuleren, maar ook financiële steun verleent aan gehandicapte kinderen. Van de acht tien deelnemende grootvaders - allen lid van de Texelse golfclub - kwam Geert Donga met 43 stable- fordpunten als beste uit de bus. Tweede werd Cees Boks, net voor Dick van Egmond. Beiden behaalden 36 punten. De longest drive was voor Reynier de Graaff, de neary werd geslagen door Ed Eelman. Donga en Boks vertegenwoordigen samen met Kees Jongebreur de Texelse grootva ders op 16 juli in de regionale wed strijd in Heemskerk. 275 aandeelhouders, dus massaal, hebben gereageerd op de oproep in de Texelse Courant om een extra aandeelhoudersvergadering mogelijk te maken Ook heel veel niet-aan- deelhouders hebben positief gerea geerd. Ik wil u allen hiervoor heel har telijk danken. Op mijn stukken in de TC van 7 en 14 maart j.l weigerde de directie van Teso commentaar te geven. Echter op het artikel van 14 maart verklaarde de directeur dat ondergetekende maar een vergadering bijeen moest roepen en dat Teso alle medewerking aan zo'n bijeenkomst zou geven. Sta tutair is er een grote drempel voor een extra vergadering, maar dit is ruim schoots gehaald Volgens de statuten moet de verga dering binnen 6 weken na aan melding (22 april) worden gehouden, in dit geval uiterlijk 2 juni a.s. De door mij nauwkeurig opgegeven agenda punten werden in eerste instantie niet geheel geaccepteerd door directie en Raan van Commissarissen. Maar de statuten, artikel 27 lid 2, bepalen dat degene die de vergadering bijeen roept, ook de agenda bepaalt. Inmid dels hebben directie en RvC daarmee ingestemd. Op 22 april heb ik tevens verzocht de vergadering op een za terdag, aanvang 14.15 uur, te houden of anders op een andere dag 's avonds, aanvang 19.15 uur, maar dan wel met een extra afvaart naar Den Helder 30 a 45 minuten na het beëin digen van de vergadering. Op 6 mei j.l. heb ik de directeur telefonisch gevraagd of de datum al bekend is en hij liet mij. weten dat de vergadering op maandag 2 juni aanvang 20.00 uur is. Geen extra boot, want dat was voorheen ook nooit gebeurd. Geen aanvangstijd 19.15 uur en geen zaterdagmiddag. Maar de statuten zijn ook hierin helder. Artikel 23 lid 1: de vergaderingen van aandeelhou ders worden gehouden te Texel, ten tijde en ter plaatse vast te stellen door diegene(n) die de vergadering bijeen roept. Deze vergadering wordt bijeengeroe- Senioren de kans geven zich veilig op de fiets in het verkeer te begeven. Dat is het doel van de cursus die de Stichting Welzijn Ouderen Texel en de Texelse afdeling- van de verkeers- orgamsatie 3VO dinsdag 3 juni ver zorgen. Op deze cursusdag wordt de verkeerskennis opgehaald, worden tips gegeven over het berijden van de fiets, oefenen de cursisten op op- en afstappen, de noodstop, slalom, bochten rijden en het gebruik van versnellingen. Er wordt aandacht ge geven aan het zich 'veilig en zelfbe wust' door het verkeer bewegen. Tot slot wordt een route gereden waarin de deelnemers hun kennis en vaar digheid toetsen en waarin enkele moeilijke verkeerssituaties voorko men. Aan het eind van de dag krijgt iedereen een certificaat en een per soonlijk advies. De cursus begint om 9.00 uur in de Buureton (Beatrixlaan 43, Den Burg) en duurt tot 16.00 uur. De senioren komen op hun eigen fiets naar de cursus, nodig om aan de praktijk proef te kunnen meedoen. Een fietsenmaker kijkt of de rijwielen goed zijn afgesteld. De kosten bedragen €5,-. Deelnemers krijgen voor dat bedrag tevens koffie en een lunch. Aanmelden kan bij de SWOT, tel. 312696. Texel'94, SV De Koog en Tevoko hoeven niet in de buidel te tasten om dorpswachten in te huren voor het weekend van 24 en 25 mei. In overleg tussen burgemeester Gel dorp, de politie, de Koger horeca, de Sportraad en de verenigingen is besloten dat de clubs zelf een oogje in het zeil tijdens de drie sporttoernooien die dat weekend tegelijkertijd worden gehouden. Burgemeester Geldorp had eerder dit jaar gesteld dat de verenigingen €1800,- moesten betalen voor vier dorpswachten om de openbare orde rond de toernooien in de hand te houden. Aanleiding waren vechtpar tijen vorig jaar. waarbij enkele gewon den waren gevallen. De Sportraad en de verenigingen waren het er niet mee eens en ook de politieke partijen keerden zich tegen het plan. Bij het overleg dat de betrokken par tijen met elkaar hebben gehad, is af gesproken dat de verenigingen tij dens de toernooien zelf toezicht houden op hun sporters. De vereni gingen houden zelf de aan- en afvoer- routes en de evenemententerreinen in de gaten, wijzen de eigen leden er nadrukkelijk op dat ze een voorbeeld functie hebben en gasten wordt ge wezen op het belang van sportief gedrag tijdens het toernooi en in het uitgaansleven. De verenigingen hanteren een strak handhavingsbeleid. Bezoekers krij gen te horen dat zij direct van het toernooiterrein worden verwijderd als zij zich misdragen. Daarnaast zijn ze in dat geval voor enkele jaren met meer welkom op het toernooi. Tussen de politie, de vier dorpswachten die zaterdagavond 25 mei rondlopen in De Koog en de sportverenigingen komt direct contact tijdens de evene menten. De dorpswachten zijn in De Koog vanwege de Music Night die daar in hetzelfde weekend wordt ge houden. Texel'94 huurt een beveiligingsbedrijf in voor het week end. Van de volleybaltoernooien van Tevoko zijn nog nooit wanklanken vernomen. De Sportraad gaat zich meer bezig houden met het plannen van evene menten. Voor toernooien die vanaf 2004 worden gehouden, moeten ver enigingen voortaan eerst even con tact opnemen met de Sportraad. Die zorgt er dan in overleg met de ge meente voor dat sportevenementen niet meer tegelijk samenvallen. 'Er komt dus een schakel bij, maar wel een kortsluitingsschaker, aldus Henk de Vries van de Sportraad. Volgens hem is de lucht tussen alle betrokken partijen weer geklaard. De Sportraad had eerder stevige kritiek geuit op de burgemeester vanwege haar plan nen. pen door de aandeelhouders. Waarom handelt Teso niet naar zijn eigen statuten? Al twee keer is er bij de directie op aangedrongen om voor één van onze voorstellen te kiezen, maar normaal overleg is niet moge lijk. Waarom worden de aandeelhou ders eigenaren van Teso) zo ge minacht? Door om 20.00 uur te vergaderen en na afloop geen extra boot te laten varen, worden veel aan deelhouders benadeeld. Diegenen die aan de overkant wonen, kunnen slechts van 20.00 uur tot 20.45 uur de vergadering bijwonen. Daar kom je niet voor naar Texel. Of overnachten met de nodige kosten en de andere dag ook nog voor een deel met naar je werk kunnen. Om de directie te dwingen om volgens de statuten te handelen, zou met behulp van een advocaat de voorzienmgenrechter (kort geding) moeten worden inge schakeld. Gezien de hoge kosten en om verwarring te voorkomen, omdat de directie de datum van de verga dering (2 juni aanvang 20.00 uur) in de krant van heden bekend maakt, hebben we daar van afgezien Over twee agendapunten moet schriftelijk worden gestemd. Dit is volgens de directeur statutair wette lijk gezien onmogelijk. Ik heb dit aan twee juristen voorgelegd en beide verklaarden deze uitdrukking niet te kennen. Of het is statutair met moge lijk óf het is wettelijk met mogelijk. In de statuten van Teso staat mets over een stemverbod over wat voor agen dapunt dan ook. In het Burgerlijk Wetboek staat uiteraard ook nergens dat het is verboden om op een ver gadering een onderwerp in stemming te brengen. Het bovenstaande geeft aan dat van alle medewerking verlenen aan de vergadering geen sprake is. De direc teur heeft te kennen gegeven dat hoe de vergadering ook verloopt, de nieuwe boot hoe dan ook wordt be steld. De directie en RvC stellen dat zij de bevoegdheid hebben om een nieuwe boot te bestellen zonder de aandeelhouders te raadplegen. Maar als op de vergadering de meer derheid van de aandeelhouders uit spreekt dat de bestelling van de nieuwe boot voorlopig moet worden opgeschort en de directie slaat dit in de wind, dan kunnen de aandeelhou ders de Ondernemingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam verzoe ken een onderzoek in te stellen naar het beleid en de gang van zaken van Teso, met name ten aanzien van het beleid met betrekking tot de aanschaf van de nieuwe boot of alternatieven. De Ondernemingskamer wordt dan tevens verzocht de directie van Teso te verbieden om hangende het on derzoek de nieuwe boot te bestellen. De directeur heeft al twee keer in de TC verklaard dat hij blij is dat hij nu de gelegenheid krijgt om het Tesobeleid toe te lichten. Stemmen de aandeelhouders in met de plannen van de directie en RvC dan gaat alles weer op de oude voet verder en verbetering van de boot- dienst blijft beperkt tot een uitbrei ding met een aantal auto's voor de toerist op drukke dagen. Voor de Texelaars verbetert er niets, de tarie ven zullen ongetwijfeld stijgen en de Texelaars zullen weer Jaren lang veel te veel betalen voor hun kaartje om de reservepot te vullen voor de vol gende boot. De aandeelhouders krij gen nu de kans het beleid te veran deren. Wanneer de meerderheid beslist dat de aanschaf van de nieuwe uiterst luxe boot moet worden opgeschort en de noodzaak van zo'n boot en de alternatieven kunnen wor den onderzocht, ontstaat o.a de mo gelijk om de tarieven voor de Texelaars drastisch te verlagen, voor rang alleen voor Texelaars zonder betaling, scholieren vrijvervoer, 65- plus met korting en het ziekenvervoer te verbeteren. Hopelijk komen de aandeelhouders massaal naar de vergadering. Bent u echter verhinderd, laat uw stem dan niet verloren gaan. Een volmacht kunt u bij mij verkrijgen. Een aandeelhou der kan slechts één andere aandeel houder als gemachtigde vertegen woordigen. Maar een advocaat kan een onbeperkt aantal vertegenwoor digen. Mr R.A.A.Geene, advocaat te Assen, kunt u uw volmacht geven. Wilt u dat hij uw belangen op deze vergadering behartigt, neem dan contact op met ondergetekende. J A.van der Slikke Noordwester 50 1791 HD Den Burg tel. 0222-314287 Oud-burgemeester R. Cazemier van Ameland wordt de nieuwe voorzitter van de Raad voor de Wadden. Dat orgaan, waar ook directeur Jan Kui per van EcoMare lid van is, adviseert de landelijke, provinciale en gemeen telijke overheid over beleid voor het waddengebied. De Raad, opvolger van Waddenadviesraad, werd begin april geïnstalleerd. In het Van der Valk Magazine, het kwartaalblad van het gelijknamige concern, spreekt sous-chef Marco Hoeboer van Hotel Emmeloord er zijn verbazing over uit dat Texels lams vlees ook uit Zeeland kan komen. NederUnd kent tal van maar het bekendste is ongetwijfeld de TéulMr. Ort dikbilras ij door de *eie kruiungen met ander» rassen het veder dier van zo'n 75% var alle Nederlands* schapenraswn loten wc ons over de onechtheid van het Texetse niet te vwrl iliAies m3kcn 2o verteld* Maertje e<*id*irvg. de ex-kokkr van het Zeeuwse twee- lUrrerrestaurent interscaidev. dal dc Zeeuwse «Tupen cSe uch al sinds jaar en dag overal m Zeeland te goed doen aan het Zeevwse graj. regelmatig bfceen worden gedreven door hantfcg* handelaren, die. zodra hun truck met oplegger vol k. rechtstreeks naar Texel rijden, waar de dieren geslacht en voorzien worden van het Texehe blauwe keurmerk: 100% oprecht Texels lamsvlees. We weten van de bouwfraude, maar ran zo wijdverspreid is de lamsboutfruodv Vader je wou zo graag nog samen zijn. Na een kortstondig ziekbed is overleden onze vader, schoonvader en opa Jacob Slikker (Jaap) sinds 16-6-1989 weduwnaar van P.N. Zijp op de leeftijd van 81 jaar. Balk: Rein en Petra Elles, Annet Warmenhuizen: Linda en Ron Sandra t Amersfoort: Gretha en Joop Edwin t Heemstede: Alfred en Wendy Amsterdam: Christa Guus t Texel, 15 mei 2003 Jan Dirksoord 63, Den Burg Vader is opgebaard in uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147, Den Burg. Gelegenheid om afscheid te nemen op maandag 19 mei van 13.30 - 14.00 uur in het uitvaart centrum, aansluitend zal een korte overdenking worden gehouden, waarna wij vader naar zijn laatste rustplaats zullen begeleiden op de Alge- Tnene begraafplaats te Den Burg. Na de begrafenis is er gelegenheid de familie te condoleren in het uitvaartcentrum. Correspondentie-adres: G. Slikker, Paukenpad 3. 3822 DA Amersfoort. Afscheid nemen doet altijd pijn. toch kunnen we allen dankbaar zijn, omdat onze moeder en oma die is gestorven, zoveel jaren voor ons heeft mogen zorgen moeder heeft ons zoveel goeds meegegeven dat zij altijd in onze herinnering blijft leven Geheel onverwacht is van ons heengegaan onze lieve zorgzame moeder, oma en overgrootoma Anna Hendrica Gomes weduwe van Dirk Witte op de leeftijd van 95 jaar. Henk en Ans Nely Siem en Wil Martien en Annelies Jan Ko en Martha Martha en Peter Rein Annemarie Klein- en achterkleinkinderen Texel. 15 mei 2003 De Gollards. De uitvaartdienst zal worden gehouden op maandag 19 mei om 10.30 uur in de parochie kerk van de H. Johannes de Doper te Den Burg. waarna de begrafenis op het R.K. kerkhof zal plaatsvinden. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in de Witte Burcht Correspondentie-adres: S.H. Witte, Muyweg 29,1795 KA De Cocksdorp. Wij willen Joke, Meivin, Robin en familie heel veel sterkte toewensen met het overlijden van Ron Braaksma Camping „De Koorn-Aar" Het doet zo goed een handdruk een welgemeend woord een kaartje een telefoontje een bloemetje Het is goed te ervaren dat zoveel mensen met ons mee hebben geleefd tijdens de ziekte en na het over lijden van S1EME Daarvoor willen wij u hartelijk danken. Familie Keijzer Familie Koning Texel, mei 2003 We hadden nooit verwacht dat er zoveel mensen om ons heen zouden staan na het overlijden van onze moeder en oma LOUISE MARIE BRUCHER (Moe Kort) Het is moeilijk uit te drukken wat dat voor ons heeft betekend. In één woord hartverwarmend. Jan en Freeke Fried en Elly Jaap en Aartje Marien en Joke Nic en Betsy Klein- en achterkleinkinderen Texel, mei 2003 Een hand. een woord, een gebaar doen je zo goed als je iemand die je liefhebt verliezen moet. Onze oprechte dank gaat uit naar allen, die in welke vorm dan ook, uiting hebben gegeven met hun me deleven en zorg tijdens haar ziekte, thuis en bi) het verblijf in het Gemini ziekenhuis en na het overlijden van mijn lieve vrouw en mijn moeder RENNY WITTE-JONGENEEL Het heeft ons goedgedaan en veel steun gegeven. Wij zijn u daar zeer dankbaar voor. Een speciaal woord van dank aan de meiden en jongens van de caravan voor alles wat jullie gedaan hebben Martin Witte Miriam Texel, mei 2003

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3