Drie Texelse te voet naar Santiago de Compostela 'Steeds een uurtje lopen en dan een sigaretje opsteken portiviteit, goed weer en veel gezelligheid TIME OUT ?xe/ winnaar Waddentoernooi Rommelmarkt jongeren centrum caclcc .•/rtjLLz,.. tektafil sportief verlopen toernooi, Ier ongeregeldheden met een bezochte en berengezellige liting in Question Plaza. De or- isatie van het 22ste Wadden- nooi, dat afgelopen weekend Texel werd gehouden, kreeg n lof toegezwaaid. In totaal den door ruim 400 deelnemers alf verschillende sporten beoe met als nieuwkomer het surfen bij Dijkmanshuizen. De (winning bleef op het eiland, chelling werd goede tweede. Wie zaterdagmiddag een rondje door Den Burg maakte, kon er niet om heen. Honderden deelnemers aan het Waddentoernooi sjouwden door het centrum, waarbij kenners van dia lect konden afleiden van welk van de vijf eilanden ze afkomstig waren. Ze kwamen uit alle hoeken van Den Burg. Badmintonspelers troffen el kaar in de Burgemeester De Koning hal. volleyballers in Ons Genoegen, bridgers in De Lindeboom, klaver jassers bij de Kotex en ga zo maar door. Van verder kwamen de voetbal lers, die elkaar in De Koog ontmoet ten, terwijl de sportvissers de ver geefs zoekende fotograaf van de Texelse Courant tot wanhoop brach ten door met z'n allen de zee op te gaan. In hun persbericht maken ze melding van 29 deelnemers, afkom stig van Schiermonnikoog, Vlieland en Texel, die met de Terschellinger sportvisboot Talisman het ruime sop kozen. Winnaar werd Texelaar Poul Verhagen, die drie vissen aan de haak sloeg met een gezamenlijke lengte van 73 centimeter. Beste bij de jeugd werd Robin Eelman, met twee vissen van totaal 32 centimeter. Bijzondere vangst was een rode poon van 17 centimeter. Met 216 centimeter kwam Texel als winnaar uit de bus. Van geheel andere orde was het bil jarten in De Zwaan, dat werd gade geslagen door een groepje vaste in actie tn sporthal Ons Genoegen. Einduitslag Waddentoernooi Terschelling Schiermonnikoog Uit de grafiek blijkt dat Texel tijdens het Waddentoernooi een ruime zege boekte. klanten aan de bar. Ze toonden zich onder de indruk van de 20-jarige Schiermonnikoogse Nolene Kremer, die een gemiddelde stootte van ruim 1,3. 'Eerste potje gewonnen, tweede verloren. Het leuke van dit Wadden- toernooi is dat je nog eens ergens komt. Het is de eerste keer dat ik op Texel kom.' Biljarten is op haar thuis- eiland, dat ruim duizend inwoners telt, immens populair. 'We hebben tien biljartclubs. Zelf ben ik lid van NAD. Dat staat voor: Na Afloop Dorst.' Ook elders zat de stemming er goed in, waarbij het weer een handje mee hielp. Anders dan bij voorgaande toernooien koos de organisatie er voor de prijsuitreiking niet zondag morgen, maar zaterdagavond te hou den. Dat bleek een succes. Voorzitter Hans de Porto: 'De meeste sporters maken het zaterdag laat en zijn zondagmorgen nog niet zo fris. Dat maakte de prijsuitreiking steeds tot een kort gebeuren.' Zaterdagavond verliep het heel anders. In een bom vol Question Plaza, er moeten zo'n 700 mensen zijn geweest, werd met behulp van computeranimaties (net als bij de gemeenteraadsverkie- msatie was een cheque van €500,- die door wethouder Hin namens de gemeente werd uitgereikt. Het be drag was ter compensatie van het besluit van de gemeente om geen subsidie meer aan het Wadden- toernooi te verlenen. Om de feest vreugde extra te verhogen was de Klapband van stal gehaald, die de gezelligheid er tot 3.00 uur 's nachts in hield. Alle reden dus voor de orga nisatie om op een geslaagd toernooi terug te kijken. Bij de evaluatie zal wel kritisch worden gekeken naar het kaliber sporters dat naar een vol gende editie wordt uitgezonden. Want het ruime verschil waarmee Texel won, gaf menigeen wel te den ken. zingen) de spanning opgebouwd, waarbij uiteindelijk Texel als winnaar uit de bus kwam. Tevens konden de sporters zich terugzien op foto's die op verschillende plekken op het ei land diezelfde dag waren gemaakt en die op een groot scherm werden ge projecteerd. Opsteker voor de orga- In en rond de schuren van Axel Lap aan de Witteweg wordt zaterdag de tweede Hoornder rommelmarkt van het seizoen gehouden. De organisa tie heeft ook ditmaal een enorm as sortiment in de aanbieding, uiteenlo pend van boeken tot meubels. Er is een hoekje ingericht waar bezoekers onder het genot van een kopje koffie kunnen bijpraten en er worden verse oliebollen verkocht. De markt duurt van 9.00 tot 14.00 uur. De opbrengst is bestemd voor de restauratie van de hervormde kerk in Den Hoorn. Stamgasten van café De Zwaan volgen de verrichtingen van de biljartster Nolene Kremer van Schiermonnikoog. (foto Gerard Timmerman) TCVCI CL' 7 DINSDAG 20 MEI 2003 mtiano de Compostela. een was al Ippd pn 11 ir» on ii moor .monh. u* lantiago de Compostela, een edevaartsplaats in het noordwes- >n van Spanje. Vanaf Texel moet et over de snelwegen een rit van n 1700 kilometer van Texel zijn. ucy Zijm en Jenneke Wassing uit en Burg en Ilse Dros uit Oude- child legden de afstand te voet af. iet via de kortste weg, maar over innenweggetjes, onverharde ronkelpaadjes en straatjes. Een andeltocht van 3.500 kilometer, jlbracht in totaal 185 verschil- nde etappes, waarvan ze 17 jaar eleden met pijn en moeite de eer- je aflegden. Onlangs bereikten ze et eindpunt. Verslag van een op- ierkelijke reis. ij pelgrims gaan de gedachten al iel uit naar vastberaden lieden, die jor geloof gedreven honderden of ilfs duizenden kilometers af leggen, et maar één missie: het bereiken in het heilige doel, liefst zo snel logelijk. Zo gebeurt het al vanaf de iddeleeuwen, want zolang bestaat i St. Jacobsroute al. De drie Texelse ames volbrachten de pelgrimstocht j geheel eigen wijze. Zijm: 'Wij lie- ;n echt voor ons plezier. Een uurtje pen, dan weer een kwartiertje pau- ■ren, even een sigaretje opsteken of sn kopje thee drinken. We liepen joguit 20, 22 kilometer per dag. jor ons was het echt vakantie.' Dat op die manier een eind kun komen, ibben ze nu wel bewezen. Ie aan zo'n enorme tocht begint, oet er tevoren wel goed over heb- >nnagedacht. Niet dus. Dros: 'Het as na een uitvoering in De Linde- jom dat Simon (Dros, red.) en erard (Zijm, red.) het ene na het idere biertje bleven bestellen. Er ram geen eind aan. De hele tent was al leeg en Lucy en ik maar wach ten. Ik was het op het laatst zó zat, dat ik zei: 'Ik ga aan de loop, Lucy ga je mee?' Ik had wel eens iets gehoord over een lange wandeltocht. We moesten wel met z'n drieën zijn, want stel je voor dat er iemand een been zou breken. Dan moet een ander op haar passen en de derde hulp halen. Lucy wist wel iemand. De volgende dag belde ze. Of het nog doorging?' Dat was in 1986. Dros: 'Op 5 septem ber zijn we op weg gegaan. Ik vertrok uit Oudeschild en liep achter diek, want niemand mocht me zien.' Ter hoogte van Ceres had ze al een blaar, Zijm had er bij de boot al twee. Om keren was er niet bij. Na de oversteek met de boot vervolgden ze voetreis. Opgeven was er echter niet bij. In oktober, nadat Zijm het gemiste tra ject in haar eentje had gelopen, ver volgden de drie hun ambitieuze voet reis. 'Toen hadden we al geleerd dat we met met teveel bepakking op weg moesten gaan, dat we hele goeie schoenen nodig hadden, blaren met een moesten doorprikken en dat we met teveel achter elkaar moesten wandelen. Tot Amsterdam liepen we in de weekenden, daarna werd de reis van Texel naar het startpunt steeds langer en vertrokken we voor een week. Dieper in Frankrijk werden het zelfs twee weken. Eerst met de trein er naar toen, later pakten we het vliegtuig.' In Nederland zagen erg op tegen de ten hebben ze daarom de tent maar staan en reisden elke dag met de trein op en neer. 'Toen we halverwege in Frankrijk met kamperen zijn ge stopt scheelde ons dat zeker een kilo of zes aan bagage. Het liep daarna een stuk lichter.' Al wandelend kwamen ze van het ene in het andere landschap. 'Soms was het erg smerig, maar het noorden van Frankrijk, met de Ardennen, was weer heel mooi. En afwisselend. De ene keer liep je op steen, de andere keer op leem. We kwamen zelfs eens in een bouwput terecht Toen we uitein delijk in Charleville in de Ardennen kwamen, wachtte ons daar een ver rassing: een prachtig plein, zoals je nog nooit hebt gezien.' Einddoel van dat eerste weekend was IJmuiden. Zijm: 'Al bij de Don kere Duinen durfde ik met meer naar mijn voeten te kijken, zó zeer deden ze. Onderweg kwamen we een man tegen die vroeg waar we naar toe gin gen. "Naar Spanje", zei ik. Wat keek die man ons vreemd aan. Bij Groote Keeten zaten mijn voeten onder de blaren en heb ik Gerard maar gebeld Dezelfde avond zat ik weer thuis.' Haar twee wandeigenotes liepen ver der tot Callantsoog, zetten daar hun tent op en zijn de volgende dag terug gekeerd Dros: 'Als ongetrainde wan delaars dachten we dat even te gaan doen, maar zo werkt het dus niet.' Randstad. Zijm: 'Zo'n verstedelijkt gebied. Maar dankzij het routeboekje 'Lopen over Gras' kwamen we op de meest prachtige plekken. Door Win schoten, langs Woerden en noem maar op. Echt Holland op zijn mooist. Maar toen we verder kwamen, waren de routes minder exact uitgestippeld en hebben we verschillende be staande wandeltrajecten aan elkaar moeten knopen. Er is bijvoorbeeld een wandelpad van Hoek van Hol land naar Nice. Maar dan moest je halverwege zomaar een stuk over de snelweg lopen, levensgevaarlijk. Las tig was ook dat veel paden slecht staan aangegeven.' Tot het midden van Frankrijk brach ten ze de nacht meestal kamperend door. Dros: 'Ik kan mezelf nu amper meer voorstellen in zo'n tentje. Elke dag opzetten en afbreken, luchtbed den opblazen, potje koken. Het vergde ons twee keer per dag ander half uur.' Ter hoogte van Brussel lie- Het platteland van Noord-Frankrijk is dun bevolkt. 'We moesten wel eens lang zoeken naar onderdak. In Bulson zou een camping en een hotel zijn. Maar eenmaal daar bleek geen van beiden er te zijn. Er was wel een cafeetje, waar wel eens een ver dwaalde toenst sliep. Het werd gerund door de burgemeester, alleen was die net de koeien uit de wei aan het ha len. Anderhalf uur later kwam hij met de sleutel van een gebouw dat het gemeentehuis bleek te zijn. Van bui ten zag het er keurig uit, maar van bin nen was het helemaal niets. Zelfs geen water en geen wc. We hebben op de vloer ons kamp maar opgeslagen.' Getwijfeld of ze de reis moesten voortzetten hebben ze naar eigen zeggen niet. 'Ruzie hebben we nooit gehad, wel discussies over welke kant we op moesten. Want we gingen wel eens de verkeerde kant op. Bij de Frans-Belgische grens bijvoorbeeld, waar houthakkers de markeringen I einde van Frankrijk is in zicht. Lucy Zijm, Jenneke Wassink en Ilse Dros. gefotogra- öm mei 2001 in St. Jean-Pied de Port in de Pyreneeën. use Dros toont haar beblaarde en verbonden voet. hadden weggehaald. Toen zaten we hélémaal verkeerd. Of we kwamen op routes die wel op de kaart stonden, maar er helemaal niet waren.' Na de Ardennen volgde Franse Champagnestreek, langgerekte heu vels en heel vlak Verder de Bour gogne en andere streken. Veel indruk maakte het gebied rond Verdun, waar de littekens van de Eerste Wereldoor log nog duidelijk zichtbaar zijn. 'Heel veel begraafplaatsen, soms met dui zenden grafstenen. Ook veel monu menten, in dorpen waar bijna de helft van de bewoners was omgekomen. Als Nederlanders hebben we niet veel van die oorlog meegekregen, maar het moet heel erg zijn geweest. De bevolking versleet ons eerst voor Duitsers en was niet zo vriendelijk. Begrijpelijk. Maar toen we vertelden dat we uit Nederland kwamen, deden ze wel aardig.' Genoeg anekdotes over de Franse keuken. 'Fenneke bestelde eens endrouillet Dan denk iets leuks te krijgen. Bleken het gevulde darmen te zijn. Wat een vieze troep, en stin ken.' Frankrijk is ook het land van schimmelkaas. 'Bij elk dorpje waar we kwamen kregen we een kaas plankje. De lekkerste kaas hebben we in Amberth gegetenDne Texelse vrouwen zó lang op pad, dat moet wel de aandacht trekken. 'We waren op laatst aardig bekend. Wat ook leuk was is dat we hebben gelogeerd bij een vrouw die ezels had. Die hebben we natuurlijk alles over de Ezel vereniging verteld. Ik had daar nog een T-shirt van en dat heb ik haar opgestuurd. Daar loop zij nu vermoe delijk in rond.' Het kan niet anders, of in een periode van zeventien jaar doen zich de no dige veranderingen voor. Bijvoor beeld met de techniek. 'De eerste jaren moest er nog een muntje in de telefooncel, toen kreeg je collect call, waarbij je op kosten van thuis kon bellen, daarna de telefoonkaart, later het mobieltje en nu stuurden we een S/WS-je naar het thuisfront. Lekker goedkoop. Ook het opnemen van geld is veranderd. 'Eerst met de betaalcheque. Daarvoor moest je in zo'n dorpje naar het postkantoor, dat natuurlijk maar een uur op een dag open was. Later kon je pinnen, dat was al een stuk makkelijker. En nu hebben we de euro.' Zo'n driekwart van de tocht kwam het drietal eigenlijk weinig andere lange afstands wandelaars tegen. 'Dat ver anderde toen we in Le Puy kwamen, de plaats die voor velen het startpunt is voor de bedevaartstocht en waar de route naar Santiago de Compos tela, de GR65 begint. Vanaf die tijd hoefden we niet meer te zoeken hoe we moesten lopen en waren er ook speciale herbergen voor pelgrims, simpel maar voldoende. Alleen - en dat wisten wij in het begin niet - heb je daarvoor stempels nodig. Die moest je in een kerk of een café op halen. Zonder die stempels mochten we niet in die pelgrimherbergen sla pen. Dat was wel een tegenvaller. Later hebben we ook stempels ge haald.' Naarmate het einddoel naderde kwa men ze meer wandelaars tegen. 'Het werd steeds gezelliger onderweg. Mensen overal vandaan. Een man uit De wandeltocht van 3.500 kilometer, van Texel naar het Spaanse Sanbago de Compostela Jenneke Wassink en Lucy Zijm poseren bij een veld klaprozen in Frankrijk. Noorwegen en een Zwitser, die met een Nederlandse en in Nieuw York woonde. Hij sprak alle talen, ledereen wist wel wat te vertellen. We ontbe ten en dineerden samen.' De laatste etappe van 350 kilometer liepen ze in zestien dagen. 'Het was jammer dat het vaak regende. We baalden nog meer omdat het in Ne derland stralend mooi weer was. Vooral op het laatste stuk, toen we tot onze enkels in het water stonden. Zelfs de Spaanse televisie maakte opnames van het noodweer.' Eind punt is de grote kathedraal van Santiago de Compostela. 'Drijfnat kwamen we aan, een soort anticli max. Maar we hadden het toch ge red In de kathedraal ondergingen de dames de gebruikelijke pelgnms- rituelen, zoals het omhelzen van het beeld van de heilige St. Jacob, aan wie de kathedraal is opgedragen. De beenderen van deze apostel zouden er volgens de legende zijn komen aandrijven. Zijm: 'In de kerk hangt een groot wierookvat. Volgens de geschiedenis zwaaiden ze daarmee omdat al die pelgnms zo stonken. Nu zwaaien ze het nog één keer per jaar heen en weer.' Tijdens de mis die da gelijks wordt gehouden werd gemeld dat er 'dne Texelse pelgrims' waren aangekomen.' Vlakbij het eindpunt doken familiele den opeens op een bosje langs de kant van de weg. 'Die hadden ons staan opwachten. Als drie verzopen katten zagen ze ons aankomen. Erg leuk dat ze er waren.' Op Schiphol werden ze opgewacht door nog meer familie en vrienden die hen met span doeken en gezang als helden ont haalde. Nu de tocht ten einde is, zet ten de dames een streep onder de gezamenlijk wandelingen. 'Het was prachtig, maar het doel is bereikt.' Gerard Timmerman

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7