'Geen sterfte eiders terwijl er minder kokkels 3 ffedrijvig heid F amilieberichten pen dag schelpdiervissers in Oudeschild ïxels Handelshuis geopend .TEXELSE COURANT* üi Samengestelde menwedstrijd bij Sarasani Ed Vermeulen konlngsschutter Henk en Maartje Hooyschuur 50 50 jaar getrouwd. Piet Rita Bakker-Smit 40 jaar getrouwd Marco Jf Marleen Witte Roeper exelaartjes VRIJDAG 23 MEI 2003 rt Schagen geeft bezoekers aan boord van de TX63 uitleg over de wijze van werken. schelpdiervisserij bestaat niet een stel kokkel- en mossel iers die om het hardst naar een ik of plaat varen om daar de I leeg te vissen. Dat is een ld waar de sector graag vanaf Tijdens de open dag die de itor woensdag in Oudeschild ld aan boord van de TX63 en de 13 werd betoogd dat er duur- im, beheerst en volgens plan •dt gevist en dat er meer blijft en dan wordt meegenomen. twee vingers geeft secretaris p Holstem van de Producenten- anisatie Kokkelvisserij aan hoe 1 het mes steekt onder de kor (•mee kokkels uit de bodem van Waddenzee worden gehaald. 'Het iet meer dan twee vingers. Dieper n we met.' Hij wijst op de spuit- id die vlak vopr het mes zit. 'Daar- ispuiten we de bodem op, voor- we er met het mes doorheen Aan weerszijden van de kor jnden zich sledes waarmee het aat over de bodem wordt ge- fken. (demonstratie van de kokkelkor is van de open dag. De (etpdiersector is er met groot ma- dwor uitgerukt. Bezoekers kun- |overal rondkijken op de TX63 en rse voormannen van de Iklenorganisatie Kokkelvisserij, producentenorganisatie voor de ferlandse Mosselcultuur en de 3 Odus, een organisatie voor Ivikkeling van duurzame schelp- iserij, zijn aanwezig om tekst en te geven. Schipper Albert jagen laat bezoekers in de stuur hut zien hoe er wordt gewerkt en waar kokkelvissers rekening mee houden. Holstein beschrijft nauwkeurig de kokkelkor. Nadat de kokkels van de bodem zijn geschraapt, worden ze (Foto's Jeroen van Hottum) dek om op te vangen wat we op één dag vangen.' Eerder verzorgde de schelpdier sector al open dagen op Schier monnikoog en Terschelling. De twee overgebleven eilanden willen ze ook Secretahs Jaap Holstein van de Producentenorganisabe Kokkelvissehj toont het mes waar mee kokkels van de bodem worden geschraapt. opgevangen in een zogeheten spijlenkor. 'Tussen de spijlen zijn ope ningen van vijftien millimeter aange bracht, zodat de kleine kokkels er weer uitvallen. Via een lange buis worden de schelpen via een zuig- pomp naar een zeefmolen vervoerd, waar kleine schelpen nog een keer de kans krijgen om te ontsnappen. De kokkels die overblijven worden opge slagen op het dek dat schuin naar het midden afloopt. Elders is geen op slag. 'Meer hebben we ook niet no dig, we hebben voldoende aan het <aM aan doen. Vorige week was de sec tor in Harlingen waar ze de Vaste Kamercommissie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) op bezoek had. De politiek moet dit jaar uitspraken doen over nieuw beleid voor mechanische schelpdiervisserij. Dat gebeurt op basis van het EVA-II onderzoek, waarin de effecten van mechanische schelpdiervisserij wor den beschreven. Het onderzoek wordt gezien als maatgevend voor de toekomst van de sector. De kokkel en mosselvissers willen graag laten zien dat zij duurzaam bezig zijn. Ze willen af van het imago dat ze alleen maar bezig zijn met het leegvissen van de Waddenzee en geen rekening houden met de natuur. Inventariseren Albert Schagen legt in de stuurhut aan een groep bezoekers uit dat kokkelvissers in april het kokkelbe stand op het wad inventariseren. Er wordt daarvoor over de platen gelo pen om de hoeveelheid in kaart te brengen. 'Aan de hand van de GPS die we bij ons hebben, kunnen we precies aangeven wat waar ligt. Die gegevens sturen we door naar Jaap Holstein van de Producenten organisatie.' Volgens Holstein verricht het Nederlands Instituut voor Visserijonderzoek (NIVO) daarna ook nog metingen op ongeveer vijftien honderd plaatsen. Op basis van de gegevens wordt een visplan opge steld, waaraan alle kokkelbedrijven zich hebben te houden en op basis waarvan bij het ministerie van LNV vergunningen worden aangevraagd. 'In dat plan staat waar er wordt ge vist, hoeveel uur per dag en hoeveel weken Er is dus geen onderlinge competitie meer ledereen krijgt een aantal banken toegewezen. Op die manier willen we het duurzaam vis sen verder bevorderen.' Met de blackbox wordt bijgehouden waar een kokkelvisser heeft gevaren. Uit cijfers die de Producenten organisatie uitdeelt, blijkt dat het per centage opgeviste kokkels sinds 1992 met meer dan 11 procent van het totale bestand in de Waddenzee is geweest. Volgens de organisatie betekent dat dat circa negentig pro cent beschikbaar was als voedsel voor vogels. De organisatie weer spreekt dat een tekort aan kokkels een oorzaak zou zijn van de ver hoogde sterfte die zich de afgelopen laren voordeed onder eiders. 'Deze winter is met gerept over verhoogde sterfte onder eidereenden of schol eksters. Dat is opvallend, omdat er minder kokkels zijn dan in de voor gaande vier jaren.' De Producentenorganisatie en di verse natuurbeschermingsorganisa ties (waaronder het NIOZ) leverden afgelopen winter een juridische strijd bij de'Raad van State over toestem ming van LNV aan de kokkelvissers om in delen van de voor de visserij gesloten gebieden te vissen. De kokkelvissers wilden dat, omdat daar grote meerjarige kokkels lagen die volgens de organisatie anders zou den sterven. Na twee gewonnen za ken bij de Raad van State mochten de vissers delen van de zogeheten 5- procentsgebieden in. Volgens Hol stein wil de Producentenorganisatie in de toekomst selectief op de kokkels gaan vissen die anders door ouderdom sterven. 'De helft daarvan ligt in gebieden die nu voor ons zijn afgesloten. We willen er ook naar toe werken dat het verzaaien van kokkels mogelijk wordt. We vissen ze op als ze klein zijn, leggen ze bij elkaar neer op een bepaald gedeelte, blijven er een jaar vanaf en oogsten ze als ze voldoende groot zijn. Dat past ook binnen ons duurzaam beleid.' Hij zegt zich weinig zorgen te maken over de uitkomst van het EVA-II onderzoek. 'Op basis van wat ik heb waargeno men. denk ik dat het er gunstig uit- ziet- Mossels De mosselsector, die momenteel op twee plaatsen in de Waddenzee aan het vissen is, wil ér dit jaar naar stre ven dat het oostelijk deel van de Waddenzee weer wordt opengesteld voor mosselzaadvisserij. Volgens se cretaris Hans van Geesbergen van de Producentenorganisatie voor de Ne derlandse Mosselcultuur moet het mogelijk worden om jonge mossels van het oosten naar de dieper gele gen percelen in het westen van de Waddenzee over te brengen. 'Dan kunnen ze daar verder groeien en kunnen de vogels er ook nog van eten.' Volgens Van Geesbergen is uit experimenten op het wad gebleken dat het weghalen van een deel van de mosselen een positieve invloed had op de stabiliteit van een bank. De mosselen die achterbleven, werden bij stormen niet weggeblazen. Het beleid van de gesloten gebieden heeft volgens hem gefaald. 'We moe ten terug naar de situatie die er daar voor was.' De mosselsector kent een teleurstellend seizoen, omdat er niet meer dan vijf miljoen kilo aan jonge mosselen aanwezig is. 'Dat is econo misch niet rendabel voor ons. We eeuwenburgh verkoopt in het nieuwe terpen. Leeuwenburgh heeft in het Tialige groothandelsgebouw iet Schilderend in Oudeschild zaak in gebruikte artikelen de horeca, slagerijen en itewinkels geopend. Hij ver- t er ook tweedehands meu- en diverse attributen van dehands klokken tot tweede- s caravans. Texelse Handelshuls allerhande gebruikte (Foto Jeroen van Hattum) r/enburgh, afkomstig uit Rotter- lp in sinds drie jaar bewoner van -'•('maar al 21 jaar een vast be- 0, handelde in zijn oude woon- ook in gebruiksvoorwerpen loreca, slagerijen en groente- Is. Op Texel zette hij zijn in- en opwerk voort, maar had zijn iren nog op diverse plaatsen end ilagen. In en bij de hal die hij aPB in het groothandelsgebouw s'n ii] vrijwel alles kunnen opslaan, nieuwe zaak, het Texels Han i's genaamd, is een afwisse- verzameling van onder meer "We spoelmachines, weeg- in en gehaktmolens te vinden. r, heb ik nog een oude kassa P zelfs nog met halve centen worden gewerkt', vertelt 'enburgh tijdens een korte "ding. Een ander pronkstuk is lr°ot apparaat waarin diverse en koffiepoeder naast elkaar Utll 3urj .00 et do' toe fuif Mid kunnen worden bewaard. 'Deze heb ik gevonden bij een grutter. Boven gaat de koffie erin en aan de onder kant konden ze het in een zakje laten vallen.' Een schepje waarmee teveel geleverde koffie terug in het apparaat kan worden gedaan, is eveneens aanwezig. Ook staan er een aantal zeer oude weegschalen. De zaak is gevestigd in de hal waar voorheen bussen van Peereboom stonden ge stald. Volgens Leeuwenburgh is er vraag naar gebruikte voorwerpen. 'Zeker als er tijden zijn waarin het even wat minder gaat. Dan denk je als bedrijf eerst wel na, voordat je overgaat tot aanschaf van nieuwe apparatuur.' Hij schat dat gebruikte apparatuur ge middeld de helft van de meuwwaarde kan kosten. 'En er zit drie maanden garantie op.' Leeuwenburgh knapt de spullen zelf op. Hij gaat regelmatig naar de overkant om nieuwe goede ren in te kopen. 'Ik heb nog contac ten met een groothandel in Berkel en Roderijs. Als iemand wat nodig heeft, moet het mij wel lukken om daaraan te komen.' Het Texels Handelshuis is geopend van dinsdag tot en met za terdag van 10.30 tot 15.30 uur. Negentien aanspanningen gaan zondag om 10.00 uur van start voor de onderlinge samengestelde wedstrijd die Menvereniging Tus sen Wad en Duin houdt. Centrum van het paardensportspektakel is de schuur Sarasani langs de Nieuwlanderweg, waar wordt ge start en geëindigd. Zaterdag om 17.00 uur verzamelen de deelne mers zich daar voor de briefing. Normaal speelt de wedstrijd zich af rond manege Akenburg, maar toen die bezet bleek viel het aanbod van Hans Jimmink om de wedstrijden rond Sarasani te houden in goede aarde. Gestart wordt zondagmorgen met de onderdelen dressuur en vaar digheid, waarvoor bij Sarasani par- coursen zijn uitgezet. Aansluitend start de marathon, waarvoor een tra ject van vijftien kilometer is uitgezet. Bijzonder is dat het evenement zich nu aan de oostkant van de Pontweg afspeelt, overwegend op verharde wegen en dat het verkeer voor een extra handicap zorgt. Vanaf Sarasani, waar de eerste hindernis is opge steld, rijden de aanspanningen rich ting De Waal. Onderweg passeren ze langs het Meijertebos bij Arie Kikkert twee hindernissen. Vanaf De Waal worden de paarden naar de Hoge- berg gestuurd, waar langs 't Skillepaadje ter hoogte van de fami lie Ran de vierde hindernis wacht. De hebben minimaal 60 tot 65 miljoen kilo nodig.' De bezoekers hadden een luisterend oor voor de kokkel- en mossel vissers. Ook een delegatie van het gemeentebestuur bracht een bezoek. Voor in ieder geval één bezoekster kon de sector na de open dag niet meer stuk 'Ik hoor het wel wanneer er gedemonstreerd moet worden', klonk het bij het verlaten van de stuur hut. laatste hindernis staat langs Wester geest bij Martin Kikkert. Via Den Burg arriveren de combinaties weer bij Sarasani. Kunst is om het traject en de hindernissen zo snel mogelijk te passeren, waarop wordt toegezien door baanrechters en tijdwaar- nemers. In totaal zijn dertig vrijwilli gers met het evenement in touw. De wedstrijd duurt tot een uur of vier. Blikvanger is wellicht de combinatie van Marcha de Jong uit Badhoeve dorp, die met een tandem (twee paar den achter elkaar) aan de start ver schijnt. De prijzen worden uitgereikt bij Sarasani, waar na afloop een bar becue wordt gehouden. In schietsportcentrum Odysseus heeft Ed Vermeulen dinsdag met 265 punten beslag weten te leggen op de titel van koningsschutter. Negentien schutters deden aan deze wedstrijd mee, waarbij 32 pijlen werden ver schoten. De favorieten gaven elkaar weinig ruimte, waardoor de scores gedurende de hele wedstrijd dichtbij elkaar bleven. Floris Witte, die vorig jaar.koningsschutter werd, kon met aanwezig zijn om zijn titel te verdedi gen. Tweede werd Gert-Jan Schoorl met 264 punten, derde Ronald Witte (259). r BUREAU JEUGDZORG NOORD-HOLLAND-NOORD Uw woord is een lamp voor mijn voet en een licht voor mijn pad. Ps. 119:115 In droefheid delen wij u mede. dat op de geze gende leeftijd van 86 jaar, toch nog onverwacht van ons is heengegaan mijn lieve man, onze zorg zame vader, schoonvader en opa Dirk Cornells Visser echtgenoot van Hendrika de Bloois H. Visser-de Bloois Corrie Kees en Kathrin Jonathan, Deborah Nelleke en Harry Henk Ria Ria, Jeroen, Linda Texel, 21 mei 2003 Jan Dirksoord 52 1791 GR Den Burg. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 23 mei van 19.00-20.00 uur in de Nederlands Hervormde kerk, Bmnenburg 2, Den Burg en na de begrafe nis in de Schakel naast de kerk. De uitvaartdienst zal worden gehouden op zaterdag 24 mei om 14.00 uur in de Nederlands Hervormde kerk, waarna de begrafenis op het kerkhof aldaar zal plaatsvinden. Wij hebben afscheid moeten nemen van onze geliefde schoonzoon, zwager en oom Dirk C. Visser echtgenoot van Riek de Bloois H. de Bloois t C. de Bloois-Verhoeven Hennie - Henk Riena t - Kees Maartje - Jan Cobie - Dick Lia - Jan Hans Neven en nichten Geheel onverwacht moeten wij afscheid nemen van Dirk Visser Wij verliezen in hem een zeer trouw en gewaar deerd lid van onze vereniging. Wij wensen Riek en de familie veel sterkte toe. Bestuur en leden van de Dansgroep Oude Dansen. Niet meer aanwezig zijn, niet meer praten. De leegte is groot die hij heeft achtergelaten. De overweldigende belangstelling, de zee van bloe men, de vele kaarten, brieven en het bezoek na het overlijden van mijn lieve man, onze vader, schoon vader en opa PIETER AANT BETSEMA heeft ons heel veel steun gegeven. Wij willen u hiervoor hartelijk danken. Wil Betsema-Brouwer Martin en Carla Erik, Ruud, Jos Peter en Helga Jeffrey, Cindy, Kirsten Texel, mei 2003 trotse ouders, schoonouders en grootouders van kinderen Betty, Jan, Janme, Jan, Jan, Nora, Kleis, Corien, Cees, Els, Gerda, Renny, Gerard, Joke, Ank, Hans, Monica, Bert. Roel, Cornelie, Petra, Linda, Herman en kleinkinderen Ruben, Wouter, Tim, Jaap-Jan, Maartje, Martin, Bas, René, Dick, Lyanne, Pieter, Erik, Inge, Mara. Jorina, Liza, Annet, Stefan, Sterre, Emily, Timo, Merel, Jan-Jurrièn, Cijs, Joffre, Audrey, Fabienne, Jim zijn op 4 juni 2003 U kunt op 31 mei 2003 dit trotse echtpaar feliciteren tussen 16.00 - 18.00 uur in „Bethei". Muyweg 38, Zuid Eierland. Kadotip: E3 voor een goed doel 1963 2003 Zaterdag 31 mei vieren onze ouders hun 40-jarig huwelijksfeest in Hotel Bos en Duin, Bakkenweg, Den Hoorn. Wilt u hen feliciteren, dan verwachten we u tussen 15.30 en 17.00 uur. Correspondentie-adres: Marco Marieke .De Atlas", Hoornderweg 32, 1797 RA Den Hoorn. 1963 2003 Zaterdag 31 mei zijn wij Als u ons daarmee wilt feliciteren, bent u van harte welkom tussen 15.30 en 17.00 aur in restaurant „Strends End", Achtertune 9 in Oosterend. Biem en jannie van der Vis Oranjestraat 15,1794 BB Oosterend. Wij gaan trouwen! Op vrijdag 30 mei 2003 om 15.00 uur in het gemeentehuis te Den Burg. U bent van harte welkom op onze receptie van 19.00 tot 20.30 uur in de schuur aan de Marsweg 5, Den Burg Ons adres: Marsweg 5, 1791 LV Den Burg, s 0222-313044 Na 4 maanden eindelijk weer thuis! Hartelijk bedankt voor de vele belangstelling tijdens mijn verblijf In het ziekenhuis en verpleeg huis Den Koogh. Annie Huisman Diek 14, Den Hoorn. INLEVEREN: maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €4.65 tot en met 3 regels. Per regel meer: 1,55 (incl. btw) F0T0-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden VOOR BEDRIJVEN: IM-Texelaartje op aanvraag. Gevraagd: barkeeper voor de cocktailbar in De Toe komst dance factory (erva- nng verplicht). Bel Paul 06- 53109380. Z.s.m te koop of te huur gevraagd: ±500 m2 opslag en/of bedrijventerrein. Reacties br.o.nr 1875 aan bur. Texelse Courant, Spin- baan 6. Nieuw op Texel! Grand Café Pizzeria Steakhouse La Pampaa, Dorpsstraat 14. De Koog. Reserveren: 327777. Gevraagd: toiletjuffrouw voor De Toekomst, hoge verdiensten, bel Paul 06- 53109380. Edwin Jeans in div. was singen en kleuren bij Treffers. Wanneer er belangstelling bestaat om met eigen Pro- kart of Kadet op ons circuit te rijden: meldt dit' tel 313921/315619 Bezoek het Prokart weekend. Jack Russelpups, black tan Nog 1 teefje en 1 reu. Gechipt, geënt, ontwormd, 8 wkn. oud. €325,-, tel. 06- 12441908. Eam'Kei zaterdagaktie bij aankoop van een broek sweater 25% korting bij Amigo. Bali prachtige bestem ming, nu al 10 dagen voor €699,- incl. hotel met ont bijt. World of TUI Reisbu reau Texel. Maandagmarkt Den Burg; Laxmi hip-goed Nieuw, nieuw, nieuw: Thaise vissersbroeken, 100% ka toen, €25,- Mooie hangfuchsia €2,50, Spaanse margriet 4 stuks €5,-, op=op. Tuincentrum V.d. Werve. Tk.. Ford Focus 2.0, bj 1999, luxe uitv., zwart. Tel. 06-42066953. Satelliet installaties SCT, 311 777 Hanging baskets, diverse maten en materialen. Ook voor u opgemaakt. Tuin centrum V.d. Werve. Carribean nog nooit zo goedkoop. Isla Margarita al vanaf €399,- Ook super voordeel naar Cancun en Puerto Vallarta in Mexico en Natal en Fortaleze in Brazilië. World of TUI Reisbureau Texel. Aangeboden kamer in Alkmaar voor student. Incl eten, goede busverbinding van en naar het station. Info: 072-5151120 Tussen 18.00-19.00 uur. Gevraagd barkeeper voor de cocktailbar in De Toe komst dance factory (erva- nng verplicht). Bel Paul 06- 53109380. Z.s.m te koop of te huur gevraagd: ±500 m2 opslag en/of bedrijventerrein. Reacties br.o.nr 1875 aan bur. Texelse Courant. Spm- baan 6. Nieuw op Texel! Grand Café Pizzena Steakhouse La Pampaa, Dorpsstraat 14, De Koog Reserveren- 327777 Gevraagd toiletjuffrouw voor De Toekomst, hoge verdiensten, bel Paul: 06- 53109380 Edwin Jeans in div was singen en kleuren bij Treffers. Wanneer er belangstelling bestaat om met eigen Pro- kart of Kadet op ons circuit te rijden: meldt dit! tel. 313921/315619. Bezoek het Prokart weekend. Jack Russelpups, black tan. Nog 1 teefje en 1 reu Gechipt, geënt, ontwormd. 8 wkn. oud, €325,-, tel. 06- 12441908. Eam'Kei zaterdagaktie bij aankoop van een broek sweater 25% korting bij Amigo. Mitsubishi Space Wagon, 7 pers., in goede staat, €2650,-. Tel. 322856 Te koop: zitmaaier, 12 pk, in zeer goede staat. Tel. (na 18.00 uur): 327516. Wij repareren alle merken tv, radio, video, dvd. cd, pu, satelliet, camera, etc. met 3 maanden garantie Ser vice Center Texel, 311 777. Markt-Rozenman Den Burg: Baccara rozen 20 voor €7,90. kamerDlanten altijd 50% kortin »ysan- ten 5 bossen €4,j9.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3