'Hutje op de hei' wijkt voor organisch 'recreatiehuisje' 3ouwplan maakt op Texel de tongen los 1 Een gedurfd juweeltje of futuristisch prul? ©o 7 (2© Fors bedrag voor begeleiding NP oor bureau Arcadis an alle kanten Geknipjo TEXHLSE COURANT' Wat ik zeggen wou. Stayokay College wil geen overdekte karting f <i;'* 'A;'-j VRIJDAG 23 MEI 2003 hadden kunnen kiezen voor de uw van een traditioneel huis met puntdak. Dat staat in een dorp ischien wel leuk, maar hier to- niet. Wij wilden iets dat past in prachtige, maar kwetsbare geving. Niet iets traditioneels, arvernieuwend.' Aan het woord vrouw Christja Mees uit Zeist, de-eigenaresse van het 'Hutje de hei'. Het sobere optrekje gs de Monnikenweg maakt na zomer plaats voor een nieuw ;antiehuisje. Het wordt ge- jwd volgens de uitgangspunten de organische architectuur. Hutje' krijgt een compleet an- e uitstraling, waarover op Texel schillend wordt gedacht. Het 'Hutje op de hei' is voor velen een vertrouwd beeld. Het voormalige bollenschuurtje op het 2,5 grote hec tare terrein, amper 33 vierkante me ter groot, werd tientallen jaren gele den door de vorige eigenaar Jos Bakker vertimmerd tot een zomer huisje, zoals dat zo vaak ging zonder vergunning. Op de kaart van het be stemmingsplan Buitengebied werd het na de legalisering ingetekend als recreatief opstal. Toen Bakker het zeven jaar geleden van de hand deed, kreeg hij van de familie Mees de toezegging dat ze het Hutje 'met respect zouden behandelen'. Het beeld van het Hutje op de hei veran derde enkele jaren geleden, toen de achtergelegen braakliggende akker bij de herinrichting van het gebied De Ploegelanden op de schop ging. 'Niet omdat wij dat zo nodig wilden. Om dat het terrein hier wat hoger ligt, wilde Staatsbosbeheer er graag en kele kreken aanleggen, waarin over tollig water kan worden gebufferd, zodat het langzaam kan afstromen naar lager gelegen gebieden.' Omdat de uitgegraven grond niet mocht worden afgevoerd, werd besloten van het gebied een heuvelachtig ter rein te maken. Maar met door een kraanmachinist de vrije hand te ge ven. Mevrouw Mees: 'In zo'n kost baar stukje natuur moet je niet zo maar wat gaan spitten.' Voor het ontwerp nam de familie landschaps architect Bureau Copijn in de arm. i Zijaanzicht van het 'Hutje', met rechts het oplopende talud vanaf de Monnikenweg. r""3~ ts 'Jftiyip 'IriOcV {CiN&O" mnvcht van het nieuwe 'Hutje op de hei', gezien vanaf de noordwestkant, de Monnikenweg. Inmiddels wordt het kale zand bedekt door heide en andere vegetatie en wordt het gebied kort gehouden door Drentse heideschapen Nog voor de graafwerkzaamheden zich voltrokken, was het voor de ei genaars duidelijk dat er ook iets met het Hutje moest gebeuren. Mevrouw Mees: 'Het is een leuk, lief huisje en we zijn er ontzettend aan gehecht, maar er begint van alles aan te man keren. De septic tank is vaak vol. de afvoer van keuken- en douchewater verstopt en ga zo maar door. We heb ben er heel lang over zitten dubben hoe we dat nu moesten aanpakken. Het heeft binnen de familie heel wat discussie gegeven Mijn broer Leonard (Henny, red.), die ook eige naar is, wilde het liever bij het oude laten Dan zouden we het helemaal moeten vernieuwen. Maar het is zo klein. Met z'n tweeen gaat het nog wel. maar we hebben kinderen en kleinkinderen, die hier ook op z'n tijd komen. Bovendien verhuren we het en gasten van tegenwoordig stellen ook zo hun eisen, ledereen doet te genwoordig aan kwaliteitsverbete ring. Omdat het bestemmingsplan de mogelijkheid geeft iets uit te breiden, hebben we besloten nieuw te bou wen Meerdere ontwerpen passeer den de revue, aanvankelijk in traditio nele stijl 'We hebben er kritisch naar gekeken, maar zo'n gewoon huisje staat hier niet echt. We hebben ook gedacht aan een boerderij vorm, maar dan ben je er met de maximaal toe gestane 55 vierkante meter niet. Het wordt dan een soort mini-replica.' Aan het landschapsplan en het uitein delijke ontwerp voor het huisje ging volgens Paul van Panhuys van het gelijkmatige architectenbureau uit Den Haag een periode van intensieve samenspraak vooraf, met als doel tot de ontwikkeling van een 'gezamen lijk product' te komen. 'Onderdelen uit het ontwerp van het Hutje zijn doorvertaald in het landschap, terwijl zichtlijnen in het landschap huisje zijn verwerkt', vertelt Van Panhuys. Christja en Rudolf Mees, die jaren lang voorzitter van de stichting Mens Architectuur is geweest, draaien er niet omheen enthousiast bewonde raar te zijn van de organische archi tectuur, die gebruik maakt van na tuurlijke vormen en materialen. Voorbeeld van die stijl is onder an dere de ING-bank in Amsterdam en het Maartenhuis op Texel. 'Iedere ar chitectuur is een avontuur, ook de or ganische. Maar wij willen alleen iets dat optimaal past in dit landschap en dat zeker niet confronterend is. Want iets neerzetten dat iedereen afkraakt, is wel het laatste dat we willen.' Het ontwerp sluit gezien vanaf de weg aan bij de vorm van het land schap. Hiervoor wordt het terrein tus sen de Monnikenweg en de woning, een strook van ruim 42 meter, veran derd in een geleidelijk oplopend talud. Bij het huis heeft de grond een hoogte bereikt van twee meter boven het huidige niveau, zodat de bene denverdieping van de woning hele maal achter het opgehoogde terrein schuil gaat. 'Doordat de vloer van de woning een kleine 80 centimeter be neden het huidige maaiveld komt te liggen, steekt zo - gezien vanaf de weg - ruim twee meter van het huisje boven het talud uit. Je ziet er dus niet meer van dan nu het geval is. Daar komt bij dat het wat rond oplopende dak is bedekt met sedumplantjes, die het een natuurlijk aangezicht geven. Omdat ook de zijkanten deels achter de grond verscholen liggen, ogen ook die niet massaal. De twee verdiepin gen zijn alleen vanaf de achterkant te zien, maar dat aangezicht is voor passanten niet zichtbaar. Daar komt bij dat de woning wordt gebouwd volgens duurzame principes, met natuurlijke materialen. De buitenkant wordt van hout. We zijn ervan over tuigd dat het bijzonder mooi wordt.' De Welstandscommissie was una niem goed te spreken over het ont werp en bracht positief advies uit aan het Texelse college Ben w volgden dit advies op. Kritisch van toon was een bezwaarschrift van de Werk groep Landschapszorg, die liever een meer Texels ontwerp had gezien. 'Maar nadat we hadden gesproken met de architect werd ons duidelijk dat het minder erg was dan we aan vankelijk hadden gedacht', laat Adriaan Dijksen weten. 'Bovendien konden we alleen bezwaar maken tegen de afwijkende dakhelling, waarvoor een lichte artikel 19-proce- dure moest worden gevoerd. Door de dakhelling iets aan te passen, konden onze bezwaren gemakkelijk worden gepasseerd en zou het huis er dus toch komen.' Het was reden voor de werkgroep het bezwaarschrift in te trekken. Inmiddels is de bouwvergun ning verleend. Het is de bedoeling dat het Hutje na de zomer plaatsmaakt voor de start van een nieuw te bou wen 'Hutje'. Het'Hutje op de hei', tientallen jaren lang een vertrouwd beeld voor Texelaars, maakt plaats voor een nieuw, orga- mschvakantiehuis. De meningen over de bouwstijl lopen uiteen. Past zoie,ts wei of niet op deze plek? Heeft de Welstandscommissie het ontwerp terecht positief beoor deeld, of juist niet? een architect die iets anders durft. De vorm van de woning loopt met het landschap mee omhoog, waardoor het er goed past en waarbij de invulling en de beplanting van het gebied natuurlijk veel zorg vragen.' Menno Stam, namens (een deel van) '10 voor Texel'. 'Het huisje wordt vervangen door een bouwwerk dat er ongeveer uitziet als twee in elkaar geschoven Pipo de Clownwagens. Het is om te huilen. Dit heeft niets met Texel. De bouwvergunning is helaas al verstrekt. Wij vragens ons af; wie is draan Dijksen, werkgroep Landschapszorg Texel: 'We hadden eerst it idee dat het iets heel poenerigs zou worden, maar na gesprekken met architect en de eigenaar bleek dat wel mee te vallen. Doordat het ge- fejijk schuil gaat achter een aan te leggen heuvel is het minder opval- itl. Maar liever hadden we een soort mientboerderijtje gezien, of iets ®van de stijl en de geschiedenis iets meer in het landschap passen. Wij gen ons af of zoiets moderns wel in het landschap staat. Maar ik heb grepen dat de Welstandscommissie meer naar het ontwerp kijkt en niet arde omgeving.' ees Hin, voorzitter van de Welstandscommissie. 'We kijken naar het jectzelf, maar ook naar de omgeving waarin het staat. Het is alweer een t,ie geleden dat dit is gepasseerd. Ik hoor dat er op het eiland best wat mmotie over is ontstaan, maar ik kan me niet herinneren dat er in de com- veel woorden over dit ontwerp zijn vuilgemaakt. De commissie was sienthousiast.' ibArensman, Oosterender. 'Als ik zo'n ontwerp zie, dan rijzen de haren te bergen. Ik kan me voorstellen dat de tand des tijds het Hutje niet on- roerd heeft gelaten en dat er iets anders moet komen. Maar dat er daarom dat mooie gebied, waar je je nog honderd jaar geleden waant, zo'n uristisch bouwwerk moet komen, daar begrijp ik niets van. Waar normaal sproken niets kan, kan nu ineens alles. Hoe heeft dit kunnen gebeuren? moet in het door reorganisatie en integratie supergeoliede gemeente- paraat toch minstens één ambtenaar zitten die wel eens op zondag een «Jje door de Dennen gaat en die op zijn klompen moet aanvoelen dat ke nieuwbouw juist daér niet kan. Die had onmiddellijk aan de noodrem «ten trekken. Laat dat stukje Texel achter het oude museum gespaard >en van futunstische nieuwbouw, hoe ecologisch, natuurvriendelijk en et ik wat voor argumenten dan ook.' eerten Smit, ambtenaar die zitting heeft in de Welstandscommissie: heb het 'Hutje' zien groeien van een bollenschuurtje naar een huisje, tot duurzame bouwontwerp. Er is, en dat zeg ik met nadruk, heel goed ge ien naar het karakter van dit gebied, de verhogingen en de landschap je invulling. De commissie is van mening dat de architect daar goed in geslaagd. Hij had ook kunnen kiezen voor een voor de hand liggende torische vorm, met hout- en metselwerk. Maar er is alom respect voor hiervoor verantwoordelijk? Het hele gebied is juist zo mooi opgeknapt en dat komt er zo'n prul midden in het heideveldje. Texelaars, ga daar eens kijken, het is nu nog de moeite waard.' Architect Ronno Honingh: 'Ik laat me liever niet kritisch uit over ontwer pen van collega's. Maar duidelijk is dat deze architect niet voor de meest eenvoudige route heeft gekozen. Er is volgens mij veel zorg aan besteed.' Kees Hin: 'Ik heb Piet Standaart van Texels Belang horen zeggen: Hoe kunnen jullie zoiets goedkeuren? Zelf heb ik geen beslissende stem in de Welstandscommissie, mijn belangrijkste taak is het handhaven van de orde. Feitelijk beslissen de twee architecten in de Welstandscommissie. Die heb ben er verstand van. Als zij van mening verschillen, dan gaan wij ons er mee bemoeien. Over dit ontwerp waren ze erg positief. Maar ze keuren echt niet alles goed. Over het kantoor van Staatsbosbeheer aan de Emmalaan en ook de artsenpraktijk ernaast heeft de commissie negatief geadviseerd. Maar dat advies heeft het college niet overgenomen. Meestal gebeurt dat overigens wel. Recentelijk hebben we een ontwerp voor het nieuwe kan toor voor de ABN-AMRO aan de Parkstraat afgekeurd. Dat leek een beetje op een blokkendoos. De panden in die straat moeten een beetje een histo risch karakter krijgen.Toekomstig ontwikkelingen die in een gebied worden nagestreefd, worden ook meegewogen.' Maarten Smit: 'Als ambtenaar in de commissie geef ik een toelichting, piraat mee en heb geen beslissende stem. Maar als een ontwerp te weinig niveau heeft, dan proberen we dat door onze inbreng wel naar een hoger niveau te tillen. Het is in dat opzicht makkelijker als we met een deskundige ont werper hebben te maken, die kijkt naar de vorm, dan met iemand die voor zichzelf het maximale uit de ruimte wil halen en voor wie de vormgeving secundair is. Als commissie kijken we uit naar de Welstandsnota, waann per gebied criteria worden vastgelegd en die voorde commissie als leidraad moet gaan gelden. Deze nota bevindt zich in het eindstadium. In dorpen zoals Den Hoorn, De Waal, Oudeschild en Oosterend, met een kwetsbaar karakter, liggen de eisen anders dan in bijvoorbeeld De Koog.' Ronno Honingh: 'Een ontwerp kan in technisch opzicht voldoen aan het bestemmingsplan. Verder is het zo dat het in redelijke mate aan de eisen van welstand voldoet. Maar je kunt je afvragen of je een bepaald gebouw in een bepaald gebied moet willen. Daarvoor moet je iemand aanstellen die als het ware boven de partijen staat. Ik heb er daarom al eens voor gepleit voor het eiland een bouwmeester te benoemen die over dat soort dingen een afweging maakt. Daarvoor hebben ze in Den Helder een stads bouwmeester aangesteld. Alleen wil de gemeente Texel er niet aan.' Raadslid Piet Standaart van Texels Belang: 'Een misser van de Welstandscommissie. Het blijkt maar weer dat als iemand een beroemde architect inhuurt met een grote reputatie, dat het voor de commissie moei lijk is zo'n bouwwerk af te wijzen. Misschien past het uit milieuoogpunt wel, maar in die omgeving hoort het niet. Het toont aan dat de lokale bevolking een ander oordeel kan hebben dan de Welstandscommissie. De twee ar chitecten die als deskundigen de meeste zeggenschap hebben zijn ook geen Texelaar. Daarom vinden wij dat de commissie moet worden aange vuld met twee onafhankelijke, geïnteresseerde burgers. Zo staat het ook In de nieuwe gemeentelijke bouwverordening en die heeft de raad in 2002 zelf vastgesteld. Het is zaak dat dat besluit nu zo snel mogelijk ten uitvoering wordt gebracht.' Kees Hin: 'De welstandscommissie is deskundig en dit jaar openbaar ge worden. Ik vraag me af of twee extra burgers bijdragen aan de kwaliteit.' Overlegorgaan Nationaal Park «n van Texel (OO) heeft een bedrag uitgetrokken voor de 'leiding van de juridisch-finan- 1 voortgang van het nieuw te 'eren bezoekerscentrum van «tionaal park. Dat moet in mei be deuren openen in Eco- De kosten daarvan bedra- miljoen. De helft daarvan betaald door de provincie, edere helft komt voor rekening "et ministerie van LNV en de Partners in het Overlegorgaan, aal is €95.000,- geraamd voor racesorganisatie door het bu- wcadis Ruimtelijke Ontwik- 9 BV. Niet alle participanten in averlegorgaan gingen zonder akkoord met dat forse be- Daaraan ging een stevige USsie vooraf. OO-voorzitter Evert Vermeer moest alle zeilen bijzetten om vooral de Texelse deelnemers aan het overleg te overtuigen van nut en noodzaak van de inschakeling van Arcadis. Na een pittige discussie stemden uitein delijk alle aanwezigen in met het voorstel. Van de €95.000,- is inmid dels al zo'n €35.000,- besteed aan di verse werkzaamheden. De inscha keling van een gespecialiseerd bureau als Arcadis is volgens de voorzitter noodzakelijk gezien de complexe en unieke situatie op Texel. Op andere plaatsen wordt 'slechts' een bezoekerscentrum gerealiseerd bij een nationaal park. Hier wordt dat gecombineerd met een Natuur Acti viteiten Centrum (NAC) van Staats bosbeheer en gebeurt dat in nauwe samenwerking met EcoMare, dat voor de exploitatie zorgdraagt. Om de continuïteit te waarborgen en pro blemen te voorkomen, moet de sa menwerking tussen de drie partijen juridisch goed worden dichtgetim merd. Verder is het zaak de financiële inbreng en verplichtingen van de be trokken partijen goed vast te leggen. De keuze is op Arcadis gevallen om dat de eindverantwoordelijke voor het project, Gertjan Elzinga, ervaring heeft met het opzetten van bezoe kerscentra. Niettemin vonden verschillende Texelse organisaties die in het over legorgaan zijn vertegenwoordigd de offerte erg hoog. Zij vreesden dat er teveel financiële middelen zouden worden gespendeerd aan de voorbe reiding, ten koste van de uitvoering. Die vrees is volgens Vermeer onge grond. Hij benadrukte verder het be lang van een onpartijdige deskundige in verband met mogelijke belangen verstrengeling. Met Arcadis is een overeenkomst gesloten op regie basis. Dat houdt in dat het bureau alleen werkzaamheden uitvoert als daar nadrukkelijk opdracht voor is gegeven. Om de 'onwelwillenden' in het overlegorgaan tegemoet te ko men, is de post 'onvoorzien' ge- ■n xranntixinkhjLhcid vjrfdc rc Tot mijn stomme verbazing las ik in de krant dat de bezwaren van de omwonenden tegen de herberg aan de Haffelderweg eenzijdig zijn ver worpen. Ik vind dit onterecht en niet democratisch. De raad en het college hebben met goed geluisterd. Waar de buurt zich druk over maakt, is de belasting van de Hallerweg en de nachtrust. Dit vind ik terecht. Wij wonen precies op de splitsing Wever- schrapt. Daarin waren honderd arbeidsuren opgenomen voor een bedrag van zo'n €15.000,-. Het bezoekerscentrum wordt onderge bracht in de zaal van EcoMare waarin voorheen de expositie 'Dromen aan de Dijk' was gehuisvest. Deze ruimte wordt verbouwd. De onderhandelin gen met EcoMare over het beheer van het centrum bevinden zich vol gens een ingewijde in de afrondende fase. Naar verwachting treedt het overlegorgaan over circa twee weken naar buiten met een afgerond plan straat, Schilderend en Hallerweg, en worden nu soms wakker van groepen jongeren van de bruine vloot en van Panorama die langs ons huis voorbij trekken. Nu vinden wij het met erg om eens wakker te worden, maar soms drie keer per nacht vind ik te gek. Dat Stayokay in de krant schrijft dat haar beleid er op gericht is om er meer een 'gezinshostel' van te maken, is niet geheel waar, zeker niet aan het eind en in het begin van het schooljaar. Dat er dan gezinnen tussen groepen gaan zitten, lijkt me ook sterk. Op hun website (www.stayokay.nl) is te lezen dat ze het gehele jaar open zijn voor groepen en individuele gasten, en wel in deze volgorde. Ze zijn dan ook een gecertificeerd ANWB-groepsverblijf met vier sterren Hoezo gezinnen? Ik hoop dat de gemeente beseft dat dit met 240 mensen het grootste onder komen op Texel is (zelfs 'Grand hotel Opduin' is met zo groot). Dat is een hele grote belasting voor de buurt. Deze concentratie mensen gaat 's zomers iedere avond door de Haller weg, met alle gevolgen van dien. Ik vraag mij af hoe de raad gestemd zou hebben als burgemeester, wethou ders of raadsleden aan de Hallerweg hadden gewoond. Als de gemeente In de rubriek Geographies in het tijd schrift National Geographic is op een serie fotootjes van Jochem Wijnands te zien hoe 'een blauwe reiger op een junimiddag in Oost-Texel een jonge eend te grazen' neemt. 'Volgens dr. Renè Dekker, conservator vogels van het Nationaal Natuurhistorisch Mu seum Naturalis in Leiden, is er mets het Hogeberggebied wil ontlasten, moet ze dit hostel tussen Den Burg en De Koog zetten en met op hon derd meter van de voet van de Hoge- berg. Er is echter ook een lichtpuntje. Wij hebben allemaal kunnen lezen dat een voetbaloverlastveroorzaker op de Groeneplaats door de burge meester persoonlijk op zijn gedrag is gewezen. Nu, ze zal het nog druk krij gen. Ik wil de gemeenteraad en het college nogmaals op het hart drukken: luis ter naar de gemeenschap en naar serieuze argumenten. Indachtig uw eigen lijfspreuk 'De gemeente en de ambtenaren zijn er voor deburgeren met andersom'. H. Snoek jr. Den Buro. De plannen van George Dekker om een groot deel van zijn kartingbaan bij Akenbuurt te overdekken zijn bij het college niet in goede aarde gevallen. De gemeenteraad zal dan ook het advies krijgen om er niet aan mee te werken. Het plan past niet in het bestemmingsplan, ver stoort de openheid van het land schap, is strijdig met de concen tratiegedachte en doet afbreuk aan het streven om de 'kernkwaliteiten' van Texel te versterken, zo menen b en w. De exploitatie van de huidige open- luchtbaan heeft te lijden door het volgens Dekker toegenomen aantal regendagen. Hij wil daarom op het huidige terrein van 8.000 vierkante meter een gebouw zetten van 4.000 vierkante meter, waarin een nieuwe baan wordt ondergebracht. De be staande buitenbaan blijft daarnaast in tact. Het terrein heeft de bestemming dag- recreatief opvanggebied klasse m (motorsport) en wordt omringd door terreinen met een agrarische bestem ming. Met vrijstelling is een bebou wing van maximaal 250 vierkante meter mogelijk. Het veel grotere ge bouw dat Dekker wil, zou mogelijk gemaakt kunnen worden door toe passing van artikel 19 of door wijzi ging van het bestemmingsplan, maar het college voelt daar dus mets voor. 'Een dergelijk grootschalig gebouw, bovendien ten behoeve van een wezensvreemde functie in het over wegend agrarische gebied, past niet in het beleid. De nieuwe schuur zou middenin een nu nog open gebied komen te staan. De bestaande ge bouwen van het aangrenzende be drijf van Dirk Roeper vallen erbij in het met'. De gemeenteraad moet zich nog uitspreken. nieuws onder de zon. 'Jaarlijks gaan er heel wat eendjes en andere jonge vogels door de maag van de reiger.' .^v y;.v: \i

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7