Texelstroom vormt echt bedreiging voor eiland' Mart Zijm staakt eeuwige strijd tegen oprukkend water Veranderingen op en bij AH-parkeerterrein Waterverfconcours gaat op herhaling 1 ff COURANT "HS-SSf* AMNESTY Extra zomerhuizen op 't Stappeland niet gewenst Waar gaan we uit eten? Workshop reinetics en modern dansen Bollen spoelen wordt gedoogd CNV huldigde trouwe leden Strenge regels op toernooi De Koog VRIJDAG 23 MEI 2003 TFYPI oc ffi§fVVNBlT Dl VG Wfff* «Out m, t Fl^i.vjusuiwit CMCCN^nu-- »*i« Kt MS Cü^1 Qvmaku boring eo /aunvsiea "HJïja/en International Jarenlang moest hij toezien hoe zijn werkterrein telkens een stukje kleiner werd. De strijd tegen de Noordzee was echter niet zijn grootste zorg. De oprukkende Texelstroom hield Mart Zijm, hoofd technische dienst van Rijkswater staat, meer bezig houden. Net als de vrees dat de boot een keer de fuik in de veerhaven zou stukvaren. 'Het is in al die veertig jaar geluk kig vijfhonderdduizend keer goed gegaan.' Vrijdag neemt de geboren en getogen Texelaar na veertig jaar afscheid van zijn werk. 'Als je metselaar bent, kun je op zon dag nog eens met je vrouw langs je werk fietsen en laten zien wat je hebt gemaakt. Als wij op een zondag langs de Waddenzee fietsten, lag dat toch anders', zegt de 61-jarige Zijm la chend. Boven water is er niks van te zien, maar onder water moeten in de veer tig jaar dat Zijm bij Rijkswaterstaat werkte naar schatting honderd duizenden vierkante meters zink- stukken zijn aangebracht. Elk jaar weer om te voorkomen dat de opruk kende Texelstroom een serieuze be dreiging kan worden voor de dijk. 'Langs de Noordzee heb je altijd nog duinen genoeg die het water tegen houden als het nodig is Langs de zuidoost kust heb je dat met. De Texelstroom vormt echt een bedrei ging voor het eiland. Het is niet ondenkbeeldig dat de Prins Hendrikpolder onder water loopt, als wij hier mets meer zouden doen te gen de erosie. We hebben het in de hand maar er moet elk jaar opnieuw aan gewerkt worden.' Eenmaal moest hij hard op de deur van enkele chefs trommelen, omdat er een keer te weinig geld beschik baar werd gesteld voor de bescher ming van de dijk. Zijm maakte zich oprecht zorgen. 'We hanteren een verdedigingslijn van vijf meter bene den NAP Daar moet je geen afbreuk aan doen, want dan loop je het risico de stroom gaat meanderen (van koers veranderen) en dat het mis gaat.' Een jaar later was er weer vol doende geld voor de werkzaamhe den. 'We hebben toen geluk gehad met het weer, want achteraf bleek dat ene jaar gelukkig geen kwaad te heb- ben gedaan.Er is per jaar gemiddeld een half miljoen euro nodig voor de verdediging van de oostkust. Meten Zijm's loopbaan begon in 1962 in de veerhaven die toen werd aangelegd op 't Horntje Hij werkte mee bij het aanbrengen van de havenmond en de fuik. In juni 1963 trad hij in dienst bij Rijkswaterstaat in Hoorn. 'Ik be gon met het uitvoeren van metingen langs de Noord-Hollandse kusj tus sen Zandvoort en Den Helder. Later werd ik meetleider op Texel. Kreeg ik twee assistenten met wie ik tot acht honderd meter uit de kust de bodem in kaart bracht, zodat we gedragin gen van de kust konden volgen.' De Texelse kust stond volop in de belangstelling vanwege de hoge af slag. Het was bijna normaal als het oprukkende Wlolengat in een jaar tijd een stuk van twintig meter veror berde. Losers noemde Zijm zichzelf en zijn collega's ooit in een interview, omdat ze elk jaar weer terrein moes ten pnjsgeven. De snelheid waarmee dat gebeurde, zag hij in veertig jaar echter wel enorm afnemen en de technieken waarmee de afslag werd bestreden veranderden. In zijn beginjaren maakte hij nog mee dat het zand werd vastgehouden met schermen die op het strand werden geplaatst. 'Maar meestal was dat zand met de eerste de beste najaars storm alweer verdwenen.' Veel hoop was toen gericht op de strand- hoofden die in 1958 waren aange bracht tussen paal 9 en paal 18. Vol gens berekening zouden die de afslag nagenoeg tot stilstand moeten brengen. Die voorspelling kwam slechts ten dele uit. 'De strand- hoofden waren gebouwd met de kop op de laagwaterlijn. Bij nieuwe afslag werden ze telkens een stukje langer gemaakt. Als ze 212 meter lang zou den zijn, zou de afslag ten einde zijn. De afkalving bleek niet te stoppen, maar verminderde wel. Eerst was het gemiddeld twintig meter, later nog maar twee tot vier meter per jaar.' In 1979 maakte hij de eerste zandsuppleties mee. Texel en Goeree-Overflakkee waren de eerste plaatsen in Nederland waar de tech niek werd toegepast. Met een pijp werden daarvoor grote hoeveelheden zand weggehaald bij de Ballastplaat kilometer uit de kust gaan halen In 1990 deed het begrip basiskustliin zijn intrede bij Rijkswaterstaat. Op papier is een lijn getrokken en die wordt sindsdien gehandhaafd. Waar onder water suppleties werden aan gebracht. Volgens Rijkswaterstaat kan op die manier voor hetzelfde geld drie keer zoveel zand worden aange bracht Ook is het minder verstorend Mart Ziim op één van de vele zinkstokken die de afgelopen decennia onder zijn leiding werden ingezet in oe sinjo tegen ue op, (Foto Jeroen van Hattum) Texelstroom. aan de overkant van het Robbegat. In 1990 werd de zandwinning bij het Robbegat gestaakt. 'Het zand bleek na twee jaar eigenlijk weer terug gespoeld te zijn naar waar het van daan kwam. We zijn het toen op elf de lijn wordt overschreden, vindt suppletie plaats. Rijkswaterstaat be steedt jaarlijks miljoenen aan de kust verdediging van het eiland. Vorig jaar maakte Zijm nog mee dat tussen paal 17 en 23 voor het eerst voor mensen op het strand. Rijkswa terstaat verwacht dat het zand zich in éen a twee jaar op natuurlijke wijze richting het strand begeeft. Zijm: 'Ik ben benieuwd hoe dat zand zich gaat gedragen. Het kan zijn dat we deze zomer een wat minder breed strand hebben, maar we moeten met ze nuwachtig worden als het nog met aanspoelt. Volgens het theoretische model klopt tot nu toe alles wat er gebeurt.' Dat zich bij de strekdam, die in 1995 werd aangelegd nabij de vuurtoren, in een paar jaar tijd een enorme zand plaat zou ontwikkelen, was voor hem een verrassing. Volgens plan zou tus sen de dam en paal 23 zandophoping moeten plaatsvinden. Dat gebeurde ook, maar aan de andere kant van de dam ontwikkelde zich in een rap tempo ook een grote plaat Zijm leidt het terug op een storm die vlak voor de aanbesteding woedde. 'Er was daardoor een zwin op het strand ont staan. Het strand was op die plaats deels verdwenen. Dat kon natuurlijk met. We hebben daarvoor zand ge wonnen door op zee twee geulen met elkaar te verbinden, zodat er op het strand toch aan de dam kon worden gewerkt.'Een bijeffect van die ingreep was dat de stroming ver uit de kant bleef, waardoor de plaat aan de noordzijde ontstond. Zijm: 'Als de kinderen in die tijd naar huis kwamen, wilden ze van de boot vaak eerst even naar de strekdam rijden om te zien hoeveel zand er nu weer was bijgekomen. En ik wilde het zelf ook graag zien. Je werd er op een gege ven moment zelfs een beetje hebbe rig van zo snel als het ging. Ik kwam er ook graag als vogelaar, omdat er altijd bijzondere vogels te zien waren op die plaat. In strenge winters zitten daar veel ijseenden, omdat er door de stroming altijd veel voedsel aanwezig is. En ik vind het mooi om gewoon naar de ribbels in het zand te kijken.' De natuurliefhebber Zijm kon op an dere plaatsen ook zijn hart ophalen, nadat er aan de kust was gewerkt. 'Ik heb het ontstaan van het zuidelijk Horsmeertje nog meegemaakt, nadat we daar een extra rij duinen hadden aangebracht. Dat ontstaan ging daarna helemaal vanzelf.' Haven Dat de onderhandelingen tussen Rijkswaterstaat en de gemeente over de haven van Oudeschild zin braken, vindt hij niet erg. 'Ikben om voor de collega's. Die heb: genoeg meegemaakt door bezuinigingen. Doordat de havé naar de gemeente gaat, blijft a de dienstkring van Rijkswaters^ Texel.' Daar werken vijfeni mensen. Volgens Zijm is het belangrijk dienstkring voor het eiland bet# blijft. 'Je bent daardoor een ir lijk aanspreekpunt en als er sir opsteken, weet je elkaar goed den, omdat de lijnen kort zi|n. s sta |e toch sterker.' Zijn loopbaan eindigt, bijna lisch, op de plaats waar hij bi Zijdelings was Zijm nog de verbreding van de havenmc en fuiken in de veerhavens van en Den Helder. Hij zwijgt ei? haalt dan het aantal van vijfhon duizend overtochten aan. 'Hete tastisch dat dat altijd goed is ga Je veerverbinding is je enig co met de vastewal. Als daar ie(i gebeurt, heb je echt een profcj Dat was een verantwoordelijk nog wel eens op mijn scha drukte. Het is een complimert Teso dat het altijd goed is geg; Zijm hoopt na zijn pensionering en dan nog binnen te kunnen b lopen op het kantoor aj Keesomlaan. 'Gewoon een t koffie, tenzij ze me echt niet willen. Maar ik hoop ze som: advies te kunnen geven en graag de peilgegevens blijvenb den.' Zijn vrije tijd wil hij onde besteden aan zijn kinderen em kinderen en enkele hobby's, een ringvergunning voor waardoor ik mee kan helpen tj verskooi en wil daar ook meen vens gaan verzamelen. Daar inventariseer ik een aantal nata bieden broedvogels en er mc< in huis nog een keuken worde bouwd. En ik heb ook het adve had om het eerst eens rustig: gaan doen na mijn pensionen! hoeven me dus voorlopig nogr vragen voor andere dingen.' Jeroen van It De vergroting van het parkeerter rein bij de AH-supermarkt en de daarmee samenhangende aanpas- singerr en verkeersmaatregelen in de omgeving zijn niet in alle op zichten een succes gebleken. Naar aanleiding van een evaluatieavond zijn de knelpunten geïnventari seerd, wat voor het college aanlei ding is geweest om veranderingen voor te stellen. Die zullen echter pas worden doorgevoerd als alle belanghebbenden er kennis van hebben genomen en raads commissie en gemeenteraad ak koord zijn gegaan. De entree van het parkeerterrein aan de Waalderstraatkant wordt verscho ven richting Sonnevanck zodat deze praktisch recht tegenover de Witte- kruislaan komt. Op het terrein wordt een routing aangebracht om het ver keer in één richting te laten rijden, wat mogelijk is als enkele parkeervakken worden verlegd. Op de hoek Waal- derstraat-Burgethoutstraat zal een groenstrook of plantenvak worden aangebracht. Op het aan het parkeer terrein grenzende bevoorradingsplein zal 's middags geen bevoorrading meer plaatshebben; met AH zal wor den bekeken of bevoorrading in de ochtend mogelijk is. In de Wilhelminalaan, Binsbergen- straat, Brouwerstraat, Drijverstraat en Thijsselaan zal betaald parkeren wor den ingesteld met hetzelfde tarief als voor de middenring van Den Burg geldt. Bewoners van deze omgeving kunnen een parkeerkaart kopen waarmee ze voor €14,- per jaar on beperkt kunnen parkeren. De rij richting van de éénrichtingstraten Bmsbergenstraat en Brouwerstraat zal worden omgedraaid. Er komt een verhoogd plateau op de kruising Drijverstraat-Burdetstraat en er komt een onderbreking in de rij langs- parkeervakken op de Drijverstraat. De kosten van de aanpassingen van het parkeerterrein, de aanleg van het plateau en de onderbreking in de langsparkeervakken kunnen worden gedekt met het restant van €35.000,- dat nog van het totale budget over is. De invoering van het betaald parke ren in de genoemde straten kost €60.000,-Dat zal naar verwachting worden terugverdiend met de op brengsten aan parkeergeld die op €12.000.- per jaar worden geschat. Het college heeft de bouw van twee extra zomerhuizen in het park 't Stappeland in De Koog van de hand gewezen. Het bestem mingsplan staat het niet toe en af wijken van het plan kan alleen op grond van criteria waaraan in dit geval niet wordt voldaan. Het gaat om het verzoek van de fa milie Graafland-van den Berg die al twee zomerhuizen op het terrein in eigendom heeft en ook nog een stuk grond in het Beachpark. De bedoe ling was de twee nieuwe zomerhui zen geschikt te maken voor gehan dicapten. Volgens het bestemmingsplan mo gen op het terrein 61 zomerhuizen komen en die zijn allemaal al gereali seerd. Extra huizen zouden toelaat baar zijn als het gaat om uitbreiding van een bestaand bedrijf. Bij voor keur zou het om hotels of apparte menten moeten gaan en er zou seizcensverbreding of kwaliteits verbetering uit voort moeten komen. Ook is bepaald dat de groei mogelijkheden bedoeld zijn voor kleinschalige bedrijven om de renta- Van De Koog wordt wel eens gezegd dat het aantal eethuizen aan de hoge kant is. Dat de klant keus genoeg heeft, blijkt in ieder geval uit het grote aantal borden op straat, waarop de horecaondernemers hun maaltijden aan de man proberen te brengen. Bij voorbeeld bij de hervormde kerk, maar ook aan de Nikadel en langs de passage tussen de Nikadel en de Reimondo Fornoni uit Zaandam, voorheen danser bij het Nationaal Ballet, geeft met voormalig muziek- en dansschooldocente Miranda den Butter op 7 juni in sporthal Ons Ge noegen een workshop reinetics en modern dansen. Het eerste betreft een door Fornoni ontwikkelde trainingsmethode, waarvoor volgens Den Butter zelfs de kleinste spiertjes in beweging worden gezet en waar voor een kleine groep Texelaars af en toe speciaal naar Zaandam afreist. Van 11.30 tot 13.00 uur wordt ge tramd onder leiding van Fornoni en van 13.30 tot 15.30 uur geeft Den Butter een workshop modern dan sen. Deelname kan in gedeeltes. De kosten per deel zijn €12,50, voor bei den betaalt men €22,50. De deel name is beperkt, voor opgave en in formatie bellen naar 316672 of 315929 ('s avonds). biliteit te verbeteren en de werkgele genheid te behouden en ook zou de maximale uitbreiding met groter dan 25 procent mogen zijn. Aan deze cri teria wordt in dit geval niet voldaan. Het college vindt het op zichzelf sym pathiek en gewenst dat wordt ge streefd naar huizen die voor gehan dicapten geschikt zi|n, maar dat kan geen reden zijn om ze in afwijking van de regels toe te staan. Als dat toch zou gebeuren zullen zich meer bedrij ven aandienen, die op deze manier willen uitbreiden, precedentwerking dus. Hoewel de benodigde milieu vergunning nog niet is verstrekt, mag de firma Timmer-Prins aan de Schorrenweg in Het Noorden een bollenspoelinrichting in gebruik ne men. Het college heeft dat bepaald omdat het rooi- en spoelseizoen voor de deur staat en niet op de vergunning kan worden geacht. De firma kon de vergunning met eerder aanvragen omdat het er naar uitzag dat men de bollen kon bliiven spoelen bij de firma Hoogenbosch aan de Rozendijk. Dat bedrijf verkeerde weliswaar in staat van faillissement maar zou wellicht een herstart maken. Pas onlangs werd duidelijk dat Timmer-Prins de bollen zelf zal moeten spoelen. Het weigeren van toestemming zou grote financiële schade betekenen want de meeste afnemers accepteren geen ongespoelde bollen meer. De gedoogperiode geldt van 10 juni tot en met 10 augustus. Onder de CNV-leden uit de kop van Noord-Holland die vorige week in hotel Beatrix in Huisduinen wer den gehuldigd wegens langdurig trouw lidmaatschap, waren twee Texelaars. Jacob Dijker (74) uit Den Burg, de zich vijftig jaar geleden liet inschrijven als lid, kreeg de gouden speld met diamant. Di|ker was als landarbeider werk zaam bij diverse agrarische en aannemingsbedrijven: Beumkes en W.H. Bakker in Den Hoorn. Goed koop De Vries en De Vries Van de Wiel. Piet Bas (51) uit Oosterend kreeg de gouden speld omdat hij 25 jaar lid was, eerst bij de ambtenarenbond, later de dienstenbond. Als admini stratief medewerker was hij in dienst van de N.V. TEM, later PEN, Energie Noordwest en NUON. Sinds drie jaar is hij werkzaam bij het accountants kantoor B&B Van der Vis en Den Boer in Den Burg. Een hele dag samen met kunst broeders op de Hogeberg bezig zijn met één van de mooie lands- schappen van het eiland op doek of papier te vangen. Daarbij genie ten van een door de organisatie verstrekt lunchpakket en van het vooruitzicht op een gezellige avond waar de gemaakte werken door de deelnemers zelf worden beoordeeld. Dat is de opzet van het Waterverfconcours 2003 dat op maandag 9 juni - tweede Pinkster dag - wordt gehouden. Het Waterverfconcours werd voor het eerst gehouden in 1981Het door de TEEVA (Texels Enig Echte Vrije Aca demie) georganiseerde evenement trok toen veertig deelnemers, voor een deel afkomstig van de overkant. De opdracht was het vervaardigen van één of meer aquarellen van het Hogeberggebied. In de twee dagen dat het concours duurde werden on geveer honderd werken gemaakt. In de volgende jaren werd het concours Deelnemers aan het tweedaagse voetbaltoernooi dat SV De Koog zaterdag en zondag houdt zijn ge waarschuwd: teams die zich te buiten gaan aan vernieling, lawaai en vechtpartijen worden uit het toernooi gezet en niet meer uitge nodigd. Dreigend taal, die de voet balclub heeft vastgelegd in het re glement. SV De Koog was één van de clubs die op het matje moesten komen bij de burgemeester, naar aanleiding van overlast 'Dat wil niet zeggen dat die werd veroorzaakt door deelnemers aan ons toernooi, maar wij dienen hier wel voor te waken', staat in arti kel 17 van het reglement. Als blijkt dat deelnemers van het toernooi zich misdragen, kan dat het einde beteke nen van de jaarlijkse toernooi, zo heeft de burgemeester laten door schemeren. Dit weekend worden twaalf teams uit diverse regio's op het toernooi ver wacht, Ze zijn ingedeeld in poules en spelen wedstrijdjes van 26 minuten. Het toernooi begint zaterdag om 9.45 uur, het fluitsignaal voor de finale klinkt zondag om 15.30 uur, waarna de prijzen worden uitgereikt. De meest sportieve ploeg komt in aan merking voor de Fair Playcup. Verder zijn er bekers voor de beste doelman en de beste speler van het toernooi. Zaterdagavond om 22.00 uur, tijdens het feest in de grote tent, vindt de trekking van de grote loterij plaats. viermaal gehouden en mocht het zich in een steeds toenemende belang stelling verheugen, tot het na 1984 stilzwijgend van de kalender werd afgevoerd Dit jaar wordt een poging gewaagd het Waterverfconcours nieuw leven in te blazen. Deelname aan het concours staat open voor iedereen, De deelnemers verzamelen zich 's morgens op een terrein van schapenboerderij De Waddel, waar zij een lunchpakket krijgen uitgereikt. Vanaf half tien ver spreiden de deelnemers zich door het gebied rond de Hogeberg. Van iedere deelnemer wordt aan het eind van de dag tenminste één afgerond werk verwacht, maar verder worden geen eisen gesteld aan keuze van onder werp of de te gebruiken techniek. Anders dan de naam doet vermoe den kan op het Waterverfconcours ook met pastel, krijt, potlood, acryl of welke andere techniek dan ook wor den gewerkt. Het daggedeelte van het concours sluit om 17.00 uur. 's Avonds worden de deelnemers ver wacht in eetcafe De Vlieger#; de Kantoorstraat, waar zij plakken van gekleurde stictes ingebrachte werken beid Voor de drie als beste beMi werken is een klein prijsjKS baar, maar het winnen a? zeker niet de bedoeling vara cours. Een deel van de iiy werken zal de rest van de rsir' Vliegende Koe blijven hantfJ1 een kleine expositie. Deelname aan het concerns €17,50, inclusief een lunchpaU koffie en thee. 's Avonds worfi Vliegende Koe een maaltijd veerd. Deze is niet bij de pnjs grepen en wie hieraan wil deeh dient zich hier apart voor op Ie: De kosten van deze gen €15,-, exclusief melden voor het concours eetcafé De Vliegende Koe, straat 13, Den Burg, via mer 329723, of per e-mail: iri texelsekunstenaars.nl. Bij ai ding dient vermeld te bruik wordt gemaakt van boden avondmaaltijd. www.dichterbijvrijheid.nl www.amnesty.nl Het Waterverfconcours werd voor het eerst gehouden in 1981

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 8