'Het bedrijf is te groot geworden om mee te gokken 3AB Groep blijft kiezen voor geleidelijke groei 9 Marlon Marei vierde bij NK turnen Sp°rt .TEXELSE COURANT- Centimeterwerk tijdens clubtrial Sport en diabetes mBÈÉsk Surfmarathon Den Helder en Cocksdorp v.v Zwemmers naar wedstrijden NH Herenteam Deuce wint opnieuw Familietoernooi VRIJDAG 23 MEI 2003 325 fulltimebanen, een jaaromzet van 76 miljoen euro en >ze maand nieuw te openen Karwei-bouwmarkten in ilkenswaard en Purmerend is de RAB Groep voor Texelse be- ippen een uitzonderlijk groot bedrijf. Maar wie het directie- >bouw in Oudeschild binnenstapt, merkt al gauw dat van ootheidswaanzin allerminst sprake is. De medewerkers lopen pak, maar de meesten waarschijnlijk alleen omdat ze te ho- hebben gekregen dat een fotograaf van de Texelse Cou nt op bezoek komt. De omgangsvormen zijn 'Texels' gemoe- jlijk. En de directeur meldt zonder omwegen 'geen rangen en anden' te kennen. 'Als iemand mij een klootzak vindt, al is het «jongste bediende, dan mag hij dat zeggen. Als hij maar ar- imenten heeft. Mijn deur staat altijd open.' ven jaar geleden, ten tijde van het jarig bestaan, had de RAB Groep r vestigingen aan de overkant, idsdien is het bedrijf, dat met ruim nderd medewerkers toen al de jotste particuliere werkgever op eiland was. fors gegroeid. Hoe- el vestigingen er nu precies zijn, iet directeur Paul Krugers met eens het hoofd. 'Dat zou ik op moet eken.' Een bedrijfsfolder biedt uit- mst. RAB heeft BouwCenters in imaar, Huizen en Utrecht, waarvan n deel gecombineerd met show- ;ms en speciaalzaken voor keu- nsen badkamers. De klantenkring irdt er vooral gevormd door aanne- irs. Daarnaast zijn er HSS Hire iops - waar aannemers en doe-het- Ivers gereedschap en machines nnen huren - in Alkmaar, Amster- jn, Katwijk, Hoorn, Den Helderen irriterend. Bouwmarkten (Gamma Karwei) voor de particuliere markt jan in Schagen, Harlingen. Son Katwijk, Eersel, Eindhoven, en binnenkort ook in Ikenswaard en Purmerend. Tank- ationszijn te vinden langs de A7, in kJdenmeer en ui Schagen en een lehandel in Middenmeet (Van Voor in) Op Texel, waar van RAB al een jirwCenter. een Gamma, een olie- del en het Texacostation langs de rtwegstonden, is de onderneming «is 1996 uitgebreid met het tank ten van Kievit (2002) en de ixetseVi'ol Onderneming (2000) en ibrotex (2002), die samen een wepool aan de handel in brand- jlfen erf bouwmaterialen' vöfrtien. IBheefróp'Texel als enige het recht *aco-artikelen te verkopen. Het Ötverknemers betreft inmiddels 3(186 vrouwen en 287 mannen), anten 325 fulltimebanen hebben. drijfsleiders. Zowel de sector directeur als de bedrijfsleider is in grote mate zelf verantwoordelijk voor de gang van zaken. Deze structuur is volgens Krugers 'fiscaal aantrekkelij ker', maar vooral ook 'organisato risch logischer' 'Het bedrijf is inmid dels zó groot geworden, dat je als directeur zelf met dagelijks bij alle hoofd controlling Cees Goslinga. hoofd administratie Marja Witte, hoofd ICT Wannes Fey, hoofd perso neel en arbeid Gauke van Lingen en hoofd secretariaat Irma de Schutter. Paul Krugers werd eind jaren tachtig het bedrijf en later de directie inge haald door Ben Rab, omdat RAB toen al zó groot was geworden dat de leiding niet aan één man kon worden overgelaten. Krugers was daarmee de eerste leidinggevende in de ge schiedenis van het familiebedrijf die niet de naam Rab droeg. De ont staansgeschiedenis gaat officieel te rug tot 1921, toen Jacob Cornells Rab - Bens vader - het bedrijf bij de Kamer van Koophandel liet registre ren. Maar ook diens vader handelde sen de leden van het management hun eigen gang gaan. Mijn rol daarin is vooral kritisch te bekijken wat er gebeurt De vraag stellen, moet het zoveel kosten of is er een andere manier die goedkoper is?' Commissarissen De directie legt verantwoordelijkheid af aan de Raad van Commissarissen, die bestaat uit Rabobank-directeur Leo Timmers en overkanters Ton Pasman (een bedrijfseconoom) en Hans van den Berg (die eerder onder meer deel uit maakte van de directie van Praxis). De Raad speelt ook een adviserende rol. Krugers: 'Wij willen geen vergadercultuur, maar eens in de zes weken gaan we met de van vakantiecentrum De Krim en heeft hij samen met enkele anderen het voortouw genomen voor groot scheepse vernieuwingen bij hotel De Lindeboom. Aan de overkant is Krugers commissaris bij Intergame, franchisegever van Gamma en Kar wei. 'Ik zit daar samen in de Raad met directeuren van miljardenbedrijven. Ik leer van mijn gesprekken met die mensen. Nee, ze beschouwen me met als onderdeurtje. Met tien winkels en zes procent van alle aandelen is RAB ook best een aardige partij, al staat die met in verhouding tot de bedrijven van de andere commissa rissen.' Een bijzondere rol speelt Jan Jacob Rab, die drie jaar geleden om per il Grote sprong ld jaren negentig werd een grote ig voorwaarts gemaakt. RAB op dat moment enkele joint ventures (gezamenlijke ondernemin gen) met collega-franchisenemer Van der Ploeg. Overeengekomen werd dat deze partner z'n bezit inbracht, in ruil voor aandelen RAB Alle Bouw markten die ze samen hadden, wer den daardoor volledig eigendom van het Texelse bedrijf. De andere over names waren veel minder massaal. Volgens Krugers heeft RAB niet de intentie koste wat kost steeds groter te worden. 'Wij kiezen voor geleide lijke groei. Welke kant we op willen, staat in grote lijnen vastgelegd in vijf jarenplannen. Die plannen houden we ieder jaar tegen het licht. Dat doet elk bedrijf, want je moet natuurlijk wel flexibel blijven. Bovendien speelt, hoe je het wendt of keert, de waan van de dag een rol. Er komt iets op je pad, je krijgt de kans een bedrijf over te nemen, en dan ga je afwegen. Is het wat voor ons? Past het binnen ons profiel? We bekijken de transactie eerst van alle kanten. Het bedrijf is te groot geworden om mee te gokken Er eten te veel mensen van. Aan de andere kant zijn we minder kwets baar dan zeven jaar geleden.' Geleidelijke groei De geleidelijke maar forse groei had grote gevolgen voor de wijze van lei ding geven. Sinds 1993 werd RAB geleid door een tweehoofdige direc tie, bestaand uit Jan Jacob Rab en Paul Krugers, die direct de bedrijfs leiders van de vestigingen aan stuurde. Maar naarmate het aantal nieuwe bedrijven groter werd, werd steeds duidelijker dat deze structuur achterhaald was. In 2000 werd RAB daarom opgesplitst in vier sectoren: Wholesale (bestaand uit de Bouw- centers en de HSS Hire Shops), Retail (Bouwmarkten), Energie (oliehandel en pompstations) en Natuurproduc ten (TWO en Hebrotex). Elke sector kreeg een eigen directeur, die als het ware een verbindingsstuk vormt tus sen de algemene directie en de be- L? Mi 83 I SS Eens in de zes weken treffen de beleidsmakers van RAB elkaar aan de vergadertafel. Links algemeen-directeur Paul Krugers. Naast hem Marja Witte. William Witte. Jan Jacob Rab, Irma de Schutter. Gauke van Lmgen, Fred Winkel, Martijn de Velj. Cges Goslinga, Wannes Fey en Roel Bruin. vestigingen over de vloer kunt ko men. Een bedrijfsleider moet het be drijf dat hij runt als eigen gaan be schouwen en dat geldt ook voor het kader daarboven. Dat kun je bereiken door ze bepaalde bevoegdheden te geven. En natuurlijk door ze financieel voldoende te belonen.' Texelaars De sectordirecteuren maken deel uit van het management van RAB en geven samen met algemeen-direc teur Paul Krugers de bedrijfsvoering vorm. De meesten van hen zijn Texelaars. William Witte leidt de sec tor Retail, Fred Winkel en Martijn de Veij zijn samen verantwoordelijk voor de Natuurproducten en Krugers zelf staat aan het hoofd van Energie. De enige niet-Texelaar is Hans Stam van de sector Wholesale, die eerder lei ding gaf aan BouwCenter Eiland de Wild in Alkmaar, één van de eerste overkantse vestigingen van RAB. Dit bedrijf wordt tegenwoordig overigens geleid door Klaus Groszpietsch, ook een Texelaar. Andere beleidsmakers zijn fmancieel-directeur Roel Bruin, als beurtschipper zijn leven lang in brandstoffen en bouwmaterialen. En wie de familiestamboom bestudeert, ontdekt al snel dat ook de generaties vóór deze Jan Jaczn. opmerkelijk veel kooplieden telden. Als algemeen-directeur heeft Krugers de laatste stem in het kapittel. Hij is er de man echter met naar met ijze ren hand te regeren. 'Iemand moet de besluiten nemen. In sommige geval len kun je nóg vijf uur ouwehoeren, maar dan is het handig als iemand de bevoegdheid heeft om te zeggen: we gaan die kant op.' Een voorbeeld: 'Roel Bruin, onze financieel-directeur, is een gouden vent, die alles van cij fers en de fiscale gevolgen weet. Maar als het aan hem ligt. rekent hij alle transacties kapot. Als we er sa men niet uitkomen, moet ik de beslis sing nemen. En dat doe ik dan ook. Maar moet ik nou alles afweten van ICT? Dat gaat toch niet? Daarvoor hebben we Wannes Fey in huis. De kracht van RAB is dat iedereen op zijn eigen terrein veel kennis heeft en ook de ruimte krijgt die te gebruiken De directie slaat de piketpalen, waartus- beleidsmakers aan tafel. Dat moet je wel doen, want in ons bedrijf zijn nogal wat mensen veel buitenshuis aan het werk Op maandag en vrijdag proberen we zoveel mogelijk op kan toor te zijn, maar iemand als William Witte zit misschien wel vier dagen in de week aan de overkant. Ik zelf ge middeld ook wel twee of drie keer. Tijdens die vergaderingen zijn we er allemaal en bespreken we met de cij fertjes erbij de ontwikkelingen. Loopt het uit het beleidsplan, dan vragen we de mening van de Raad van Commis sarissen. Dat betekent wel dat ook de leden van de Raad hun eigen speci fieke kwaliteiten moeten hebben, een toegevoegde waarde vormen. Zeker in zo'n groot bedrijf. Onlérfgè hééft Ben Daalder na achttien jaar afscheid genomen. Eerderal had Ben Rab een stapje teruggedaan. Ook dat vind ik tekenend voor ons bedrijf Mensen zitten niet vast op hun plek, maar geven en krijgen kansen om zich te ontwikkelen Ook Krugers zelf probeert niet stil te staan. Buiten zijn gewone werk ver tegenwoordigt hij de aandeelhouders soonlijke redenen de dagelijkse lei ding uit handen heeft gegeven. 'Hij heeft nog steeds een belangrijke functie, maar die is niet zo gemakke lijk te omschrijven', vertelt Krugers. 'Hij heeft de meerderheid van aande len in handen en is directeur-groot- aandeelhouder Daarnaast treedt hij vaak naar buiten als het gezicht van het bedrijf. Dat ligt voorde hand, als lid van de familie Rab kennen heel veel mensen hem. Verder adviseert hij de directie en houdt hij zich bezig met enkele grote projecten, zoals de ontwikkeling van het achterterrein van RAB. Daarmee drukt hij een sterke stempel op de dorps vernieuwing van Oudeschild. Buiten het bedrijf zit hij fn het bestuür Van' Recreatie Stichting Texel en is hij erg actief als projectleider Duurzaam Bouwen in de Stichting Duurzaam Texel.' Lastig? Als directeur heeft Krugers drie 'cre do's', zegt hij. De medewerkers krij gen 'marktconforme salarissen' en 'werken met goede spullen', terwijl de directie 'kritisch' is op de 'opera tionele kosten'. 'Ze zeggen wel eens: ye bent lastig. Dat vind ik met. Ik ben positief kritisch. Dat heeft alles te maken met hoe ik ben. Ik neem waar en heb het er over. Kan het met be ter? Neem de afvalkosten van een Bouwmarkt. Als je door een eenvou dige maatregel vijfhonderd euro kunt besparen, dan gebeurt dat gelijk maal tien, het aantal Bouwmarkten dat we hebben. Zo kun je dat met heel veel kosten doen. Voor elke euro die je met uitgeeft, hoef je er met vier of vijf te verdienen.' 'Zoeken naar kansen' is volgens Krugers één van de belangrijkste voorwaarden van het succes van RAB. Naast de geleidelijke groei en vooral ook de flexibiliteit. 'Ben Rab zegt altijd: we gaan allemaal naar De Cocksdorp, maar je kunt niet altijd rechtdoor. Soms moet je om, via De Waal of Oosterend. Dat geeft niet, als je maar in de gaten houdt waar je heen moet. Hoewel: je kunt niet ver der kijken dan vijfjaar. Daarom zeg ik ook altijd dat we elke tien jaar moe ten vieren.' Dat kennelijk niet iedereen RAB het succes gunt, vindt Krugers verve lend. Hij probeert zich er met te veel van aan te trekken, maar ergert zich wel eens aan de 'makkelijke kritiek' die vooral van eigen eiland komt. 'RAB doet maar. hoor je dan. Ik snap dat niet. Het ondernemerschap staat bij ons voorop en daar zijn we suc cesvol mee. Het moet iets te maken hebben met jaloezie.' Recessie Grote zorgen heeft Krugers met. 'Na tuurlijk merken we de economische recessie wel. Maar waarschijnlijk minder dan veel andere bedrijven. De doe-het-zelfzaken en de oliehandel zijn wat minder gevoelig. Er wordt nog steeds gebouwd en autorijden blijft men ook wel. Alleen de verkoop van dekbedden loopt wat terug.' Ondanks de opening van steeds meer nieuwe vestigingen aan de overkant, blijft de centrale organisa tie van RAB waarschijnlijk 'gewoon' op Texel Dat heeft niet te maken met de omzet, die nog steeds voor een kwart op het eiland wordt verdiend. 'De groei zit aan de overkant, dat is duidelijk. Maar waarom zouden we van Texel weggaan? De telecommu nicatie wordt goedkoper en maakt het steeds minder belangrijk waar je kantoor is gevestigd Een aantal mensen moet wel wat meer reizen dan wanneer we in Amsterdam had- detrgezeten: En soms moeten ze wel eens aan de overkant overnachten. Nou en? Daar staan veel voordelen van op het eiland wonen tegenover. Met files heb jehier met te maken. Als ik de deur van kantoor achter me dicht trek. ben ik in een paar minu ten thuis.' Tekst en foto Joop Rommets der een blauwe lucht en met vrij wind, verreden crossmotor- ireurs op het MAB-terrein aan Hoofdweg in Eierland zondag derde clubtrial. Vooral op de je hindernissen kwam het aan «enwicht en moest op de cen- eter nauwkeurig worden gere- 'redstrijd, waarvoor veel nonstops en uitgezet, liet zien dat de con- entie in de verschillende klassen il bij elkaar zit. In wit (beginners) Me de strijd voor de eerste Hs zich af tussen Nick Rutten en hne van der Ster. Na een aantal loze nonstops kwamen besliste en de strijd in zijn voordeel, iwkomer Ruud Abma ging met met de derde plaats aan de haal, 'mee hij hoge toekomst- rachtingen wekte. Ook in de 'we klasse, waarin de meeste meedoen, lagen de verschillen nooit zó dicht bij elkaar. Door te van oudgediende Theo Kuip fels Bakker de 'gevestigde orde' dat er bij hem progressie in zit. 'odeoklasse. waarin de rijders met verschillende hoogstandjes [hun beste kant lieten zien, werd 'm gedomineerd door Olaf de Porto. Maar het was Pieter Koper die hem waardig partij gaf. Uitslag 3e trial wedstrijd. Klasse Wit: 1 Nick Rutten 27, 2. Daphne vd Ster 27, 3. Ruud Abma 33. 4 Marit Rutten 50. 5 Jesse Rutten (uitgevallen). Klasse Blauw 1 Niels Bakker 15. 2 Theo Kuip 16. 3. John Betsema 18. 4 Theo Rutten 30,5 Henk Witte 316. Maarten Eelman 34. 7 Frank Smit 41 Klasse Rood 1 Olaf de Porto 27.2 Pieter koper 32,3 Nico Bakker 47, 4. Johan vd.Ster 51, 5. Nanning Kikkert 51 Sportservice Texel start vanaf woens dag 28 mei voor de derde keer met het project Sport en Diabetes Men sen met diabetes kunnen tien weken lang drie keer per week sporten on der deskundige begeleiding. Door te bewegen wordt glucose (suikers) ver brand, waardoor de bloedsuiker- spiegel daalt. Daardoor heeft men minder insuline nodig. Bewegen is dus zeer goed voor mensen met dia betes. Dinsdag wordt er op het Turf- veldvan 19.00 tot 20.00 uur sportief gewandeld (met tempowisselingen). Woensdag van 9.30 tot 10.00 uur aquajoggen in zwembad Molenkoog en donderdag van 10.00 - 11.00 uur Fitness/cardiogym in Sportschool Texel in Oudeschild.. Opgave bij Sportservice Texel 0222-322815 of per mail:sportservicetexel@quick net.nl. Voor meer informatie over Sportservice Texel: www.sportser vicetexel.nl urPieter Koper, onderweg tijdens èèn van de 'nonstops' De 21ste editie van de surfmarathon Den Helder-De Cocksdorp v.v. gaat zondag 8 juni om 10.45 uur van start bij haven restaurant 'Lands End' in Den Hel der. De marathon is opgenomen in de selectieprocedure van de Texel Race, de surfrace om Texel die op 20 september wordt gevaren. Nadat de veerboot van 10.35 uur de haven van Den Helder heeft verlaten, vertrekken de surfers vanaf de kop van de veerhaven voor hun marathon over het wad. De tocht gaat eerst naar Oudenschild, waar tussen een betonnmgsboei en het havenhoofd door moet worden gevaren. Deze maatregel voorkomt dat de surfers over het hele wad uitzwermen, waar door een verantwoorde beveiliging ondoenlijk zou zijn. Hierdoor is ook de wedstrijd voor het publiek beter te volgen. Na deze controlepost zetten de surfers koers naar de Vlakte van Kerken waar een controleboot moet worden gerond. Hierna gaan de surfers naar het surfstrandje bij Dijk manshuizen, waar de finish van de eerste manche is. Na de finish dienen de surfers zich af te melden en wor den consumptiebonnen voor lunch pakket en drinken verstrekt. Nadat iedereen zich heeft afgemeld en op krachten is gekomen wordt gestart voor de tweede en laatste manche. Deze gaat naar Den Helder waar bij 'Lands End' een denkbeeldige finish lijn is. De eerste deelnemers worden omstreeks 16.00 uur verwacht. De surfers worden door voldoende volg boten beveiligd. Er rijdt een auto met trailer langs de dijk om gestrande surfers mee te nemen De organisa tie van de tot klassieker uitgegroeide marathon verwacht vele Nederlandse topsurfers aan de start te krijgen. De zeilers die als eerste twintig zijn geëindigd kunnen na de prijs uitreiking omstreeks 17.00 uur in Lands End een startbewijs ophalen voor de Texel Race. Zwemmers Wouter Dogger, Simone de Wit en Jolanda van Strien hebben dit weekend de Texelse eer hoog gehouden op het eerste deel van de A-Kring- kampioenschappen van Noord- Holland. Er werd gestreden in het vijftig meterbad van Beverwijk. Wouter Dogger (18) zwom de 50 meter vrije slag, die hij aflegde in een tijd van 26.40 seconden. Hiermee behaalde hij de zesde plaats. De 100 meter rugslag legde hij af in een tijd van 1.13.61, goed voor de twaalfde plaats. Op de vier keer honderd me ter vrije slag estafette heren was hij de startzwemmer en zwom hij een tijd van 1.01.23. Zijn team behaalde de derde plaats. Jolanda van Strien (14) zwom de 50 meter vlinderslag in een tijd van 35.68. goed voor een vijfde plaats bij de meisjes uit jaargang 1988. De 100 meter schoolslag legde ze af in 1.33.32, waarmee ze derde werd. Simone de Wit (17) zwom za terdag de 50 meter vlinderslag. Ze deed dat in een tijd van 33.59 en werd hiermee zesde bij de dames en tweede in haar eigen leeftijds categorie (meisjes 1986). In de estafette 4x100 meter wisselslag dames nam zij de rugcrawl voor haar rekening, die zij aflegde in 1.16.54, het team werd 3de. Zondag zwom De Wit de 200 meter rugcrawl in een tijd van 2.49.15. goed voor de zesde plaats bij de dames en de derde bij haar eigen leeftijdgeno ten Op de 100 meter vlinderslag be haalde ze de 4e plaats bij de dames, in een tijd van 1.15.52, bij haar eigen leeftijd werd zij tweede. De 200 me ter vrije slag legde zij af in een tijd van 2.26.45, waardoor ze de zevende plaats behaalde bij de dames en de derde plaats van haar eigen leeftijd. Zwemvereniging Hoorn, waarzij voor uitkomen, staat in het (medaille) ploegenklassement op de tweede plaats. Achter de zwemvereniging WZ&PC uit Purmerend. Komend weekeinde gaan Jolanda van Strien en Simone de Wit naar het tweede deel van de A-Kringkampioenschap pen. Het herenteam van Deuce 1 heeft zaterdag in Anna Paulowna het duel tegen de nummer drie van de ranglijst met 2-4 naar z'n hand kun nen zetten. Met dit resultaat strij den de tennissers samen met 't Woud uit Nibbixwoud om de eerste plaats in de derde klasse. Uit tactische overwegingen speelden de heren in een andere opstelling dan gebruikelijk. Zo had Albert Scholl de ondankbare taak om het tegen de zeer sterke eerste heer van de tegen partij op te nemen. Die bewees zijn kwaliteiten en gunde Scholl geen enkele game Geus. Brand en Keyser moesten volgens het strijdplan ver volgens drie winstpunten binnen slepen om met een ruime voorsprong aan de dubbels te mogen beginnen. Hans Geus was snel klaar met zijn tegenstander. Die werd door Geus gedecideerd met 3-6 en 0-6 van de baan geveegd. Simon Brand leek in de eerste set van zijn partij een voor-' sprong van 1-5 uit handen te geven. maar hij sloeg in de tiebreak alsnog toe In de tweede set was Brand dui delijk de beste: 3-6. Emile Keyser speelde net als vorige week een dne- setter. Nadat hij de eerste set had verloren, keek Keyser in de tweede set tegen een matchpoint van zijn tegenstander aan. die hij op geluk kige wijze onschadelijk wist te ma ken. Pas op dat moment werd Keyser, die tot op dat moment onder zijn niveau speelde, wakker geschud om vervolgens de tweede set met 5- 7 en de derde met 2-6 naar zich toe te trekken. De tussenstand werd zo 'volgens plan' 1 -3 in het voordeel van de Texelaars beslist. De heren besloten in de dubbels om in ieder geval voor één winstpunt te gaan. om zo de eindoverwinning mee naar Texel te nemen. Om de zeer sterke eerste heer van de tegenstan der te ontlopen namen Geus en Keyser namen de tweede dubbel voor hun rekening. Zij wonnen met 3- 6 en 6-7. Verrassenderwijs hadden Scholl en Brand volop kansen op het eerste dubbel. In de eerste set had den ze één setpoint. in de tweede set zelfs drie. Tot grote teleurstelling van de Texelaars, en in de wetenschap dat er meer in had gezeten, moesten ze hun tegenstanders na 7-6. 7-5 toch feliciteren met de overwinning. Daarmee werd de eindstand 2-4 in het voordeel van Texelaars, die in de laatste twee wedstrijden volop kan sen blijven houden op het kampioen schap. Zaterdag wordt een thuis wedstrijd tegen Julianadorp afge werkt. Aanvang 14.00 uur. Op de velden van Texel'94 wordt op donderdag 29 mei (Hemelvaartsdag) het jaarlijkse familietoernooi gehou den. Voor de twaalfde keer betreden zeven Texelse voetbalfamilies het stnjdperk. Er wordt een halve compe titie gespeeld, de ploeg die de meeste punten behaald is winnaar. Deelnemende families zijn: Boog aard, Van Heerwaarden, Maas, Van der Slikke, Terpstra, Veeger en Witte. Titelverdediger de familie De Vnes, moet wegens blessures dit jaar ver stek laten gaan. De prijsuitreiking is om 16.15 uur. Marlon Marei is afgelopen week end bij de Nederlandse kampioen schappen turnen in Borne op de vierde plaats geëindigd in de cate gorie Jeugd. Op zich een mooie prestatie, maar was het onderdeel vloer niet mislukt, dan had de jonge Texelaar hoger kunnen ein digen. Hij krijgt een herkansing bij het nationaal toestelkamioen- schap. Sil Gaaff, die uitkwam bij de Pupillen, legde na drie uur turnen beslag op de negende plaats. Marlon Marei, die goede hoop had het kampioenschap te winnen, ging goed van start en nam direct de kop positie in het klassement door een score van 9,2 op het onderdeel sprong en 8.2 op brug. Ook zijn rek- oefening mocht er wezen. Hij be haalde er uitstekende score van 8,3 mee. Op vloer liep het echter anders dan gepland. Het handstanddrukken met gesloten benen mislukte volko men en de jury kon niet anders dan dit onderdeel met meetellen. Het le verde hem het lage eindcijfer van 6,3 op Marei herstelde zich nog goed op voltige, waar hij onder meer het flan ken op één beugel liet zien (8,7), ter wijl hij ook met het onderdeel ringen (7,95) tevreden kon zijn. In de eind rangschikking werd hij desalniettemin teleurstellend vierde. Wél verwierf Marei het recht tijdens het nationaal kampioenschap op toe stellen, dat op 31 mei en 1 juni in Hoofddorp wordt gehouden, mee te doen op vier onderdelen. Hij geldt er als eén van de grote favorieten. Op de onderdelen voltige, sprong en brug kwam hij in Borne als eerste uit de bus, terwijl hij op rek derde werd. De kans is dan ook groot dat hij op éen van die onderdelen de door hem zo felbegeerde nationale titel kan bin nenhalen. Sil Gaaff werd niet tot de kansheb bers gerekend. Iedere plek boven de twaalfde in de eindrangschikking zou een meevaller betekenen Hij begon goed en onbevangen en maakte wei nig grote fouten. Met een vijfde plaats op vloer, een vierde op voltige en een derde op ringen mag ook hij mee doen aan de Nederlandse kampioen schappen op toestellen. Voor hem zal het een stuk moeilijker zijn om zich op één van de onderdelen bij de top drie te turnen, maar met hard trainen en een beetje geluk achten de kenners ook hem niet kansloos. Voorafgaand aan de NK werden in Borne de nationale regioteamwed strijden gehouden. Drie Texelaars waren dit jaar in de teams van Noord- Holland opgenomen. Ricardo de Wit werd bij de junioren met zijn team kampioen Het was een zwaar bevochte zege, want naaste concur rent Gelderland had slechts 0,1 punt achterstand. Lars Bosma en Marlon Steffens maakten deel uit van het jeugdteam van Noord-Holland, dat vierde werd.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 9