t Zooitje op Texel Wereldwijd afspraken over molentjes 4 www.tQXQlwereldwijd.nl Groen Zwart TEXELSE COURANT BOB BR K K ER00U/AF5CHEl 05 KR DO, HEEFT WEL WflT VOETEN VN DE RRRDEl piktoon GOES Wordt het stikke of Van der Slikke? KTF concerteert in De Koog Wat ik zeggen wou. Teso Kwaliteitscertificaat Thuiszorg Kop NH Wat ik zeggen wou. ■3 fi* Bi» Geschoffeerd Weinig beroep op tegemoetkoming peuterspeelzalen Teso-vuur laait weer hoog op Blauwe vlag Blauwe Vlag WOENSDAG 28 MEI 2003 terman en Texelganger Peter Timoffeef gaf vrijdagochtend op de Thijsseschool een spreekbeurt over het weer (Foto Jeroen van Hattum) imaar even ergens een wind ster neerzetten om de kracht van wind te meter kan dus niet. Daar oeten wereldwijd goede afspra- :n over worden gemaakt. Dat as één van de vele dingen die serman Peter Timoffeef vertelde het bezoek dat hij vrijdag- shtend bracht aan groep acht van Thijsseschool. IJweerman, die een weekje op Texel is, greep zijn vakantie aan om een jar spreekbeurten te houden. Bij h lezing die hij eerder van de week bi| de Slufter kwam slechts één soon opdagen. In de klas van ister Joop Smit beschikt iffeef over een breder publiek. De jderen krijgen in het kort enkele .isbeginselen van het weer uitge- Bijvoorbeeld dat er verspreid Ier de wereld maar liefst twintig duizend weerstations zijn waar honderdduizenden mensen vieren twintig uur per dag het weer in de gaten houden. Dat gebeurt onder meer met behulp van windmeters, waarvan hij een exemplaar heeft meegenomen naar de klas. 'Maar waar zet je die nou neer?', vraagt Timoffeef zich hardop af, terwijl hij de meter toont. 'Onder een boom, zo dat de meter niet nat wordt als het regent?' Toch maar met. Over de hele wereld zijn afspraken gemaakt dat hij overal op een zelfde plekje komt te staan. 'Ze mogen bijvoorbeeld niet te dicht bij een boom of een gebouw in de buurt staan. Er is daarom afge sproken dat ze tien meter boven het maaiveld moeten uitsteken en dat ze allemaal van hetzelfde soort materi aal zijn gemaakt.' Hij houdt het mo lentje in zijn handen nog eens goed voor zich uit. 'En hij moet natuurlijk soepel draaien.' Dat wind ontstaat, doordat er altijd hoge en lage drukgebieden zijn, wordt op heldere wijze duidelijk ge maakt. 'Je kunt dat vergelijken met een aquarium waar je een schot in zet, zodat je een deel met hoog en een deel met laag water kunt krijgen. Als je dat schot dan weer weghaalt, stroomt het hoge water meteen naar het lage water. En een hoge druk- gebied wil ook altijd naar een lage drukgebied stromen.' De kinderen zijn benieuwd naar een voorspelling over het weer van die avond, omdat het grote Thijsse-natuurfeest op het schoolplein op komst is. Daar moet Timoffeef echter het antwoord op schuldig blijven. 'Ik ben nu met va kantie. Als ik het weer wil weten, moet ik ook gewoon naar teletekst kijken.' lel Koninklijk Texels Fanfare geeft I 2 juni een zomeravond- meert in de RK kerk in De Koog, invang 19.30 uur. De uitvoering uurt ongeveer een uur en de toe ing is gratis. Vooraf maken drum- ien majorettes een rondgang jor hel dorp. concert is opgebouwd uit mak- pjkinhet gehoor liggende, popu- i werken. Afhankelijk van de fcrumentale bezetting zal de dui kt een keus maken uit de volgende mmers Sonority, Queens Park Jdy, Miami, Can Can. Fiesta tagnoi, 120 hymns, Richmond, (wean Trumpets, Spiritual Moments, Christ Superstar en een ge- slte uit Lord of the Dance. Brieven ven lezen Buiten verantwoordelijkheid van de re Dat er voor iedereen voldoende dui delijkheid moet zijn over de aanschaf van een nieuwe boot door Teso was voor mij reden om als 1 van de 268 aandeelhouders te tekenen. Er komt dan ook een buitengewone vergade ring van aandeelhouders, ook tot mijn tevredenheid. In het voortraject is er mogelijk toch te weinig door Teso geventileerd of is er wellicht door de aandeelhouders niet goed genoeg geluisterd. Het past absoluut met om in dit voortraject al zaken aan te dragen als ontslag voor directeur en raad van commissaris sen, zoals de advocaat van de heer Van der Slikke die nog voor de ver andering naar Teso heeft gezonden. Zoveel mogelijk aandeelhouders die nen 2 juni de buitengewone aandeelhoudersvergadering te be zoeken en na uitleg en discussie ben ik er zeker van dat alle aanwezigen een juiste keuze kunnen maken. R. Swanink, De Cocksdorp. Thuiszorg Kop van Noord-Holland, waarvan de Thuizorg op Texel deel uitmaakt, heeft in april het kwaliteitscertificaat van de Lande lijke Vereniging voor Thuiszorg (LVT) behaald. Medewerkers van de afdelingen thuiszorg, jeugd gezondheidszorg en voedings- voorlichting/diëtiek hebben vol gens de organisatie veel werk verzet voor de certificering. Als leveranciers van thuiszorg is de organisatie aangesloten bij de LVT, om daarmee de klanten een be paalde kwaliteit te garanderen. De instellingen die lid zijn dienen te vol- 'Ui M'cotoH tnftmcl Etpfc»tl EuHtfi 6-pU fyrctfen EjPfl tl eb £2 Vernauwen Sf g-Ahyn 3 j GeicWró. I EtsJ mwJnkilfnl ^*Q«rw« Kovflrcr*! 't Zooltje uit Almelo 9 Cfl Q Welkom op do website van t Zooitje. Wij komen uit Almelo. Elk jaar doen wij mee aan het Tevoko volleybaltoernooi op Texel. Van oorsfxong komsn wij van due verschoonde voBeybd/eren gingen uil Almelo "Hofleverancier" is O E C Een link nosr de website is opgenomen ir ijst mot lavonte links. Tegen de tijd dst het weer tijd was voor het loemoc* op Texel on er mensen tekort i^pdnMointi lAomi" Hg) [I^UnUInd Mkioeoll lix. f^|i Ftrt .ic30>flE 13 Cl si Texel bij velen populair is, blijkt snel tijdens een 'zwerftocht' 'er internet. Daar zijn talloze reis dagen terug te vinden van 'Pergeslaagde en fantastische Meivakanties. Ook zijn er vele ebsites met verslagen van spor- ive activiteiten. Aardig is de ibsitevan 't Zooitje. Deze groep 'nieloërs doet al vanaf het begin ln de jaren tachtig mee aan het 'oko Buitentoernooi. Sinds juni dg laar hebben de volleyballers "eigen internetpagina. Daarop !'e lezen waar de groep vandaan "et en illustreren foto's hoe mooi «el is en hoe leuk het toernooi eer is geweest. Daarnaast is uit weide documentatie over ons 'and te vinden in de rubriek meer e'en. Leukste onderdeel van de e is ongetwijfeld het Tessellied. 'ebmaster en initiator van de Jernetpagina Jan-Willem Bosch -"'eef een heus lied over Texel... [onvervalst Twents! Eluk joar dezelfde tied zinge wie oos Tessellied Met volle bier en voll getal ist wier tied veur volleybal Refrein (2x) Een zere kop en een dreuge bek eluk joar biw wier zo gek Aldus luiden het eerste complet en het refrein. 'We zijn van plan om een MP3-versie van ons lied op de site te zetten, zodat iedereen het ook kan horen. Maar dat is nog niet gelukt', aldus Bosch. Het lied werd ondanks de regen ook dit jaar aangeheven door de groep van circa twintig Tukkers. Zij na men met twee heren- en een damesteam deel aan het evene ment. Volgens Bosch is het de be doeling de site regelmatig aan te vullen met leuke dingen over Texel of 't Zooitje. Inmiddels wisten bijna zeventienhonderd bezoekers de website al te vinden. Het adres: www.tzooitje.freeservers.com. Bneten ran lezen Builen vcranlwoonJclijkbeid van de redaciK Het is door het Teso-bestuur niet goed te praten dat de beslissing een nieuwe veerboot te bestellen zonder raadpleging van de aandeelhouders heeft plaatsgevonden. Ook het feit dat het tijdstip van deze extra verga dering eenzijdig door Teso is vastge steld, zonder rekening te houden of te willen houden met de aandeelhou ders welke aan de vastewal wonen, getuigt ervan dat weinig of geen be lang wordt gehecht aan een goede verstandhouding met deze groep. Voor veel aandeelhouders zal de drempel maandagavond te hoog zijn. Zij zullen niet komen. Maar misschien is dit de bedoeling. De directie geeft aan dat de kostprijs van de nieuwe boot 36,3 miljoen zal zijn, maar het zou een wonder zijn als het bij dit eindbedrag blijft. Ervarin gen hebben geleerd dat het bouwen van een dubbeldeks veerboot zeer complex is en dat met overschrij dingen moet worden rekening gehou den. Niet alleen in geld, ook in tijd. Omdat voor een relatief laag bedrag gebouwd gaat worden, zullen sneller spanningen tussen toezichthouder, contractant en de bouwer optreden, die gemakkelijk tot conflicten kunnen leiden. Vooral door het feit dat het casco in de Oekraïne gebouwd wordt. Daar komen nog bij de kosten voor de uitkoop van rijwielverhuurder Heijne, de aanpassingskosten van de havens met de daarbij behorende infrastructuur, vergoeding voor ge bruik van de veerhavens en de con cessie. Naar mijn mening dient eerst de concurrentiepositie veilig gesteld te worden en moeten de riante reser ves niet worden aangesproken. In de Texelse Courant van 24 april verklaarde de directeur dat de kosten voor de nieuw boot geen tariefs verhoging tot gevolg zullen hebben. Als dit zo zou zijn, dan kan het de directie ook geen moeite kosten om op korte termijn de tarieven voor de Texelaars te verlagen. Door het instel len van speciale opri|Stroken voor Texelaars kan aan deze groep perma nente voorrang worden geboden zonder bijbetaling. Lagere tarieven voor het economische vervoer door het invoeren van kwantumkortings kaarten voor Texelse en niet-Texelse bedrijven. Vrijvervoer voor scholieren en 65-plussers. De gelijkstelling van vrij vervoer voor Texelse en met- Texelse aandeelhouders lijkt mij een logische zaak. Dus deze maatregelen hoeven geen problemen te geven. Maar in de TC van 16 mei zegt de directeur de komende jaren met een 'zeer gematigde tariefsontwikkeling' te kunnen volstaan. Deze extra vergadering zal ook moe ten bewijzen dat de aandeelhouders zich van hun rechten bewust zijn. Het bestuur van Teso heeft waarschijnlijk lering getrokken uit z'n ervaringen bij de introductie van de coöperatie. Ook toen hebben vele aandeelhouders zich verbonden om dit voorstel van tafel te krijgen en dat is gelukt. Wat met de coöperatie met is gelukt, wil het bestuur via een structuur vennootschap laten regelen. Bedoe ling: inperking van de rechten van de aandeelhouders. Daarom is het voor stel van Van der Slikke, om nu een Vereniging van Teso-aandeelhouders op te richten, juist. De aandeelhou ders kunnen gezamenlijk tot een on derzoek besluiten over de bijzondere bepalingen van een structuur vennootschap. De directeur mag dan wel zeggen dat de bestelling een feit is, door de handtekeningen van 268 aandeel houders is een agenda ingediend en die dient te worden gevolgd. Als de meerderheid zich uitspreekt voor uit stel of afstel en het bestuur weigert hieraan gevolg te geven, dan kunnen ze niet met het excuus komen dat het veel geld kost. In het contract had namelijk een clausule opgenomen moeten worden 'behoudens goed keuring door de aandeelhouders'. Mocht blijken dat de directie met goedkeuring van de Raad van Com missarissen heeft gehandeld, dan kan deze beslissing voorgelegd wor den aan de Ondernemerskamer in Amsterdam. Dit onderzoek zal uitwij zen of de betrokkenen binnen het raam van hun bevoegdheden hebben gehandeld. Wat betreft de leiding van de verga dering doe ik de suggestie een onpar tijdige voorzitter te vragen. Dit voor komt dat de voorzitter met twee petten op zit. Ik wijs op de ongeluk kige gang van zaken op de vergade ring waarbij het plan was om van Teso een coöperatie te maken. Die vergadering is zeker niet vlekkeloos verlopen en dat mag geen tweede keer gebeuren. Ik hoop dat vele aandeelhouders deze voor Texel belangrijke extra ver gadering zullen bezoeken en bij ver hindering hun stem door middel van een volmacht mee zullen laten tellen. J. Zuidewmd. Lemmer Naschrift: Teso-directeur Rob Wortel laat weten dat bij de bedongen bouwprijs voor het schip alles is inbegrepen en dat er, uitgezonderd het eigen toezicht, geen kosten meer bijkomen. Voor het overige wordt verwezen naar het in terview elders in deze krant. doen aan de kwaliteitseisen die de LVT stelt. Elke drie jaar toetst de ver eniging alle bij haar aangesloten in stellingen. In het najaar van 2002 zijn de afdelingen thuiszorg, jeugd gezondheidszorg en voedings- voorlichting/diëtetiek van Thuiszorg Kop van Noord-Holland getoetst. Een toetsingscommissie van de LVT be zocht de organisatie gedurende een aantal dagen. Werkwijze, interne re gelgeving en procedures werden ge toetst, onder meer aan de hand van gesprekken met medewerkers. Thuiszorg Kop van Noord-Holland zegt open open te staan voor ideeen, suggesties en eventuele klachten van klanten en medewerkers. 'Hierdoor kan de zorg steeds beter worden af gestemd op de wensen van de klant.' Het management ziet het kwaliteits certificaat als 'bewijs voor de grote inzet van haar medewerkers'. Voor informatie over de diensten en producten van de afdelingen thuis zorg en voedingsvoorlichting en dieetadvisermg kan men bellen met het Meldpunt, telefoon 0223 - 650222 en voor alle vragen over jeugdgezondheidszorg met 0900- 4636549. De gemeente gaat ouders van peu ters erop attent maken dat zij in aanmerking kunnen komen voor een tegemoetkoming in de kosten van de peuterspeelzaal. De gemeente heeft jaarlijks een potje van ruim €22.000,- beschikbaar om ouders die minder dan twee keer het minimumloon verdienen een finan ciële bi|drage te geven. Tot nu toe hebben pas vijf mensen daarop een beroep gedaan, aldus een woord voerster van de gemeente. 'Terwijl we wel veel brieven hebben gekregen, waarin ouders hun zorgen uiten over de hoge kosten. Dat zou zich moe ten vertalen in meer aanvragen, maar dat is niet gebeurd.' Burgemeester en wethouders hebben besloten de ouders die hun zorgen hebben geuit een brief terug te sturen. Het potje bestaat sinds vorig jaar. De gemeente riep het eind 2001 in het leven toen de overgang van het peuter- speelzaaiwerk van de toenmalige Stichting Kinderopvang Texel naar Catalpa werd afgerond. De gemeen teraad besloot toen ook dat de sub sidie van de gemeente aan het peuterspeelzaalwerk in een paar jaar tijd zou worden verminderd van twee derde naar eenderde van de kosten. Het potje moest ervoor zorgen dat de drempel van de peuterspeelzaal met te hoog zou worden. Onder ouders is inmiddels veel on vrede ontstaan over de kosten stijgingen bij het peuterspeelzaal- werk. Volgens de woordvoerster houdt de gemeente in de gaten in hoeverre er peuters afhaken, omdat dat weer invloed heeft op de vroeg- schoolse educatie op de peuter speelzaal. Bij dat project wordt in de gaten gehouden of de peuters moge lijk achterstanden beginnen te ont wikkelen. 'Bij de vroegschoolse edu catie kunnen we dat vroegtijdig signaleren en die kinderen op tijd een extra steuntje in de rug geven.' Redactioneel commentaar Al bij de oprichting in 1907 hield Texeis Eigen Stoomboot Onderneming de gemoederen op het eiland bezig. Dat het bijna honderd jaar later met anders is, leren de gebeurtenissen van de afgelopen tijd. Zoals menings verschillen in het verleden hoog konden oplopen zo is dat anno 2003 nog steeds het geval. In de tussentijd passeerden heel wat kwesties de revue. In de tachtiger jaren was het de toenmalige directeur Theo Hooger- heide, verantwoordelijk voor de aanschaf van de eerste dubbeldekker, die het toen bij veel Texelaars had verbruid. Pas toen de ontwikkelingen in de jaren daarna bewezen dat deze roerganger het bij het rechte eind had, bonden de critici in. Halverwege de negentiger jaren laaide het Teso- vuur weef hoog op. toen er gevaar voor overname dreigde en de veer dienst het initiatief nam om de Naamloze Vennootschap om te vormen tot coöperatie Het eiland raakte, zoals Teso daar in het verleden wel vaker de aanleiding toe was. in twee kampen verdeeld. Beide partijen voerden een stevige lobby en naar verluidt werden zelfs volmachten van overleden aandeelhouders ingevuld, een verdenking die overigens nooit is hard gemaakt. Emoties liepen hoog op. met als climax de aandeelhoudersvergadering in een bomvolle sporthal Ons Genoegen, waarbij een handvol tegenstemmers de omvorming blokkeerde. Het werd ze met in dank afgenomen. Families raakten in conflict, nvalen keken elkaar soms jarenlang niet aan en er werden zelfs bedreigingen geuit. Tot op de dag van vandaag heerst over deze kwestie nog rancune. Dezer dagen laaien de emoties rond Teso opnieuw hoog op Aanleiding is ditmaal de bezorgdheid van Jan Aris van der Slikke over de komst van de nieuwe veerboot Het is niet toevallig dat Teso in de laatste krant vóór de extra aandeelhoudersvergadering komende maandag op zijn ingezonden brieven reageert en dat de verschillende ondernemers verenigingen het opnemen voor Teso. Stemming kweken is de eilanders niet vreemd. De veerdienst wordt als de 'levensader van Texel' be schouwd. Wie aan Teso komt, komt aan ons allemaal, is het credo. Zo als Van der Slikke de twijfel over het beleid en daarmee de toekomst van Teso wist aan te wakkeren, zo spelen de directeur en de president-com missaris in op de betrokkenheid bij de veerdienst. Met doordachte ar gumenten, dat moet worden gezegd, al denkt Van der Slikke daar nog steeds het zijne van Zoals in dit land iedereen het recht heeft op vrije meningsuiting, zo heb ben aandeelhouders recht hun stem te verheffen Maar als Teso in het geding is, dan willen sentimenten nog wel eens de overhand hebben, boven de tolerantie. Maar ook bij een Teso-vergadenng hoort het te gaan zoals bij een spannende voetbalwedstrijd: in het heetst van de strijd mag het er fel aan toe gaan, maar na afloop moeten winnaars en de verlie zers elkaar de hand schudden. VERVOLG VAN PAGINA 1 verder te laten kijken dan alleen naar die stad. Het water kunnen we daar voor goed benutten, zodat ze wat langer blijven.' Vaantje De Blauwe Vlag betekent voor de Waddenhaven dat zij ook Blauwe Vaantjes mag gaan uitreiken aan in dividuele watersporters. Zij moeten daarvoor een aantal gedragsregels onderschrijven. Onder meer dat ze zich om het milieu bekommeren, geen troep meer in het water gooien, kwetsbare gebieden respecteren en dieren met rust laten. Jook Nauta, die zelf ook een boot heeft, nam vrijdag middag als eerste Texelaar een Blauw Vaantje in ontvangst. Hij kreeg hem van Alex Ouwerhand, de Blauwe Vlag-coördinator van de ANWB Vol gens Nauta doet het Blauwe Vaantje vooral een beroep op de eigen ver antwoordelijkheid van de waterspor ter. 'Het geeft je de morele plicht om zorgvuldig met het milieu om te gaan. Er kan ook met op worden gehand haafd.' Poelmann wees erop dat de provincie geld beschikbaar stelt voor watersporters die een vuilwatertank laten inbouwen om lozingen op open water terug te dringen. Blauwe Vlaggen worden sinds het einde van de jaren tachtig uitgereikt door de Foundation for Environmental Education (FEE) om duidelijk te maken dat de kwaliteit van het water in orde is. De onderscheiding wordt telkens voor één jaar toegekend Dit jaar werd de vlag in 23 landen uitge deeld aan 2800 stranden en jachthavens. De ANWB zorgt in Nederland in opdracht van de FEE voor de toekenning. De Texelse Waddenhaven is de derde jachthaven op een Waddeneiland die de Blauwe Vlag krijgt. De jachthavens op Terschelling en Ameland krijgen hem ook. Enkele algemene crite ria die worden gehanteerd voor de Blauwe Vlag zijn dat er goede sanitaire voorzieningen aanwezig zijn, goede afvalvoorzieningen. voorzieningen voor gehandicap ten. een hoge mate van veiligheid en aandacht voor natuur en mi lieu. Voor stranden geldt daarnaast dat het zwemwater van uitste kende kwaliteit moet zijn en dat het strand schoon moet zijn. Voor jachthavens geldt specifiek dat het water en de kades schoon moeten zijn en dat er een ge scheiden afvalin7--"Qling- systeem is.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5