Kamerkoor bewijst ongelijk Romeinse consul 8 sul Harris-trofee voor Bob Bakker en Jacques Dijt Fiats 500 weekend te gast op Texel uit het Cabaret-café TEXELSE yCOURANT' Zaalvoetbal Teso ZDH-toemooi W Wat ik zeggen wou. Hutje Ergernissen WOENSDAG 28 MEI 2003 Bakker uit Den Burg werd zater- avond uitgeroepen tot Paul Harris jw. Dat is een prestigieuze onder- iiding van Rotary International, toegekend wordt aan mensen die op uitzonderlijke wijze verdien- jk hebben gemaakt door het ver den en toepassen van de Rotary- ilen. zoals dienstbetoon en het erfiouden van internationale con- en. De onderscheiding was aan- aagd door de Rotaryclub van Malling in Engeland, waarmee totaryclub Texel al sinds 1966 lact onderhoudt De clubs gaan ■Imatig bij elkaar op bezoek, rdoor warme vnendschaps- den zijn ontstaan. Bakker is bij de inisatie daarvan steeds nauw okken geweest. De medaille en jorkonde werden zaterdag uitge- door voorzitter Steve Wileman de club West Malling, tijdens een amenlijk bezoek met een 'Proef- ueleefavond' op het asperge- kijf van Bert Keijser in Ongeren. Bakker was het een volslagen assing. In zijn dankwoord gaf hij ennen de internationale contac- let meest aantrekkelijke te vinden een met-politieke organisatie als siy. Een rotarylid is welkom bij van de meest uiteenlopende uren in de hele wereld. Mogelijk een unicum dat Bakker de on- toheiding niet voor de eerste keer g. Hi] ontving hem eerder van de iryclub van Dortmund Westentor, rmee de Texelse club ook lange In een lange rij stonden ze zater dagochtend naast elkaar op de lange dam in de haven van Oude- schild. Liefst tweeëndertig Fiats 500 stonden er opgesteld. Afkom stig van vierenzestig leden van de Fiat 500 club Nederland die een weekend op Texel waren. De leden maakten tochten over het eiland en hadden diverse uitstapjes. Zaterdagochtend gingen ze de Wad denzee op met de TX10 Emmie en zondag waren ze te gast bij jutter Maarten Boon en de KNRM in De Cocksdorp, waar veel interesse was voor de motoren van de Beursplein 5. 'De mensen van de KNRM konden er goed over vertellen'aldus Aad van Eek uit Cruquius, één van de organi satoren van het evenement en regel matig bezoeker van Texel Met drie anderen had hij de routes uitgezet op het eiland. Daarbij werden vooral de kleine weggetjes aange daan. 'We willen juist rijden op plaat sen waar je normaal niet zo snel komt.' Bij De Koog hield de organi satie rekening met de opengebroken Dorpsstraat. 'Daar waren we van te voren gelukkig van op de hoogte. Daar hebben we vrijdagochtend nog bordjes neergezet, zodat de mensen om konden rijden Zondagochtend reden de liefhebbers in colonne van De Koog, waar ze hadden overnacht in de Pelikaan, naar De Cocksdorp. Zaterdagmiddag kon iedereen zelf uitmaken hoe hij reed. Van Eek: 'We hadden gebruik gemaakt van de zogeheten bolpijl- methode. Daarbij geef je niet aan bij welke straat je links of rechtsaf moet, maar je geeft aan na hoeveel meter je ergens links of rechtsaf moet. Dat systeem wordt ook gehanteerd bij de Tulpenrally. En waar het te ingewik keld zou worden, hadden we wel een straatnaam vermeld.' De Fiat 500's zijn inmiddels allemaal oldtimers. De wagens werden gebouwd tussen 1957 en 1976. De Fiat 500 club Ne derland, opgericht in 1980. telt bijna vierduizend leden. De leden helpen elkaar onder meer bij het opknappen en op de weg houden van de auto's. Jaarlijks worden zo'n vijftien evene menten georganiseerd. Vier jaar ge leden was de club ook al een week end op Texel. Voor een deel van de huidige deelnemers was het de eer ste keer dat ze op het eiland waren. Wileman hangt Bakker de versierselen van het Paul Hams Fellowship om. De Texelse Rotaryvoorzitter Leo Timmers (midden) kijkt toe. (Foto's Horry do Graaf) mal feliciteert Jacques Dijt (rechts) met zJjn onderscheiding. tsle wedstrijden zijn nog maar lelopen en de aftrap van de ie laat nog maanden op zich tóen. Toch is nu al bekend welke j^Jlse zaalvoetbalteams elkaar in lomend seizoen treffen. De inde van de verschillende klasses is ■olgt: fdklasse: Jelleboog 1De Krim; erend 1; Casino 1; Jelleboog 2; Ije 1; Klif 1; De Krim 2; Mantje2; Texel 1Mantje 3. Eerste klasse: Jelleboog 3; De Krim 3: Oosterend 2; Texel 3; Texel 2: RAB: Jelleboog 4: Mantje 4; Klif 2; NIOZ; Texel 4. Tweede klasse: De Krim 6; Ooster end 3; Oosterend 4; De Krim 5; Texel 7; Texel 5; Texel 6; Klif 4; De Krim 4; De Koog 1Klif 3; Texel 8. C-junioren: De Krim C1De Krim C2; De Koog C1Klif C1Klif C2 (m). D-junioren: De Krim D1Texel D1De Koog D1De Krim D2; De Krim D3. E-junioren: De Krim E1De Koog E1 Texel E1. VERVOLG VAN PAGINA 1 vóór er ook maar enige discus- »er de agenda was geweest, Ie advocaat mr. Geene, die zegt leken namens de 268 aandeel- ers, al met ontslag van de Raad Commissarissen en de directie, 'an der Slikke in de krant van leg 20 mei die dreigementen «spreekt, dan klopt dat met,' ci- Wortel uit een brief die hij op 9 van mr. Geene ontving. 'Hij 1: Op deze bijzondere vergade- 'cor te stellen de RvC te ont- onder gelijktijdige oproep aan Ktie tot het uitschrijven van een te vergadering, staande welke 'voorgesteld de directie te ont- En Geene zegt ook een gang Ie Ondernemingskamer te over- om de directie per direct te eren. Wij vinden dit behoorlijk smte taal, want als het zover zou n.wat overigens niet zal gebeu- naakt hij ons het werken onmo- We betwijfelen of al die aan- «uders die hun handtekening w gezet wel achter deze actie Geene staan. Toen Van der °P 11 april zijn oproep in de Courant plaatste, zei hij in ''óe krant immers: 'Elke aan- ouder kan dat zonder risico "ok degene die het niet met mij SIP.' Dan mag je niet namens de tekenaars de directie en RvC 'tóslag te bedreigen. Wij denken ten discrepantie is tussen waar aandeelhouders voor heb- Btekend en wat deze advocaat ir|.' Van der Slikke: 'Die be- ebrief van mr. Geene heb ik te- belaas niet gelezen. Met die Aingdat hij sprak namens 268 telhouders wilde hij druk uitoe- om de aandeelhouders- 'uering te laten doorgaan op de aie wl wilden. Want Teso hield ÏSn 2 juni. De aandeelhouders - °°k genoemd bi] ons verzoek tijd banden heeft onderhouden. De plechtigheid kreeg gisteravond tijdens de wekelijkse bijeenkomst van de club in De Lindeboom een onver wacht vervolg. Bob Metcalf van West Malling maakte daar bekend dat ook Jacques Dijt uit Den Burg tot Paul Harris-fellow was benoemd en wel op voordracht van Metcalf persoonlijk. Ook Dijt dankt de onderscheiding aan zijn inzet bij internationale uitwis selingen, in het bijzonder met West Malling, waar hij achttien jaar geleden voor het eerst kwam. Vooral door zijn bereidheid anderen te helpen heeft hij daar veel vrienden gemaakt. ZDH ontvangt zaterdag op het voet balveld aan de Witteweg vijf teams. Old Forward uit het Drentse Frede- riksoord, Nederwetten uit Noord-Bra bant, VFK Osterholz Scharnbeck, een team uit Heiloo en het derde elf tal van Texel'94 strijden samen met de thuisclub om de overwinning in het jaarlijkse ZDH-toernooi, dat de hele dag duurt. De Rat 500 club Nederland was algelopen weekend weer op Texel. Zaterdagochtend stonden tweeëndertig Fiats 500 naast elkaar gesteld op de lange dam in de haven van Oudeschild. Bncvtrv van kzerv 'Pip Barnard cn Janien dc Bruijn bespreken het lokale nieuws' i verantwoordelijkheid va opschorting van de aankoop van het schip kracht bij te zetten. Want als die boot er toch zou komen, zouden nooit de tarieven omlaag kunnen en wordt de toekomst van Teso even goed op het spel gezet.' De ge wraakte opmerkingen over het even tueel ontslaan van de RvC, de directie en de gang naar de Ondernemers kamer stonden wel in dezelfde brief, maar zijn volgens Van der Slikke uit z'n verband gehaald: 'Ik vind het schandalig dat Teso op deze manier stemming kweekt om een soort hetze tegen mij aan te wakkeren. Mijn be doelingen zijn zuiver.' Volmachten Nu Van der Slikke aandeelhouders die met naar de vergadering kunnen een advocaat heeft aangeboden bij wie ze hun volmacht kunnen onder brengen, heeft Teso een raadsvrouw in de arm genomen ten dienste van aandeelhouders die steun willen be tuigen aan de veerdienst. Het betreft de Texelse advocate M. Y. Bakker, die als gevolmachtigde de stemmen zal uitbrengen. De aandeelhouders kun nen hun volmacht tot de vergadering afgeven op het Teso-kantoor en bij het notariskantoor (dat hiervoor ko mende vrijdag speciaal is geopend). Teso weet zich inmiddels gesteund door ondernemersorganisaties TVO, TVL, Horeca Texel en de WLTO, die aandeelhouders vandaag in een paginagrote advertentie oproepen steun te betuigen aan Teso en - als ze de vergadering met zelf kunnen bijwonen - een volmacht af te geven. Ze vinden de vrees voor een over name niet ongegrond. 'Het is van groot belang dat aandeelhouders zich als één front achter Teso opstel len. De veerdienst is van levensbe lang voor het eiland', aldus TVL-voor- zitter Harry Wuis Wie met in de gelegenheid is dit op kantooruren te doen, kan ook terecht bij éen van de voorzitters van de organisaties. De volmacht moet vergezeld gaan van een aandeelhouderspas of het aan deel zelf. De Texelse Courant kopte vrijdag 23 mei 'Hutje op de hei: een gedurfd ju weeltje of futuristisch prul?' De krant is duidelijk. Het nieuwe ontwerp voor het hutje van architect Paul van Panhuys maakt tongen los en raakt mensen in hun gevoel. Waarom zo veel negatieve reacties, terwijl je ziet dat het gebouwtje ontworpen is met visie, aandacht voor de omgeving en zorg voor het te gebruiken materiaal. Je zou toch denken dat alles hier klopt. Maar misschien komt het wel omdat uit mets in de toelichting van de architect en niet uit het ontwerp blijkt dat er enig respect wordt ge toond voor de specifieke en bijzon dere geschiedenis van deze plek. Zonder historiserend te zijn had de geschiedenis van het gebouwtje in een andere en nieuwe vorm gebruikt kunnen worden. Dit had wellicht de belangrijkste bouwsteen kunnen zijn voor een modern en bijzonder 'hutje' op de Texelse hei waar mensen ook een positief gevoel bij hadden gekre gen. Henk Hilstra, De Koog Als je je ergens aan ergert - en wie doet dat niet -, kun je dat tegen woordig kwijt aan de Texelse Cou rant. Alle ergernissen, groot en klein, zijn welkom voor de nieuwe rubriek van Louise van der Sluis. Dus wie zich altijd al stoorde aan vogel- of hondenploep, aan de bu ren of hun houtkachel, aan loslo pende honden, of aan automobilis ten die geen richting aangeven op de rotonde, heeft nu eindelijk een platform waarop hij zijn grieven kan uiten. Niet dat publicatie in de Texelse Courant helpt de oorzaak van de ergernis weg te nemen, maar wellicht zorgt het wereldkun dig maken van al jaren opgekropte frustraties voor enige verlichting. Maar je ergernissen onder je eigen naam in de krant gepubliceerd zien gaat toch wel even verder dan de borreltafel en de besloten verjaar- dagsfamiliekring. Na publicatie is de kans natuurlijk groot dat je de rest van je levensdagen wordt nagewezen als degene die zich zo kon opwinden over achteloos weggeworpen boterhamzakjes of voetballende jeugd. En toch, waarom je niet uitge sproken als je de kans krijgt. Wellicht zijn de reacties op deze nieuwe ru briek zo overweldigend in aantal dat er daadwerkelijk een opvoedkundig effect van uitgaat. Dat duidelijk wordt dat het met 'wel losloopt' met de kri tiek, maar dat er werkelijk velen zijn die honden liever aangelijnd zien. Aan de andere kant bestaat natuurlijk ook het risico op een omgekeerd effect. Dat de anderen juist om dwars te lig gen nóg meer papiertjes strooien en nóg luider zingend over straat gaan. Maar dat risico is het waard genomen te worden als daarmee de grote en kleine ergernissen van onze samen leving boven tafel komen. Aan menig koffietafel worden inmid dels weddenschappen afgesloten over welke ergernissen bekend ge maakt zullen worden en wie genegen zullen zijn het achterste van hun tong te laten zien. De vraag welke erger nissen zelfs na herhaalde oproepen niet boven tafel komen en wie zijn gramschap blijft inslikken, ook nu de mogelijkheid tot openheid wordt ge boden, zal helaas onbeantwoord blij ven. Maar de inzetten op honden poep. zwerfafval, houtkachels en de flauwe moppen van de overbuurman zijn geopend. Pas écht interessant wordt het als mensen hun ergernis uitspreken over de laksheid van de gemeentesecretarie, het achterstallig onderhoud aan wegdek en lantaarn palen en de strapatsen van de ge meenteraad, maar de kans dat der gelijke uitspraken in deze rubriek terecht komen, lijkt gering. Maar waar hebben we het eigenlijk over? Over kleine zaken die door onze beleving tot enorme proporties worden opgeblazen. Over mols hopen die wij als bergen zien en over muggen ter grootte van een gemid delde olifant. De ergernis zit niet in dat ene weggegooide snoeppapiertje of in die ene loslopende hond. Nee, de ergernis is het gevolg van onze eigen oplettendheid. Steeds als wij een transactiebon bij de geld automaat zien liggen, vragen wij ons af waarom iemand een bon vraagt als hij deze niet mee naar huis neemt. En als we ons dat twee of drie keer heb ben afgevraagd, beginnen we ons er aan te ergeren. Dan denken we de vijfde, zesde en zevende keer dat het stom en achterlijk is, en na de achten dertigste keer gaan we kijken of de situatie bij andere banken ook zo is. En dan wordt het tijd voor een inge zonden brief in de krant, een open brief aan het bankbestuur en een nieuwe rubriek waann we deze grief kwijt kunnen. Dat we ons bezig kunnen houden met zwerfvuil en loslopende honden die onze dagelijkse wandeling versto ren, geeft te denken. Hebben we niets beters om handen? Kunnen we tijdens onze wandeling niet beter op de lammetjes in de wei, de vogels in de lucht letten en die enkele loslo pende hond voor lief nemen? En kun nen we de buren niet beter om ook een karbonaadje vragen dan ons opvreten over de vette walm van hun eeuwige barbecue? Sommige men sen ergeren zich dood. Maar wat is nou erger? Even door de zure appel heen bijten of bitter naar de verturving gaan? Het is maar net de vraag hoe je herinnerd wilt worden. In de nieuwsbrief Vrienden van de stolp van de Boerderijenstichting Noord-Holland wordt het verschil tussen de Texelse en de Noord-Hol landse stolp uit de doeken gedaan: 'het verschil zit 'm in het feit dat de koeien met de koppen naar de binnenwand van de stal staan in plaats van naar de buitenmuur.' Ook wordt in het artikel ingegaan op de schapenboet: 'een apart en uiterst Texels fenomeen van landelijke bouwkunst.' 'De nog resterende 87 exemplaren verkeren over het alge meen in goede staat' van 1' exem plaar staat nog slechts het kale vier kant.' 'Naast de 87 schapenboeten staan er nog 276 Noord-Hollandse normaalstolpen en Texelse stolpen op het eiland, aangevuld met 25 boerderijen van een ander type.' De Boerderijcnstlchting oiganiscert samen met boefdenjen-inventariseor Wilma Eelman en fotograaf Wijndel Jongens eind septem ber a s. de jaarlijkse excursie, nu naar de stolpen van Texel. Aanmelden kan d.m v do bon in de Nieuwsbrief van augustus- septernber Op het programma staat een bezoek aan onder andere de prachtig gele gen stolpboerderij 'De Waddel' van de familie Bakker aan de Westergeest (naast de Hoge Berg) Piet Bakker houdt op zijn Texelse stolp anno 1625 (zonder voorhuis) maar liefst 550 schapen. Een tweede stolp is die van de familie Codec 'Het Simons- plaatsje' Is voorbeeldig heringericht tot woonboerderij. De lunch wordt gebruikt in het sfeervolle boerdcri|-lnterieur van de 'Catharinahocve' Dirigent Dyo Wassink had voor het optreden van zijn Muziekschool Kamerkoor afgelopen donderdag in de NH kerk te Den Burg een uit dagend thema gekozen: 'Frisia non cantat?' Deze uitspraak wordt toe geschreven aan de Romeinse con sul en geschiedschrijver Tacitus, uit het begin van onze jaartelling, die kennelijk een niet al te hoge dunk had van de zangvermogens van de inwoners van de noordelijke gewesten die bij het Romeinse rijk waren ingelijfd. Het koor toonde met het concert ruimschoots het ongelijk van de Romein aan. Het vocale programma stond geheel in het teken van muziek van Neder landse componisten: liefdesliedjes en bewerkte volksliedjes, maar ook se rieuze liederen, door de negentiende- eeuwse componist Julius Röntgen getoonzet op teksten van Guido Gezelle (Het leven is een krijgsbanier en Joost van den Vondel (Waar werd oprechter trouw...). Instrumentale intermezzi werden verzorgd door de violist Jussi Paananen, docent aan de Muziek- en Dansschool. Hij speelde met overgave een Fantasie van Telemann en een compositie van de Fin Oskar Merikanto. De volle klank kleur die Paananen aan zijn instru ment ontlokte en de uitbundige expressiviteit pasten niet echt bij de Barokcomponlst Telemann, maar deden de compositie van Merikanto alle eer aan. Aan dit stuk van zijn landgenoot leek Paananen zich meer verwant te voelen. Hij wist met zijn genuanceerde spel een enigszins melancholieke sfeer van Finse meren en de geur van uitgestrekte bossen op te roepen. Het programma werd ingeluid met enkele korte, luchtige liefdesliederen. De verschillende stemsoorten kon den elkaar aanvankelijk met helemaal in het tempo vinden, maar gaande weg wist Wassink het koor helemaal naar zijn hand te zetten. Met genuan ceerde gebaren liet hij de koorleden exact zijn bedoelingen navolgen en de muzikale effecten creëren die de stukken tot leven brachten. In verge lijking tot vorige optredens is de ba lans tussen de verschillende stem soorten aanzienlijk verbeterd. De tenoren en bassen zijn weliswaar nog enigszins bescheiden en aarzelend op plekken waar zij het zonder de dames moeten doen. maar in het geheel hebben zij hun plek duidelijk gevonden en laten zij zich niet meer zozeer door de sopranen en alten overheersen. Bij de sopranen en al ten valt de homogene klank op. In de kerk versmelten de verschillende stemmen mooi tot een geheel, met behoud van subtiliteit en door zichtigheid. Het koor heeft aan kwa liteit gewonnen, heeft een aange name klank en zingt over het algemeen zuiver. De koorleden waren uiterst geconcentreerd, zongen veel uit het hoofd en brachten als vanzelf sprekend hun enthousiasme en ple zier in het zingen op het publiek over. Hoewel het koor ook de meer se rieuze stukken goed aankan en ook daar de sfeer goed weet treffen, lijkt men zich (vooralsnog) meer thuis te voelen In het luchtige werk zoals de liefdesliedjes en grappige bewerkin gen van volksliedjes als De boer had maar ene schoen. Ovengens zou aan de verstaanbaarheid van de teksten, zeker in een akoestiek als die van de NH Kerk, nog gewerkt kunnen wor den. Sprankelende uitsmijter was de song Sinds een dag of 2. dat op het repertoire stond van de popgroep Doe Maar. Het koor leek gemetamor foseerd tot een moderne Sweet Sixteen, waarbij de bassen tot groot vermaak van henzelf op bepaalde plekken de boventoon mochten voe ren. Als Tacitus nog geleefd zou heb ben, had hij zijn mening vast en ze ker herzien: 'Frisia Cantat!' Lida Wels De leden van het Muziekschool Kamerkoor zongen uiterst geconcentreerd. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7