LUILAK KORTING lieuwe asfaltlaag oprit Den Burg Emotioneel rendement (echter beslist over <omst windmolens Op de koffie komen! Conflict op Daalderschool leidt tot vertrek directeur JT pddenvereniging I winkel sluiten Schilderend Waddenvereniging wijzigt bulletin Toename aantal reddingen KNRM J/f/aar gebeurd Wereldreizigers HEMA Groen Zwart .TEXELSE trekking bouwvergunning geëist COURANT' I een zogeheten Rolumac-ma- sis dinsdag één van de opritten Ten Burg van een nieuwe toplaag Itien Met behulp van een sleep- lie achter de machine hing, werd (emulsie van asfalt en beton aan lacht op de Emmalaan. Met pbers en trekkers werd het fesel na het aanbrengen langs de kantjes bijgewerkt. Verkeer moest tij delijk omrijden, omdat het gedeelte tussen de rotonde en de Elemert tij dens de werkzaamheden was afge sloten. 'Maar een kwartier na het aanbrengen, is het opgedroogd. Dan kun je er alweer overheen rijden', vertelde uitvoerder Piet Smits van aannemer Jansen de Jong Infra uit het Limburgse Horst. Het opknappen van de Elemert is onderdeel van het grootscheepse voorjaarsonderhoud aan de wegen op Texel die deze week worden afgerond. Later deze maand zijn ook werkzaamheden aan de ber men klaar iFoto Jeroen van Haltvm) lladdenvereniging wil eind dit Ihaar winkel aan de Wilhel- llaan in Den Burg sluiten. De piging overlegt met EcoMare Vrelke manier excursies en lucten in de toekomst meer bij |centrum voor wadden en tlzee kunnen worden aange- |n. laddenvereniging heeft winkels pel en Terschelling Volgens plan worden eind dit jaar van beide locaties de huurcontracten opge zegd Volgens woordvoerder Robert Terpstra zijn de onderkomens te ver ouderd om op te knappen en liggen ze ook met op de meest geschikte plekken om veel mensen te bereiken. 'Terwijl we juist meer van onszelf wil len gaan presenteren.' Het instandhouden van de informatiecentra op beide plaatsen is ook niet rendabel meer. Dat zei alge meen directeur Henk Tamelmg van de Waddenvereniging tijdens de alge mene ledenvergadering. Terpstra beaamt dat. 'Als we ergens goedko- nensen zullen wel zachter gaan i', aldus Drewel. 'Mijn ervaring Ie overkant is dat het wel werkt s !l ie langzamer gaat rijden. Ze 'hier soms als gekken, terwijl er feme kinderen zijn. Het remt dus :f als er fietsers op de rijbaan is er bij de bewoners voor de nemers van aannemer De Vries hdeWiel. 'Die jongens werken en staan je ter wille', aldus Van "'kke. 'Op een gegeven waren ze "el zijn tweeën bezig. Het ging onieus en zonder te praten. Dat Tgoed uitDrewel: 'Ze halen en isn ook de groene en de grijze ïners voor ons weg, omdat hier ts ten vuilniswagens kunnen ko- Ze werken echt keihard.' Vernieuwd 9 einde van de bebouwde kom hiddels zichtbaar hoe de ver- '•'de straat eruit komt te zien. Op neuwe 4,5 meter brede weg- e"e zijn paarse stenen aange- De fietssuggestiestroken 6 anderhalve meter breed) zijn 9eworden. De stenen zijn '"'isorberend en slijtvast. De 'ers waren gisteren bezig met het aanbrengen van de stenen. Een man egaliseerde met een plank het zand, een tweede legde de ste nen en een derde leverde met een machine de stenen in pakketten. Her en der zijn grote stapels opgesteld. Een hondje van één van de werkne mers loopt ondertussen snuffelend rond. 'Dat is onze mascotte. Hij is er al vanaf het begin bij.' Even later staat het dier bij Drijver op de stoep. 'Hij krijgt hier altijd een koekje. Dat ont houden ze meteen.' Op de achter grond klinkt het geluid van een radio. Het eerste deel van de straat ligt nog open en bloot. Pas als de leiding is verlegd kan de fundering van dertig centimeter puingranulaat en vijf cen timeter zand worden aangebracht. Het bestaande fietspad wordt een voetpad. 'Dat was eerst zeven tegels breed en dat wordt nu vijf tegels.' Op diverse plaatsen langs het pad ko men fietssluizen (hekjes) te staan om te voorkomen dat fietsers en brom mers op het voetpad gaan rijden. Het oude asfalt werd een maand geleden verwijderd en per boot afgevoerd naar de overkant. In de verkeersgeleider op de kom- grens komt een oversteekplaats voor fietsers die richting Oudeschild gaan. Bij de geleider kunnen zij van de fiets- suggestiestrook oversteken naar het bestaande fietspad langs de Schilderweg. De tweede geleider komt op het nog met gefundeerde deel. per kunnen zitten en dan ook meer mensen kunnen bereiken, moeten we dat doen. We zijn een ideële club, dus het geld dat we dan besparen, kun nen we op andere manier inzetten.' Tameling verzekerde bezorgde leden dat voorlichting en educatie met in het geding zijn. Volgens hem worden er meer activiteiten opgezet, maar op een andere manier. De Wadden vereniging heeft plannen om op alle eilanden een vertegenwoordiging op te zetten. Volgens Terpstra wil de vereniging meer met samenwer kingsovereenkomsten gaan werken. Met EcoMare wordt besproken op welke manier mensen daar volgend jaar terecht kunnen voor excursies en producten van de vereniging. Het is al mogelijk om zowel bij EcoMare als het informatiecentrum aan de Wilhelminalaan opgaven te doen voor excursies. Die worden gezamenlijk georganiseerd. Produc ten van de Waddenvereniging wor den nog niet verkocht bij EcoMare. Jan Meendering, sinds een half jaar hoofd van de Jacob Daalder- school in Oosterend, heeft zijn functie neergelegd. Oorzaak is de moeizame samenwerking tussen hem en de overige leerkrachten. Meendering blijft volgens de ge meente wel in dienst van het open bare onderwijs op het eiland. De spanningen op de openbare school in Oosterend bestonden al geruime tijd. Dat resulteerde in een extra ouderavond, die werd bijge woond door burgemeester Joke Gel dorp, die de zieke wethouder Nel Eelman van Onderwijs verving. 'Op zo'n basischool als in Oosterend werken ze in een klein team, waarin je elkaar hard nodig hebt. Dan moet het onderling lekker lopen. Maar als de karakters botsen en de samen werking moeilijk gaat, zoals in Oosterend, geeft dat problemen', vertelt Bernadette Nouwen, hoofd van de sectie onderwijs, die bena drukt geen schuldige aan te wijzigen. 'Daar hebben wij geen aanwijzingen voor.' Het gevolg was wel dat ouders hun kinderen van school dreigden te ha len. 'Daarom was het belangrijk dat er een gesprek kwam met de ouders. Aan het feit dat de burgemeester daarbij aanwezig was, moet met te veel gewicht worden ontleend. Ze verving de portefeuillehouder Om alle kanten van het verhaal te horen, hebben we de ouders aangehoord en gekeken hoe we de zaak tot rust kon den krijgen. Daarna hebben we met elkaar een oplossing gekozen. Het vertrek van Meendering was de meest verstandige keus.' Meendering, die tot voor kort ook locatiedirecteur van de inmiddels gesloten Redmer IJskaschool was, onthoudt zich van commentaar Nou wen geeft wel aan dat met name de afbouw van de Waalderschool veel tijd en energie heeft gekost. 'Dat was een heel zwaar traject, dat tot een goed einde is gebracht. De kinderen zitten allemaal in Schagen op een school naar eigen keuze.' De opvolger van Meendering wordt volgende week bekend, aldus Nou wen. De onderbouw van de Daalder- school wordt versterkt door twee docenten van de Redmer IJska school. 'De Daalderschool krijgt een heel sterk team, met mensen met veel ervaring en kwaliteit.' Door de sluiting van de Waalderschool knjgen alle openbare scholen volgend school jaar extra uren ter beschik king. 'Zo kan er wat meer tijd worden besteed aan onderwijszaken die de meeste aandacht nodig hebben.' De Waddenvereniging heeft haar bulletin grondig veranderd. Vanaf deze maand heet het blad, dat sinds 1966 verschijnt, niet meer het Waddenbulletin, maar WADDEN, magazine over het waddengebied. De Waddenvereniging wil in het ver nieuwde blad meer aandacht beste den aan het waddengebied en min der aan de zaken waar de vereniging zich voor inzet. Volgens de Vfedden- vereniging gaven veel lezers aan dat ze liever meer over het wad zelf wil den lezen. Ze waren minder geïnte resseerd in het blad als spreekbuis. De organisatie verwacht via andere media als internet haar leden ook op de hoogte te kunnen blijven houden van haar activiteiten. De Wadden vereniging hoopt met de veranderin gen ook meer mensen te bereiken. Naast de vier gebruikelijke nummers per jaar, gaat de vereniging twee keer per jaar een themanummer uitbren gen dat ook in de winkel komt te lig gen. Het eerste Waddenmagazine dat deze maand uitkomt, is meteen het eerste themanummer. Daarin worden nieuwe vormen van toerisme beschreven, de wenselijkheid van toerisme en de geschiedenis van het wadlopen. Leden van de Wadden vereniging blijven de driemaan delijkse magazines gratis ontvangen. De themanummers kunnen leden te gen korting bestellen. Reddingboten van de KNRM zijn vorig jaar 564 keer in actie geko men op de Waddenzee en 358 keer op de Noordzee. In totaal voeren de ruim zestig reddingboten van de KNRM 1481 keer uit. Dat blijkt uit het jaarverslag van de maatschap pij. De bemanning in De Cocksdorp voer 25 keer uit om hulp te verlenen, het team uit De Koog werd 26 maal op geroepen om in actie te komen. Beide stations voeren vorig jaar tijde lijk met vervangende boten (de Jacoba Elisabeth voor De Cocksdorp en De Meerval voor De Koog), omdat de Beursplein 5 en De Zalm weg waren voor groot onderhoud. Voor De Cocksdorp waren de brand aan boord van De Witte Zeehond en het stranden van De Vriendschap de twee meest opvallende gebeurtenis waarbij hulp werd geboden. Daar naast werd regelmatig uitgevaren voor hulp aan charterschepen, jach ten en voor medewerking aan zoek acties. De Zalm verleende meermalen assis tentie aan de Dorus Rijkers uit Den Helder. Ook werd de wippertruck een paar keer ingezet om op het strand assistentie te verlenen aan de ambu lance. De reddingboot moest vier keer te hulp schieten bij charter schepen die waren vastgelopen op het wad. In totaal werden op de Wad denzee 122 reddingen meer dan een jaar eerder verricht. In een brief bij het jaarverslag gaat de KNRM nader in op berichten dat de organisatie 15 miljoen euro heeft ver loren bij beleggingen. De organisatie erkent dat, maar benadrukt dat er niet met donaties is belegd. De verliezen zijn volgens de organisatie geleden op de forse winsten die eerder wer den behaald toen het nog goed ging op de beurs. 'Aangezien de reserves door de hoge beurskoersen tussen 1995 en 1999 meer dan verdubbeld waren, kende de KNRM een uitzon derlijk gunstige positie, waardoor de reddingvloot in korte tijd gemoderni seerd kon worden. Een belangrijk deel van de vermogensgroei is toen apart gezet om een buffer te creëren voor de koersval', aldus de KNRM in de brief. De donaties zijn volgens de maatschappij rechtstreeks gebruikt voor het redden van mensen. Onlangs parkeerde ik mijn auto op de Vogelenzang in Den Burg en daar stonden twee Waalders, Maatje Tjepkema en Cees Maas. zo te zien gezellig met elkaar te praten. Terwijl ik ze passeerde, maakte ik de opmer king: 'Zo, twee Waalders die het plaatselijk nieuws van De Waal staan door te nemen.' Maatje reageerde daarop met: 'Nee, dat doen we niet, want we zijn allebei in Australië ge weest en staan onze ervaringen daar over uit te wisselen.' Ja, zo weet je maar niet waar twee plaatsgenoten over staan te kletsen. Het was deze keer geen plaatselijk, maar buiten lands nieuws. Jan van Tunen (Advertentie) ZATERDAG 7 JUNI 08.00-09.00 uur 20% korting 09 00-10.00 uur 10% korting UITGEZONDERD LEVENSMIDDELEN. AFGEPRIJSDE- EN ACTIE-ARTIKELEN Redactioneel commentaar De massale opkomst en de brede steun van de aandeelhouders voor het gevoerde beleid moet het bestuur en directie van Teso maandag avond een goed gevoel hebben gegeven. Het uitbundige applaus voor Wortel en Dros onderstreepte de betrokkenheid van de aandeelhouders bij de veerdienst. Zelfs de aandeelhoudersvergaderingen van multina tionals als Ahold kunnen qua bezoekersaantal met tippen aan de bijeen komsten van Teso Waar aandeelhouders van beursgenoteerde bedrij ven het om de winst te doen is, overheerst bij Teso het gevoel Het dividend mag dan te verwaarlozen zijn, het 'emotionele rendement' van het aandeel is indrukwekkend. Aandeelhouders voelen zich verbonden met Teso, zeker nadat president-commissaris Kees Dros aangaf die als het hoogste goed te zien van de veerdienst. Warme woorden, maar aan de andere kant ook de ontnuchterende me dedeling dat aandeelhouders over het gevoerde beleid niets te zeggen hebben. Hun invloed beperkt zich tot het kiezen (of ontslaan) van de directie en Raad van Commissarissen, het wijzigen van de statuten en het uitschrijven van een extra vergadering Directeur Rob Wortel maakte er geen geheim van dat zelfs als een meerderheid de aanschaf van de veerboot had willen opschorten, deze er toch zou zijn gekomen. Toch was de buitengewone vergadering van maandag meer dan alleen een gezellige avond en een steunbetuiging aan de bestuurders van Teso De actie van Jan Aris van der Slikke was ook een duidelijk signaal dat de aandeelhouders het beleid van de veerdienst kritisch volgen. Van die aandeelhouders zijn er de afgelopen jaren flink wat bijgekomen. Teso heeft dat zelf gestimuleerd door gratis overtochten aan het bewijs van eigendom te koppelen. Nog meer betrokkenheid dus, maar die staat of valt wel met het gevoel van de aandeelhouders serieus te worden geno men. Vandaar de zorgen over de eventuele omvorming tot structuur vennootschap, waarbij de aandeelhouders buitenspel zouden worden gezet. Dros gaf aan dat de veerdienst al het mogeliike zal doen om dat laatste te voorkomen, het is aan de aandeelhouders om hem aan die belofte te blijven herinneren. Ongetwijfeld zal het onderwerp in de reguliere aandeelhouders vergadering voor komend najaar terugkeren Dan worden er wellicht ook mededelingen gedaan over de manier waarop Teso met de meevaller van €20 miljoen denkt om te gaan. Dros liet al doorschemeren dat een deel van het voordeel mogelijk wordt ingezet ten gunste van de tarie ven. Hierbij is het van belang dat bestuurders hun oor goed te luisteren leggen bij de Texelaars. Want ondanks de klinkende presentatie waarin Wortel aangaf dat de tarieven de laatste jaren met zijn gestegen en zelfs gedaald, klinkt er gemor. Bijvoorbeeld over de voorrangskaart, die wél flink in prijs is gestegen en door veel Texelaars als te duur wordt erva ren. Dan zijn er nog Texelaars die, bijvoorbeeld als gevolg van een lang durig ziek familielid, vrijwel dagelijks met de boot over moeten en hier door voor hoge kosten komen te staan. Kritische en meedenkende aandeelhouders zullen er ongetwijfeld nog meer weten te noemen. Het is aan Teso om goed naar de aandeelhouders luisteren en kritische vra gen en opmerkingen niet alleen als lastig te beschouwen. emeente heeft dinsdag bij de laarse rechtbank twee keer in king van de bouwvergunning twee windmolens aan de g in Oudeschild horen eisen, van de partijen vreest voor rlast, de andere voor horizon- luiling. erste eiser, H. Hennink van Wei- Shop Texel, wil een bedrijfs- Ing bouwen op minder dan 180 er afstand van de molens. Hij is voor overlast. Ook de Werk- ip Landschapszorg en 10 voor vrezen hiervoor. De advocaat Hennink, D Goris, ging in zijn jooi vooral in op het 'ongegrond jde leggen' van het advies van de imissie beroeps- en bezwaar- ■iften door de gemeente. Dat ad- pleitte ervoor de bezwaren ge ld te verklaren. zou onvoldoende rekening zijn juden met het feit dat Hennink op afstand van de windmolens een nng aan het bouwen is. Een wo- is een geluidsgevoelige bestem- die moet worden beschermd, ienkt de advocaat: 'Om die be- irmmg handen en voeten te ge- is door VNG de richtlijn "Bedrij en milieuzonering" uitgebracht richtlijn geeft aan dat bij een idiameter van dertig meter, de and tenminste tweehonderd me ter moet bedragen De gemeente stelt dat ten opzichte van de woning van mijn cliënt andere waarden gel den. maar gaat verder niet in op welke normen dan gelden.' Verstrekkend Landschapszorg en 10 voor Texel vinden dat windturbines een ernstige aantasting van het karakteristieke beeld van Oudeschild en het open kustlandschap van Texel en het waddengebeid vormen. Turbines van een dergelijke omvang - ze moeten ruim 45 meter hoog worden - zijn volgens de verenigingen op vele ki lometers afstand te zien. Hierdoor zijn de gevolgen voor het landschap ver strekkend. 'Windturbines behoren alleen ge plaatst te worden als sprake is van een groot maatschappelijk belang', zo stelde B. Spaans van Land schapszorg tijdens de zitting. In dit geval zou dat niet van toepassing zijn, omdat de turbines minder dan 0,3 procent C02-reductie opleveren. Opvallend was dat beide partijen spraken van een nieuwe ontwikkeling in de problematiek. Zo zou de bouw van de aanvankelijk geplande wind molens van de baan zijn en al ge werkt worden aan een vrijstellings- procedure voor nog grotere. Bij de mogelijke komst van grotere molens zei de gemeente slechts inofficieel betrokken te zijn. Een woordvoerder van de gemeente stelde verder dat Hennink een onvol ledige weergave had gegeven van de motivering van het college het advies van de commissie Beroeps- en Be zwaarschriften terzijde te schuiven. 'Daardoor wordt een verkeerd beeld geschetst. Uit het advies van de com missie blijkt dat wordt voldaan aan de eisen Verder komen de windmolens ver genoeg van de woning te staan. De afstand zou volgens de gemeente 121,20 meter moeten zijn, terwijl de afstand van de woning tot de dichtstbijzijnde molen 165 meter is. Over mogelijke horizonvervuiling zei de gemeente advies te hebben ge vraagd aan het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij. Omdat ambtenaren wel telefonisch, maar nooit schriftelijk commentaar gaven, vroeg het college van b en w het ministerie vervolgens in een brief binnen drie weken te reageren. Om dat antwoord uitbleef, nam het col lege aan dat er geen bezwaren wa ren Volgens de woordvoerder heeft de gemeente zo alle zorgvuldigheid in acht genomen die redelijkerwijze gevraagd kon worden voor het inwin nen van advies. De rechter vond ech ter dat sprake was van wel 'erg veel aannames' en noemde de werkwijze van de gemeente een gevaarlijke manier van doen. De gemeente bleef echter volharden voldoende gedaan te hebben voor het inwinnen van ad vies. In de zaak wordt binnen zes weken uitspraak gedaan VRIJDAG 6 JUNI 2003

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5