Texel wereldwijd Jubilerende slager ziet /ak 'totaal veranderen' Familieberichten Makelaardij Texel Vastgoed b.v. G> an en Paula bezoeken weeshuizen in arm Oost-Europa 'Een stuk minder ambachtelijk gewordenae"'2iekenhuisIn 0 RVT Blikv anger Medische Post krijgt €18.575,- TEXELSE J C0URANT Vakanties A rxd ifiul. 404040 rJexelaartjes U kunt ons 11 kleur zien op: Linriuanbod ook in Lvw.tcxclvnWocd.nl Roemeens depot trof Paula Brouwer een zak kleding aan die ze zelf had ingepakt, voorgrond echtgenoot Jan. Dat de kleding, dekens en kleine huishoudelijke artikelen die ze voor behoeftigen in Oost-Europa inzamelen ook daadwerkelijk op de juiste plek komen, hebben Jan en Paula Brouwer gemerkt tijdens een reis door Roemenië en de Oekraïne. Ze brachten onder meer een bezoek aan enkele weeshui zen, die direct profiteren van de inzameling die het echtpaar op Texel organiseert. De Brouwers werken samen met Dorcas, een Christelijke organisatie die het transport van de hulp goederen verzorgt en die op haar beurt samenwerkt met plaatselijke kerken en andere organisaties die goed op de hoogte zijn van de situa tie ter plekke en dus het beste weten waar de nood het hoogst is. In een depot in de Roemeense plaats Cluj- ffls is een mens websitemoe. Ik i websitemoe. Ik wil met meer 'en op hoeveel websites mijn am ijdel en niet-ijdel gebruikt wit, zonder dat ik daar zelf iets a heb gedaan. Nou is Rover een "begrip, maar zoveel misbruik is "oon beroerd. Op hoeveel ma ren mijn foto's zijn ontfutseld en Mmbineerd met de meest vrese- mensen waarmee ik niets heb, halve dat we toevallig voor de- We zaken opkomen en of afgaan, ene website-ontwerper is nog ber en doordringender dan de Ier en allemaal spelen ze alsof ze futineerde psychologen zijn. Het een treurig volk en de con- nentiestrijd onderling is moor- eb geweest en zwakt naar ik GC boor onze befaamde recessie wat af. Zodat we ook daar het 'van het koren kunnen scheiden. :|2i|n mensen die geld ruiken en vanaf hun diverse buitenplekjes Aandachtige landen als Ierland IJsland met veel mist en magie "eest vreemde dingen beden- n om een ander mens aan de man vouw te brengen, zogenaamd 1 le promoten. Maar het levert "teen tegengesteld doel. l!Seen eigen website heeft, hoort n'et bij, heeft niets in te brengen, 9re«oon niet interessant. En dan die verschrikkelijke reacties die websites te weeg brengen. 'Wat verrassend dat ik je tegenkwam, ik wist niet dat jij daar ook actief in was, leuk om zo je naam te zien, leuk om te zien hoe anders je er uit ziet, ik heb het maar even door geseind aan mijn kring Mail mij, of zoek mij op www. Pfffff. Ik kan gewoon geen www meer zien. En voortdurend moet ik het zien, want geen ding of mens is meer gewoon te vinden of te bestel len of te bevelen zonder die vrese lijke www. En nu moeten we ook nog allemaal leuke dingen over Texel gaan verzamelen en die dan via www.texelwereldwijd.nl ook daadwerkelijk wereldwijd te maken. Waarom in vredesnaam? Waarom moet iedereen weten wat er voor leuke dingen op Texel zijn? Moeten er nog drie rijen dik aan auto's extra, via die vermaledijde Teso, op het eiland worden uitgespuugd? Zo leuk is het hier nou ook weer met. En al die dingen hier die wel leuk. zijn worden een heel stuk minder leuk wanneer ik moet beseffen dat duizenden sluipschuttersurfers on ze leuke dingen zitten te lezen. Wat een miserabele gedachte. Over eiland gesproken, over isola tie en rust gesproken. Fout. Texel hoort met in de www.formule.. En wie bepaalt er eigenlijk wat er leuk is? Dat paal 33 niet meer blauw is maar vaal beige, is dat leuk? Dat op Texel niemand fatsoenlijk sla weet te maken in welke strandtent je ook eet, is dat leuk? Dat je tweeendertig Fiats 500 voor je ziet en dan hoopte dat je op een eiland zit waar we de auto proberen te laten staan, is dat leuk, zo'n stelletje van die onder kruipers op een rijtje te zien staan op een van de mooiste plekjes op ons eiland? Het is om te huilen en misschien is dat leuk. Is het leuk dat Texelaars mogen klagen en dat ze dat dan ook blijken te doen, is dat echt leuk? Het is allemaal zo vreselijk met leuk. Laten we toch zuinig zijn op dat wat wel leuk is en het stilzwijgend koes teren in ons hart. Echte getuigen getuigen immers met. Is dat dan nog niet doorgedrongen? Moeten we wereldkundig maken dat de zwavel- zwam een houtafbreker is en moge lijk de opvolger van de lepziekte. Dus dat we geen boom meer over houden op Texel? In de Dennen is het ook al een ravage. Is dat leuk? We moeten ons gewoon weer ver stoppen tussen het rogge of vrijen in het hooi Dat is pas leuk Dana Rover Napoca trof Paula tot haar verrassing een zak kleren aan die ze zelf had ingepakt en die klaar lag voor distri butie. 'Ik bind de zak altijd dicht met een stuk panty en zet op een sticker wat erin zit. Herenkleding in dit geval. Het kon met missen.' De reis maakte diepe indruk op de Brouwers, die ontdekten dat de ar moede in grote delen van Oost-Eu ropa nog lang niet is opgelost. Tij dens een bezoek aan één van de projecten voor kinderen kregen ze tot hun ontsteltenis te horen dat er ba by's worden opgevangen die op een vuilnisbelt waren gevonden. 'Hulp blijft dus dringend noodzakelijk', meent Paula. Texelaars die hun steentje willen bij dragen, kunnen hun spullen kwijt in de speciale container die bij de Brou wers op het erf staat (Haffelderweg 18, Den Burg). Is het erg veel, dan kan het ook in de garage worden gezet. Bijna alles is welkom: kleren, dekens en lakens, maar ook kleine huishou delijke spullen als pannen, borden, kopjes en bestek. Meubels kunnen met worden getransporteerd. De Brouwers doen een klemmend ver zoek op de gulle gevers alleen hele en schone spullen in te leveren. Wie vragen heeft, kan bellen- tel. 320314. De Medische Post in De Koog krijgt voor dit jaar €18.575,- van de gemeente voor onder meer huur van het pand, het onderbrengen van artsen van de overkant en be veiliging. De gemeenteraad heeft daarmee ingestemd Met het geld wil de gemeente de huisartsen in randvoorwaardelijke zin steunen om de Medische Post ook dit jaar in juli en augustus open te laten zijn. De huisartsen hadden daar voor een dringend verzoek aan de gemeente gedaan. Volgens hen was het 'vijf over twaalf' voor de Medische Post en moest er iets gebeuren. De huisartsen leggen op het moment uit eigen zak geld bij om de voorziening in stand te houden. Het merendeel van de €18.575,- wordt besteed aan de huur (€10.575,-) van de ruimte in het dorpshuis. Er is €5000,- nodig om drie dagen in de week de dienst doende artsen en patiënten te voor zien van beveiliging. hij zijn eerste schreden in het jersvak zette, telde de school in ek op Langedijk 120 leerlingen, ipreid over vier klassen. Nu be nen jaarlijks nog maar zes jon- s in heel Noord-Holland aan e opleiding. 'De ambachtelijke oepen zijn voor veel mensen ids minder aantrekkelijk. Het is j werken en dat vindt niet ieder- even leuk, denk ik. Slagers ven uit', vertelt Hans Zijm (41), donderdag 25 jaar in dienst was Goënga en in al die tijd 'geen spijt heeft gehad' van zijn ize. van de eerste dingen die hij als Img onder de knie moest zien te jen. was de levende inkoop. 'Toen jftien of zestien jaar was, ging ik ire maandag met Willem ënga) naar de slachtplaats in Den g Als we daar om vier uur 's och- js aankwamen, stonden Kris en s, twee boeren uit Het Noorden, aar met een wagen varkens. Dan jsten wij uitzoeken welke we wil- voor de slacht. Dat deed je eerst, was de basis van het vak. Daarna gje verder', vertelt de jubilaris, ragen bezitten meer de vaardig- len van toen. 'Het vak is totaal anderd. Op school leren ze niet smeer uitbenen. Dat gebeurt nu estagebedrijf.. A/s ze het daar nog n Wij stonden hier vroeger met of vijf man uit te benen op jndagochtend. Dat gebeurt nu maal in de slachtplaats bij Aad Heerwaarden. Het is een stuk der ambachtelijk geworden.' werk is vooral 'anders'. De term ter'of 'minder leuk' zal Zijm niet «inde mond nemen. Alhoewel, ambachtelijke kant van mijn werk J ik het leukst, 's Ochtends begin- imet worsten maken. En als dan het eind van de dag de rookkast hangt en alles heeft een mooie i.danbenje toch tevreden.' Mm- aantrekkelijk is zeker de sterk ioe.de administratie. 'Alles wordt «Sreerd, zodat precies kan wor- najegaan waar het vlees van- i tarnt dat aan iemand wordt itcjtMs wij een koe kopen van Hoogenbosch, dan wordt eesopgeschreven hoeveel kilo er irKoèt gaat, hoeveel naar Kalver ten hoeveel er over onze eigen tok wordt verkocht.' erandermgen in het vak hangen «samen met de wensen van de t constateert Zijm. 'Vroeger kochten mensen een kilo riblappen. Die stonden uren te pruttelen en daarna at een gezin er dagenlang van. Nu verkopen we steeds meer kant-en-klaarmaaltijden. De consu ment wordt makkelijker.' Bij Goënga komt nog maar een relatief klem deel van de inkomsten uit de verkoop in de eigen winkel. 'We leveren heel veel aan de horeca. En voorverpakte vleeswaren aan allerlei winkels. We leven eigenlijk van het toerisme. Zon der gasten zouden we ons bij Goënga lang met zo'n grote slagerij kunnen veroorloven.' ken. Ik vond dat zelf ook wel wat, want kok worden zag ik niet meer zo zitten. Op school deden we niet veel meer dan broodjes vlechten en soep koken, verder kwam je niet.' De eerste twee jaar bij Goënga was Zijm vooral vakkenvuller. Maar toen er een vacature in de slagerij ont stond, aarzelde hij met en infor meerde hij of hij misschien in aanmer king kwam. Hij werd aangenomen. 'De dag na mijn examen kon ik be ginnen.' Zijn opleiding bestond uit eén dag per Fanfarekorps DEK bracht de jubilerende slager middenin de winkel een aubade. Ondanks zijn liefde voor het vak werd Zijm min of meer bij toeval slager. Als kind wilde hij kok worden en na de lagere school koos hij dan ook voor de koksschool in Den Helder. Zijn kostje leek gekocht, zeker nadat zijn oude schoolmeester Van Wolferen ervoor had gezorgd dat hij in week ends en tijdens vakanties ervaring kon opdoen bij het Havenrestaurant op 't Horntje. 'Maar ik moest er nogal lange dagen maken en dat vond mijn moeder zielig Ze werkte in die tijd als schoonmaakster bij Goënga en heeft toen gevraagd of ik hier niet kon wer- week theoretische vorming op de vakschool in Broek op Langedijk. Op de andere dagen leerde hij het vak van slager Willem Goënga. 'Van hem heb ik echt heel veel geleerd. Van Otto ook trouwens.' Terugdenkend aan die tijd schieten de herinneringen hem door het hoofd, maar niet één is er zo spectaculair als het ongeluk dat zijn leermeester overkwam op de slachtplaats. 'Een grote stier werd boos. Wij waren nog wel een beetje lenig en klommen over het hek. Maar Willem werd gepakt en op de horens genomen. Met een gescheurde milt, Sinds vorig jaar is Zijm mede-eige naar van de supermarkt, samen met echtgenote Annemiek en Minne en Winanda Goënga Het is een roerige periode geweest Het afgelopen jaar was totaal anders dan alle voor gaande jaren. Van te voren dacht ik: er zal wel niet zoveel veranderen. Ik werkte al 24 jaar bij Goënga en wist wel zo'n beetje wat er speelde. Maar dat is een verkeerde inschatting ge weest. Tot vorig jaar werkte ik ge woon 38 uur in de week en daarna trok ik de deur achter me dicht en had ik vrij. Nu moet je veel meer zelf re gelen en stopt je werk nooit. Een werkweek van 70 uur is heel gewoon. Aan de andere kant geeft het ondernemerschap wel een stukkie spanning en voldoening.' In Den Hoorn wordt het zeer gewaar deerd dat het viertal de stap vorig jaar heeft gewaagd. Dat bleek ook uit de (Foto Joop Rocnmets) aubade die een deel van fanfarekorps DEK op de dag van Zijms jubileum kort voor sluitingstijd middenin de winkel kwam brengen. Tot verrassing van de slager zelf, die even daarvoor nog hele andere gedachten had ge had over de muziekvereniging. 'DEK heeft een familiedag, of zoiets. Daar door zijn een heleboel van onze me dewerkers het hele weekend weg. Ik was dol. Dat ze zoiets juist in deze tijd van het jaar moeten organiseren...' DINSDAG 17 JUNI 2003 met het Reumafonds Het Reumafonds organiseert al 45 jaar onbezorgde vakonties voor mensen met reuma Ook heeft het Reumafonds een eigen vakantiecentrum Groot Stokkert op de Veluwe. Bestel de vakantiegids 2003 en/of de brochure Groot Stokkert via onze afdeling reizen. T 020 589 64 85 ma t/m vrij tussen 08.30 -16.00 uur [Reumafonds Sterk In beweging Voor uw belangstelling en medeleven getoond tijdens de ziekte en na het overlijden van mijn man, onze vader en opa MEIJERT DE WAARD zeggen wij u hartelijk dank. Annie de Waard-Kooger Jan en Jacqueline Kevin, Mariska Cees en Mieke Rik, Marco, Manouk Texel, juni 2003 Zielsgelukkig zijn wij met de geboorte van Ayla Kirana Marije Geboren op 11 juni 2003. Gilbert en Maaijke Mallee-van Leeuwen Warmoesstraat 69 1791 CP Den Burg S 0222-320342 Kraambezoek graag in de kraamtijd, na telefo nische afspraak. omo DIVINT1A Voor uw belangstelling en medeleven na het overlij den van onze moeder, schoonmoeder, oma en over grootmoeder ANNA HENDRICA WITTE-GOMES zeggen wij u hartelijk dank. Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen Texel, juni 2003 Ve belangstelling en het medelevenjetoond- tijdens zijn laatste levenxjoor en. tui ket overlijden vtui onze- zortjzome Vadet' en lieve- Opa JACOB SLIKKER heeft ons bijzonde*' joedzjedaan Hiervoor betouwen, unj U onxze oprechte- dank Kinderen, en, kleinkinderen. Texel, junc 2003 INLEVEREN: maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17.00 uur KOSTEN: €4.65 tot en met 3 regels Per regel meer: €1.55 (incl. btw). F0T0-TEXELAARTJE. plaatsing foto €12.50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. VOOR BEDRIJVEN: IM-Texelaartje op aanvraag. Voor verkoop en repara tie van al uw merken tele visie, stereo, video, dvd, satelliet, enz. kunt u te recht bij Voordeelland Oudeschild. Eigen tech nische dienst. Tel. 322398. Kinderschoenen en -san dalen 40% korting. Hoo- gerheide schoenmode. Honda tuinfrezen vanaf €629.- Duinker Motorser vice, Oudeschild. Verkoop van gebruikte bromfietsen. Bruining, De Koog, (0222)317333. Haarstudio Binnenburg is op maandag en donder dag gesloten. De Koopman Koerier, voor bedrijf en particulier Tel. 315001/06-20073394. Nog vóór uw vakantie: een zonnebril op sterkte v a €49.- met Varilux glazen €150,- bij Winnubst Op tiek. TV radio video ver- koop/réparatie SCT, 311 777. Te koop: 1 pers. elektr. bedienbaar bed. Incl. ma tras en nachtkastje, 3 mnd. jong, €500,-, 315223. VW Passat Combi TD te koop, bj. '92, 55 kW, 200 dkm rood. elektr. open dak, trekhaak, radio/cass Onderhoud volgens servi ceboekje, apk nieuw, vr.prijs €2.450,-. Tel. 0222- 319803/369427 Feestje, of plotseling visite? Feestpakket van Eetcafe Parkstraat 22. Ne gen warme borrelhapjes met currysaus. bacon- nugget, kipstick, bamibal, kip-nugget, partybal, nasibal, kaas- soufflé, hai fongbal €3,50 (9 happen met saus). Eetcafe Park straat 22, telefoon 314890. De Texelse kerken felicite ren alle geslaagden met het behalen van een di ploma. Zoek je "n leuke baan? Zie de advertentie van inde Soete Suyckerbol elders in deze krant (IM-Texelaartje) Presenteert: Verloren: opklapbare le pel van hefmast. tussen de Pelikaanweg en De Cocksdorp Wie heeft hem gezien of gevonden? Tel. 317674. Inlichtingen en verhoop bij: Makelaardij IEXEI VASTGOED B.V. Kogerstraat 57 Postbus 87 I790 AB Den Burg Tel: 0222 31 30 25 en 0222 3I 34 29 Fax: 0222 31 39 00 mfo@texelvastgoed.nl www.texelvastgoed.nl Pnvé: dhr. P Kuip Czn Tel. 31 20 31 dhr J.P Coutinho Tel. 31 46 65 dhr. M R. Trap Tel 31 92 42 Onze woninggids wordt u op aanvraag toegezonden ONROERENDE GOEDEREN - TAXATIES - HYPOTHEKEN - ASSURANTIËN TE KOOP in DEN BURG Burgwal 21 In het "hart" van Den Burg gelegen sfeervol woonhuis op totaal 57 m2 ondergelegen eigen grond. INDELING: hal/entree, berging, open keuken met inbouwapparatuur, woonkamer, badkamer met douche, toilet en wastafel, portaaltje met trapopgang naar de verdieping. Verdieping: I slaapkamer met kastruimte en een plat dak (dakterras), via luik te bereiken j zoldertje Dit huis is in 1993 tot woonhuis verbouwd en voorzien van aardgas cv (Nefit HR) installatie. Oplevenng in overleg. Aamjcsloten bti: VASTGOED ADVISEURS TE KOOP m DEN BURG Wilhelmmalaan 86 INDELING: hal/entree- met toilet en trapop gang en kelderkast, kamer en suite met ronde erker aan de straatzijde en openslaande deuren naar fantastische tuin, keuken met inbouwapparatuur, bijkeuken. Op de verdieping 2 slaapkamers (voorheen 3) badkamer met ligbad en 2e toilet, vaste trap naar grote zolderverdieping, alwaar een mogelijkheid is voor een extra slaapkamer en bergruimte Dit werkelijk keurig onderhouden en sfeervolle woonhuis is voorzien van een nieuwe HR cv- ketel, parketvloer, isolatieglas, stookkanaal en een schuurtje achter in de tuin. Oplevering kan per direct geschieden. Een karakteristiek woonhuis met zeer fraaie achtertuin op een perceel eigen grond van 270 m2 op een locatie nabij het centrum.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3