[orgen over continuïteit igrarisch natuurbeheer 'Geen idee waar ik in terechtkom' )e Lieuw vraagt gemeente €100.000,- Aannemers bekijken duur Texelse huisarts gaat werken in Afrika Aannemers bekijken duurzame bouw Replica eerste vliegtuig in Lucf Replica eerste vliegtuig in Luchtvaartmuseum TEXELSE J COURANT' OSG strandpaviljoens Medium Rioolstelsels deze zomer vernieuwd Museumbende in Oudeschild DINSDAG 17 JUNI 2003 ItRVOLG VAN PAGINA 1 gevolg van een wijziging van de opese regelgeving dreigt in I4 de financiering weg te vallen jr de helft (2000 hectare) van het rarisch natuurbeheer op Texel, ■eniging voor Agrarisch Natuur- Landschapsbeheer De Lieuw ut hierdoor jaarlijks €100.000,- ort. De vereniging heeft de ge- ente gevraagd het tekort aan te len. n 150 boeren die zijn aangesloten )e Lieuw voeren agrarisch natuur leer uit op 4000 hectare boeren- i, de helft van het cultuurland op el. Het varieert van nest- _;cherming en slootkantenbeheer Ihet inzaaien van bloemrijke ceelsranden. Dit beheer gebeurt js een jaar of zes in gestructu- rde vorm, waarbij De Lieuw een irdinerende rol speelt en als finan- il doorgeefluik functioneert tussen overheid en de boer. Dit geld is af- nstig uit het zogeheten Pro- imma Beheer van het ministerie i LNV Probleem is dat de voor arden van deze regeling met aan- iten bij de Texelse situatie, die is gesneden op de veenweide- neden. Feitelijk komen viergebie- nopTexel in aanmerking voor een goedmg, rond Den Hoorn, Oude- nld. Oosterend en De Koog. De ibedragen hiervoor waren echter nstig. waardoor De Lieuw met isl en vliegwerk geld wist over te len. Dit werd ingezet om ook aan iren buiten de vier gebieden die ransch natuurbeheer toepasten vergoeding uit te keren. Niet ten ■echte, want van de weidevogels edt bijvoorbeeld driekwart op ak- land, dat buiten de normgebieden Ter bescherming worden de nes- gemarkeerd, gras wordt pas ge- na de broedtijd en er wordt ie mest gestrooid, wat het b'roed- laat ten goede komt. Boeren igen per nest een vergoeding, staaltje van nestbescherming zich onlangs voor bij hoeve De Toen op het land van Piet Bak ker de zeldzamer wordende tureluur en grutto bleken te broeden, besloot deze veehouder spontaan het wei land in zijn geheel voorlopig met te maaien en te wachten tot de vogels zijn uitgebroed. Randverschijnsel 'Nestbescherming is van groot be lang, wat zo goed gaat het met met de weidevogels', constateert Dick Drijver van De Lieuw. 'Daarom is het zo'n teleurstelling dat de regels van het Programma Beheer per 1 januari 2004 worden gewijzigd, met als ge volg dat er geen financiering meer is voor het beheer van de overige 2000 hectare, juist die gebieden waar veel weidevogels broeden.' In totaal komt de vereniging hiervoor in 2004 €40.000,- tekort. Maar ook dreigt een eind te komen aan de financiering van het onderhoud van tien kilome ter tuinwal door De Lieuw, die buiten de gemeentelijke regeling valt. Het gaat hier om een bedrag van 10.000,-. Verder valt de vergoeding weg voor het natuurlijk beheren van akkerranden, waarbij akkerbouwers drie tot zes meter brede stroken inzaaien met een bloemrijk mengsel. Hiermee is een oppervlakte van twin tig hectare gemoeid en een bedrag van €35.000,-. 'Die kleurige randen in het landschap zijn een prachtig ge zicht en goed voor vlinders en aller lei andere insecten. Het zou zonde zijn als die zouden verdwijnen', meent Dick van Heerwaarden van de agrarische natuurvereniging, die wijst op de toeristische waarde. Verder ontbeert De Lieuw het geld voor het beheer van landschapsprojecten, waarvoor wel subsidie wordt ver leend voor de aanleg, maar niet het jaarlijks beheer, dat €15.000,- kost. Het betreft het herstel van Oude Hoorn (deel 1 en 2, waarvoor eenma lig €170.000,- aan subsidie wordt ver kregen, de aanleg van nieuw tuin- wallen (€77.000,-), kolken en rietlanden (€11.900,-) ecologische oevers (bijna €100.000,-) en een kreek (bedrag nog onbekend). In to taal komt de vereniging vanaf 2004 jaarlijkse €100.000,- tekort. 'Als dit geld per 1 januari niet be schikbaar komt, dan is De Lieuw ge doemd om een randverschijnsel te worden', waarschuwt Drijver. Hij wijst op de grote waarde van de vereni ging 'Die kan bijdragen aan een mooier, aantrekkelijker en duurzamer Texel en tevens aan de plattelands ontwikkeling en de verbreding van de landbouw op het eiland. Dit is in het belang van de natuur, maar ook van iedere Texelaar en toerist. Het levert een mooier Texelproduct op, wat ook een direct economisch belang is. We hebben er alles aan gedaan om Brus sel zover te krijgen dat ze voor Texel een uitzondering zouden verlenen en hebben zelfs een onderhoud met landbouwminister Veerman gehad. Maar zelfs dat was niet genoeg om Brussel op andere gedachten te brengen. Strijkstok Drijver zegt goede argumenten te hebben waarom de gemeente het tekort op de begroting van De Lieuw (totaalomzet van €588.000,-) zou moeten aanvullen. 'De raad heeft in de beleidstaak de passages Betrok kenheid bii bescherming van de ka rakteristieke weidevogels en krachtig ondersteunen agrarische natuur vereniging opgenomen. Ook heeft de Gebiedscommissie Texel zich positief uitgesproken over het agrarisch na tuurbeheer en wordt in de structuur visie de verbreding van de landbouw nadrukkelijk onderschreven.' Drijver verzekert dat het geld helemaal ten goede aan het agrarische natuur beheer komt. 'Bij De Lieuw gebeurt alles vrijwillig, er blijft gegarandeerd niets aan de strijkstok hangen Het college is van oordeel dat de fi nanciering van agrarisch natuur beheer een zaak is voor het Rijk en vraagt een uitspraak van de gemeen teraad. In Luchtvaartmuseum Texel wordt de geschiedenis van de luchtvaart steeds tastbaarder. Zaterdag arri veerde in Eierland een replica van het toestel waarmee Otto Lilienthal in 1891 de eerste menselijke vlucht maakte. Het exact nagebouwde zweeftoestel heeft een spanwijdte van 6,5 meter en een lengte van ruim 4,5 meter. De Duitse constructeur sprong met het van zeildoek en lat ten gemaakte gevaarte vanaf een heuvel en landde 15 meter verder op de grond. Later sprong hij van grotere hoogte en slaagde er in al zwevend afstanden van 50 meter te overbrug gen. Tot 1896, toen hij met het toe stel verongelukte. De restanten wor den bewaard in een museum in Moskou. Aan de hand daarvan maak ten Fried Wevers en zijn zoon Chris een replica, die dankzij bemiddeling van Piet Standaart in bruikleen is af gestaan aan het Texelse luchtvaart museum. Standaart wijst op het staartstuk 'Het principe van de hori- geldt volgens hem voor het dat tevens het bestuur van de is. Aan de ene kant moet het opkomen voor de belangen school en aan de andere kant de belangen afwegen tegen andere belangen. Over de waarop de dubbelfunctie zou worden aangepakt, verschil- Vries en Geldorp van mening, gens De Vries zou het goed zijn een bestuurscommissie in het en te roepen, die het bestuur van school overneemt van de OSG. gens burgemeester Geldorp zou goed zijn om het directiestatuut de school eens te herzien. Over VERVOLG VAN PAGINA 1 Isterbaan dat de WLTO niet wei- het instellen van een bestuurs commissie wil ze nog geen bestuur lijke uitspraken doen. 'Maar ik vraag me wel af wat het nut ervan is dat wel te doen voor het voortgezet onder wijs, terwijl een paar jaar geleden besloten is dat niet te doen voor het basisonderwijs.' Emotie De Vries bestrijdt dat de discussies over de plaats van de benodigde extra lesruimtes op emoties zijn ge voerd. 'Ik vind dat het puur op basis van argumenten is gebeurd.' Namens de school stelde hij de afgelopen tijd drie nota's op over het onderwerp. De eerste, die ging over de wenselijkheid om nabi| de school noodlokalen te hebben, werd geschreven na een brainstormsessie met twee ambtena ren, die voorafging aan overleg met Geldorp. Tijdens de brainstormsessie werd onder meer de IJskaschool ge noemd als een mogelijkheid. 'Maar dat was één van de mogelijkheden. In de eerste nota is de IJskaschool niet meer vermeld.' De gemeente stelde in een reactie dat OSG toch zou kunnen uitwijken naar De Waal. 'Dat was een handreiking naar het college. Ik wilde met de hak ken in het zand zetten. De avond voor de raadsvergadering hadden Gel dorp en De Vries nog een gesprek met elkaar. Geldorp uitte daarin reeds haar ongenoegen aan De Vries over zijn rondje langs de fractievoorzitters. Toen werd ook duidelijk dat de school waarschijnlijk toch haar zin zou krij gen. 'Toen wisten we allebei al dat de lokalen bij de school zouden komen.' Volgens Geldorp was het college op dat moment naar de argumenten van de OSG aan het 'toegroeien'. 'We hielden rekening met de argumenten van de schoolleiding.' De PvdA diende de volgende avond haar mo tie in om de noodlokalen bij de school te krijgen. Geldorp: 'Als voorzitter van de raad was ik bekend met de motie en heb ik deze aan de orde laten ko men. Op die manier kan een partij laten zien waar zij voor staat.' De partijen namen de motie unaniem aan. Volgens De Vries moet de kritiek van de burgemeester dat er sprake is van een 'verwencultuur', waarin de raad toegeeft aan wie maar hard roept, niet in verband worden gebracht met de OSG. 'Wij zijn al sinds 1998 bezig om meer ruimte te knjgen. Wij zijn hier zeker met verwend.' Hij hoopt dat de relatie met Geldorp geen deuken overhoudt aan het voorval van vorige week. 'We moeten weer verder met elkaar in het belang van de school en ik wil graag nog een lange tijd met plezier blijven werken op Texel.' Medium Margriet Bosker verzorgt vrijdag 20 juni een avond in De Linde boom in Den Burg Aan de hand van foto's en (persoonlijke) bezittingen vertelt zij over de aanwezigen en over overleden personen. De avond begint om 20.00 uur, de toegang bedraag €7,-. gevolg van een wijziging van de opese regelgeving dreigt in I4 de financiering weg te vallen jr de helft (2000 hectare) van het rarisch natuurbeheer op Texel, ■eniging voor Agrarisch Natuur- Landschapsbeheer De Lieuw at hierdoor jaarlijks €100.000,- ort. De vereniging heeft de ge- ente gevraagd het tekort aan te len. n 150 boeren die zijn aangesloten )e Lieuw voeren agrarisch natuur leer uit op 4000 hectare boeren- i, de helft van het cultuurland op el. Het varieert van nest- _jcherming en slootkantenbeheer Ihet inzaaien van bloemrijke ceelsranden. Dit beheer gebeurt js een jaar of zes in gestructu- rde vorm, waarbij De Lieuw een irdinerende rol speelt en als finan- il doorgeefluik functioneert tussen overheid en de boer. Dit geld is af- nstig uit het zogeheten Pro- imma Beheer van het ministerie i LNV. Probleem is dat de voor arden van deze regeling met aan- iten bij de Texelse situatie, die is gesneden op de veenweide- neden. Feitelijk komen viergebie- nopTexel in aanmerking voor een goedmg, rond Den Hoorn, Oude- nld. Oosterend en De Koog. De ibedragen hiervoor waren echter nstig. waardoor De Lieuw met ker de zeldzamer wordende tureluur en grutto bleken te broeden, besloot deze veehouder spontaan het wei land in zijn geheel voorlopig met te maaien en te wachten tot de vogels zijn uitgebroed. Randverschijnsel 'Nestbescherming is van groot be lang, wat zo goed gaat het met met de weidevogels', constateert Dick Drijver van De Lieuw. 'Daarom is het zo'n teleurstelling dat de regels van het Programma Beheer per 1 januari 2004 worden gewijzigd, met als ge volg dat er geen financiering meer is voor het beheer van de overige 2000 hectare, juist die gebieden waar veel weidevogels broeden.' In totaal komt de vereniging hiervoor in 2004 €40.000,- tekort. Maar ook dreigt een eind te komen aan de financiering van het onderhoud van tien kilome ter tuinwal door De Lieuw, die buiten de gemeentelijke regeling valt. Het gaat hier om een bedrag van 10.000,-. Verder valt de vergoeding weg voor het natuurlijk beheren van akkerranden, waarbij akkerbouwers drie tot zes meter brede stroken inzaaien met een bloemrijk mengsel. Hiermee is een oppervlakte van twin tig hectare gemoeid en een bedrag van €35.000,-. 'Die kleurige randen in het landschap zijn een prachtig ge zicht en goed voor vlinders en aller lei andere insecten. Het zou zonde taal komt de vereniging vanaf 2004 jaarlijkse €100.000,- tekort. 'Als dit geld per 1 januari niet be schikbaar komt, dan is De Lieuw ge doemd om een randverschijnsel te worden', waarschuwt Drijver. Hij wijst op de grote waarde van de vereni ging 'Die kan bijdragen aan een mooier, aantrekkelijker en duurzamer Texel en tevens aan de plattelands ontwikkeling en de verbreding van de landbouw op het eiland. Dit is in het belang van de natuur, maar ook van iedere Texelaar en toerist. Het levert een mooier Texelproduct op, wat ook een direct economisch belang is. We hebben er alles aan gedaan om Brus sel zover te krijgen dat ze voor Texel een uitzondering zouden verlenen en hebben zelfs een onderhoud met landbouwminister Veerman gehad. Maar zelfs dat was niet genoeg om Brussel op andere gedachten te brengen. Strijkstok Drijver zegt goede argumenten te hebben waarom de gemeente het tekort op de begroting van De Lieuw (totaalomzet van €588.000,-) zou moeten aanvullen. 'De raad heeft in de beleidstaak de passages Betrok kenheid bii bescherming van de ka rakteristieke weidevogels en krachtig ondersteunen agrarische natuur vereniging opgenomen. Ook heeft de Gebiedscommissie Texel zich positief In Luchtvaartmuseum Texel wordt de geschiedenis van de luchtvaart steeds tastbaarder. Zaterdag arri veerde in Eierland een replica van het toestel waarmee Otto Lilienthal in 1891 de eerste menselijke vlucht maakte. Het exact nagebouwde zweeftoestel heeft een spanwijdte van 6,5 meter en een lengte van ruim 4,5 meter. De Duitse constructeur sprong met het van zeildoek en lat ten gemaakte gevaarte vanaf een heuvel en landde 15 meter verder op de grond. Later sprong hij van grotere hoogte en slaagde er in al zwevend afstanden van 50 meter te overbrug gen. Tot 1896, toen hij met het toe stel verongelukte. De restanten wor den bewaard in een museum in Moskou. Aan de hand daarvan maak ten Fried Wevers en zijn zoon Chris een replica, die dankzij bemiddeling van Piet Standaart in bruikleen is af gestaan aan het Texelse luchtvaart museum. Standaart wijst op het staartstuk. 'Het principe van de hori zontale en verticale stabilisator dat Lilienthal toen heeft uitgevonden, kom je nu nog bij de modernste toe stellen tegen.' De zwever hangt aan het plafond van de nieuwe museum- schuur, vlakbij de replica van de Spin, het eerste Nederlandse gemotori seerde vliegtuig. Op de inzet is te zien hoe Lilienthal in 1893 met het toestel door de lucht zweeft. (Foto Gerand Timmerman) Hetty van Dijk en haar zoons Berend I.) en Joppe kijken enorm uil naar hun Afrikaanse avontuur. ■n is zitting te nemen in dit orgaan. ||GL-politicus kreeg geen bijval, lis pleitte namens de ondernemers U een groter mandaat voor het ■form. «verplaatsen van toeristische bed- Si, mag niet leiden tot een nieuw kijf. Wel mag een bestaand bedrijf iden verplaatst naar een nieuwe Tie Maar de verplaatsing moet l binnen hetzelfde postcode- »ed blijven, vond onder andere 'Koolhof. 'Anders zouden bijvoor st slaapplaatsen van camping xtsmansduin naar De Koog kun- 'worden verplaatst, wat ten koste 'I van de middenstand in Den om. Hierover is het laatste woord l 3 niet gezegd. Het samenvoegen I 'verschillende recreatiebedrijven, oorbeeld een recreatieterrein en 'hotel, wordt wel toegestaan. De Plaatsingen mogen er met toe lei- I 'dat afbreuk wordt gedaan aan de Istische diversiteit op het eiland, tr om toch enige flexibiliteit te tien, hanteert de gemeente pro- 'luele marges. Verplaatsing van schillende soorten slaapplaatsen *ten binnen deze marges blijven, "hotels, die nu acht procent van bedden uitmaken, geldt een "9e van zes tot negen procent. zomerverblijven (nu 39,4 pro- Hl een marge van 35-39 procent kampeerterreinen (40 tot 50 pro- Hl Door de toename van het kam- 'en bij de boer, is het procentuele 'deel van het aantal toeristische TPeerplaatsen gegroeid. Dat be- enl dal de ondergrens van 30 pro s'1 van het totaal verder weg is. "door zouden in theorie meer bun- kunnen worden gebouwd. dit te voorkomen, hanteert de "Sente voortaan 31 procent als «rgrens 'Ik heb geen idee waarin ik terecht kom, maar een grote wens gaat in vervulling. Ik heb altijd al willen werken in Afrika en dat gaat nu ge beuren. Dat geeft een geweldige kick.' Aan het woord is Hetty van Dijk. De huisarts uit Oosterend, die vorig jaar haar praktijk in het dorp sloot, gaat voor een periode van zeven weken werken in het Afri kaanse land Malawi. In het hart van Donker Afrika zal zij assisteren in de Nederlandse praktijk van het artsenechtpaar Maarten en Marjan Huber. 'Eigenlijk heb ik altijd al de wens ge had om naar Afrika te gaan. Ik las met veel interesse de advertenties van organisaties als Artsen Zonder Gren zen en Vluchtelingenwerk. Maar als gewone huisarts ben je eigenlijk niet geschikt om in Afrika te werken. Dan moet je van alle markten thuis zijn en beschikken over extra vaardigheden. Bovendien werken hulporganisaties vaak met contracten voor twee of drie jaar erj dat vond ik meteen wel erg heftig.' Toch vertrekt Van Dijk vol gende week naar de hoofdstad van Malawi, Lilongwe. Via- via kwam zij half mei in contact met het echtpaar de school geen recht had op extra ruimte, omdat het aantal vierkante meters per leerling nog voldoende was. De IJskaschool werd aangedra gen als korte termijnoplossing. 'Het college heeft daarna een beslissing genomen die op mijn verzoek is aan gehouden. Ik wilde graag een her overweging.' Dat leidde tot een tweede nota waarin De Vries de standpunten van het college en van de schoolleiding naast elkaar zette. 'Daaruit heb ik de conclusie getrok ken dat het geen doen was om naar De Waal te gaan. Als schoolleiding konden we dat niet uitvoeren.' Het besluit werd meegedeeld aan vervangend wethouder Geldorp, die er niet gelukkig mee was en De Vries aansprak op zijn positie. Die nam daarna contact op met zijn juridisch adviseur. Geldorp beloofde ook voor de raadsvergadering van afgelopen donderdag nog eens met de andere wethouders naar het onderwerp te kijken. De Vries maakte in de tussen tijd een derde rapport waarin hij be schreef onder welke voorwaarden de Huber. Ze zochten versterking voor hun Afrikaanse praktijk, omdat zijzelf de zomer in Nederland doorbrengen. 'Ik heb gereageerd via e-mail en een dag voor Hemelvaartsdag kreeg ik be richt dat ze me willen hebben.' De praktijk waar de Texelse arts gaat wer ken, bestaat nu zo'n drie jaar. Maar ten Huber, afgestudeerd tropenarts, besloot destijds zijn idealen te volgen en zich uit ideële overwegingen vrij te vestigen in het land waar zijn Neder landse echtgenote is geboren. Aids 'De praktijk is op Nederlandse leest geschoeid en je komt er dus veel de zelfde dingen tegen als in een huisartsenpraktijk in ons land. Alleen hebben ze daar ook te maken met ziektes als malaria en bilharzia. De diagnose voor die aandoeningen wordt gesteld door de dokters-assis tent. Dat is voor mij dus nieuw. Ik ben al druk bezig om mijn kennis over tropengeneeskunde weer wat op te halen.' Een andere ziekte die de Texelse arts veel tegen zal komen, is aids. Volgens cijfers van de Verenigde Naties is één op de vijf Malawianen HlV-besmet en zal een groot deel van hen sterven aan aids. 'Daar ben ik niet bang voor. Je weet hoe je HIV kunt oplopen, dus je weet ook wat je er tegen kunt doen.' De patienteri- kring bestaat uit blanke inwoners, veelal Nederlanders of andere Euro peanen die in Malawi verblijven voor hun werk, en Malawianen Die laatste groep, over het algemeen straatarm, wordt geholpen tegen aangepaste, lagere tarieven. Kinderen Van Dijk verblijft in Lilongwe in het huis van het artsenechtpaar. Zij heeft besloten haar twee zoons. Berend van bijna 5 jaar en Joppe van 7, mee te nemen. 'Het is een unieke ervaring voor ze en ze kijken er erg naar uit. Volgens de Hubers is hun huis groot en veilig genoeg.' Zoals gebruikelijk in Afrika wordt ook het huis van dit blanke echtpaar afgeschermd door een metershoge muur en garandeert een gewapende lijfwacht de veilig heid van de bewoners. Dat is geen overbodige luxe, maar oen noodza kelijk kwaad, zo stelt het echtpaar. Zoon Berend is al druk bezig Engelse woordjes te leren, want de voertaal in Malawi is Engels. 'Ik hoop dat ik een giraffe zie, dan kan ik van zijn nek glijden', vertrouwt de kleuter de ver slaggever van de krant toe. De fami lie is inmiddels ingeënt tegen diverse tropische ziektes en vliegt volgende week via het Kemaanse Nairobi door naar Lilongwe. Geld verdienen De Texelse arts zal na een mwerk- periode van enkele dagen meedraaien in de praktijk van de familie Huber Zij doet dat op vrijwillige basis. 'Ik verdien er niks mee, in tegendeel, zo'n reis kost alleen maar. Alleen de tickets kosten al een paar duizend euro.' Opmerkelijk is dat het echtpaar Huber juist naar Nederland komt om hier geld te verdienen. 'MaartenHuberzal Texelse aannemers hebben donder dag in Heerhugowaard bekeken hoe daar aan een duurzame woonwijk wordt gewerkt. De aannemers waren daarvoor uitgenodigd door de Stich ting Duurzaam Texel. 'We waren met 38 mensen van wie zo'n tweederde uit de bouwwereld kwam', aldus coördinator Nienke Bloksma van Duurzaam Texel. Voor de rest waren ambtenaren en raadsleden mee. In de nieuwe woonwijk (stad van de zon wordt veel aandacht besteed aan duurzaam bouwen en het gebruik van duurzame energie. 'En er wordt ook op een vernieuwende manier met waterbeheer omgegaan', aldus Bloksma. De aanwezigen kregen veel tekst en uitleg en er werd een kijkje genomen bij de bouwput op de plaats waar de nieuwe wijk moet ver rijzen. (Foto Nienke Bfoksma) in Nederland als waarnemer in een praktijk werken. Dat doet hij om geld te verdienen, zodat zijn kinderen daar naar school kunnen.' De vier kinderen van het artsenechtpaar krijgen onder wijs op een Amerikaanse school in de buurt. 'Dat kost duizenden Ameri kaanse dollars, en in Afrika liggen de verdiensten veel lager. De praktijk in Malawi kan zichzelf financieel maar amper bedruipen Ze werken daar echt uit ideologische overwegingen.' 24 Uur per dag Hoewel Van Dijk daar net als de praktiserend arts zeven dagen per week en vierentwintig uur per dag De riolering in een groot deel van polder Het Noorden gaat komende zomer op de schop. De gemeente trekt €340.000,- uit om het riool onder de Schorrenweg, de Zwinweg, de Oosterweg en de Stuifweg te vervangen. Capaciteitsproblemen leidden in 2000 tot overlast. Ook de riolering in de Mulderstraat en de Peperstraat in Oosterend is toe aan renovatie Het huidige gemengde stelsel wordt vervangen door een gescheiden stelsel, waarbij het he melwater wordt afgevoerd naar open water, waardoor de hoeveelheid die overstort zal afnemen. Uiterlijk 1 sep tember wordt gestart met de vervan ging. De kosten zijn €250.000,-. De riolering in de Kikkertstraat in De Cocksdorp kan tijdens hevige regen val het water met verwerken, waar door er allerlei viezigheid over straat stroomt. Het water stroomt particu lieren tuinen en het oppervlakte wa ter in. Een ongewenste situatie die het nodig maakt dat het schone he melwater rechtstreeks wordt afge voerd in het oppervlaktewater Dit werk wordt in de zomer uitgevoerd. De kosten zijn €12.000,-. Met de ge noemde projecten is in totaal €612.000,- gemoeid De gemeente heeft hiervoor geld gereserveerd in het zogeheten Rioolegalisatiefonds, dat wordt gevoed met baten uit het Rioolrecht en een bijdrage uit de Al gemene Middelen. Omdat het een vervanging betreft, hoeven omwo nenden met mee te betalen aan het werk. De Museumbende, een televisiepro gramma van de AVRO, bezocht afge lopen week het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Het pro gramma draait voor het tweede sei zoen. de aflevering die vrijdag in Oudeschild werd opgenomen, wordt waarschijnlijk pas in 2004 uitgezon den. De 'bende' bestaat uit vijf kinde ren van tussen negen en twaalf jaar. Bendeleider en presentator is Sipke Jan Bousema. Het museum wordt door de kinderen beoordeeld op vijf verschillende facetten, te weten: doen. leren, bijzonder, service en sfeer. Er zijn maximaal vijf sterren te verdienen. Hoeveel sterren het MJM heeft gekregen, wordt pas tijdens de uitzending bekend gemaakt. Na het bezoek aan het museum verliet de Museumbende het eiland met loods- botter Texelstroom. (Foto Ben Kortng) beschikbaar moet zijn. hoopt ze nog wel wat van het land te kunnen zien 'De eerste negen dagen zijn de Hubers er ook nogIk hoop dat ik dan met de jongens nog een paar uitstap jes kan maken. In elk geval naar het Malawimeer.' Verder kan zij in geval van nood terugvallen op enkele Ne derlandse tropenartsen die in de omgeving werken en een Mala- wiaanse arts die in een missie hospitaal werkt, dat op zo'n tien mi nuten rijden ligt. 'Of dit een test is voor een langer verblijf in Afrika? Ach, dat weet ik niet. We zien wel.' Tekst en foto Louise van der Sluis

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5