SASASANI* 2 De yurt en de spookfacturen Oude tijden herleven op website Sarasani 5 Grote rol Texelaar vliegshow luchtmac Oosterender huisarts herdacht met straatnaam Boerderij' weinig inspirerend kunstthema IIP Geslaagd mil TM teso .TEXELSE COURANT' Wat ik zeggen wou. Organisch m Middag voor alleengaanden Samenspelproject Muziekschool Blik vanger www,texdwereldwijd.n 11 E Agenda Hoogwater te Oudeschild Colofon DINSDAG 24 JUNI 2003 Het onverharde weggetje langs de Oosterender ijsbaan heeft een naam. An Barnard onthulde zondagmiddag een straatnaambordje met het op schrift Dokter Barnardsingel, een herinnering aan haar overleden echt genoot. Het weggetje dankt zijn ont staan aan Leo Barnard, die het geld dat hij bij zijn afscheid als huisarts cadeau kreeg beschikbaar stelde voor de aanleg van een boomsingel rond de ijsbaan. Aan de oostkant, tussen de bomen en Alie's Tocht, ontstond daardoor een paadje, dat door nogal wat wandelende Oosterenders wordt gebruikt. Ti|dens een rondje kunnen ze van dorpshuis De Bijenkorf, via het Paadje van Tinus, de heemtum en het Jajawie- pad naar Koppens Bossie (bij de Achtertune) lopen zonder gebruik te hoeven maken van een verkeersweg. Het bordje werd beschikbaar gesteld door de RK Caritas, eigenaar van de grond. De onthulling werd gevolgd door een picknick, waarvan de opbrengst be stemd was voor de aangrenzende heemtuin. die in 1999 werd 'aange legd' door de familie Barnard. Moe der Natuur mag in de tuin grotendeels haar gang gaan, het onderhoud is er minimaal. Wel wordt het gras op de paden geregeld gemaaid, waardoor deze toegankelijk blijven voor bezoe kers. Op het stuk grond, waarop tot vier jaar geleden vee graasde, groeien uitsluitend wilde inheemse planten, waarvan de zaden zijn ko men aanwaaien. Voor de liefhebber valt er na vier jaar al veel interessants te ontdekken. Zo heeft de uiterst zeldzame zwartmoeskervel - tot voor kort alleen bekend uit de kruidentuin van museum de Oudheidkamer in Den Burg - zich er inmiddels geves tigd. Maar dat niet iedereen het bij zondere van de heemtuin inziet, is inmiddels ook de initiatiefnemers gebleken 'We horen bezoekers wel eens tegen elkaar zeggen: wat hier nou bijzonder aan is, er groeit alleen maar gras...' In de Texelse Courant van 12 |uni verscheen een artikel over organisch bouwen. Nu valt er over smaak, mode en bouwstijlen, zoals algemeen bekend, te twisten. Ik ben zo vrij een paar kritische kanttekeningen te plaatsen, speciaal bij de drie afge beelde gebouwen. Het huis van Ronno Honingh laat me schrikken. De vorm past totaal met in het njtje van de omliggende huizen en verstoort de idyllische ambiance. Ook al is de krant nog zo enthousiast, het gebouw bij camping Kogerstrand staat volgens mij totaal niet in relatie tot Texel, en nog minder tot de om liggende glooiende duinstreek. Hoe kig, kantig en met schuine dakkanten (de architect heeft alle registers open getrokken met betrekking tot schuine lijnen) past totaal met in de omgeving en staat daar als een vreemd voor werp. En wie kan bedenken, zonder het ar tikel te hebben gelezen, dat het dak van het havengebouw in Oudeschild op een golf uit zee moet lijken? Dit staat ver van historische gebouwen en zou om die reden nog geaccep teerd kunnen worden. Positief is, dat de binnenruimte ruim en licht over komt en een prachtig uitzicht biedt op de haven en de zee. Maar, geachte architect, wat heeft u met de trap aan de walkant gedaan? De treden zijn zo smal als in een Nederlands woon huis, waar altijd een tekort aan ruimte heerst. De vrije ruimte had zeker 'Het jaar van de boerderij' is blijk baar geen al te inspirerend thema voor (amateur)kunstenaars. Dat blijkt uit de gelijknamige thema tentoonstelling die vrijdag in Tusse de Banke werd geopend. Een groot deel van de zeventien deelnemers heeft - met olieverf of als aquarel - een boerenhoeve geschilderd. Een enkeling laat z'n gebouw vergezeld gaan van een koe of schaap, maar geen van allen heeft een mens uit gebeeld. 'De boer en boerin ontbreken hele maal. Het is werk is weinig vernieu wend, eerder traditioneel', consta teerde Cor van Tngt, voorzitter van de organiserende adviescommissie voor Kunst- en Cultuurbeleid, dan ook. Hij merkte wel op dat de gemiddelde kwaliteit de afgelopen jaren behoor lijk is gestegen. Flink wat kunstenaars zijn uitstekend geslaagd in hun opzet zo precies mogelijke afbeeldingen te maken. Hun werk is daardoor zeer herkenbaar en een feest voor bezoe kers die het leuk vinden een bekende Texelse boerderij als De Waddel op doek terug te zien. Treffend is vooral het werk van Cécile de Boer, die er met een schilderij als van hoeve Op Ruimte bijna in slaagt de fotografie naar de kroon te steken. Gewaagder is het werk van Gerdie Grabowski, die vooral de bedoeling heeft gehad de sfeer van het Texelse landschap op de kijker over te brengen, in dit geval op een winterse avond. Echt verrast Joke Cofino. Haar schilderij 'En de boer, hij ploegde voort...' laat een trekker zien die zijn werk op zee doet. Veel bewondering kreeg Reinie Dijks hoorn, die van klinknagels - en onge twijfeld met engelengeduld - een stal met vee heeft gemaakt. Waardering was er ook voor het keramiek van Cees Maas, die met behulp van fijne pottenbakkersklei de verschillende levensstadia van het Texelse schaap laat zien De complimenten voor haar werk - drie raku gestookte grutto's - waren aan Truus Hoogenbosch niet besteed. 'Ik heb er een heleboel ge maakt, maar het ging steeds mis. Deze drie zijn de enige die nog een beetje gelukt zijn', wuifde ze de lof tuitingen weg. De tentoonstelling is tot en met maandag 7 juli (met uitzondering van de dinsdagen) geopend van 13.30 tot 16.30 uur. Bezoekers kunnen hun waardering uiten door een stem uit te brengen op het kunstwerk dat ze het mooist vinden De kunstenaar met de meeste stemmen krijgt de publieks prijs. De organisatie reikt wellicht ook nog een kwaliteitsprijs en/of een aanmoedigingsprijs uit. Marianne Vermuë (20) uit de Prins Hendrik Polder is aan het ROC in Den Helder geslaagd voor het diploma verzorgende. Ze is werkzaam in het verpleeghuis in Den Burg. Na een jaar van theorie- en praktijk lessen aan het IPC in Arnhem heeft Bart Wijsman het diploma voor greenkeeper behaald. Hij is al enkele jaren werkzaam op golfbaan De Texelse, waar een milieuvriendelijk onderhoud wordt nagestreefd. plaats geboden aan een grote trap zoals voor een kasteel Maar daar is blijkbaar met over nagedacht. Rijst voor mij de vraag, waarom merkt niemand op. dat dit soort gebouwen eerder in Amsterdam thuishoren dan op Texel. Is er nog niet genoeg schade in het centrum van Den Burg aangericht door het gemeentehuis. Het lijkt erop, dat de bouwers van nieuwe vakantiehuizen, deels riet- gedekt, beter hebben doorzien wat mensen leuk vinden en wat in het beeld van Texel past. Peter Knobbe, Niestetal (D). Nachrift redactie: In het bewuste artikel hebben wij een beeld gegeven van wat op Texel aan organische gebouwen is te vinden. Wij hebben daarbij geen oordeel wil len vellen, positief noch negatief. Omdat de eerste keer zeer succes vol verliep, heeft de Stichting Welzijn Ouderen Texel besloten vaker midda gen voor alleengaanden te houden. De eerstvolgende keer is op zondag 29 juni, wanneer alle oudere alleen gaanden vanaf 15.00 uur welkom zijn in de Buureton aan de Beatrixlaan voor een praatje met lotgenoten. De gastvrouwen zorgen voor een hapje en een drankje. Deelname kost €3,-, voor meer informatie: tel. 312696. Als afsluiting van het seizoen presen teert de Muziek- en Dansschool don derdag de resultaten van het samenspelproject dat de afgelopen weken werd gehouden. De presenta tie vindt tussen 16.30 en 20.00 uur plaats in de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg. De toe gang is gratis, een vrijwillige bijdrage wordt op prijs gesteld. In plaats van de gewone muziekles sen kregen de leerlingen de afgelo pen twee weken les in samenspel. In zeer uiteenlopende ensembles werd hard gewerkt aan de verschillende muziekstijlen. Voor sommige leerlin gen was dit de eerste kennismaking met samenspel en met andere instru menten. Meer informatie over het project is te verkrijgen bij de Muziek- en Dansschool, tel. 313493. Programma: 16.30 u. Kinderen 6-8 16.45 u. Koor en begeleiding 17.05 u. Jeugd 9-11, licht klassiek 17.20 u. Pop en pop Zuid- Amerikaans 17.40 u. Pop 10 jaar en ouder 17.55 u. Wereldmuziek 18.10 u. Pop 12 jaar en ouder 18.25 u. Pop zacht 18.40 u. Slagwerk 10 jaar en ouder 18.55 u. Zang, percussie 19.10 u. Volwassenenkamermuziek 19.25 u. Vocal jazz volwassenen 19.40 u. Slagwerk 12 jaar en ouder Carina Witte en Iwan de Vries maken een rondje langs het werk van de andere deelnemers. (Foto Joop Rommais) Vakantie staat hoog op de stresslijst en wanneer je de zoekenden en de verdwaalden ziet gaan om het leuk te hebben, dan kun je er allemaal wel iets van begrijpen. Het meest te doen heb ik met de dertienjarigen die nog 'mee' gaan met de ouders en op de terrassen met een verwe zen uitdrukking achter een berliner bol zitten te staren, met wetend waar zij met hun onmachtige haat over alles en iedereen naar toe te moeten. Opgewekt wijzen ouders naar de locale attracties, terwijl hun kroost langs hen wegdroomt over betere en zekere andere tijden. Over vrijheid, duistere seks en vooral geen enkele bemoeienis. Zelf heb ik reizen nooit als stress er varen. Integendeel. Bepakt meteen behoorlijke ondernemingslust en een vreemd heimwee dat mij altijd wel weer ergens aan een of andere uiteinder met vergezichten be springt, heb ik inmiddels heel wat van de wereld gezien. En wie maar over een bizarre plek begint om die te veroveren heeft aan mij een goeie. Eigenlijk wil ik altijd wel on derweg zijn. Mijn stress zit in het thuiskomen. Ook niets bijzonders, miljoenen mensen lijden aan dit verschrikke lijke luxeprobleem. Na de eerste blije ontmoeting met kinderen en geliefden, en wat uitwisselingen over het paradijs dat je net hebt verlaten, komt er een merkwaardig dieptepunt over het hele leven. Een besef van vervreemding over letter lijk alles. Waarom woon ik hier ei genlijk, wat doe ik hier eigenlijk, waarom is er zoveel post, zijn er zoveel e-mails, zoveel afspraken in de komende week, waarom doet die ellendige kraan het nog niet, waarom zijn er altijd zoveel rekenin gen en vooral rekeningen waarmee iets is misgegaan? Waarom is het huis te klein, het bed te smal, de tuin verdroogd, de kranten in slordige stapels? Waarom stinkt de kat en waarom is er geen eten in huis en zijn er weer allerlei verstreken data over dat wat nog wel in huis is? Waarom is mijn fietsband lek, waarom moet ik wederom al die mislukte relaties aanhoren en al die prestaties van wie dan ook? Ergens dolt een dolle stier in mijn ziel. Hij schreeuwt, die stier, ga weg. buldert hij, donder op, vraag mets aan mij, laat die koffer onuitgepakt, laat de stenen en de schelpen en de houtjes die ik voor de zoveelste keer heb verzameld onaangeroerd tus sen de zoutaanslag van mijn kleren en de beduimelde boeken. Vraag mij mets, want ik ben niets. Ik wou dat paradijs niet uit, die serene poel van niets, van lucht en zee, van stilte, van de maan en de zon en geen enkele verplichting. Kortom, waar hoor ik en wie ben ik? En dan sla je de krant maar een beetje open die je ook niet meer hebt gezien. En dan begint het Oranjecircus wederom. Maxima zwanger. Fijn mooi, ook geregeld, die ouders zullen nu wel mogen komen. Een kind verzoent nu een maal sterker dan een bruid. De ko mende maanden dus weer alleen maar konmgzoete zwangere tafere len Je ziet dat Balkenende nog steeds met geknepen mond be weert dat het niet goed gaat met ons land. Oke, het gaat dus met goed. Ik ga terug, brult de stier, ik ga gewoon terug, ik lees nooit meer een krant, wil nooit meer een huis, laat staan een tuin. Die koffer vol zilt is meer dan genoeg Endanslajeuit louter wanhoop ook nog maar de Texelse Courant open en je ziet dat de jaarrond strand paviljoens nog stevig ter discussie staan. Je gaat rechter op zitten, betrokkenheid breekt door de onwil heen, alsjeblieft laat het in de win ter nog leeg mogen blijven op het strand, alsjeblieft. Er komt een merkwaardige opwinding, een thuiskomgevoel. Je leest over spookfacturen en opeens kan de stapel rekeningen eigenlijk wel on gezien in de vuilnisbak, vast alle maal nep, pootuitdraaiers, dat zijn het. En dan valt mijn oog op de Texel Yurt, het enige exemplaar dat inmiddels bij hoeve Sint Donatus staat. Die Yurt beroert meteen mijn hart, hij slaat een brug van het ver laten paradijs naar de plek waar ik ben gaan horen. Ik wil ogenblikke lijk in die Yurt gaan logeren. En als je dan ook nog leest dat Geldorp De Vries de les leest, is het oude ver trouwde gevoel opeens weer hele maal terug De stier loopt de deur uit. Gewoon doorrommelen, zo is het leven. Dana Rover Veel Texelaars zullen nog vaak met weemoed terugdenken aan de ja ren zestig. Toen was het uitgaan tenminste nog leuk op Texel. Toen gebeurde er tenminste nog eens wat. De jongeren onder ons zullen de wenkbrauwen fronsen en zich afvragen wat er dan zo bijzonder was aan die tijd Het antwoord is simpel: Sarasani. De roemruchte beatclub in de schuur van Keijser. Vanaf 1966 veranderde het uitgaansleven op Texel drastisch toen Fred Brinkhorst en Armand André de la Porte besloten op het 'nou met bepaald vooruitstre vende' Texel een beatclub te be ginnen. De club, waarin de horeca werd gepacht door Frits Lange- veld, werd een groot succes. Door onder andere goede contacten bij Radio Veronica zorgden Brinkhorst en De La Porte ervoor dat Sarasani landelijk flink werd gepromoot. De beatclub, die tot 1974 heeft be staan, trok jaarlijks duizenden be zoekers uit het hele land naar Texel. Voor degenen die het 'Sarasam-gevoel' weereen beetje terug willen krijgen, is een be- zoekje aan de website beslist de moeite waard. Mede-oprichter Fred Brinkhorst maakte een website over Sarasani die vanaf 2000 in de lucht is. Daarin vertelt hij over het ontstaan van de beat club. Leuk is de reunion-pagina, waarop foto's en krantenknipsels uit de Sarasam-tijd staan. Brink horst spreekt over een reünie die er in 2001 of 2002 zou moeten komen, maar onduidelijk is of die er werkelijk is geweest, of dat die wellicht alsnog komt. Helaas is de website de afgelopen tijd niet meer vernieuwd of geactualiseerd, wat misschien verklaart waarom er zo weinig bezoekers naar de site ko men. Slechts een enkeling weet de pagina te vinden. Mogelijk is dat ook te wijten aan de slechte vindbaarheid op internet. Toch is de site zeker voor de Texelse 'Woodstock-generatie' erg leuk. Het adres: www.texelonline.net/ Sarasani/Homel _nl.htm. SlfJsrit Bood E.<'4 mmmmmwi* ■p -* 3 Ü*l S/svje jkvom 5ivp«r-» Ui Si Zoclm f errt kkmv Vwie liïKtrtlten I E«V>i A#«»k£j Kn /'r.—w '/in r 3 r»l/lli«l.:rCr> Yr «*cu. w few* dlvhfej,' 7} fe£UNQ1 sr. j\jx£ rtOMt REUNION KOUTAKT G'JESTBOüf. tftKS AOrtRCCNWS Dinsdag 24 juni Op de wielerbaan in Den Burg begint om 19.00 uur een wedstrijd van Wielervereniging Texel Bands die het afgelopen jaar les hebben gehad aan de Popschool van Muziek- en Dansschool Texel geven een slotconcert in jongeren centrum Time Out in Den Burg. Aanvang 19.30 uur De toegang is gratis. In vakantiecentrum De Knm wordt vanaf 20.00 uur bingo gespeeld. Deelname kost €7,-. In het Zeemanskerkje in Oude schild begint om 20.15 uur een concert van Arnaud Rosdorff (piano), Jiska ter Bais (viool) en Tim Fletcher (bandoneon). De toe gang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden ter bestrij ding van de gemaakte kosten. In Cinema Texel draaien Matrix reloaded (aanvang 20.00 uur) en 2 fast 2 furious (20.30 uur). Woensdag 25 juni Op de Groeneplaats in Den Burg begint om 19.30 uur de taptoe van de gezamenlijke Texelse fanfare korpsen. Om 20.00 uur begint in Time Out een afsluitend optreden van de Popschool van Muziek- en Dans school Texel. Om 20.00 uur begint in De Kieken dief op vakantiepark De Krim de Algemene Vergadering van Aan deelhouders van Exploitatie- maatschappij De Krim. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.45 uur een bridgedrive, ledereen is wel kom. Deelname kost €2,50. In Cinema Texel draaien De schip pers van de Kameleon (aanvang 15.00 uur), Matrix reloaded (20.00 uur) en 2 fast 2 furious (20.30 uur). Donderdag 26 juni Van 10.00 tot 12. 00 uur houdt zwembad Molenkoog ouderen- ochtend voor 50-plussers. Bij De Bewaarplaats aan de Schilderweg (tussen Den Burg en Oudeschild) gaat om 10.30 uur een rondleiding van start over de Hogeberg. Gids is Gelein Jansen. Deelname kost €6,-. Bij voldoende deelname begint om 14.00 uur bij de Schuilhut ach ter de hervormde kerk van De Koog een kerkentocht over het eiland. Deelname is gratis. Tussen 16.30 en 20.00 uur vindt in de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg de pre sentatie plaats van het samenspelproject van de Muziek- en Dansschool. Toegang is gratis, wel wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een extra vergadering van de gemeenteraad. Er wordt gesproken over de begroting. Uit zending via Radio Texel In Cinema Texel draaien Bruce Almighty (aanvang 19.00 en 21.30 Dl. 24 Wo. 25 Do. 26 Vr. Za. Zo. 27 28 29 Ma. 30 Di. 1 Aan het strand der hoogwater. 5.20 uur en gaa nieuwe maan. 3.54 en 5.00 en 6.10 en 7.17 en 8.20 en 9.16 en 9.55 en 10.35 en is het ongeveer De zon komt 29 tonder om 22.03 16.35 u. 17.40 u. 18.25 u 19.30 u. 20.20 u. 21.16 u 22.06 u. 22.25 u. ien uur juni op om uur, 29 juni uur) en 2 fast 2 furious (19,| 21.45 uur). Vrijdag 27 juni In het wijkgebouw van Thuis Kop van Noord-Holland b 9.00 uur een cursus 'Eerste aan kinderen'. Opgave en info: tie bi| de Gezondheidswijzei 0223-650135. Van 15.30 tot 17.00 uurwordlr peuterspeelzaal in dorps d'Ouwe Ulo in Den Burg een Ij fair gehouden. Bij Oudeschild begint om Ji uur de eerste wedstrijd om clubkampioenschap van W> vereniging Texel. Bij de Horsmeertjes gaat omr uur een 'rupsenexcursie' vans Opgave via tel. 313745. Inde NH kerk van Den Burgp om 20.00 uur een concert va' Texels Vrouwenkoor. Het maandelijks Cabaretr waarin het lokale nieuws besproken door Pip Barnan Janien de Bruijn, gaat vana, niet door. In Cinema Texel draaien I Almighty (aanvang 13.30,19.1 21.30 uur), De Kameleon (14.0 16.15 uur) en 2 fast 2 lm (16.00, 19.15 en 21.45 uur). Om de drukte het hoofd te b* zet TESO de komende dags regeld een extra boot in en zorgt dan in die periode ieds uur een afvaart, zowel vanu! Helder als vanaf Texel. Dat gj donderdag en maandag var tot 16.05 uur, vrijdag van 61 20.05 uur, zaterdag van I 15.05 uur en zondag van 141 206.05 uur. Desondanks m automobilisten rekening I» met wachttijden. Vrijdag be: de wachttijd op Texel tusse' en 13.00 uur en in Den Heldi sen 12.00 en 17.00 naar vei ting een half uur. Zaterdag r Den Helder tussen 11.00 er uur mogelijk een half uuru gewacht. Op de andere worden in principe geen \a den verwacht. Nadere into kan worden verkregenw 0222-369600 of e-mail infoêl nl. De veerdienst heeft ooi eigen website: www.teso.it Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DerS Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourafl Gerard Timmerman (hoofdredacteJ Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Harry de Graaf Telefoon 31 72 66 of 06 - 53 73 3 Advertenties en abonnementen. Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze otfvertonttecontrocten on aart) too zi|n van toepawAng de Roqelen voor In»' wezen van de Stichting ROTA. gevestigd té* zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koopt* bneken te Amsterdam onder nummer 41ll oxemplaar van de Regelen voor bot Ad*1' wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32.20 €30.70 Per jaar €62.70 €60.70 Bij verzending naar het buitenland portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 wekefl afloop van de abonnementsperioo [jas»*'! 11» l?] S3 I Pu' Inland llaT m lo'.l Mm. P08 De Open Dagen van de Koninklijke Luchtmacht op Vliegbasis Twenthe. die afgelopen vrijdag en zaterdag werden gehouden, zijn een overwel digend succes geworden. Dat komt voor een belangrijk deel op het conto van Texelaar Ed de Bruijn. De direc teur van Vliegveld Texel is parttime in dienst bij de luchtmacht en sinds oktober 2001 leidt hij daar het Bureau Air Display. Dat bureau 'regisseert' de vliegshow en nodigt de deelnemers uit. Samen met sergeant-majoor John van Benten beoordeelt De Bruijn de acts en beslist hij welke teams mogen komen. Dit jaar was de tweedaagse show volgens kenners van hoog niveau doordat een groot aantal internationale topp gecontracteerd. Het publie* daarmee eens. Vrijdag vijftigduizend mensen Twenthe en zaterdag wart maar liefst tweehon# duizend. Tijdens de goedü seerde open dagen kon on# worden genoten van de En? Arrows, die ook op Texel 3 zien waren, en de Italiaan* Tricolori, volgens landelijk de absolute topper van dec show. De Bruijn zelf toont 2 loop tevreden: 'Het is pnm3| Alles verliep volgens schef bezoekers vonden het fa wat wil je nog meer'

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2