A/eimg uitvallers bij 26ste catamaranrace rond eiland Jit moet gevoel van ZwitserLeven zijn Ronde om Texel kent ideale weersomstandigheden nderlinge competitie Texelaars Beslaglegging op auto en boot Ronde-zeiler - TEXELSE J Di-rect mag niet landen op strand n in een schuitje. (Foto Annomano ran Kinderen) •auui tpvpt or DINSDAG 24 JUNI 2003 :e h McMillan en Mark Bulkeley l# ten het allemaal even tot zich 1 i komen. In een paar minuten 16,1 jjn ze als eerste over de finish imen, gediskwalificeerd en n" jen ze forse averij opgelopen, !r(i dat ze in de branding ook nog et1 il over de kop gingen. De ge- lni fenissen passen wel bij het a mende slot dat de 26ste editie de Ronde om Texel zaterdag irli le. ard jeschouwers op het strand we- Iiet al McMillan en Bulkeley lig- ls enjit, omdat ze met hun Tornado lr,i seconden te vroeg zijn gestart. ijlde Engelsen op het water nog M i veronderstelling verkeren als :eover de finish te gaan, gaat de '9® lacht op het strand al uit naar de mers twee en drie, de teams larLarsen/Xander Pols en Peter Sven de Laaf. yien Pols, die het Engelse team al vanaf de VC-boei bij de Vlakte van Kerken op de hielen hebben gezeten, hebben de beste papieren. Op vier honderd meter van de finish gaat het echter mis voor Larsen (met Gerhard van Geest overall-winnaar in 1999) en fokkemaat Pols. Vink en De Laaf, met wie Larsen en Pols tussen Oude- schild en de Hors al een paar keer hebben geduelleerd om de tweede plaats, komen rap naderbij doordat zij de spinnaker hebben gehesen Een poging van Larsen en Pols eveneens een spinnaker bij te zetten mislukt doordat de val vast zit. Het publiek ziet hoe Vink en De Laaf in hun Tor nado het tweetal voorbij schieten en hen met negen seconden verschil kloppen. Larsen en Pols hebben het nakijken met hun M20 De 23-jarige De Laaf kan zijn geluk niet op als hij en Vink als first finishers zijn onderscheiden. 'Dit is zo fantas tisch', zegt de fokkemaat van Vink. 'Het eerste stuk tot aan de vuurtoren ben ik eigenlijk alleen maar aan het kotsen geweest, terwijl ik in de trapeze hing. Zo ziek was ik. Het was voor mij meer overleven en we lagen toen ook nog meer in het midden veld. Op de Waddenzee ging het be ter en hebben we veel anderen inge- protest aangetekend tegen de dis kwalificatie, maar de jury is onverbid delijk. Uit videobeelden die aan boord van de TX94, éen van de start schepen, zijn gemaakt, blijkt duide lijk dat ze net als vijftien andere cat's over de startlijn lagen. Schrale troost is het applaus dat ze kregen van het publiek toen ze het strand opkwa men De twee, die voor Engeland gekwalificeerd hopen te worden voor de Olympische Spelen, hebben op advies van zeiler Herbert Dercksen meegedaan. 'We wisten daarvoor ei genlijk nauwelijks iets van Texel.' Op de vraag of ze er volgend jaar weer zijn, blijft het even stil 'Misschien.' Omstandigheden Voor de zeilers waren er zaterdag ide ale omstandigheden Het was droog, zonnig en er stond een westenwind, kracht vier. Ook de branding, die op vrijdag nog hevig was, leverde wei nig problemen op. Van de 525 catamarans die om 12.00 uur van start gingen, bereikten er 462 de fi nish. Drieënzestig hielden het voortij dig voor gezien. 'Zo weinig uitvallers zijn er in de jaren niet gehad', zegt Rondecoórdmator Edwin Lodder. 'Het is lang geleden dat er zoveel zijn gefinisht. Ik ben zeer tevreden.' Vo rig jaar moesten van de 594 boten die van start gingen 278 de strijd staken vanwege de slechte weersomstan digheden, het jaar daarvoor stond er de Kruijff uit Rotterdam als hij samen met kompaan Edzo Korzaan uit Hellevoetsluis de boot op het strand brengt. 'Een mooie race die goed te doen was. En we hebben ook nog onze buren van het strand verslagen Op de Waddenzee konden de zeilers in één rak van de VC-boei tot aan Oudeschild varen. Met de wind moest er goed rekening worden ge houden. 'Die was veranderlijk', vertel len Teun van Es en André Olyslager. Hun boot lag wel met schade op het strand. Opgelopen in de branding na de race door een botsing met een andere catamaran. Persoonlijke averij blijft beperkt tot kleine verwondingen. 'We hebben wat schaafwonden op de knieën ge had en wat wonden van mensen die achter schagen waren blijven han gen', vertelt ambulanceverpleeg- kundige Hans van Tunen in de EHBO- post. 'En we hadden wat splinters en een vrouw die over een rijplaat was gevallen.' Tijdens de voorafgaande week werd één zeiler met een moge lijke enkelfractuur naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gestuurd en één zeiler liep een bekkenkneuzing op toen hij op het water uit zijn boot werd gelanceerd. 'En in de nacht van vrijdag op zaterdag hadden we een paar mensen die teveel hadden ge dronken.' Tijdens de race waren ver pleegkundigen van de ambulance diensten van Texel en Alkmaar De onfortuinlijke Leigh McMillan en Mark Bulkeley worden geïnterviewd, nadat ze met hun stukgeslagen boot op het droge zijn aangekomen. oasseert haald. Het laatste stuk op de Noord zee heeft Peter me voortdurend moed ingesproken. Het had voor mij ook niet veel langer moet duren. Maar fantastisch. Twaalf weken geleden heb ik nog een schouderoperatie ondergaan en nu dit.' Het was de vierde keer dat De Laaf, HBO-student international management, en Vink, directeur van zeilmakerij PerFor- mance Sails in Hoek van Holland, meededen. 'Vorig jaar en het jaar daarvoor kwamen we telkens als vijfde binnen.' Terwijl de champagne vloeit bij De Laaf en Vink staan McMillan en Bulkeley wat verloren bij de restanten van hun catamaran De mast is finaal afgebroken. De tuigage en de zeilen liggen als spaghetti en bladsla over de boot verspreid. 'Dit was de eerste keer dat we meededen', vertellen ze. 'Het was ook de eerste keer dat we het Rondje hebben gezeild We zijn vrijdag pas gekomen en toen kon er niet worden gezeild vanwege het slechte weer.' Met de schade aan de boot valt het volgens hen wel mee 'Alleen de mast is stuk.' Ze hebben te weinig wind, waardoor slechts 37 boten door mochten naar de eind streep. In 2000 ging de Ronde hele maal niet door. Ongeveer dertig boten gingen dit jaar met van start. Lodder. 'Sommige zeilers hadden toch moeite om door de branding heen te komen en ande ren hadden er schade opgelopen.' De start verliep chaotisch. Door de stroming werden veel cat's richting de startlijn geduwd. Zo'n vijftig sche pen kwamen op een kluitje te liggen en moesten vechten voor elke milli meter. Het leidde tot een paar kleine aanvaringen en geschreeuw over en weer. De ongeveer zeventig veiligheids- schepen hadden het rustig tijdens de wedstrijd. 'We hebben een paar ge broken masten gehad en een bootje dat half gezonken was', vertelt hoofd veiligheid Charles Douma. 'Verder hebben de veiligheidsschepen weinig te doen gehad. Als organisatie kun je het eigenlijk niet beter wensen.' Veel schepen keerden bij paal 17 terug zonder averij. 'Dit was een topdag', zegt Raymon aanwezig. Ook was personeel van een afdeling spoedeisende hulp van een ziekenhuis in Den Haag present Verspreid langs de route stonden acht vnjwilligers van het Texelse Rode Kruis. Het volgen van schepen op internet via het zogeheten tracking en tracing was er met bij. Het bedrijf Magic- minds Media kon door een storing in de centrale van telefoonaanbieder T- Mobile geen verbinding krijgen met de kastjes die aan boord van een aantal schepen waren gemonteerd. Bedoeling was dat de kasties om de zoveel tijd automatisch zouden wor den gebeld. Via GPS zouden daar mee op internet de posities van de boten worden weergegeven. De software in het systeem dat de overall-stand uitrekende, haperde op het moment dat de uitslagen geprint moeten worden. Met de hand werden de uitslagen van het scherm overge schreven op papier, zodat ze 's avond bekendgemaakt konden worden in de tent. Diverse media besteedden aandacht aan het evenement. Radio Texel was de hele dag in de lucht om het eve nement live te verslaan. Radio 3FM zond zaterdag de hele dag live uit vanaf het strand. Hoofdsponsor ZwitserLeven maakte van de Ronde gebruik om haar tus senpersonen een speciaal weekend Texel aan te bieden. Zij volgden za terdag vanaf het strand en de Wad denzee de race en zondag kregen ze in De Cocksdorp een zeilclinic van Mitch Booth en Herbert Dercksen. De pensioenverzekeraar, die naar eigen zeggen niet nadrukkelijk aanwezig wilde zijn, deelde onder meer bij de boot kaartjes uit van het eiland en er werden op een aantal plekken rode banken neergezet, zodat mensen zit tend de race konden volgen. Drie banken werden 's avonds in de tent voor €600,- geveild. ZwitserLeven verdubbelde dat bedrag. Het wordt geschonken aan de KNRM. Texelse ondernemers waren onder vertegenwoordigd bij de Ronde. Lodder: 'We hebben dit jaar alle Texelse bedrijven aangeschreven om zo een grotere betrokkenheid te krij gen, maar daar is helaas weinig uit gekomen. Er hebben minder bedrij ven meegedaan dan we hadden verwacht, terwijl we het belangrijk vinden dat die erbij betrokken zijn. We gaan ermee door om die betrokken heid toch te vergroten. Op die manier kunnen we de financiële afhankelijk heid van sponsors elders verkleinen.' Aan het evenement werd meege werkt door 525 voornamelijk Texelse vrijwilligers. De 27ste editie staat ge pland voor 5 juni 2004. Jeroen van Hattum "knieën maakt Kees Bakker tierend een paar diepe bui voor Rogier Kruger als hij id is gekomen. Kruger heeft ijd op hem voorgelegen, dus ere toekomt. Kruger vindt il mooi. 'Pas bij Oudeschild Ik ingehaald door Kees Bak- Hans Bakker en dat zijn toch goden van de Texelse zeil- filde aanvankelijk met in de vertelt Kruger die alleen pjn roer schoot los, maar na if welgemeende klappen bleef t de finish op zijn plek zit- r voer hij rakelings langs een pallet en verder ging het goed. 'Ik ben gelukkig niet omgegaan Ik heb op safe gespeeld, maar het was kicken.' Voor Kees Bakker, die met John Sluis uit Heerhugowaard voer, werd de 26de editie een bijzondere wedstrijd. Hij deed voor de laatste keer mee op zijn Hobie 18, waarmee hij twaalf keer eerder het Rondie aflegde. 'Dit was dus de dertiende, maar het was wel het mooiste rondje. Het doet me wel wat dat het voor het laatst met deze boot is geweest. Ik heb hier ook veel vakanties en toernooien mee beleefd. Bij aankomst heb ik de boot gekust.' De race was volgens Bakker perfect. 'Dit moet het ZwitserLevengevoel zijn geweest. En de omstandigheden waarin we hebben gevaren, zijn een goede reclame voor het Rondje. Dan kunnen ze volgend jaar misschien weer wat meer deelnemers verwach ten.' Een deel van de Texelse deelnemers is lid van de kustzeilvereniging in De Cocksdorp. Na de finish liggen ze dicht bij elkaar op het strand. 'Het is gek, maar we zoeken elkaar telkens op tijdens zo'n race', vertellen Bak ker en Kruger. Een eindje verderop staan oud-Texelaars Hans en Eddy Bakker. Zij voeren met een Prindler 16. 'Wij hadden wel wat meer wind kunnen gebruiken', vertellen ze. 'Vo rig jaar toen het harder woei, waren de omstandigheden voor ons ideaal. Op de Waddenzee hadden we ook met een wisselende wind te maken.' Kees Dros en Willem Houwing voe ren onbedoeld met een extra handi cap, nadat zij bij De Koog over de kop waren gegaan. De spinnaker ging verloren en in het zeil ontstond een scheur. Houwing 'We hebben geluk gehad dat het met verder is ge scheurd Vorig jaar gingen we op na genoeg dezelfde plaats ook al over de kop.' Volgens Dros werd het een vermoeiend rondje. Troost was dat ze wel een stuk sneller dan vorig jaar waren. Bij Hennieta Mulder en haar medezeiler Mart van der Vlies uit het Zeeuwse Sint Annaland liep het goed. 'We hebben lekker gezeild We zijn alleen een kilometer voor de VC- boei over de kop gegaan en het heeft een kwartier geduurd voordat we de boot weer overeind hadden. Van de boei tot Oudeschild konden we in één rak varen. De Waddenzee was ook vrij vlak.' De Superneefie 23 waarmee Martin Warnaar en Wop Rienks in 1982 hun ronderecord van 2.09.07 uur (zonder VC-boei) neerzetten, deed ook mee. Cocksdorpers Bart De start van de 26de editie van 't Rondje trok veel belangstelling op het strand Boon en Andreas Monen zaten aan boord Zij rondden er het eiland mee in 3.22.07 uur. Na correctie via de Texelratmg werd die tijd vastgesteld op 3.42.06 uur Uitslagen Texelaars (correctie): 19. Eddy Pool en Adrie van der Plas, 2.56.18 uur: 56. Dirk Pool, 3.09.58; 84. Hans en Eddy Bakker. 3.15.09; 89. Martin en Arie Maat, 3 15.46; 180. Kees Bakker en John Sluis, 3.29.51; 195. Fetze de Haan en Andrew Albers, 3.31.19; 215. Kees Dros en Willem Houwing, 3.33.19; 245. René Kooiman en Niels Kalis, 3.35 58; 254. Henk Prins en Ene Haack. 3.38.13; 291Bart Boon en Andreas Monen, 3.42.06; 332. Adrie van der Burg en Eric Heijenk, 3.45.41400. Martin de Jong en Dennis Eelman, 3.56.36; 403. Hennieta Mulder en Mart van der Vlies, 3,57.44; 419. Rogier Kruger 4.02.25 en 455. Anne van der Velde, 4.17.37. De luisteraars van 3FM wisten zaterdagmiddag niet beter als zou de populaire popgroep Di-rect zo juist met een parachute op het strand zijn geland voor een optre den tijdens de Ronde om Texel. In de praktijk hadden de bandleden en medewerkers van de TROS echter 's morgens vroeg al moeten uitwijken naar het vliegveld. Door allerlei omstandigheden kregen de band en het Paracentrum geen toestemming van de gemeente om tandemsprongen te maken op het strand. Het Paracentrum is verbol gen, omdat volgens hen de organisa tie van het Rondje een vergunning zou aanvragen bij de gemeente. De gemeente kreeg de aanvraag afgelo pen maandag onder ogen kreeg en weigerde een vergunning af te geven, omdat het te kort dag was. Volgens parachutespringer Martin van den Brakel van het Paracentrum werd de Ronde om Texel echter drie weken geleden al benaderd over de voorge nomen tandemsprongen. Volgens coördinator Edwin Lodder was het anderhalve week geleden. Volgens de gemeente had de vergunning mi nimaal twee weken van tevoren moe ten worden aangevraagd. 'Want je hebt te maken met allerlei veiligheids eisen, omdat je met een hoop men sen op het strand bent', aldus een woordvoerder. 'Nadat zij ons bena derd hadden, zijn er wat gesprekken geweest en daarna hebben wij een verzoek ingediend bij de gemeente', aldus Lodder. Het Paracentrum vindt dat het onterecht de zwarte piet krijgt toegeschoven. 'Want wij hadden al allerlei dingen geregeld voor de sprong en zij zouden het voor ons aanvragen', aldus Van den Brakel. Een alternatief voorstel om Di-rect met amfibievoertuigen over het strand naar de tent te laten brengen, werd van de hand gewezen door de TROS. Bij de radio-opnames die 's morgens werden gemaakt tijdens de tandemsprongen boven het vliegveld werd de locatie niet vermeld, waar door een paar later op de radio de il lusie kon worden gewekt dat Di-rect toch op het strand landde. Van den Brakel: 'Je zag hier op het strand daarna een aantal mensen verbaasd naar boven kijken.' bleef alleen een beslaglegging als laatste middel over. We hopen maar dat hij nu wel van zich laat horen', aldus Hans Halsema in een toelich ting. Woensdag hoorde Halsema dat de Duitser op Texel was om deel te nemen aan de Ronde om Texel. On middellijk werd via de rechtbank een deurwaarderskantoor ingeschakeld. De in beslaggenomen goederen zijn in bewaring gesteld bij Autoschade- bedrijf Schoenmaker, dat optreedt als gerechtelijk bewaarder. De parkeer wachten van de Ronde-organisatie dachten eerst dat zij in de maling werden genomen. 'Zo'n goede smoes heb ik vandaag nog niet ge hoord', was de eerste reactie van parkeerwacht Thomas Stiehl, toen de vrouw zich voorstelde als deurwaar der, om met haar auto de afzetting tot De leden van Di-rect maakten zaterdag voor de radio een tandemsprong. het strand te kunnen passeren. afloop van de wedstrijd. Gerechtsdeurwaarder L.C. Vermeer- Lagerveld van het Helderse kantoor Vermeer-Lagerveld Van der Vlies heeft vrijdag beslag gelegd op de catamaran, trailer en auto van een Duitse deelnemer aan de Ronde om Texel. De komst van de vrouwelijke deurwaarder naar het strand van paal 17 zorgde voor consternatie. Tiental len nieuwsgierigen sloegen de ge rechtelijke actie gade. In opdracht van de familie Halsema, eigenaar van hotel Uilenbos in De Koog, legde de deurwaarder beslag op een auto en een boot met trailer. 'Dat is een Duitse relatie die een paar bungalows van ons zou overnemen. De koop overeenkomst is getekend en hij heeft zelfs al huur gevangen, maar wij hebben nog geen cent gezien. Om dat hij op geen enkele manier rea geert op onze brieven en telefoontjes

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5