Cjrocn ZwartsJexeh het Haantje terug op toren Oosterend Klojo en Ko in de ban van de Hoomder Ring GroenLinks fel op functioneren college CöJfRAJVT brunu )e Krim financieel in jrgwekkende situatie' Heroverweeg samenstelling' TEXELSE^COURANT Qnder de pomp Gemeentehuis Kokkelvisserij Gemeente past erepenning aan Bollenteler kan doorgaan Khtuur vakantiepark hijst stormbal Texelaars in film ledische Post weer open College verdeelt portefeuilles :hijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 Cfrw a bet bin Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van wwwbruna.nl altijd actueel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 "Orp en De Vries delen samen diploma's uit. I wordt een diplomatieke Td Co Mechielse, de man van kosteres Bep Mechielse. heeft dinsdag ochtend de haan teruggeplaats op de toren van Oosterend. De haan was geruime tijd weg vanwege de restau ratie van de toren. Het dier is opnieuw verguld bij Texdok in Oudeschild. De werkzaamheden zijn na een half jaar bijna afgerond. Elders in deze krant meer aandacht voor de restauratie van de toren (Foto Jercon van Hattum Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 2 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. piCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11789 iTEXELSE VRIJDAG 27 JUNI 2003 COURANT Al jaren wordt op Texel gediscussi eerd over het gemeentehuis. Moet dat nu worden verbouwd of moet er toch een nieuw raadhuis komen op een andere plek? In een openbare discussieavond kunnen Texelaars zich uitvoerig laten informeren en hun mening kenbaar maken. Pagina 5 Het NIOZ wil dat de Raad van State snel een onderzoek start naar moge lijke schade die is ontstaan doordat kokkelvissers vorig jaar in delen van de tijdelijk gesloten gebieden in de Waddenzee mochten vissen. Pagina 7 Het wapen van Texel dat op de ge meentelijke erepenning staat, is niet juist. Er staat een kroon boven en de leeuwen zijn van het ver keerde model. Het college laat nu een nieuwe penning maken waarop het wapen staat dat op 20 februari 1816 door de Hoge Raad van Adel aan de gemeente Texel werd toegekend. Hoe het mogelijk is dat op de huidige penning geen correct wapen staat, is niet duidelijk. Waarschijnlijk zijn in de loop der jaren meerdere fantasie modellen van het wapen in omloop geweest, waardoor het verkeerde wapen op de penning terecht is ge komen. Van de gelegenheid wordt gebruik gemaakt de penning er ook in andere opzichten iets anders te laten uitzien. De uitvoering wordt strakker en het woordje 'der' verdwijnt uit het op schrift Erepenning der Gemeente Texel. Het formaat blijft gelijk: 50 mil limeter. De nieuwe penning, die uitsluitend nog in zilver beschikbaar zal zijn, wordt gemaakt door Koninklijke Be geer BV in Zoetermeer. Het college bestelt er tien, die in bewaring blijven bij Koninklijke Begeer tot het moment waarop ze nodig zijn. De totale kos ten belopen €3.000,-. De openbare verkoop van de goede ren van Jaap Hoogenbosch is afge blazen. De bloembollenteler heeft een financier gevonden, waardoor hij kan doorgaan. Aanvankelijk had van middag in De Lindeboom de open bare verkoping van zijn bedrijf zullen plaatsvinden. (Advertentie) Zes Texelaars hebben afgelopen zo mer meegewerkt aan de opnames van de nieuwe film De schippers van de Kameleon, die deze week op Texel in première ging. Pagina 2 dische Post in De Koog begint gaan het elfde seizoen. Tot en (augustus kunnen met-ingeze- van Texel hier terecht voor hun che problemen. De post is ge- i aan de Nikadel en is dagelijks 00 tot 20.00 uur geopend, ès 5 is alleen na telefonisch over- let de Centrale Huisartsenpost lts beschikbaar, ichttijden te voorkomen, dient en bezoek aan de post een te- che afspraak gemaakt te wor- Alleen in noodgevallen wordt 1 afgeweken. Het telefoon- er is 327270. De dienstdoend ninde post zijn H. Barzaday, F.J. ar en M.W. van Lacum. Zij wor- geassisteerd door Jantien e: artine Bosma, Janneke weg, Cordula van Vijfeijken en ink. igezetenen van Texel - voorna- op de noordelijke helft - kun- i de zomer ook terecht bij de sekhoudende huisartsen- k van de artsen Van den Bent lasdijk, Kikkertstraat 12, De dorp. Ook hier dient eerst te- ich een afspraak gemaakt te n, tel 316234. -ii kingen lopen terug, de kos- t ien op en de voorzieningen - litstraling passen niet meer vakantiepark met vier ster- it zijn in het kort de bedrei- voor vakantiecentrum De dat financieel in een 'zorg- nde situatie' verkeert. De ;en Raad van Commissaris- n NV Exploitatiemaatschap- trim hezen woensdagavond iandeelhoudersvergadering mbal. Is geen vrolijk verhaal dat pre- Icommissaris Paul Krugers en fjwe directeur Iwan Groothuis i elkaar afstaken. De netto- Ivan De Krim steeg van bijna liljoen in 2001 naar ruim €7,2 1 vorig jaar. Geen slecht resul- Ip het eerste gezicht, maar Ide kosten in dezelfde periode Itegen, is het resultaat na be kt (de winst) gedaald van 164,- naar €128.751,-. 'Geen jaar', concludeerde Krugers al openingspraatje. Grootste leners zijn volgens hem de legroeide personeelskosten. Jdrag dat aan lonen en salaris- kerd betaald, steeg van f 100,- naar €2.006 608,-. De lasten liepen op van 1(14,- naar €429.509,-. Maar e overige bedrijfskosten (zoals kling personeel, autokosten, jenodigdheden en advies- j gingen flink omhoog (van 1.237,- naar €1.828.726,-). |sbetoogde dat De Krim 'kri- sde kosten' zal moeten zijn. It betekent dat wellicht perso- IotI ontslagen of dat minder «tochten worden ingehuurd, lm het midden. 'Maar we heb- lestormbal gehesen. We moe- ponze tellen passen.' Opbrengsten iroothuis wees erop dat niet al- e kosten moeten dalen, maar ck de opbrengsten omhoog n. Een groot deel van de 500 lows staat te vaak leeg Dat is is de directeur te wijten aan de uit 1986 daterende, verouderde beheersovereenkomsten. Die geven de eigenaren bijvoorbeeld tot 1 de cember de mogelijkheid aan te geven of en wanneer ze zelf gebruik willen maken van hun bungalow. Een tevre den huurder die al direct voor volgend jaar wil boeken, moet soms dus maanden wachten op het bericht dat zijn wens gehonoreerd kan worden. 'Daardoor kunnen wij niet flexibel werken', aldus Groothuis. Dat de faciliteiten van de bungalows met standaard zijn, werkt ook belem merend, volgens de directeur. Ie mand die het ene jaar een bungalow met afwasmachine en magnetron huurt, kan het een jaar later in de bungalow ernaast best zonder deze voorzieningen moeten doen. 'Dat leidt nogal eens tot klachten', wist Groothuis, die vertelde dat inmiddels overleg is gevoerd met de Vereniging van Eigenaren. Maar hoewel deze bereid bleek mee te werken aan be tere beheersovereenkomsten, kan het nog wel even duren voordat deze gerealiseerd zijn, omdat met elke ei genaar tot een akkoord moet worden gekomen. 'Het is een park van indi viduele eigenaren. Dat is nu eenmaal de historie, maar dat is ook lastig. En dan heb je ook nog de verschillen tussen Nederlandse en Duitse eige naren.' Slecht voor de bezetting van de bungalows is volgens de directeur tenslotte dat de prijsflexibiliteit gering is. 'Zo kan het gebeuren dat de prijs van een bungalow in de winter ge middeld twee keer zo hoog is als bij onze gewaardeerde buren van Landal Greenparks.' Overigens wordt 35 procent van de bungalows met door De Krim ver huurd. 'Veel mensen hebben met de behoefte te verhuren. Een andere groep staat op de drempel en het is aan ons te proberen die er overheen te trekken.' Lees verder pagina 5 In de bak van een hoogwerker werden Klojo en Ko woensdagmiddag naar de winkel van Nauta Boek gebracht, waarde eerste exemplaren van 'In de Ban van de Hoomder Ring' direct al als warme broodjes over de toonbank gingen. (Foto joop pommers) Niet per limousine, maar in de bak van een hoogwerker werden ze bij de uitgever voorgereden. Klojo, tante Ko, mevrouw Tulband en bur gemeester Bas zijn vanaf deze zo mer niet alleen op het podium van Klif 12 te bewonderen, maar ook in een boek. In de Ban van de Hoorn der Ringzoals het heet, is geba seerd op voorstellingen van kinder theatergroep De Vantasjes. Het 'huisgezelschap' van het Hoorn der theater is al actief sinds de ope ning, nu vijftien jaar geleden. Naar een idee van Oep Schilling werd in de zomer van 1989 een voorstelling op gevoerd rond de personage Hugo Snoekjes (Bennie den Haan), die een bezoek bracht aan mevrouw Tulband (Jamen de Bruijn>. Een jaar later maakten ook Klojo (Cor van Heer waarden) en tante Ko (Margriet de Graaff) hun opwachting. Al snel wer den 'Klojo en Ko' een begrip En hoe wel er nog wel eens wat veranderin gen in de bezetting waren - Hugo Snoekjes verdween, burgemeester Bas (Bas ten Have) kwam - steeg hun populariteit tot grote hoogte. Op ze ker moment werden ze zó bekend, dat kinderen de zwart geschminkte Cor van Heerwaarden tijdens een in tocht van Sinterklaas in Den Hoorn nawezen en riepen: 'Dat is Zwarte Piet niet, dat is Klojo!' In de zomer zit Klif 12 wekelijks bom vol kinderen en volwassenen, die luidruchtig meeleven met de kolderieke avonturen van hun helden, terwijl de spelers op hun beurt na drukkelijk het contact met de zaal zoeken leder jaar wordt een nieuw verhaal geschreven. Al te gedetail leerd gebeurt dat met, want niet tekstkennis maar improviseren be hoort tot de belangrijkste kwaliteiten van De Vantasjes. Bijkomend gevolg was dat ieder nieuw stuk het vonge naar de vergetelheid verdreef. 'Jam mer'. vond Margriet de Graaff (tante Ko), die het verhaal vorig jaar voor het eerst alleen schreef, nadat het te tijd- Lees verder pagina 5 (Advertentie) cabaret? Wij hebben voldoende sig nalen uit de bevolking ontvangen over het college. Het is niet opgeklopt en wij hebben ook die gevoelens.' Op de opzet van de programma begroting, die moet leiden tot de echte gemeentebegroting, had GroenLinks volgens hem geen kntiek. 'Maar wel op de manier waarop het wordt ingevuld door het college.' Tijdelijk wethouder Daan Schilling neemt tot 15 september bijna de ge hele portefeuille over van wethouder Nel Eelman, die herstellende is van een knieoperatie. Dat betekent dat hij zich zal bezighouden met ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, natuur en landschap, monumentenbeleid en milieuzaken. Alleen onderwijs wordt behartigd door burgemeester Joke Geldorp. De kans dat Schilling ook als burgemeester zal optreden is klein, want hij is aangewezen als derde loco-burgemeester en neemt dus pas de burgemeesterstaken over als de wethouders Heijne en Hin daartoe met in staat zijn. GroenLinks heeft gisteravond zware kritiek geuit op het college van burgemeester en wethouders tijdens de behandeling van de zo geheten programmabegroting. Volgens de partij is er sprake van gebrekkige samenwerking en moet het college eens gaan naden ken over de manier waarop het is samengesteld. Volgens fractievoorzitter Arthur Oosterbaan wordt er niet collegiaal bestuurd en is er ook vaak sprake van conflicten tussen het college en an dere organisaties. Als voorbeelden noemde hij de Welzijnsstichting, de OSG en de Muziek- en Dansschool. 'Het is ook onduidelijk welke richting het college uit wil met welzijn en ambtenaren moeten vaak beleidsma tige uitspraken doen.' Als voorbeeld van niet-collegiaal be sturen noemde hij de commissie vergadering Welzijn van vorige week, waarin wethouder Annie Hin toen mededeelde dat het college nog geen vertegenwoordiger had vastge steld die onderwijs zou overnemen van wethouder Nel Eelman die tijde lijk is teruggetreden om te herstellen van een knie-operatie. Burgemeester Geldorp kreeg het verwijt dat zij té dominant gedrag vertoont. "Ze doet vaak polariserende uitspraken, ver liest sympathie onder de bevolking en lijkt overbelast te zijn.' Het pro gramma met voornemens dat het college aan de partijen had voorge legd, werd als 'fantasieloos' om schreven. De andere partijen en het college rea geerden gebeten op de kritiek van GroenLinks. Op de PvdA na distan tieerden de fracties zich van de uit spraken van Oosterbaan. Piet Standaart (Texels Belang) vond het 'goedkoop, stemmingmakend en cabaretesk'.Volgens Jan Koolhof kan het bij iedereen voorkomen dat die wel eens niet functioneert vanwege 'ziek of zeerHij toonde waardering voor Daan Schilling die namens het CDA tijdelijk een deel van de taken van Eelman heeft overgenomen. Martin Trap (WD) zei ook het volste vertrouwen in het college te hebben. Frans Visman (D66) miste fundamen tele zaken in de kritiek van Ooster baan en hij vond zijn timing niet pas send. 'Hij is naast het bord aan het schaken.' Alfred Schaatsenberg (PvdA) kon zich wel vinden in de kri tiek. Hij wees erop dat zijn fractie tij dens de tijdelijke benoeming van wethouder Schilling al zijn twijfels had uitgesproken over het college. Burgemeester Geldorp ging inhoude lijk met in op de kritiek. Ze stelde wel dat GroenLinks in de vorige raads periode als collegepartij heeft mee gewerkt aan de voornemens in de programmabegroting die nu als fan tasieloos werden gekenschetst. Aan het eind van de vergadering, iets na middernacht, nam wethouder Corry Heijne namens het college alsnog afstand van GroenLinks. 'We kunnen ons met vinden in de opmerkingen. Er wordt collegiaal bestuurd en er is onderling een goede verstandhou ding.' Oosterbaan handhaafde zijn woor den. 'We hebben het erover gehad wanneer we met deze kritiek moes ten komen en we vonden dat het het beste bij deze behandeling kon ge beuren En wie is er nou bezig met

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1