Slufter proeven in duindoornkoekje ude TX27 verkocht aan Engels bedrijf "exelaars 'veroveren' Razende Bol Familieberichten TEXELSE J COURANT 'Rondje bij de boer' Motorcrossers naar Winkel ./Bedankt.. Koos en Limmy Bremer ^exelaartjes oude TX ideschild e Slufter zien, voelen, lezen en Ifs proeven. Het was allemaal ogelijk op de expositie die 'cedeklassers van de OSG vrij- ag gaven in de aula van het «ip Jioolgebouw aan de affelderweg. Een week lang wa ll zij tijdens hun werkweek in uw voor het nationaal park om ijecten te maken die in het toe- Mi imstige bezoekerscentrum zou- en kunnen staan. imsoorstamppot, brandnetelsoep, ierbloesemcake en duindoorn- fckjes, meldt de menukaart van inske van Raaphorst, Sarah Trap, ichelle Pool en Martine Timmer. Een a9 lang hebben de dames in de !uken gestaan om zelfverzameld ateriaal uit de Slufter in gerechten uenverken. Bezoekers kunnen op ie manier letterlijk het natuurgebied loeven. De cake, koekies en soep aan op. oe stamppot loopt minder °ed, maar volgens de dames is die ok wat minder geslaagd, e proeveri|, inclusief receptenboek, 'e vinden tussen een keur aan laquettes en andere zelfgemaakte oorwerpen, waarmee mensen in het tekomstige bezoekerscentrum ken 's zouden kunnen maken met natio- aal park de Duinen van Texel. Om jch voor te bereiden, gingen de leer- n9®n twee dagen de natuur in met lensen van het nationaal park en aama konden ze aan de slag. "laan groepie resulteerde dat in een oeldoos met in de Slufter gevonden vorwerpen. In de doos zitten acht gaten waar de bezoeker zijn hand in moet steken. Voelend met de vingers moet geraden worden wat zich ver borgen in de doos bevindt. Zand en schelpen zijn niet al te moeilijk. Droge konijnenkeutels en de restanten van een krab leveren wat meer problemen op. De grootste verrassing zit in het laatste gat. Wie daar zijn hand in steekt, grijpt in een stuk zeewier dat met water en al in de doos zit. Een ander groepje heeft materiaal uit de Slufter verwerkt in een maquette. Van stukjes wol zijn schapen nagemaakt en ook schelpjes en gras zitten in het bouwwerk. Bij Danielle Witte, Bernthe Dennen- berg en Mariska de Waard komt het natuurgebied tot uitting in een zelf gemaakt prentenboek. Op bladzijden van stevig karton zijn onder meer lamsoor, diverse andere plantjes en restanten van schelpdieren geplakt. Alles is voorzien van een korte tekst en uitleg Een getekend meeuwtje duikt als rode draad op elke bladzijde op. De dames zijn er tevreden mee. 'We zouden het best willen uitgeven.' Coördinator Enit Scholtens van het nationaal park zegt haar ogen te heb ben uitgekeken. 'Er zitten hartstikke mooie spullen tussen.' De voeldoos, het prentenboek en een website krijgen alle drie een eervolle vermelding van het Nationaal Park. De publieksprijs van de bezoekers van de expositie in de aula gaat naar de proeverij. Alle voorwerpen zijn deze week te bezichtigen in de voor malige Droomzaal van EcoMare, waarin het bezoekerscentrum wordt gerealiseerd. Voelen en raden water in de Slufter ligt. Dat was de opzet van de voeldoos die tweedeklassers van de OSG vorige week maakten als één van de objecten voor het toekomstige bezoekerscentrum van het nationaal park. (toto jonen ron Hatium) geen statiegeld meer voor.' In het ongerepte zand worden diepe voetstappen achtergelaten. Doordat de plaat afgelopen vri|dag nog gro tendeels onderwater heeft gestaan, is het zand op veel plaatsen vochtig en los van samenhang. Mensen die op blote voeten lopen, laten de diepste sporen na. De spaarzame jonge duin- tjes zijn vervangen door stroomribbels die bij de hoger gele gen delen overgaan in parallel aan elkaar lopende lijnen, die aangeven tot waar het water heeft gestaan. 'Dat zijn precies klifranden', zegt Toon Berndsen, terwijl hij erop wijst. Brugge zijn dag kan niet meer stuk als hij in de verte een pikhaak ziet lig gen. 'Die is van mij', klinkt het en even later is hij terug met een paar meter hout. Het blijkt een afgebroken pik haak te zijn die waarschijnlijk als peil stok is gebruikt. De buit gaat mee naar huis. Voor Tineke Kooiman en Annie de Graaf is het de eerste keer dat ze de Razende Bol bezoeken. 'Het lijkt hier veel op de Hors, maar het is toch anders', zegt Kooiman. 'Op de Hors kun je ook zo in de verte kijken zon der veel te zien en je kunt er ook uren lopen.' 'Maar hier heb je veel meer een eilandgevoel', vult De Graaf aan. 'Dat heb je op de Hors minder' De twee hebben een bordje Razende Bol meegenomen, waarmee ze zich op de foto laten zetten Voor Abelia Eelman en dochter Barbara is het eveneens de eerste keer. Hun valt de leegheid van de vlakte op. 'Ik had wat meer duin en helm verwacht', zegt Abelia Eelman. 'Maar hij is erg groot en het is mooi hier.' Met verrekijkers wordt naar de zeehonden gekeken die een eind verderop bij de baai lig gen. Ook zijn groepjes fouragerende grote en kleine mantelmeeuwen, zilvermeeuwen en aalscholvers te zien. José Huisman is onder de indruk van de sfeer die er heerst. 'Die vrijheid en die stilte die je hier hebt. Heel apart. Dit was mijn vierde poging om hier te komen. We hebben het een keer met een catamaran geprobeerd, met een ander bootje, een maand geleden en nu is het dan eindelijk gelukt. Het is prachtig. Ik zou hier ook best eens een hele dag lekker in mijn eentje naar toe willen.' Klï grci nmigen hadden al diverse ver- ifse pogingen achter de rug, zondag lukte het zestig lelaars eindelijk om voet op de p. rende Bol te zetten. Met twee 3ep dingsvaartuigen van het Korps lep riniers werd alsnog de excursie i h naakt die een maand geleden Ijs rd gestaakt, omdat de omstan- heden toen te slecht waren. verovering' van de plaat ge- liedt blootsvoets. Een vaartuig ei nog redelijk dichtbij het strand ■komen. Bij de ander moeten de ;np jlnemers tot over de knieèn door water waden. Maar na een half varen is de Razende Bol bereikt daar gaat het om. De excursie, derdeel van de Week van de Zee, Er i ekent voor veel deelnemers dat zij jr het eerst de zandplaat tussen iel en Den Helder betreden, eerste aanblikken zijn zowel kaal uitnodigend. Kijkend naar het iten is mets anders dan zand en te zien. Het is die leegte die lonkt om te komen kijken en ontdek ken. Wie even alle andere deelne mers wegdenkt, kan zich daadwerke lijk op een onbewoond eiland wanen. Kijkend naar het oosten keert de be woonde wereld terug. Noordoost lig gen vrij dichtbij de duinen van de Hors en zuidoost zijn de contouren van Den Helder te zien. Onder begeleiding van gidsen van EcoMare en het bewakingsschip Phoca van het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit wordt de bol verkend. De ploeg wordt opgedeeld in zes kleinere groepen. Er is ruim een uur de tijd om te wande len. De mariniers bekommeren zich ondertussen over een groepje andere mensen. Zij zitten niet met de vraag hoe ze óp de Razende Bol moeten komen, maar hoe ze weer af moeten. Hun bootje ligt vast in het zand. Met behulp van een sleepkabel wordt het probleem verholpen. Het ploegje van Henk Brugge van EcoMare vindt lopend langs de vloedlijn al snel diverse opmerkelijke spullen tussen de aanspoelsels. Ie mand treft een eenzaam rechtop staande damesschoen aan, een an der vindt een aangespoeld knuffelbeest en een derde vindt een steen met de inscriptie Cees, 3-6- 2003. 'Hier kun |e helemaal je eigen verhaal omheen verzinnen', zegt ze Om de betreffende Cees niet teleur te stellen, wordt de steen teruggelegd in het zand. Ook wordt een met zee pokken begroeide gastank aange troffen, de voorkant van een televisie en een stuk wrijfhout dat schepen gebruiken om aan te leggen in slui zen. Het juttersoog van Brugge valt op een hoopje plastic dat het restant van een aangespoelde weerballon uit Engeland blijkt te zijn. Brugge geeft tekst en uitleg en herinnert aan een weerballon die jaren geleden bij een vrouw in de Waalderstraat in de tuin landde. Die ballon ging door naar het Maritiem en Juttersmuseum Met het zojuist gevonden exemplaar valt niks meer te beginnen. 'En je krijgt er ook TX 27 voer, onder Panamese vlag, woensdag voor de laatste maal de haven van O/t (Foto Berl Koning) oude TX 27 van Adri Hutjes ver woensdag definitief uit Oude- Het schip, dat in 1963 in Zaandam werd gebouwd, is via Hoekman Maritiem uit Urk verkocht aan het Engelse bedrijf Prestmed Limited uit Yorkshire. De oude kotter Lida Marco gaat voortaan door het leven als de Ocean Dancer en vaart onder Panamese vlag. De Engelse eigenaren, die al eerder twee sche pen in Nederland aankochten, gaan het schip inzetten voor wrakduiken Het wordt eerst grondig verbouwd. De vislieren worden verwijderd en de visruimen worden omgebouwd tot verblijfsruimten. Volgend jaar wordt de Ocean Dancer verhuurd aan een cameraploeg, die het schip zal inzet ten voor opnames ten behoeve van de natuurzender The National Geografie. Rond Pasen kwam Hutjes voor het eerst in contact met de En gelse compagnons. Zij bekeken het schip en brachten al snel een bod uit dat door Hutjes werd aanvaard. De Texelse kottervisser had een bijzon dere band met het schip, dat hij in 1985 voor de eerste keer aankocht. Daarvoor, in de jaren zeventig, was het nog enige tijd eigendom van de huidige DETV-voorzitter Ben Daalder Hutjes kocht de kotter van de familie Poepjes uit Harlingen, om het schip na drie jaar weer te verkopen. 'Het is toen ingezet voor de garnalenvangst met gedetineerden, maar dat project was niet zo succesvol', aldus Hutjes. Hij kocht het volledig opgeknapte schip na anderhalf jaar weer terug en zette het in voor (toeristische) garnalenvangst. Begin dit jaar stopte Hutjes met de toeristische vistrips en nam zoon Marco Hutjes een nieuwe garnalenkotter in gebruik, waarna de oude kotter 'overschoot'. De PR-commissie van landbouw organisatie WLTO biedt Texelaar en toerist deze zomer wekelijks de kans kennis te maken met het boerenleven op het eiland. Iedere zondag gaat om 9.30 uur een ongeveer twee uur du rende excursie van start. Beginpunt is een bedrijf met zoogkoeien en schapen. De deelnemers maken een wandeling door de duinen en over de weilanden waar het vee loopt. Onder weg vertelt de boer over de dieren en de natuur op zijn bedrijf. Ook is er aandacht voor enkele akkerbouw gewassen. Opgave is alleen mogelijk bij EcoMare (tel. 317741dat ook het startpunt bekendmaakt. Deelname kost €5,-; kinderen betalen €3,-. Er kunnen ongeveer vijftien personen per keer mee. De organisatie advi seert 'gepast schoeisel' aan te trek ken. natte voeten stapte menig Texelaar zondagmiddag voor het eerst op de Razende Bol. VRIJDAG 27 JUNI 2003 Zes jeugdcrossers van de MAB-club Texel deden zondag in Winkel mee aan de vierde Nieuwe Niedorper Motorclubcross. Op een keiharde, hevig stuivende grasbaan werd door een groot aantal crossers uit de hele Noordkop fel gestreden. In de cate gorie 50cc miniis lieten de zeer jonge Hessel Moerbeek, Yorco Helleman en Yoeri Slik zien een aanwinst te zijn voor de motorsport. Hessel Moer beek behaalde zelfs een tweede plaats. Martijn Eelman werd na twee manches winnaar in de categorie 50 cc hw/65cc waaraan 24 crossers deelnamen. Ook de vrouwelijke deel nemer Yvana Visser liet zien dat er rekening met haar moet worden ge houden. Ondanks verwondingen aan een onderbeen, een grote brandplek en schaafwonden eindigde Simon Witte in de categone brommers op de derde plaats. Bedroefd om haar heengaan, na een moedig gedragen ziekte, maar dankbaar voor alles wat zij ons heeft gegeven, delen wij u mede, dat God tot Zich genomen heeft, mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en oma Johanna Bakker-Barendrecht Joke A 18 juli 1939 Sassenheim t 26 juni 2003 Vlagtwedde T.A Bakker Vlagtwedde: Hester en Hinderikus Josien Groningen: Tjeerd en Wilma Tiuri Joke is opgebaard in het rouwcentrum „De Bos kamp", Boskamp 5 te Assen, alwaar geen be zoek. Wij nemen afscheid van Joke tijdens een rouw dienst op dinsdag 1 juli om 13.30 uur in het rouw centrum „De Boskamp" te Assen, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de begraafplaats „De Boskamp" te Assen. Er is gelegenheid tot condoleren in restaurant „De Hertenkamp". Hertenkamp 10 te Assen na de begrafenis. Plotseling is overleden onze broer, zwager en oom Kees Bakker echtgenoot van Ria Boom Corry en Freek Wim en Rie Greet t en Ludwig t Thijs Riek en Jan t Dirk en Wil Hanny en Bert Door en Ben Annie en Jan Neven en nichten Wij wensen Ria, kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe. Het is altijd te vroeg" Onze moeder is dood. onze lieve blije oma. Op de leeftijd van 90 jaar is overleden Margaretha Maria Bakker weduwe van Pieter Slort sedert 12 maart 1973 Geboren op Spang. Texel 14 juni 1913 Overleden te Den Helder 23 juni 2003 Den Helder: Maria en Jan Ewout, Elmer Den Helder: Anneke en Paul Knsta Correspondentie: M Th Slort, Javastraat 17, 1782 DA Den Helder. Moeder is opgebaard in Uitvaartcentrum Den Helder, IJsselmeerstraat 63a. Daar kunt u tot en met 26 juni tussen 9.00 en 20.00 uur afscheid van haar nemen. Op vrijdag 27 juni brengen wij haar naar Texel, waar wij na een korte plechtigheid om 10.30 uur in Uitvaartcentrum Texel, Bernhardlaan 147 te Den Burg. haar zullen bijzetten in het graf van haar moeder op de R.K. Begraafplaats aan de Keesomlaan. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in eerder genoemd uitvaartcentrum. Voor de belangstelling bij de ziekte en het overlijden, met persoonlijk bezoek en schriftelijk medeleven, van mijn man, onze vader, schoonvader en opa DIRK VISSER willen wij u hartelijk danken H. Visser-de Bloois Kinderen en kleinkinderen Texel, juni 2003 l)d id een dim pel woord maar md ecu rjroie bdck.cnid... Joke 'rffloin en 'Robin Trand en sAnnie Braakdma Gil en cn JDopke, Oyntiyia KarinRn ben - Gijd •fraud en Glhj Oudendijk Jolanda Hierbij willen wij iedereen bedanken die ons 50-jarig huwelijksfeest tot een echt feest heeft gemaakt! Maartje en Henk Hooijschuur We zijn er trots op dat onze ouders en grootouders Keef Vrijuer F ten. Drtjiw-Meder op 3 juli a.s. 50 jaar getrouwd zijn. Annie en Peter Joke en Jaap Kees en Johan Maarten en Liesbeth Te3sa, Martijn en Niels Kotterstraat 20, 1794 BE Oosterend Zaterdag 5 juli vieren dat ze 25 jaar zijn getrouwd. Ieder die hen daarmee wil feliciteren is van harte welkom vanaf 21 30 uur in „De Bijenkorf" in Oosterend Oesterstraat 15, 1794 AR Oosterend. Hartelijk dank, voor zoveel medeleven tijdens mijn (bijna 3 maanden durende) verblijf in het Slotervaart Ziekenhuis te Amsterdam en het Gemini Ziekenhuis te Den Helder en bij mijn thuiskomst. Het was hartverwarmend. Jan Hillen, ook namens Thea, Alexander en Valentijn INLEVEREN: maandag vóór 10 00 uur en woensdag vóór 17.00 uur KOSTEN: €4.65toten met 3 regels Per regel meer: €1,55 (incl. btw). F0T0-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50.- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. VOOR BEDRIJVEN. IM-Texelaartje op aanvraag. Wat lost uw vocht- problemen in de kruip ruimte volledig op? Drowa chips. Vanavond 20.00 uur in manege Akenburg (met geld terug garantie). www.welder-shop.nl wa tersport. Verkoop van Icom marifoons. Wat kost weinig, isoleert veel, spaart veel gas en geeft hoge subsidie9 Drowa chips! Vanavond 20.00 uur manege Aken- burg 15% korting op alle auto boxen bij Voordeelland Oudeschild, 322398 Bij Hans van der Klift koop je geen retro, maar gewoon het origineel. Na de grote vakantie gaan de Texelse peuter speelzalen van Catalpa weer open Wilt u uw kind (van 2 tot 4 jaar) onder des kundige leiding met andere kinderen laten spelen dan kunt u uw kind nu al opge ven via tel. 315958. In bijna ieder dorp is een peuter speelzaal en u kunt er na de vakantie ook eerst een kijkje nemen wel even te lefonisch afspreken! De Ion van Sparta met elektrische fietsbekrach- tiging, de ware fiets- sensatie Kom langs voor een proefrit, hij staat voor u klaar Vermeulen Bikes. Tel 319213 Honda grasmaaiers 4-takt vanaf €419.-. Duinker Motorservice, Oudeschild. Kom langs, test 'm uit! Autoradio met cd nu €99.- bij Voordeelland Oude schild, 322398. Nieuwe camcorder? www. stiehl-audio-video.nl www.welder-shop.nl Ver koop van alle nautische producten Autoslaaptreinen. Ze rij den nog vanaf Belgische en Duitse stations Wij kun nen ze voor u reserveren World of TUI Reisbureau Texel. Te koop wegens over compleet: blokhut, fund maat 2 40x1.80. nokh. 2.05 cm. Voor een vriendelijke prijs! Tel. 315612 (na 12 00 uur). Tv's van groot tot klein Verkoop/reparatie. SCT, 311 777. Actietarieven. Wij hebben voordelige vliegtarieven van vele airlines naar hon derden bestemmingen. Kom langs voor informatie World of TUI Reisbureau Texel. www.welder-shop.nl wa tersport. Verkoop verhuur van nieuwe boottrailers. Satelliet installaties Ver koop/reparatie. SCT, 311 777. Tijdelijke woonruimte met gebruik van tuin aan geboden voor 2 of 3 seizoenwerkers, centrum Den Burg. Inl. 313808 Ga niet onverzekerd op reis. Kom bij ons langs voor een reisverzekering. Direkt klaar. World of TUI Reisbureau Texel. T.k. 19 inch plaatwielen incl. banden. Tel. 0222- 319627 Onze nieuwe website al gezien??9 www.welder- shop.nl watersport Te koop: computerkast koloniaal kleurig. 8 maan den oud, €200,- Tel 322398/321355. Baby-massage. Voor ba by's van +/- 6 weken tot 10 maanden. Voor beter slaapgedrag. Positieve in vloed op spijsvertering (darmkrampjes). Verhoging weerstand tegen ziekten De volgende groep start op donderdag 3 juli. Nog en kele plaatsen vrij Informa tie: K. Keyser-Daalder, praktijk voor Intergrale Massagetherapie. tel. 316218. Te koop: van Dyke tulpen- pelmachine, 80 cm breed Tel. 06-50956032 Veerdiensten. Wij regelen graag uw bootovertocht, naar Groot-Britannië of Ier land, Scandinavië en tal loze overtochten in de Mid dellandse Zee World of TUI Reisbureau Texel. T.k Ford Sierra €250,- APK tot febr. 2004. Tel. 314392 Te koop zeeaquarium met meubel (6-hoekig model). Compleet met levend steen. vis. pompen, ver warming, eiwit afschuimen enz. €650,- Tel 322398/ 321355. Weidegang aangeboden: Mijn paard wil graag een makker. Vandaar winter- en zomerweidegang aangeb. in de buurtt van nen Burg of aan de Roz. .dijk. Tel. 313352

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3