8 Gemeentehuis verbouwen of toch kiezen voor nieuwbouw? b oederen naar Albanië plaats van Roemenië <«Q \s 00 \/an alle kanteïi^0 .TEXELSE nkomst niet meer gegarandeerd COURANT' -WflTZEG 3E, WIL 36 HU RL I/6RTREKKÊH EN 3E BENT HI6R PRO 8 WEKEN TERWIJL D\RK TEUR HOM CHEF, REEFT GEZEGD DOF WO DE GASTEN MOETEN VASTROODEm \3R WRHTDRT REEFT TE MAKEN MET E6N LH DE EN lij BRENGEN, MRRR Moè DRT 2IT I Werken aan een hogere bezettingsgraad 'Eierverbod in apv voor luilak' Ronde om Texel De Krim Klojo en Ko Slichting Texel helpt...' stuurt iar het grootste deel van de in- imelde spullen naar Albanië en naar Roemenië. De stichting tdat besloten, omdat zij niet r kan garanderen dat de spul- laadwerkelijk aankomen. nemé heeft recent de regels voor joederen aangescherpt, waar- nog maar weinig soorten hulp and in mogen. Kinderkleding, enen, speelgoed, knuffeldieren loedselpakketten zijn volgens jlein Woerlee en voorzitter Melle ivan de stichting niet meer wel- 'We hebben inmiddels van twee usaties uit Friesland en Overijs- ehoord dat hulpgoederen die zij iten bi) controleposten in brand en gestoken. En ze kregen er iog een boete van €3000,- over- 1 Een bevriende transporteur schuwde de stichting ook voor Irenge controles. den. 'Er zit zo'n sterk verschil tussen de steden en het platteland. Op het platteland hebben ze werkelijk niks.' De stichting heeft de afgelopen maanden 110 kuub goederen ingeza meld op het 'eiland. Daarvan gaat volgende maand ongeveer 85 kuub naar de Albanese hoofdstad Tirana en de noordelijk gelegen plaats Shkodra. In het voormalige commu nistische land mogen alleen geen voeding, vis, zuivel en koelkasten worden ingevoerd. Aan andere hulp goederen worden nauwelijks voor waarden gesteld. De goederen van 'Texel helpt.worden gebracht door de stichting 'Floop voor Albanië' die al jaren op Albanië rijdt. Woerlee: 'We willen graag de zekerheid houden dat alles op de juiste plaats in depots terecht komt en niet op een zwarte markt.' 'Texel helpt...' brengt de goederen begin volgende maand zelf naar de verschillende landen inzamelt en daardoor zelf kan verdelen wat waar heen gaat. Bij ons ligt dat anders, waardoor we het zo hebben opge lost.' Goederen kunnen volgens Woerlee en Smith nog steeds op de bekende adressen worden ingele verd. Mensen die vragen hebben over de verandering, kunnen contact opnemen met Smith, tel 329020. Bruinvis Een deel van de goederen is ingeza meld door basisschool De Bruinvis in Oudeschild, waar de afgelopen drie weken is gewerkt aan het thema 'lan den' In de hoogste groepen werd stilgestaan bij het leven in Roemenië. Leerlingen kregen te horen dat wat zij als heel normaal ervaren - shampoo, tandpasta, zeep, tandenborstels, pennen, potloden, papier, gummen - in Roemenië tot de luxe goederen wordt gerekend. Om die reden werd een beroep gedaan op ouderen en kinderen om spullen mee naar school te nemen waar de kinderen in het voormalige Oostblokland blij mee zijn. Voorzitter Melle Smith van 'Texel helpt...' kwam gisteren naar de school in Oudeschild om enkele do zen in ontvangst te nemen. De gulle VRIJDAG 27 JUNI 2003 pir Melle Smith van 'Texel helpt...' en Lesley Koning en Barry Boersen bij hulpgoederen die de leerlingen van De Bruinvis voor wé hebben verzameld. ifoio Joop Rommots) helpt...' levert al vijfjaar spul- Roemenië. Dit jaar wilde de goederen sturen naar fer.ta in het Roemeense district r& Smith: 'Dat district is er één zeer streng wordt gecontro- AJs we de Roemeense grens gzan, blijft de vrachtwagen ver maar daar gaat het zegel eraf. lukte het nog wel met steekpen- n om een controlepost voorbij men, maar daar wordt nu ook 3 op gecontroleerd.' Volgens heeft Roemenie zijn beleid om eke en economische redenen derd. 'Het land wil graag lid en van de Europese Unie. Daar- vormen wij een bedreiging voor 'ale markt als we spullen komen jen.' Volgens Woerlee wordt mee echter voorbij gegaan aan xden buiten de Roemeense ste- overkant, waarna de spullen worden overgeladen in vrachtwagens van 'Hoop voor Albanië'. Smith over weegt daarna zelf naar het land te reizen om met eigen ogen te zien waar de goederen terecht komen. Ongeveer tien tot vijftien kuub goe deren gaat wel naar Roemenië. 'Dat zijn onder meer breiwerken en dek bedden. Dat mag nog wel worden ingevoerd. Vier bevriende expedi teurs nemen het voor ons mee als deellading.' Twee kuub gaat via een stewardess van de KLM mee naar Zambia en de rest wordt verdeeld onder bevriende organisaties. Volgens Smith moet geen vergelijking tussen 'Texel helpt...' en hulp organisatie Dorcas worden getrok ken. 'Zij pas nog allerlei spullen inge zameld voor Roemenie, maar zij zijn een landelijke organisatie die voor gevers waren de jarige Barry Boersen en Lesley Koning, die vandaag zijn verjaardag viert 'Aan hen de eer, zo dat zij op hun verjaardag een cadeau tje kunnen weggeven', motiveerde schooldirecteur Albert Hoven de keuze voor deze twee leerlingen. Smith bedankte de school en be loofde foto's te zullen maken van de aflevering in Roemenië. Texelaars Willem Oosterhaven en Albert Schagen ontbraken dinsdag in het lijstje met de Texelse resultaten tij dens het Rondje. Oosterhaven en Schagen pakten met hun Prindle 16 de 238ste plaats met een gecorri geerde tijd van 3.35.16 uur. 'Neem in de algemene politieveror dening een verbod op om tijdens luilak tussen 0.00 en 6.00 uur eie ren, boter, meel, stroop, ketjap en dergelijke bij je te hebben.' Dat stelde burgemeester Geldorp gis teravond aan de gemeenteraad voor om vandalisme en vernielin gen tijdens de luilaknacht in te dammen. 'Uit oogpunt van welvaart vind ik het schandalig dat jongeren uit pure ver veling met eieren gaan gooien', aldus Geldorp. 'Het kan toch niet zo zijn dat jongeren die zich eind maart nog in zetten voor de actie Warchild even later hun zakgeld besteden aan bo ter om die vervolgens te gaan ver smeren.' De burgemeester pleitte er ook voor om weer activiteiten op te zetten voor jongeren, zodat zij bezig kunnen worden gehouden Ze bena drukte dat ze met van plan is luilak af te schaffen. Dit jaar werden tijdens luilak veel ge bouwen besmeurd. In Den Burg wer den diverse winkels doelwit, de OSG kreeg de volle laag en ook het huis van Geldorp zat volledig onder de troep De burgemeester verbaasde zich erover dat zo weinig mensen aangifte hadden gedaan bij de poli tie. De partijen waren het ermee eens dat luilak niet moet ontaarden in van dalisme. Piet Standaart (Texels Be lang) wees erop dat er wel geld be schikbaar moet worden gesteld als nu blijkt dat er toch wel behoefte is aan activiteiten voor de jeugd. Die vonden voorheen plaats in onder meer zwembad Molenkoog. Gerard Weijers (CDA) waarschuwde ervoor dat een verbod ook een ave rechtse werking kan oproepen. Martin Trap (WD) en Alfred Schaatsenberg (PvdA) wezen erop dat het in hun tijd ook al een chaos was tijdens luilak. Geldorp liet weten dat de kosten van de schoonmaak van haar huis worden verhaald op de daders. VERVOLG VAN PAGINA 1 Faciliteiten Een verhaal apart zijn de centrum- voorzieningen, faciliteiten zoals de zwembaden, de restaurants en de bowling. 'Die zijn best aardig, maar voor een park dat de uitstraling van een bedrijf met vier of vijf sterren wil hebben, zijn we achtergebleven. Je kunt op Texel op heel veel plaatsen lekker en gezellig eten en te weinig gasten blijven bij ons in het centrum. En ergens begrijp ik dat wel een beetje.' Een enorme verbetering is volgens Groothuis het gisteren geopende President-commissaris Paul Krugers (rechts) en de naast hem zittende directeur Iwan Groothuis lichtten de aandeelhouders in pver de weinig rooskleurige situatie waarin De Krim verkeert. Links commissarissen Broekman-Kuip en Koolhof. (Foto Joop Rommets) speelparadijs voor kinderen, dat een jeugdgroepen. 'Nu gebeurt het nog vnnmpninn vrvrr LinHoron ic- moor -j voorziening voor kinderen is, maar waar ook zitjes gerealiseerd zijn voor volwassenen. 'De ouders kunnen rustig van hun drankje genieten en ondertussen naar hun kinderen kij ken. Ik verwacht daar veel van. Het is bovendien een impuls voor de win termaanden.' Tot slot kondigde Groothuis aan dat dat appartementen worden gehuurd voor schoolreisjes en dat levert soms problemen op met de eigenaren.' Aandeelhouders De zorgelijke toestand bij De Krim leidde met tot paniek bij de aandeel houders Integendeel, het vertrouwen in de zittende bestuurders bleek WW.in vjc ^.uiciiue ue^iuuruers DieeK directie en commissarissen serieus groot. Commissaris Jan Koolhof trad x/mrLr mol/on onn Rr\€ k/M 1,.,^,^. .nn werk maken van het bouwen van nieuwe accommodatie en het aan passen van bestaande. Hij ver wachtte binnenkort de plannen te kunnen presenteren. Gedacht wordt onder meer aan stacaravans en groepsaccommodatie, zowel voor senioren als voor verenigingen en na vijfentwintig jaar af, maar stelde zich op verzoek van zijn collega's herkiesbaar. De circa 30 aanwezigen, die 129 aandelen vertegenwoordig den. brachten maar liefst 127 stem men uit op Jan Koolhof, die zichtbaar beduusd was van deze massale steun. was gebleken als collectief ifel te gaan. In de Ban van de der Ring is grotendeels geba- op de voorstelling van vorig lok in het boek wil burgemees- is, de burgemeester van Den wereldberoemd worden. Net koningin besluit hij alle Neder- ie provincies te bezoeken. Voor izelligheid vraagt hij mevrouw nd mee en omdat zij verliefd is burgemeester doet ze dat maar Kaag. Wat ze niet weten, is dat ie Sjoerd en Domme Daantje chterna reizen. De twee hebben stiunt op de Hoornder Ring die luw Tulband voor Burgemees- is heeft gebakken. Maar ook en tante Ko wensen niet thuis »en en dat is het begin van een wilde avonturen. In Drenthe neten ze de reuzen Ellert en hert en slapen ze in een hune- Brabant vieren ze carnaval tot lij neervallen en tijdens een uit- i naar België ontmoeten ze de iresies van de meidengroep K3. tussen stelt het criminele duo n het werk om hun slag te kun- 'aan Maar uiteraard komt alles en keert iedereen weer veilig op Texel. oen vrolijk verhaal geworden, el als de voorstelling jong en tal aanspreken. Ook als voor dek zal In de Ban van de Hoorn- inS zi|n weg wel vinden. De even 'o illustraties zijn van de hand "il de Leeuw, die in het theater stuums van Klojo en Ko (en voor te shows van Klif 12) maakt. Het 15 uitgegeven door Daan en Welboren van Nauta Boek en 'at dat betreft is de schrijfster Nhuisgebleven, aangezien ook 9overs aan menig show in Den 1 hebben meegewerkt. Het kost €12,50. Al jaren wordt op Texel gediscussieerd over het gemeen tehuis. Moet dat nu worden verbouwd of moet er toch een nieuw raadhuis komen op een andere plek? Zo ja, wat moet er dan komen op de huidige locatie op de Groeneplaats? Vragen die heel Texel de afgelopen jaren bezighielden. Uit voerige discussies volgden, maar pasklare oplossingen ble ven uit in dit complexe vraagstuk. Onlangs presenteerde de Projectcommissie Huisvesting een nieuw plan voor een sober, doelmatig en toch representatief gemeentehuis op het oude Texel-veld. Het college besloot de discussie in tweeën te hakken en eerst een oplossing te vinden voor het huisvestingsprobleem van de gemeente. In een open bare discussieavond op woensdag 2 juli kunnen Texelaars zich in de Burgemeester De Koninghal uitvoerig laten in formeren en hun mening kenbaar maken. Want hoe staan Texelaars eigenlijk tegenover een nieuw te bouwen ge meentehuis? tigheden in het centrum thuishoren We hebben dat raadhuis sinds het in de jaren zestig gebouwd werd vervloekt en dat doen we nog alle dagen, maar je zou er dus wel een trouwzaal in moeten hebben. Want dat hoort gewoon in het centrum. De Groeneplaats kan dan verder worden aange kleed met een kiosk en terrasjes. Dan wordt het weer gezellig daar. Het Texel- veld lijkt me een goede plek voor een nieuw gemeentehuis. Eigenlijk vind ik het een beetje zonde, omdat ze er toch een soort sportpark van wilden ma ken, maar veel betere alternatieven zijn er niet. Wel is het belangrijk dat de bevolking goed bij het hele proces wordt betrokken Ik zou het niet erg vin den als de gemeentelijke belastingen ervoor omhoog gingen, als dat niet teveel is tenminste. Als je iets wilt. dan moet je er voor gaan, maar dat be tekent natuurlijk met dat een nieuw gemeentehuis een luxe paleis moet worden.' Jan Wlnnubst, winkelier op de Groeneplaats: 'Ik heb een paar jaar gele den al eens gevraagd of het wegging of niet. Daar is nooit een antwoord op gegeven. Er moet eerst eens beleid op worden gemaakt. Voordat over nieuwbouw wordt besloten, wil ik eerst weten of het financieel al is afge schreven en wat de echte kosten zijn, want we betalen het wel met z'n allen. Ze zeggen dat nieuwbouw ongeveer evenveel kost als verbouw, maar ik geloof er geen barst van. Volgens mij kost het al gauw veertig miljoen om een nieuw raadhuis te bouwen. Bovendien vallen de kosten altijd hoger uit dan het budget. Je kunt de invulling van de Groeneplaats niet loskoppelen van de vraag of en waar een nieuw gemeentehuis moét komen. Als ze niet weten wat er terugkomt, dan kies ik voor verbouw. Voor hetzelfde geld komt er sociale woningbouw of winkels. Daar zit niemand op te wachten. Het winkelbestand is goed zoals het is, daar hoeft niks meer bij De enige ma nier om de Groeneplaats leuk te maken, is door de horeca daar te centra liseren. Het plein vol met terrassen. Dan wordt het pas gezellig. Dat ruimte gebrek in het gemeentehuis is best ter plekke op te lossen. Bouw er maar een vleugel aan in het park. daar is ruimte genoeg en er komt toch geen hond.' Hans Eshuys, eigenaar van Hotel Den Burg: 'Ik ben niet tegen verplaat sing. Je kunt best de zogenoemde werkhokken buiten het centrum plaat sen. Goed bereikbaar en voldoende parkeerruimte. Maar ik voel er niets voor om het huidige gebouw plat te gooien. Dat is kapitaalvernietiging en dat vind ik heel erg. De Welzijnsstichting en de muziekschool hebben een ern stig ruimtetekort, dus maak er een soort cultureel centrum van Daar heb ik jaren geleden al eens voor gepleit. Ook vind ik dat de ceremoniele plech- Mare Oosterdijk, voorzitter van de ondernemingsraad van de Gemeente Texel: 'Als ondernemingsraad (OR) roepen wij al een paar jaar dat de werk plekken aan de ARBO-eisen moeten voldoen. Daarbij maakt het ons niet uit of dat via verbouw of nieuwbouw gerealiseerd wordt. Wel is het zo dat wij niet weten of de problemen met verbouw zijn op te lossen. Het is na- tuurfijk al een verouderd gebouw. Nieuwbouw lijkt de meeste voordelen te hebben, maar in principe maakt het ons niet uit. We houden wel vast aan de termijn van vijf jaar. Zolang geldt er vrijstelling voor de containers die nu bij het gemeentehuis staan. Als die termijn is verlopen, moet er concreet wat gebeurd zijn. Als OR zijn we wel betrokken bij het traject dat het col lege nu heeft ingezet. Een lid van ons heeft zelfs zitting gehad in de Project commissie Huisvesting. We kunnen ons dan ook wel vinden in het rapport dat er nu ligt. Het oude Texel-veld lijkt mij wel een goede plek. Het is ook in Den Burg en goed bereikbaar. Wat er met het oude gemeentehuis moet gebeuren? Daar hebben we geen mening over. Dat is niet aan de OR. Een goed gemeentehuis om in te werken, dat is ons belang.' Jan Visser, architect en medebedenker van het plan Het Hart Hersteld 'Ik ben voorstander van nieuwbouw. Die plek lijkt me ook niet zo verkeerd, maar ik heb me nog niet zo verdiept in dat nieuwe rapport. Helder is wel dat het gemeentehuis niet op dezelfde plek moet terugkomen, want dan kan de Groeneplaats een stuk levendiger worden gemaakt. In de jaren ze ventig heb ik al eens een boekje geschreven over de herinrichting van het centrum. Terug op de plaats heette dat. Daar stonden aardige dingen in, waarvan sommige inmiddels achterhaald zijn maar andere nog best zou den kunnen. Een jaar of drie geleden heb ik samen met Jook Nauta studie verricht naar dit onderwerp. In Het Hart Hersteld hebben we toen becijferd wat het zou kosten om het gemeentehuis te slopen en de Groeneplaats te verlevendigen. Dat plan zou na enige actualisering best verder uitgewerkt kunnen worden. Nieuwbouw blijft de beste optie. Wat denk je dat het kost om al die mensen elders onder te brengen tijdens renovatie? Verbouwen wordt een gebed zonder end. Bij nieuwbouw verloopt die overgang naad loos. Bovendien denk Ik dat de kapitaalvernietiging niet zo erg is als je het huidige gemeentehuis platgooit. De opbrengst van de grond is hoog ge noeg om dat tekort te dekken. Misschien dat ik binnenkort nog eens con tact opneem met Jook Nauta om nog eens naar dat rapport te kijken, maar voorlopig wacht ik rustig af.' Jan Brouwer, voorzitter van 3VO Texel: 'Nieuwbouw is de beste optie. Dat afschuwelijke gebouw in Den Burg hadden ze nooit moeten bouwen. Ik heb dat nooit begrepen. Ook voor de verkeersveiligheid is die plek niet goed. Dan is het Texel-veld veel beter. Maar dan zal er daar wel wat aan de verkeersveiligheid moeten gebeuren. Je hebt daar de school, de nieuwe jeugdherberg komt er. zwembad Molenkoog is in de buurt en dan ook nog het gemeentehuis. Dat geeft ontzettend veel meer verkeersbewegingen. Voordat het gemeentehuis daar komt, moet in ieder geval de kruising wor den aangepast. We hebben een expert laten kijken naar dat kruispunt en de conclusie was helder: in de huidige situatie is het volstrekt onaanvaard baar om aan de Haffelderweg een jeugdherberg en een gemeentehuis te situeren. Er moet een rotonde komen of verkeerslichten. Ook zal de Haffelderweg aangepast moeten worden. De Groeneplaats mogen ze wel omringen met oude huisjes. Zoals het daar vroeger was, was het prachtig. Auto's kun je er best toelaten, maar dan wel in beperkte mate

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5