gerestaureerde toren kan er weer jaren tegen Met metaaldetector speuren naar ankers BQHB :Êi -rinnering redding Kious onthuld NIOZ wil onderzoek naar schade visserij Oldtimers met en zonder startproblemen .TEXELSE y'COURANT' Beklimming - fa f arpconcert in Waalder kerk Waterleiding opnieuw stuk Ouverture van ringsteekstrijd Golf voor Unicef VRIJDAG 27 JUNI 2003 Berenders kunnen binnenkort tegen hun kinderen zeggen ie 's zondags in bed moeten In, totdat de klok heeft geluid, r'kitbedrijf Elko Vermeulen legt dagen de laatste hand aan de C uratie van de toren. Het haan- I inmiddels terug, de afbraak f de steigers is begonnen en enkort keert ook het uurwerk En dan is de 22,38 meter toren weer 'spie en span' Oosterend Present en de ko- |e jaren. het laatste dat nog moet ge in', zegt Elko Vermeulen wijzend vervangende deur als hij de betreedt. 'Als ook de echte deur ir inhangt, is het werk hier echt Zowel binnen als buiten is een aar lang gewerkt aan de toren ie Maartenskerk om hem in juli isdefeesteliikheden goed voor ig te laten komen, periode was de toren groten- aan het zicht onttrokken door ars en een groot netwerk. Bin- verd al het houtwerk vervangen iiten werden nieuwe muurankers Éibracht, stenen en stucwerk «gemaakt en al het voegwerk igen. Vanwege het vervoer van materieel konden inwoners van u-ijrp meermalen niet op het Kerk- ®"of in de Oesterstraat komen en erkzaamheden leverden soms isoverlast op. Aan de andere werd het ook stil in het dorp, itde klok niet meer kon worden Om al het oude hout uit de toren te krijgen, werd bovenin een ijzeren balk gemonteerd, waaraan een takel werd gehangen. 'Het was nog een heel werk om daar aan te komen. Een ta kel met een ketting van acht meter voor in een boerenschuur is geen probleem, maar een takel met een ketting van meer dan vijfentwintig meter was heel wat lastiger te vinden. Uiteindelijk hebben we er maar één gekocht, omdat dat nagenoeg even duur was als huren.' Met de takel werden daarna de houten balklagen en de klokkenstoel, die deels uit hout en deels uit spoorbielsen bestond, naar beneden getakeld. 'We hebben alles gestript' Ook de zeshonderd kilo zware kerkklok (in 1598 gegoten door Hendrik Wegewart uit Kampen en oorspronkelijk bestemd voor de toren van Luttekebroek) werd met behulp van de takel uit de klokken stoel verwijderd en tijdelijk aan een spant van het dak gehangen. In de werkplaats van Vermeulen wer den ondertussen nieuwe balken en een nieuwe klokkenstoel geprepa reerd. 'Die bestaat uit balken van twintig bij dertig centimeter. De lang ste zijn ongeveer zeseneenhalve meter lang en wegen zo'n 250 kilo.' Met behulp van deuvels (houten pen nen) werd de constructie in de toren in elkaar gezet. 'Je kunt het vergelij ken met het vierkant van een stolp boerderij. Dat gaat op dezelfde wijze.' De nieuwe balklagen werden op exact dezelfde manier aangebracht als de oude. van de architect. Die vond dit toch mooier.' Metaaldetector Aan de buitenkant gingen bouwvak kers met gespecialiseerde metaalde tectors aan de slag om alle restanten terug te vinden van de ruim 140 muurankers die tot 1968 zichtbaar waren aan de buitenkant. Bij de re paratie in dat jaar werden de ankers tot een diepte van ongeveer tien cen timeter weggezaagd uit de ander halve meter dikke muur. De rest van de ankers, die over de hele muur breedte zaten, liet de gemeente, ei genaar van de toren, destijds zitten. 'Die restanten waren aan het roesten geslagen, dus ze moesten nu over de gehele lengte uit de muur worden verwijderd. Op oude tekeningen stond wel waar ze ongeveer zaten, maar we hebben er toch ook maar een detector bijgehaald. Op enkele ankers na hebben we ze allemaal te ruggevonden.' Vermeulen kon 119 ankers volledig uit de muur laten hou wen. Zesentwintig hoekankers en twee gewone muurankers waren niet meer weg te halen. 'Die hebben we tot een diepte van dertig centimeter weggezaagd en geïsoleerd Er wer den 45 nieuwe ankers aangebracht die ook aan de buitenkant weer te zien zijn. Met gegalvaniseerde kram men zijn de ankers binnen aan de balklagen bevestigd. 'Het verhaal gaat dat de toren in de negentiende eeuw zwaar is getroffen door de blik sem, waarna een deel van de toren itde Kioc l.Oeze week werd het steiger- verwijderd, waardoor de lemaakte toren vanaf de >er goed te zien was. De to il 1968 voor het laatst onder genomen, nadat de kerk lig was gerestaureerd. Binnenkant Ikfen van binnen naar buiten vertelt Vermeulen. .Eerst Wen naar boven gewerkt en ••wjïn we buitenlangs weer te ar beneden verder gegaan.' Dirk Trap maakte de nieuwe trappen en bordessen die de lange houten ladders vervangen. Het beklimmen van de toren is daardoor eenvoudiger geworden. 'Die ladders konden nogal wiebelen als je naar boven moest.' Van het oorspronkelijk plan om de binnenmuren wit te schilderen werd gaandeweg de bouw afgezien. Op sommige plaatsen zit verf, maar op de meeste plekken zijn verschillende soorten stenen en kloostermoppen te zien. Vermeulen: 'Dat was op advies nieuw moest worden gebouwd. Om dat ze bang waren dat het nieuwe deel van het oude deel zou schuiven, zouden zoveel muurankers zijn aan gebracht', vertelt Vermeulen, terwijl hij de bevestiging met krammen toont. 'Maar het fijne weet ik er ook met. Als ik met pensioen ben, wil ik dat toch nog eens gaan uitzoeken. Maar die 45 kunnen samen met de balklagen de boel goed bij elkaar houden.' Ter hoogte van de klok zgn over de gehele breedte van de toren ook nieuwe trekankers aangebracht Aannemer Elko Vermeulen wijst op één van de nieuwe muurankers. Foto Jeroen w die, als het nodig is, kunnen worden aangedraaid. Zolder Bij het weghalen van de haan en de windwijzer ontdekten de bouwers dat het dak van de toren in slechte staat verkeerde. Omdat de haan en de wij zer in 1968 verkeerd waren beves tigd, had er jarenlang water naar bin nen kunnen lekken. 'Toen we binnen de meubelplaten weghaalden, zagen we dat alle lijmnaden verrot waren. We hebben besloten het hele dak dan maar te vernieuwen. We hebben nieuwe planken aangebracht en daarop nieuwe leien en nieuw lood. Met al die materialen moet het dak er zeker tachtig jaar tegen kunnen.Voor de galmgaten. Bij alle openingen van de toren zijn roosters aangebracht, zodat kraaien er geen nesten meer kunnen bouwen. De dieren zorgden regelmatig voor een hoop troep op de begane grond. Met een hogedruk spuit werden de stenen en het stuc werk schoongespoten. Rond de trans (op 18,85 meter hoogte) kwam een nieuw hekwerk en de omloop zelf werd voorzien van een nieuwe vloer. Vermeulen wijst even de namen die in de dakspanten staan gegraveerd. Ze zijn afkomstig van mensen die aan de toren werkte. 'Hier heb je twee keer Cees Koopman staan. Eerst op 21 augustus 1964 toen hij nog leer ling-timmerman was, en hier op 3 maart 2003, maar dan als uitvoerder.' Tevreden Koster Bep Mechielse, die dinsdag een tocht naar boven achterwege moest laten vanwege problemen met haar voeten, is tevreden met de res tauratie. 'Hij ziet er toch weer gewel de haan en de windwijzer werd een nieuwe constructie bedacht, zodat er geen water meer kan binnensijpelen. Onder toeziend oog van diverse be trokkenen zette Co Mechielse, de man van kosteres Bep Mechielse, dinsdagochtend de haan terug op zijn plaats Het plaatwerk dat aanvan kelijk vernieuwd had zullen worden, was nog in goede staat, zodat vergul den voldoende was. De drie wijzerplaten zijn wel ver nieuwd. Het uurwerk staat nog bij 'De Klok' in het Brabantse Aarle-Rixtel. 'Dat is een knap ingewikkeld karwei, want de wijzerplaten hangen alle drie net op een andere hoogte.' Ter hoogte van de klok werden nieuwe houten galmborden aangebracht in Zo'n driehonderd Oosterenders hebben de afgelopen tijd de to ren beklommen. Die was voor de gelegenheid drie weekenden opengesteld. Voor €2,-per per soon mochten de inwoners van het dorp naar boven. 'Het eerste weekend waren er 45 mensen, het tweede 95 en het laatste weekend 145', vertelt Elko Vermeulen. 'Sommigen zag je elk weekend langs komen.' De brandweer en de gemeente, die toestemming hadden gegeven, stelden als voorwaarde dat niet meer dan tien mensen tegelijk naar boven gingen. De minimum leeftijd was tien jaar en kinderen moesten worden begeleid door een ouder. De opbrengst van €600.- is bestemd voor de reali satie van beeldengroep De Beurzende Vissers van Anna de Visser. Die komen er op initiatief van Arjan Trap. De beelden wordt geplaatst bij de barometer op de kerkmuur. dig uit. Hij is weer als nieuw. Ik vind het alleen jammer dat de gemeente het cachot dat vroeger op de begane grond zat niet heeft teruggebracht.' Ze vindt het fijn dat de lange ladders zijn vervangen door een gewone trap. 'Dat is een luxe.' Het met de hand luiden van de klok hoeft straks met meer. Na de restau ratie wordt de klok mechanisch aan gestuurd. Hoe dat in de praktijk gaat, kan Mechielse nog niet zeggen. 'In de zomer is lekker om de klok te luiden, maar m de winter en als het regent is het soms toch wat minder prettig als om half acht de wekker gaat. Maar het is wel mooi. Je bent dan de enige op straat, dus we konden vaak in pyjama of nachtjapon naar de toren.' Een keer leidde dat tot lichte op schudding. omdat dokter Barnard daar graag een foto van wilde maken. 'Hij had ons zo een keer over straat zien lopen. Een tijdje later was Jacob (haar zoon, red.) de klok aan het lui den, terwijl ik op Spang de hond aan het uitlaten was. Aan het luiden kon ik horen dat hij ergens van was ge schrokken. Wat bleek nou. Terwijl hij bezig was, ging opeens langzaam de deur open en kwam Barnard binnen. Hij wilde graag die foto maken dat wij daar in pyjama stonden.' Texelse De restauratie is grotendeels door Texelse bedrijven begeleid en uitge voerd. Naast Vermeulen werkten ook Schildersbedrijf Bremer en Duinker Elektra Techniek uit Oosterend mee Lex Annema en Gerard Huisman van Architektenburo Texel (van Jan Vs- ser) maakten de tekeningen. Willem van Duijn was namens de gemeente betrokken bij de werkzaamheden De gemeenteraad stelde vorig jaar €382.000,- beschikbaar voor de res tauratie. Dat geld komt uit het egalisatiefonds voor torens, waar de gemeente jaarlijks €45.000,- in stopt. Met de onderlinge sfeer tussen de bouwers zat het volgens Vermeulen de afgelopen maanden wel goed. Hij toont een bericht dat Texdok stuurde op het moment dat de haan daar werd verguld. Het 'Texdok Pluimvee Team' deelt daarin droogjes mee dat 'na grondig diergeneeskundig onder zoek is gebleken dat de haan is over leden aan de klassieke vogelpest'. In een mailtje terug stelt Vermeulen op dezelfde toon 'dat hij de dier geneeskundige deskundigheid van Texdok toch in twijfel stelt en dat de haan boven alle verdenkingen staat. Alleen de gewnchten en de poten behoeven genezing.' Jeroen van Hattum en zijn redder Cor Boekei bij de zojuist onthulde plaquette op het Stoombootkoffiehuis die herinnert aan de dag dat de Kious uit het water werd gered. (Foto Jeroen van Hattum Mig co-piloot Harold E. Kious or Boekei hebben woensdag- ond bij het Stoomboot- ihuis in Oudeschild een ette onthuld die herinnert aan 3ar riding van Kious uit de Wad- ee tijdens de Tweede Wereld- dit jaar zestig jaar geleden dat in zee belandde, nadat de B- 'ise O'day waarin hij vloog met Ralph Felton op 4 maart was leschoten door de Duitsers. Cor el, Willem Griek en Kees Krijnen Pdat moment aan boord van de ;r Wagemaker waren, redden Kious met een sloep uit het water, nadat Teso-kapitein Piet Vlas een order van de Duitse bezetter om hem te laten liggen in de wind had gesla gen. De in Alberquerque (New Mexico) wonende Kious komt sinds 1987 elk jaar naar Texel, nadat Willem Bakker en Jaap Bakker hem in 1986 hadden opgespoord De onthulling van de plaquette op het gebouw waarin hij zestig jaar geleden werd opgevangen, was een verras sing voor de 86-jarige piloot. 'Tot een paar dagen geleden wist ik hier niks van. Ik vind het een grote eer', ver telde hij na de onthulling. Kious her innerde aan de omgekomen bemanningsleden van de andere B- 17 bommenwerpers die die dag ook in zëe stortten. 'Zij hebben het niet gered. Ik had het geluk het te overle ven.' Boekei, de enige redder die nog in leven is, onderging de onthulling uiterlijk gelaten. 'Ik laat het maar over me heen gaan.' De koperen plaquette is op verzoek van het zogeheten KGB-fonds (Krijnen, Griek en Boekei) gemaakt door NlOZ-instrumenten- maker Herman Boekei, een achter neef van Cor Boekei. Er staat op ver meld wanneer en door wie Kious uit zee is gered en er staan afbeeldingen op van de Rose O'day en de Dokter Wagemaker. 'isten Meija Blok en Janneke der Lugt verzorgen dinsdag in «rvormde kerk van De Waal derde zomeravondconcert in >"ie van de Raad voor het '"werk van de Texelse kerken, 'et programma staan werken onder anderen Bach, Dussék, '.Debussy en Prokovjev. heeft een gedegen opleiding en foiffddels ook veel ervaring opge- begon haar harpstudie bij (Heyens aan het conservato- '"Utrecht Nadat ze het diploma 'uitvoerend musicus' had behaald, vervolgde ze haar opleiding bij Edward Witsenburg aan het Swee- linck Conservatorium in Amsterdam. Ze behaalde er in 1986 de aanteke ning 'kamermuziek'. Daarnaast volgde Blok lessen en meester- cursussen bij Vera Badings, Elinor Bennett in Wales en Ursula Holliger in Duitsland. Al tijdens haar studie speelde ze in onder meer het Radio Filharmonisch Orkest, het Rotter dams Philharmonisch Orkest en het Brabants Orkest. Ze reisde met di verse orkesten over de wereld en speelde in steden als Tokio en New York. Momenteel maakt ze deel uit van diverse kamermuziekensembles en remplaceert ze bij het Radio Filharmonisch Orkest en het Konink lijk Concertgebouworkest. Daarnaast is ze (hoofdvak)docente aan het con servatorium te Groningen. Van der Lugt begon haar carrière als student bij Blok in Groningen. Vervol gens studeerde ze een half jaar aan de Hochschule für Musik und Thea ter bij professor Maria Graf Daarna bekwaamde ze zich nog twee jaar bij Ernestine Stoop aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag. Tegen woordig is ze als docente verbonden aan muziekscholen in Hoogeveen en Emmeloord. Het harpconcert begint om 20.15 uur. De toegang is gratis. Na afloop wordt een collecte gehouden, als bijdrage in de kosten. De waterleidingen in Den Burg en omgeving zijn gisteren opnieuw op een aantal plaatsen gesprongen. Dat was het gevolg van een nieuwe poging de lekkage in de hoofd transportleiding langs de Nieuw- landerweg te verhelpen. Nadat Drijver Bouw de leiding had dichtgezet, verhoogden de pompen in het PWN-gebouw aan de Wester- weg de druk elders. Daardoor braken leidingen op Zuidhaffel, aan de Emmalaan. de Califorméweg en in de Jonkerstraat. Dat was in de buurt van de plekken waar anderhalve week geleden ook al leidingen braken. Dat was toen eveneens het gevolg van reparaties aan de leiding langs de Nieuwlanderweg. Drijver Bouw, dat handelt in opdracht van waterleidingbedrijf PWN, repa reerde gisteren meteen de meeste breuken. Volgens Jaap Drijver heb ben sommige huishoudens enige tijd zonder water gezeten. De oorzaak van de drukverhoging wordt nog on derzocht. De lekkage aan de leiding langs de Nieuwlanderweg is nog met verholpen. Vorig jaar kon de wedstrijd niet door gaan omdat het Hogereind openge broken lag, maar zondag beleeft De Waal volgens traditie de ouverture van het ringsteekseizoen Er verschij nen naar schatting vijftien combina ties aan de start. Zij stellen zich op op het terrein van de familie Van Heer waarden aan de Bomendiek. Daarna, vanaf 19.30 uur, rijden ze het par cours eenmaal, om door de speaker te worden voorgesteld aan de toe schouwers. Bij hun tweede ronde mogen ze een keer proefsteken, in de derde ronde begint de wedstrijd. Zo als gebruikelijk is er ook een toeristenronde, waarin de vrouwen uit het publiek een poging wagen de ringen aan het sabel te rijgen. Het Texels kampioenschap, georga niseerd door menvereniging Tussen Wad en Duin, bestaat uit in totaal zeven wedstrijden. De andere wor den gehouden in Oudeschild (zondag 6 juli), Oosterend (woensdag 21 juli), op vakantiecentrum De Krim (zondag 27 juli), in De Cocksdorp (donderdag 7 augustus) en Den Hoorn (donder dag 14 augustus). De finale is op woensdag 20 augustus in het cen trum van Den Burg. Het NIOZ wil dat de Raad van State snel een onderzoek start naar mo gelijke schade die is ontstaan doordat kokkelvissers vorig jaar in delen van de tijdelijk gesloten ge bieden in de Waddenzee mochten vissen. Kokkelvissers hadden daarvoor toe stemming gekregen van het ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV). Als tegenprestatie ging de Producentenorganisatie Kokkel visserij akkoord met een vangst vermindering. Tien natuurbescher mingsorganisaties en het NIOZ stapten twee keer naar de Raad van State om het besluit van het ministe rie te vernietigen. Het rechtsorgaan wees de bezwaren echter van de hand. Het NIOZ heeft sindsdien alles in het werk gesteld om een beslissing van de bestuursrechter te krijgen over de schade die het vissen in de tijdelijk gesloten gebieden met zich mee zou brengen. Maar voor het zover is, moet minister Veerman eerst een beslissing nemen op het bezwaar schrift van het NIOZ. De minister heeft dat echter nog steeds met ge daan. Een woordvoerster van het NIOZ be toogde tijdens de behandeling dat de gesloten gebieden waarin op kokkels is gevist, met meer geschikt zijn voor onderzoek. Ook de reeds verzamelde gegevens zijn waardeloos geworden. Het NIOZ lijdt daardoor financiële schade, omdat het reeds bestede onderzoeksgeld volgend haar in feite weggegooid geld is. De Raad van State doet binnenkort uitspraak. Op de Texelse golfbaan werd zondag een ouder-kindtoernooi gehouden, waarbij behalve om de Renault- wisseltrofee ook voor het goede doel werd gespeeld. Van het inschrijfgeld werd €100,= overgemaakt naar Unicef. In deze wedstnjd speelden ouder en kind samen met één bal over achttien holes, leder sloeg op zijn beurt af, maar vervolgens werd met de beste bal verder gespeeld, waarbij om beurten werd geslagen. Met 41 stableford-punten kwamen Bob en Jaap Hoogenraad als besten uit de bus. volgens vader Bob dank zij het goede spel van zijn zoon. Goede tweede weerden Marianne en Jaap Waverijn met 37 punten, ge volgd door Hans en Lennert van Maldegem (36). De neary's werden geslagen door Marianne Waverijn en Bob Hoogenraad, de longest drive werd geslagen door Hans van Maldegem. Niet de door fonkelnieuwe terrein wagens getrokken catamarans trek ken zondagochtend op de haven van 't Horntje de meeste belangstelling, maar de ouderwetse automobielen en tractoren die op weg zijn naar een show van oldtimers op de Oude Rijkswerf in Den Helder. De oudste auto is een in 1925 gebouwde Citroën B14, sinds 1980 in bezit van Geertje Prins uit Den Burg. Het is een open auto, maar dat is volgens de eigenares geen probleem, zeker met op een zomerse dag als deze. 'De motor geeft warmte, daardoor word je niet koud. Alleen je rug een beetle. En het contact met de natuur vind ik erg fijn', vertelt ze de samen drommende belangstellenden. Prins is al jaren 'besmet' met het virus van de oude auto's. 'Als ik hier zit en ik hoor het geluid van die motor, dan is dat prachtig.' De auto is nog voorzien van de originele magneetontsteking. Niet iets om alleen maar trots op te zijn, volgens Prins. 'Daarom start-ie zo besodemieterd.' Dat blijkt niet overdreven, want als ze even later aan de beurt is de boot op te rijden, weigert de motor hardnekkig en moet haar bijrijder uitstappen om het voer tuig een stuk te duwen. Geen start problemen kent de bijna evenoude Buick ('een zescilinder met kop- kleppen' en - omdat-ie eerder in Au stralië heeft gereden - het stuur rechts) van de eveneens in Den Burg wonende Cor Dros. 'Het is starten en lopen', verklaart de eigenaar trots, de daad bij het woord voegend. 'Als het moet, haalt hij nog wel tachtig of ne gentig kilometer per uur, maar zo hand rijd ik nooit. Veertig of vijftig, dat is een mooie snelheid. Op z'n hardst.' Dros, die nóg vijf oldtimers - 'en een stuk of tien motoren' - heeft, is een trouw bezoeker van shows met klas sieke voertuigen. Hij wordt daarbij meestal vergezeld door 'ome' Cees de Porto, zelf ook een groot liefheb ber van oud materieel. 'Samen heb ben wel een paar duizend kilometer afgelegd', schat de Oudeschilder. (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7