ER ZIJN REGELS PUNT UIT! Spannende momenten voor de zomer Burgerjaarverslag: van de burgemeester voor u Wat gaat er met het gemeentehuis gebeuren? Seizoenmaatregelen 20( Nieuwe taakverdeling college van B&W Vergaderschema zomer 2003 Beperkt fietsverbod Uitstallingen Blauwe vlag is kwaliteitsimpuls Sportevenementen 2004 Begrotingsvergadering Expositie Meer nieuws www.texel.fl Informatierubriek van de gemeente Texel TEXELSE gcouRANT Openingstijden! en bereikbaarh gemeentehuis email@texel.nl www.texel.nl Overlast? Even bellen! VRIJDAG 27 JUNI 2003 Verbouw of nieuwbouw van het gemeentehuis? Samenvatting (gratis) of rapport 5) af te halen bij de balie. Zie ook onze website www.texel.nl Woensdag 2 juli 20.00 uur openbare discussieavond in de Bgm. De Koninghal. Laat uw mening horen! Voor de raadsleden begint na de raadsvergadering van dinsdag 8 juli het zomerreces In de maand juli zijn er geen commissievergaderingen. Hierdoor komt ook de raad van au gustus te vervallen. Maandag 18 augustus begint het politieke leven weer met de vergadering van de raadscommissie Grondgebied. In die week zijn ook de commissies Welzijn (20/8) en Middelen (21/8). Alle vergaderingen zijn openbaar en worden rechtstreeks uitgezonden door Radio Texel. Ook deze zomer geldt weer een beperkt fietsverbod voor het cen trum van Den Burg. In juli en augus tus moeten fietsers op maandag (markt) en woensdag (folklore) tus sen 09.00 en 16.00 uur in de voet gangerszone afstappen Deze zone is met borden aangegeven. Nu het seizoen weer is aangebro ken verschijnen op diverse plaatsen weer reclameborden, uitstallingen, etc. van bedrijven op de (openbare) weg. De gemeente verzoekt onder nemers zich aan de volgende be palingen houden uitsluitend de ruimte voor het eigen bedrijf te ge bruiken; de rijbaan bestemd voor verkeer vrij houden (in grote lijnen kan worden gesteld dat onder de rijbaan wordt verstaan de straat tus sen de voor de waterafvoer be stemde goten); (permanent) vast zetten van borden en uitstallingen in grond of op wegdek mag niet; geen kramen of verkoopwagens zonder vergunning. Voor Den Burg en De Koog zijn on langs aparte regelingen gemaakt. De gemeente zal toezien op nale ving van de regels Deze zomer wappert de 'blauwe vlag' op drie plaatsen langs de Texelse kust. Naast de jachtha ven in Oudeschild (Waddenhaven Texel) zijn dat de strandpaviljoens 'Beach Inn' (Paal 21) en 'De Krim' (Paal 28). Wethouder Annie Hin- Hin kwam in alle gevallen de vlag persoonlijk hijsen. Daarnaast kregen havenmeester Nick Smit en de paviljoenhouders Jan en llonka Hoek van Beach Inn en Ivonne Boom van Paal 28 een oorkonde overhandigd. Tevens zijn er borden geplaatst waarop uitgelegd wordt waar de blauwe vlag voor staat. De gemeente beschouwt dit als een belangrijke kwaliteitsimpuls. De blauwe vlag is een kwaliteits kenmerk waar door toeristen veel waarde aan wordt gehecht. In Duitsland geeft 65% van de men sen aan dat zij zich hierdoor bij de Eind mei vielen verschillende grote sportevenementen samen Dit kan gevolgen hebben voor de openbare orde op het eiland. Om tot een be tere spreiding te komen, zijn voor 2004 in overleg met de Texelse Sportraad en de betrokken organi saties verschillende data vastge steld. Deze data zijn: 16 mei Veteranentoernooi Texel '94 22 en 23 mei Toernooi SV De Koog 30 en 31 mei Pinkstertoernooi Texel '94 Donderdag 26 juni (gisteravond) is het eerste Texelse burger jaarverslag gepresenteerd. Dat gebeurde voorafgaand aan de begrotingsvergadering van de gemeenteraad. Trouwe volgers op de publieke tribune namen het eerste exemplaar in ontvangst. In het burgerjaarverslag blikt burge meester Joke Geldorp-Pante- koek terug op het jaar 2002. De kwaliteit van de publieke dienst verlening en de contacten tussen burgers en bestuur staan daarbij centraal. Sinds de invoering van de Wet dualisering gemeentebestuur (maart 2002) is het jaarlijks uitbren gen van een burgerjaarverslag ver plicht. De burgemeesters van alle gemeenten in Nederland moeten zo verantwoording afleggen over de wijze waarop zij hun 'bestuurlijke zorgplicht' hebben ingevuld Hele maal nieuw is dit voor burgemees ter Geldorp overigens niet, want sinds haar aantreden in 1999 heeft ze wel al richting de gemeenteraad verslag gedaan van haar activitei ten. Nu betreft het echter een open baar stuk voor alle Texelaars en andere belangstellenden. In elk geval moet in het burger jaarverslag aandacht zijn voor de keuze voor een bepaald strand la ten leiden. De blauwe vlag staat o a. voor schoon zwemwater, een schoon strand, voldoende en schone sanitaire voorzieningen, een goed werkende strandbewaking met EHBO post, goede zorg voor natuur en milieu. De blauwe vlag is een internationaal initiatief. Doel is overheden, onder nemers en recreanten blijvend te betrekken bij de zorg voor schoon en veilig water, mooie natuur en een gezond milieu. De vlag wordt telkens voor slechts één jaar aan stranden en jachtha vens toegekend die aan de cam pagne meedoen en aangetoond hebben veilig en schoon te zijn. 5 juni Ronde om Texel (catamarans) 12 en 13 juni Tevoko toernooi Aanvankelijk zou de jaarlijkse begrotingsbehandeling op 26 juni (gisteren) worden gehouden Mede door het ontbreken van financiële gegevens van de rijksoverheid (lan delijke bezuinigingen!), is deze naar het najaar van 2003 verschoven. De hoogte van gemeentelijke belastin gen en leges in 2004 wordt pas dan vastgesteld. De gemeenteraad ver gaderde gisteren wel over het te voeren beleid (zonder 'cijfertjes'). kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening en de mogelijkhe den van burgerparticipatie. Het gaat dus om de betrokkenheid van de inwoners bij het bestuur en an dersom. Iedere gemeente heeft de vrijheid voor een eigen aanpak, zo wel qua inhoud als vorm. Persoonlijk Burgemeester Geldorp heeft geko zen voor een combinatie. Naast een zakelijk overzicht is er ook sprake van een persoonlijke invulling. Dat blijft met beperkt tot het voorwoord. In het eerste hoofdstuk vertelt de burgemeester bijvoorbeeld wat haar visie is op de uitoefening van haar ambt. Letterlijk schrijft ze: 'Ten eerste ben ik er voor u. Voor u ben ik het gezicht van de gemeente, de intermediair tussen burgers en be stuur. Bijna letterlijk burgermoeder van Texel dus. Ten tweede wil ik een goede ambassadeur van Texel zijn. Richting andere overhe den en organisaties is de burge meester het visitekaartje. Texel op de kaart zetten én houden, dat is mijn drijfveer.' Volle agenda Dit verklaart meteen waarom de burgemeester vaak op pad is. Bo vendien houdt zij met van binnen zitten; 'Ik ben niet het type dat ach ter haar bureau blijft zitten. Het liefst trek ik er op uit. Begeef me tussen de mensen om te horen en te zien wat er leeft. Zo kan ik mij het beste een oordeel vormen. En het is nog leuk ook.' Bladerend in haar agenda moet de burgemeester toch een beetje schrikken. 'De lijst met activiteiten heeft indrukwekkende proporties aangenomen.' Inderdaad valt dat op te maken uit de bijlage met verga deringen, werkbezoeken, ontvang sten. openingen en diverse repre sentatieve activiteiten. Zo stonden er in 2002 alleen al vele tientallen bezoekjes aan jubilerende echtpa ren op het programma. Ook het aantal vertegenwoordigingen van de burgemeester in organisaties buiten de gemeente, is fors. En dus tijdrovend. 'Maar', zo schrijft ze, 'als ik op pad ga doe ik dat om de be langen van Texel te vertegenwoor digen. Of het nu gaat om een ver gadering, het bijwonen van een ma nifestatie of een interview voor de tv-camera.' Recht door zee Gekozen is voor een voorzichtige opzet. Niet te uitgebreid, maar korte hoofdstukken verluchtigd met fo to's. Op de omslag nu eens geen foto van het gemeentehuis, maar vier mensen zittend op een bankje met uitzicht op de Waddenzee. Het thema dijk en water loopt ook als rode draad door de hoofdstukken. Het straalt precies uit waar burge meester Geldorp voor staat: no- nonsense, recht door zee en de blik op de horizon gericht. En natuurlijk het contact met mensen Vandaar de titel De burger centraal. Reactieformulier Het burgerjaarverslag bevat negen hoofdstukken, exclusief voorwoord en bijlage. We hopen dat het u zal aanspreken, al beseffen we dat het nog niet 'af' is. Achterin zit een reactieformulier, waarmee u kunt laten weten wat u er van vindt Aan de hand hiervan kunnen volgend jaar verbeteringen worden aange bracht. Zo wordt het dus een ver slag voor en door burgers! U kunt een exemplaar afhalen bij' de informatiebalie in het gemeen tehuis. De tekst staat ook op onze website www.texel.nl Per e-mail kunt u uw mening geven via burgerjaarverslag@texel.nl Het gemeentehuis. Al bij de bouw eind jaren '60 van de vorige eeuw goed voor een stevige discussie. Veel oudere Texelaars denken met weemoed terug aan het oude Raaksje en het knusse dorps centrum, dat moest plaatsmaken voor de moderne tijdsgeest. Anno 2003 staat Texel opnieuw voor een wellicht historische be slissing. Het gemeentehuis laten staan en vervolgens verbouwen, of verplaatsen naar een locatie buiten het centrum? Na de pre sentatie van het rapport door de projectcommissie Huisvesting, half juni, is het woensdag 2 juli de beurt aan u. Komt allen om 20.00 uur naar de Bgm. De Koninghal! Wat kunt u op 2 juli verwachten? De avond wordt geopend met de zelfde presentatie als onlangs aan raad, medewerkers en pers. U krijgt zo inzicht in de achtergronden en de verschillende randvoorwaarden. Burgemeester Geldorp (voorzitter van de projectcommissie) en de zes fractievoorzitters uit de gemeente raad (leden) zullen ieder een of meerdere onderwerpen voor reke ning nemen. Hierna is het de be doeling dat u vragen kunt afvuren. Overigens kunt u deze ook al vooraf per post of per e-mail indienen. Voorts zal aan de hand van prikke lende stellingen een discussie wor den gehouden. Stellingen zijn bij voorbeeld: 'Het huidige gemeente huis is groot genoeg; uitbreiding of nieuwbouw is met nodig' en De gemeente moet eerst een kern takendiscussie voeren, voordat een besluit wordt genomen'. Voor alle duidelijkheid: de discus sie gaat alleen over de keuze 'ver- of nieuwbouw' en de beoogde locatie (voormalig A-veld SV Texel). Dus met over de herinrichting van de Groeneplaats en omgeving na de eventuele verhuizing van het ge meentehuis. Wel zal aan het eind van de avond de vraag worden ge steld welke ideeën u daarover heeft. Voor de discussieavond hebben we gekozen voor een ruime zaal. We hebben niet de indruk dat het net zo storm zal lopen als onlangs bij TESO, maar je weet het maar nooit.U bent in elk geval van harte welkom. En wie weet, kunnen de eveneens aanwezige partijen uit de gemeenteraad er hun voordeel mee doen. Per slot van rekening zullen zij het daadwerkelijke besluit ne men. Dat gebeurt tijdens een van de raadvergaderingen na de zomer vakantie. Interactief Na die tijd zult u nog regelmatig door ons worden geraadpleegd. Het gemeentehuis is per slot van rekening een gebouw van alle inwo ners. Uw mening is voor ons daarom belangrijk. We streven naar een 'interactieve beleidsvorming', zoals dat tegenwoordig zo fraai heet. Oftewel een nauwe wisselwer king tussen burgers en bestuur, zo dat het eindresultaat breed wordt gedragen. Uitgaan op Texel is plezierig en veilig. Dat moet zo blijven, daarom: 4® Geen drugs *$9 Geen agressie en geweld Geen glas en alcohol op straat Geen hinderlijk gedrag Geen overlast voor anderen Geen racisme en discriminatie <9 Geen ongewenste intimiteiten Jc bent binnen niet welkom als je je buiten misdraagt Op Texel gelden huis- en gedragsregels Nog even en het hoogseizoen be gint weer. Evenals voorgaande ja ren gelden extra maatregelen om overlast te beperken. De slui tingstijden zijn gelijk aan vorige zomer: 02.00 uur geen nieuwe be zoekers meer toelaten, 02.30 uur muziek uit, 03.00 uur bezoekers weg, zaak dicht. De ontnuchte- ringbedrijven (broodjes, snacks) mogen tot 03.30 uur geopend zijn. Voor de snelle afvoer van publiek rijden op zaterdagavonden in de periode 12 juli - 30 augustus vanuit De Koog twee nachtbussen naar respectievelijk Den Burg en het noorden van het eiland De bussen vertrekken vanaf de halte Nikadel om 03.00 uur. Bus 1 rijdt via de 'Eijercoog' en de noodcamping Daan Schilling neemt tot 15 sep tember 2003 de plaats in van wethouder Nel Eelman-van 't Veer. Het college van B&W is hiermee weer op sterkte en wet houder Eelman krijgt de tijd om volledig te herstellen van een operatie. Het college heeft deze week de taakverdeling opnieuw vastgesteld. Besloten is dat Schilling de porte feuille van Eelman overneemt, uit gezonderd onderwijs. Deze taak wordt waargenomen door burge meester Geldorp-Pantekoek. Eer ste loco-burgemeester is nu wet houder Heijne-Dros, tweede loco is wethouder Hin-Hin, derde loco is wethouder Schilling. Verder is afgesproken dat wethouder Schilling en burgemeester Gel dorp elkanders portefeuille waar nemen. bij afwezigheid van een van beide. De wethouders Heijne en Hin vervangen elkaar even eens. De volledige portefeuille verdeling: Burgemeester mevrouw mr. C.J. Geldorp-Pantekoek: bestuurlijke coördinatie, politie, brandweer, openbare orde en vei ligheid, personeel en organisatie, kwaliteitszorg, strandvonderij, in tegraal handhavingsbeleid, vlieg veld Texel, promotie, representa tie, voorlichting en communicatie, begraafplaatsen, externe verte genwoordigingen w.o. Overlegor gaan Waddeneilanden en Gewest Kop van Noord-Holland, onderwijs (tot 15-09-03). Wethouder mevrouw C. Heijne-Dros: financieel beleid, volksgezondheid (technisch gericht), openbare wer ken, verkeer, vervoer en water staat, economie w.o. duurzaamheid, grondzaken. Wethouder mevrouw J.M. Hin-Hin: welzijn, volksgezondheid (voorzo ver niet technisch gericht), sociale werkvoorziening, sociale zaken, maatschappelijk werk, werkgele genheid (sociaal gericht), cultuur en recreatie w.o. strandbeheer Wethouder D.F.G. Schilling (tot 15-09-03): ruimtelijke ordening, volkshuis vesting, natuur en landschap, monumentenbeleid, milieu. naar het busstation Elemerti Burg en weer terug. Bus 2 g; camping De Driehoek en ho Kievit naar De Krim en weer Indien nodig wordt om 03.3 nog een rit gemaakt. Kaartie ten 2,50 per persoon. Hetv- gebeurt in samenwerking r Stichting Horecavervoer. Verder houden tijdens het ho zoen elke nacht dorpswacf) De Koog weer een oogje in h Verder is er weer het tweewei breed overleg tussen de gem politie, horeca, logiesverstre bewoners en andere betrok* Op grond van de bevinding* de burgemeester eventueels extra maatregelen nemen, naast is er een lokaal dneh overleg tussen gemeente, po! de officier van justitie. Sp wordt gelet op het verkeer snelheid, technische staat ta» het uitgaansleven (zie de x zijn regels) In de gemeentelijke expos' ruimte 'Tusse de Banke' aar Groeneplaats kunt u nogtd met maandag 7 juli dejaarl^ thematentoonstelling be: ken. Het thema is ditmaal boerderij'. Er zijn werken te; van diverse Texelse (amat* kunstenaars Openingstijden: wo t/m 13.30-16.30 uur, ma. 1^ 13.30 uur; di. gesloten. Eiland I berichten (advertentie) (Aan de2e publicatie kurf rechten worden o Openingstijden: maandag t/m vrijdag I 9.00 - 16.00 uur Voor al onze diensten kunt u terecht bij de publieksbalies op het 'Raaksplein' De zomervakantie valt vroeg en dus was het de afgelopen tijd flink aanpoten geblazen om zaken 'nog even' af te ronden. Natuur lijk stond er al veel in de planning, maar zo vlak voor het seizoen lijkt het toch allemaal tegelijk te ko men. De aannemers op dit eiland kunnen daar denk ik wel over meepraten, zo vlak voor de bouwvak. Een belangrijke bestuurlijke wijzi ging is de tijdelijke benoeming van Daan Schilling als lid van het col lege. Zoals u via de media hebt kun nen vernemen, zal hij in de periode 15 juni - 15 september wethouder Nel Eelman vervangen Zij is her stellende van een ingrijpende ope ratie aan haar knie. waardoor zij haar taken niet naar behoren kan uitvoeren. Al sinds november 2002 moesten we wegens haar nare bles sure regelmatig onderling vervan ging regelen. U zult begrijpen dat deze situatie een zware wissel heeft getrokken op de overige leden van het college, vandaar de gekozen oplossing. Vanaf deze plaats wens ik Nel mede namens het college een voorspoedige revalidatie toe. De presentatie van de project commissie Huisvesting over de toe komst van het gemeentehuis was een andere mijlpaal. Het afgelopen jaar hebben we hiermee flink ge stoeid. Toen we er op 12 juni mee naar buiten traden, was dat een spannend moment. Het gaat im mers over een ingrijpend beslissing. Of de raad nu besluit tot verbouw of nieuwbouw, er is een miljoenen bedrag mee gemoeid en beide be sluiten zullen consequenties heb ben voor de inrichting van Den Burg-centrum. In elk geval heeft de projectcommissie een goed onder bouwd rapport neergelegd Alle mo gelijke aspecten zijn daarin meege nomen. Van de noodzaak tot betere huisvesting zijn wij allen stellig over tuigd. Verhuizing naar de locatie Emmalaan biedt naar onze mening met het oog op de toekomst de meeste voordelen Bij deze nodig ik u van harte uit om over dit onderwerp mee te praten tijdens de discussieavond op 2 juli in de Burgemeester De Koninghal, Ook in het vervolg van het traject zult u overigens nauw bij de plan nen worden betrokken. Met vreugde maak ik voorts de 'ge boorte' van het burgerjaarverslag bekend. Hierin doe ik letterlijk een boekje open voor u. Hoe zat het met de relatie burger-bestuur in 2002 en hoe heb ik dat als burgemeester ervaren? Op deze en andere vragen kunt u een antwoord vinden. Het was niet mijn bedoeling een zo compleet mogelijk rapport op te stellen, wel een helder en prettig leesbaar verslag Hopelijk neemt u de moeite om het door te nemen. Uw op- en aanmerkingen verneem ik graag! (Zie het artikel elders op deze pagina.) Tot slot wens ik u allen een plezie rige zomer. De burgemeester van Texel, Joke Geldorp-Pantekoek Tel. algemeen: (0222) 36 Servicebalie: (0222) 36 11 Fax: (0222) 36 22 87 E-mail: email@texel.n{ Doe van geweld en vernieling altijd aangifte bij de politie Meldingen van overlast etc. waar directe actie gewenst is. bel de politie 0900 - 8844 Andere reacties of meldingen: bel de servicebalie van de gemeente 36 21 11

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 8