ordy Vinke op hoge snelheid naar wielertitel achtigjarige maakt tandemsprong m Westerlakens winnen ouverture ringsteken chapenroosterbokaal voor Van der Star Jeugd genoot van show diensthonden zwemdiploma's TEXELSE COURANT INNuBSI Georgiër op zoek naar vermiste opa DINSDAG 1 JULI 2003 ly Vinke, Thomas Boom en y van der Vis zijn de kersverse kampioenen van Wielervereni- Texel. De drie renners bleken it totaalklassement de meeste en te hebben gehaald in de t de puntenrit en de afvalrace, publieke belangstelling was er voor de jaarlijkse club- pioenschappen. clubkampioenschap van 2003 [e vrijdagavond met een tijdrit, inks de vrij harde wind werden iede tijden gereden. De boeken trnog niet op nageslagen, maar bijna zeker dat Jordy Vinke een oursrecord heeft neergezet. Hij ,a zijn eerste ronde een tijd van minuten noteren, goed voor gemiddelde snelheid van 46,6 leter per uur. Over de totale af- van 24 kilometer moest Vinke snelheid inboeten, waardoor hij lam op een eindtijd van 32.34, met een gemiddelde snelheid van 44,5 kilometer per uur. Ook Robbert Boersen, die als tweede eindigde, reed uitstekend. Hij kwam uit op een eindtijd van 33.02, waar door hij slechts 28 seconden op Vinke moest toegeven. Gauke van Lingen werd derde in 34.06 secon den. De overwinning in de B-poule was een prooi voor Harry Kingma. Menno Goënga en Benno Dros ein digen respectievelijk op de tweede en derde plaats. Bij de jeugd won Ferry van der Vis, met een kleine voor sprong op Mark Huisman. Kleine vereniging De tweede dag van het club kampioenschap verliep succesvol, al was vooral de publieke opkomst matig. Han Pastoor van de wielervereniging dacht de oorzaak te weten. 'We zijn natuurlijk gewoon een kleine vereniging. Daarnaast is het zo dat wielrenners veel bij elkaar in de familie zitten. Mijn dochter doet mee en twee anderen hebben hier nog een zoon die fietst. Familieleden van die kinderen staan dus al te kijken.' De strijd was er tijdens de wedstrij den met minder om. Jordy Vinke was in de A-poule oppermachtig. In de puntenrit sprong Vinke weg bij het peloton met nog 15 ronden te gaan. Hij werd teruggepakt, maar zette opnieuw aan en Gauke van Lingen was de enige die kon volgen. Het tweetal bleef tot het einde vooruit Vinke had de meeste punten gepakt en won, van Lingen werd tweede, Theo Boom derde. In de afvalrace bleef het lang spannend. Met nog vier renners in de baan probeerde Van Lingen weg te rijden. Dit kostte hem de kop, omdat hij werd teruggehaald, en in de daaropvolgende sprint niet meer over genoeg krachten be schikte. De volgende afvaller was Robbert Boersen en in de voorlaatste passage gaf Jordy Vinke ook Theo Huisman, Ilse Pastoor en Ferry van der Vis leverden bij de jeugd verwoed strijd om (Foto March Heijnen) Boom het nakijken. In de eindstand behaalde Vinke de eerste plaats. Boom, Boersen en Van Lingen ein digden uiteindelijk met hetzelfde puntental. In een dergelijk geval schrijven de reglementen voor dat de uitslag van het laatste onderdeel (afvalrace) telt, waardoor zij respec tievelijk tweede, derde en vierde wer den. Pechvogel Bij de B-renners was Harry Kingma de grote pechvogel. In de puntenrit kwam hij eerst ten val, waarna hij in de laatste sprint ook nog zijn ketting eraf trapte. Thomas Boom daarente gen kende een sterke dag. Hij won de puntenrit, en werd tweede in de afval race. Door deze goede prestaties werd de junior clubkampioen in de B- poule. Zijn vriend Ruben van Vliet had vrijdag verstek laten gaan in de tijd rit, waardoor hij kansloos werd voor de clubtitel. Zaterdag liet hij echter zien goede benen te hebben en werd hij tweede in de puntenrit en eerste bij de afvalrace. Ook de jeugd kreeg zaterdag twee onderdelen voorgeschoteld. In te genstelling tot de senioren reden zij geen puntenrit, maar een criterium over tien ronden. Ferry van der Vis, de winnaar van de tijdrit, won ook het criterium. In de eindsprint bleef hij Ilse Pastoor en Mark Huisman voor. In de afvalwedstrijd toonde Mark Huisman aan over de langste adem te beschik ken. Ilse Pastoor werd tweede. De clubtitel was echter voor Ferry van der Vis, hij won twee van de drie on derdelen. Mark Huisman werd tweede, Ilse Pastoor eiste de derde plaats op. Tenslotte werd zaterdag de Rab-bo- kaal uitgereikt. Deze prijs viel ten deel aan de renner die over de zaterdag verreden onderdelen de meeste pun ten had gescoord. Menno Goenga, de winnaar van vorig jaar werd opge volgd door Jordy Vinke. Aangezien hij zaterdag beide onderdelen won, ont ving Vinke de bokaal uit handen van hoofdsponsor Jan-Jacob Rab. (Foto Joop Hommets) Gerrit en Tineke Westerlaken vormden de meest opvallende combinatie bij het ringsteken in De Waal. Gerrit Westerlaken en dochter Chantal hebben zondag de door veel toeschouwers bezochte openingswedstrijd van het Texels kampioenschap ringsteken op hun naam geschreven. Op het Hoger- eind in De Waal waren ze na een barrage net iets sterker dan Henk en Tineke Spigt, die driemaal op rij de titel in de wacht sleepten. Meest opvallende combinatie vorm den Gerrit Terpstra en echtgenote Tineke. Vorig jaar liet Terpstra zich bij de finale op de Groeneplaats nog ontvallen dat hij 'nooit zo kapot was geweest van dat ringsteken', maar door de deelname van zoon Dave enthousiast was geraakt en over woog zelf ook maar eens mee te doen. Hij hield woord, op de ludieke manier die van hem verwacht mocht worden. Tineke Terpstra was ver kleed als Pippi Langkous, met opval lend rode, wijduitstaande vlechten, terwijl Gerrit met een grote baard, schipperspet en gouden oorringen veel weg had van de zeebonk die de vader van Pippi in de televisieserie was. Helemaal voor de grap deden de Terpstra's met mee, want ze luis terden hun debuut op met een derde plaats. Marieke Bakker, die vorige week getrouwd is en sindsdien Van Liere heet, en steekster Leome Moore kregen een voerbon van CavoLatuco. Henk en Tineke Spigt verrasten tij dens de presentatieronde met de mededeling dat ze de wisselbeker - die ze na drie titels eigenlijk hadden mogen houden - aan de organise rende menvereniging Tussen Wad en Duin schonken en dat ze hoopten dat de trofee nog tot in lengte van jaren mag worden uitgereikt. Er deden ze ventien aanspanningen mee in De Waal. De tweede wedstrijd wordt zondag in Oudeschild gehouden en gaat om 19.30 uur van start. Deelne mers verzamelen zich op het Bol werk. tot het bewijs dat je nooit te Jtotom te beginnen met hard- v Met die woorden overhan- e Albert Hoven woensdag- sjnamens de organisatie van van Texel de zogeheten moosterbokaal aan Jan |i is Star. tsde jury leverde hij de opmer- jWe Texelse prestatie tijdens de topwedstrijd die op 21 april ijehouden. De 52-jarige Van der tegon een paar jaar geleden fa it met hardlopen, nadat hij op lesvan Rob van Beurden van de (school had meegedaan aan de (fox Run op De Krim. Sindsdien f hij acht marathons gelopen en d hij voor het eerst mee aan de igvan Texel. Daar liep hij een tijd 6.23.57 uur. m benadrukte bij de overhan- ■gdat de Schapenroosterbokaal zomaar een prijs is. 'Dit is een met gevoel die recht uit het hart Daar wordt serieus over verga aien gewogen.' Van der Star was a de indruk van de toekenning. elSime er de pleuris voor getraind, n gemiddeld honderd kilometer week.' s de tweede keer binnen drie leenden tijd dat de bokaal wordt ïeikt. Begin april kregen Mariska nders en André Schoo de prijs latzij in oktober 2001 de ultraloop Algeheel coördinator Albert Hoven van de Zestig van Texel overhandigde woensdag bij De Bolder de Schapenroosterbokaal aan Jan van der Star. (Foto Jeroen var? Hettum) van 120 kilometer hadden gelopen. Het was de bedoeling dat zij de on derscheiding kort na de wedstrijd zouden krijgen, maar dat schoot er toen bij in. Pas bij het ophalen van de prijzen voor de laatstgehouden wed strijd ontdekte de organisatie tot haar verrassing dat de bokaal nog op de plank stond. De schapenrooster bokaal werd in 1991 ingesteld, nadat wijlen Jan Knippenberg had gemop perd over de kleden die over schapenroosters waren gelegd. Van der Star wil over twee jaar ook de 120 kilometer lopen bij de Zestig In november doet hij mee aan een zware marathon op Terschelling. 'Ik wil nu meer aan mijn snelheid gaan werken. Tussendoor doe ik nog een andere marathon, maar waar weet ik niet.' De Schapenroosterbokaal krijgt een mooi plekje in huis. 'Die komt bij de medailles en vaantjes van de acht marathons te staan.' Hij was een paar dagen in Neder land om een prijs van de Stichting Vluchteling in ontvangst te nemen. Dinsdag maakte de 26-jarige Georgiër Archil Bakuradze van de gelegenheid gebruik een dag naar Texel te gaan, in de hoop iets terug te vinden van zijn grootvader Simon Bakuradze, die verdween tijdens de Tweede Wereldoorlog. Bakuradze bezocht daarvoor samen met waarnemend directeur Antoon Claassen de Georgische Begraaf plaats. De hoop mogelijk iets van zijn opa te vernemen, vervloog echter toen hij ontdekte dat er geen namen werden vermeld op de graven. Bakuradze hield zijn teleurstelling voor zich en verlegde zijn aandacht naar de andere teksten op de be graafplaats. 'Hij ging destijds in het leger om tegen de Duitsers te vech ten. Ik ben bij het Rode Kruis in Geneve geweest voor meer informa- m 'O: AA Archil Bakuradze en Antoon Claassen zochten dinsdagmiddag op de Georgische Begraafplaats naar sporen van Bakuradze's opa. tie, maar daar was ook niks over hem te vinden. Daarom wilde ik het hier proberen.' Oud-minister Pieter Kooijmans van Buitenlandse Zaken onderscheidde de Archil Bakuradze vorige week met de zogeheten Van Heuven Goedhart penning. Hij kreeg die voor zijn inzet voor vluchtelingen en ontheemden in Georgië. Bakuradze. die zelf moest vluchten uit de naar afscheiding stre vende provincie Abchazië en in Tbilisi woont, zette een paar jaar geleden in de plaats Kutaisi een particuliere hulporga-msatie op, het Charity Humanitarian Center Abkhazeti (CHCA). Deze organisatie, waar zes tig mensen werken, verstrekt krediet leningen aan vluchtelingen en houdt zich bezig met het financieren van jeugdclubs en gemeenschapsop bouw. De prijs, vernoemd naar oud- justitieminister en eerste Hoge Com missaris van de VN-vluchtelingen- orgamsatie Van Heuven Goedhart. tFoto Jeroen van Hettum) wordt tweejaarlijks uitgereikt door de stichting Vluchteling aan een vluch teling die zich inzet voor lotgenoten in zijn of haar regio. Aan de pnjs is een geldbedrag van €50.000,- verbon den. Bakuradze bleef een paar uur op Texel. Hij bracht ook een bezoek aan het Luchtvaartmuseum, waar hij een rondleiding kreeg van voorzitter Theo Witte. Hij is inmiddels weer vertrok ken naar Tbilisi. Dat honden uitstekende diensten kunnen bewijzen bij surveilleren, het zoeken van voorwerpen en het aan houden van verdachten door de po litie. werd woensdagochtend overtui gend duidelijk bij een demonstratie die de politie had georganiseerd voor de bovenbouw van de basisscholen. Vijf honden en hun respectievelijke begeleiders uit Heerhugowaard, Castricum, Hoorn, Schagen en Den Helder waren daarvoor naar Texel gehaald en gaven een spannende en afwisselende show op het terrein van de ijsbaan aan de Emmalaan in Den Burg. De demonstratie is onderdeel van het scholenadoptieplan, dat is bedoeld om de kinderen tijdens spe ciale lessen te informeren over onder werpen als drugs en alcoholgebruik en hen belangstelling bij te brengen voor het politiewerk. Gebruik is om daar af en toe iets bijzonders aan te verbinden, zoals een excursie naar een politiebureau of schietbaan of, zoals woensdag, een demonstratie met surveillancehonden. Het fokken van politiehonden is in Nederland een hobby van particulie ren. De politie koopt de meest ge schikte dieren als ze ongeveer drie jaar oud zijn. De dieren die woens dag op Texel waren, zijn allemaal Mechelse herders die een 'brede' opleiding hebben gehad en voor di verse taken inzetbaar zijn. Daarnaast zijn er de veel zeldzamere honden die gespecialiseerd zijn in bijvoorbeeld speuren en worden gebruikt bij het oplossen van misdrijven. Surveillancehonden bewijzen onder andere hun nut bij het voorkomen en bestrijden van opstootjes. Ze worden alleen ingezet als moet worden gere kend op agressief publiek. Volgens brigadier Hans Hardeman van de Texelse politie is dat op het eiland zelden het geval. Het is al weer twee jaar geleden dat in De Koog met hon den werd gesurveilleerd. Woensdag werd onder meer getoond hoe de honden achtergelaten of verstopte voorwerpen opsporen en naar hun baas brengen en hoe een vlucht gevaarlijke 'boef' tot staan wordt ge bracht. In het laatste geval valt de hond bij tend aan maar laat onmiddellijk los als de politieman daartoe bevel geeft. Eén van de begeleiders. Lisenka Nicolai uit Den Helder, gaf via de mi crofoon een op jeugdige oren afge stemde toelichting. Telkens als de honden correct deden wat van hen werd gevraagd, klonk bewonderend applaus op. (■jarige Igna Nulden maakte met de hulp van instructeur Jukka Holttinen haar droom waar. (Foto Paracentrum Texel) Mgjarige Igna Nulden-Spiering Brabantse Oisterwijk liet afge- week haar grootste droom uit- zij maakte een tandem- ln9 bij Paracentrum Texel, lens instructeur Herman Lands torm het slechts zelden voor dat ^n van die leeftijdscategorie n°g wagen aan een parachute- 'En zeker geen vrouwen. Dat ^'een bijzonderheid.' De toeriste jjn vaste Texelganger. Al tien keer ■fer bracht zij, toen nog met haar '9enoot, een vakantie op Texel door. Nadat haar man vorig jaar was overleden aan kanker, wilde de krasse bejaarde eigenlijk niet meer naar het eiland gaan. 'Maar mijn man drong er kort voor zijn dood zo op aan dat ik weer naar Texel zou gaan, dat ik het toch maar heb gedaan. Ik vind het fantastisch hier', laat zij vanaf haar vakantieadres in Residentie Californië weten. Vorige week besloot Nulden de stoute schoenen aan te trekken en stapte zij naar het Para centrum om zich aan te melden voor een tandemsprong. 'Ik wilde het al jaren, maar mijn man vond het veel te eng. Nu dacht ik: ach hij had het vast wel goed gevonden. Ik heb me goed laten informeren en ze verzekerden me dat er mets kon gebeuren.' Met tandeminstructeur Jukka Holttinen maakte zij woensdag de grote sprong. 'De vrije val was even slikken, maar toen we gingen zweven was het fantastisch. Ik heb alles gezien, zelfs de Slufter. Geweldig, geweldig, ge weldig!' In zwembad Molenkoog in Den Burg werd vrijdag voor de eerste keer dit seizoen afgezwommen voor de ver schillende diploma's. Maarliefst 106 kinderen namen aan het examen deel, waarvan 50 via het school zwemmen Voor de diploma's A en B werd ook afgezwommen door enkele leerlingen van het MRT-zwemmen. De volgende examen vinden plaats op vrijdag 8 augustus. De geslaagden zijn: Diploma A: Fleur van Heerwaarden, Jan Amens. Sjoerd Bakker, Suzan Eelman, Thessa Ekker. Renske Evers. Filius Bndget Femke Hegeman, Sanne Jansen. Bryon Kaczor, Liesbeth Kortenhoeven, Mant Koorn, Anne Koster, Lizzy Smit, Jolinda Stark, Jordi Uriot, Louise Ott, Matt Dijker. Mitchel Kampstra, Konstantinos Athanasioe Diploma B: Hessel Arensman. Pieter Bakker. Amber de Boer, Roy de Bloois, Chns Boersen, Robert Brands. Manon Daalder. Amber Duin. Annelies Duinker, Inge Duinker, Axel Garritsen, Rick Guldemond. Jaêl Heerenveen, Naomi Hin, Carla Kalverboer. Melissa Kooiman, Louise Ott. Bastiaan Rievvald, Sergio Schermer. Adri Smidt. Sterre Veltkamp, Yanthe Visee. Meivin Visser. Maneke Witte, Gheeta Haarsma. Richard Kostrzewa. Jerry Rump. Jeroen van Os. Bram Lammers Maika Lugtmeijer. Irma Agter. Amba van Erkelens Diploma C: Jeffrey Bakker, Denise Barhorst. Angéhque Boerhorst, Desirée Boon. Meivin Braaksma. Jet Eelman, Naomi Frontana. Luuk van Garderen Jurriaan Heijman, Mathijs Legierse, David Log, Mirte Kager. Youri Kiewiet, Lizanne Kroon. Sander Kroon. Menjen Mets, Jeffrey Mosk, Marlon Petta. Lianne Roeper, Lisanne Schuijl, Thera Tjepkema, Jonathan Udding, Thijs van Veen, Bas van de Veer, Annette Vermuë, Koen Witte, Charity Wetsteen, Suzanne Veen, Judith Veeger. Klaas Uitgeest, Lotte den Ouden. Timo Meskers, David Maas, Bram Leenders, Sebastiaan Landaal, Ivy Lammers. Giel Koorn. Maartje Inpijn. Deborah van Houten, Femke Eijzenga, Coen Dros, Wesley Daalder, Sharli Coutinho. Lianne Brou wer, Fleurme Brouwer, Sarah Brons, Berry Barends, Suzan van der Beek. Clark Backer. Simone van Andel. David Los, Xander Verveer, Michael Zoutzeling Een daartoe afgerichte Mechelse herder brengt een vluchtgevaarlijke 'boef' tot staan. (Foto Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7