'Vooral belangstelling voor herinrichting Groeneplaats' taad wil kanjerprojecten één voor één uitvoeren 5 Magere opkomst bij discussie raadhuis aagsteprioriteit voorhaven Oudeschild tOB&R 6&IER Uok BEDQebï VWRQ. HO I ING.RNG MOlSDoolMoP Vlaggen die de lading dekken >eelveld jeugd op Boeienlandje Vliehors Geen verordening tatoeagestudio's Stroomkabel .TEXELSE COURANT meerderheid in de gemeente- wil de kanjerprojecten het één voor één laten uitvoeren Ie kosten beter in de hand te len. Ook is voorgesteld om met publiek/private con- ties te werken zodat er meer beschikbaar kan komen. moeten niet eerder met een project beginnen dan dat de ifrekenmg van het voorgaande ct bekend is', zei Gerard Weijers tijdens een discussie over de ■projecten in de laatste raads- j^fcdenng Piet Standaart (Texels ng) betoogde hetzelfde. Volgens lartij zou een volgend project pas itart mogen gaan als het nieuwe rkomen van de buitendienst van ictor Grondgebied aan de Reijer erstraat is voltooid. 'Dan weten ok meteen of er nog overschri jd zijn waar we rekening mee len houden.' Martin Trap (WD) dat het ambitieniveau van de lente erg hoog is. 'We moeten mken over wat we kunnen en top de lange termijn.' r de begrippen kanjerprojecten v centrale hulpverlenmgspost 'ontweg. het nieuwe gemeente- het nieuwe gebouw voor de ndienst, de haven van Oude- d en de aanleg van het fietspad de Westerweg en Akenbuurt. istste en de eerste fase van de nchtmg van de haven (het voor- PEN-bassin werd bij haven ikken) zijn inmiddels voltooid, de buitendienst wordt gewerkt, anjerproject gezamenlijke huis- igvan de welzijnsinstellingen is Idels uiteengevallen in nieuw- i/verbouw voor de OSG en de oopvan d'Ouwe Ulo, zodat de jk- en Dansschool er de ko- le jaren verzekerd is van ge- Je ruimte. Op verzoek van het ;e moesten de partijen laten i welke prioriteit zij geven aan oiecten. glossing voorde met ruimtege- ampende OSG kreeg de hoog- ionteit van Texels Belang, WD, to D66. Standaart: 'Als ik kijk naar wat de ouderen hebben gedaan voor destijds de HBS en de LTS, dan zijn wij het nu naar hen en onze kin deren verplicht om voor een goede huisvesting te zorgen.' Aankoop van d'Ouwe Ulo en de centrale hulpver- leningspost stond voor de partijen ook hoog op de agenda. Het CDA gaf de meeste prioriteit aan de centrale hulpverleningspost, GroenLinks gaf de meeste prioriteit aan het nieuwe gemeentehuis en de OSG. Henny Festen wees erop dat er voor 2007 een oplossing moet zijn voor het raadhuis, omdat de units die achter het gemeentehuis zijn gezet maxi maal vijf jaar mogen blijven staan. 'We hebben daar te maken met ARBO-wetgeving, dus dat kunnen we niet langer uitstellen.' Burgemees ter Joke Geldorp merkte op dat er voor 2007 inderdaad een definitieve oplossing moet zijn voor de huisves ting van het gemeentelijk personeel. 'De raad heeft ermee ingestemd dat de bungalows, zoals de units intern worden genoemd, niet langer dan vijf Jaar mogen blijven staan en de in spectie is daar redelijk streng op.' Haven De tweede fase van herinrichting van de haven kreeg van de meeste par tijen de minste prioriteit. Wethouder Daan Schilling (Grondgebied) waar schuwde de raad dat zij daarmee geld kan mislopen. 'Er loopt een aan tal programma's waarbinnen bedra gen zijn toegezegd. We moeten het dus niet afblazen als anderen mee betalen. We moeten geen bedragen laten glippen.' Via het zogeheten Tender Investe ringsprogramma Provincies (TIPP) werd eind vorig jaar €850.000,- van het ministerie van Economische Za ken toegekend voor de tweede fase. Het geld is bestemd voor de her structurering van het bedrijven terrein, waar een parkeergarage met woningen en bedrijfsruimten (het deelproject parkeren en meer) moet komen Een aantal partijen vond dat de haven toch ook weer niet helemaal naar achteren moet. Gerard Weijers zei te hopen dat de andere raadsle den het project toch bli|ven onder steunen. 'Want het is deels al inge zet.' 'We kunnen de prioritering bij stellen als blijkt dat het met teveel kost', aldus Martin Trap. Volgens Frans Visman (D66) zou het geen slecht idee zijn de haven op onder delen te bekijken. De gemeente heeft de tweede fase opgedeeld in de zes zogenoemde hoofditems. Volgens gegevens van de gemeente is er nu jaarlijks 1,4 miljoen euro be schikbaar om investeringen te doen voor de kanjerprojecten. Op de vraag van Standaart of dat bedrag overeind blijft, durfde wethouder Corry Heijne (Middelen) geen eensluidend ant woord te geven. 'We weten nog niet wat er in de septembercirculaire komt te staan en we krijgen ook te maken met veranderingen in de Bijstands wet.' Dat laatste kan betekenen dat de gemeente dieper in de buidel moet tasten voor mensen in de bij stand. In de septembercirculaire, een brief van het ministerie van Financien, staat op hoeveel geld de gemeente kan rekenen uit het landelijk gemeentefonds Bij de bouw van het onderkomen van de buitendienst zijn volgens Heijne geen overschrijdingen waargenomen. 'Het blijft allemaal nog keurig binnen de financiële kaders.' Texels Belang stelde nog voor om het Landschapsbeleidsplan als nieuwe kanjerproject op te nemen in het rij tje kanjerprojecten. GroenLinks kon zich daar wel in vinden. Eric Hercu les (PvdA) wilde van Texels Belang weten of zij nieuwe huisvesting van de OSG ook via een publiek/private constructie zou willen realiseren. Vol gens Piet Standaart moet dat bij de school echter juist met gebeuren. Burgemeester Geldorp wees erop dat de publiek/private constructie al wordt toegepast bij projecten waar bij meerdere partners zijn betrokken en meebetalen. Het CDA liet weten dat zij de onroerend zaakbelasting niet wil verhogen voor de kanjer projecten. De WD vond dat daar zo voorzichtig mogelijk mee moet wor den omgesprongen. QRTöon Qoes ©öW o~} -Zo<*3 lenlandje is met twee basketbalpalen omgebouwd tot speelveld voor de jeugd. (Foto Bert Koning) rnemersvereniging Oude- heeft een basketbalveldje ëerd op het Boeienlandje te- rer de Barentszstraat. De ver- ig heeft twee basketbalpalen rst op het schoolplein van De vis stonden, verplaatst naar asveldje. voorjaar kwamen we op het i wat te doen met het landje', voorzitter Jan Jacob Rab van dernemersveremging. 'Je ziet jeugd van de bruine vloot vaak angt op de haven of bij de trap- Afe hadden eerst het plan om lal op het landje neer te zetten, bleek dat De Bruinvis graag iar palen af wilde, omdat er te- udere jeugd op het schoolplein mg.' eveer anderhalf uur verhuisden len afgelopen week van hun laar hun nieuwe stek. Rab: 'Je 'ezelfde avond al jeugd uit Oudeschild en van de bruine vloot gebruik maken van het veldje.' De gemeente, eigenaar van de grond, verleende vergunning om de palen neer te zetten. De Gemeenschap Oudeschild beloofde een bank bij het veldje te plaatsen. Op langere termijn wordt bekeken hoe het gras het houdt. 'En anders moeten we er mis schien kunstgras neerleggen.' Vol gens Rab is het Boeienlandje een veilig plek voor een speelveld, omdat de jeugd er geen last heeft van ver keer. In het verleden maakte de jeugd er al vaker gebruik van. De aanwezigheid van het speelveldje moet straks via een stencil onder de aandacht worden gebracht van schippers en eigenaren van de bruine vloot. Op dat stencil wordt volgens Rab ook vermeld waar bezoekers de supermarkt kunnen vinden en er staat tekst en uitleg op over het sa nitair op de haven. teren. Bezwaren dat er ook ekening wordt gehouden met nrontreiniging werden onge- verklaard. Luchtmonsters die onderzocht door TNO na het 'ten van munitie vertoonden sporen van asbest. Het be- dat de geluidsbelasting van de 'ange met was betrokken bij de ining werd ook ongegrond ver- Volgens de Raad van State de Schietrange en het ineschietkamp als twee afzon- instellingen worden gezien, 2e van elkaar gescheiden zijn verschillende controleposten n De bezwaarmakers hadden voerd dat beide terreinen ei- als één inrichting moeten wor- 'zien. van der Vliet van de commis- eghinder reageerde gisteren en op de uitspraak. 'We kun- vlag eventjes uitstéken. Even- tndat we wel terug gaan naar de situatie van 1957 en Defensie moet voor de nieuwe vergunning in korte tijd veel aanpassen. Het is dus de vraag of ze dat redden.' De com missie streeft naar vermindering van de geluidsoverlast voor de Noord- kop. 'We hebben nooit gezegd dat de activiteiten moeten worden beëin digd, maar we willen wel naar een nul-situatie waarin je geen last hebt van de oefeningen Volgens de Waddenvereniging kan de uitspraak verstrekkende gevolgen hebben voor andere oefenterreinen van Defensie. Volgens de vereniging is het voor het eerst dat de rechter heeft gezegd dat de geluidshinder van schietoefeningen grote invloed heeft op de natuur. Ook is voor het eerst vastgesteld dat voor munitie die in zee komt een vergunning op de wet Verontreiniging Oppervlaktewa ter nodig is. Volgens de Wadden vereniging moeten de schiet oefeningen op de Vliehors nu als 'illegaal' worden beschouwd en wor den stilgelegd. De woordvoerder van Defensie liet weten dat voor zowel de Schietrange als het Cavalerieschietkamp wordt bekeken wat de gevolgen zijn van de uitspraak. Burgemeester en wethouders zien geen aanleiding om een gemeen telijke verordening voor piercing- en tatoeagestudio's op te stellen. Daarmee zou controle van studio's door de GGD verplicht moeten worden gesteld. De GGD Kop van Noord-Holland had om de verordening verzocht nadat bekend was geworden dat een aan tal jongeren in Den Helder onveilig en onhygiënisch was getatoeeërd. Vol gens het college is een aparte veror dening met nodig, omdat Texel slechts drie tatoeage- en piercings studio's kent die allemaal door de GGD zijn gecontroleerd op hygiène- richtlijnen. Het college wil de studio's wel een brief sturen om ze attent te maken op de zorgen van de GGD. Burgemees ter en wethouders willen de studio's ook wijzen op hun algemene verant woordelijkheden en het feit dat min derjarigen met mogen worden getatoeérd of gepierced zonder toe stemming van de ouders. De jongeren in Den Helder waren al lemaal bij dezelfde tattoeêerder ge weest. Uit een eerste onderzoek van de GGD bleek dat zij geen overdraag bare ziektes als hepatites of HIV had den opgelopen. De jongeren moeten zich later dit jaar nog wel een tweede keer laten testen. Om nieuwe proble men te voorkomen, start de GGD met de campagne Hot or Horror. Daar voor gaat zij flyers en posters uitde len bij bedrijven die regelmatig door jongeren worden bezocht. Studio's die regelmatig door de GGD worden gecontroleerd, krijgen ook een pos ter. VERVOLG VAN PAGINA 1 Vlieland, de provincie, Rijkswater staat en de Waddenvereniging. NUON verwacht daar ongeveer twee tot drie jaar voor nodig te hebben. De aanleg komt in handen van Conti- nuon Netbeheer, het netwerkbedrijf van de energieleverancier. Met de aansluiting op het landelijke lichtnet kiest Vlieland voor zekerheid. Het Friese eiland bekijkt al sinds 1996 met NUON naar mogelijkheden om volledig over te schakelen op natuur- stroom. Daar is tot nu toe nog geen sprake van, onder meer omdat de provincie geen toestemming gaf een paar grote windmolens te bouwen. De groenestroomambities blijven overeind. NUON is bereid het eiland van zonne-energie te voorzien Vlieland zou daardoor ook duurzame energie kunnen gaan leveren aan het landelijk net. 'Het belangrijkste voor de Texe laars is niet het gemeentehuis, maar wat er gebeurt met de Groeneplaats.' Tussen alle uiteen lopende kritische en instemmende opmerkingen over de voorlopige plannen leek oud-wethouder Cor Dros woensdagavond het gevoel van de meerderheid te verwoor den. Want hoewel er nog wel even gediscussieerd zal worden over de meest gewenste locatie voor nieuwbouw, worden de gemoede ren toch het meest bezig gehou den door de vraag hoe het centrum van Den Burg (weer) aantrekkelijk kan worden gemaakt. De openbare discussie in de Burge meester de Koninghal. waar de Projectcommissie Huisvesting de plannen voor een nieuw gemeente huis op het oude A-veld van SV Texel toelichtte en Texelaars hun mening konden ventileren, werd woensdag matig bezocht. In totaal zaten er ruim vijftig belangstellenden Maar als daar de uit hoofde van hun functie betrokken bestuurders en ambtena ren werden afgetrokken, kwam dat getal nauwelijks boven de dertig uit. Toch toonde burgemeester Joke Gel dorp zich verheugd over de opkomst. Nog niet zo lang geleden had ze op gemerkt dat de bouw van een nieuw gemeentehuis de Texelaars ongetwij feld net zo na aan het hart ligt als een nieuw schip van Teso. Om die reden was besloten de discussieavond niet in het raadhuis te houden maar in de veel grotere Burgemeester de Koninghal, maar later was ze toch gaan twijfelen aan haar inschatting Toen er twintig minuten voor aanvang niet meer dan vijftien mensen zaten, concludeerde ze dat ze ongelijk had gehad, maar om 20.00 uur kon ze toch tevreden zijn. 'Ik ben blij verrast met uw komst. Die toont de betrok kenheid van veel Texelaars met het gemeentehuis', merkte ze op in haar welkomstwoord. Het eerste deel van de bijeenkomst bestond uit een presentatie. Om de beurt kwamen de leden van de projectcommissie aan het woord om de plannen toe te lichten. De com missie was afgelopen najaar ge vormd, nadat de raadscommissie Grondgebied na een lange discussie had ingestemd met het voorstel van het college van b en w om onderzoek te doen naar de mogelijkheden van nieuwbouw aan de Emmalaan. Re den was het structurele tekort aan ruimte, dat voor de korte termijn is opgelost door de realisatie van het zogeheten bedrijfsverzamelgebouw en de tijdelijke huisvesting in het park. 'Aan welke eisen moet een gemeen tehuis voldoen om over 40 jaar nog steeds adequaat te functioneren', luidde de hoofdvraag voor de projectcommissie, die bestaat uit burgemeester Geldorp, gemeentese cretaris Piet Zoon, de voorzitters van alle raadsfracties, de ambtenaren Jim Ie Roux en Henk Pennings en een 'externe deskundige'. H.J. Woltring. Een belangrijke voorwaarde, zo bleek al gauw, is dat de beoogde locatie voldoende ruimte moet bieden om het gemeentehuis in de toekomst eventueel uit te kunnen uitbreiden. Daarnaast moet het pand 'mooi maar niet dominant' zijn, 'sober en doelma tig'. Ook is onder meer onderzocht in hoeverre het wenselijk is dat in het gebouw ook andere instellingen wor den ondergebracht, hoe het gebouw moet worden ingericht en hoeveel ruimte er nodig is voor een optimale dienstverlening aan het publiek Na de pauze mochten de bezoekers vragen stellen en hun visie uiten. De eerste was Jook Nauta, die afbericht had gedaan maar een brief liet voor lezen waarin hij de aanpak loofde. Nauta, die enkele laren geleden het plan 'Het hart hersteld' presenteerde, over een hermnchting van de Groene plaats, was altijd van mening ge weest dat nieuwbouw en een her bestemming van de bestaande locatie niet los van elkaar kunnen worden gezien, maar hij was daar omwille van de voortgang van terug gekomen. De gekozen opzet 'maakt de weg vrij voor verfraaiing van het centrum van Den Burg', prees hij. De hermnchting van de Groeneplaats is een onderwerp dat nog steeds leeft onder de bevolking, bleek al gauw Willem ('de Sjeik') Bakker zei het ver keerd te vinden dat al voor nieuw bouw op een andere locatie wordt gekozen terwijl er nog niks is beslo ten over de Groeneplaats. 'Wat als er iets terugkeert dat nog lelijker is dan wat er nu staat?', vroeg hij met ge voel voor theater. Hij nep in herinne ring dat architect Jan Visser al in de jaren zeventig een plan ('Terug op de Plaats') voor de inrichting van het centrum heeft geschreven. Bakker zei benieuwd te zijn wat Visser van de huidige situatie denkt. Willem Hart vond de plannen uitstekend en pleitte ervoor direct te beginnen, zodat het bestaande gemeentehuis ('die ver schrikkelijk lelijke puist') zo snel mo gelijk kan worden gesloopt. 'Het hart van Den Burg is niet dood, maar erg koud', betoogde Piet Hin. Hij vergeleek het dorpscentrum met een amfibie, die de temperatuur van de omgeving aanneemt, waardoor z'n hartslag traag wordt. De gezellige drukte die er nu wel geregeld is op de Stenenplaats, moet ook op de Groeneplaats ontstaan, meende Hin, die zei wel mogelijkheden te zien. Cees Hoogerheide trok een (ge durfde) vergelijking met het be roemde beeld van Zadkine van de stad Rotterdam, waarvan het cen trum in de Tweede Wereldoorlog werd platgebombardeerd en dat, net als Den Burg. het hart mist. Net als anderen had hij lovende woorden voor het streven van de gemeente om de bevolking mee te laten beslissen over de toekomst van het gemeente huis Menno Stam pleitte voor een muziekpodium op de Groeneplaats Oud-wethouder Cor Dros, ten slotte, leek de spijker op de kop te slaan met zijn opmerking dat het belangrijkste voor de meeste Texelaars niet het gemeentehuis is, maar de Groene plaats. De projectcommissie legde bij monde van burgemeester Geldorp uit dat heel bewust is gekozen voor deze opzet, om eerst te beslissen over verbouw of nieuwbouw, en dat pas daarna een eventuele herinrichting van de Groeneplaats aan de orde komt. 'Als je alle draadjes aan elkaar verbindt, wordt het een onoverzich telijk geheel. Deze manier werkt ver duidelijkend voor de discussie', be toogde. Ze beloofde haar toehoorders dat de bevolking ook haar zegje zal mogen doen over de herinrichting van de Groeneplaats. mocht het zover komen.' De meer derheid leek overtuigd, maar met ie dereen legde zich bij haar uitleg neer. Dries Veltkamp vond het onbegrijpe lijk dat niet eerst de financiële gevol gen zijn uitgerekend van het verlaten van de Groeneplaats. Volgens Arthur Oosterbaan moet er met aan worden getwijfeld dat de verkoop of verhuur van grond in het centrum van Den Burg geld oplevert. 'Het is een A- locatie. Alleen heeft de commissie zich niet rijk willen rekenen.' Veltkamp bleef echter kritisch: 'Als ik er voor kies mijn auto te repareren of in te ruilen, wil ik eerst weten wat het kost.' Ook Gerard van der Kooi keek alvast vooruit en waarschuwde de commis sie dat er wel voldoende detailhandel en horeca in Den Burg is en dat daar geen behoefte aan is op de Groene plaats, zodat de waarde van de grond misschien wel minder groot is dan gedacht. Ook over de locatie werd volop ge sproken Zoals te verwachten viel. werden er nogal wat alternatieven aangedragen voor het oude voetbal veld van SV Texel. De ijsbaan werd genoemd, de hoek Pontweg- Keesomlaan, de plek waar nu nog herberg de Eyercoogh staat en zelfs die van OSG De Hogeberg, er vanuit- gaand dat de school uit z'n jasje is gegroeid en beter tot z'n recht komt op een andere plek, bijvoorbeeld de ijsbaan Jan Geus betwijfelde of het voetbalveld wel voldoende ruimte biedt voor uitbreiding, ook al omdat vlak in de buurt de nieuwe herberg van Stayokay moet vernjzen. Maar volgens Oosterbaan hoeven daar geen zorgen over te bestaan. Het gemeentehuis beslaat een opper vlakte van ongeveer 5600 vierkante meter, terwijl het terrein 9500 vier kante meter groot is. 'We hebben dus ongeveer 4000 vierkante meter in reserve Cees Hin deed de sugges tie om de raadzaal voor representa tieve uitingen, zoals bruiloften, in het centrum te houden. Volgens de com missie is dat financieel minder wen selijk en is die mogelijkheid verder niet onderzocht. Geldorp wees er in haar conclusie op dat er slechts een 'principebesluit' is genomen en dat niets nog vast staat, ook niet de locatie. De commissie heeft slechts éen van de mogelijkhe den onderzocht, de raad heeft uitein delijk het laatste woord. Nogmaals verdedigde ze de opzet om niet alle mogelijkheden uit te zoeken en alle consequenties door te rekenen: 'Als je alle ontwikkelingen aan elkaar hangt, bestaat het gevaar dat je geen besluit neemt over welk project dan ook en kom je tot geen enkele voor uitgang in je samenleving.' De discussieavond over het nieuwe gemeentehuis trok niet zoveel bezoekers als verwacht. VRIJDAG 4 JULI 2003

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5