eizoenspersoneel mag niet in units Vakantiegangers op het dievenpad TEXELSE g!(OL RAXT (jrocn 2rwartrJ~exels 'in het harL, 'Niet aan denken dat ik in dat gat was gevallen' echter hekelt nieuw beleid Brandweer heeft vuur op Ruigendijk snel onder controle Politie lost reeks inbraken op Duur fikkie Bezwaar NIOZ vergt snel besluit Gevaarlijke verzakking kade Oudeschild Predikantenpaar Monumentenbeleid Oorlogsvlieger Provincie eens met nieuw huis Zevenhuizen texelse'^courant SUPER DE BOER Eerste van tien zeehonden geboren Bollenpelster bestolen schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 idpaviljoenhoudster Yvonne uit De Cocksdorp mag geen iinerunits op haar erf aan weg 44 hebben om enspersoneel te huisvesten, ichtbank in Alkmaar heeft de jogbeschikking die burge ster en wethouders aan Boom |en verleend verworpen. allege was bereid de units op fte gedogen. Burgemeester en luders liepen daarmee alvast ut op het nieuwe beleid voorde esting van seizoenspersoneel, de mogelijkheden worden imd. Boom had snel een oplos- nodig voor haar personeel, om- iaar personeel met meer mag en gehuisvest in caravans in een schuur op het terrein vanwege veiligheidsvoorschriften. In de die eind juni waren geplaatst, («eigenaresse van de paviljoens aal 28 en paal 33 zestien anskrachten willen onderbren- nkwamen echter in opstand te- iegedoogbeschikking. Afgelo- «ensdag boog de commissie aarschriften zich over de kwes- r.rijdag kwam de zaak voor bij chtbank. Vier omliggende huis- «svrezen overlast, verlies van Wenze zijn het er niet mee eens Ms op agrarische grond zijn .ïïfdens zitting op vrijdag liet de ate rechter M. Zijp al blijken itsjtcharmeerd te zijn van de ïjKschikking. De rechter zei feten kan worden afgegeven «dadelijk is op welk beleid de Mug vooruitloopt. In dit geval Iderechter het met duidelijk wat ewentelijk beleid voor huisves te seizoenspersoneel gaat wor- Bordvoerder van de gemeente «de teleurgesteld op de uit te De rechter is nooit zo blij met doogbesluit, maar in dit geval mwij dat we het goed hadden touwd. We hebben neergelegd notitie wanneer dit voor ie- lopgaat en deze zaak ging op notitie. We waren dus voorzich- tmistisch.' s Schie, de raadsman van was met verbaasd over de aak 'Zeker gezien het verloop azitting en de kritiek die op de «ite werd geuit. Het is wel ver voor mevrouw Boom. Zij heeft - gd met de gemeente en deze >mg was eruit gekomen. Het is Juur als blijkt dat je met de ge le deze afspraken niet kunt Commissie s de zitting van de commissie arsschriften afgelopen woens- adVan Schie nog betoogd dat Sinderdaad strijdig zijn met de regelgeving, maar dat gedo- :h mogelijk moest zijn omdat was op legalisatie. Hij ba- zich daarbij op de gemeente Using van de units is een si- die tot oktober kan worden I. Het doel is volgend sei- overeenstemming te zijn met leentelijk beleid.' isieleden Gerard Weijers en Msman stonden stil bij het ge- dat het college zijn fiat had jpjfsn aan de units. Weijers vroeg di of die onder het begrip kampeermiddelen vallen, waarover in het nieuwe beleid wordt gesproken. Ook Visman merkte een verschil in terminologie op tussen kampeer middelen en containerunits. Volgens het nieuwe beleid mogen op boeren erven kampeermiddelen worden ge plaatst voor het onderbrengen van seizoenspersoneel. Bij kampeer- boeren gaat dat niet ten koste van het maximum aantal plaatsen. In het nieuwe beleid worden het ook een voudiger om binnen bestaande ruimte onderdak te creeëren. Buurvrouw N. de Vries maakte de kachel aan met het verhaal van de advocaat dat Boom niet zonder de units kan. 'We hebben twee grote vakantieparken in de Noordkop lig gen Twintig jaar geleden werden er voor paal 28 al personen onderge bracht op De Krim. Daarnaast heeft zij een zomerhuis en een groot huis ter beschikking. En het is agrarische grond waarop het gebeurt. Zij heeft destijds agrarische grond met een woning gekocht, maar ze is geen boerin.' De geuitte twijfel van Van Schie of omwonenden wel last kón den hebben van de units omdat ze het uit het zicht zouden staan, veegde ze ook van tafel, evenals M. van Rossem. 'Als hij dat met gezien heeft, moet hij zich bij Winnubts een nieuwe bril laten aanmeten', vond zij. 'Van alle kanten heb je zicht op de containers. En ik stoor me ook aan de vlag van Nirvana die er hangt en de muziek die erbij hoort.Buurvrouw M Vlaming kaartte aan dat navraag bij de gemeente haar had geleerd dat de gedoogbeschikking een vooruitloper is op een mogelijke bouwvergunning. 'Dit is dus niet voor tijdelijk.' Boom liet weten dat zij streeft naar een inpandige oplossing die voldoet aan het gemeentelijk beleid. De commis sie Bezwaarschriften doet over een paar weken uitspraak. Brandweerlieden maakten gister middag in korte tijd een einde aan een brandje op de Ruigendijk, vlak bij de rotonde. Het vuur op de tweede waterkering was ontdekt door recreanten, die de brandweer alar meerde. In afwachting van de komst van de spuitgasten deden ze met kle den en andere hulpmiddelen een ver geefse poging het oprukkende vuur in toom te houden. Geluk bij een on geluk was dat het getroffen deel van de dijk in de luwte lag van een boom singel, waardoor de wind nauwelijks vat kreeg op de vlammen. Eenmaal ter plaatse bestreed de brandweer het vuur met meerdere waterstralen en vuurzwepen en had het brandje snel onder controle. De dijk raakte over zo'n veertig meter lengte zwart geblakerd. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Foto Geranj T1wm«rman) Minister Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit moet vóór 1 augustus een beslissing nemen op de bezwaren van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) tegen kokkelvisserij in de zogehe ten vijf procentsgebieden van de Waddenzee. Dit heeft de Raad van State de minister opgelegd. Tot teleurstelling van het NIOZ kregen de verenigde kokkelvissers van de Raad van State toestemming om tot 1 februari dit jaar op kokkels te vis sen in gebieden die tot dan toe ge- 'Als ik met heftruck en al in dat gat was gegaan, was het slecht met me afgelopen.' Dat vertelt chauf feur en medewerker van de Coö peratieve Inkoopvereniging Visse rij (CIV) in Oudeschild Ad Guldemond. Terwijl hij donderdag middag aan het werk was zakte een deel van de kade spontaan onder de wielen van zijn heftruck weg. Ternauwernood wist hij zich in veiligheid te brengen. Guldemond was ter hoogte van de viscoöperatie bezig om een zogehe ten verfvlot, dat wordt gebruikt om kotters buitenom te schilderen, uit de haven te hijsen. 'Ik reed de heftruck tot het randje om het vlot er aan te pikken. Op dat moment kwam er ge wicht op de heftruck, met als gevolg dat ik hem een centimeter of twintig voelde zakken Guldemond rea geerde door de vork te laten zakken, waardoor het gewicht op de wielen afnam. 'Ik zette hem meteen in z'n achteruit en gaf plankgas. Ik ben daarna van de heftruck gestapt en heb met mijn voet een beetje op die stenen staan stampen. Er vielen er meteen een stuk of zeven het gat in. Ik moet er niet aan denken dat ik in dat gat was gevallen.' Guldemond zrgt dat het met de eer ste keer is dat een deel van de kade onderzijn heftruck wegzakt. 'Ik heb het al twee keer eerder gehad. De vorige keer moest een andere hef truck me er uitslepen. Het ellendige is dat je het met ziet. Terwijl de onder grond is weggespoeld, blijven de straatstenen op hun plek hanqen. Tot er gewicht op komt. Dan ontstaat er een gapend gat. Laatst sprong er bij voorbeeld een matroos op de wal. Als die toevallig op zo'n plek springt, breekt hij alle twee z'n benen.' Volgens Guldemond heeft Rijkswa terstaat teveel op onderhoud bezui nigd. 'Er zitten gaatjes in de dam- wand, waardoor het water naar binnen stroomt. Als die kotters hier in de haven liggen te malen, spoelt het zand in de kade weg.' Maar volgens Rob Bakker van RWS zijn bezuinigingen op het onderhoud van de haven, omdat de Betuwelijn en andere kostbare projecten veel overheidsgeld eisen, met de oorzaak voor het ontstaan van de verzakkin gen. 'Het klopt dat onze begroting verschrikkelijk krap is en dat we mi nimaal onderhoud uitvoeren aan de haven en de toegangsgeul. Maar we hebben deze winter gewoon het re guliere onderhoud uitgevoerd. Dat betekent een grondige inspectie van de damwand en waar nodig repara tie. In de damwand komen nu een maal roestplekjes Maar ook bij een nieuwe damwand kun je niet uitslui ten dat er verzakkingen optreden. Dat gebeurt op Texel, maar ook in havens als Den Helder en elders. Gezien de ouderdom van de damwand was het eigenlijk de bedoeling dat de dam wand dit najaar zou worden vervan gen, maar wegens de bezuinigingen gaat dat waarschijnlijk met door. Maar het uitblijven van een toekomstige investering kun je niet als oorzaak van deze laatste verzakking opvoe ren.' sloten waren. Het vissen op kokkels in een klein deel van de ongerepte gebieden was een compromis tussen milieuorganisaties, de overheid en de kokkelbranche waardoor de intensief beviste delen van de Waddenzee werden ontlast. Het vissen is inmid dels beëindigd. Het NIOZ heeft op tijd bezwaar ge maakt tegen de beslissing om het kokkelvissen toe te staan maar de minister heeft eenvoudigweg geen beslissing genomen op het bezwaar schrift. Daardoor was voor het NIOZ de gang naar de Raad van State een tijdlang afgesneden. Omdat de minister volgens de wet echter niet mag blijven stilzitten, heeft het NIOZ de Raad van State nu zo ver gekregen minister Veerman te sommeren een beslissing te nemen. Het NIOZ verwacht dat grote schade is ontstaan in de gesloten gebieden waarin op kokkels is gevist. Ze zijn waarschijnlijk met meer geschikt voor onderzoek. Ook de reeds verzamelde gegevens zijn waardeloos geworden Het NIOZ zou ernstige financiële schade lijden omdat het reeds be stede onderzoeksgeld in feite is weg gegooid Met de aanhouding afgelopen don derdag van acht jongeren in een vakantiepark bij De Cocksdorp, van wie er vijf hebben bekend, heeft de politie een reeks diefstal len opgelost. Ze hadden ingebro ken in een paviljoen, een ijs- winkeltje, een souvenirwinkeltje en een kiosk op het strand bij paal 17 en 28. De jongens waren op vakantie op het eiland. Ze pleegden de inbraken in de nachten van 12 en 3 juli. Om binnen te komen vernielden ze een deur of een raam. Bij de inbraken maakten ze onder meer blikjes bier, frisdrank, zonnebrillen, aanstekers en souvenirs buit. Toen agenten waren getipt over de vele spullen die de jongens in hun trekkershut hadden, ging de politie tot actie over. Een groot deel van de buit hadden de jongens nog met op- De gereformeerde kerk van Den Burg zit volgende maand zonder vaste predikant. Aanstaande zondag neemt het predikantenechtpaar Rianne van Zessen en Marco Roe pers afscheid van de Texelse kerk gemeente om medio augustus aan de slag te gaan in het Groningse Onstwedde. Pagina 2 De Stichting Dorpsherstel Texel maakt zich grote zorgen om de toe komst van monumenten op het ei land Doordat de gemeente bijna geen budget beschikbaar heeft voor monumentenzorg, kan de stichting nauwelijks restauraties uitvoeren. Pagina 5 Als 23-jarige landde Doral Hupp zes tig jaar geleden op Texel vlak voordat de B17 bommenwerper waarin hij vloog bij paal 19 in zee stortte. On langs was de nu 83-jarige Amerikaan voor het eerst terug op het eiland. Pagina 7 De provincie heeft haar fiat gege ven voor de bouw van een nieuw woonhuis aan Zevenhuizen op de plaats waar een oude boerenstolp staat. Het bouwplan van de familie Boog aard heeft een zogeheten kwaliteit slabel gekregen. Dat vervangt de ver klaring van geen bezwaar die de gemeente via een artikel 19 lid 1 pro cedure op de Wet Ruimtelijke Orde ring (de zwaarste variant) van Gede puteerde Staten had willen krijgen. De vrijstellmgsprocedure kan nu wor den voortgezet met een artikel 19 lid 2 procedure (lichtere variant), die op het raadhuis kan worden afgehan deld. De gemeente zegt verrast te zijn over de toewijzing van het kwaliteit slabel. Zij had dat aangevraagd bij de provincie, maar was er niet van uit gegaan dat het zou worden verleend. Voor de familie Boogaard betekent het dat realisatie van de plannen weer een stap dichterbij is gekomen. Het college verklaarde eerder bezwaren van omwonenden ongegrond. De gemeenteraad ging een paar jaar geleden akkoord met de bouw van het woonhuis. (Advertentie) gemaakt en kon worden teruggeven aan de eigenaren. Toch is er in totaal een schade van €2000,- aangericht. Na de aanhouding zijn de vijf ver dachten in verzekerde bewaring ge steld. Ze zijn tussen de 14 en 18 jaar oud en afkomstig uit Amsterdam, Abcoude en Amstelveen. Vrijdag middag zijn de verdachten, in over leg met justitie, aan hun ouders over gedragen. De jongens werden door de ouders bij de politie opgehaald. Er wordt een proces-verbaal opge maakt. De jongeren hebben beloofd de schade gezamenlijk te zullen ver goeden. CfTHM ^mirL- Jmh i» btf tjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Advertenties voor de vakantiekrant van 18 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 9 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. fR|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11792 rEXELSE DINSDAG 8 JULI 2003 COURANT In EcoMare is vrijdag een gewone zeehond geboren. Het kernge zonde vrouwtje is de eerste in een rij van tien, die allen de komende weken worden verwacht. Het is voor EcoMare een late ge boorte, aangezien de eerste zeehond van 2002 half juni al ter wereld kwam. De jongen wegen na de geboorte tien tot twaalf kilogram en worden onge veer vier weken gezoogd Daarna wegen de dieren 25 tot 40 kilogram en moeten ze zelf vis leren eten. Als alles goed gaat worden de in EcoMare geboren zeehonden in ok tober uitgezet in de Waddenzee, waar de geboorten inmiddels ook in volle gang zijn, zo meldt het centrum. (Foto Bert Korvng) verbranden van schoon hout buitenlucht alleen op 30 april is ten, ondervond een bewoner Schorrenweg. Hij werd be- 'oen hij zondagmiddag een stookte. De politie gaf hem !teuring. 4'tenpelster uit het Groninger *stk die vorige week in een «huur bij Den Burg haar mo- i telefoon op tafel had gelegd, tel toestel daar later niet meer 1 te deed bij de politie aangifte lielstal. Agenten stelde ter I een onderzoek in, maar de 9 kwam niet meer boven wa- Het gat op de kade werd vorige week met linten afgezet.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1