Monumentenbeleid hier ooral met mond beleden orgen over toekomst Texelse monumenten ebsite Stichting Dorpsherstel llenpellen voor CD of computerspelletje •TEXELSE 5 COURANT' Camera's gestolen Ringsteken Oudeschild mmerjam 2003 de Toekomst (jeslaagd Dansdemonstraties op Hoornder markt Privé-bad Lage score Waddenzee in haringtest Raadsvergadering Windsurfles „ar verrassing werd Wilma Eelman naar voren geroepen om de website te activeren en het eerste routeboekje in ontvangst te I Mn (Foto Louise van dor Sluts) tichting Dorpsherstel Texel it zich grote zorgen om de omst van monumenten op het d. Doordat de gemeente bijna budget beschikbaar heeft monumentenzorg, kan de ting nauwelijks restauraties eren. Voorzitter Jos Engel- luitte zijn bezorgdheid vrijdag nsde ingebruikstelling van de #e website www.monumen ptexel.nl, die op initiatief van lichting werd samengesteld elegenheid van het 20-jarig ran. 'Monumentenbeleid wordt hier met de mond beleden. Op het moment ligt het stil. Het iszo stroperig gewor den als wat. In de afgelopen twintig jaar is het gelukt om soms twee tot drie Texelse monumenten per jaar te restaureren. Tussen 1982 en 2002 zijn er zo'n 33 monumenten door de stichting gerestaureerd. Nu kunnen we amper één restauratie per jaar uit voeren. In al die jaren is de subsidie nooit opgetrokken, terwijl de bouw kosten bijna verdubbeld zijn. Er is een boet die we willen doen. Daar zijn we al een jaar mee bezig We hebben de gemeente gevraagd om duidelijkheid over de eigen bijdrage. Maar we ho ren niets. We krijgen gewoon geen antwoord.' Volgens Engelvaart ver deelt de gemeente lokaal de overheidsbudgetten voor restaura ties en is er de afgelopen jaren veel geld naar de op het gemeentehuis zogenoemde kanjerprojecten ge gaan. Verder hebben de restauraties van kerken volgens de voorzitter veel van het beschikbare budget opge snoept. Per jaar is er ruim veertig duizend euro beschikbaar voor res tauraties van gemeentelijke monu menten; de helft daarvan is bestemd voor schapenboeten Amateurs 'Het is ons altijd nog gelukt om on der het maximum restauratiebedrag te blijven, maar nu lukt dat met meer', aldus Engelvaart die vanuit zijn inte resse voor monumentale panden het voorzitterschap bekleedt van de stichting Binnenkort hoopt Dorps herstel te kunnen aanvangen met de restauratie van de schapenboet van Hin aan de Hoornderweg. 'De boet is in het begin van de jaren tachtig al eens gerestaureerd, maar dat is toen met goed gebeurd. Er moet nu echt wat aan gedaan worden De stich ting voert overigens zelf geen restau raties uit. 'Het is met zo dat wij zelf op de vrije zaterdag in overall staan te klussen. Wi| organiseren het pro ces en motiveren de eigenaren van monumenten om toch vooral mee te werken aan herstel van hun monu ment. De uitvoering van een restauratieproject kun je het beste aan de bouwers overlaten. De be stuurders van de stichting Dorps herstel zijn in feite goedwillende ama teurs die met behulp van professionele adviseurs een heel eind komen om restauraties tot een goed einde te brengen.' Het 20-jarig jubi leum was voor het stichtingsbestuur ook een moment van bezinning op de toekomst 'We zijn geen actiegroep en zullen niet zo gauw met de vuist op tafel slaan, maar er nu moet wel iets gebeuren', stelt de voorzitter. Bestuurslid Cees Hin vult aan: 'Het liefst zouden we alle schapenboeten willen aankopen, maar dat is een beetje utopische gedachte, want ze staan altijd op het land van een boer. In de praktijk werkt dat dus niet. Bo vendien is het ook met goed om hon derd procent te subsidiëren omdat de betrokkenheid er dan niet is.' Prioriteiten Ambtenaar Jan Commijs, belast met de uitvoering van het gemeentelijke monumentenbeleid, wijst de kritiek van Engelvaart van de hand 'Je kunt met zeggen dat er niks gebeurt. Wij zijn wel degelijk bezig. De gemeen teraad heeft net 1.2 miljoen euro af getikt voor het behoud van de kerk torens op het eiland. Wel is het zo dat er prioriteiten gesteld moeten wor den. Niet het hele budget voor de monumenten gaat naar de Stichting Dorpsherstel. Er zijn ook particulieren die een beroep op dat potje kunnen doen.' Volgens Commiis probeert de gemeente ook bij de provincie extra geld los te peuteren voor monumen tenzorg. 'We hebben een aantal aan vragen ingediend bij de Dienst Lan delijk Gebied Die hebben subsidieregelingen voor gebieds gericht beleid.' Feestje Het was met alleen kommer en kwel bij het 20-jarig bestaan van de Stich ting Dorpsherstel Texel. Het jubileum vormde ook de directe aanleiding voor de ontwikkeling van een website met alle 282 monumenten op het ei land De mooi vormgegeven internet pagina, ontworpen door oud- Texelaar Bart Barnard, biedt informatie over een groot aantal van die monumentale panden. De bezoe ker kan op adres of trefwoord een bepaald monument zoeken. Verder kan op een kaartje een specifieke locatie worden aangeklikt, waarna meer informatie verschijnt over sta tus, leeftijd, bouwstijl en voor zover bekend geschiedenis. Ook is op de site informatie over de stichting terug te vinden. Dorpsherstel hoopt dat bezoekers van de website die meer informatie over bepaalde panden hebben, deze zullen doorgeven. Re gelmatig wordt de site ververst met nieuws over regelgeving en subsidie mogelijkheden, De website werd in gebruik gesteld door Wilma Eelman, een actief pleitbezorgster voor de stichting. Eigenlijk zou wethouder Nel Eelman de ingebruikstelling verrich ten, maar zij moest verstek laten gaan. Gelijk met de website werd ook een routeboekje langs monumenten op het eiland gepresenteerd. De bro chure bevat twee wandelroutes, een lange en een kortere, om en door Den Burg en een fietsroute in en om Den Hoorn, leder monument langs de route staat met foto vermeld en wordt uitvoerig beschreven. Het route boekje werd in samenwerking met WV Texel gemaakt en kost €1,50. Een bezoek aan de maandagmarkt is voor een Brabants gezin gister morgen op een teleurstelling uitgelo pen. Terwijl de aandacht van de ouders was gericht op een stalletje ging een onbekende aan de haal met hun foto- en videocamera's. De ap paratuur werd gestolen uit een tas aan de buggy waarin het kind zat. Met de diefstal is volgens de politie een bedrag van €1200,- gemoeid. De Stichting Dorpsherstel hoopt binnenkort Hoornderweg 10 te kunnen aanvangen. met de restauratie van de schapenboet aan (Foto Louis» van dor Sluis) Onder grote publieke belangstelling werd vrijdag de tweede ringsteek wedstrijd van het seizoen gehouden op de Loodssingel In Oudeschild. Er verschenen zeventien aanspan ningen aan de start en de strijd bleef spannend tot de vijfde ronde. Daarna werd wisselvallig gestoken. De eerste plaats ging naar Piet Beers en Michelle O'Neill. Voor de tweede plaats waren er drie kandidaten, maar Patricia Henstra wist met Gerard de Ridder in de barrage alle ringen te steken en beslag te leggen op de tweede plaats. Zowel de combinatie Erwin Brokken/ Claudia Keijzer, als Wiilem Goënga/ Marlt Visser miste de derde ring. Het reglement bepaalt dat dan de punten van de eerste omloop bepalend zijn. Daarmee werd de combinatie Goënga derde. De volgende wedstrijd vindt plaats op woensdag 23 juli om 19 00 uur op het terrein van Oosterend Present aan de Koningsweg. de eén is het begin van de (vakantie het sein om lekker te luieren, anderen benutten de agen om een centje bij te ver- 1. Voor de aankoop van die CD alzo lang wilden hebben, het uterspelletje of gewoon om te 1. Vele tieners steken dezer i de handen uit de mouwen. In termarkt, het horecabedrijf of in llenschuur. Zoals bij de familie r aan de Grensweg, waar op het moment dat de TC-fotograaf bin nenliep, tulpen van het soort Angelique van hun oude huiden wer den ontdaan. Volgens Fia Veeger is er deze zomer veel animo om bollen te pellen. 'Hier dichtbij enkele cam pings zitten we op een gunstige plek', doelt ze op een groepje jonge kam peerders. Een vader uit Groningen is met te beroerd om zijn dochter een handje te helpen. 'Ach, zo met z'n allen is het best gezellig.' Tijdens het werk worden de laatste camping nieuwtjes uitgewisseld. Maar ook Texelaars laten zich in de schuur van Veeger niet onbetuigd. Fia: 'We heb ben er zomaar veel meer dan andere jaren.' Zo goed als de gastvrouw over de groei van de tulpen is te spreken, zo ontevreden laat ze zich over de prijzen van de bollen uit. 'Vroeger gin gen de prijzen op en neer, maar nu is het één lange neergaande lijn.' club team, met dj F.R.A.N.K. en Andy Janssens, alias AJ Duncan jete Ryan), r dog Project tèrjam 2003'. Jekomst Dance Factory in De ■heeft donderdag twee opmer- dj's in huis. Het zijn de |cte dj's F.R.A.N.K. en Andy le"s, alias AJ Duncan (bekend n 1 makers van 'The t vs Sunclub - - het nummer dat —x op één staat in de Bene- 1 wordt aangeprezen als dé J™ van dit jaar. prtiaal is dat de twee dj's op een avond met elkaar plaatjes aan het draaien waren, waarbij ze bij toeval op 'Summerjam' stuitten. Ze mixten het met 'Fiesta de los tamborileros' van The Sunclub, met als resultaat 'Summerjam 2003', dat eerst als bootleg (illegaal opgenomen concert plaat) voor een hype zorgde in de Benelux Reden voor het tweetal om, nu officieel, een nieuwe mix te produ ceren. Deze is verschenen op vinyl. Zelfs dj's uit Frankrijk komen naar Nederland om de plaat te kopen. Vorige week verscheen het nummer ook op CD. De entree bedraagt don derdag €6,-, met Texelpas €3,-. DINSDAG 8 JULI 2003 Ingrid Uitgeest-Eelman uit De Koog is aan de Middelbare Tuinbouw school 'Wellant-College' in Rijnsburg geslaagd voor de opleidingen plantenteelt en bollenteelt. Tevens behaalde ze aan andere tuinbouw scholen de certificaten: selecteren bloembollen in het veld (Hoorn), prak tijkopleider (Alkmaar), het kweken van vaste planten (Aalsmeer) en bloembinden (Aalsmeer). Ze is werk zaam in het eigen bloembollenbedrijf aan de Maaikeduinweg en runt bloemenpluktum 'Annemoon' en een boerderijcamping. Mikel Knippenberg (22) is aan de Hogeschool van Amsterdam ge slaagd als ingenieur Stedenbouw/ Planologie. Hij vervolgt zijn studie in Delft. Martine de Wit is aan de TU Delft ge slaagd voor de opleiding bouw kunde, richting architectuur. Het afstudeerproject is te zien op www.dusdus.nl/urbaninteriors. De Internationale Dansgroep Texel verzorgt het hoofdprogramma op de eerste Hoornder Donderdag, die deze week wordt gehouden. De groep, die al veertig jaar bestaat, laat onder leiding van Wim de Bruin en Henk Janssen uiteenlopende dansen zien, van Russische tot Ierse en van Bulgaarse tot Latijns- Amerikaanse. De demonstratie op het pleintje voor de supermarkt van Goënga begint om 19.00 uur en duurt een kleine anderhalf uur. De kramenmarkt, met zo'n veertig standplaatsen één van de grootste op het eiland, gaat 's middags om 14.00 uur al van start. Daarnaast is er een zogenoemde Kattenbakmarkt Sommige eenden uit vijver aan de Elemert hebben het goed voor elkaar: zij hebben een privébad. In de tuin van de familie Van de Wetering, schuin tegenover de publieke vijver, staat sinds kort een klem 'vijverbadje'. Een niets vermoedende passant zou mis schien denken dat het om een gewoon kinderbadje gaat, maar mets is minder waar. Deze water partij is speciaal bestemd voor de eendenfamilie die sinds en kele weken in de tuin van de fa milie rondscharrelt. 'We ontdek ten dat een van de vijvereenden hier in de tuin onder de hortensia waarop particulieren zo vanuit de auto of vanaf een oud kleed spulle tjes mogen slijten. Wie z'n zolder heeft opgeruimd en een plaatsje wil zoeken, kan contact opnemen met marktmeester Leen Bouthoorn, tel. 319587. De Stichting Hoornder Donderdagen organiseert deze zomer acht mark ten. Deze hebben elk een ander hoofdthema. Die van 17 juli staat in het teken van het Texels kampioen schap schapenscheren en -melken, op 24 juli is er touwtrekken, op 7 au gustus showt de brandweer haar materieel, op 14 augustus is er ring steken, op de markt van 21 augustus treden het Smartlappenkoor en een countrydansgezelschap op en op 28 augustus verzorgt fanfarekorps DEK een concert. Jaarlijks hoogtepunt is de Landbouwdag, die wordt gehou den op 31 juli en om 10.00 uur begint. zat te broeden op achttien eieren. Daarvan zijn er veertien uitgeko men. Toen hebben we er maar een badje bijgezet, kunnen ze lekker zwemmen', vertelt Martien van de Wetering. Het privé-bad is voorzien van een heuse antislip- mat, zodat de jonge Kaapse eendjes gemakkelijk het water in en uit kunnen. Om te voorkomen dat de jonkies het doelwit wor den van hongerige reigers en meeuwen, is een beschermende parasol neergezet. De twaalf nog levende eendjes vormen inmid dels een ware publieksattractie. Dagelijks staan tientallen voorbij gangers even stil bij het bijzon dere schouwspel. Viscenter Waddenzee aan de Stenenplaats in Den Burg heeft een 4,5 gescoord bij de Haringtest van het Algemeen Dagblad. De vis- zaak kwam daarmee op de 31ste plaats in de lijst van 65 gecontro leerde viszaken. Volgens de keurmeester van de Rijks dienst voor de Keuring van Vee en Vlees vertoonden de hanngen van het Viscenter huid, schubben en vinnen, waardoor ze met lekker aten. 'Donker bloed geeft erg bittere smaak. Mogen we deze toch maar laten staan', al dus de keurmeester. Wie aan de ha ring van het Viscenter voorbij gaat, mist volgens hen niks. De smaak werd op een 6 beoordeeld, het eind cijfer was de 4,5. De bacteriologische gesteldheid was volgens de keurmeesters zeer goed. De vis was ook op temperatuur. Hij was zes graden, terwijl zeven graden als hoogste toegestane waarde wordt toegestaan. Eigenares Gea Ots kon gisteren nog niet reageren op de test. Zij was net terug van wegge weest en had nog geen tijd gehad om zich in de test te verdiepen. Het AD controleerde dit jaar twee zaken op Texel. De Texelse Visspecialist in Oudeschild eindigde met een 7 op de tiende plaats. De 23-jarige Mike de Bruijn is ge slaagd voorde HEAO-opleiding Ma nagement, Economie en Recht aan de hogeschool InHolland in Alkmaar. Hij legde de opleiding succesvol af in vier jaar en is nu werkzaam bij Vlieg veld Texel als assistent-havenmees ter. De gemeenteraad vergadert dinsdag (vanavond) vanaf 19.30 uur in het gemeentehuis in Den Burg. De verga dering is openbaar en wordt recht streeks uitgezonden via Radio Texel. De agenda luidt als volgt' 1. Opening en mededelingen 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling agenda 4. Vaststelling besluitenlijst 12 juni 5. Procedure huisvesting lange termijn OSG 6. Opheffing Redmer IJskaschool 7. Drank- en horecavergunning 8. Noodregeling kitesurfen 9. Multifunctionele huisvesting 10. Evaluatie Rol/Ral 11Verzoek bouwblok karting 12. Rioolegalisatiefonds 13. Gerealiseerde bezuiniging noodcamping 14 Huisvesting Muziek-en Dansschool Texel 15. Verantwoordingsverslag WIW 16. Omzetting rentepercentage onderhandse geldlening 17. Verplaaten bebouwde komgrenzen 18. Post onvoorziene uitgaven 19. Rondvraag 20. Sluiting Nu surfer Adriaan van Rijsselberge voor twee weken richting Italië is ver trokken om deel te nemen aan het wereldkampioenschap worden de windsurflessen op Dijkmanshuizen tijdelijk waargenomen door Eva van Zoonen. Beginners en gevorderden die graag les willen nemen kunnen contact opnemen met de kantine van Windsurfclub Texel, telefoon 318167. Ook houders van een Texelse Vakantiekaart zijn welkom. Te laat open Een caféhouder aan de Dorspsstraat in De Koog is door de politie op de vingers getikt. Agenten constateer den zaterdagmorgen omstreeks 4.15 uur dat er nog twee klanten in het café zaten. Beiden waren nog voor zien van een drankje. De exploitant kreeg een proces-verbaal. De jonge eendjes spartelen er lustig op los in hun privé-bad.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5