HEMA Horecaman wil itspraak rechter >ver drankbeleid Cjrocn Twartsjexelsin het TEXELSE H COURANT Munt betaalt aan speelplaats haven Oudeschild Schilderend Notoire geweldpleger in proeftijd de fout in neemt straat in gebruik met barbecue Raindance 3 boete van Keuringsdienst Rotterdammer opnieuw de cel in TEXELSE=$COlllUNT Jnder de pomp Kinderopvang Succesvolle draver Jongeren blijven weg van Texel Vletje bij Razende Bol in problemen 'Menu' tegen overtredingen Scouts weer op pad in De Koog Man met 157 pillen opgepakt Scooter rijdt met gang tegen auto GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11793 VRIJDAG 11 JULI 2003 -rschijrtt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 <yr*a IgirL jnth i» h* ijrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Kolder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 Advertenties voor de vakantiekrant van 25 juli kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 16 juli 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. te9efe*sani^ Westervverf 2 Uitgeest (NH) naast Bob's Party Palace Tel 0251 31 91 01 info@tonscholten.nl wwwtonscholten.nl BEZORGING DOOR HEEL NEDERLAND De organisatie Catalpa wil op korte termijn onderzoeken of op Texel be hoefte bestaat aan flexibeler kinder opvang. De stichting wil peilen of ouders die bijvoorbeeld in de horeca werken behoefte hebben aan andere opvangtijden dan nu worden gebo den door het kinderdagverblijf en de buitenschoolse opvang (BSO) Pagina 6 mochten toen hun bevindingen ver tellen tijdens het tweewekelijks Zomeroverleg tussen gemeente, horeca, politie en andere betrokke nen in De Koog. Dit jaar mogen de scouts bij de eindevaluatie van het seizoen hun voorstellen aan een breed publiek presenteren. Het Jongerenwerk heeft de meeste scoutplaatsen inmiddels vol. Nog met zo lang geleden droomde Nico van Heerwaarden van de Kogerweg bij Den Burg ervan dat hij met door hem gefokte dravers grote successen behaalde op internatio nale kampioenschappen Maar snel ler dan hij dacht is het volgende week zondag zo ver. Pagina 7 Het aantal jongeren dat vakantie viert op Texel is tot nu toe bedui dend lager dan vorig jaar. Dat bleek tijdens het eerste Zomeroverleg dat maandag weer werd gehouden in De Koog. Op kampeerterrein Kogerstrand van de RST was het aantal jongeren be gin juli fors lager dan in voorgaande jaren rond hetzelfde tijdstip. De taxi branche hoeft minder ritten te maken voor uitgaanspubliek. De horeca branche heeft eveneens gemerkt dat het rustig is. De omzetten van diverse bedrijven zijn achtergebleven bij de omzetten die een jaar geleden wer den gedraaid De ondernemers had den verwacht dit iaar gelijke omzet ten te maken. De politie en de dorpswachten viel op dat het met openbare orde beter is gesteld. Het voorseizoen verliep aanmerkelijk rus tiger dan een jaar geleden en het begin van het seizoen is rustig verlo pen. Ook was het aantal meldingen van overlast bij de gemeente en de politie lager dan vorig jaar. Alleen het laatste weekeind van juni vormde volgens de politie een uitzondenng vanwege enige vechtpartijen. Vol gens de politie is er wel meermalen sprake geweest van vernieling en vandalisme. Auto's waren meermalen het doelwit en er lag veel glas op straat. Volgens inwoners van De Koog is er bij de Brink en de Ruijslaan nog steeds forse overlast van lawaai en vernielingen. (Advertentie) (Advertentie) 100 uur taakstraf. In de periode daarna bedreigde en mishandelde hij opnieuw een jonge vrouw, waarvoor hij werd veroordeeld tot een jaar cel straf, waarvan een halfjaar voorwaar delijk. Nadat hij in februari was vrij gekomen, keerde hij terug naar het eiland, kreeg een relatie met een Texelse en trok, zoals hij al eerder had gedaan, bij haar in. Maar opnieuw ging het mis. Eind vorige maand deed de vrouw aangifte bij de politie over mishandeling en bedreiging. Eén en ander vond plaats tijdens zijn proef tijd. Vooruitlopend op zijn voor geleiding aan de rechter kan de man twee keer dertig dagen in verzekerde bewaring worden gehouden. Een vletje met drie opvarenden raakte dinsdagmiddag in problemen bij de Razende Bol. Een 5-koppig gezelschap had een tochtje naar de zandplaat gemaakt en terwijl vader met één van de kinderen op de Ra zende Bol wachtte, maakten drie anderen een tocht om het eiland. Het vletje werd echter getroffen door een motorstoring, waardoor het van de Razende Bol afdreef De bemanning van reddingboot De Christien uit Den Helder ontfermde zich over de motor boot en haar opvarenden. Die kregen daarbij assistentie van De Zalm, die vader en kind van de Razende Bol haalde en naar Den Helder bracht. Diverse horeca-ondernemers in De Koog gaan bordjes ophangen in hun zaak waarop komt te staan welke boetes bij welke overtredin gen worden uitgedeeld. Dat heeft de stichting Horecabe- langen De Koog afgelopen week be sloten. De horeca volgt daarmee een initiatief van de gemeente om bij de toegangen van de Dorpsstraat een 'menu' op te hangen met de hoogtes van boetes. De gemeente hoopt daarmee het aantal overtredingen terug te dringen. De horeca wil de bordjes ophangen bij de posters waarop al staat welke regels er zijn. 'Als het alleen bij de toegangen hangt, heb je de kans dat met iedereen het ziet', aldus voorzit ter Rem Stam van Horecabelangen De Koog. 'Als je het ook binnen op hangt, valt het meer op.' Een groep Texelse jongeren gaat de komende weekeinden opnieuw scouten in het uitgaansleven van De Koog. De eerste groep trekt morgenavond en zaterdag 19 juli het baddorp in. De tweede groep gaat op zaterdag 26 juli en zaterdag 2 augustus kijken hoe het uitgaansleven verloopt. De scouts, die op pad gaan namens het Jongerenwerk, stellen daarna zelf voorstellen op om het uitgaans- klimaat in het dorp te verbeteren. De voorstellen presenteren zij aan burge meester Geldorp en de politie Vorig jaar stuurde het Jongerenwerk voor het eerst scouts op pad. Die (AdvertentieJ Bij de handhaving in De Koog wordt dit seizoen prioriteit gegeven aan agressie, geweld, drugsdealen, glas en alcohol op straat, liederlijk gedrag, vernielingen en ongewenste intimitei ten. Dat hebben burgemeester Gel dorp, de districtsleiding van de poli tie en justitie met elkaar afgesproken. De Dorpsstraat, de taxistandplaats aan de Nikadel, de Brink en de Ruijslaan krijgen prioriteit bij het hou den van toezicht. Van vrijdag 18 juli tot en met zaterdag 16 augustus worden dagelijks dorps wachten ingezet in de badplaats. Op doordeweekse dagen lopen er vier dorpswachten rond en in de week einden zes. Discotheek De Metro laat van vanaf zaterdag 18 juli tot eind augustus elke zaterdagavond een borrelbus rijden naar De Cocksdorp en Den Burg De bussen vertrekken om 3.00 uur en eventueel om 3.30 uur. Vervoersbedrijf Connexxion wilde dit jaar met meer meewerken aan de borrelbus. de no deli|k. Dill loitant Paul van Dijk van efactory De Toekomst en café iSam in De Koog laat een boete lij vorige week heeft gekregen de Keuringsdienst van Waren ust voorkomen bij de rechter, xploitant wil graag een rech- jke uitspraak over het huidige ik- en horecabeleid. ca-ondernemers worden ervoor itwoordelijk gehouden als een lerjarige alcohol nuttigt in hun jenheden. OÓk als een minder- alcoholhoudende drank krijgt ien volwassene heeft gekocht, de horeca-ondernemer verant- Op die manier wordt het ie onmogelijk gemaakt', aldus Di|k, die afgelopen vrijdag een kreeg nadat de Keuringsdienst Waren een minderjarige in zijn op alcoholgebruik betrapte. 'Ik raag duidelijkheid, want dit kan il verder Ik ben benieuwd of er [rechter is die ook zo krom kan en.' insde wet mogen jongeren on- le zestien geen sterke drank en inken. Jongeren van zestien en ntien mogen wel bier drinken, geen sterke drank. Vanaf hun lende mogen jongeren wel alles p De Keuringsdienst van Wa- itroleert met enige regelmaat voorschriften Afgelopen vrij- «{iden meerdere horecagele- in De Koog bezocht. Van 'ft voel me behandeld als een toid Je bent bezig met een nelige disco en dan krijg je dit. hand van vijftien op een brom- /dl.dan krijgt de gemeente toch "een bekeuring omdat zij de weg en aangelegd waarover die mer rijdt. lijk heeft steun gekregen van ■meester Joke Geldorp. Tijdens Zomeroverleg dat afgelopen maandag werd gehouden in De Koog stelde zij dat de verantwoordelijkheid van alcoholgebruik door jongeren met eenzijdig bij horeca-onderne mers kan worden neergelegd. Zij wees erop dat ouders en de jonge ren zelf ook een verantwoordelijkheid hebben. Minister Hans Hoogervorst (Volksgezondheid) verliest volgens de burgemeester de werkelijkheid uit het oog door nu met plannen te komen om de handhaving richting horeca ondernemers te verhevigen en de boetes te verhogen. 'De minister zou zelf eens een kijkje moeten nemen in het uitgaansleven. Hij is van harte welkom op Texel.' Van Dijk kreeg zaterdag de gelegen heid om zijn kritiek kenbaar te maken aan de burgemeester en een officier van justitie uit Alkmaar die een rond leiding kregen. Dat was onderdeel van het zogeheten driehoeksoverleg dat de burgemeester, de districts leiding van de politie en een officier van justitie regelmatig met elkaar voeren. Van Dijk: 'Die officier wist ook niet goed wat hij moest zeggen over deze kwestie.' Voorkomen Volgens voorzitter Rein Stam van de stichting Horecabelangen De Koog kan een horeca-ondernemer met voorkomen dat minderjarigen alcohol nuttigen. 'Als het vol is, kun je het niet allemaal in de gaten houden. En ik weet van een ondernemer bij wie een meis|e van dertien een baccardi breezer wilde bestellen Het zou voor haar moeder zijn. Die man vraagt welke smaak het moet zijn en vervol gens vraagt die moeder dat aan dat kind. Die ondernemer besloot het daarop niet meer te verkopen, waarna hij ruzie kreeg met die klant. Zij was erbij, dus haar kind kon het iatie van een kinderspeel- sop de haven van Oudeschild i stap dichterbij nu Wadden- i Texel van Kop Munt, het maal Economisch Stimule- programma voor de Kop van d-Holland, een toezegging gekregen van €21.500,- aan die. De provincie Noord-Hol- ïad al eerder een gelijk be- f toegezegd zodat nu de helft e begrote kosten is gedekt, 'dere vijftig procent betalen ichting Waddenhaven Texel gemeente Texel. ns Kop Munt vergroot het pro- toeristische aantrekkelijkheid |l xel in het algemeen en die van h avengebied in het bijzonder, iatie van een kinderspeelplaats mt specifiek voor de water- oen toename van de aantrek- j zacht van de haven in Oude- j Daardoor zal naar verwachting de gemiddelde verblijfsduur toene men en het bezoek worden gestimu leerd, wat een positief effect heeft op werkgelegenheid en de eiland- economie.' Het bestuur van Wadden haven Texel is blij met de toezegging. Voorzitter Jook Nauta: 'Ook bij de realisatie van ons havengebouw is met succes een beroep gedaan op de fondsen van Kop Munt. Dankzij deze bijdragen zijn wij in staat extra kwaliteit te bieden. Kop Munt toont zich betrokken bij de economische ontwikkelingen op Texel en stimuleert ook daadwerkelijk met substantiële bijdragen.' Innovatief en educatief De kinderspeelplaats, die wordt aan gelegd in het gebied tussen het nieuwe havengebouw en de Com pagnie, onderscheidt zich volgens Nauta in meerdere opzichten van re guliere speeltuinen. 'Het project be- Lees verder pagina 5 Het duurde vier weken lan-jer dan de bedoeling was, maar het resultaat mag er zijn, concludeerden bewoners van het Schilderend over de her inrichting van hun straat die deze week is afgerond. Voor vertraging zorgde een meningsverschil tussen gemeente en NUON over een gas leiding die veel ondieper lag dan was voorzien, waardoor die eerst moest worden verlegd, alvorens de nieuwe bestrating kan worden aangebracht. Lees verder pagina 5 Naar nu is gebleken heeft de poli tie eind juni een 36-jarige Rotter dammer aangehouden die ervan verdacht wordt een 22-jarige Texelse vrouw te hebben mishan deld en bedreigd. De man is opge pakt en werd vorige week voor geleid aan de rechter-commissaris in Alkmaar, waarna hij in afwach ting van het vonnis van de recht bank dertig dagen in hechtenis is genomen. Het was niet de eerste keer dat de Rotterdammer een vrouw bedreigde en mishandelde. Op 4 juni 2001 kneep hij de hals dicht van een Texelse vrouw met wie hij indertijd een relatie had. waarna de relatie werd beëindigd. Toen hij haar een jaar later weer op Texel opzocht, en haar aantrof met een andere man, joeg hij die met een mes de woning uit en haalde het huis overhoop. Uit psy chologisch onderzoek bleek dat de man, die in het verleden ook al werd veroordeeld voor rijden onder in vloed, diefstal en mishandeling, 'ver minderd toerekeningsvatbaar' was De rechter veroordeelde de Rotter dammer tot een half jaar celstraf en fQenwoordig krijg /e in de pas bier als je een pols- Va laat zien. peger moest /e gewoon voor betalen. Bij een botsing op de Postweg tus sen een scooterbestuurder en een automobilist gisteren kort na het mid daguur is een 16-jarige Cocksdorper gewond geraakt. Hij reed volgens getuigen met een behoorlijke gang over het fietspad, toen de automobi list, een 56-jarige man uit Doetin- chem, vanaf een erf de Postweg op wilde rijden. De bestuurder kon niet tijdig stoppen, waardoor de scooter op de motorkap botste. Daarbij werd de jongen gelanceerd en kwam een meter of twintig verder op de grond terecht. Hij liep daarbij een flinke beenwond op en moest per ambu lance naar het ziekenhuis in Den Hel der worden overgebracht De politie heeft de scooter voor onderzoek meegenomen Oplettende burgers tipten de poli tie maandagmiddag over een ver dachte man die aan de Badweg in De Koog mogelijk XTC-pillen te koop aanbood. Aan de hand van het duidelijke signalement kon de politie de man later aanhouden op de Pontweg nabij de rotonde van Den Burg. Bij de aanhouding bleek de 38-jarige drugsverslaafde uit Schagen 157 bruine, blauwe en roze pillen bij zich te hebben. De verdachte verklaarde dat 25 pillen een medicijn waren voor zichzelf, 31 pillen was XTC en de ove rige 101 roze pillen was een soort 'lovedrug De man ontkent pillen te hebben verkocht. Alle tabletten zijn in beslag genomen en zullen worden onderzocht. De aangehouden Scha- genaar is in verband met het verdere onderzoek als verdachte van overtre ding van de Opiumwet ingesloten. De planning liep in het honderd, de volgorde van werken moest worden gewijzigd en het gronddepot ver plaatst. Wie er voor de extra kosten opdraait wordt nog uitgezocht. Daar hadden de bewoners die woensdag avond op het nieuwe plaveisel een buurtbarbecue hielden geen bood schap aan. Ze toonden zich tevreden over het resultaat, voelen zich verlost van de schaduw die de hoge iepen veroorzaakten en worden niet langer gehinderd door de werkzaamheden. Het was voor het eerst dat de buurt zich zo massaal bijeenschaarde. 'Wist je dat er hier mensen wonen die elkaar met eens kennen. Daar komt nu dus verandering in. Ik hoop dat we hier een jaarlijkse traditie van kunnen maken', vertelde initiatiefnemer Dirk Haker. De buurt kijkt dezer dagen vol spanning uit naar het gedrag van de verkeersdeelnemers Fietsers rijden voortaan over de roze stroken aan weerskanten van de weg, van passe rende automobilisten wordt verwacht dat ze zich ook na het passeren van de slinger bij de ingang van het dorp aan de voorgeschreven snelheid hou den. Voor wandelaars zijn er aan beide kanten aparte voetpaden. Het Schilderend oogt nu nog kaal. maar als de groenvoorzieningen over enige tijd zijn aangebracht, moet dat veran deren (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1