Texelse jongeren geven voorlichting anpassingen bij parkeerterrein AH WST reageert niet op bod gemeente Speelplaats Geslaagd Samen met campagne Brijder 'OSG blijven zien als kanjerproject' TEXELSE 5 COURANT Een dagje tussen paal 15 en 17 Trouwambtenaar Tennistoernooi Alcohol jeugd Drieduizend zeehonden in Waddenzee 0 OPEL DEALER RENTENAAR Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. tfWfijcjKji WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG VERVOLG VAN PAGINA 1 staat uit twee onderdelen. Het eerste omvat spelelementen voor met name jonge kinderen. De spelelementen bevatten natuurkundige en nautische constructies die voor kleinere kinde ren niet alleen een hoge attractie waarde bezitten maar tevens een avontuurlijk en leerzaam karakter hebben. Het tweede deel is voor kin deren van tien tot twintig jaar en be staat uit nautische en cultuurhisto rische elementen, afgeleid van de VOC-tijd op Texel en de fortificaties rond Oudeschild. Naast actie en avontuur is er ook aandacht voor de geschiedenis rond de Rede van Texel. Op deze wijze wordt speels aansluiting gezocht bij de belangrijke historische exposities op dit gebied in het nabijgelegen Maritiem- en Juttersmuseum. Water zal in het speelgebied ook een rol spelen. Het geheel zal het karakter krijgen van een Nautisch Kwartier en als zodanig ook worden gepresenteerd.' De kinderspeelplaats maakt deel uit van de tweede fase ontwikkeling Havengebied Oudeschild. De ge meente Texel beoogt hiermee kwali teit en aantrekkelijkheid van het havengebied te vergroten, zodat de haven zich ontwikkelt tot een bijzon dere toeristische trekpleister. Het kinderspeelgebied is één van de vijf deelplannen in het havengebied die een breed samengestelde werkgroep onder regie van de gemeente heeft voorbereid Het is de bedoeling dat de speelplaats, waarvoor nog een aantal bijdrage nodig zijn, vóór aan vang van het seizoen 2004 is gerea liseerd. omkering van de rijrichting in de Binsbergenstraat en de Brouwerstraat wil de gemeente ervoor zorgen dat zich geen opeenho- i meer voordoen aan het eind van de Wilhelminalaan. (Foto Jeroen van Hottum) rdo de Graaf (22) heeft zijn op- gCommerciële Economie aan iogeschool INHOLL4ND te succesvol afgerond. Hij gaat ssconomie studeren aan de ■Sat van Tilburg. 3-jarige Maurits Bakker (van is geslaagd aan het Instituut Autobranche Management e Driebergen. Texelse jongeren gaan zaterdag 26 juli in de Dorpsstraat in De Koog voorlichting geven over de gevol gen van alcohol. Zij doen dat tege lijkertijd met een jongerenteam van de Brijder stichting dat van vrij dag 25 tot dinsdag 29 juli op het eiland is voor een campagne tegen alcoholmisbruik. Het initiatief om Texelse jongeren bij de voorlichters van de Brijder aan te sluiten, komt van het Jongerenwerk. Bedoeling is dat de Texelse voor lichters zich vooral richten op andere Texelse jongeren die aan het stappen zijn. Op vrijdagavond krijgen de Texelse voorlichters in jeugdherberg Panorama anderhalf uur training van de Brijder en ze dineren samen met de overkantse voorlichters. Op zater dagavond gaan ze van 20.30 tot 22.30 uur de Dorpsstraat in. Het jongerenteam van de Brijder richt zich vier dagen lang op vakantievier ende jongeren. Met behulp van voorlichtingsmateriaal van het Neder lands Instituut van Gezondheids bevordering en Ziektepreventie (NIGZ) wijzen zij jongeren op de risi co's van teveel drinken. Ze hebben kennisquizkaarten bij zich, con dooms met de opdruk 'doe maar fris, ik moet nog vrijen' en natte Kranten, waarin testen, tips en sterke (drank)verhalen staan. Thema is 'de kater komt later'. De voorlichting van de Brijder op Texel is onderdeel van een alcoholcampagne die langs de gehele kust, in Friesland en op enkele jongerenmanifestaties wordt ge voerd Er komen tien jongeren naar het eiland, van wie twee Duitse voor lichters om contact te leggen met Duitse jongeren. De Brijder had oorspronkelijk acht dagen naar het eiland willen komen, maar burgemeester en wethouders besloten vorig jaar dat het beter was de jaarlijkse bijdrage voor de alcohol campagne aan Texelse projecten te besteden. Met dat geld werden dit jaar de cursussen verantwoord alcoholgebruik en omgaan met pu bers gegeven op Texel. In het najaar wordt er ook op de OSG nog aan dacht besteed aan alcohol. Texelse jongeren die mee willen doen aan de voorlichting op zaterdag 26 juli kun nen zich aanmelden bij jongeren werkster Carla Schrama, tel. 314445 of 310485. omdraaien van het één- iogsverkeer in de Binsber- traat en de Brouwerstraat in gurg wordt enkele weken uit- ,|d. Burgemeester en wethou- vinden dat de motivering voor voornemen eerst nog eens .lijk moet worden gepubli- j voor omwonenden. college wil het eénrichtings- er omdraaien, zodat het verkeer pde Wilhelminalaan rijdt beter ,vegkomen Sinds het nieuwe lerterrein tegen Albert Heijn in uk is genomen, hoopt regelma- rkeer op bij de overgang van de Immalaan naar het parkeerter- Automobilisten die met weten dat ze over het parkeerterrein moe ten rijden om op de Waalderstraat te komen, krijgen op het parkeerterrein soms het gevoel dat ze verkeerd zijn gereden. Door het mogelijk te maken om vanaf de Wilhelminalaan door de Bins bergenstraat of de Brouwerstraat richting de Berhardlaan te rijden, ho pen burgemeester en wethouders opstoppingen te voorkomen. Tijdens de aanleg van het nieuwe parkeerter rein was de rijrichting in de Binsbergenstraat al een paar weken omgedraaid. De gemeente erkent dat het risico bestaat dat er vanuit de Wilhelminalaan een sluiproute naar de Bernhardlaan ontstaat. Aanvanke lijk had de gemeente de rijrichting dezer dagen willen omdraaien Als de drukte van het hoogseizoen is geluwd, gaat de gemeente het par keerterrein deels aanpassen. Volgens een woordvoerder moet er één rond- rijrichting voor auto's ontstaan Daar voor wordt de entree aan de Waalder straat meer richting Sonnevanck verschoven en er worden een paar parkeerplaatsen omgewisseld. 'Het is toch logischer als er één richting is.' Met pijlen op de grond wordt aange geven in welke richting de automo bilist moet ri|den. GroenLmks had er tijdens raads- en commissie vergadering al enkele malen op aan gedrongen om op korte termijn wat te doen aan het park erterrein. De huisvesting van de OSG moet als een kanjerproject bezien blijven worden. Dat stelden PvdA, D66 en GroenLinks tijdens de raads vergadering. De partijen waren niet gelukkig met de formulering van een voorstel van het college waarin een tijdpad voor behandeling van de plannen van de OSG is beschreven. Burgemeester en wethouders schrijven de plannen te bekijken volgens de onderwijs- huisvestingsverordenmg. Daarin staat beschreven op welke investe ringen een school volgens het gelijkheidsbeginsel om de zoveel tijd recht heeft. De scholengemeenschap heeft bureau DHV uit Amersfoort plannen laten ontwikkelen voor ver bouw en nieuwbouw om een einde te maken aan het oplopend ruimte tekort. Roelie Bakker (Texels Belang) herin nerde aan de commissievergadering Welzijn van woensdag 18 juni, waarin een meerderheid van de partijen had gezegd dat de financiering moet wor den aangepast aan de behoefte van de OSG. Het gelijkheidsbeginsel zou geen belemmering mogen zijn. 'Er is toen gesteld dat het gelijkheids beginsel als leidraad moet dienen en dat er de mogelijkheid moet zijn om er vanaf te wijken.' Burgemeester Joke Geldorp (vervan gend wethouder onderwijs) zei dat ze de wens van de partijen had gehoord. 'U verwacht productie van het col lege en daar zullen wij aan voldoen.' Volgens het tijdpad worden de plan nen van DHV in september bespro ken door burgemeester en wethou ders, waarna zij een voorstel maken dat op woensdag 22 oktober wordt besproken in de commissie Welzijn en op dinsdag 11 november in de raadsvergadering. De partijen gingen akkoord met die tijdsplanning. 3 Trap (21) uit Oosterend is igdaan de NHTV Internationale school Breda voor de afstu- chtmg Management Uitgaand me en Reisorganisatie. Ze lede afstudeerspecialisatie Be- [ommumcatie. Momenteel is zij aam bij VW Texel op de afde- 'omotie/Marketing. stiaan B. de Graaf (20) heeft de [catie Monteur GWW-machines 3 te bereiken. Dit geschiedde etSOMA-college te Harderwijk, staan leert door voor uitvoerder grond- water- en wegenbouw- en Pijlman (23) is aan de Hoge- 3' Haarlem afgestudeerd in de el Pedagogische Hulpverlening, "erkzaam in de jeugdinrichting Uï«e Uoyd te Amsterdam. fexelaar Stefan Halsema (23) is e Hogeschool Rens en Rens in sum geslaagd als Ingenieur 'unica Hij studeert verder voor 'aster-diploma aan de Umversi- tente. VRIJDAG 11 JULI 2003 RNTDON GOE&© ||- of - o"5 De Welzijnsstichting Texel (WST) heeft nog niet gereageerd op het bod van de gemeente om d'Ouwe Ulo aan te kopen. De WST wil dat er eerst een oplossing komt voor de personeelsleden die het ge bouw aan de Wilhelminalaan behe- De WST had uiterlijk gisteren moeten reageren op het bod. Ze had daar voor een maand de tijd, nadat de ge meenteraad op 12 juni akkoord was gegaan met de aankoop van d'Ouwe Ulo. De WST en de gemeente zijn er echter nog niet over uit wat er met de beheerders moet gebeuren. Het col lege heeft al laten weten dat dat niet haar verantwoordelijkheid is De WST wil echter dat toch eerst voor het personeel een oplossing wcrdt be dacht. 'En dan pas kan de verkoop aan de orde komen', aldus voorzitter Ruud Nooij van de WST. 'Voor de zuiverheid willen we het in die volg orde afhandelen. De Welzijnsstichting is niet zo kapitaalkrachtig dat we dat zelf kunnen opvangen.' Twee weken geleden hebben de gemeente en de WST met elkaar de opties besproken. Oplossingen zijn er nog niet. Nooij hoopt volgende week een bestuurs vergadering bijeen te kunnen roepen, zodat er weer verder kan worden gepraat. Doordat de WST nog met heeft ge reageerd, is er ook nog geen voort- De gemeente en de WST zijn het nog met met elkaar eens over de overdracht van d'Ouwe UlO. (Foto Jeroen van Hottum) gang in het geschil tussen beiden over de verkoopprijs. De gemeente kan d'Ouwe Ulo kopen voor het sym bolische bedrag van €1,-. Daarnaast moet ze betalen voor de investerin gen die de WST de afgelopen jaren heeft gedaan in het pand. Volgens een berekening van de gemeente gaat het om €50.000,-. Volgens de WST gaat het om €107.500,-. Als beiden er niet uitkomen, volgt er bin dende arbitrage. Dat kan volgens een woordvoerder van de gemeente ook nog met worden opgestart, zolang er niet is gereageerd De situatie is lastig voor de Muziek- en Dansschool. Dinsdagavond be sloot de gemeenteraad €55.000,- beschikbaar te stellen om d'Ouwe Ulo voor de komende vijf jaar ge schikt te maken voor muziek- en dansonderwijs. De investeringen kunnen echter pas worden gedaan als de gemeente eigenaar is van d'Ouwe Ulo. Nooij: 'Het is ons duide lijk dat de muziekschool er aan de slag moet kunnen gaan Dat willen we ook zeker met traineren, maar wij wil len ook een goede oplossing voor ons personeel Een trouwambtenaar uit de ge meente De Bilt wordt op zaterdag 6 september voor één dag trouw ambtenaar op Texel. Het college heeft daarmee ingestemd. De man is gevraagd door het bruidspaar, met wie hij goed bevriend is. Burgemees ter en wethouders bepaalden vorige maand dat het aantal gelegenheids trouwambtenaren zou worden inge perkt. Alleen gemeenteraadsleden en mensen die elders ambtenaar bij de burgerlijke stand zijn, komen nog in aanmerking. De man uit De Bilt vol doet aan de laatste voorwaarde. VERVOLG VAN PAGINA 1 Op de banen achter het Eierlandsche Huis, klimpstraat 33 in De Cocksdorp tel 0222 316507 wordt van 26 juli tot en met 3 augustus een recreatief tennistoernooi gehouden. Inschrijven kan in de onderdelen: dames enkel, heren enkel, dames dubbel, heren dubbel en gemengd dubbel De maximale sterkte is vijf. De uiterste inschrijfdatum is 23 juli, de kosten bedragen €9,00 p p.voor enkelspel en €7,00 p.p. voor dubbelspel Ruim drieduizend zeehonden in het Nederlands deel van de Wad denzee hebben de virusuitbraak van vorig jaar overleefd. Bij haar jaarlijkse juni-telling in de Wadden zee heeft onderzoeksbureau Alterra 2345 robben geteld. Het onderzoeksbureau heeft op ba sis daarvan berekend dat er momen teel zo'n 3200 zeehonden moeten zijn. Tijdens zo'n vlucht zijn ze nooit allemaal zichtbaar', aldus zeehon- dendeskundige Peter Reijnders van Alterra. Uit de telling blijkt dat, zoals ver wacht, iets meer dan de helft van de zeehonden vorig jaar om het leven is gekomen door het virus. 'Er zijn nu ongeveer evenveel zeehonden als in 1999. Dat betekent dat we vier jaar zijn teruggeworpen Volgens Reijnders duurt het vier tot vijf jaar voor het niveau van 2002 weer is bereikt. De vooruitzichten zijn vol gens hem goed. 'Het geboortecijfer is net als in andere jaren normaal gebleven. En de omvang van de po pulatie is op een hoger niveau geble ven.' Na de vorige virusuitbraak in 1988 leefden er naar schattingen nog maar enkele honderden zeehonden in de Waddenzee. Zeehondencrèche Pieterburen had eind mei bekendgemaakt dat zij bij een observatievlucht slechts 1200 gewone zeehonden hadden geteld. Reijnders wijst erop dat juni een be tere maand is om te tellen. 'Dat we ten we uit de vijfentwintig jaar erva ring die we nu hebben met dit werk.' In augustus telt Alterra de zeehonden nog een keer. Oosterend, S 318000, www.opelrentenaar.nl volgens haar gerust drinken. Maar hij zou dan toch verantwoordelijk blij ven.' Alternatieven voor het probleem zijn volgens Stam onderling nog niet bedacht. 'Maar er moet wel iets wor den bedacht. Maar kijk, als je willens en wetens alcohol schenkt aan min derjarigen en je wordt gepakt, dan ben je, om het op zijn hollands te zeggen, gewoon de lui. En terecht in zo'n geval.' Hoeveel Texelse horeca-onderne- mers vrijdagavond werden gecontro leerd door de Keuringsdienst van Waren is niet bekend. Een woord voerder kon alleen melden dat er te gelijkertijd zowel in Nijmegen, Renesse en op Texel controles waren geweest. De controleurs letten daar bij op leeftijdsgrenzen, vergunningen en sociale hygiene. Van Dijk stoort zich er aan dat dergelijke controles vaak worden gehouden op drukke avonden. 'Deze keer is het de Keuringsdienst, maar volgende week is het het GAK of de brandweer die je aandacht vraagt, terwijl ik op zulke avonden wel wat anders te doen heb. Ik heb al voorgesteld om op zaterdagochtend om 10.15 uur een spreekuur te houden. Dan heb je er alle tijd voor Deze zomer kan nu al niet meer stuk. Want Opel heeft weer XXL Summer Sale. En dat betekent dat u nu een nieuwe Opel uit voorraad kunt kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga dus snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment om toe te slaan.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5