6 m Catalpa wil mogelijkheden flexibele opvang onderzoeken Doek gevallen voor Redmer IJskaschool Geknipt TEXELSE COURANT Snelle tijden in strandloop Interim voor Grondgebied Concours hippique van 'Tussen Wad en Duin' Texelstroom geziene gast bij DelfSail Mm"**'' Bezwaar CDA tegen kosten noodcamping Kl islsl bfl Tesseltoernooi zondag van start Alice Blom niet in Oranje 'Stop met schapentellei Drukke tijden voor Texeltruck VRIJDAG 11 JULI 2003 De leidsters, poserend tussen de BSO-kinderenhebben tal van activiteiten bedacht om invulling te geven aan de thema's. (Foto Louttt ran dar Skits) De organisatie Catalpa wil op korte termijn onderzoeken of op Texel behoefte bestaat aan flexibeler kinderopvang. De stichting wil pei len of ouders die bijvoorbeeld in de horeca werken behoefte hebben aan andere opvangtijden dan nu worden geboden door het kinder dagverblijf en de buitenschoolse opvang (BSO). Indien er bijvoor beeld behoefte bestaat aan kinder opvang tot 22.00 uur 's avonds en daar is voldoende animo voor, dan zou dat wellicht mogelijk worden. Dat geldt ook voor een vroegere openstelling in de ochtend. Volgens vestigingsmanager Nel Pijl man zal niet alleen contact worden gezocht met bedrijven uit de toens- tische sector, maar zullen ook orga nisaties als het verpleeghuis worden aangeschreven. Eigenlijk zou het on derzoek al dit jaar worden opgestart, maar de perikelen rond de peuter speelzalen legden een groot beslag op de Texelse Catalpa-medewerkers. Volgens Pijlman heeft Catalpa elders in het land diverse proefproiecten lo pen met flexibele opvang. Vooruitlo pend op die mogelijke ingrijpende veranderingen heeft de buiten schoolse opvang de werkwijze enigs zins veranderd. Sinds het begin van de zomervakantie wordt in de BSO, waar kinderen van vier tot circa twaalf jaar buiten schooltijd worden opge vangen. gewerkt met themaweken De leidsters, Meike Schuringa, llonka Gmelich en Claudia Teerenstra. be denken zelf een thema waaraan da gelijks op een andere manier invulling wordt gegeven. Zo is er een mdianen- week, een sportweek en een strand- week. In de strandweek worden bij voorbeeld strandtasjes gemaakt en waterspelletjes gedaan. Het is de be doeling dat ook ouders die anders geen gebruik maken van de BSO. nu hun kind wel af en toe kunnen bren gen. 'Het overzicht met de thema- weken is ruim van tevoren bekend. Als ouders denken, goh dat is een leuke activiteit voor mijn kind, kunnen zij voor die week of een bepaalde dagactiviteit inschrijven', licht Pi|lman toe De organisatie hoopt dat de the ma's de aantrekkingskracht van de BSO kunnen vergroten en zo de ex ploitatie kunnen verbeteren. In de buitenschoolse opvang is plaats voor veertig kinderen per dag. 'Dat halen we gelukkig niet, want dan zou het erg vol worden. Maar er zijn dagen dat het erg rustig is. Daar zouden best wat kinderen bij kunnen.' Maan dag, en dinsdag en donderdag zijn de drukst bezette dagen. Dan lopen er zo'n twintig kinderen rond in 't Zwin, het gebouw van Catalpa aan de Slingerweg. Op vrijdag zijn dat er slechts zes. Verder moeten de thema's de leid sters een handvat geven voor de in vulling van de dagen. 'Ze hebben nu vaak het idee dat ze altijd met de kin deren op pad moeten om wat leuks te doen, maar met die thema's kun je ook heel leuke activiteiten bedenken die je gewoon hier kunt doen. Het hoeft vaak niet zo ingewikkeld. Kin deren vinden een gek spelletje of zo ook leuk.' Peuterspeelzaal De twee ruimtes van de buiten schoolse opvang worden per half augustus dubbel benut. Dan is ook de peuterspeelzaal van Den Burg, Spelemaer, er gehuisvest. Eind juni, bij de aanvang van de vakantie wer den alle spullen verhuisd uit het knusse zaaltje in d'Ouwe Ulo naar het nieuwe onderkomen aan de Slinger weg. De combinatie is goed mogelijk omdat de BSO geopend is als de peuterzaal dicht is. "De leidsters von den het wel jammer, omdat het oude zaaltje erg gezellig was met veel leuke hoekjes. Aan de andere kant zijn er nu twee aparte ruimtes, dus heeft elke groep zijn eigen onderkomen. Dat is een voordeel. Veel ouders von den het nogal druk dat de twee groe pen in dezelfde ruimte zaten Het zal gerust wennen zijn voor alle partijen. Ze moeten nu rekening met elkaar houden en overleg plegen. We heb ben besloten dat alle spullen geza menlijk worden gebruikt, dus dat vergt enige aanpassing.' Die houden vooral verband met klein speelgoed dat niet in handen mag vallen van peuterties. Volgens Pijlman hebben de leidsters er veel zin in. 'Dat zag je al met de verhuizing. We hebben dat niet uitbesteed vanwege de kosten, maar iedereen heeft zijn schouders eronder gezet en het is uitstekend verlopen.' Het buitenterrein is even eens aangepast voor gezamenlijk gebruik. Naast 't Zwin is inmiddels een aparte parkeerplaats gereali seerd voor bezoekers van de BSO en de peuterspeelzaal en er is een aparte opgang gemaakt. 'Er komt nog een bord bij om duidelijk te ma ken dat de BSO en Spelemaer via die ingang te bereiken zijn. Nu lopen ouders nog vaak door het kinderdag verblijf. Dat werkt storend.' Hoewel de overige peuterspeelzalen op 11 augustus weer beginnen, is Spelemaer dan nog dicht. 'Op 11 en 12 augustus zijn we gesloten en wor den de ruimtes samen met de mei den van de BSO heringericht.' Op 13 augustus is de feestelijke opening. De BSO vierde maandag al een eigen feestje. Toen werd het jaarlijkse Zomerfeest gehouden. Met stralend weer genoten tientallen kinderen en ouders van een goed georganiseerde barbecue, passend in het thema van deze week: Amerika. Bij strandpaviljoen Paal 28 eindigde Peter ter Burg uit Julianadorp in zijn laatste wedstrijd als senior als eerste in de eerste strandloop van het sei zoen van Atletiekvereniging Texel. Na vier kilometer duldde hij Robert Bak ker nog naast zich, maar op de finish had hij een voorsprong van 32 secon den. Zijn eindtijd was 29 minuten en 7 seconden. Snelste veteraan werd Pierre Bonnet, die 32 mm 39 sec liet noteren. Ook op de 4 kilometer wer den snelle tijden gelopen. Winnaar hier was Luuk Nissen uit Tilburg met een tijd van 13 min 23 sec. Erik Bak ker werd, net als zijn broer, tweede in 14 min 8 sec. Eerste vrouw werd Hanneke Lemstra in 17 min 29 sec. Bij de jeugd werd een felle strijd ge leverd Bij de jongens tot en met 12 jaar won Dean Salwegter uit Dordrecht in 4 min 35 sec, bij de meisjes Louise Taagen uit Groningen (4 min 55 sec). Alle uitslagen zijn te Paul Mekking uit Delft is aangesteld als nieuwe interim-manager van de sector Grondgebied van de gemeen te. Hij volgt sectorhoofd Annemiek Unk op die gemeentesecretaris is geworden in het Zeeuwse Kapelle. Mekking moet het veranderings proces. dat eind 2001 onder Unk is begonnen, afronden. Bij dat proces zijn de voormalige sectoren Ruimte Wonen en Gemeentewerken samen gevoegd tot de nieuwe sector Grond gebied die begin maart officieel van start is gegaan. Mekking, interim manager van beroep, blijft aan tot 1 mei 2004. De vier afdelingshoofden van de sector nemen eveneens een deel van het sectorwerk waar. vinden op www.avtexel.net. De vol gende wedstrijd is de crossloop bij paal 21 op zondag 13 juli Deze wed strijd begint om 10.30 uur. «M6ftSF Het doek is definitief gevallen voor de Redmer IJskaschool. De ge meenteraad heeft dinsdagavond unaniem ingestemd met het voor stel om de school per 1 augustus op te heffen. Daarmee komt een eind aan het onderwijs in De Waal. Wat er gaat gebeuren met de leeg staande schoolruimte in dorpshuis De Wielewaal is nog niet bekend. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het echter met de be doeling dat de school leeg blijft staan De vijf personeelsleden van de IJskaschool worden volgend school jaar verdeeld over andere scholen op het eiland. Het ministerie van Onder wijs betaalt tot 1 augustus 2004 hun salariskosten. De gemeente ver wacht dat ze vóór 1 augustus 2004 via natuurli|k verloop kunnen worden ingepast in de bestaande formatie plaatsen op de basisscholen, mede omdat op 1 januari 2004 twee leer krachten met pensioen gaan. Door dat de extra tie's moesten worden verdeeld, is een aantal tijdelijke con tracten niet verlengd voor volgend schooljaar. Jan Meendering, de laat ste directeur van de Redmer IJskaschool. wordt leerkracht op de Thijsseschool. Na het dichtgaan van de IJskaschool bleef hij aanvankelijk directeur op de Daalderschool in Oosterend, totdat er een conflict ont stond tussen hem en andere perso neelsleden. De Redmer IJskaschool doorliep de afgelopen jaren diverse moeilijke si tuaties vanwege het lage aantal leer lingen. Dat leidde in oktober 1999 al tot sluiting, nadat het aantal kinderen onder de twintig was gezakt. In maart 2000 ging de school weer open voor de kinderen van de asielzoekers op aanvullende opvang Noorderbuur!. De sluiting daarvan was de definitieve nekslag voor de Waalder school. Alle kinderen gingen naar de overkant, waardoor de school sinds april leeg stond. D66 en inwoonster Miriam Maas uit De Waal ondernamen daarna nog pogingen om de school een doorstart te laten maken, maar dat had geen resultaat. Voor een motie die D66 in diende om de school open te hou den, was geen politieke meerderheid te vinden. Burgemeester en wethou ders toonden aan de hand van bevolkingscijfers aan dat in De Waal te weinig jonge kinderen zijn om het voortbestaan te verzekeren. Onder ouders was ook weinig animo om oudere kinderen van een school el ders terug te laten gaan naar de Redmer IJskaschool. Mirjam Maas, die een actie voerde in het dorp, kreeg veertien mondelinge toezeg gingen van ouders die hun kind wel terug wilden halen De dorps commissie zag er ook weinig heil in om de school open te houden. Het concours hippique van Texelse menvereniging 'Tussen Wad en Duin', dat vorig jaar wegens mkz moest worden afgelast, gaat dit jaar wel door. Er is bij manege Akenburg een gevarieerd pro gramma te zien komende zondag. De nadruk ligt op de show rubrieken (de paarden die zich extra laten zien in tuig), terwijl tóch alle disciplines vertegenwoordigd zijn. De menvereniging heeft veel andere eilandclubs bij het concours hippique betrokken. Zo wordt er na de opening en de limietklasse een kür op muziek gehouden door stal Rozenburg. Ver volgens treden de Eilandschutters aan voor een demonstratie. Later op de dag geven De Kleppertjes en De Waddenruiters een springshow weg en komen ook de motorrijders van de MAB in actie voor een demonstratie. Uiteraard draait het concours hippique om de paarden en pony's. De organisatie heeft ervoor gezorgd dat ieder lid van de vereniging aan zijn trekken komt. Diverse paarden rassen zijn vertegenwoordigd. 'We laten zo zien dat we onze leden waar deren. ledereen is belangrijk', zegt medeorganisator Henk Spigt. Zo ko men de Friezen voor de showwagen, Peter ter Burg op weg naar zijn overwinning Loodsbotter Texelstroom blijkt een graag geziene gast op DelfSail 2003, het jaarlijks terugkerende zeilevenement dat momenteel wordt gehouden. 'We werden zeer gastvrij onthaald, de loodsbotter wordt hier echt in haar waarde er kend', meldt schipper Peter Lock verheugd. De Texelstroom is in Delfzijl op uitno diging van de organisatie. Die uitno diging is volgens Lock te danken aan Jos Engelvaart. 'Op het houten dek na is het schip volledig gerestau reerd', zegt Fridt Blanken, voorzitter van de stichting Behoud Loods- vaartuig Texelstroom. 'Dat dek komt er van de winter in. De rest is erg pro fessioneel gedaan door een aantal enthousiaste mensen. De Texel stroom voldoet nu aan alle eisen en mag op alle zeeèn varen.' Niet ieder een komt aan boord van de voorma lige loodsbotter. 'Voor mensen die lekker in de zon willen zitten met een biertje zijn er andere schepen. De Texelstroom is er voor mensen die geïnteresseerd zijn in historie, zeil vaart, natuur, ecologie in de zee. Het is een wat Spartaanse omgeving om te zeilen.' Maandag vertrok de Texelstroom vanuit Oudeschild richting het Groningse Delfzijl. Daar kwam de Noordzeebotter na wat zeilpogingen boven de waddeneilanden op dinsdagochtend aan. Aan boord be vinden zich volgens Lock twaalf 'enthousiastelingen' die hebben ge holpen met de restauratie van de Texelstroom of zich op een andere manier dienstbaar hebben gemaakt. 'Het is een leuke ploeg, je kan dit best zien als een beloning voor het werk.' Het CDA heeft moeite met de kos ten die de gemeente maakt voor het openhouden van de nood- camping aan de Westerweg. Vol gens een berekening van Jan Kool hof geeft de gemeente per dag €755,- uit om de camping 28 dagen geopend te hebben. Eerder be paalde de raad dat er moest wor den bezuinigd op de nood- camping. 'Als je die €755,- omrekent in guldens kom je uit op 1663 gulden en dat vind ik een hoop geld voor zo'n camping. Ik heb de indruk dat het kunstmatig hoog wordt gehouden', aldus Kool hof tijdens de raadsvergadering. In de raming voor dit jaar heeft de gemeente in totaal €26.191,- opge nomen voor de noodcamping. Daar van is €10.113,- bestemd voor ex terne salariskosten (voor het beheer van het terrein), €5.000,- voor interne salariskosten en €6.025,- voor het doorberekenen van de kosten om het terrein gereed te maken als nood camping (onder meer plaatsen sani taire units en klaarmaken parkeerter rein). Koolhof baseerde zich op die cijfers. Daarnaast is €3184,- opgeno men als kapitaallasten voor de sani taire units. Dat bedrag valt volgend jaar weg. omdat de units dan zijn af geschreven. is er een ponyrubriek en wordt de open klasse verreden. Ook voor het bij de jeugd populaire touwtrekken is ruimte gelaten in het programma. Hierbij moeten kinderen een koppel tje paarden tegenhouden door aan een touw achter de aanspanning te gaan hangen. De horde struikelende kinderen aan het touw zorgt altijd weer voor hilariteit. Nadat de dames rubriek is verreden volgt het even eens populaire 'Speel Uw Spel.' Dit is een ponywedstrijd die uitmondt in een waar snelheidsprogramma. 'Een marathon met hindernissen', zoals Spigt zegt. Absoluut hoogtepunt en slot van de dag moet de showrubriek met de meerspannen worden. Nadat het vaandel van de vereniging is binnen gebracht zullen verschillende ge waagde combinaties hun kunnen to nen. Het klavertje drie, de tandem- en rendemaanspanningen zijn enkele voorbeelden hiervan. Hoewel het concours hippique een clubwedstrijd is, zal de winnaar van de gemeentelijke wisselpnjs De Zilve ren Zweep door een overkantse jury worden bepaald. Ook dit jaar heeft de menvereniging 'in de breedte mogen rekenen op sponsors die de paarden sport een warm hart toedragen', zegt Spigt. Dit vertaalt zich in een entree prijs voor volwassenen van €1,-. Hier voor heeft de bezoeker meteen een lot voor de loterij verder op de dag. Het concours hippique wordt geo pend om 13.00 uur en sluit rond 16.30 uur. In de dagen voor DelfSail druppelden er regelmatig belangstellenden aan boord van de Texelstroom. Hilariteit bestond er over de voorbeschouwing op het evenement van het Nieuws blad van het Noorden, die over loods botter meldde: 'een schip in de ca tegorie tall ships (grote schepen), kan ook klem zijn.' Donderdagavond nam de Texel- stroombemannmg enkele gasten van de organisatie aan boord om mee te doen met de traditionele Sail-in. Dit is de parade waarbij alle deelne mende schepen de haven van Delfzijl zullen invaren. Ook vri|dag en zater dag krijgt de Texelstroom gasten op het dek. 'Die mensen mogen wij dan verzorgen en in de haven van Delfzijl rondvaren langs de andere schepen', aldus Lock. Van zondag op maandag is het Sail-out. De aanwezige gasten worden in Eemshaven afgezet. Daarna zet de Texelstroom koers naar Texel. SOS-Kinrlerclorpen ...want ieder kind verdient een thuis... SOS-ICftde<iJorpeo geeft ««eit-vderei wrtiten kinderen r*n nW hw troertjes cn zusjet O^nl tn «witd Steunt uonsêls HuijVrWnd root 5, (Xf mund? Stuur de bon in voo» meer Intwrwtle. t-rt (0H>) 408 01 90 of Hjk op •wwjojtdnderdorpen.rJ SOS-Kinderdoipen GIKO 22HO Op de tennisbanen van Deuce gaat zondag voor de negentiende keer het Tesseltoernooi van start. Een week lang worden dagelijks van 9.00 tot 21.00 uur in totaal 279 wed strijden afgewerkt, met de finales op zondag 20 juli. Onder de deelne mers bevinden zich 84 Texelaars, 70 uit de gelederen van Deuce, 14 van Heri Hodie. De toernooicommissie - Cobie Bremer, Yvonne Brand en Connie Joling - mag zich verheugen in een groot aantal aanmeldingen. In totaal hebben zich 228 deelnemers van 55 clubs uit heel Nederland opgegeven. Tennissers uit Schagen, Reeuwijk en Amersfoort zijn traditioneel sterk ver tegenwoordigd, maar ook nieuwe gezichten zullen hun tenten opslaan langs de velden van Texel'94. Opval lend dit jaar is het grote aantal aan meldingen van heren in de sterkste categorie B of 3. Brent van Dorssen, de winnaar van vorig jaar, zal niet aanwezig zijn om zijn titel te verdedi gen. Bij de dames zal Esther Vermeulen dat wel doen. Naast het competitie-element is er tijdens de week volop ontspanning en gezellig heid. Zo kunnen deelnemers elke avond aanschuiven voor een door vrijwilligers van Deuce bereide maal tijd en wordt er tijdens het toernooi onder andere een verloting en een feestavond georganiseerd. Bij het vaststellen van de beo voor 2003 had de gemeentere rig jaar bepaald dat er met mee lijks €25.000,- aan de noodcj- zou moeten worden besteel welke manier er moest worden j mgd, had de raad er met bijg. In overleg met de Recron, die'i sluiting van de noodcamping werd besloten dat de gemeen naar zou streven om de i camping tegen zo laag moo kosten open te houden. Bes werd onder meer om de opens in te korten van twee maande, één maand en de overnacti: kosten met vijftig procent te t gen. Een overnachting kost pa soon €7,50, per kampeern €7,50 en per voertuig €3,75 naast betalen kampeerbedrijve vergoeding van €10,- per verwijzing als een doorven kampeerder meer dan drie na op het betreffende kampeert blijft staan. In haar raming ga gemeente er vanuit dat de r camping €20.420,- oplevert, minder mensen er staan, desa ter het succes, want dat beteke er dan veel mensen worden verwezen', aldus een woordvt van de gemeente. Burgema Joke Geldorp liet tijdens de r vergadering weten dat dit jaan kritisch wordt gekeken naard- ten. De noodcamping is geopend morgen (zaterdag 12 juli) tot zat 9 augustus. Die termijn kan ove worden verlengd als het nodig De Texeltruck heeft een drukke tijd achter de rug. Vrijwel ieder week end was de vrachtwagen op weg om ergens in Nederland promotie te maken voor het eiland. Onder de bezochte evenementen waren een aantal met internationale belang stelling. Opvallend was de ontwik keling dat veel Nederlanders voor een vakantie in eigen land kiezen. Op Hemelvaartsdag stond de Texel truck op het evenement Harreveld on Wheels, bij Doetinchem. Hier be stond ook veel Duitse animo voor de informatiepakketten. Vóór en na dit evenement maakte de promotie wagen een ronde in de oostelijke pro vincies, Brabant en de Randstad. Op uitnodiging van de Classic Commercial Motors vereniging ging de Texeltruck vervolgens naar een jaarlijks corso, nabij Birmingham. Naast de belangstelling voor de bij zondere truck bleken ook de Engel sen warm te lopen voor een vakantie naar Texel, ook aangezien Europa voor Engelsen als relatief goedkoop bekend staat. De reis naar Engeland werd afgelegd per trein door de Kanaaltunnel, waarvoor de firma A. Bakker uit Oudeschild de reserve ringen had verzorgd. Topdrukte ondervond de bemanning van de Texeltruck tijdens de open dagen van de Luchtmacht, op de Alice Blom mist de World Grand Prix met het Nederlandse volleybal team in Italië. De Texelse aanvalster, die afgelopen seizoen lands kampioen en bekerwinnaar werd met haar ploeg Pollux uit Oldenzaal, kampt met een schouderblessure. Het initiatief kwam van de Italiaanse bondscoach Angelo Frigom. De oefenmeester achtte het verstandig geen risico te nemen met de blessure en Blom in Nederland te houden voor onderzoek en behandeling. Deze advertentie haalde Texelaar B. Bakker uit BritishC bia, Canada uit de Windmill I een krant voor Nederland! Noord-Amerika. 'Van Europa's leider in de productie van In* len bedproducten', vermeldt vertentie. Countings/, pv Duvets Mattress Pads Pillows Fnjm ru'opo* 0<Klt>rtg pooucts Wool a W' Hx^Wiy Etwfcwwüiry ttrsUt LYnKta M«H- r. Texel. Ne-X^ood Av.W.ltW d-'thClt/ 'JUfi Kit Ttictoi Wool Company {Canada Toll Free from US Canada- 1 377 •f «*».jfi3-:«.iu> "V! AWWlflr'rtS 'H de Vlootdagen had de bemanning van de Texeltruck niet over belli® voor het eiland te klagen. vliegbasis van Twente. Mei 300.000 bezoekers in twee d was dit het grootste evenem Nederland. De oplegger contstant vol met mensen die matie wilden over Texel en voo Paracentrum en last-minute bieders konden rekenen op ve langstelling. In Noord-Holland bezocK Texeltruck het Histonsch Weekt de Vlootdagen. Ook hier hoefd Texelpromotors zich niet te vS In vergelijking met voorgaandt bestaat er meer belangstellinj een vakantie binnen Neds Vooral het gegeven dat mens het laatste moment nog kunne ken is voor velen aantrekkeli Texeltruck is er dan ook om |u twijfelaars over de streep te tri

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6