praver fokker Nico van Heerwaarden naar EK in Italië 'Pacific Valley is n slimme donder' 'exelse verhaalt over Haarlemse politiek Vennen aan lengte an vergaderingen' mechanisatiebedrijf Historisch besluit Bedrijvig^g^ j TEXELSE /CouRANT Stopbord voor kruising Opnieuw melding van nepfacturen Zonder emoties verliep het niet, het besluit van de familie Bonne van het gelijknamige mechanisa- tiebedrijf in Midden-Eierland om het trekkermerk Case IH (Interna tional Harvester) in te ruilen voor John Deere. Want al sinds 1925 is het bedrijf verbonden aan IH. 'Ik heb wel een paar nachtjes naar het plafond liggen staren, alvorens we dit besluit namen', vertelt Daniel Bonne. Het is niet overdreven om te stellen dat het mechamsatiebedrijf vergroeid is met International, McCornuck, Farmall en Case International, de trekkermerken uit de stal van IH Maar nadat in tien jaar tijd zes trekker- merken 'op één hoop werden ge veegd', de traktoren en andere producten van de fabrikant drastisch wi|zigden, de importeur failliet ging en andere problemen ontstonden, con cludeerde Bonne dat de 'stabiliteit en de kwaliteit voor de toekomst onvol doende gegarandeerd waren'. Wat ook een rol speelde, was dat door de fusies Bonne en het bedrijf van Fulps Duinker ineens trekkers van dezelfde fabrikant zouden gaan verkopen, 'Al leen de kleur zou verschillen. Ik denk dat dit voor de concurrentie verhoudingen op Texel op de lange termijn met goed is. Maar wat bo venal bepalend was voor de keus voor John Deere, dat wereldwijd een marktaandeel van zo'n dertig procent heeft, is dat John Deere een stabiel merk is dat sinds de oprichting in 1876 nog nooit is overgenomen. 'Een betrouwbaar merk, dat geeft ons, maar vooral de klant zekerheid. Bij komend voordeel is dat alle onderde len van John Deere, of het nu wat kleinere of grote trekkers betreft, zijn gestandariseerd. Dat geeft een hoop gemak.' Overigens blijven klanten die een Case IH trekker blijven rijden welkom bij Bonne. 'We verkopen al leen geen nieuwe meer.' Om de TC- verslaggever, die al jaren geen trek ker meer had bestuurd, te overtuigen van de kwaliteit van de in groen-geel uitgevoerde John Deere-trekker, volgde een uitnodiging. Hij kon niet anders concluderen dan dat tech niek. werkgemak en comfort de afge lopen jaren een enorme vlucht heb ben genomen. VRIJDAG 11 JULI 2003 niet zo lang geleden droomde van Heerwaarden van de erweg bij Den Burg ervan dat et door hem gefokte dravers e successen behaalde op in- ationale kampioenschappen. 0r toen ik wakker werd reali se ik me dat ik gewoon thuis ijjn bed lag en nog een lange Ie gaan had.' Maar sneller dan acht is het volgende week zon- io ver. Dan loopt de door hem ikte hengst Pacific Valley mee iet Europees Kampioenschap dravers in het Italiaanse iso, bij Venetië. jevlogenheid straalt van het ge- van de aannemer, die een groot van zijn vrije tijd in de fokkerij kt. Van Texelse schapen, waar hij op het eiland, maar ook el- al een aantal klinkende succes- heeft geboekt, maar ook van den. Enthousiast verhaalt hij over uccesvolle races van dieren uit üley Stable, de naam van zijn stal jndelitk een steeds grotere be- ineid verovert. 'Honderd procent de paarden die ik heb gefokt in de baan. Geèn enkele Neder- fokker kan dat zeggen', ver- trots. Ook als het op winnen aankomt, doen de paarden van de Texelaar het steeds verdienstelijker. In het landelijke geldprijzenklassement klom de stal van Van Heerwaarden vorig jaar op tot de dertiende plaats. Zeer profijtelijk voor de Texelse fok ker. die tien procent van het prijzen geld opstrijkt Het prijzengeld helpt hem een aardig eind op weg om de kosten van de bevruchting van zijn merries mee te betalen. In Italië staat er volgende week veel op het spel. Alleen al het prijzengeld, want er valt ruim €170.500,- te verdelen, met een eerste prijs van €71.300. Maar vooralsnog gaat Rob de Vlieger, de trainer en pikeur van Pacific Valley, er niet vanuit de hoofdprijs te pakken voor Martin Hoogland, die het paard jaren geleden van Van Heerwaarden kocht. 'Op dit moment maakt het me met zoveel uit op welke plek het paard eindigt. Ik vind het al een ge weldige eer dat hij mee mag doen.' Even later raadpleegt hij echtgenote Tine: 'Denk je dat ik voor de zeker heid toch maar de Nederlandse vlag zal meenemen naar Italië? Stel je eens voor dat hij wél wint.' Virus De kwalificatie van Pacific Valley vormt vooralsnog de kroon op de fokkerij van Van Heerwaarden. 'Mijn schoonvader Jaap Schoorl heeft me met het virus besmet.' Oudere Texelaars weten zich wellicht nog te herinneien dat deze Texelaar 'schar relde' in de fokkerij van dravers. 'Hij had indertijd goede paarden, met namen als Goodwill, Indien en Mary- ann, een succesvol paard dat hij liet rijden door Kees Imming. De bloed lijnen van zijn paarden gaan terug naar de in fokkerskringen beroemde Franse merrie Tourterelle De dravers van Schoorl vormden de basis voor de stal van Van Heerwaarden. Hij kocht de door Schoorl gefokte en verkochte merrie Ouverture terug en had er torenhoge verwachtingen van. De teleurstelling was groot toen de merrie moeite had om drachtig te worden en het eerste veulen drie weken te vroeg werd geboren en dood ter wereld kwam. Ook het tweede veulen overleefde met. Geluk Van Heerwaardens doorzettingsver mogen werd beloond toen negentien jaar geleden uiteindelijk Charlotte ter wereld kwam, een mooi veulen dat uitgroeide tot een goeie draver. 'Een zeer correct paard, dat goed op de hoeven staat. Maar ook met een zeer Mey, in wei 2002 nadat hij de eerste prijs der vierjarigen had gewonnen. Links verzorgster Rosaty Jansen, in het midden pikeur neger, daarnaast Nico van Heerwaarden, eigenaar Martin Hoogland en Tine van Heerwaarden. <r„o me Hwwm eigenzinnige natuur. Dat zie ik graag, want zo'n paard heeft iets extra's.' Haar kwaliteiten kwamen geruime tijd tot uiting op de traimngsbaan. Tot een peesblessure voortijdig een einde aan Charlotte's actieve staat van dienst maakte 'Een grote tegenval ler. maar achteraf is dat mijn geluk geweest. Want het lopen van koersen gaat niet samen met de fokkerij. De draverij vergt een gigantische inspan ning van een paard.' In de rol van fok- merrie deden de prestaties van Charlotte niet onder voor die op die op de renbaan. 'Acht veulens heeft ze sinds die tijd ter wereld gebracht, al lemaal verdienstelijke dravers. Ze luisteren naar namen als Harold Ha ven, Island Haven, Just In May, Karin Kitty, Nimble Valley, Royal Valley, Pacific Valley en Toscane Valley Niet ver van de woonboerderij van Van Heerwaarden graast de zwarte merrie Just in May. 'Die heeft alweer een veulen voortgebracht: Starlit Valley. Het was meteen raak, een plaatje', somt hij een aantal presta ties op- 'In september 2002 reed hij tussen de beste tweejarige van Ne derland naar de vijfde plaats in de productendraverij en afgelopen zon dag in de Sweepstakes werd hij vierde. Gewoon een superpaard.' In tussen bouwt hij verder aan z'n stal. Nog niet zo lang geleden kocht hij met een vriend de merrie Czarin Windspiel, moeder van de bekende Milo Windspiel, die best presteert op de internationale renbanen en in fokkerskringen als absolute Neder landse topper wordt beschouwd. In middels is de moeder weer drachtig. Stoeterijen Mede door de successen voelt Van Heerwaarden zich als een vis in het water in de vaderlandse draverijwereld, die uit zo'n 250 fok kers bestaat Jaarlijks zorgen die er voor dat er zo'n zeshonderd veulens worden geboren. Daarvoor komt meer kijken dan alleen het bij elkaar brengen van een goede merrie en hengst. 'De merrie is van groot be lang voor het fokkersresultaat. Wel voor 75 procent. Want al heb je nog zo'n goede hengst, als de merrie met deugt dan is het krijgen van een goed veulen nog een lucky.Om te kunnen bepalen van welke hengst hij sperma gebruikt, houdt de fokker aan de Kogerweg de prestaties van de top pers nauwlettend in de gaten. Hij beschikt over een schotelantenne die hem in staat stelt races overal ter wereld te volgen en houdt in de paardenbladen de kolommen met uitslagen goed in de gaten. Overi gens worden in diezelfde bladen de namen van de door hem gefokte paarden steeds vaker genoemd. Als de keus voor de hengst is gemaakt, is het wachten op het juiste moment voor de bevruchting. 'Want dat steekt heel nauw. Ingevroren sperma ge bruik ik niet, het moet vers zijn.' Hij mm PHM Pacific Valley en pikeur Rob de Vlieger op weg naar de eerste plaats in de General Du Lupin Prijs op draf- en renbaan Duindigt. (Foto Won Huytters) verhaalt over contacten met bijvoor beeld Deense stoeterijen, waarna het zaad met grote snelheid naar de stal in de Beemster wordt gebracht, om precies op het moment van de eis prong te worden ingebracht. Maar ook hoe hij zijn merries op transport zet naar Frankrijk, om in hoog gekwa lificeerde stoeterijen te worden be vrucht. Bezuinigen op sperma doet hij met 'Doordat ik zulke goede mer ries heb. kan ik het wel gratis krijgen. Maar dat is altijd van de hengsten die net even minder zijn. Maar ik wil de top.' Dat met elke fokker die instelling heeft, blijkt op de baan Van de 600 veulens die er elk jaar worden gebo ren haalt hooguit veertig procent de renbaan.Bij veel van die dravers zie je aan de loop direct dat ze er niet thuishoren. Van elke jaargang blijven eigenlijk maar vijftien toppers over.' Slimme donder Echte winnaars zijn er maar weinig. De nu vijfjarige Pacific Valley, nako meling van Charlotte en de Ameri kaanse hengst Mondo Joe, lijkt een geboren winnaar, 'Als veulen zag ik al dat het een bijzondere was. Toen het een dag na de geboorte naar buiten liep, moest het wachten voor het hek. Bij mij draait dat naar binnen open. Hij moest dus eerst achteruit om erdoor te kunnen. Toen hij er de volgende dag weer voor stond, liep hij meteen al vier meter achteruit. Het is gewoon een slimme donderPacific groeide probleemloos op tot een jaarling. waarna hij werd uitgeselecteerd voor de Select Winner Sailes (SWS), een pretentieuze veiling van dravers. Apentrots toont Van Heerwaarden de video waarop de jaarling aan het koperspubliek werd gepresenteerd. Met de staart omhoog draaft het donkerbruine paard op zelfverze kerde wijze over het scherm. Pacific werd gekocht door Martin Hoogland, die hem laat trainen en berijden door Rob de Vlieger 'Daar hebben we geluk mee gehad. Een getalenteerd paard is nog geen garantie voor suc ces Een slechte trainer kan alles teniet doen. Met Rob hebben we het erg getroffen. Hij behandelt Pacific als een echte topsporter. Want dat is hij gewoon Kijk maar eens naar die bespiermg.' Tine: 'Er wordt wel eens geklaagd dat dravers er van langs krijgen, maar Rob hanteert hem met fluwelen handschoenen. Heel voor zichtig. Hij ziet het talent en bouwt het heel rustig op. We zien het paard elk jaar groeien en sterker worden. In elke race presteert hij nog beter dan we hadden verwacht. En dan heeft hij nog over. Je ziet het aan de oren, hij speelt ermee. Eentje naar voren een eentje voor de pikeur', wijst hij op het televisiescherm waarop te zien is hoe de hengst z'n opponen ten met meerdere lengtes te snel af is. Dat Pacific vooraf al favoriet was blijkt bij de weddenschap. Wie goed had ingezet incasseerde voor elke ingelegde euro slechts €1,20. terwijl achter de npmen van andere paarden vele tientallen euro's stonden. Een andere video toont hem tijdens de Silverstake race, waarin Pacific het opneemt tegen landelijke toppers. Zonder zich te forceren klopt hij zelfs in de tweede baan de favoriet op snelheid. Dan blijkt ook de bevlogenheid van Van Heerwaarden: 'Tijdens zulke races heb ik het kippenvel op mijn arm staan. Nu ik er over vertel, heb ik dat weer.' Zilveren Zweep Toen De Vlieger de Texelaar onlangs vertelde dat hij met Pacific wilde deelnamen aan het EK in Italië, werd die boodschap in huize Van Heer waarden met evenveel blijdschap en trots als met verbazing ontvangen. 'Denk je dat je daar wat te zoeken hebt', luidde de vraag. 'Het was lang stil, want Rob is een man van weinig woorden. Maar toen zei hij: ik denk van welDe pikeur vertelde welis waar niet te verwachten dat Pacific op de eerste plaats zal eindigen, maar een derde of vierde plaats sluit hij niet uit. Uit de startlijst blijkt dat de concurrentie groot zal zijn. 'Er lopen heel beste paarden tussen die ik op televisie altijd volg. Snelste tijd tot nu toe op de 2000 meter (1.12,40 min) is gelopen door de Franse Kiwi. Snel ste tijd van Pacific tot nu toe is 115,6. De tijd is echter wel goed genoeg om hem een mooie startpositie te ver schaffen. Wellicht dat Pacific, of een ander paard uit de Valley Stable, nog eens de beroemde Zilveren Zweep wint, de pretentieuze pnjs die wordt uitgereikt door een lid van het Koninklijk Huis. 'Dat zou prachtig zijn. Ik denk trou wens dat er nog wel meer moois zit aan te komen. Een paar jonge paar den doen het heel goed en er zijn nu drie merries drachtig.' Gerard Timmerman ril maart is Sascha Van den akel met een groot aantal mmen gekozen in de Pro- ciale Staten. Vier maanden ift ze nu kunnen proeven de provinciale politiek, menteel zijn de Statenleden I reces. Voor de startende else politica een mooi mo ut terug te blikken op de Ulopen periode en de lezers i kijkje te gunnen in de arlemse politiek. te afgelopen vier maanden ben ik te illusies armer en ervaringen geworden. De grootste desillu- dat de PvdA met aan het col- selneemt in de provincie. Daar- '5 Noord-Holland de enige Tie waarin de PvdA niet mee 1. Dit is een grote tegenvaller, "'omdat de PvdA de grootste s geworden en een zeer grote »an acht zetels heeft behaald. in juni een gezamenlijk college programma gepresenteerd. Een pro gramma waar de PvdA weinig op aan te merken kon hebben, omdat het voor een groot deel aansloot bij onze eigen standpunten. Desondanks zul len we een zeer kritische oppositie voeren en het college het vuur na aan de schenen leggen. We hebben ons al snel voorgenomen niet bij de pak ken neer te zitten en met verbitterd te raken; gedane zaken nemen geen keer! Maar hoe is nu mijn eigen ervaring met de provinciale politiek. Ik merk dat ik aan veel zaken vreselijk moet wennen Ten minste één keer per maand vergadert Provinciale Staten. Dit is vergelijkbaar met de gemeen teraad. Iedere partij heeft een woord voerder voor de verschillende onder werpen die behandeld worden. Wanneer een partij iets wil zeggen over een bepaald onderwerp moet dit van tevoren worden gemeld bij de <fA is afgestraft voor het volgen nieuwe politiek. We wilden af zogenaamde achterkamertjes •e openheid op zoek gaan naar collegepartners. Dit initiatief "an oudsher bij de grootste "it is met wettelijk vastgelegd, wn soort gewoonterecht ge- 'n Helaas werden de andere "f een beetje nerveus van deze |e werkwijze. Het resultaat was PvdA ongeveer vijf minuten J°9|ng heeft mogen doen om ollege te vormen, waarna de begrote verliezer van de verkie- 1 (van 24 naar 20 zetels), het overnam door een college te 91 met het CDA en D66. Later &oenLinks zich hierbij aan. '°ch wat rare combinatie heeft Commissaris van de Koningin, Harry Borghouts. Na de eerste ronde spre kers neemt de gedeputeerde die ver antwoordelijk is voor het onderwerp het woord om eventuele vragen te beantwoorden en onduidelijkheden te verklaren. Hierna hebben de spre kers nog voor een tweede maal de kans om het standpunt van de partij duidelijk te maken. In een goed dua listisch bestel zou veel meer discus sie moeten ontstaan tussen de ver schillende partijen. Maar net als in de gemeenteraden moet ook de provin cie wennen aan deze nieuwe werk wijze. Wat echter nog het meeste moet wennen is de lengte van de vergaderingen. In principe duurt de statenvergadering van 13.00 tot 22.00 uur. Dit is een lange zit in krappe bankjes. Dit leidt er dan ook toe dat er veel gelopen wordt tijdens de vergadering. Continu lopen men sen heen en weer of zitten of staan met elkaar te praten. Reden hiervoor is ook dat eten en drinken met is toe gestaan in de antieke statenzaal. Voor een kopje koffie, wat af en toe echt nodig is, moet je de zaal uit. Uiteraard brengen de vergaderingen ook veel leuks. Het is erg interessant om te zien hoe mensen omgaan met het politieke spel. En onlangs is ook de eerste commissievergadering ge weest. Voor mij persoonlijk verwacht ik hier meer van. Ik ben lid van de commissie Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. Binnen deze com missie mag ik mij bezig houden met het Streekplan Noord-Holland Noord Dit streekplan biedt een toekomst visie voor de regio's Noord- Kennemerland. West-Friesland en de Kop van Noord-Holland. Hierin wordt bepaald waar bijvoorbeeld woning bouw mag komen en waar landbouw. Kortom, een belangrijk onderwerp voor Texel en de Kop van Noord- Holland de komende vier jaar. Hier zal ik mij na de zomervakantie op stor ten. Het zal hierbij uiteraard met al leen gaan om het lezen van dikke ambtelijke stukken, maar vooral ook het brengen van werkbezoeken in de verschillende regio's. Het contact met de burgers is erg belangrijk voor het vormen van een mening ten aanzien van de plannen. Bovendien ben ik van mening dat alleen een goede keuze gemaakt kan worden wanneer ik weet wat er speelt in de regio en onder de bevolking. Om die reden kunnen mensen mij ook altijd aan spreken over zaken die hen bezig houden of waar ik eventueel mee zou kunnen helpen. De komende weken ga ik genieten van een periode zonder wekelijkse bezoeken aan Haarlem en dikke en veloppen op de mat. Daarna gaat wat mij betreft het echte werk beginnen en zal ik mij vol overgave inzetten voor de belangen van de burgers van Noord-Holland. Vanaf september zal ik de lezers van de Texelse Courant regelmatig op de hoogte houden van mijn ervaringen in de provinciale po litiek. De gemeente heeft gisteren twee stopborden geplaatst op de Redoute bij de kruising met de Pontweg. Raadslid Henny Festen van GroenLinks had daar op aan gedrongen tijdens de raads vergadering. De stopborden vervangen het voorrangsbord dat bij de kruising stond. De gemeente had eerder dit jaar al toegezegd dat bord te vervan gen. Voor automobilisten op de Redoute is het lastig om te zien of er brommers of fietsers van links aan komen op het fietspad naast de Pont- weg. Eind vorig jaar vond er een do delijk ongeval plaats op de kruising. Eind juni was het opnieuw raak. Toen zag een automobilist een brommer fietser te laat aankomen. De brom fietser raakte bij de botsing gewond aan zijn hand. Wethouder Annie Hin (tijdelijk verkeerszaken) beloofde tijdens de raadsvergadering dat zij meteen ach ter het bord aan zou gaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn het tijdelijke borden De defini tieve stopborden moeten nog wor den besteld. Opnieuw kregen accountants bureaus op Texel de afgelopen week vragen van klanten die een nep- factuur hadden ontvangen. De nep facturen zijn verzonden door de BIZ Telefoongids en zien er met BTW- vermelding en een acceptgiro-strook verdacht echt uit. Bij betaling van €248,- zouden de aangeschreven organisaties worden opgenomen in het bedrijvengedeelte van de gids. Bij nadere bestudering bleek steeds weer uit de 'kleine lettertjes' dat het in dit geval om een aanbieding gaat en niet om een factuur, ledereen die een soortgelijke factuur in de bus krijgt, wordt aangeraden deze te vernietigen, behalve als men daadwerkelijk voor vermelding in de BIZ Telefoongids in aanmerking wil komen. Daniel Bonne bij een nieuwe John Deere trekker. pm,

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7