Toekomst en Metro werken samen voor discogangers 'Ik haal geen mensen weg, maar breng ze terug' Blauwe vloer voor sporthal Ons Genoege m TEXELSE COURANT' Imposante camper gehandicapten baart opzien Vaarverbod voor dronken schipper Texel Academie! Texel Academie 1 DINSDAG 15 JULI 2003 'Ga hier maar niet naar binnen, wat een ballentent', verzucht een jeug dige toerist als hij zaterdagavond Dance Factory De Toekomst in De Koog verlaat. De rij op het pleintje voor de discotheek wordt er niet korter door. De meningen van de uitgaande jongeren in de Dorps straat verschillen nogal. Waar de één met de Toekomst voor 'de mooiste tent in Nederland' kiest, gaat de ander liever stappen in de 'lekker goedkope' disco De Metro. Paul van Dijk en Hans de Ridder zijn overburen in de Dorpsstraat en werken samen om het discotheek- publiek tevreden te stellen. nooit met tekeningen. Ik wil het voor me zien.' Achteraf denkt Van Dijk dat de tijdsdruk te groot is geweest. 'Als het eenmaal draait is het met zoveel werk meer, maar dit doe ik nooit meer ledereen die hielp nam mensen mee die gelukkig ook weer wilden helpen. Op een gegeven moment kwam je in je eigen discotheek men sen tegen die je niet eens kende Hartstikke mooi natuurlijk dat ze wil den helpen, maar het is wel wat vreemd.' Volgens de ondernemer was afgelo pen weekend het begin van de échte drukte. Dat was te merken, want za terdag stond op het plein voor de komen en er zijn weinig plaatsen om te zitten.' De Ridder constateert wél een alge mene terugloop in het uitgaansleven, 'Er is momenteel gewoon een tekort aan jeugd op het eiland op vakantie. Dat vind ik veel erger dan waar jon geren uitgaan In vergelijking is er maar de helft van het uitgaanspubliek van bijvoorbeeld twee jaar geleden. Daar zijn wel redenen voor aan te geven. Bij het zomeroverleg opperde iemand dat de grap over de droog legging van burgemeester Geldorp nadelig zou kunnen w.rken. Ik denk zelf dat het allemaal wat duurder is geworden; ook voor jongeren. Tegen- 'Nu al denk ik wel eens bij mezelf: waar ben ik aan begonnen?', vertelde Toekomstexploitant Paul van Dijk eind april aan een verslaggever van deze krant. Nu. halverwege juli, er kent hij: 'Vanaf toen is het snel ge gaan. Binnen vier weken hadden we het hok ingericht. Dat is natuurlijk een extreem korte tijd. Vergunning- en bouwtechnisch is het goed verlopen. Er liggen nu kilometers kabel, terwijl er toen nog helemaal niks lag. Dat is ook allemaal naar eigen inzicht ge daan. Ik ben een praktijkman en werk massadiscotheek een fikse rij. Ook overbuurman discotheek De Metro was behoorlijk gevuld. Onlangs klon ken geluiden dat De Metro iedere avond leeg zou zijn, maar dat klopt volgens eigenaar Hans de Ridder niet. 'Natuurlijk was het in het begin even ieeg. Nieuwe bezems vegen nu eenmaal het schoonst, ledereen wilde wel eens in de nieuwe Toe komst kijken, dat is logisch. Maar la ter gaan jongeren toch kijken wat ze waar kunnen krijgen. Je moet wel €5.- betalen om in de Toekomst te woordig zit je voor €70,- in Turkije mét eten. Niet voor niets zit maar de helft van de jongeren op camping Kogerstrand van wat er normaal in deze tijd zit. Worden we op Texel niet gewoon te duur? Ik hoor ook van jon geren dat ze meer verwachten, qua bezetting. Ze lopen door de Dorps straat en denken: Is dit het nou? Zelfs de terrassen zitten 's middags niet vol.' Onlangs werd de relatie tussen de eigenaars van de tegenovergelegen Bezoekers ven discotheek De Metro, die inmiddels te koop staet aangeboden. Een blik vanaf het balkon in de Toekomst. discotheken op de proef gesteld. Weekblad Nieuwe Revu startte haar nieuwe serie Groeten uit mooi., op Texel. In de eerste aflevering testten zeven studentes het uitgaansleven in de Dorpsstraat en beschrijven dit als volgt. 'Kan het nog lelijker dan Zand- voort? Ja. Ga naar de Dorpsstraat. De uitgaansader van De Koog. Over dag schuifelen gezinnetjes langs de terrasjes, maar 's avonds openen de discotheken hun deuren. En dan ge beurt het. Althans, voor discotheek De Metro gebeurde het toen. Er komt namelijk niemand meer in de bekend ste bruine discotheek van De Koog- Oorzaak: Dance Factory De Toe komst, dat onlangs schuin tegenover De Metro de deuren opende.' De Ridders 'broek zakte af' en ook Van Dijk was met blij met de publicatie. 'Die studentes zijn hier helemaal nooit geweest, ze wilden geen entree betalen volgens dat ar tikel. Het was die journalist die toch maar eens ging kijken en zag dat het hier stampvol was. Dat was juist het eerste weekend dat de Toekomst helemaal gevuld was.' De Toekomst exploitant werkt goed samen met de uitbater van De Metro. 'Natuurlijk staat hij niet te springen als er een gloednieuwe discotheek tegenover hem opent. De Metro blijft een zwart- geschilderde supermarkt. Gelukkig heeft hij absoluut geen rancune. He lemaal top We gaan samen het bus vervoer naar De Koog organiseren en als de jongeren uit de bus stappen, kijken we wel waar ze heengaan.' Ook op een ander vlak gaan de dis cotheken samenwerken. De Ridder: 'We willen het leeftijdssysteem met de armbandjes gezamenlijk aanpak ken. En dan niet alleen dat we de zelfde kleuren hanteren, maar ook dat het een armbandie voor twee weken is, dus met een stalen sluiting. Je kan die bandjes omhouden met douchen en zwemmen.' Het idee komt van het muziekfestival Lowlands, waar iedere bezoeker een soortgelijk armbandje ontvangt en dat vervolgens nog we ken draagt als een soort statussym bool dat zij het festival hebben be zocht. 'Het is dan ook de bedoeling om via die bandjes vakantie op Texel een beetje te promoten', aldus De Ridder. Los van de vraag of de ene disco theek nu bezoekers bij de andere weghoudt of niet, verbaast Van Dijk zich nog steeds zich over de uitstra ling van de Toekomst. 'Toeristen die door de Dorpsstraat lopen, komen overdag even binnen omdat ze het zo graag willen zien. Die zijn vroeger in de oude Toekomst geweest. Er kwa men ook Texelaars met foto's van ja ren geleden. Het is niet te verklaren; maar waarom gaat een tiener wél met zijn ouders naar de Toekomst en niet ergens anders heen? De Toekomst had wat en heeft dat nog steeds. Ik haal geen mensen wég bij De Metro, ik haal mensen terug naar de Toe komst.' Toch kampt de gloednieuwe disco theek ook met kinderziektes. Zo heeft Van Dijk de op dinsdag geplande diskjockeywedstrijden geschrapt. 'De deelnemers draaiden stuk voor stuk keiharde muziek. Dat was voor het eerst dat mensen wegliepen uit de Toekomst. Dan houdt het op. Vaste dj is nu Marco Gooff, echt per fect. Hij zit met aan een bepaalde stijl vast en draait alles aan elkaar. Ik ben niet tevreden over het geluid. Niet alles blijft binnen de discotheek. Het blijft nog een beetje hangen. Voor de rest is het jammer dat er voor de dansvloer gewoon verkeerde tegels zijn gekozen. Die zijn soms glad. Er zijn middelen voor om dat beter te maken, maar daar heb ik in het sei zoen echt geen tijd voor.' De Toekomst wordt door het jeugdige uitgaanspubliek beoordeeld als 'mooi', 'veilig' en 'duur.' Het laatste blijft volgens Van Dijk een punt van discussie. 'Op ons gastenboek op .-v I _ik„I -rnnrlonmArnon aan h07npl< Een camper van achttien meter lengte trok dit weekend veel be kijks op de camping van Vakantie park De Krim bij De Cocksdorp. Het twintig ton zware gevaarte is eigendom van de uit Overijssel af komstige stichting Handicamp en speciaal ingericht voor lichamelijk gehandicapten. Maar weinig campings hebben plaat sen die groot genoeg zijn voor de met een aanhanger uitgeruste Volvo vrachtwagen die is omgebouwd tot camper. 'Het is soms wel een pro bleem, maar hier op De Krim konden we zó terecht', vertelt chauffeur Henk Nijland. Beheerder Andre van der Vliet kon zich niet herinneren ooit zo'n grote camper binnen de poorten te hebben gehad Nijland is één van de vrijwilligers die zich inzet voor de stichting die vakan- tie-uitstapies voor gehandicapten or ganiseert Aanvankelijk gebeurde dat met een omgebouwde bus, maar toen die niet meer door de keuring kwam, werd deze Volvo-truck aange schaft. De combinatie werd met veel hulp van vrijwilligers ingericht voor het veeleisende werk. Ondanks de eigen inzet was er destijds een inves tering van een half miljoen gulden mee gemoeid. Voor dat geld beschikt de camper over twee elektrische rolstoelliften waarmee de gehandi capten in en uit de camper kunnen, er is een woongedeelte, er zijn spe ciale bedden, aangepast sanitair en andere voorzieningen die noodzake lijk zijn om doelgroep onderdak te kunnen bieden. De camper heeft plaats voor vijf gehandicapten, twee verzorgers en twee mensen die hand- en-spandiensten verlenen. De camper is een schot in de roos. 'We organiseren jaarlijks zo'n twintig uit stapjes, van april tot half oktober. De camper en de verzorgers stellen hen in staat om ook eens 'gewoon' op een camping te staan. De waardering voor het initiatief en de inzet van de vrijwilligers blijkt uit de reactie van de vijf vakantievierders, die het prima naar hun zin hadden. Ze maakten een tochtje over het wad met de TX10, brachten zondagmorgen een bezoek aan het zwembad en vertoefden 's middags in het zwembad. Nijland: 'Het is hartstikke leuk om te doen, maar wel intensief. Na twee weken ben ik helemaal op. Maar dan neemt een andere vrijwilliger het weer over. Probleem is wel dat verpleegkundi gen in deze tijd van het jaar moeite hebben om zich vrij te maken.' Van daag vertrok de camper naar Fries land, waar de vakantie wordt voort gezet. De stichting Handicamp draait, net zoals vakantiehuis het Tesselhuus in De Koog, volledig op de inzet van vrijwilligers en is geheel afhankelijk van giften en donaties. 'Hierdoor kun nen we de kosten voor de deelne mers laag houden.' De grote lengte van de camper heeft één nadeel. Bij de overtocht naar Texel moest €150,- voor een kaartje worden neergeteld. Meer informatie over de stichting Handicamp is te vinden op de website http://www,handicamp. a1.nl/index2.htm. Een redder van de KNRM bestuurt de kruiser naar de haven van Oudeschildde schipper naast hem laat zich varen. Redders van de KNRM brachten zon dag de motorkruiser 'Vanjo' die was vastgelopen op het wad, veilig terug naar Oudeschild. De 50-jarige schip per uit Den Helder bleek dronken te zijn. Hij was van plan om naar Ter schelling te varen. Bij een blaastest op het politiebureau blies hij ver over de streep. De man kreeg een vaar verbod van twintig uur opgelegd en werd in de avond heengezonden. De zaak is overgedragen aan de water- politie van het Korps ,-andelijke Politiediensten (KLPD), dat een nader onderzoek zal instellen. internet schrijven veel bezoekers ut de prijzen. 'Sommigen vinden (Ij voor een biertje te duur, ander moeten normaal gesproken in A- sterdam €3,- betalen. Het is maan wat je gewend bent. Het kost pi geld als je gek gaat doen en mg dere muntjes per drankje beslss De Metro wordt 'goedkoop' en n een schuur' bevonden. Over der, ziek verschillen de meningen 'h gens veel jongeren van De Man de muziekkeuze simpelweg t hun discotheek. De bezoekers»! Toekomst lijken echter niet wafe liggen van het 'gemis.' Of het runnen van een disco!» voor bijna duizend bezoekers to weet Van Dijk pas in septembn lig ik 's nachts om 05.00 of 061i in mijn bed en ik ben vóór 10.S op voor Sam-Sam. Soms moei middags een beetje slaap n pakken.' Voor De Ridder heelt i horecaleven zijn toi geëist, \nmido staat De Metro te koop. 'Ik word» een dagje ouder en heb de dis theek te koop aangeboden en erin ben wat mensen belangstelling) toond. Ik hoef er niet per se w maar voor gegadigden is hi| besci baar.' Tekst en foto's Michiel De# VERVOLG VAN PAGINA I kapitaal van €340.000,- Na drie moet de Texel Academie naar wachting winst gaan maken, grootste toezeggingen voor het si kapitaal komen van de Europ Unie (€113.000,- via het zogeh Leader Plus) en Kop en (€113.000,-). Duurzaam Texel hee €20.000,- ingestoken, MKB li €10.000,- en burgemeester eni houders zegden recent €47.0 toe. Voor die bijdrage moet nog een dekking in de najaarsnota i den gevonden. Als laatsten moei Texels bedrijfsleven nog €37.000.- over de brug komen De groene vloer van sporthal Ons Genoegen in Den Burg maakt plaats voor een donkerblauwe ondergrond. Nadat eerder de twaalf jaar oude gymvloer was verwijderd, werd vrij dag de bovenste laag aangebracht. Drie medewerkers van het bedrijf Descol uit Deventer brachten met een soort bezems de toplaag aan op het spiegelgladde rubbergranulaat. Later deze week worden de lijnen getrokken. Totale kosten voor de vloer bedragen €50.000.-. De binnen- sportvloer is wat dikker dan de oude. multifunctioneel en goedgekeurd door de overkoepelende Neder landse sportorganisatie NOC'NSF. Ons Genoegen ondergaat momen teel een metamorfose. De deuren naar de toestelberging, de decoratie borden langs de wanden en de bui tenkant van de sporthal worden op nieuw in de verf gezet. Ook won lichtdoorlatende wand aan de van de Emmalaan vervangen i isolerende panelen. Verder word linoleum op de tribunes vervang: krijgt Ons Genoegen nit energiebesparende lampen ai' plafond. (Foto eer De 18 meter lange camper die speciaal is Ingericht voor park De Krim. gehandicapten streek voor een paar dagen neer op de camping van Vakantie- iFolo Gerard Timmerman) VERVOLG VAN PAGINA 1 De cursussen wordt verspreid over diverse plaatsen op het eiland gege ven. Een specifiek gebouw voor de Texel Academie is er niet. 'We stop pen het geld liever in de opleidingen dan in bakstenen', aldus Jan Kuiper. Prof. dr. Han Brezet, decaan en één van de oprichters, noemde de aca demie bij de oprichting al een 'virtu ele hogeschool', waar duurzaamheid voorop staat. Naar verwachting moe ten de cursussen jaarlijks leiden tot zo'n 1500 overnachtingen op het ei land. ||h dj

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6