I 'Inrichten is kunst I van het weglaten' Fiets stallen in centrum blijft problematisch 'Tropische stoomcursus komt zeer goed van pas Visserij onderwerp radio-uitzending I Artistiek accent hotel De Nieuwe Toekomst 7^ TEXELSE J" C0(jranT Aantal jonge lepelaars als vanouds Rondje Texel wandelen üBgfiai n Na de opening van café Het Bier vat en discotheek De Toekomst in De Koog wordt er deze week een nieuw onderdeel van het complex De Nieuwe Toekomst in gebruik genomen. Vrijdag opent het gelij knamige hotel aan de Dorpsstraat de deuren. Het omvat 52 kamers, 3 appartementen en 2 vergader- suites. Ongeveer de helft van de kamers is vanaf vrijdag beschik baar voor gasten. De anderen vol gen binnenkort. De Nieuwe Toekomst is een bijzon der project, zo ook het hotel van het spraakmakende complex. De voor- en zijgevels zijn uitgevoerd in strak gevoegde gele stenen, die worden onderbroken door houtwerk dat is uitgevoerd in frisse blauwe en roodachtige tinten. Dat er zo'n om vangrijk hotel achter is gevestigd, is slechts af te leiden uit het wat be scheiden verticaal geschreven woord 'Hotel', dat nu nog deels schuilgaat achter een bouwkraan. Maar wat betreft de kersverse hotelmanager Mascha Engel uit Blaricum zal die kraan snel verdwijnen, evenals de grijze vuilniscontainer die wat onna denkend voor de ingang van het ho tel is neergezet. Gezien de rommel die nachtelijke uitgaanders laten slin geren, twijfelt ze met aan de nood zaak van de bak, maar niet op deze plek. Engel, die pas vanaf 1 juli is betrokken bij hotel De Nieuwe Toe komst, wordt de eerste tijd nog ter zijde gestaan door manager Eric Constant, die al langer betrokken is bij het project. Aan ervaring ontbreekt het de 28-jarige Blaricumse naar ei gen zeggen met. Vier jaar runde ze als du*y manager een vakantiehotel in Mexico, verder werkte ze in een ho tel in Afrika en op een cruiseschip. goners van de Kogerstraat weten dat het hoogseizoen weer is begonnen: de fietsen staan rijendik geparkeerd bij de entree van het nntrum. (Foio Lou/s» van der Skiis) tal het hoogseizoen weer is be gonnen, merken zeker de aan- wonenden van de Kogerstraat. Zij worden iedere maandag en woensdag geconfronteerd met een groot aantal fietsen voor hun deur. gemaakt Maar een paar weken ge leden was het ook al erg druk met fietsen.' Zij geeft aan wel hinder te ondervinden van de fietsdrukte. 'Ze staan rijen dik en als je met oppast dan zetten ze ze overal neer. Zulke hoeveelheden krijg je ook niet zo maar weg.' Autovrij Niettemin heeft Kooij een heldere oplossing voor ogen. 'De gemeente moet het autoverkeer nog verder ont moedigen. Auto's moeten gewoon het dorp niet in. Er moeten op de Vogelenzang parkeerplaatsen wor den opgeofferd. Moet je dan eens kijken wat je aan fietsen kwijt kunt!' Haar buurvrouw Hanme Timmer, die op de hoek woont naast de stalling, heeft er geen last van. 'Ik maak me er met druk om. Als je dat doet, dan is het einde zoek. En het is maar twee dagen per week van half elf tot half vier.' Niettemin vindt zij dat de ge meente de stalling bij het Esperanto- monument nooit had moeten wegha len. 'Toen was er veel minder last, maar omdat twee buurtbewoners hebben geklaagd, hebben ze die stal ling weggehaald en dat perk aange past. Hadden ze nooit moeten doen.' Ook Kooij vindt dat. 'Er is destijds een bewoonster geweest die heeft ge klaagd en toen is zonder medeweten van de andere bewoners die stalling in het perkje weggehaald Die bewoonster is inmiddels al lang ver huisd en wij zitten er nu mee.' Over buurvrouw Mery-Lou van Etten, eveneens woonachtig in de Kogerstraat, heeft geen last van de gestalde fietsen. 'Merkwaardig ge noeg zetten ze ze nooit bij ons voor de deur. Waar ik wel moeite mee heb, is dat de stoep van De Zes ook hele maal vol fietsen staat. Als de school straks weer begint, moeten mijn kin deren alleen over straat en ik wil wel graag dat ze dan op de stoep kunnen lopen.' Zij kondigt aan een gesprek met verantwoordelijk wethouder Corry Heijne aan te zullen vragen. 'Dan zal ik het ook meteen nog eens hebben over het fietsverbod in de straat, want daar heb ik meer moeite mee. Er moet een ontheffing komen voor bewoners, want het is een be lachelijke regeling zo.' Een woord voerder van de gemeente laat weten dat er voorlopig mets aan het pro bleem zal worden gedaan. 'We heb ben geen idee waar je dan wel een stalling zou moeten neerzetten. Dich terbij is er geen ruimte Goede ideeën zijn natuurlijk altijd welkom.' Het schilderij in de hal van hotel De Nieuwe Toekomst, dat uit vijftien delen bestaat. Pre- c/'es dezelfde panelen hangen in de hotelkamers. (Foto p#tor stouonk) De Nieuwe Toekomst omschrijft ze van het weglaten', vertelt mede-eige- als een 'modern, fris, strak en ver- naar Pieter Stokkink. 'In een hotel- nieuwend hotel'Om de inrichting bij kamer moet je bijvoorbeeld niet strui- die ambitieuze stijl te laten aansluiten, kelen over kastjes en ander heeft ontwikkelaar Tijs Blom de hulp tierlantijntjes. We hebben dit hotel in geroepen van Turn-Key-Projects, zodanig ingericht dat je alles hebt, een gespecialiseerde binnenhuisar- maar het is met overdone. Functiona- chitect uit Baambrugge, die ook het liteit. maar wel met gevoelswaarde, interieur van hotels van de AC-keten, Dat betekent een vleugje kunst, maar Holliday Inn en Golden Tulip heeft ook handgemaakte en -geschilderde vormgegeven 'Inrichten is de kunst meubels', wijst hij op een nog leeg te stalling die op de hoek Koger- straat/De Zes is neergezet is veel te ton om het grote fietsaanbod te bergen Ook de verwijzing naar een tetoJe stalling op de Vogelenzang wekt met. Slechts een klein deel van de toeristen dat Den Burg bezoekt, «witde moeite om de fiets daar te parkeren. Anderzijds is ook deze stal- ingveel te gering voor het grote aan tal Al |aren vormt het fietsverkeer ter plaatse een probleem. Pogingen de fietsers eerder op te vangen en tafiets te laten stallen op de hoek Bemtedlaan/Kogerstraat werkten II «el. Mis logisch', redeneert buurt- to/oouster Marja Kooij, 'dat is ook veel Ie ver weg. Het zijn vooral men senmet kleine kinderen die naar Den Burg komen en die willen zo dichtbij nogelijk staan met hun fiets.' Ten- endede drukte van het hoogseizoen mgszins te ontlopen, is Kooij met 'aar gezin vertrokken naar camping (ogerstrand. 'Dus de echte hoog- sszoendrukte heb ik nog met mee- M3 blijkt een goed jaar voor de iroedende lepelaars op De Schor ten. Vorig jaar juni kwamen nog H2lepelaars om door een combi- atie van springtij, noordwesten wind kracht 8 en hevige regenval, en |aar later kan Erik Menkveld van latuurmonumenten tevreden zijn over de lepelaarpopulatie op het ei land. 'Het is een goed seizoen. Op de Schorren zitten 43 broedparen en 85 jongen zijn uitgevlogen. Dat zijn er twee per nest, maar er broeden er ook nog een aantal.' Menkveld con stateert dat het ook landelijk en el ders op Texel goed gaat met de lepel aars. 'Bij de Geul zitten er heel veel. 116 broedparen en in ieder geval 160 jongen. Ik weet dat er ook bij de Muy 20 paartjes zitten.' Of de sterfte van vorig jaar grote ge volgen heeft, kan Menkveld nog met zeggen. 'De lepelaars zitten altijd vier jaar in Mauritanië, daarna keren ze terug naar Nederland. Dus een even tuele inzakking van de populatie zou je pas over drie jaar merken. Maar vorig jaar was het landelijk best een goed jaar voor lepelaars en er is veel uitwisseling tussen de gebieden. De dieren die op Vlieland zaten, kunnen best naar Texel komen en andersom.' Hotelmanager Mascha Engel op het bed van een tweepersoonskamer in hotel De Nieuwe Toekomst in De Koog. (Foto s Gemra r™,™ het team van het Radio 1 Journaal kond, in het kader van de Wadden- purvan het programma, maandag M de haven van Oudeschild. Het fiema dat de zender aan Texel had gekoppeld was visserij. Over dit nderwerp lieten zij verschillende leskundigen aan het woord. Ochtends was op de radiozender w gesprek te horen met garnalen- '®er Alfons Boom. die al 45 jaar in Bivak zit. Ook gaf Han Lindeboom Een het NIOZ toelichting op de gevol- w van de visvangst voor het ecosysteem. Rond het middaguur presenteerde Paul van Gessel live vanuit de haven en voelde verslagge ver Bas Gemmink ter plaatse des kundigen aan de tand. Havenmees ter Hans Boks vertelde over het reilen en zeilen van een waddenhaven, Bert Koning van het Maritiem- en Juttersmuseum deed zijn verhaal over de visserij in vroeger tijden, 's Avonds hielden de programmama kers een interview met burgemeester Joke Geldorp. Zij praatte over visse rij en toerisme aan de hand van de vraagstelling in hoeverre de authen ticiteit van het eiland in het gedrang komt door de belangrijke rol die toe risme en visserij voor Texel spelen Het Radio 1 Journaal is deze hele week nog aan het eilandhoppen. In de TVTAS-volgorde doen zij de vijf Waddeneilanden aan en wordt aan de hand van een thema het eiland belicht. Iedere ochtend wordt een reportage uitgezonden, 's middags zijn de radiomakers op locatie en ter afsluiting is er 's avonds een inter view. Wij zijn al weer over de helft van ons verblijf alhier en dus aan het aftellen Ja, we missen het eiland en de men sen, en het mooie weer! Omdat we hier op het zuidelijk halfrond verblij ven, is het winter en dus 's avonds en 's morgens best koud, zo'n n 9 tot 11 graden. Er is geen verwarming in het huis, maar gelukkig wel een open haard. Daar kruipen we 's avonds dus zo ongeveer in, maar omdat het toch niet zo behaaglijk is. gaan we met een boek vroeg naar bed. Dat moet ook wel, want om 6 00 uur 's morgens begint hier de dag. Er wonen en wer ken ongeveer twintig mensen in en rondom ons tijdelijke huis en die gaan, net als wij, met de kippen op stok en met zonsopgang er weer uit. Er wordt dan geboend, gepoetst en geveegd en - aangezien de badka mer een nieuw dak krijgt - nu ook geklopt, geboord en getimmerd. Blijf dan maar eens liggen in je warme bed... Nee, dan loop ik in pyjama naar de buren om daar (koud!) te douchen, hetgeen buitengewoon effectief is in het ontwaken. De praktijk gaat. net als thuis, om 8.00 uur open en om 17.00 uur dicht, wel met een lange lunchpauze van 11.30 tot 14 00 uur Ik zie per dag tussen de vijf en tien patiënten, die Intussen heb ik ook kennis gemaakt bijna allemaal zonder afspraak ko- met het HIV- en AIDS-probleem, waar men aanwaaien, en zich uitgebreid Malawi net als de rest van Afrika ten verontschuldigen als ze zien dat ik zuiden van de Sahara mee worstelt van een andere klus (kinderen, tuin, Niet lijfelijk via de praktijk, maar door zonnetje) afgehaald moet worden. Ze een speciale uitgave van het tijd- hebben wratten, oorontsteking, luier- schrift Africa Today over dit onder- uitslag, buikgriep of malaria, bilharzia werp, dat bijna geheel over de toe- of giardia De laatste drie komen spo- stand in Malawi gaat. Op de radisch in Nederland voor, omdat het voorpagina een prachtige jonge Lilongweese met een bar, maar met ongebruikelijk verhaal: man en kind verloren aan AIDS en zelf sero positief. Verdient 50 eurocent per dag. kan daar net van leven, maar niet de benodigde medicijnen (25 euro per maand) van betalen Deson danks met de mooiste Afrikaanse glimlach in zo'n blad verklaren dat je maar met aan de toekomst denkt en ondanks alles gelukkig bent. Zo'n story, die zich op nauwelijks drie kilometer hier vandaan afspeelt, laat me niet meer los. Ik stuur een van onze tuinmannen op pad en met een big smile komt hij een paar uur later inderdaad samen met de vrouw onze praktijk binnenwandelen. Ze heet Grace Mathanga, is 30 jaar oud en verkoopt schoenen vanuit een kleine houten kiosk op de markt. Ik val met een met de deur in huis en vertel haar dat ik garant wil staan voor 25 euro per maand, zodat zij de benodigde medicijnen, die uitstel van AIDS kun nen betekenen, kan gaan gebruiken. We moeten praten via onze tolkende assistente, maar de mooiste glimlach van Afrika valt mij ten deel. Later ver telt ze dat er ook al vanuit Amerika, waar hetzelfde artikel in The Guardian is verschenen, is aangeboden haar medicijnen te sponsoren Mooi, denk Ik, want hoe meer sponsors hoe be ter Buiten Grace zijn er nog 300.000 mensen in Malawi die in aanmerking komen voor dergelijke medicijnen van de naar schatting een miljoen die met het HlV-virus zijn besmet. Stichting We besluiten al pratend een stichting echte importziekten zijn, maar hier zie ik ze bijna iedere dagDe symptomen en behandeling ervan heb ik dan ook hier geleerd in de tropische stoom cursus waar mijn gastheer mij voor vertrek aan onderwierp. Als ik er dan toch niet uitkom, kan ik een andere Nederlandse arts raadplegen, die overigens iedere twee dagen even goed langskomt om te kijken of ik het wel red. Heel prettig zo n zorgzaam vangnet! Vandaag ben ik voor het laatst on Her Majesty's Service bij de Britten. Ik zal ze missen, want het was echt lekker werken met een prima team en goede spullen en alle denkbare mo gelijkheden. Daar hangt dus wel een prijskaartje aan, want een bezoekje aan de dokter kost 50 pond, dat is ongeveer 75 euro' Aangezien de ge middelde Malawiaan maar iets meer dan 100 pond per jaar verdient, kun je je voorstellen dat ze zulke astrono mische bedragen niet op tafel kunnen leggen. Deze dienst is dan ook voor namelijk voor diplomaten bedoeld en die maken er in ruime mate gebruik van, want mijn spreekuren aldaar werden meestal druk bezocht. fWa9gever Sas Gemmink Interviewt Bert Koning; havenmeester Boks kijkt toe. tFoto Michtol Dekkor) DINSDAG 29 JULI 2003 Kunstenaar Sebastiaan Levóleger schildert in de gang van het hotel een grote T, uit het woord 'Texel'. staand appartement waarin zelfs de lijsten van de schilderijen aan de ach terzijde zijn geverfd. Blikvanger in de lobby is een metershoog schilderij van een strandgezicht, dat bestaat uit vijftien verschillende panelen die los van elkaar zijn opgehangen. Het is gemaakt door de Amsterdamse kun stenaar Sebastiaan Levöleger. Hij bedacht het idee om panelen die identiek zijn aan het schilderij in de hal chaminauxop te hangen in de hotelkamers. 'Het is toch leuk als je in je kamer een stuk van het schilde rij in de hal herkent.' Het strand gezicht dat hij dus twee keer heeft geschilderd is met zomaar gekozen. Stokkink: 'De gast moet ook in het hotel het gevoel hebben op een va- kantie-eiland te logeren. Hier geen bruine vloerbedekking en kersen houten stoeltjes. Alle meubels heb ben we zelf laten maken. Dit hotel ademt ook binnen de sfeer van strand en zee.' Een scheepstouw boven het bed, waarmee het licht aan en uit kan worden gedaan, moet de maritieme beleving versterken. Jaarrond Het eilandgevoel komt ook tot uiting in de enorme letters in het woord Texel, die door Levöleger op de wan den van de hal zijn geschilderd. Eén vleugel is in marineblauw uitgevoerd, de andere in rood. Een deel van de kamers kijkt uit op een soort binnen plaats. Het hotel beschikt over één-, twee-, en driepersoonskamers, drie appar tementen en enkele multifunctionele ruimten. Die zijn geschikt om in te vergaderen, maar kunnen ook als luxe suites worden ingericht. Het ho tel mikt op gasten van 25 tot 45 jaar. Engel: 'Stellen, gezinnen, groepen, ze zijn allemaal welkom, ook voor één nachtje.' Ook wil De Nieuwe Toe komst met arrangementen aan de weg timmeren. Het is de bedoeling dat het hotel jaarrond open blijft Maandag waren bouwvakkers nog druk doende om in de muur in de hal een doorbraak te maken naar het naastgelegen restaurant. Wanneer dat opengaat, is nog niet bekend. Voormalig huisarts Hetty van Dijk uit Oosterend is deze zo mer in Malawi, waar zij werkt in een lokale huisartsen praktijk. Vanuit Donker-Afrika doet zij verslag van haar erva ringen en belevenissen. op te richten en ik ga op zoek naar een plaatselijke coördinator, want over tweeëneenhalve week ben ik weg en moet het allemaal geregeld zijn. Vanavond ga ik eten met Dan Namarika, een jonge Malawiaanse arts. Hij komt waarnemen voor de waarnemer als wij aan het eind van ons verblijf een paar dagen op safari gaan. Ik zal hem onze plannen voor leggen en hem vragen als Grace's huisarts op te treden. Verder ben ik op zoek naar een notaris die onze stichting voor een zacht prijsje wil helpen oprichten en probeer ik een bankrekening te openen. Maar goed dat ik volgende week meer tijd heb. Lilongwe is net als Texel net een dorp; iedereen kent elkaar en de lijnen zijn kort, dus eens kijken of me dat alle maal nog lukt. Ik houd jullie op de hoogte. Hetty van Dijk De wandelrondé om Texel wordt dit jaar gehouden op zaterdag 9 augus tus. Gestart voor deze zestig kilome ter lange tocht wordt tussen 6.30 en 7 00 uur bij het wachtlokaal van "Feso op 't Horntje of op de boot van 6.35 uur uit Den Helder. Deelname kost €6,50 Deelnemers worden erop ge wezen dat 't Horntje zaterdag ochtend vroeg met met het openbaar vervoer is te bereiken. Voor meer in formatie: Wandelsportvereniging Het Gouden Boltje, tel 313087, of www.hetgoudenboltje.nl

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5