longeren blijven weg, bezetting hotels blijft achter iternet en last minute )im toeristen te lokken uftervallei in vakantieprogramma .TEXELSE y couRANT ZDH begint voorbereiding Surfevenementen voor alle niveaus Eelman en Boks golfkampioen Zwemmers naar Anna Paulowna Zeiler Pool wint EK G esloogd br»,.-, DINSDAG 29 JULI 2003 jrm de landelijke tendens ook op Texel de bezetting van itels achter. Ten opzichte van jaar is het aantal boekingen aid en hebben diverse hotels in het hoogseizoen nog ka- beschikbaar. Zij proberen de op te vullen met acties op net en last minufe-boekingen. ungalowsector daarentegen zich na een verontrustende goed hersteld en de cam- hebben, naar eigen zeggen, iet algemeen geen klagen. aag of het nu druk is op het ei- vordt door velen met eenslui- beantwoord Het (subjectieve) dzegt de één dat het eiland net idere jaren bomvol zit, terwijl en het gevoel hebben dat het zomer niet zo druk is. Dat de lische markten weliswaar veel en trekken, maar dat het op veel op Texel behoorlijk rustig is. de branche zelf zijn de menin- irdeeld Volgens M. Staal-van Ier, secretaris van de Texelse ferenigmg en zelf eigenaar van Ie Strandplevier, zijn de reac- de verschillende hoteliers verschillend'Sommigen heb- klagen. terwijl anderen wel ;en hebben met een lagere be- j. Ik heb de indruk dat de ho lde buitendorpen redelijk goed maar hier in De Koog is het jven soms wat minder.Volgens ■van Splunter was het voorjaar minder bij een groot deel van hoogseizoen plekken vrij. De boekin gen lopen echt behoorlijk achter op vorig jaar en dat is eigenlijk het hele jaar al zo', vertelt VW-directeur Veronica Bos. Daarmee loopt Texel in de pas met de landelijke tendens dat de (strand)hotels behoorlijk moeten inleveren. Veel mensen kiezen dit jaar voor een andere, lees goedkopere, vakantie of besluiten pas op het al lerlaatste moment nog een vakantie- uitstapje te boeken. In veel gevallen wordt daarbij gekozen voor een aan bieding op internet. 'Daar wordt goed op gereageerd', zo vertelt assistent hotelmanager Cobus Kranenburg van hotel Koogerend in Den Burg. Ook dit hotel draait aanzienlijk min der goed dan vorig jaar. 'We probe ren via aanbiedingen op internet de mensen alsnog naar ons hotel te krij gen. Dat lukt redelijk.' Verder maken de vele lastminute-boekingen van toeristen die op het laatste moment toch nog besluiten een vakantie te boeken, volgens Kranenburg veel goed. Om toeristen te 'lokken', had Koogerend afgelopen week zelfs een bord met de tekst 'kamers vrij' aan de straat staan. Het enige viersterren- hotel op Texel. Grand-hotel Opduin, heeft volgens directeur/eigenaar C. den Ouden een goed tweede kwar taal achter de rug. 'Het jaar begon ronduit zwak, maar sinds mei is het druk bij ons. In volume, dus het aan tal overnachtingen, zijn de cijfers ge lijk aan die van vorig jaar.' Opduin heeft volgens Den Ouden niet mee gedaan aan de 'prijsdump-acties' die veel luxe hotels elders in het land hebben gevoerd om de kamers vol te krijgen. Wel is er meer aandacht en geld besteed aan de sales en marke ting. 'We hebben daarvoor deskun- isde VW doen de hotels en de Wbijtverstrekkers het bedui- minder. 'Er zijn ook nu in het «gerend benut volgens assistent-manager Cobus Kranenburg alle mogelijke opties V 'eters naar het hotel te krijgen. (Foto Lovm vw tor siwsi digheid in huis gehaald en ik mag voorzichtig concluderen dat dat vruchten heeft afgeworpen.' Achterstand De bungalows en vakantiehuisjes zijn in het hoogseizoen wel goed bezet Volgens Bos is de bezetting tot 16 augustus goed en komt er daarna wat meer ruimte beschikbaar. Ook in deze sector leek aanvankelijk een forse achterstand in het aantal boe kingen te ontstaan. 'We hebben daar voor extra campagne gevoerd en die is aangeslagen.' De acties van de VW werden breed gesteund. Ook vakantieparken als De Krim droegen hun steentje bij. 'Onze bungalows konden nu allemaal door de VW worden geboekt, normaliter is dat maar een gedeelte omdat wij ook zelf boeken', aldus parkmanager André van der Vliet. Hij bevestigt het verhaal van Bos. 'De bezetting van de bun galows is tot 14 september bijna hon derd procent. Aanvankelijk zag juli er niet best uit. maar die achterstand is volledig weg. Ik verwacht zelfs dat het nog beter wordt dit hoogseizoen doordat er erg laat wordt geboekt.' Verder spelen de Duitse vakanties een niet onaanzienlijke rol. Pas afge lopen weekeinde kregen veel gebie den in Duitsland vakantie, zodat in juli minder Duitsers het eiland bezoch ten. Nordrhein Westfalen, voor Texel zeer belangrijk, krijgt pas komend weekend vakantie. Voordeel is vol gens Van der Vliet wel dat september een goede maand kan worden, door dat veel Duitsers dan nog vrij zijn. Overigens heeft ook De Krim er flink aan moeten trekken. 'We hebben met alleen de VW-campagne gesteund, maar ook zelf het nodige gedaan. Er zijn bemiddelingskantoren ingescha keld en we hebben aanbiedingen gedaan via websites als www.week- endieweg.nl. Dat heeft veel respons opgeleverd.' Een soortgelijke reactie geeft Wim Westdorp, parkmanager van Landal Greenparks Sluftervallei. 'Bij de huisjes hebben we er dit jaar harder aan moeten trekken om ze vol te krijgen. Er is meer geld in promo tie gestoken. Vanaf 11 juli zitten alle 251 bungalows vol, maar ik schat dat de verhuur over het jaar tot nu toe vijf procent lager is.' Hij vult aan dat dit ook te maken kan hebben met het feit dat het aantal parken binnen de Landal-orgamsatie is toegenomen van 15 naar 51 en de onderlinge con currentie dus groter is. Kamperen De kampeersector op Texel heeft geen klagen. RST-directeur Harry Mathijsen is 'met ontevreden'. 'De gezinsbezetting wijkt met veel af van vorig jaar, maar we zijn nog niet aan in tegenstelling tot camping Kogerstrand, waar de fotograaf de toegang werd geweigerd, was de vriendelijkheid op camping Woutershok groot en poseerden enthousiaste kampeer ders graag voor een foto in de krant. (Foto Lowsvan der Sluis) het eind van het jaar. De bezetting is natuurlijk sterk afhankelijk van het weer', aldus Mathijsen. 'Wel is het zo dat we voor de caravans tientallen plekken extra hadden kunnen heb ben. De tendens is dat steeds meer mensen op het laatste moment boe ken. Wij werken het liefst met reserveringen. Vol is vol.' Ook de campings op De Krim en de Sluftervallei draaien goed. Ook daar is het hoogseizoen volgeboekt. Het noorden van Texel heeft echter wei nig te maken met kampeerders die op de bonnefooi komen. 'We hebben bijvoorbeeld een camperopvang waarvoor niet gereserveerd hoeft te worden. Vorig jaar stonden daar ge middeld zo'n tien tot twaalf campers, nu maar een paar', aldus Van der Vliet Net als op de terreinen van Recreatiestichting Texel merkt ook De Krim dat kampeerders meer waarde hechten aan luxe. 'De Com fort Plus-plaatsen (plaatsen met ei gen sanitair red.) zijn heel veel ge vraagd.' Hoewel luxe er ontbreekt hebben ook de boerencampings aan belangstel ling geen gebrek 'We krijgen ver schrikkelijk veel aanvragen', vertelt M. Keijser-Dros, secretaris van de Verenigde Texelse Kampeerboeren. 'Dit is een zeer geliefde kampeertak. Rond kerst komen de boekingen voor het hoogseizoen al binnen In het naseizoen hebben we wel weer wat plaatsen, maar nu zitten we vol.' Vol gens Keijser bestaat er binnen de sector, die nu de beschikking heeft over zo'n zestienhonderd slaapplaat sen, grote behoefte aan uitbreiding. 'Er is gewoon heel veel belangstelling voor. Ook omdat het kamperen bij de boer niet zo duur is. natuurlijk.' Dat de financiën van de Texeltoerist een (grotere) rol spelen, bevestigt Veronica Bos 'We zien een stijging in de vraag naar goedkopere accom modaties. De vraag naar stacaravans is bijvoorbeeld flink toegenomen.' Jeugd Niet alleen de hotelbranche heeft te kampen met een terugloop. Ook jeugdige kampeerders laten het mas saal afweten. Die terugloop is goed te merken op het jeugdterrein van camping Kogerstrand in De Koog. Daar zijn ruim tweehonderd plekken op een apart terrein beschikbaar voor kampeerders tussen de zestien en vijfentwintig jaar. 'De boekingen op het jeugdterrein lopen aanzienlijk achter op vorig jaar. Deze week zit ten we dan wel vol, maar de achter stand halen we met meer in', aldus Mathijsen. Een duidelijk aanwijsbare oorzaak is er volgens de directeur met 'We hebben wel een prijsverho ging doorgevoerd die hoger is dan de gebruikelijke inflatiecorrectie, maar of het daar aan ligt weet ik niet. Het is natuurlijk wel zo dat je tegenwoordig al voor driehonderd euro naar Turkije kan. Dat is een aantrekkelijk alterna tief voor de jeugd. Ter vergelijking: een stel (twee personen) dat met een klein tentje op het jeugdterrein van Kogerstrand een week kampeert en dagelijks douchet is bijna €240,- kwijt Een middelgrote tent kost voor een week bijna driehonderd euro. Een andere mogelijke oorzaak voor de wegblijvende jeugd is volgens Mathijsen gelegen in de uitspraken van burgemeester Geldorp. De RST- directeur doelt op het 'nieuws' dat Geldorp in december naar de pers lekte over een mogelijke droogleg ging van het eiland. Dat nieuws werd opgepikt door de landelijke media. Enkele dagen later maakte de burge meester bekend dat het slechts om een grap ging voor Ouwe Sunder- klaas. 'Ik weet niet hoe de uitspraken van de burgemeester van invloed zijn. We krijgen nog regelmatig telefoon tjes van jongeren die vragen of het waar is dat... Die grap heeft in alle landelijke kranten gestaan. Alleen de rectificatie dat het slechts om een grap ging. heb ik met meer gelezen...' Ook wat betreft het jeugdterrein waagt Mathijsen zich niet aan een vroegtijdige conclusie. 'Het is nog lang geen eind augustus. Pas aan het eind van het seizoen maken we de balans op.' Noodcamping De beheerder van de noodcamping, Nico Erwich, heeft het behoorlijk rus- 'tig. Afgelopen weekend was onge veer de helft van het terrein bezet, maar maandag was het veld leeg. 'De doordeweekse dagen maken het grootste verschil met vong jaar. Ik kan veel kampeerders nu meteen door verwijzen naar de campings of de kampeerboeren. Want het loopt met storm.' In tegenstelling tot de bench- ten van diverse campinghouders wordt het kamperen volgens Erwich minder. Dat is een landelijke trend. Dat lees je ook in de kranten.' Ook hij schrijft de geringere drukte deels toe aan de late vakantie van de Duitse toeristen 'Dat speelt beslist een grote rol.' Vde camping de camera draait, interviewt RTL4-presentatrice Stella Gommans Hélène Westdorp, hoofd receptie bij Sluftervallei. De voetballers van ZDH beginnen vrijdag hun voorbereiding op het nieuwe seizoen. Het gezelschap gaat om 19.30 uur op loop schoenen de duinen in voor een conditietraining met pittige oefe ningen, door trainer Henk de Ruyter eufemistisch ook wel 'din getjes' genoemd. De Hoornders komen wederom uit in de zevende klasse, waarin net als voorgaande jaren derby's op het pro gramma staan tegen De Koog en Oosterend. De eerste wedstrijd wordt op 7 september gespeeld tegen DESS in Bennmgbroek (West-Fries land). De week erna speelt de ploeg thuis tegen Schellinkhout. Voor het eerst sinds vele jaren doet ZDH ook weer eens mee in de strijd om de districtsbeker. De KNVB heeft de Zwaluwen bij de indeling met ge spaard. Zaterdag 23 augustus moe ten ze op bezoek bij Jong Hercules, een zaterdagvereniging die in de derde klasse uitkomt. Woensdag 27 augustus speelt ZDH thuis tegen vierdeklasser Oosthuizen, de zondag erop staat een visite aan vijfdeklas- ser Purmerland op het programma. De selectie van ZDH heeft ten op zichte van vorig seizoen weinig ver anderingen ondergaan. Gevoelige aderlating is wel het vertrek van de snelle Niels Dekker. Hij gaat spelen voor een vereniging in Haarlem, de stad waar hij studeert. Mogelijk dat ook Daan van der Slikke, die zich in het ZDH-toernooi als goalgetter be wees, in verband met een nieuwe baan met meer voor de Hoornders uitkomt. Nieuw in Den Hoorn zijn Ivar van Elk, de jongere broer van voorst opper Fedor, en Yvo Witte. Beiden speelden voorheen voor Texel'94. :epark Sluftervallei bij De JorP vormt het uitgangspunt '-'-programma Bestemming W, een dertiendelige vakan- iop RTL4. De uitzending is on- 'van een serie van dertien af- 3e", waarbij steeds een ander "Landal GreenParks het uit- |wt vormt. Het programma, aarnenlijk initiatief van IdtV/ Landal en Toerisme Re- Nederland. gaat over de erva- en de bevindingen van een '^Lantiegangers. Zo werden "'lische uitstapjes gefilmd, 'hgrediënten van het pro- ®!iin verder een portret van ^werker van het park, varië- horeca tot technische dienst. Doel is een gevarieerd beeld te schetsen van het werken in het toerisme. Op Texel werd de camera gericht op Hélène Westdorp, hoofd receptie van Sluftervallei. Ander on derdeel is een uitstapje met een mar kante bewoner uit de regio, die de kijker moet meenemen naar bijzon dere plekjes. Voor dat laatste ging de televisieploeg op stap met jutter Maarten Boon. Presentatrices Stella Gommans, Mariska van der Kolk en presentator Joris Lutz maakten di verse uitstapjes op het eiland, onder andere naar EcoMare, het vliegveld en het Juttersmuseum De opname waren voor productieleider en oud- Texelse Paulien van de Wetering een buitenkansje haar geboorte-eiland (Foto Gerard Timmerman) weer eens aan te doen. De televisie serie wordt gesponsord door Landal GreenParks. 'Ook al is het gespon sord, de opzet heeft een hoog toeris tisch en vooral informatief karakter', vertelt commercieel directeur Bas Hoogland van Landal. Om de schoonheid van het eiland extra on der de aandacht te brengen heeft de VW Texel zendtijd gekocht in het pro gramma. De serie wordt uitgezonden vanaf zaterdag 16 augustus, van 19.00 tot 19.30 uur. Wanneer de af levering met Sluftervallei op televisie komt, is nog met bekend. De uitzen dingen worden herhaald vanaf de cember. Beginners en gevorderden zijn ko mend weekeinde bij Dijkmanshuizen welkom bij Wmdsurfclub Texel. Zater dag is er de 'Jeugdserie', voor kinde ren tot 18 jaar die de fijne kneepjes of zelfs de beginselen nog moeten leren. Tijdens deze wedstrijd/oefen- dag, die wordt georganiseerd in sa menwerking met het Koninklijk Ne derlands Watersport Verbond, wordt les gegeven en zijn er kleine wed strijdjes. Er zijn twaalf planken be schikbaar Deelname is gratis. Aan melden kan vanaf 10.00 uur in het clubgebouw, het evenement zelf be gint om 11.00 uur. Zondag is er clubwedstrijd van Windsurfclub Texel. Ook niet-leden mogen meedoen. Het parcours is afhankelijk van de wind. Deelnemers dienen zich om 10.30 uur op de dijk te melden. Ed Eelman en Kees Boks zijn zondag op de Texelse golfbaan kampioen geworden in het clubkampioenschap foursome Hierbij spelen twee spelers samen met één bal, waarbij zij om beurten slaan. Met een per duo be rekende handicap worden stable- fordpunten geteld over achttien ho les. Eelman en Boks mochten met 35 punten de wisselbeker mee naar huis nemen. Tweede werden Menno Schuijl en Pieter de Boer met 33 pun ten, derde Joop ten Klei en Paul Schippers, ook met 33 punten. Bij de dames eindigde Janneke Kampstra en Joke Geldorp met 34 punten op een eerste plaats. Els Postma en Tyneke Büthker werden tweede met 33 punten, derde werden Lia Kuip en Dieuwke Wiersma (32 punten) In to taal deden 24 paren mee. Zwemmers Simone de Wit en Sverre Eschweiler namen zaterdag deel aan een open-water zwem wedstrijd in Anna Paulowna. Deze wedstrijden worden gehouden in meren, kanalen en recreatie- plassen. Ook leden van Zwem- en Poloclub TX71 waren aanwezig bij de in kanaal 't Oude Veer gehouden prestatietocht. Zondag zwom De Wit een open-water wedstrijd in Geesmerambacht bij Alkmaar. Simone de Wit kwam zaterdag uit op de 1500 en 3000 meter vrije slag da mes. Op de 1500 m behaalde zij de derde plaats in een tijd van 22.29.23. Bianca de Bruijn werd eerste. Zij is in het Nederlands team opgenomen, achter Edith van Dijk en Etta van der Weijden. Simone de Wit zwom de 3000 m in 47.57.21 en werd daarmee 21ste van 31 deelnemers. Sverre Eschweiler kwam uit op de 500 m vrije slag jongens minioren 4 en 5 (jaargang '92- 93) Hij behaalde in een veld van zeven deelnemers met een tijd van 9.02.15 een tweede plaats. Zondag kwam Simone de Wit uit op de 1000 en 2000 m vrije slag. Zij be- Dirk Pool heeft in Travemünder, aan de Oostzee, de Europese titel in de relatief jonge zeilcategorie Hobie FX One gewonnen. De zeiler bleek in Duitsland na negen manches de beste klassering van de dertien deel nemers te hebben en prolongeerde zo zijn Europese kampioenschap dat hij vorig jaar in Katwijk aan Zee won. Opvallend was volgens de tevreden Texelaar de massaliteit van het eve nement. In totaal deden er 1004 bo ten mee aan de wedstrijden. Alleen al het startgebied was net zo groot als Texel en om daar te komen moest eerst anderhalf uur worden gevaren. haalde de vierde plaats op de 1000 m, in een tijd van 14.29.08. Bianca de Bruijn behaalde ook hier de eerste plaats Op de 2000 m behaalde De Wit de 21ste plaats (30.58.30) Twee weken geleden had de Texelse zwemster haar persoonlijk record op de 2000 meter scherper gesteld op 28.17.38. Door de harde wind wist zij het afgelopen weekend deze tijd niet te halen, In een veld van 350 deelnemers, ver deeld over verschillende categoneën en afstanden, konden de tien Texelse deelnemers van ZPC TX71 zaterdag goed meekomen. Twee dames van het eiland schreven zich zelfs voor twee afstanden in. Manta Kaspers. Yeffrey Haker en Dirk Haker kwamen uit op de 500 meter, Sacha van der Velde en Lies Lemstra in de 500 én de 1000 meter. Maarten Dijker. Marco Witte. Yessica Haker en Lucie Burg man zwommen de 1000 meter. Peter Haker was de enige Texelaar die uit kwam op de 3000 meter. Aan het conservatorium in Alkmaar is Imme Wassink uit Den Burg afgestu deerd als bachelor muziek, in de afstudeerrichting fluit, docerend mu sicus. Zowel het eindexamenconcert als het mondeling examen methodiek wist zij met succes af te ronden. Met het eerder behaalde diploma 'docent muziek' is ze werkzaam op de Texelse Muziek- en Dansschool en op OSG De Hogeberg. Als fluitiste speelt ze regelmatig in diverse en sembles.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7