Cjroen kwartsJexels het hart. COJJRANT Gehavende havenkade wordt toch opgeknapt 'Ongewenste toename verkeersbewegingen Clubhuis golfbaan zonder vergunning Actie tegen misbruik iredikaat Echt Texels Kraanmachinist haalt geboortekaartjes af f\lóg drie gaten aangetroffen Geschil over rechtmatigheid Brouwer 'Texel nu twee Waddeneilanden Jaarrekeningen allemaal positief Schuur Liefting Alice Blom Insluipers grepen kans tijdens Oosterend Present TEXELS E^COU RANT Bezwaar tegen plan Waalenburg Gemeente akkoord met kappen van resterende bomen O^der de pomp OPGERICHT VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2003 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv. Postbus 111790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 In de landelijke dagbladen verscheen deze week het bencht dat het Duitse Kachelotplate door z'n omvang vol doet aan de definitie Waddeneiland. Het is namelijk groter dan 160 hec tare, de omvang die gemiddeld ge nomen bij hoog water niet door de Noordzee mag worden overspoeld. Dat betekent volgens de pers dat Duitsland er een waddeneiland bij heeft. Gemeentesecretaris Piet Zoon attendeerde de media nog dezelfde dag op de omvang van de Razende Bol, dat met 4.5 bij 1 kilometer 450 hectare meet. 'Dus Nederland heeft er ook een Waddeneiland bij.Omdat de zandplaat op Texels grondgebied ligt, betekent dat volgens Zoon dat Texel nu uit twee Waddeneilanden bestaat. De gemeentelijke jaarrekeningen over 2002 vertonen allemaal een klein overschot. De rekening van de alge mene dienst vermeldt een positief saldo van €384.000,- op een totaal van 32 miljoen. Uitzonderlijk is dat met, want de afgelopen tien jaar was er steeds een overschot van €400.000,- tot €800.000,-. Het saldo van sociale werkplaats De Bolder was €296.000.- en van openbare scholengemeenschap De Hogeberg €289.000.- Het overgebleven geld wordt toege voegd aan de middelen die zijn be stemd voor nieuwe investenngen. Advertenties voor de vakantiekrant van 15 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 6 augustus 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel, 362600, fax 314111 Het recht om er te bouwen heeft ze, maar aan de uitvoering moet ze nog het nodige veranderen. De realisenng van de bollenschuur van Afra Liefting in het poldertje De Naai bij Den Hoorn heeft verdere vertraging opgelopen nu het college heeft geoordeeld dat het uiterlijk van het gebouw met deugt. Pagina 5 De Texelse volleybalster Alice Blom (23) verruilt haar Nederlandse ploeg Arke/Pollux uit Oldenzaal voor SSV Ulm, de Duitse kampioen. De Texelse herstelt momenteel van een schou derblessure en kan daarom met mee doen aan internationale wedstrijden met het Nederlandse team in Italië. Pagina 7 Terwijl de familie Ewald Witte zich vrijdagavond vermaakte tijdens Oosterend Present, drongen onbe kenden binnen in hun woning aan de Genteweg en namen sierraden en diverse waarde papieren mee. De insluipers hoefden weinig moeite te doen. want de achterdeur was los. Na thuiskomt miste de familie gou den sierraden ter waarde van onge veer €600,-. waaronder een arm bandje, twee kettinkjes en een trouwring met inscriptie. Ook een mobiele telefoon, werktas en een portemonnee waren verdwenen met daarin bootkaarten, twee rijbewijzen, diverse pasjes en andere waardevolle zaken Op het moment van de insluiping was de hond thuis, maar dit dier is oud en blind en leverde voor de dader(s) geen problemen op. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het verhaal ging als een lopend vuur tje door het feestende dorp, wat voor menigeen aanleiding was om tussen tijds naar huis te gaan om ramen te sluiten en deuren op slot te draaien. (Advertentie) (Advertentie) CfTH* "£merVjixtl t n 4* hjrt_ Ruud van Oosten blijft tegen de aanleg van een wandelpad, vogel- kijkhut en brug in Waalenburg. De bewoner van de Zaandammerdijk heeft niet zozeer bezwaar tegen de voorzieningen zelf, als wel tegen de verkeersonveilige situatie die volgens hem ontstaat door een verhoogde toeloop van bezoekers aan het natuurgebied. Dat be toogde hij woensdag in een verga dering van de commissie Bezwaar schriften. 'Een rare gang van zaken.' Aldus ka rakteriseerde Van Oosten de handelswijze van de gemeente. Hij legde de commissie uit dat hij het college al in het verleden had gewaar schuwd voor verkeersproblemen, die Het college stemt ermee in dat de bomen die nu nog staan op het Schilderend tussen de R.P. Keijserstraat en de Bernhardlaan, allemaal worden gekapt. Het be treft bomen op zowel gemeentelijk als particulier terrein waarover in het verleden veel te doen is ge weest. In elk geval zullen de te ver wijderen bomen in het komende voorjaar door nieuwe worden ver vangen, passend bij de bomen die langs het onlangs gerecon strueerde deel van het Schilderend worden geplaatst. W. Snoek van Schilderend 47 heeft al een paar keer gevraagd om een kap- vergunnmg voor twee grote iepen in zijn voortuin. Telkens werden die ver zoeken afgewezen wegens de waarde die deze bomen hebben voor de omgeving. Ook een andere bewo ner die van bomen afwilde, kreeg nul op het rekest. Toen Snoek het on langs nog eens probeerde en als ar gument aanvoerde dat de boom wortels schade veroorzaakten aan zijn huis, was het college alsnog be reid en kwam tevens tot de conclu sie dat dan maar alle nog resterende bomen (zeven grote iepen, een linde en twee jonge platanen) op het ge noemde Schilderendgedeelte weg moesten in het belang van het totale beeld. De gemeente is bereid alle kosten te dragen, totaal €8.500.-. volgens hem onherroepelijk ontstaan wanneer de plannen van Natuur monumenten worden gerealiseerd en Waalenburg een populair wandel gebied wordt. Toenmalig wethouder Daan Schilling had de ook door verkeersorganisatie 3VO gesigna leerde problemen erkend en vastge steld dat er eerst een oplossing moest worden gezocht voor het parkeerprobleem. Maar inmiddels heeft de gemeente wel toestemming gegeven voor de aanleg van de ge wenste voorzieningen, terwijl er nog geen parkeerterrein ligt. 'We zijn ge woon terug bij de oude situatie', al dus Van Oosten, die er nogmaals op wees dat het weggetje van de Zaandammerdijk naar Waalenburg doodloopt en 'heel smal' is. 'Alles dat erin gaat, moet er ook weer uit.' Nu al had hij geconstateerd dat de ber men bij excursies vol auto's staan, waardoor schade en een 'onover- Valt het Golfbaan Onroerend Goed BV te verwijten dat het bedrijf zon der vergunning clubhuis Het Hanenhuus heeft uitgebreid? Of hebben burgemeester en wethou ders inderdaad verwachtingen ge wekt die ze later niet zijn nageko men? Die vragen stonden centraal tijdens één van de woensdag ge houden zittingen van de commis sie Bezwaarschriften. 'Artikel 40 van de Woningwet zegt dat je niet mag bouwen zonder vergun ning Uit een positief gevoel dat je meent over te houden uit een voor bereidend gesprek mag je niet aflei den dat je het recht hebt alvast te beginnen. De golfbaan had dus ge woon moeten wachten.' Aldus rea geerde een ambtelijk medewerker op het verwijt van architect Jan Visser, die namens de Golfbaan (een 'doch ter' van Exploitatiemaatschappij De Krim) betoogde dat het college ten onrechte verwachtingen heeft ge wekt. Visser legde uit dat eind vorig jaar al met een ambtenaar en later ook met wethouder Nel Eelman was gesproken over de noodzaak van de zichtelijke, gevaarlijke situatie' ont staan. Een medewerker van de gemeente legde uit dat de procedure voor de vergunning te lang dreigde te duren, zodat het college ervoor heeft geko zen de realisering van de parkeer plaats 'los te koppelen' en er een 'aparte procedure' van te maken. Hij schatte in dat het nog ongeveer een jaar zal duren voordat het terrein er ligt Tot die tijd wil de gemeente een parkeerstrook langs de weg gebrui ken. Overigens verwacht het college met dat grote aantallen mensen er tegelijk gebruik van zullen maken, temeer daar de rondwandeling door Waalenburg op drie punten kan wor den begonnen: aan de Zaandammerdijk, de Westerboers- weg en de Nieuwlanderweg. Ook Eckard Boot van Natuurmonumenten was met bang voor grote drukte. 'Een paar auto's, een paar keer per dag. Geen tientallen', meende hij. Mevrouw Van Oosten had nu al an dere ervaringen, vertelde ze. 'Laatst stopte er een touringcar midden op de Zaandammerdijk om deelnemers aan een excursie uit te laden. Die bus heeft daar een uur gestaan, met draaiende motor.' uitbreiding van het clubhuis. Het in 1997 gebouwde pand groeide uit zijn jasje, er waren te weinig toiletten en ook 'omwille van ARBO-overwegin- gen' was een verdubbeling van de oppervlakte nodig. Op 22 januari had de Golfbaan een formeel verzoek in gediend, waarna op 30 januari een ontvangstbevestiging was binnenge komen, met de mededeling dat er naar werd gestreefd de zaak binnen zes weken af te handelen. Toen die periode verstreek en bij navraag op nieuw sprake leek van een welwil lende houding op het gemeentehuis, gaf het bedrijf de aannemer begin april opdracht te beginnen met de bouw. Een maand later constateerde een ambtelijk controleur dat er zonder vergunning werd gebouwd, waarna een bouwstop werd afgekondigd, met een dwangsom van €1500,- voor elke dag dat er langer werd gebouwd. Omdat de Golfbaan per se vóór het seizoen klaar wilde zijn, nam toenma lig directeur Martin Warnaar op 13 mei contact op met de burgemees- Lees verder pagina 5 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ^^udio ^^^ideo '"Jelecom Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Vereniging Texelse Producten omotie (VTPP) wil bedrijven die oducten aanprijzen als 'Echt xels' terwijl ze dat predikaat niet nnen waarmaken, aanpakken, ft bestuur heeft besloten deze ^er scherp toe te zien op mis lik van het beeldmerk. Juridisch 'zien is er vermoedelijk weinig nte doen. 'Maar er is ook nog Warenwet', waarschuwde PP-voorzitter Wout Stam giste- n bij de opening van de Hoorn- Landbouwdag. sociatie met een streek levert een tóuct extra publiciteit op en zorgt or een meerwaarde. Op Texel is dat voorbeeld het geval met het lams- «s> waarvoor het predicaat 'Echt xels Product' geldt. Maar in restau- "lts 's onder de naam 'Texels' al JJacIdeneilanden Texel. 6 Piet, dat klinkt niet. menig lamsboutje opgediend dat uit Nieuw-Zeeland afkomstig is. Ook snoepwaren en andere producten worden onder valse voorwendselen als 'Texels' aan de man gebracht. 'Ze liften mee op de goede naam van het Texels product, maar het resultaat is vaak een teleurstelling voor de klant. Die voelt zich bedrogen en dat schaadt de goede naam van het Texels product', stelde Stam. De vereniging, die zich inzet voor het streekproduct, heeft strenge criteria opgesteld om het certificaat 'Echt Texels' te mogen voeren. Eisen voor onder meer de productie en de oor sprong van de grondstoffen. Een on afhankelijke productcommissie brengt advies uit alvorens er over een verzoek wordt beslist. Pas als aan al die eisen is voldaan, is een producent gerechtigd het logo van de vereniging te voeren Dat is - naast lamsvlees - al het geval met yoghurt, fruit, asper ges, pootaardappelen, boerenijs, rundvlees en andere producten die niet meer weg te denken zijn uit het Texelse assortiment. Stam: 'Ze heb ben een goede naam, ook buiten Texel. Die met liefde worden geteeld of vervaardigd. Die net dat hebben om de rentabiliteit van een bedrijf te verhogen of een bedrijf in stand te houden.' Stam constateerde ver heugd dat steeds meer restaurants maaltijden met Echt Texels lamsvlees op de menukaart hebben. Hij huldigde in zijn toespraak de or ganisatie van de Landbouwdag, die alweer z'n negentiende editie be leefde. 'Het is goed dat de landbouw zich, al is het met enig entertainment, aan de burger presenteert. De toerist wil graag weten hoe de landbouw in elkaar steekt.' (jkswaterstaat laat de visserij- ade in Oudeschild op korte ter- «jn over een lengte van tweehon- trd meter opnieuw bestraten. Het (treft het gedeelte waar in juni „ee zichtbare verzakkingen zijn uitstaan. Bij een inventarisatie van ekade kwamen gisteren onder de Iraatstenen nóg drie gaten te- oorschijn. waarvan eentje van uim twee meter diep. Reden voor IVJS de kade af te zetten. jpdonderdag 3 juli en op vrijdag 25 zakte een heftruck van de CVI i»rde bestrating, waardoor enkele talkuilen' ontstonden. Daarbij deden ïh geen persoonlijk ongelukken oor Het was wel reden voor de ge- ieente navraag te doen bij de jenstkrmg Texel van RWS, die vol- aisde gemeente liet weten dat de oderhoudstoestand van de kade net als alarmerend wordt ervaren' =t Texelse college denkt daar an- ^rs over 'Als een heftruck of zelfs adelaars met zonder gevaar van jekade gebruik kunnen maken, ach at wij dat uiterst verontrustend. De lügheid mag en kan nooit in het ing zijn', schrijft de gemeente in brief aan RWS. Veiligheid op de ren is ook een onderwerp dat is ■oken bij de (vastgelopen) on- idelmgen over de overdracht dehaven van het Rijk aan de ge le. 'Nu die overdracht met is ge leerd, vinden wij dat u geen risi- s mag nemen op technisch, en financieel gebied', waar schuwen b en w dat RWS bij even tuele persoonlijke ongevallen aan sprakelijk kan worden gesteld. Prioriteiten Woordvoerder Pieter Zoon van Rijks waterstaat legt uit dat de schaarse middelen die RWS voor het onder houd bij de haven ter beschikking hebben, voortvloeien uit de gekozen prioriteiten. 'Bij het beheer en onder houd concentreert RWS zich op de veiligheid, afvoer van water, de bereikbaarheid van grote zeehavens als Amsterdam en Rotterdam, en het hoofdvaarwegennet. De haven van Oudeschild behoort niet tot deze groepen, wat de reden is dat het on derhoud van de haven naar achteren is geschoven. Maar we kijken wel naar veiligheid en functieverlies van de haven Beide zaken zijn hier aan de orde. Dat betekent dat reparaties nodig zijn. Daar stellen we budget voor beschikbaar.' Volgens Zoon wordt het plaveisel van de gehavende kade over een lengte van tweehonderd meter vernieuwd. 'Hierdoor kunnen daar geen valkuilen meer ontstaan.' De damwand die mogelijk water doorlaat, wordt niet vernieuwd. 'Dit hoort tot het preven tieve onderhoud, en dat is - als ge volg van de prioriteitsstelling door RWS - naar achteren geschoven.' Zoon kon niet zeggen wanneer dit onderhoud dan wél zal plaatsvinden. Bij drukkerij Langeveld de Rooy aan de Spinbaan in Den Burg is het dagelijks een komen en gaan van Texelaars die hun drukwerk komen afhalen. Vaak betreft het geboorte kaartjes, die in éen werkgang met de aangifte aan het gemeentelijke Raaksplein worden opgehaald door de trotse vader. Meestal met de auto, soms op de fiets en in sterke uitzonderingsgevallen met... de kraan. Zoals Henk (van de Baron) Witte, de bekendste kraanmachinist van het eiland, die er zijn cabine met voor uithoefde. De 'jonge' vader (van een flinke zoon van 52 centimeter en ruim 7 pond) kreeg de fraaie geboor tekaartjes aangereikt door L&R-me- dewerkster Carina Kreeft. lin aanmerking te komen voor het predikaat 'Echt Texels', zoals de kaas uit de stand tibocrderlj Wezenspyk. moet een product aan strenge criteria voldoen, (Foto M.cxei Deiocr)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1