ntwerp bollenschuur Liefting omstreden \ealisering loopt vertraging op 5 Vooral posters in trek bij alcoholvoorlichting Met 15 km/u van Dubbeldam naar Texel Aanbesteding rotonde e Waal vóór november .TEXELSE COURANT" 'Kiosk Zoetelief stond er al in de jaren zeventig' Waar gebeurd Hanenhuus Kees Osse Voetbalinterland in Den Hoorn Onder invloed ffvaafdcrvvi-g VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2003 recht om er te bouwen heeft maar aan de uitvoering moet ze I het nodige veranderen. De lisering van de bollenschuur Afra Liefting in het poldertje De i| bij Den Hoorn heeft verdere rtraging opgelopen nu het col- ie heeft geoordeeld dat het uiter- van het gebouw niet deugt. geschiedenis sleept al jaren. Na steggelen over de locatie be iden burgemeester en wethou- vorig jaar dat Liefting een bollen- luur mocht bouwen in De Naai, lenover het voetbalveld van ZDH. fvankelijk bestond twijfel over rechten, maar de aanvraagster aantonen dat het met om uitbrei- {g gaat van het bedrijf dat ze met jtgenoot Arie Lap voert, maar om i gebouw voor een - al bestaand - Jjlen bedrijf. Het besluit van het col- leidde tot veel protest in Den jsljrn Het aangezicht van het dorp ■*dt door de schuur grote schade gebracht, meende een groep jonenden, die meer dan 300 idtekeningen voor een bezwaar- intt verzamelde. Het college ver- Jigde z'n beleid met de vaststel dat het gezien het er geldende jtemmingsplan wel verplicht is bewerking te verlenen aan de (iw van een schuur in De Naai. betekende niet dat Liefting haar jig kon gaan. De procedure om gunning te krijgen moest 'gewoon' iden gevoerd en onderdeel daar- was een bouwplan met bouw- ining. Het ontwerp vond geen iade bij de welstandscommissie, een kritisch advies uitbracht aan college. 'De commissie is van hing dat de nieuwbouw van een Lelijke landbouwschuur op deze landschappelijk gevoelige plek, tegen de karakteristieke dorpskern van Den Hoorn in de nabijheid van de duinen, zich passender dient te voegen naar zijn omgeving qua materiaal, kleur en vorm. De commissie adviseert dan ook meer ontwerpkwaliteit in te scha kelen, waarbij aspecten als situering qn architectonische uitstraling aan de orde dienen te komen.' Het college nam het oordeel van de welstands commissie over en liet Liefting weten dat haar geen bouwvergunning werd verleend. Gelijkheidsbeginsel Daarop besloot Liefting in beroep te gaan bij de commissie Bezwaar schriften, die woensdag in vergade ring bijeenkwam. Ze stelde in haar door een raadsman opgestelde brief onder meer dat weigering van de vergunning 'in strijd is met het gelijkheidsbeginsel' en verwees daar bij naar soortgelijke schuren die de afgelopen tijd in de omgeving van Den Hoorn zijn gebouwd en die vol gens haar het uitzicht op het dorp nog meer belemmeren. Dat de welstandscommissie ook eisen stelt over de architectonische uitstraling van een bollenschuur noemde ze 'ui terst merkwaardig'. Bovendien vroeg ze zich af wat er mis is met de situe ring, die na langdurig overleg met het college is bepaald. Tijdens de zitting lieten Liefting en haar raadsman verstek gaan, maar een medewerker van de betreffende ambtelijke afdeling ging uitgebreid op de kwestie in. Volgens hem is het 'zeer wel mogelijk om binnen de grenzen van de planvoorschriften een gebouw te realiseren dat wei voldoet aan redelijke eisen van welstand'. Zo kan het door Liefting voorgestelde betonnen trasraam worden vervan gen door rode steen in waalformaat. 'Daarop kan bijvoorbeeld met hout worden gebouwd in plaats van pane len. De commissie geeft op deze locatie de voorkeur aan natuurlijke materialen.' De problemen ten aanzien van de si tuering hebben met de goothoogte te maken. De bollenteelster wil aan één kant een goothoogte van 4,5 meter realiseren. Dat is in strijd met de maximumhoogte van 3 meter, maar het college mag vrijstelling verlenen voor een hogere goot aan eén van de lange zijden, zodat het gebouw doel matiger kan worden gebruikt (zo kun nen er meer kuubskisten worden ge stapeld). 'Daarbi| is het vast beleid om die hogere goothoogte te projec teren aan de zijde van de schuur die is gericht naar de dichtstbiizijnde bebouwing, zodat vanuit het open veld een lagere goothoogte de aan blik van de schuur enigszins ver zacht', aldus de ambtenaar. Omdat Liefting de hogere muur echter aan de westzijde wil, richting het polder tje en het achterliggende duingebied, heeft het college geen medewerking verleend. Als reactie op de opmerking dat het 'uiterst merkwaardig' is dat voor een bollenschuur welstandseisen worden gesteld, merkte de ambtenaar op: 'Ik kan alleen zeggen dat het college het uiterst merkwaardig vindt dat me vrouw Liefting dit uiterst merkwaardig vindt.' De commissie Bezwaarschriften brengt binnen enkele weken een (met-openbaar) advies uit aan het college, dat daarna opnieuw een standpunt inneemt. 'Ja, de snelheid schommelde zo tus sen de vijftien en twintig kilometer per uur', klinkt het achteloos. De vrienden Jan de Man (64) en Gerrit van Wou wen (51) wilden hun interesses voor oude trekkers en Texel combineren en reden daarom van hun woon plaats Dubbeldam, bij Dordrecht, naar het eiland. Een tocht van 170 kilometer, die woensdagochtend om 8.00 uur begon. Donderdag kwam het tweetal om 13.00 uur aan op Texel. 'Toen we weggingen uit Dubbeldam was de krant er ook al bij. Dat had éen van onze sponsoren geregeld. We worden gesteund door vrienden. Du- Do Aanhangwagens en Rodo Auto's vonden het hartstikke leuk dat we dit gingen doen en wilden helpen. Een ander, Gerry de Bruin, heeft ons voor deze reis van gasolie voorzien De oldtimers waarop de Dubbel dammer vakantiegangers rijden, zijn een Fendt en een Ford die allebei meer dan veertig jaar oud zijn De Man is inmiddels 25 jaar bezig met het sleutelen aan oude trekkers en Van Wouwen wilde weer eens naar Texel, waar hij zo'n zes keer per jaar komt. 'Van het één kwam het ander. We zijn via Gouda naar Alphen aan de Rijn, Nieuw Vennep en Hillegom en Haarlem gereden. In Beverwijk zijn we een stuk met de pont gegaan en daarna helemaal langs de kust via Bergen en Schoorl naar Den Helder. Afgelopen nacht hebben we gesla pen in Egmond aan den Hoef. Het is eigenlijk heel voorspoedig gegaan, we zijn geen gekke dingen tegenge komen.' Donderdag sliep het tweetal op de noodcamping nabij Den Burg. Van daag komen familie en vrienden aan en wordt de vakantie voortgezet in De Smulpot aan de Binnenburg. De oldtimers worden zo lang gestald bij de familie Eelman aan de Hallerweg, die reageerde op een advertentie in het nationale blad van trekker- en motorenverenigingen. Dinsdag van gen De Man en Van Wouwen de te rugreis naar Dubbeldam aan. Per trekker. (Foto Mc/uef DwWteO De kiosk die de VOF Zoetelief bij paal 20 heeft geplaatst, stond er tientallen jaren geleden onder een andere eigenaar ook al en moet daarom worden gelegaliseerd. Dat vindt eigenaar Gerard Zoetelief zelf en zijn pleidooi wordt ondersteund door de Vereniging van Strand- exploitanten, oud-ondernemer Harry Wuis en de dorpscommissie van De Koog. De gemeente had Zoetelief op 11 ja nuari het verzoek een kiosk te mogen plaatsen geweigerd. Reden was dat het bestemmingsplan maximaal twee gebouwen bij het strandslag toestaat en dat er 's zomers al twee strand paviljoens staan. Desondanks zette Zoetelief de kiosk er neer, ten be hoeve van de verhuur van strand huisjes en -stoelen. Een gemeente lijk controleur constateerde op 4 april dat de kiosk er stond, zonder dat daarvoor vergunning was verleend, waarna het college Zoetelief som meerde het gebouwtje weg te halen, op straffe van een dwangsom. Zoetelief zocht steun en diende een bezwaarschrift in, dat woensdag werd behandeld in de commissie Be zwaarschriften. Zijn brief ging verge zeld van foto's en diverse getuigen verklaringen, die moesten aantonen dat er al in het begin van de jaren zeventig een kiosk stond bij paal 20 en dat een vergunning daarom niet nodig is, dan wel dat het gebouwtje moet worden gelegaliseerd Volgens de gemeente is dat echter onjuist. Niet alleen omdat er al twee gebou wen staan bij paal 20, maar ook om dat de kiosk waarover Zoetelief en zijn getuigen spraken in werkelijkheid bij paal 19,5 stond, bij het vroegere paviljoen van Burgman. De verklaring van de gemeentelijk woordvoerder werd niet weersproken, want Zoete lief bleef zonder afbericht weg bij de commissievergadering. De commissie brengt binnen enkele weken advies uit, waarna het college nogmaals een standpunt inneemt. fs van de Waalder rotonde. Met dikke lijnen zijn de aan te leggen voorzieningen aangegeven. minirotonde op het kruispunt imeltjesweg-Oosterenderweg- iwaalderweg bij De Waal vóór 1 november aanbe- De kosten zijn voorlopig md op €420.000,-, waarvan Ift wordt vergoed door de incie uit zogeheten GDU-gel- lie bestemd zijn voor maatre- ter verbetering van de Kersveiligheid. e rotonde komen vijf wegen uit: laagwaalderweg vanuit het oos ten, de Laagwaalderweg vanuit het westen, de Oosterenderweg vanuit het noorden, de Sommeltjesweg van uit het zuiden en het Hogereind van uit het zuidwesten. De wijze waarop deze wegen elkaar nu kruisen is weinig overzichteli|k en de aanleg van een minirotonde staat dan ook hoog op het verlanglijstje van de dorpscommissie van De Waal. Voor de aanleg van de rotonde zijn stukjes grond nodig die nu nog geen verkeersbestemming hebben, zodat de gemeente een artikel 19-proce- dure moet voeren. In het kader daar van zal het plan in augustus ter visie worden gelegd. Als de Waalder rotonde in de loop van de winter klaar is, is daarmee nog geen eind gekomen aan de aanleg van mmirotondes op Texel. De eerst volgende komt op het kruispunt Pontweg-Rozendijk. pet het verzoek door te mogen |en. Een dag later volgde per fax Tbericht dat de bouwstop was pheven. Op 21 mei werd de bouw jeuw door de gemeente stilge- I Bij De Krim was men 'verbiis- I en dacht men dat er sprake was leen 'intern misverstand'. Onder- Jen was het gebouw 'op enige P'ls na' klaar P'd Weijers, lid van de commissie jaarschriften, stelde zich kritisch i vroeg waarom een positieve jn week later werd gevolgd door pouwstop. Volgens de gemeen- I woordvoerder was daar niets jeós aan. 'Het intrekken van de Jvstop betekent niet dat je toch Ibouwen, maar alleen dat je geen T9som hoeft te betalen. Er stond Pik in dat verder bouwen op ei gen risico gebeurde.' Inderdaad staat inde laatste zin van de fax van 14 mei letterlijk: 'Tot slot wijs ik er zorgvuldigheidshalve op dat het in trekken van de bouwstop met weg neemt dat het (verder) bouwen zon der vergunning een feit is dat middels het strafrecht strafbaar is gesteld.' De klacht van architect Visser dat het een 'utopie' is te beweren dat een verzoek binnen zes weken wordt af gehandeld, vond de woordvoerder 'niet ter zake doend'. 'Dat is een kwestie waaraan binnen het gemeen tehuis moet worden gewerkt.' Iwan Groothuis, de nieuwe directeur van De Krim, zei te betreuren dat het zo gelopen is. Overigens ziet het er niet naar uit dat de aanbouw aan Het Hanenhuus zal moeten worden ge sloopt, zelfs met als de commissie Bezwaarschriften oordeelt dat de Golfbaan onjuist heeft gehandeld. Al direct na afloop van de zitting bespra ken de betrokkenen op de gang de mogelijkheid het clubhuis alsnog ge legaliseerd te krijgen. Een bekende Oosterender uit vroeger jaren was Kees Osse, bij de oudere inwoners van het dorp nog wel be kend. Kees hield nogal van een slok- kie en was daarom nogal eens in café Koppen te vinden. Hij kwam daar dan vaak op zijn paard Vossie. Wanneer Kees wat lang in het café had geze ten, wilden zijn benen om een of an dere reden niet meer doen wat hij er van verlangde. Hij kon dan voor de terugreis niet meer op de rug van Vossie klimmen. Maar daar wist hij wel raad op, want zi|n benen weiger den wel dienst, maar zijn armen met. Buiten voor het café stond een appel boom met een dikke laaghangende horizontale tak. Kees zette Vossie in de starthouding vlakbij de appel boom, ging dan met opgetrokken benen aan de tak hangen en riep: 'Vort Vossie.' Als het paard onder de hangende Kees doorliep, riep deze: 'Ho Vossie', waarna hij zich op het paard liet zakken. Dan volgde weer het bevel 'vort' en zo kwam het edele stel weer heelhuids thuis. Moeder Osse was dan blijkbaar niet boos op haar echtgenoot, want ze zei dan: 'Zuip jij maar Kees, want vreten is ook duur.' Jan van Tunen Texelaars Anouk Buisman en Robin Oosterhof geven jongeren de goede antwoorden op vragen van de alcoholtest. Op het voetbalveld van ZDH aan de Witteweg bij Den Hoorn wordt dins dag afgetrapt voor een heuse inter land. Om 19.00 uur speelt een selec tie van Texelse voetballers onder de 20 jaar, waaronder zo veel mogelijk huidige en oud-spelers van ZDH, te gen een team van de New Orleans Soccer Academy. Dit team, met voet ballers van onder de 15 jaar. werd het afgelopen seizoen kampioen van de Amerikaanse staat Louisiana, 's Zo mers vertoeven de mogelijk toekom stige profvoetballers in Nederland, waar oefenwedstrijden tegen jeugd- teams van onder andere Ajax, NAC en Sparta op het programma staan. 'Ze móeten niks, we hopen alleen dat ze erover nadenken.' Aldus één van de jongeren die zaterdagavond leeftijdsgenoten alcoholvoorlich ting gaven in de Dorpsstraat in De Koog. De initiatiefnemers zijn en thousiast en denken dat de voorlichtingscampagne 'De kater komt later' een positief effect heeft gehad. Het team bestond uit negen jonge ren, waaronder vijf Texelse. Zij wer den tijdens hun werk, van 20.00 tot 23.00 uur, bijgestaan door twee be geleiders. Op hetzelfde moment was overigens een viertal anderen op vakantiecentrum De Krim actief. De voorlichters stapten op Jonge vakan tiegangers af en vroegen hen een enquête in te vullen. Nadien kregen zij de goede antwoorden en een pre sentie in de vorm van een veter met de tekst 'De kater komt later', een condoom of een zonnebril. Voor belangstellenden was er ook de Natte Krant, een blad over de effecten van alcohol van het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevordering en Ziektepreventie (NIGZ). 'We verwachten niet dat jongeren in eens spectaculair minder gaan drin ken', vertelt een voorlichter van de overkant, die de afgelopen tijd plaat sen aan de Noordzeekust bezocht voor het NIGZ. De vraag is toch of de voorlichting effect heeft, aangezien een groot deel van de vakantievier ende jongeren ook komt om veel al cohol te drinken 'We willen bereiken dat ze erover nadenken. Je kan ze natuurlijk niet dwingen om minder te drinken en zéker niet in hun vakantie. Ze moeten zich alleen bewust wor den van de mogelijke gevolgen en ik denk dat we dat best hebben be reikt.' 'Het was erg geslaagd, de jongeren vonden het ontzettend leuk om te doen', vertelt jongerenwerker Carla Schrama, die namens het Jongeren Informatie Punt (JIP) met de Bri|der- stichting de organisatie in handen had. 'Ik denk dat in totaal zo'n vijf honderd |ongeren een enquête heb ben ingevuld. Als daar vijftig Texelaars tussen zaten, waren het er veel. Jongeren van het eiland gaan pas laat uit Maar na 23.00 uur enquêteren wij met meer, dan zijn de meeste uitgaanders al té vrolijk.' Vooral de posters, die de voorlichters in toiletten van cafés en discotheken hebben gehangen, bleken in trek. De eerste variant toont een dronken jon gen die met zijn broek naar beneden op de wasmand is gaan zitten in plaats van op de wc. Het tweede af fiche was echter populairder Schrama: 'Daar staat een schaap op afgebeeld. Het is natuurlijk puur toe val, maar jongeren willen die poster als aandenken aan de vakantie op Texel. Die willen ze thuis ophangen.' Het kraampje van de voorlichters, op het plein voor discotheek De Toe komst, trok vooral volwassenen. Zij bleken geïnteresseerd in het alcohol brein, een kennistest in een soort flip perkast. De campagne sloeg volgens de voor lichters goed aan bij de geënquêteerden. Schrama: 'Het was een heel lichtvoetige campagne le dereen was vriendelijk en bereid om mee te doen. Ik vond het leuk om te zien dat zo'n groepje stoere jongens op een terras ook braaf die test in vulde. Volgens mij ging het beter dan voorgaande laren, omdat deze cam pagne over de jongeren zelf ging. Vorig jaar was het thema agressie en ging het over anderen die iets over kwam. 99,9 procent van het geweld en de vernielingen ti|dens het uitgaan komt ook door alcohol. Dit jaar wer den de pngeren benaderd met iets dat op henzelf van toepassing was: een kater.' Maar liefst 830 ug/l, bijna vier keer zoveel als toegestaan, blies een 30- jarige Texelse automobilist toen hij woensdagochtend even na 3.30 uur op de Pontweg werd gecontroleerd op het gebruik van alcohol. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een proces-verbaal. De symbolische betekenis van De Schicht, het monument bij De Cocksdorp dat herinnert aan de ver hoging van de Texelse dijk tot Delta hoogte, laat sinds gisteren mets meer te raden over. Medewerkers van Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier plaatsten eendrach tig een bord met achtergrondinforma tie over het beeld dat werd gemaakt door Harry Tielemans (1929-2001). Daarop is goed te zien dat de vorm van het monument is gebaseerd op het verloop van de Texelse dijken, waarvoor de grafisch vormgever gis teren menig complimentje incas seerde. Tielemans kreeg zijn op dracht voor het kunstwerk van het voormalige Waterschap Texel, waarna het op 3 november 1981 door de toenmalige minister van Verkeer en Waterstaat mr H J Zeevalking werd onthuld. Willem Messchaart, Jacques Hin, Jan Vonk en Willem Smit van het Hoogheemraadschap plaatsen hét nieuwe informatiepaneel. (Foto Gerard Temmerman)

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5