Gehandicapten vieren vakantie in Tesselhuus Campinggasten krijgen al bij aankomst een gele kaart Tussen bronsgroen eikenhout en Texelse schapei 'Niet de vader, wel een tijdelijke opvoeder' Visserskoor telt duizend toehoorde Tesselhuus 'Argumenten voetpad paal 9 zijn niet zuiver' .TEXELSE j COURANT" Waar gaan we dit jaar naar toe in onze vakantie? Doen we een vliegreis, gaan we met de auto, plannen we een sportieve wandelvakantie of springen we op de fiets? Heel normale vra gen, waarbij meestal niet over hef hoe wordt nagedacht. Hoog stens over toereikende financiële middelen en de plaats van be stemming. Dat een vrije keuze van hoe en waar de vakantie door te brengen niet altijd zo vanzelfsprekend is, ontdek je als je in aanraking komt met mensen die een min of meer ernstige li chamelijke handicap hebben. Kun je dan wel op vakantie en, zo ja, hoe richt je die dan in? Een dagje meelopen in het Tesselhuus in De Koog leerde dat hier wel één en ander voor komt kijken. De vakantiedag van de groep uit Zuid-Limburg, die deze week Texel komt verkennen, begint heel relaxed De groep bestaat uit zeven vakantie gangers, waarvan er zes in een rol stoel zitten, en negen begeleiders. 'Een luxe verhouding,' vertelt begeleidster Jacqueline Witte, die om tien uur de verslaggever van de Texelse Courant begroet. De deelne mers aan de vakantieweek hebben allen te maken met een ernstige vorm van spierdystrofie. Een aandoening die wordt gekenmerkt door langzaam erger wordende krachtsvermindenng elkaar van eerdere vakanties op Texel, maar ook de nieuwkomer on der de verzorgers, Tom Korten, draait mee alsof hij nooit anders heeft ge daan. Zijn bijnaam, Twee meter el lende. vanwege zijn lengte, is hem dan ook maar bij wijze van plagen toebedeeld Hij is er zelfs trots op. Als de vrijwilligers om half negen het kopje thee achter de kiezen hebben, wordt het tijd dat iedereen opstaat om de vakantiedag te vieren. Jacqueline: 'We hebben maar twee tilliften, dus het is 's morgens vech- wordt gedeeld. Niet mekkeren en het beste ervan maken. Eén voor een komen ze binnenrijden: Ralph, Joachim, Rob, Léon en Christiaan. Joyce, de enige vrouwelijk deelne mer. wandelt er achteraan. Zij en Joachim hebben hun eigen plannen voor de dag gemaakt en gaan van daag met met de groep mee. Tijdens het ontbijt zijn de vrolijke schermutselingen niet van de lucht. Begeleiders en vakantievierders kun nen uitstekend met elkaar overweg, zo blijkt Er wordt verbaal heel wat afgedold, waarbij 'harde' grappen met geschuwd worden. Tegen Christiaan, die een lawaaimakende politieauto op zijn tafelblad heeft staan en deze met snel genoeg het zwiigen oplegt 'Zo broeder, kun je hem met uitzetten? Ben je gehandi capt of zo!' Of: 'Jongen, wacht maar. Straks in de lift laten we je gewoon hangen Uitgebreid wordt er gela chen om ontgroeningsrituelen die nieuwe begeleiders moeten onder gaan, maar als Ron met het voorstel van jeukpoeder komt, krijgt hij te ho ren: 'Dat bewaren we voor jou. Je kunt je toch met krabben,' waarop Het Tesselhuus, idyllisch gelegen aan de Ruijslaan aan de rand van De Koog, vakantiehuis van de Stichting Texel-Vakantie Gehan dicapten, biedt mindervaliden al 21 jaar de mogelijkheid om een actieve doe-vakantie op Texel te houden. Organiseerde de stich ting in het begin twee weken per jaar, nu zijn de mogelijkheden uit gebreid tot elf weken. Dit is mo gelijk dankzij de giften van trouwe donateurs, bedrijven, par ticulieren, Lions- en Rotaryclubs. Jaarlijks maken zo'n 88 zwaar li chamelijk gehandicapten gebruik van de mogelijkheid om voor even in een andere omgeving te zijn, nieuwe contacten te leggen en echt vakantie te kunnen vie ren. Sinds 1982 werden al ruim 1400 personen uitgenodigd om deel te nemen aan ongeveer 170 vakantieweken. Onmisbaar daar bij is de hulp van begeleiders. Mensen die bereid zijn om een week van hun vakantie beschik baar te stellen aan begeleiding van de deelnemers van deze vakantieweken. De vakantie van deze week wordt verzorgd door Het Tesselhuus en de Lionsclub Venray, in samenwerking met de VSN, de Vereniging Spierziekte Nederland, afdeling Limburg Een rustig begin van de vakantieweek m het Tesselhuus. en afname van de spiermassa. Bij en kelen maakt de ziekte het noodzake lijk om meermalen daags via een mondkapje extra zuurstof toegediend te krijgen of door middel van appa ratuur de longen te reinigen en 'open te stomen'. Voor verschillenden is het niet meer weggelegd zelf de hand naar de mond te brengen of te krab ben bij jeuk. De 17-|arige Christiaan krijgt tijdens het eten een vernuftig apparaat aan zijn stoel gemonteerd, die het met bediening van een joystick door zijn andere hand moge lijk maakt zijn arm in allerlei posities te bewegen, zodat hij toch nog zelf kan eten. De leeftijd van de deelnemers aan deze Texelweek varieert van zeven tien tot zevenentwintig. Opvallend is de goede sfeer. De meesten kennen ten om de badkamer. Nou ja, bij wijze van spreken dan.' Ron, de 'slijmbal' van de groep, zoals ter introductie wordt meegedeeld, heeft het gevecht gewonnen en zit al hoog en droog aan de ontbijttafel te wachten. Hij is 19 jaar en woont in Kerkrade. Het als eerste aan tafel zitten is niet direct een voordeel, met het uitzicht op al de heerlijkheden die er staan uitge stald en de verse, geurende brood jes die uit de zakken worden geschud terwijl hij er nog niet aan mag komen. Zijn geduld wordt nog ruim een uur op de proef gesteld, voordat iedereen present is en het ontbijt kan begin nen. Hij blijft er heel laconiek onder, zoals onder veel andere dingen. Het is niet anders en dan moet je met zeuren. Een opvatting die door ook door de andere vakantiegangers Ron zelf nog het hardst lacht. 'Zijn kop staat altijd op glunderen,' deelt Tom dan mee. 'Zelfs als hij slaapt. Maar hij krijgt dan ook een nachtzoen van een mooie meid als onze Jacquelien.' Voor een mindervalide is het heel vervelend alsmaar aan- of nage staard te worden. Léon (27) en Ron (19) zijn het erover eens: 'Kinderen vinden we niet erg. Die zijn nieuws gierig en stellen vragen omdat iets nieuw voor ze is, maar verder interes seert het hun met echt. Ze willen ge woon weten en huppelen dan weer verder. Maar volwassenen die je de hele tijd aanstaren en die al starend langs lopen en je dan ook nog staan na te kijken. Je ziet hun gezicht ver anderen en je hóórt ze denken: oh, wat zielig. Dat is erg! Maar we nemen wraak. Donderdag gaan we zelf apies ki/ken. We zoeken een mooi terras uit in Den Burg en nemen allemaal een paar bordjes mee Vanavond of mor gen gaan we ze maken. We moeten nog even over de teksten nadenken, maar het wordt zoiets als: Ja ik ben gehandicapt. Wat is jouw excuus? We willen een reactie uitlokken.' Om nakijkers te ontmoedigen, heeft Léon achter op zijn stoel al een grote sticker met de tekst: Kijk, ze kijken. Ron wil niet alleen door provocatie reacties uitlokken. Hij is al enige tijd aangesloten bij de infogroep GIPS (Gehandicapten Informatie Project Scholen) Zuid-Limburg. Tweemaal per week geeft hij op basisscholen in de regio Kerkrade-Heerlen-Sittard voorlichting over hoe het is om te Verraste reacties aan boord van de TX10 bij het binnenhalen van de vangst. 'Onze Herman' zet vakantieganger Rob netjes op de kant. moeten leven met een handicap. Tij dens de lessen, die telkens tweeën eenhalf uur in beslag nemen, geeft hij ook een demonstratie met een so ciale hond, een zogeheten SoHo, meestal een golden retriever of een labrador, die er op getramd is voor werpen op te rapen en aan te geven. Hij vertelt dat er honderdenvijf scho len in Zuid-Limburg zijn die deze voorlichting voor de scholieren willen ontvangen en vindt het een goede manier om jongeren kennis bij te brengen over een andere manier van leven. Hijzelf was negen jaar oud, toen hij in de rolstoel belandde. Was dat met verschrikkelijk moeilijk? 'Het viel wel mee.' vertelt hij. 'Je leert het spelen derwijs te accepteren. Lekker in een kar scheuren. Dat konden je vriend jes met. Als de nieuwigheid eraf is en je je realiseert dat die kar blijvend is. ben je er al-wat aan gewend. En na tuurlijk ben ik wel eens kwaad of wanhopig geweest. Maar daar schiet je niks mee op. Je moet het accep teren.' Zijn verhaal wordt beaamd door Rob, eveneens 19 en sinds zijn tiende 'gemotoriseerd'. 'Je moet het accepteren, anders gaat het niet. En je verliest vrienden, maar je krijgt ook nieuwe terug Om één uur komt Oudeschilder Jos Slikker met de aangepaste bus van Peereboom uit Winkel voorrijden. Ons Sjoske, zoals hij door de Texelgangers liefkozend wordt ge noemd. Ons Sjoske hijst de rolstoelers met een lift de bus in en al grappend gaat het richting haven, waar de TX10 'Emmie' van de fami lie Boom voor verder vermaak zal Ze krijgen elke dag een lijst met namen van de receptie van nieuwe gasten van wie een vermoeden bestaat dat ze zich niet aan de re gels zullen houden. Wie jonger is dan 25 en met een groep vrienden of vriendinnen vakantie viert, komt sowieso op deze risicolijst terecht. Oe nieuwkomers worden direct na aankomst met een bezoekje ver eerd én op een gele kaart met de huisregels getrakteerd. Duidelijk heid voor alles. Dat vertellen beheerders André van der Vliet en Jitze Bemtema van vakantiepark De Krim in het Alge meen Dagblad, dat zaterdag meer dan een halve pagina wijdde aan het handhaven van de regels op één van de drie grote Texelse campings die nog jongeren accepteren. Het duo schetst daarin een tweeledig beeld. Er bestaat een totaal verkeerd beeld van jongeren op vakantie, het valt best mee met de jeugd en 'tot het tegendeel bewezen is, nemen we ie dere gast aan', beweren ze 'met ge paste trots'. Tegelijkertijd erkennen ze dat er veel mis kan gaan. 'Wij gaan er ook niet van uit dat jongeren fout zijn. Maar mensen hebben geen idee, zelfs ouders met. Sommige jongeren zijn voor het eerst op vakantie en gaan met verkeerde vrienden om. Als je dan ook nog te veel drinkt, dan ge beurt er wel eens wat. Meestal blijft het beperkt tot overlast, maar soms gaat het om vandalisme of diefstal. Daarom moet je vanaf het begin heel erg duidelijk zijn. Ik ben niet de vader Een groep die later met een taxi aankomt, zorgt na vier uur voor wat rumoer, „jongens, jullie ver gaderen morgen maar verder, want ik wil het nu stil hebben", zegt Stolk nad3t hij ze tot hun ten tjes heeft gevolgd. Ze sputteren nog even tegen, maar een paar mi nuten later is het stil. Denachtver- loopt verder geruisloos. Bij het eerste ochtendlicht zorgen de meeuwen voor de meeste herrie. Valt het dan toch wel mee met die jeugd van tegenwoordig? Stolk: „Misschien wel. Maar ik denk dat we het hier ook goed voor elkaar hebben." Het Algemeen Dagblad wijdde zaterdag meer dan een halve pagina aan het hand haven van de regels op de camping van De Krim. van die kinderen, maar wel een tijde lijke opvoeder Regels Op de gele kaart die de |onge gasten krijgen, staat een korte samenvatting van wat wel en niet mag op De Krim en wat de gevolgen zijn voor wie zich niet aan de regels houdt 'Sinds vo rig jaar kunnen overtreders, afhanke lijk van de aard, kiezen direct vertrek ken of 50 euro borg betalen die zij alleen terugkrijgen als ze zich tot het eind van de vakantie netjes gedra gen.' De jeugdige kampeerders rea geren soms wat geschrokken ('Zijn er al klachten dan?'), maar de waar schuwing die van de kaart én het gezag van de beheerders uitgaat, lij ken inderdaad effect te sorteren, con stateert de verslaggever van het Al gemeen Dagblad. 'Een tent omgeven met wat bierdoppen, sigaretten peuken, chipszakken en andere rom mel valt behoorlijk uit de toon. Terwijl Van der Vliet er naar toe fietst, schiet een jongen uit zijn stoel. "We gingen net opruimen, André!", zegt hij ge schrokken. "Goed zo! Want er komen vandaag een paar meiden van 17 naast jullie staan en die willen graag dat het schoon is", lacht de beheer der. Op de camping zijn ook nergens metershoge torens of muren van bier kratten te vinden. "Kratjes stapelen heeft totaal geen zin. Je vestigt alleen maar de aandacht op jezelf. Hier moeten 's nachts alle kratten in de tent staan, anders krijgen ze een waarschuwing", vertelt Beintema.' Ook 's nachts laat De Krim mets aan het toeval over. Om 23.00 uur neemt nachtwacht Jan Piet Stolk (66) het over van de beheerders. 'Stolk houdt het spul inmiddels al 15 jaar in het ga reel. Met schijnbaar succes, want het is deze zaterdagnacht muisstil op de bomvolle camping. "Je moet er direct bovenop zitten", antwoord Stolk, gevraagd naar zijn belangrijkste stra tegie. Dat blijkt als rond drie uur 's nachts de discobus voor het kam peerterrein zijn lading lost. Stolk wacht met tot de jongeren bij de in gang zijn, maar fietst direct naar de bus toe. Bij het uitstappen schijnt hij de jeugd met zijn felle zaklamp even in het gezicht. Af en toe zegt Stolk luid en duidelijk "Goedenavond!", zodat zijn aanwezigheid niemand ontgaat. De meeste stappers begrij pen de boodschap en vertrekken stil naar de tent. Een enkel groepje blijft lallend hangen, maar na een dringend verzoek van Stolk, is dat snel afgelo pen en wordt het weer stil.' Seks, drank en drugs Niet alleen de beheerders van De Krim, ook de gemeentelijke gezag dragers laten op het eiland niet met zich spotten, rapporteert de verslag gever. 'Je bent jong en ook tijdens de vakantie wil je wat. Feesten, seks, veel drank en drugs, een paar krat jes om te stapelen, harde muziek, uitslapen en mets opruimen. Op Texel zal de jeugd dit verlanglijstje niet zo maar in vervulling zien gaan. Toeris ten die op de boot naar het Wadden eiland de Texelse Courant openslaan, vinden in de kolommen al een waar schuwing. Op de pagina voor de of ficiële berichten heeft de lokale over heid "de tarieven voor onvolwassen gedrag tijdens het zomerseizoen 2003" laten afdrukken. Openbare dronkenschap kost 23 euro. Drank gebruik op straat, overlast en balda digheid leveren een prent op van 40 euro Wildplassers kunnen rekenen op een boete van 46 euro. Voor wie het wil weten: wildpoepen is even duur.' Dat van de twaalf grote campings op Texel er nog maar drie jongeren ac cepteren, is volgens Van der Vliet en Beintema met alleen deze groep zelf aan te rekenen. 'Wel erkennen ze dat jonge en oude gasten tegenwoordig minder rekening met elkaar houden. "Zo'n 25 jaar geleden gebeurde dat min of meer spontaan. Toen zaten jongeren ook wel eens tot drie uur 's nachts voor de tent. Maar andere gasten tolereerden dat meestal. En als ze het echt beu waren, stapten ze er zelf op af om te vragen of het wat stiller kon. Nu pikken bezoekers zo iets niet meer en verwachten ze dat wij het oplossen", aldus Van der Vliet. Aan de andere kant klaagt de jeugd over kleuters die om zes uur 's och tends de boel wakker krijgen.' De gemeente heeft Rijkswaterstaat op basis van onjuiste argumenten toestemming gegeven voor een voet pad bij strandslag paal 9. Dat be toogde de werkgroep Landschaps- zorg Texel (WLT) vorige week tijdens de zitting van de commissie Be zwaarschriften. Volgens WLT gaat het college voorbij aan het meerder- zorgen. Als Jos voor de grap meldt dat het schip een ander eigenaar heeft gekregen, wordt hierop direct heftig gereageerd. 'Hè?! Herman! Da kan toch mei Is onze Herman dan weg7 We hebben ons de hele week al lekker zitten maken met onze Her man?' Gelukkig blijkt alles nog bij het oude en is onze Herman (Blom) zeer nadrukkelijk aan boord. Met een grap en een kwinkslag worden de rolstoe len één voor één op een speciaal door hen ontworpen bakje gezet en via de giek aan boord gehesen. Ze kunnen het met laten, de Limburgers: als de Emmie de haven uitvaart, gaat dat onder begeleiding van een uit vijf tien kelen aangeheven Bronsgroen Limburgs eikenhout. Vanuit de stuurhut worden de opva renden door Robert Frido Boom op zijn geheel eigen uitleg over schip, vis en getijden getrakteerd. Vooral de teksten in spiksplinternieuw Duits zorgen voor hilariteit, waarbij opge merkt wordt dat de informatie per taal ook inhoudelijk ingrijpende wijzigin gen ondergaat. De opvarenden heb ben geluk: op een drooggevallen zandbank aan de zuidkant van de Texelstroom zijn tientallen zeehonden te zien, die zich in de zon vermaken. Fototoestellen klikken om de mooie plaatjes vast te leggen voor het vakantiealbum. Zoals altijd is het bekijken van de vangst een groot succes. Glanzende, zilveren zandspienng, rode ponen, een scharretje, tot de verbeelding sprekende knorhanen, een zuigvisje. heel veel druk wegvluchtende krab ben in allerlei formaten en duizenden grauwe garnaaltjes, die in de kook- heidsstandpunt van het Overlegor gaan Nationaal Park, dat bezwaar aantekende tegen de huidige situe ring van het pad en voorstelde het iets noordelijker te leggen. De ge meente wilde dat met, omdat het pad hierdoor tussen de huisjes zou uitko men. Het argument van de gemeente dat het met gewenst is een rij strand huisjes te onderbreken, kan het col lege volgens WLT niet overeind hou den. 'Ook richting naaktstrand is een onderbreking in die rij.' Verder verwijt WLT het college zonder overleg met de betrokkenen het gemeentelijk pot zullen verkleuren naar aart lijk roze, doordat hun eiwit tijdt kookproces zal stollen. Nauiti Herman over het verorberingsp -drukken, draaien, trekken-ia met een beetje hulp algauw! gezellige smulpartij. Tijdens de rondrit over het eilü daarna volgt, is het opmerkel tig in de bus. De excursie I» nodige van vakantiegangers ding gevergd. Menigeen dj oogje dicht, ondanks de aard ristische uitleg die de chauffi dende ten beste geeft. Geluk er bij thuiskomst met meer te worden. Cateringservio Boom zorgt ervoor dat er 1 een warme maaltijd voor i tiegangers wordt bezorgd, ten maken bij thuiskomst gel de gelegenheid nog even voor de volgende uitputtings, diner. En daarna? Misschiei even een terrasje in De Koog. De groep, die vorige weekzü op Texel neergestreken is, zondagavond het vertrek vand tervloot gadegeslagen, is all zoek geweest bij ijsboerderijl bij De Cocksdorp, is op hel geweest, in EcoMare en he een bezoek aan een voorstelling in Klif 12 op I* gramma staan, gezellig erger kelen, een terrasje in Den Bug afsluiting op vrijdagavond eer, menlijke barbecue. Waarna a de terugtocht naar het Lilt heuvelland zal worden aanvs Tekst en foto's Corrieï standpunt te hebben 'Eerst zeiden ze pas vergun geven als het advies van heto orgaan NP positief was, late1 gemeente een eigen verant» lijkheid te hebben.' Dat laaf reden voor het college zich li ren op het bestemmingsplan, staat dat het voetpad bij p: toegestaan. De commissie binnenkort advies uit aan heli Zelf telden de leden van het Oude schilder Visserskoor met minder dan duizend toehoorders, die zich zater dagavond op de haven hadden ver zameld om naar het jaarlijkse zomeravondconcert te luisteren. Maar zelfs als er sprake was van visserslati/n had het koor over belang stelling niet te klagen. De mannen brachten hun zeemansliederen en shanty's op een andere locatie dan anders. De TX27 van de familie Hut jes is verkocht en de TX 19 van de firma Kri|nen, die ditmaal als podium dienst deed, heeft een te grote diep gang voor de traditionele plek. Des ondanks was het sfeervolle optreden op deze bijna tropische avond een groot succes. Volgens traditie werd een collecte gehouden voor het goede doel, ditmaal de aarê een busje voor de Texelse! woonvoorziening voor gd' ten. Wie het Oudeschild» koor heeft gemist, krijgt zaterdag een herkansing, het gezelschap ter gelegd het Hollands Muziekfesl» Groeneplaats in Den Burg Het concert begint om 20: DINSDAG 5 AUGUSTUS 2003

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 4