Cjrocn ZwartsJexelshet harL, afeesten op strand :orgt voor overlast Hitte trek veel dagjesmensen naar eiland TEXEESE HCOURANT ^«rfessiTii wm^3 Conflict RST-gemeente over beheer Badwegbrug Bieten per as, graan per schip naar overkant yggtcwii'ii'irfv Noodlokalen Retina Familie Ravenstijn mag uitbreiden met recreatiewoning Met valse pas discotheek in Verspreiders :lyers betalen ipruimkosten Open huis in Zeemanskerk Milieucontrole bedrijven door extern bureau Jongen showt blote billen TEXELSE^COURANT Jnder de pomp aan agenten VRIJDAG 8 AUGUSTUS 2003 schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 ddie voordrinkt, daarna gaat jen en die na sluitingstijd het elders voortzet. Het strand populair bij deze afterparty's. veroorzaken ze overlast in de van herrie, vernielingen van orbeeld strandhuisjes of ver- igvan het strand. Een en an- iwam ter sprake tijdens het idag gehouden zomeroverleg, in gemeente, politie en andere ikkenen de openbare orde raken. jtste weken worden in De Koog imerkt door veel lawaai op Schreeuwende jongeren die in itraten voor overlast zorgen, het aantal meldingen over dsjoverlast vrijwel gelijk is, is er sn toename van het aantal ver gen. De politie heeft in verband rgressie, vernieling en aanran- Je afgelopen twee weken acht nen aangehouden iwachten treden in de Dorps- sussend op, maar verderop thet publiek uit en is de over- noeilijk beheersbaar. Melding gemaakt van een aantal groe- ■ezich de afgelopen weken ver hebben gedragen. Toene- lenomeen is dat caféverlaters afspreken met taxichauffeurs dat ze buiten de taxistandplaats worden opgepikt en dat er, op zoek naar een taxi, meer wordt gezworven. Het bus vervoer naar De Koog loopt goed, maar naar Den Burg valt het aantal passagiers tegen. Bij de feestjes op het strand valt op dat er vaak Texelaars en medewer kers van horecabedrijven bij betrok ken zijn. Kampeerterrein Kogerstrand klaagt over bezoekers die er niet thuishoren, maar wel voor veel over last zorgen. Om de strandoverlast in ogenschouw te nemen heeft burge meester Geldorp zich voorgenomen een nachtelijke inspectie op het strand te houden. Deelnemers aan het overleg roepen Texelaars op meldingen van overlast door te geven. Als sprake is van over last en vernielingen die directe hinder veroorzaken, dan wordt aangeraden de politie te bellen (0900-8844), ook 's avonds en 's nachts, zodat die di rect kan reageren. Andere meldingen over overlast, bijvoorbeeld kapot straatmeubilair, kunnen worden door gegeven aan de servicebalie van de gemeente, tel. 36 21 11. Het advies is om bij diefstal of vernieling altijd aangifte doen bij de politie. bij ae Dool waren aan het eind van de middag veel dagjesmensen te zien die naar Texel waren gekomen om de hitte van het vasteland te ontvluchten. Bij de OSG zijn afgelopen week veer tien units geplaatst waarin de vier noodlokalen voor de school worden gevestigd. De scholengemeenschap heeft ze gekocht bij het bedrijf Touax uit Moerdijk, dat woensdagochtend begon met het neerzetten. Het onder komen moet een oplossing bieden voor het toegenomen ruimtetekort. Pagina 5 Retina is de wetenschappelijke naam van een belangrijk onderdeel van het oog: het netvlies. Als dat beschadigd wordt of loslaat, is het niet best. Co lumnist Harry schrok dan ook toen het hem overkwam, zomaar langs de weg toen hij brood ging kopen. Pagina 7 Wat het college betreft mogen Jaap Ravenstijn en Nienke Lups (Foto Jeroen van Hsnum, hun drie geschakelde bungalows aan de Nieuwlanderweg uitbreiden met een recreatiewoning van 70 vierkante meter. Er wordt meege werkt aan de daarvoor benodigde inks strenge controle bij de in- lopleeftijd, slagen 14-jarigen chin Koger discotheken bin- [tekomen. Een 16-jarige lukte wan polsbandje voor sterke Ditebemachtigen. Dat waren bevindingen van jeugdige i de afgelopen twee we- lunogen open hielden in het |r uitgaansleven. je rij wachtenden, met name Iscotheek De Toekomst. Dat )t beeld van afgelopen zater- liet omdat de jeugd met in de zaal paste, maar door de |e controle op leeftijd, die on- de grote zorgvuldigheid toch elemaal waterdicht blijkt. Met ven die flyers hebben ver en waarvan Gemeente- n de achtergelaten recla- odschappen moet opruimen, een rekening voor de tningskosten tegemoet zien. ,ln fan ooit worden met name in og folders en reclamebiljetten ruitenwissers gestoken en publiek overstelpt met de eboodschappen. Ze worden J; thteloos weggegooid. Dat leidt i forse toename van het zwerf- at als een slechte reclame voor and wordt gezien. Gevolg is at de gemeente en onderne- toalsstrandexploitanten, hoge moeten maken om al het pa- le ruimen. II s de Algemene Plaatselijke *ening is het verspreiden van weliswaar toegestaan, de ver- ar dient er wel voor te zorgen weggegooide en achtergela- Ki ers worden opgeruimd. Maar 'dt massaal nagelaten. De ge- a roept bedri|ven op de ver- ng stop te zetten. een vals identiteitsbewijs blijken en kele jongeren portiers toch te slim af te zijn. Ook constateerden de scouts dat alcoholgebruik op straat veel voor komt, maar dat de hoeveelheid glas op straat beperkt is. Verder wordt er veel aan wildplassen gedaan. Ook bestaat het vermoeden dat er veel drugs wordt gebruikt. Jongeren die zich concentreerden op de openbare orde, zagen dat er voldoende politie en dorpswachten waren, die bij opstootjes snel en goed optraden. De nachtelijke borrelbus blijkt bij veel uitgaanders met bekend te zijn, an deren weten de taxistandplaats met te vinden. Politie en dorpswacht wij zen wel door. Het Zeemanskerkje in Oudeschild is zaterdag 9 augustus open voor pu bliek. Leden van de Hervormde Vrouwenvereniging verzorgen rond leidingen, verkopen vers gerookte vis en serveren koffie en thee. Ook wor den schilderijen van C. van der Kerk hof ten toon gesteld. Het open huis duurt van 10.30 tot 17.00 uur. De noodcamping aan de Wester- weg blijft vanwege het toegeno men aantal toeristen een week lan ger open. Dat hebben de gemeente en de WV gisteren besloten. De camping is langer nodig, doordat veel mensen vanwege de hittegolf alsnog naar het eiland komen. Ook veel dagjesmensen wisten Texel de afgelopen dagen goed te vinden. Volgens beheerder Nico Erwich was de noodcamping dinsdag voor drie kwart gevuld. Gisteren en woensdag was het er ook erg druk. 'Veel men sen komen op de bonnefooi en na vele omzwervingen komen ze dan uiteindelijk hier terecht, omdat elders geen plaats meer is.' Bij de nood camping wordt voor hen alsnog ge zocht naar een plekje. De tijdelijke verblijfplaats, die zaterdag 12 juli werd geopend, zou aanvankelijk dit weekeinde dicht gaan. Volgens Erwich brengt een week erbij geen extra kosten met zich mee. Ook de medewerkers van de WV is het met ontgaan dat er een ver hoogde interesse is voor Texel. 'We krijgen momenteel per dag rond de duizend telefoontjes', vertelt Hetty Westerink. 'Dat zijn er honderden meer dan we gemiddeld krijgen.' De telefoontjes worden afgehandeld door negen telefonistes, 'ledereen heeft op zijn bureau een eigen fles water staan, omdat je geen tijd hebt om even weg te gaan. Maar ieder een is bereid wat extra werk te ver zetten.' Volgens Westerink willen veel bellers weten of er nog ergens accommodatie vrij is. 'Het maakt ze niet uit wat, als ze maar kunnen ko men en het liefst vandaag nog.' De medewerkers aan de balie hebben het eveneens de hele dag druk van wege de vele dagjesmensen. Teso zette de afgelopen dagen al extra boten in en gaat daar in ieder geval volgende week dinsdag mee verder. 'Nadat het op het nieuws is geweest dat veel mensen de Waddeneilanden opzoeken voor verkoeling heeft de telefoon hier roodgloeiend gestaan', zegt een woordvoerster. 'Mensen willen weten wanneer de boot vaart. En er zijn ook mensen die vragen of er op de boot nog plaats is voor hun fietsen.' Hoeveel dagjesmensen Teso de afgelopen dagen heeft overgezet, was niet te zeggen. 'Maar bij de laat ste boten zag je dat het aanmerkelijk drukker was dan anders.' Omdat de gemeente zelf niet vol doende ambtenaren heeft om te controleren of alle bedrijven vol doen aan de voorschriften in de milieuvergunning, huurt het col lege hiervoor een extern bedrijf in. De gemeenteraad heeft hiervoor volgens een zegsman budget be schikbaar gesteld. Jaarlijks selecteert de gemeente be drijven die worden gecontroleerd. Dit jaar stond onder meer het gebouw van strandexploitant Jur Schuiringa aan het Wezenland op de lijst. 'Ik werd een week van tevoren gebeld dat ik op een bepaald tijdstip controle zou krijgen. Ik vond dat wel netjes. Ik heb daar niet eerder controle gehad Er kwam een vrouw, die een rondje door en rond het gebouw maakte. Er mankeerde met veel aan, alleen de brandslangen moesten gecontro leerd.' Het verwijt van een andere Texelaar dat de gemeente dit bedrijf inhuurt, omdat de eigen ambtenaren dit privé problemen zou opleveren, is volgens een woordvoerder onzin. 'We doen dit al jaren zo en zetten onze eigen handhavingsmedewerkers in op an dere doelen.' Het kan verkeren, ook in het trans port van landbouwproducten. Waar de bieten tot voor kort per schip naar de fabriek werden ver voerd, gebeurt het transport sinds een paar jaar per vrachtauto. Uit kostenoverwegingen, zo werd ge zegd. Bij graan is het omgekeerde het geval. In 2002 werd het Texelse graan nog per vrachtauto naar de opslag in Dronten vervoerd, dit jaar gebeurt dat per schip. Buitenstaanders verbazen zich over de genoemde tegenstelling. Jan Keesom van Agrifirm dat de graan- verwerking coördineert, weet wel beter. 'Bij de bieten kwam er, naast de kosten, een heel milieuverhaal om de hoek kijken. Voor de overslag zou een speciale Installatie moeten wor den gemaakt. Je praat bij graan en bieten over totaal verschillende hoe veelheden. Van graan gaat er 2500 ton naar de overkant, bij bieten praat je al gauw over 20.000 ton. Als je zulke hoeveelheden graan op de ha ven moet overslaan, dan zouden er hele dure voorzieningen nodig zijn. Nu wordt het op de kade gestort en met een shovel opgeschept. Dat zou bij grotere hoeveelheden met kunnen. Verder is het zo dat de marge tussen kosten en opbrengsten bij bieten en graan heel anders ligt. Een boer vangt bijvoorbeeld een centje of 9 per kilo graan, terwijl zijn kostprijs op 14 tot 15 cent ligt. Dan kan natuurlijk nooit uit. Maar als voor- of navrucht voor een ander gewas, heeft het wel z'n waarde. Die lage financiële opbrengst heeft ook z'n weerslag op het trans port. Per schip is gewoon goedko per.' Dringen geblazen dus voor de binnenvaartschippers in de haven van Oudeschild. De Recreatiestichting (RST) wil het onderhoud en beheer van de hou ten brug in de Badweg overdragen aan de gemeente. Het college voelt daar niets voor en zegt dat dit in strijd is met eerder gemaakte af spraken. Bestuur en directie van de RST vin den het niet redelijk dat hun bedrijf is belast met het beheer, omdat de RST geen gebruik maakt van de brug. De afspraken daarover zouden destijds zijn gemaakt door de toenmalige di recteur buiten medeweten van het bestuur. Het college vindt dat laatste geen argument. Een directeur van een bedrijf of stichting moet worden geacht zijn bedrijf te vertegenwoor digen. Bovendien moet het bestuur van de afspraken hebben geweten, want de directie stuurde in november 1996 een nota aan het Algemeen Bestuur waarin wordt gemeld dat het beheer van het gedeelte van de Bad weg tussen de RST-gebouwen en de strandtoegang inclusief de daarin opgenomen brug van de gemeente wordt overgenomen. Los daarvan meent het college dat het ook niet onbillijk is dat de RST belast blijft met de zorg voor de brug. De brug is er op initiatief van de RST gekomen om de toegang naar het kampeerterrein beter te kunnen reguleren met be houd van zoveel mogelijk plaatsen op het parkeerterrein. De gemeente had er geen behoefte aan en zou genoe gen hebben genomen met behoud van de rotonde die er voordien was. Het college brengt een en ander on der de aandacht in een scherp ge stelde brief, die woensdagochtend naar RST is gestuurd. Daarin wordt er ook op gewezen dat de gemeente voor de brug weliswaar bouwvergun ning heeft gegeven maar dat er nog steeds geen sprake is van een pri vaatrechtelijke toestemming van de gemeente (grondeigenaar) om de brug ook daadwerkelijk te bouwen en aanwezig te hebben. 'In het licht van uw kennelijke onwil om het onder houd en het beheer van de brug voor uw rekening te nemen, zullen wij onze bereidheid om de aanwezigheid van de brug verder te dulden ernstig in heroverweging moeten nemen'. In dezelfde brief geeft het college ook aan dat het beheer voor de RST geen onevenredige belasting betekent De brug vraagt weinig onderhoud. Wel zal hij mogelijk over een jaar of der tig vervangen moeten worden. artikel 11-procedure. De drie geschakelde bungalows met totaal 15 slaapplaatsen zijn onlangs gerenoveerd. Door de recreatie woning erbij te bouwen voldoet het terrein aan hoge kwaliteitseisen en wordt seizoenverbreding in de hand gewerkt met de daaraan verbonden betere rentabiliteit. Daarmee wordt voldaan aan de voorwaarden om een dergelijk kleinschalig recreatieterrein met 25 procent uit te breiden. In zo'n geval worden de bestaande eenhe den bij elkaar opgeteld. Bij drie een heden wordt afgerond naar boven, zodat er één eenheid bij kan. Het college heeft geoordeeld dat de uit breiding op het door boomsingels omgeven terrein geen ongunstige in vloed heeft op de landschappelijke omgeving en op de levende natuur. Toetsing aan de Vogel- en Habitatrichtlijnen wordt dan ook niet nodig gevonden. (Advertentie) yrw* Jhnls w tui kin. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6 (Advertentie) Advertenties voor de vakantiekrant van 22 augustus kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 13 augustus 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Politieagenten hebben in de nacht van dinsdag op woensdag op de Brink in De Koog een 16-jarige jon gen uit Ter Aar aangehouden, nadat deze hen zijn blote achterwerk had laten zien Hij maakte deel uit van een groep die zich zeer luidruchtig en recalcitrant gedroeg. Toen zij door surveillerende agenten werden gesommeerd wat rustiger aan te doen. liet de jongen zijn broek zak ken. Hij werd overgebracht naar het politiebureau en later in de nacht, na verhoor, weer in vrijheid gesteld. (Advertentie) Irm he. de temperatuur is aangepast )(j* prijzen. Op de kade in Oudeschild schept een shovelchauffeur gerst op. Op de achtergrond het schip. (Foto Gerard rimn-vrman) Nieuw adres, nieuwe nummers, maar altijd dichtbij op www.henkstark.nl (H) Henk Stark Reclame

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1