Amerikaanse voetballers mogelijk op herhalinq «rimstrandiooptrekt veei atleten 7 Redders oefenden in samenwerken Tot ziens - mmMSm&m® TEXELSE COURANT" Wat ik zeggen wou... I Gemeente krijgt gedeputeerden op bezoek Kees Osse Wie zijn dit? j^angs de weg [Tekst Michiel Dekker [Foto Joop Rommets ^3 3 I Maar liefst 77 atleten verschenen Eenkhoorn (Enschede). 5.42; 9.Casper VRIJDAG 8 AUGUSTUS 2003 altijd zeer dankbaar te zijn voor hun giften destijds en vond de vriend schappelijke voetbalwedstrijd een mooi moment om daarop terug te blikken. Ook Keizer, die met voorzit ter Jaap Lap van ZDH de Amerikanen naar het eiland had gehaald, was verheugd over de wedstrijd. 'Door mijn werk heb ik als scheidsrechter de hele wereld over mogen reizen. Daarom kan' ik nu ook met volle teu gen genieten van deze kleine dingen.' Finlay was tevreden over het optre den van zijn elftal en dat van ZDH 'Het was een leuke en sportieve wed strijd Volgend jaar willen we met dit team en nog een jongere ploeg terug komen. Misschien kunnen we er dan een toernooitje van maken. Ik vind Texel ook een mooi eiland, de spelers hebben genoten van de boottocht. Ik vond dit leuker dan sommige andere oefenwedstrijden die we deze zomer speelden.' Na een overnachting in de tent op het ZDH-terrem vertrokken de Amerikanen de volgende ochtend naar de overkant, waar 's avonds in Brielle een wedstrijd tegen Wit Rood Wit wachtte. ran de opvallendste spelers aan Amerikaanse kant was Ryan Heine, die op de nominatie staat een contract bij Ajax te tekenen. Geregeld liet hij de Texelse defensie de hielen zien. )eTexelse selectie met voetballers Lssen de 15 en 20 jaar heeft dins- L onder de naam van ZDH met 5 verloren van de jeugd- tmpioen uit de Amerikaanse iat Louisiana, Spelers en andere trokkenen keken echter tevre- ;n terug op de vriendschappe- wedstrijd. Het team uit New deans wil volgende keer dan ook ïltwee teams naar Texel komen. stHoornder team stond onder lei- rg van gelegenheidscoach Leen a Elk en bevatte slechts twee spe- rsuil de hoofdmacht van de Zwa- «tn: Ivar van Elk en Peter Eelman. Ij de selectie van andere Texelse ïierswas zo veel mogelijk rekening bonden met een ZDH-verleden. |iT,itnen Milton Verseput, Arjen en Ms Lap, Lynn van der Wel en llarcelGieles speelden enkele jaren steden allen in Den Hoorn. De Ame- anen spelen voor de New Orleans Soccer Academy en veroverden af gelopen seizoen het kampioenschap in de leeftijdscategorie under 15. Zij trainen drie keer per week, met het doel ergens in de wereld een prof contract af te dwingen. Binnen de selectie, die twee weken op stage was in Nederland, zaten volgens coach Thomas Finlay drie potentiële profvoetballers. Eén van hen, Ryan Heine, is vorige week door Gerrie Mühren benaderd om voor Ajax te spelen Dat de New Orleans Soccer Academy een professionele organi satie is, bleek na de boottocht met de TX10 'Emmie'. Coach - en voorma lig profvoetballer van het Schotse Celtic en enkele Amerikaanse teams - Finlay sprak met collega Robin Dixon in de bus van Oudeschild naar Den Hoorn zijn spelers toe. 'Jullie hebben nu ontspanning gehad, maar als je profvoetballer bent, sta je op het veld of zit je in de bus. Dan ben je elk moment van de dag bezig met voet bal of reizen. Vanaf nu leven jullie naar de wedstrijd van vanavond toe. Eet met teveel zo meteen in de kantine en bereid je voor op de wedstrijd zoals het hoortTerwijl de jonge voetbal lers op de garnalenkotter zaten, had den Finlay en zijn staf in de bus de opstelling en het spelsysteem van die avond voorbereid. De voornaamste literatuur hierbij: The Road To Success van Rinus Michels. In de beginfase van de wedstrijd lie- ten de Texelaars zich overrompelen. Door een schot in de kruising en een kopbal van de kleinste speler aan Amerikaanse kant stond het na een kwartier 0-2. Nadat de goed inge speelde ploeg ook een derde treffer had gemaakt, deed Pieter-Jan Eelman iets terug. Vlak voor rust liet hij de keeper kansloos met een schot in de kruising. Na de pauze liet ZDH het conditioneel afweten. De vier trai ningen wogen niet op tegen de we kenlange voorbereiding van de spe lers uit New Orleans, die eerder oefenden tegen leeftijdsgenoten van Ajax, Sparta en NAC. Soepel combi nerend liep het team uit naar een overwinning van 1-5. Vermeldens waardig is de vierde treffer van Heine, die tot stand kwam na een solo langs vijf Texelaars. Na afloop gingen de twee teams gebroederlijk samen op de foto. Eregasten bij de wedstrijd en het ge zellige samenzijn in de kantine waren oud-scheidsrechter Jan Keizer en voorzitter Erik Tuijp van de Stichting Slachtoffers Nieuwjaarsbrand Volen- dam. Burgemeester Joke Geldorp kreeg uit handen van laatstge noemde het boek Wolken boven Volendam. dat een herinnering vormt aan de brand die aan Volendamse jongeren het leven kostte. Tuijp meldde de inwoners van Texel nog fcrf/Bflkaar brengen twee leden an Gedeputeerde Staten een werkbezoek aan Texel. Op vrijdag 15 augustus is dat Patrick J.M. Poelmann van D66 en op vrijdag 29 augustus Rinske Kruisinga van het CDA. Poelmann (die onder andere riolering, water en landschapsbeleid in zijn portefeuille heeft) gaat eerst naar Wieringen en komt vanuit Den Oever per boot naar Oudeschild Onderweg zal hij met betrokkenen (waaronder leden van het Helderse college) spre ken over de gevolgen van de Plano logische Kern Beslissing (PKB) Wad denzee voor de economie en de foee strandbewakers houden Kh op het strand van De Koog '*zig met een 'onderkoelde orfer'. Het was onderdeel van ton gecombineerde redd in gs- Kfenmg waarbij de KNRM en de tondbewaking samenwerkten. tof is minder eenvoudig dan het fff, omdat beide organisaties ,jn eigen werkwijzen en syste- Wn hebben, zodat er kans is op ^communicatie. Door samen toefenen moeten deze knelpun- ■n aan het licht komen in situa- 'ts die zich in de praktijk kunnen oordoen In dit geval werd ge weld dat een surfer twee hemmende meisjes had overva- 60 Een van de meisjes was door Wr broer naar de kant gehaald; andere was afgedreven, even- f de surfer. Op alarm van tendbezoekers via 112 kwamen to Zalm van de KNRM en vier °ten van de strandbewaking in ct'e Zowel het meisje als de oder kon spoedig worden opge- JW en eerste hulp krijgen 0 actie, die onder supervisie 'ond van de KNRM, werd geleid Wit de strandbewakmgspost de Badweg door de vuur kar van de KNRM-wipperploeg 1 de commandant van de todbewaking. Na afloop werd 'Qebreid gediscussieerd over W er goed en fout was gegaan, 'eraard met de bedoeling om «e ervaringen in de reddmgs- Wijk ter harte te nemen Eind 9ustus zal opnieuw een ge smeerde oefening worden JSen- (Foto Harry de Graaf). werkgelegenheid in de regio. Na een lunch in het Stoombootkoffiehuis wordt tijdens een korte wandeling uitleg gegeven over de tweede fase van de havenplannen. Verder wordt een bezoek gebracht aan het Hoge- berggebied, waarbij in herberg Pano rama van gedachten wordt gewis seld over de provinciale regeling voor het onderhoud van landschaps elementen, de positie van de agrariërs in het Hogeberggebied en de subsidiëring van particulier natuur beheer, met name de vereniging voor agrarisch natuurbeheer De Lieuw. Gemeentelijk medewerker Don Boot geeft een toelichting op het Master- plan Water en de (financiële) gevol gen van de riolering. Het gezelschap brengt vervolgens een bezoek aan de Ploegelanden, de Slufter en De Cocksdorp, waar de voor Texel steeds kostbaarder wor dende bestrijding van de lepziekte de aandacht krijgt. Het programma voor het bezoek van gedeputeerde Rinske Kruisinga (die onder meer 'zorg' in haar portefeuille heeft) is nog niet vastgesteld, maar in elk geval zal met haar worden ge sproken over De Schans, het bibliotheekwerk, het beheer van het archief, de nieuwe gecombineerde huisvesting van brandweer, politie, ambulance e.d. en over de plannen om een opera te maken over de Op stand van de Georgiers. In de Texelse Courant van 5 augus tus reageert Cor Ellen onder de kop 'Mooi bedacht, maar fout' op de ru briek Waar gebeurd van Jan van Tunen. Ik zeg op mijn beurt: mooi geschreven Cor, maar ook fout. Ten eerste heette Kees Osse volgens mij Cees Ossen, en ten tweede heeft hij nooit in het Huldershuussie op het Meyertebos gewoond waar nu Hans Boom woont. Cees Ossen woonde Vroeger op 'Hoog Koog' aan de Rozendijk. La ter woonde hij in de Kogerstraat, twee huizen van bakker Bremer af. Daar heeft hij tot zijn dood gewoond. Hij liep dan van de Kogerstraat bij ons door het land langs het Huldershuussie naar zijn landje en schuur aan het Meyertebos, waar la ter Dries Poel woonde. Vroeger haalde hij met een kar met twee hon den ervoor dooie beesten op voor de huiden. Als hij dan in Oosterend kwam, gingen de honden voor de kerkmuur liggen Cees zei dan: 'De honden willen niet verder. Dus ga ik maar even naar Koppen om een bor reltje De honden waren er al gewend dat Cees daar vaker naartoe ging. En zo was het werkelijk. Jan Huisman, Den Burg. Maar liefst 77 atleten verschenen woensdagavond aan de start van de vijfde Krimstrandloop bij paal 28. Zij troffen redelijke omstandigheden. Het was eb, waardoor het strand goed te belopen was, maar de ste vige wind en de hoge temperatuur trokken toch een stevige wissel op de deelnemers- Remko Nagtegaal trok zich er weinig van aan en won op nieuw afgetekend de wedstrijd over 8 kilometer. Met zijn eindtijd. 31.07 minuten, bleef hij nummer twee Jan Zijm, die een tijd van 31.22 liet klok ken, ruim voor. Henk Westerlaken uit Rijswijk, die Nederlands veteranen- kampioen is in de discipline run-bike- run, werd derde in 31.39. Laurien Bakker waagde zich als enige vrouw aan de langste afstand. Met haar eindtijd van 43.03 was ze met onte vreden 'De 10 kilometer van Vlieland zaten nog in de benen', vertelde ze na afloop De overwinning op de 4 kilometer ging naar Jaap Witte (14.24). Snelste meisje was Valerie Mülder uit Bonn, die in 17.55 over de finish kwam. Bij de jeugd, die 1200 meter liep, was de strijd spannend en moest een eindsprint de beslissing brengen. Dean Salwegter, de winnaar van vo rige week, moest ditmaal zijn meer dere herkennen in Danny Strijck uit Sliedrecht, die in 4.54 de overwinning greep. Salwegter moest twee secon den toegeven. Bij de meisjes ging de overwinning naar de Duitse Debora Diawuch (5.04). De volgende door AV Texel georga niseerde wedstrijd is de strandduin cross bij paal 21, die zondag om 10.30 uur van start gaat. Uitslagen 1200 meter - Jongens 1 1 Danny Struijk (Sliedrecht), 4 54 2.Dean Salwegter (Dordrecht), 4.56; 3 Mike Hooft (Gouda) 5.08; 4 Philipp Koch. 5 13; 5.Nils Koczy (Dorsten). 5.23; 6.Mathijs Witte (Den Burg), 5 24; 7. Bas van Dongen (Sliedrecht), 5 31, 8.Justm Eenkhoorn (Enschede), 5.42; 9.Casper HaJiwela (Krimpen a/d IJssel). 5.47; 10.EJvis Salwegter (Dordrecht). 5.49; 11 Kevin den Hartigh (Puttershoek). 5 52; 12.Bob Struijk (Sliedrecht), 6.05,13.Joél Mulder (Bonn), 6.52; 14 Raoul Haliwela (Krimpen a/d IJssel), 7.07; 15.Kevin de Graal (De Cocksdorp), 7.11; 16 Axel Gamtsen (Den Burg), 7.18; 17.Benedikt Koch, 7.32; 18.Wouter Schermer (Zaandam), 7.35; 19.lca NagtegaaJ (Den Burg), 8 57; 20.Jules Vloet (Donkerbroek). 9.08. Meisjes: I.Debora Diawuch (Engelskirchen). 5 04; 2 Sanne Vloet (Donkerbroek). 5 10; 3.Iris Struijk (Sliedrecht), 5.17; 4.Eva van Dongen (Sliedrecht), 5.39; 5. Barbara Diawuch (Engelskirchen), 5.47; 6.Pleun Meurs (Nijmegen), 6.06; 7.Sophie Witte (Den Burg), 6.218 Nma Smit (Elim), 6.22,9.Selma Kuip (De Cocksdorp), 7.23; 10.Merrt Thummes (Hasenberg), 7.33; 11.Sarah Roy (Waldniel). 7.45; 12.Rosa-Lynn Nagtegaal (De Cocksdorp), 10.17 4 kilometer - LJaap Witte (Den Burg), 14.24; 2 Maurice Mülder (Bonn), 15.41; 3Aarnout Salwegter (Dordrecht). 16.07; 4.Tom van Ma nen (Eelde). 16.43:5.Pieter Dogger (Den Burg), 17.08, 6.Paul Schermer (Zaandam). 17.42; 7 Gert van der Bijl (Culemborg), 17,47; 8. Valerie Mulder (Bonn). 17 55; 9Arco Garritsen (Den Burg), 18.05; 10.Jan Dogger (Den Burg), 18.05; II.Bert de Vnes (Doorn) 18.19; 12.Arne Thummes (Hasenberg) 18.49; 13 Marti en Baars (De Koog), 19 49; 14.AnneliesGraaf (Den Burg). 20 12; 15 Christopher Klopper (Wuppertal), 20.28. 16.Niels Collou (Dronten). 20.30. 17 Annette Klopper (Wuppertal), 21.05; 18. Jan van Brek (Utrecht). 21 20; 19.Marian Bobbert (Nijmegen), 21.46; 20.Mariska Lokhorst (Hui zen) 30.28. 8 kilometer - 1.Remko Nagtegaal (Zuid- Eierland), 31.07; 2 Jan Zijm (Den Burg). 31.22; 3 Henk Westerlaken (Rijswijk). 31.39; 4 Nico Vergouw (Zaandam). 33 27; 5 Piet Bakelaar (Den Burg). 33.47; 6 Robert Smit (Elim), 35 06; 7.Joop Wijnhoven (America). 35 07; 8 Klaus Kuhlmann (Duitsland). 35.37, 9.Michael Heutschul (Duitsland), 36 06; 10.Markus Teutenberg (Warstem). 36.15; 11 .Thomas Rich ter (Den Burg). 36.42, 12Gerry Schuurman (Didam), 36.52; 13 Wouter Dogger (Den Burg), 37 44; 14 Wil Schermer (Zaandam), 37.47, 15.Jürgen Roy (Waldniel), 38.47; 16.KO Kwak man (Enschede) 39.50, 17 Mark Bakelaar (Sneek), 40.02; 18.Ed Molsbergen (Puttershoek). 40.15.19. Willem Gent (Alphen a d Rijn), 40.28; 20.Pieter Jan Kooger (De Waal), 40.48; 21 Cees Goslmga (Den Burg). 41.35; 22.Eckhard von Keutz (Wuppertal). 42.51; 23 Laurien Bakker (Den Burg). 43.03; 24.Wim den Hartigh (Puttershoek), 44.09. Wie zi|n de personen die op deze oude foto staan afgebeeld? De foto is tijdens een feestelijke gebeurtenis genomen op het Kerkplein in Ooster end. Verzamelaar Maarten Stoepker wil graag weten welke de zes afge beelde personen zijn. Wie een tip van de sluier kan oplichten, kan contact met hem opnemen, tel. 312940. De vorige maand geplaatste foto is herkend als hoeve 'Fortuna' aan de Pijpersdijk. Op weg naar Texels Enige Echte Bakker voor het afhalen van een half gesneden Bruin van de Molen werd ik gehinderd door een zwerm insecten die rond mijn hoofd draaide en ook mee de win kel in ging Om me heen slaan hielp niet. Wonderlijk genoeg zag ik de dansende stipjes alleen met het rechteroog, dus het konden geen echte muggen of vliegen zijn. Er moest iets mis zijn met dat oog. Ik maakte me er verder geen zorgen over, want het zicht was verder prima. In mijn 62-jarige le ven heb ik de ervaring opgedaan dat vrijwel elk lichamelijk onge mak zich vanzelf herstelt, zodat je niet al te snel naar de dokter moet lopen. Maar toen de zwerm me tot op de Groeneplaats was gevolgd en aanzienlijk in omvang was toe genomen, liep ik binnen bij de aan datzelfde plein gevestigde Jan Winnubst. Met de geavanceerde apparatuur waarover hij als optometrist beschikt, wou hij best even in het oog kijken. Terwijl de tot op dat moment joviale Jan be zig was, zag ik zijn gezicht ver strakken. 'Jij moet onmiddellijk naar de dokter', zei hij op bijna bevelende toon. Dat was schrik ken. De schrik werd nog dieper toen zijn vrouw me sterkte toe wenste. Er was écht iets mis. Jan had gezien dat in het meest kwetsbare deel van het oog het een en ander met goed zat. Met als belangrijkste gevolg dat het netvlies bezig was los te laten. Zeer verontrustend, want het net vlies is het 'filmpje' dat de beel den doorgeeft aan de hersenen. Het is onvervangbaar en niet te repareren als het eenmaal heeft losgelaten. Zonder netvlies zie je niks. Huisarts Ad Waverijn ('Soms bestaan er geen wachttijden') re gelde onmiddellijk een afspraak met oogarts M K J. Vegting in het Gemini in Den Helder. De vol gende dag zat ik bij hem in de stoel en hij bevestigde de jobs tijding. Ik mocht met meer terug naar Texel en werd aangemeld voor een spoedoperatie in het Medisch Centrum Alkmaar. Vegting legde uit wat daar zou ge beuren. Een bloedstollend ver haal, lees niet verder als je nog eten moet. Het oog zou van opzij worden opengemaakt. De hele oogbol zou in een kunststof bandje worden gevat en er de rest van mijn leven blijven zitten Met micro-instrumenten zou men bin nen het oog een vijftal gaatjes dichten en het nodig knip- en las werk verrichten. Daarbij zou de heldere gelei die zich van nature in het oog bevindt, worden vervan gen door een zoutoplossing. In dat vocht zou een gasbel worden gebracht en die zou het netvlies op zijn plaats moeten houden, zo dat het gelegenheid kreeg weer vast te groeien. Intussen mocht het netvlies niet verder loslaten. In de trein naar Alkmaar moest ik me daarom als een zombie gedragen Niet knik ken of schudden met het hoofd, voorzichtige trage passen maken en recht vooruit blijven kijken. Dat is zo ongeveer het tegenoverge stelde van mijn normale schok kende leefstijl, maar ik had het er voor over. Hoe dit drama ook zou aflopen, achteraf zou ik mezelf niets te verwijten mogen hebben Wat dat betreft was ik al tevreden over de snelle ontdekking door Winnubst. Als ik met toevallig voor zijn pand op de Groeneplaats had gestaan, zou ik waarschijnlijk pas dagen later hulp hebben gezocht en had er misschien geen redden meer aan geweest. In het Alkmaarse ziekenhuis ston den ze me al op te wachten. Bin nen een kwartier zat ik in de stoel bij netvliesspecialist Dr. R de Lint, een |onge kiene vent waar ik di rect vertrouwen in had, omdat hij in begrijpelijke lekentaal uitlegde hoe de zaken ervoor stonden. Hij wou me het liefst nog dezelfde middag opereren, maar dat kon helaas niet, omdat de operatieka mer voor andere spoedeisende gevallen was gereserveerd. Het zou de volgende dag worden. Hét moest onder volledige narcose, want dat was het beste, tenzij ik per se plaatselijke verdoving wou. Ik koos gretig voor algehele nar cose, want daar heb ik prima er varingen mee. Als ik ontwaak voel ik me als na een heerlijk middag slaapje, zonder een spoor van misselijkheid of ander ongerief. Bovendien: ik maak graag veel mee, maar toen even niet. De operatie was langdurig, maar verliep volgens plan. Toen een dag later het lapje er af werd ge haald, zag ik met het gerepa reerde oog licht, maar nog geen herkenbaar beeld. Dat zat hem in die gasbel, die in ongeveer tien dagen steeds kleiner zou worden, totdat hij volledig was opgelost. Heel belangrijk voor de genezing is dat die bel tegen de achter wand van het oog tegen het net vlies drukt. Dat gebeurt natuurlijk alleen als je het hoofd ver vooro ver buigt. Dat noemen ze de treur- houding. Minstens 90 procent van de week na de operatie moest ik in die houding doorbrengen. Er is dus 10 procent tijd voor sanitaire stops, eten en andere levens reddende handelingen met opge heven hoofd. Om het makkelijk te maken hebben ze een speciaal rek met comfortabele kussentjes waar je het hoofd op kunt leggen: de treursteun. Dat apparaat kan ook op een bed worden gemon teerd, zodat je op je buik liggend kunt slapen terwijl je hoofd naar buiten steekt In die stand kun je lezen en dat heb ik dan ook uit bundig gedaan. Om te beginnen een stapel oude HP's, die mijn dochter in het ziekenhuis kwam bezorgen en vervolgens twee zo geheten Kasteelromans en de ge bruiksaanwijzing van de ketting zaag die ik onlangs heb aangeschaft. Een mens in nood doet rare dingen. Ik kreeg de treursteun na het betalen van een forse borgsom mee naar huis, zo dat ik het treuren daar kon voort zetten. Thuis ontdekte ik dat je al treurend ook tv kunt kijken. Je zet het toestel gewoon tussen je be nen op de grond, met het scherm naar boven. In vijf dagen heb ik meer tv gezien dan anders in een heel jaar. Intussen werd de gasbel in het oog steeds kleiner en zag ik weer normale beelden, zij het wat waterig. Bij het controlebezoek in Alkmaar constateerde de dokter dat alles nog goed op zijn plek zat en dat ik het treuren mocht 'afbouwen'. Het zou nog even du ren voordat alles echt stabiel was Voor die tijd kon er nog van alles gebeuren als ik niet voldoende rust zou nemen. Aldus gewaar schuwd ben ik een paar weken ziek thuisgebleven. Maar vorige week kon ik het met langer harden en ben weer aan de slag gegaan, tot opluchting van de Arbo-arts die een paar keer had opgebeld en al een heel plan in zijn hoofd had om mij in het arbeidsproces te reïntegreren. Ik mag ook weer gewoon lopen (niet stampen!), knikken en schudden en in de vrije tijd mag ik voetballen, hoog springen, volleyballen en door gaan met de bouw van het terras bij ons huis, al hebben we daar nu wel de snelle vakmannen Adam de Jong zoon bij ingeschakeld om de vertraging in te lopen. Het zicht van het geopereerde oog is inmiddels voor ruim 80 procent te rug. Volgens kenners is dat een prima resultaat voor een netvlies operatie. Meestal loopt het een stuk slechter af. De Lint was dan ook zichtbaar trots toen ik dins dag voor het tweede controle bezoek bij hem was, maar hij zei er gelijk bij dat ik pas in het najaar mag juichen, want vóór die tijd kan er nog wat mis gaan. Over twee maanden moet ik terugko men. Zo houden ze het spannend. Bedankt dokter en vooral tot ziens! Harry.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 7