ffcs?Met 'Kokkels verdwenen uit vjdelijk gesloten gebied' 'AHe-soorten - weer- voorziening moet gekoesterd worden roips! K-WEE m ferSbUCK^>!?!f a\öO Voor ondêt? GLIMHEWDP - GL0E1B1DE WELKE URNDDOEK GEBRülK V. CWTOON GOES IS"- o3 - ^ezwaar NIOZ tegen vergunning kokkelvissers .TEXELSE COURANT Rondleidingen door Den Burg RWS repareert gaten in kade provisorisch el( 'Verband tussen proeflokaal en brouwerij is zoek' Bucks Band Haven de va mening dat Rijkswater- i eerste instantie verantwoor- is 'Maar als de rotzooi niet opgeruimd, dan schiet dat na- met op. We zijn toch een ineiland.' Daarmee is volgens ig met gezegd dat de ge- zomaar de taak van RWS zal men. 'Daar zouden ze wel blij ijn, maar dat is te makkelijk.' luit hij niet uit dat de gemeente vuilnisbakken naast bijvoor- tóe haventrappen neer te zet- Wif maken nu die trappen Als daar een vuilnisbak bij ban, gaat het opruimen veel lelijker en is het waarschijnlijk iper.' tijdelijk gesloten gebieden in (addenzee waar kokkelvissers dit jaar bij uitzondering hten vissen zijn geen kokkels te vinden. Wetenschappelijk rzoek van het NIOZ krijgt door te maken met beperkin- Zoals we vijf jaar geleden irzoek konden doen, kan daar et meer', stelt onderzoeker en etdeskundige Theunis Piers- ian het NIOZ. mderzoeksinstituut stapte vorig roor het eerst in haar bestaan de Raad van State om een ver ing van het ministerie van Land- i, Natuur en Voedselkwaliteit aan te vechten. Het ministerie de kokkelsector toestemming Nven om éénmalig te vissen in de tieten 5-procentsgebieden, die 39 werden gesloten voor visse- ijjunosselbanken de kans te ge- zich te ontwikkelen. De ilsector maakte aanspraak op ebieden, omdat er kokkels van aar oud lagen die volgens hen rszouden sterven. De Raad van stelde de kokkelsector in het Tussen 15 en 31 januari visten ilschepen vervolgens in de ti|- gesloten gebieden, irekend op die plekken is niks Ie vinden', aldus Piersma. Het ander meer om het Posthuiswad Vlieland en de Hengst tussen en Vlieland. Vooral het Post ed was volgens Piersma een <jri|ke voedselplek voor strand- s als de kanoet en de schol- i 'Er liggen daar zelfs geen kokkels. Die liggen wel op au waar al jaren niet meer is Mn die kleine kokkels hebben toeten op dit moment wel wat, [dat houdt in het najaar ook op. kokkels zijn er niet meer te vin- iPiersma verwacht dat zich de tde jaren ook geen broedval voordoet op de betreffende Afname ekers van het NIOZ bereken- |rge week dat de broedval in denzee in het algemeen met Irtcent is afgenomen in verge- net 1997. Ze deden dat aan de itn 1910 zogeheten monster- i in de Waddenzee die ze de pen weken hebben onder- Op 356 van die plekken werd val waargenomen. In 1997, een broedvaljaar, was nog bij 499 81910 monsterpunten broed- 11910 punten zijn goed voor ppervlakte van tweehonderd ite kilometer. 'In totaal hebben 30 monsterpunten. Aan boord iNaviqula zijn we vorige week et rekenen geslagen met de ens die we al hadden en daar dit uit.' Verzoekers sloegen aan het 'ERVOLG VAN PAGINA 1 agenda gezet dat we dit jaar op 17 augustus de tienduizendste zouden ontvangen. Dat is dus een paar da gen eerder geworden. Dit jaar hopen we op vijftienduizend mensen uit te komen.' Vooral het aantal groepen in het voormalige bloembollenbedrijf stijgt volgens Uitgeest. 'Ik heb nu al 41 scholen gehad, vorig jaar hadden we er in totaal 31Ook krijgen we veel groepen van drie evenementen bureaus op Texel. Die houden bij voorbeeld een picknick tussen het jutspul.' Uitgeest schrijft de stijgende belang stelling toe aan de reclame van Flora. 'Internet, folders en posters bij alle logiesverstrekkers op Texel, de WV, mond-tot-mondreclame. Natuurlijk is ook de ligging van het museum goed en het onderwerp is helemaal perfect. Zo'n Juttersmuseum past helemaal bij het eiland en de interesses van de toeristen die er komen. Het is een alle-soorten-weer-voorziening die je moet koesteren We doen het zonder subsidies. Met eigen middelen kun nen we steeds een stukje beter wor den. Sinds het voorjaar hebben we bijvoorbeeld een foto-expositie over honderd jaar loods- en reddings wezen op het eiland. Ja, over een jaar of vijf zouden hier zomaar vijftig duizend bezoekers in een jaar kunnen komen.' Gelem Jansen start woensdag 20 au gustus een nieuwe serie van zes rondleidingen door Den Burg. Hij neemt de deelnemers mee op een rondje (dat iedere keer anders is) en vertelt onderweg wetenswaardig heden over de historie van straten en huizen. De wandeling begint om 10.00 uur bij café-restaurant De Smulpot in de Binnenburg, duurt on geveer een uur en wordt besloten met koffie en appelgebak. Deelname kost €6,- Opgave is mogelijk bij De Smulpot. VRIJDAG 15 AUGUSTUS 2003 rekenen, omdat LNV kortgeleden een nieuwe vergunning heeft afgegeven aan de kokkelsector. De vissers heb ben toestemming om dit jaar 2,87 miljoen kilo kokkelvlees te vangen in de Waddenzee. Eenentwintig natuur organisaties, waaronder Land- schapszorg Texel en de Vogel werkgroep Texel, hebben daartegen bezwaar ingediend. Het NIOZ heeft dat eveneens gedaan. 'Maar op an dere gronden, omdat het ons er ook om gaat dat onderzoeken in het ge ding komen.' Het NIOZ betoogde in december en januari ook dat onder zoeken gevaar liepen als de tijdelijk gesloten gebieden zouden worden opgesteld. Mislukken Volgens Piersma zijn er nog geen lo pende onderzoeken afgebroken, maar studenten die aan het promo veren zijn, raken meer beperkt in hun mogelijkheden. 'Een promovendus heeft een onderzoek op Griend al zien mislukken. Het systeem is met meer zoals een paar jaar geleden en wij zijn nu steeds meer bezig om ar gumenten ter bescherming aan te dragen in plaats van fundamentele zaken in een ongerept natuurgebied te onderzoeken. Ook het aantal ge telde kanoeten, scholeksters en eidereenden is nog nooit zo laag ge weest. We meten nu door hoe een wettelijk beschermd ecosysteem om zeep Wordt geholpen.' Uit onderzoek van het RIVO (het Ne derlands Instituut voor Visserij- onderzoek, onderdeel van de Animal Science Group van de Landbouw universiteit in Wageningen) bleek dat in de gesloten en tijdelijk gesloten gebieden (samen dertig procent) 3,65 miljoen kilo oogstbaar kokkelvlees moet liggen en 3,77 miljoen kilo in de resterende open gebieden. Volgens de stichting Wilde Kokkels bedraagt de totale voedselbehoefte van alle wadvogels 18,6 miljoen kilo, zodat de vogels moeten overschakelen op mosselen en Spisula (een klein scheldier), waarvan volgens de stich ting 16,8 miljoen kilo is aangetroffen. Geen gebrek Volgens secretaris Jaap Holstein van de Producentenorganisatie Kokkel visserij is er geen gebrek aan voed sel. 'Er is een grote broedval geweest en er liggen ook overal mosselen. Dat aantal ligt minstens twee, drie keer boven de drempelwaarde.' Hij noemt het onzin dat er op het Posthuiswad en de Hengst geen broedval zou zijn. 'Overal is broedval, maar het is pas sinds een paar weken zichtbaar. Het NIOZ heeft daar nog geen rekening mee gehouden bij haar onderzoek.' Kokkelvissers houden zelf regelma tig op het wad bij wat er aan kokkels groeit. Op basis daarvan wordt sa- Terwijl het ene gat na het andere in de havenkade van Oudeschild valt, beschikt Rijkswaterstaat niet over geld voor afdoende reparatie. Men blijft daarom doorgaan met provi sorische reparatie, echter op zoda nige wijze dat het gevaar voor mensen die over de kade lopen minimaal is. Dat blijkt uit een reactie van de direc tie Noord-Holland van Rijkswater staat op 'brandbrieven' die de ge meente. CIV Texel en NBC Eelman Partners over dit probleem hebben geschreven. 'Ook ik ben van mening dat de veiligheid nooit in het geding mag en kan zijn. Bij de eerste verzakking van de kade op 3 juli is gemeend dat het om een incidenteel geval ging, waarop ad hoe conform de standaard werkwijze met een af zetting is gereageerd. Nu ondanks de regelmatige inspecties een tweede verzakking is opgetreden, is onzer zijds grotere alertheid geboden in verband met de veiligheid. Inmiddels is dan ook de opdracht uitgevoerd over de gehele lengte van de betref fende kade een deel van de huidige bestrating te lichten. Dit heeft geleid tot het vinden van nog drie holtes die inmiddels ook zijn afgezet. Verder is de nieuwe bestrating in losser ver band teruggelegd, zodat in de toe komst niet ongemerkt nieuwe valkui len kunnen ontstaat. Op deze wijze is de veiligheid ons inziens voldoende gewaarborgd', schrijft RWS. Zoals bekend is intussen ook een gat gevallen in de kade aan de andere kant van de haven. Het is nog niet bekend of ook deze kade over de volle lengte zal worden geïnspec teerd en veiliger gemaakt. Plaatsvervangend hoofdingenieur directeur F. Brouwer geeft toe dat deze reparatie geen structurele op lossing is, al laat hij wel uitzoeken 'We waren er al ik weet niet hoe vaak voorbij gereden, ook in an dere jaren dat we hier op vakantie waren. Steeds zeiden we: daar moeten we eens heen.' Toen Jan, Ada en Erick Eckhardt uit Papen- drecht donderdagmiddag eindelijk bij het Schipbreuk- en Jutters museum Flora binnenstapten, bleek één van hen de tienduizend ste bezoeker van dit jaar te zijn. Museumbeheerder Jan Uitgeest ont haalde de aangenaam verraste be zoekers na afloop van hun museum- bezoek op koffie en cake. Ook bood hij hen een bos bloemen, een fles Jutter en een herinneringscertificaat aan. 'We vinden het heel mooi inge- ncht'. vertelde Jan Eckhardt. 'Wat mij vooral bevalt is dat het zo overzich telijk is ingedeeld. Als alles in één schuur zou hangen, zie je de helft met. Dan zou ik er zelf weggaan, omdat ik door de bomen het bos met mee zie. Door de verschillende schu ren is alles opgedeeld in units, dat is veel prettiger Je kijkt een stuk langer naar alle spullen die zijn uitgestald. Ook de video is erg mooi. Als je die bekijkt en daarna door het museum loopt, lééft het meer.' Na een stilte zegt Eckhardt gekscherend: 'Het is vooral leuk nu we die fles drank krij gen. Als dat jaarlijks zo is...' Flora zit volgens Uitgeest onmisken baar in de lift. 'Dit jaar hadden we ieder kwartaal meer mensen dan vo rig jaar. Als ik goed ben ingelicht, zijn we nu het derde museum op het ei land. In 2002 hadden we dertien duizend bezoekers en aan de hand van die gegevens had ik in mijn welke andere reparatiemogelijkheden nog kunnen worden toegepast Af doende zou het pas zijn als de dam- wanden van de kaden in hun geheel worden vervangen, een kostbare in greep. die niet hoog genoeg op het prioriteitenlijstje van Rijkswaterstaat staat Het beschikbare geld gaat in de eerste plaats naar maatregelen die te maken hebben met waterkering, waterafvoer en het bereikbaar hou den van de grote zeehavens Pesterij mder vissers heerst onvrede wijze waarop Rijkswaterstaat ideschilder haven behartigt, laterstaat heeft haar zaakjes J voor elkaar Hoe hebben ze inen bedenken dat die vuilnis wegmoeten? Dat komt het "iet ten goede. Het zijn ge- pesterijen. Nu de overdracht teven niet is doorgegaan, pro- Üjkswaterstaat op deze manier 'een beetje te treiteren', aldus sser die anoniem wil blijven. 'aterstaat is een soort staat de staat geworden. Ze zijn machtig. Teveel mensen hier 'ankelijk van die organisatie en Tn durft niemand het echt hard n. Dat is het probleem.' de vissers zelf niet zoveel last 11 van de ontbrekende vuilnis- worden zij op andere manie- confronteerd met zaken die aterstaat zou moeten regelen, luari van dit jaar moeten alle lens volgens Europese regel- z'|n uitgerust met een Haven '9St Installatie (HOI). Daar kan *roepsvaart poetslappen, «efilters en ander bedrijfsafval In Oudeschild is onvrede ontstaan over het besluit van Rijkswaterstaat om alle vuilnisbakken van het haventerrein te verwijderen. men met het RIVO een visplan opge steld. Het NIOZ baseerde zich vol gens Piersma op metingen die de afgelopen weken werden verricht. Volgens hem moet de kokkelsector met duidelijk onderbouwde feiten voor haar beweringen komen. 'An ders zijn we snel uitgediscussieerd.' Holstein schat dat op sommige plek ken tot vijfduizend kokkelties per vier kante meter liggen. 'Leg er een hand op de grond en er liggen er gemid deld vijftig onder. Op sommige plek ken is het net een grindpad Maar omdat het er zoveel zijn, loop je het risico dat ze elkaar gaan verdringen. Van een plaats waar er vijfduizend per vierkante meter liggen, loop je het ri sico dat er volgend jaar misschien nog maar duizend in leven zijn.' Piersma noemt het 'onverifieerbaar visserslatijn'. Volgens schipper Jan van Dijk van bewakingsschip de Phoca wordt er op de Waddenzee wel broedval waar genomen, maarniet overal. 'Op som mige plaatsen is veel broedval, maar dat is op minder plekken dan gebrui kelijk. Het zijn hier en daar wat plek jes. Maar we hebben nog met echt geïnventariseerd, omdat we ons meer hebben beziggehouden met handhaving. Als we het toevallig zien, schrijven we het op.' Dom Volgens Holstein wordt lang niet alle toegestane 2,87 miljoen kilo opge vist. 'Zo dom zijn we niet, want dan hebben we voor de komende jaren niks meer.' Volgens hem klopt het dat er weinig grote kokkels meer zijn. De Producentenorganisatie Kokkel visserij is inmiddels naar de Raad van State gestapt om met behulp van een zogeheten voorlopige voorziening toch te kunnen vissen, ondanks de ingediende bezwaren. 'Augustus en september zijn de beste maanden om te vissen. Dat is het nadeel van die procedures. Als je in januari komt, zit er al veel minder vlees in een kokkel, waardoor je er meer moet vangen om dezelfde hoeveelheid vlees te verkrijgen.' Het kokkelvlees wordt voornamelijk verwerkt in paëlla's in Spanje Volgens Piersma is de balans tussen economie en na tuur volledig uit het lood en wordt er bij LNV niet meer gekeken naar natuurwaarden. 'Met de vergunning die ze nu hebben afgegeven nemen ze ook hun eigen personeel niet meer serieus. Dat heeft onderzoek gedaan waaruit blijkt dat er te weinig voed sel is. En ze houden zich ook met aan hun eigen wetten en regels, want we zitten al ver onder de minimale hoe veelheden die er zouden moeten zijn voor de vogels. Het is moeilijk om het publiek daarover te bereiken, maar je kunt het vergelijken met een oerwoud waar de hele tijd maar door wordt gekapt. Er wordt willens en wetens een kaalslag uitgevoerd op het wad.' Maurice Diks krijgt van de ge meente geen vergunning voor het gedeeltelijk en inpandig vergroten van het proeflokaal van de bier brouwerij in de voormalige zuivel fabriek aan de Schilderweg. Het bouwplan maakt volgens het col lege een ongewenste ontwikkeling mogelijk, omdat het proeflokaal geen combinatie meer vormt met de brouwerij, maar er geheel los van staat zodat het een zelfstan dige horeca-inrichting kan worden. Bedrijfsleider Diks heeft het productiegedeelte overgebracht naar de voorkant vamhet gebouw, waar eerder de conservenafdeling was gehuisvest. Voor een bezoek aan het proeflokaal moet men nu buitenom van de voor- naar de achterzijde van het gebouw lopen. De directe relatie tussen productie en consumptie is daardoor zoek. Het proeflokaal kan nu een gewoon horecabedrijf wor den, wat strijdig is met het bestem mingsplan. Probleem is dat de bouw, zonder vergunning, al grotendeels is uitge voerd. Er kan alleen een mouw wor den aangepast als Diks de verbinding tussen proeflokaal en eigenlijke brou werij herstelt kwijt. Woordvoerster Nijssen beaamt dat Texel dit jaar een HOI had moe ten hebben. 'In Den Helder is er wel een. Dat is in de nabijheid. Er wordt overleg gevoerd over een HOI in Oudeschild. Die gesprekken zijn gaande', aldus Nijssen. Dat wordt bevestigd door Eduard Bos, bedrijfsleider van Coöperatieve Inkoopvereniging Visserij (CIV). 'Het is een taak van de havenbeheerder, maar die doet er niks aan. Wij deden het ook, maar zijn er per 1 januari mee gestopt vanwege de aangescherpte milieueisen. Toen was er niks meer.' Eerder dit jaar verzocht de CIV ge meente en Rijkswaterstaat mee te betalen aan een eigen HOI. Het zou gaan om een investering van zo'n €25000.-. 'Dat liep op niks uit. We kregen nul op het rekest', aldus Bos. Om de Texelse vissers uit de brand te helpen zocht de CIV aansluiting bij de Stichting Financiering Afvalstoffen Visserij, waarbij een groot aantal afvalverzamelpunten is aangesloten. 'Wij verstrekken de vissers nu gele zakken waarmee zij in Den Helder of Den Oever hun afval bij het HOI kun nen dumpen. Dat werkt prima.' Beroepsvaart Hoeveel de meeste Texelse vissers tevreden zijn met de door de CIV in gestelde regeling, is er ook gemor en ongerustheid. 'Er zijn verschillende schepen die bijna nooit in Den Hel der komen. Zoals wij. Waar moeten die met hun olieafval heen? En wat denk je van de bruine vloot en vracht schepen die naar Texel komen. Die kunnen nergens heen', vervolgt de anonieme visser. Volgens hem werkt Rijkswaterstaat illegaliteit in de hand. 'Je wilt met weten wat hier allemaal gebeurt op de haven. Er wordt regel matig vet in containers gedumpt, omdat de schippers het nergens an ders kwijt kunnen. Het valt me mee dat de rotzooi nog niet in zakken op de stoep bij Rijkswaterstaat is gezet. Museumbeheerder Jan Uitgeest met de verraste familie Eckhardt voor de collectie van de jutters. (Foto

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5