nimo helft projecten laven van Oudeschild eeëhhhTÏÏ) Z -/ v Leader Plus verbaasd over houding politiek chapenkaas op beurs Slow Food in Turijn /j§J^>UEroPjK CWT; wil oh? After party 'Geld academie in vooruitzicht' Bedrijventerrein Oudeschild kampt met stroomstoringen RGEMT HOE /.BRT GORT HET HEK HOU OPEN MORGEN VR0£6 1 OM 7-OOR \~X "ZEG Nü EVEN GEEN GELUL, HOE LRRT GAP' HET OPEN VF/T SPÜL RGENT H06-LR- Lp.-.„ HOE-LflOl LRHRTTT-^.U»V( \K DENK DRTU HET STRRND opi-\rg!( pgemt hoe lbrt gort het HEK NOU OPEN Ik HEB1VRRRG VAOE..„HO.. HOE fÏKDRCHT 7 OPEL DEALER RENTENAAR Diefstallen aan Stuifweg Grondverwerving rotonde probleem Diefstal Geen toestemming voor serre .TEXELSE COURANT hgemtho&lrrt grrt HET5TRRND HiK OPEN..HIVC Nu tot 3500,- voordeel op een nieuwe Opel. Oosterend, Q 318000, www.opelrentenaar.nl •Vraag naar de voorwaarden. Gem. brandstofverbruik en CO,-uitstoot. volgens Richtlijn 1999/100/EG. Benzinemotoren kms/liter. van 15,9 tot 16,7. Liters/100 km: von 6,3 tot 6,0. C03 gr/km: van 151 tot 144. www.opel.nl VRIJDAG 22 AUGUSTUS 2003 Opel. Fresh thinking - better cars. gevraagde geld aan het bedrijfsleven is Inmiddels €10.000,- overgemaakt door het Midden en Kleinbedrijf Texel. De resterende €37.000,- is volgens Dros nog niet keihard toegezegd, maar hij sprak tijdens de commissie vergadering de verwachting uit dat dat geld er komt. Kosten Duurzaam Texel is aan het bekijken of er andere manieren zijn om de ge vraagde €47.000.- te dekken. 'Dan kun je eraan denken om mogelijk wat meer aan het bedrijfsleven te vragen of het cursusgeld te verhogen.' De Texel Academie wil kortdurende cur sussen en opleidingen verzorgen op het gebied van onder meer duur zaamheid, toerisme, milieu en water Daarvoor wordt samengewerkt met onder meer het NIOZ, Alterra en EcoMare, waar al opleidingen wor den gegeven. Dros vindt het jammer dat de nadruk in de discussie vooral is komen te lig gen op de kosten die op de korte ter mijn moeten worden gemaakt. 'Ter wijl je ook moet kijken naar wat de Texel Academie het eiland op lange termijn kan brengen.' Over drie jaar moet de academie volgens de initia tiefnemers zelf de broek kunnen op houden. Volgens Dros moet de Texel Academie echter niet als commer ciële organisatie worden gezien. ■Kon Witte hebben zin in hun kaasreis naar Italië. teschapenkaas van de fami- kker van De Waddel en Witte tezenspyk wordt binnenkort «ent in de aandacht gebracht ié. De kaas wordt daar als Sek streekproduct geshowd «kocht in een speciale stand beurs van de internationale Food-organisatie die van 18 met 22 september wordt «den in Turijn. Anton Witte en pa 19-jarige zoon Boite zul- t stand bemannen en hopen (zaken te doen. Food is een oorspronkelijk Ita- eorganisatie die ernaar streeft ieke en traditionele streekpro- it onder de aandacht van de ■inenten te brengen. Dit moet ijsn aan het behoud van hoog de landbouw en de ersiteit van de voedselvoor- 9 in het algemeen Tal van lan- 1 landstreken kennen delicates se door hun samenstelling, bur en kleinschalige productie- sn uitgesproken karakter heb- wral wat betreft smaak. Slow de afzet daarvan vergroten. Idhanger van fast food dat we- 4 overal hetzelfde is. Slow roemt zich ook een organisa- 1 en voor lekkerbekken, top- kntische consumenten en an- «oning van de eigenaar van Prins Hendrik aan de Stuif- n Het Noorden is in de nacht Mag op maandag een flinke gepleegd, waarbij onder t geld van het hotel werd imaakt. 'ter kwam volgens de politie met een valse sleutel en stal ren uit een slaapkamer. Naast lelmkomsten werden ook een geldbedrag, een rugtas, een amera, een zonnebril en een tuille ontvreemd. De diefstal 'aarschijnlijk gepleegd om- s 4.30 uur, toen een perso- dvan het hotel wakker werd en dom het huis en over het erf Doen- Deze werknemer dacht ,0g niet aan een diefstal, "de nacht werd in een tent aan af«eg tussen 0.00 en 9.00 uur ,ïsde diefstal gepleegd. Terwijl 'bonster van de tent lag te sla- ®duit het voorgedeelte een tas "bon geld en een gsm ont- 0, deren die lekker eten en drinken belangrijk vinden. Texelse Schapenkaas, gemaakt uit niet gepasteuriseerde melk, voldoet aan de voorwaarden om als Slow Food Presidium aangemerkt te kun nen worden, zo werd in mei vastge steld door twee Italianen die namens Slow Food een dag lang rondkeken op beide Texelse bedrijven. Dat leidde tot de uitnodiging om aan de beurs in Turijn mee te doen. Witte en zoon gaan er met een auto vol kaas heen. In de stand, waarin ook tradi tioneel bereide Goudse boerenkaas wordt geshowd, kan het publiek in formatie krijgen, proeven en kopen. De stand wordt aantrekkelijk inge richt, waarschijnlijk met een décor van eenTexelstuunwallenlandschap met schapen. Aan belangstelling zal het niet mankeren, want de afgelopen jaren werd de beurs in vier dagen door zo'n 100.000 mensen uit alle delen van de wereld bezocht. (Foto Harry de Grool) Texelse schapenkaas was ooit inter nationaal vermaard. In de speciale folder in zowel Nederlands als En gels. die ter gelegenheid van Slow Food-erkennmg van de schapenkaas is gemaakt, staat onder meer: 'In 1567 schreef de Italiaanse reiziger Ludovico Guicciardini lyrisch over de schapenkaas van Texel: Een kaas met een bijzonder delicate smaak, onvergelijkbaar, zelfs niet met een Parmezaan.' Geliefd was vooral de groene pot- kaas die zijn speciale kleur en smaak kreeg omdat aan de melk het aftrek sel van verse schapenkeutels werd toegevoegd. Het maken van kaas op deze wi|ze is niet meer mogelijk om dat de Keuringsdienst van Waren het verbiedt. Toch hoopt Anton Witte ooit een kaassoort te kunnen ontwikkelen die een typische, door enzymen ver oorzaakte smaak heeft zonder dat er stront aan te pas komt. Zo ver is het nog met. Ook de gewone Texelse schapenkaas is smakelijk en traditioneel genoeg om een nog gro tere kring van afnemers te bereiken. Of het meeliften met een internatio nale beweging als Slow Food dat zal versnellen, zal spoedig blijken. Bedrijven op het industrieterrein in Oudeschild kampen regelmatig met stroomstoringen. Zelfs vóór de hittegolf is de stroom al min stens een keer of vijf uitgevallen en een woning die al geruime tijd ge leden is afgebouwd, zit nog steeds zonder stroom. Door de stroom- uitval hebben verschillende bedrij ven schade geleden. 'Je kunt er geen peil op trekken. De ene keer 's morgens, dan 's middags of 's avonds treden er stroom storingen op, steeds een uur tot an derhalf uur. De laatste keer op 8 en 11 augustus', vertelt Christie Boom van het cateringbedrijf aan de Stoompoort. 'Het lastige is dat er één fase uitvalt. Bepaalde stopcontacten doen het wel en bepaalde niet. Bij ons ging de computer eruit en de fax. En de afwasmachine, die op kracht stroom werkt, ging op 220 Volt ver der. Daardoor ging hij stuk en hebben we al een paar keer de VEM moeten laten komen. Dat kost allemaal geld. Ook de vriezer stopt ermee. Doordat het hier eigenlijk een continubedrijf is, houden we het scherp in de gaten en starten we de vriezer zodra we weer stroom hebben weer op. Maar als je dat met doet. dan kun je de boel weggooien.' Dat gebeurde onlangs bij het visbedrijf van Peter Bongaards, die een hoeveelheid visproducten verloren zag gaan. 'Wat voor ons ook lastig is, is dat bij een storing vijf man het werk kunnen neerleggen. Want zonder elektriciteit doet de apparatuur het met en kun nen we niks uitvoeren. Ook dat kost geld.' Declareren Verschillende bedrijven in de omtrek kampen met dezelfde problemen. 'We hebben met elkaar afgesproken dat we de schade bijhouden, zodat we die kunnen declareren. Maar lie ver zien we dat de problemen zo snel mogelijk worden verholpen.' Maarzo makkelijk gaat dat niet. 'Monteurs van het energiebedrijf zijn er wel bij geweest. Maar zij mogen alleen de storingen verhelpen. Voor het oplos sen van het eigenlijke probleem, vol gens ons een te kleine kast, moeten we hogerop. Alle bedrijven hebben daarom een brief geschreven naar het NUON, maar ook naar de ge meente.' Raadsleden Jan Koolhof (CDA) en Alfred Schaatsenberg (PvdA) stelden er maandagavond vragen over tijdens de vergadering van de raadscommissie Grondge bied. 'Wie is er nu eigenlijk verant woordelijk voor de problemen?, wilde Koolhof weten. Energiemaatschappij NUON voelt zich volgens Koolhof niet aangespro ken, omdat de gemeente over de in richting van het terrein gaat. Een woordvoerder van de gemeente stelt 'Er wordt veel gehonoreerd voor Texel en er gaat veel Leader-geld die kant uit. We vinden de houding die de gemeente nu heeft dus wel wat vreemd.' Op het kantoor van Leader Plus in Den Helder is ver- baasd gereageerd op de terug houdendheid van de politieke par tijen om €47.000,- subsidie beschikbaar te stellen voor het opstarten van de Texel Academie. Leader Plus, het Europees subsidie programma voor plattelandsvernieu wing. heeft een Europese subsidie van €113.000,- in het vooruitzicht gesteld voor de academie. Voor waarde is dat het lokale bedrijfsleven en de lokale overheid een bijdrage leveren 'De Texel Academie is een prachtig project, dus het is jammer dat het nu zo moeizaam gaat', aldus projectleidster Anita Meijer van Lea der Plus. Zij is op verzoek van Duurzaam Texel inmiddels aan het bekijken of de Eu ropese subsidie ook op basis van een gemeentelijke lening kan worden ver strekt. Een meerderheid van de par tijen zei tijdens de commissie vergadering Grondgebied geen subsidie te willen geven, maar stond niet onwelwillend tegenover een ge meentelijke lening. Meijer houdt een slag om de arm over de mogelijkhe den. 'Een lening is niet zo'n beste dekking. Er blijft toch sprake van een gat.' Ze wijst erop dat de €114.000.- met eeuwig in het vat zit. 'Het is voor de hele regio bestemd, dus het komt wel op. Maar wat er nu gebeurt, is teleurstellend. Zeker omdat de Texel Academie veel kan betekenen voor Texel. Het levert hoogwaardige werk gelegenheid op, uitstraling en het heeft een spin-off waar op termijn veel moois uit kan ontstaan.' Het re gionaal economisch stimulerings programma Kop en Munt is ook be reid €113.000 in het opstarten van de academie te steken. Voor die finan cier geldt eveneens als voorwaarde dat er lokaal geld beschikbaar moet komen. Projectleidster Vera van Vuu- ren van Kop en Munt was niet aan wezig om te reageren. Tijdens de commissievergadering hadden partijen onder meer kritiek op de hoogte van het gevraagde subsidiebedrag. Joop Groeskamp (Texels Belang) had de indruk dat de €47.000,- was gebruikt als sluitpost op de begroting. Volgens voorzitter Kees Dros van Duurzaam Texel is de begroting naar verhouding opge steld. In totaal heeft de Texel Acade mie voor de eerste drie jaar een start kapitaal van €340.000 nodig. Dat is opgedeeld in eenderde voor Leader Plus, eenderde voor Kop en Munt en eenderde voor Texel. Dros: 'Daar hebben we als Duurzaam Texel naast alle voorbereidende werkzaamheden zelf €20.000 ingestoken en het res terende bedrag hebben we gesplitst in €47.000,- voor het bedrijfsleven en €47.000,- voor de gemeente.' Van het dat elektriciteit juist de verantwoorde lijk is van NUON. 'Bij de ontwikkeling van het bednjventerrein geven wij aan welke bedrijvigheid er is te verwach ten, het energiebedrijf moet dan zelf zorgen dat de goede kabels in de grond komen.' maar als een instelling die als oog merk continuïteit in plaats van winst heeft. 'Al moet je natuurlijk wel een gezonde financiële situatie hebben.' De hoop op de komst van de Texel Academie is nog met opgegeven. 'Maar ik kan niet zeggen dat ik nega tief of positief ben. We moeten rea listisch zijn. Als blijkt dat een lening toch ook akkoord wordt bevonden bij Kop en Munt en Leader Plus dan heb ik goede hoop dat we de academie kunnen opstarten. We willen het graag, maar het moet wel verant woord zijn. En Texel moet het ook graag willen.' Bij de aanleg van de rotonde Sommeltjesweg-Laagwaalderweg zorgt de verwerving van grond voor problemen. De gemeente kan het met één van de twee eigenaars die hiervoor grond dienen af te staan niet eens worden. De eigenaar neemt geen genoegen met de vergoeding conform het beleid dat de gemeente in dit soort gevallen hanteert. Uit een reactie van verantwoordelijk wethou der Corrie Heijne viel gisteravond op te maken dat de onderhandelingen op een dood punt zijn aangeland. Als er op korte termijn geen overeen stemming wordt bereikt, dan kan dat problemen geven. Om voor subsidie van de €420.000.- kostende rotonde in aanmerking te komen, moet het werk uiterlijk op 1 november worden gegund. Reden voor Frans Visman (D66) te pleiten voor de aanstelling van een bemiddelaar. Een suggestie die Heijne ter harte nam. Bij een woning aan de Klimpstraat in De Cocksdorp zijn in de nacht van zondag op maandag diverse spullen ontvreemd. Er werden twee mobiele telefoons, een video-camera, een fiets en een portemonnee gestolen. Die werd later zonder geld, maar met pasjes terug gevonden. Er werd aan gifte gedaan bij de politie. Het college heeft het verzoek van W. Ploeg in Oosterend voor een aanbouw/serre bij de woning Cor Bremerstraat 27 in Oosterend van de hand gewezen. Volgens het bestemmingsplan zijn er twee vrijstellingsmogelijkheden om een dergelijke uitbreiding te realise ren. Aan de westkant van het betref fende bouwblok is een uitbreiding mogelijk met een diepte van acht meter. Daarvan is al een deel benut. De gevraagde serre betekent op nieuw een uitbreiding, waarbij ook de grens van deze extra bouw- mogelijkheid wordt overschreden. Daarvoor is in het bestemmingsplan ook een vrijstellingsmogelijkheid op genomen. Het is echter niet mogelijk de vrijstellingsmogelijkheden bij el kaar op te tellen door eerst vrijstelling te verlenen voor het overschrijden van de bebouwingsgrens met acht meter en daarna nog eens met drie meter voor een serre. van de zes voorgenomen men op en rond de haven van Uschild hebben een project- maar gevonden. RAB, met als licipant Grontmij, heeft zich ,eld voor Parkeren en Meer, )N voor de windmolen op de nllocatie en Stichting Wadden- in Texel voor de kinder plaats. Voor het museum- en juettegebouw voor de Texelse de zijn gesprekken gaande het Maritiem en Jutters- ;eum. ileem bi| de realisatie van de pro- is dat de meeste niet rendabel m alleen zijn te realiseren als er me financiers bijspringen. De af- pen tijd heeft Grontmij, dat op- ji als vertegenwoordiger van de eente, gesprekken gevoerd met jen die de projecten willen uit en en financiers. De voortgang van de projecten wordt bewaakt door een stuurgroep, waarin de gemeente is vertegenwoordigd. Afgesproken is dat de gemeente kosten die tot nu toe worden gemaakt, nog niet wor den doorberekend aan de potentiële eigenaars Maar zodra een ontwikke laar een project daadwerkelijk heeft overgenomen, worden de kosten met terugwerkende kracht doorberekend. Intussen wordt aan alle kanten gepro beerd subsidies voor de projecten los te peuteren. Parkeren en Meer, waar bij twee hectare ten westen van de haven worden ontwikkeld ten be hoeve van wonen, werken en parke ren, is aangemeld voor een FlOV-bij- drage. Een beslissing wordt niet voor 2004 verwacht. Bij de Kinder speelplaats is met succes een beroep gedaan op het fonds Kop en Munt. Voor de windmolen op de noordlocatie zijn de voorbereidingen in volle gang. Onlangs bepaalde de rechter wel dat de twee aan Dick Graaf vergunde windturbines met in de rekensom mogen worden meege rekend. Moeizamer gaat het met de Reede van Texel, waarvoor een subsidieaanvraag bij Belvedere (cul tuur-historisch fonds) is afgewezen. Aansluiting bij een Deense museum ontwikkeling is door de geringe animo van medefinanciers afgeketst. Gesprekken met diverse partijen hebben onlangs plaatsgevonden en er is een stichting opgericht die tot doel heeft de resterende maquette te plaatsen. Voor het plan voor een markt met Texelse producten, is nog weinig animo. Wel concludeerde de eigenaar van de Zwarte Markt in Beverwijk na enig onderzoek dat er potentie voor bestaat, maar hij advi seerde voor de ontwikkeling regio nale partners te zoeken. Concrete af spraken zijn nog niet gemaakt. Noem 't de zomerkolder, noem 't een zonnesteek, maar Opel heeft weer XXL Summer Sale. Dus kunt u nu een nieuwe Opel uit voorraad kopen met 'n voordeel oplopend tot 3500,-'. Ga daarom snel naar de Opel dealer, want dit is hét moment om zonnig te rijden voor een zonnige prijs.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 3