Cjroen c/wartrJ~exels 'in het harL, ^Donateurs nieuwe bron inkomsten voor NIOZ Vijftig aangiftes van zakkenrollerij eliteveiling ,1'Gooi uw geld in het (zoute) water' Burenhulp: Beursplein brengt Vriendschap thuis SUPER DE BOER TEXELSE ^COURANT Man verdubbelt opbrengst van Lions-veiling Brandweer redt pony uit prut Verdwaald in de Slufter Kolibrievlinder Zondagsschool Ezelgedachte Week op de kotter Ronderecord verbroken OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11808 DINSDAG 2 SEPTEMBER 2003 -«rt Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 0,90 gnn Tmirt Jruh bH kart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET IESTE Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'Gooi uw geld in het (zoute) water.' Met die leus is het Koninklijk NIOZ een experiment begonnen om naar Amerikaans model extra inkom sten te verwerven met behulp van private funding. Mensen en bedrij en kunnen geld, legaten en nala tenschappen doneren aan het in stituut. Het geld wordt vervolgens gebruikt voor het verrichten van onderzoek. Het NIOZ is één van de eerste funda menteel wetenschappelijke instellin gen in Nederland die zich op private funding heeft gestort. Ook op Euro gebied is het instituut volgens directeur Jan de Leeuw een voorlo per. Het NIOZ begon twee jaar gele den met de eerste voorbereidingen. Er werden onder meer uitgebreide gesprekken gevoerd met Ameri kaanse collegae over de werking van liet systeem. Bedrijven en particulieren kunnen Oe op 18 en 19 september te houden Lions-veiling is bij voor baat al een succes te noemen, nu een Texelaar heeft beloofd de netto-opbrengst te zullen ver- dubbelen. De organisatie kent de tapteit van de man, maar heeft '«samenspraak met hem voor gekozen die pas tijdens het eve nement te zullen onthullen. Vol gens de verheugde woordvoer der Jan Bloem vormt de belofte een extra stimulans voor de vrij willigers om de veiling zo goed mogelijk te laten verlopen. Hij doet een oproep aan de Texelse bevolking mooie spullen in te zenden. De ervaring leert dat (goede) gebruiksvoorwerpen, schilderijen, antiek, Teso-aande- len en curiosa over het algemeen uitstekend verkocht worden. Voorinschrijving is mogelijk op de traditionele adressen. De op brengst is bestemd voor diverse goede doelen, waaronder het Tesselhuus, het vakantietehuis voor gehandicapten. Meer infor matie staat (binnenkort) op de website www.lionstexel.nl. de tweede keer in anderhalve ind moest de brandweer zater- lavond rond 21.45 uur uitrukken een pony te bevrijden uit dezelfde tsloot, gelegen nabij de kruising inde Maaikeduinweg en de Ruige- Het dier mocht van geluk spre- fdat het door wandelaars tussen riet werd gezien, want het was op IImoment al donker en de nabijge- |n eigenaar was niet thuis. Vol- is brandweerlieden was de pony Iers waarschijnlijk door onder ging bezweken. Het dier werd uit netelige situatie ontzet door lege idslangen onder het lichaam te wven en het met vereende krach- uit de prut te trekken. De hele tratie duurde een minuut of tien. Pony mocht in een stal op krach- komen. toe in paniek geraakte meiden van sstien en zeventien jaar, afkomstig Maastricht en Eijsden, zijn zater- 'a9avond door de politie van het ®and gehaald. Het drietal was bij De koog op weg gegaan om richting De ™cksdorp te lopen. Toen het donker JW, raakten ze de weg kwijt. Ter ™°gte van de Slufter werden ze 9 door het opkomende water in- Woten te worden, zodat ze beslo- anmet een mobiele telefoon contact «zoeken r i met de politie. Tot hun ge- vvaren ze in staat uit te leggen '«ar ze ongeveer waren. Kort hierna onden ze ongedeerd en huilend van 'ap in de te hulp geschoten 'ainwagen van de politie stappen, maiden werden teruggebracht 'hun camping. eenmalige giften doen, periodiek geld overmaken of geld uit erfenissen na laten. In een pas uitgebrachte folder heeft het NIOZ op een rij gezet welke belastingvoordelen verbonden zijn aan een schenking. Die informatie is ook terug te vinden op de website www.nioz.nl/donaties. Uitgelegd wordt onder meer wanneer een een malige gift belastingvrij is, welke ta rieven worden berekend bij grote schenkingen en op welke manier successierechten een rol spelen. Mensen die minstens vijf jaar achter elkaar een vast bedrag schenken, kunnen dit volledig van de belasting aftrekken. Het NIOZ is bereid daar voor de notariële akte te laten opma ken. Het te schenken bedrag moet dan minimaal €100,- zijn. Volgens De Leeuw staat er in principe niets tegenover de donaties. Het NIOZ wil wel een uitzondering maken voor grote schenkingen. 'Daar kun nen we, net als in de Verenigde Sta- ten, in overleg met de schenkers be- kijken op welke manier we hun gift kunnen honoreren. Bijvoorbeeld door een gebouwdeel naar hen te vernoe men, of een expeditie of een schip.' Voor mensen die meer dan €200,- schenken, wil het NIOZ jaarlijks een speciale dag in het leven roepen. Op die dag worden de donateurs de hele dag rondgeleid op het instituut en de Pelagia, het onderzoeksschip van het NIOZ. Invloed Het geld wordt besteed aan zee- en oceaanonderzoek. Op basis daarvan worden klimaat- en milieuverande ringen en de afname van biodiversi teit in kaart gebracht. De Leeuw stelt nadrukkelijk dat donateurs geen in vloed krijgen op het te verrichten onderzoek. Die keuzes blijven in han den van het NIOZ. Donateurs kunnen wel aangeven aan welke onderzoek zij hun geld willen besteden. 'Maar dit Lees verder pagina 5 Zakkenrollers hebben afgelopen zomer veel slachtoffers gemaakt op Texel. Bij het politiebureau In Den Burg is in de afgelopen ander halve maand ongeveer vijftig keer aangifte gedaan van zakkenrollerij. De zakkenrollers lijkt het vooral om het geld te doen. Veel gerolde portemonnees en tassen zijn later teruggevonden met de nodige bezit tingen er nog in. Alleen contant geld werd meegenomen, aldus een woordvoerder van de politie. De dieven sloegen hun slag op plaat sen als de braderie in De Koog, de markt in Den Burg en tijdens andere drukke evenementen. Voor de politie is het lastig om de daders te pakken te krijgen. In augustus werden in de Hogerstraat in Den Burg twee Bulgaarse vrouwen gepakt, nadat een agente in burger hen had betrapt. Meer arrestaties heeft de politie daarna niet meer kunnen verrichten. Volgens de woordvoerder zijn vooral tassen die op de grond staan en rug tassen het doelwit. 'Ze ritsen ze open en nemen het mee.' Sommige men sen hadden veel contant geld bij zich toen ze werden beroofd. De zakkenrollers lieten veel geroofde waar achter bij onder meer kleding winkels. In kledingstukken aan de 'Je moet er wat voor over hebben. Schapenfokken is voor mij een hobby, dus het mag wat kosten.' Met een hoogste bod van €2.650,- voor een ramlam van Cees Kikkert be schouwt Dirk Beima uit Enkhuizen, die het dier samen met plaatsgenoot Johan Hokkelberg kocht, zich spek- koper op de eerste Texelse eliteveiling die gistermiddag werd gehouden op de Groeneplaats. Dat gebeurde na afloop van de Schapenfokdag, waarop Kikkert met drie kampioenen hoge ogen gooide. Het bedrag staat weliswaar niet in verhouding tot de enorme som geld (circa 122.000 pond) waarvoor een Texelaar onlangs in Schotland van eigenaar verwis- rekken zijn meerdere keren gerolde portefeuilles teruggevonden. Bij de Bentex vond een klant een lege por tefeuille in een jaszak. Die portemon nee bleek te zijn gestolen in een an dere winkel in Den Burg. Eerder was een Duitse toeriste haar portemon nee kwijtgeraakt in de winkel. Die werd ook, zonder geld, teruggevon den tussen de kledingstukken van de Bentex. Bedrijfsleidster Janneke Bossink is er niet blij mee dat de ge roofde spullen op die manier worden achtergelaten. Bij drogisterij Mets werd vorige week een tas terugge vonden die was gestolen bij een win kel in Den Burg. Hij was eigendom van een Texelse. 'De portemonnee was leeg, maar de autosleutels en huissleutels zaten er nog in', aldus Erik Venneker van de drogisterij. 'Ze rausen het ergens weg en dan wordt het elders in een winkel achtergela ten.' Portemonnees vóórin in een broek zak stoppen is volgens de politie al tijd nog de beste methode om dief stal tegen te gaan. Tijdens de Schapenfokdag werd geen aangifte gedaan van zakkenrollerij. Vlinderkenners op het eiland en EcoMare worden de laatste tijd re gelmatig benaderd door enthou siaste mensen die een vlindertje hebben gezien dat doet denken aan een hommel, maar dan met voelsprieten en een lange roltong. Het betreft hier exemplaren van de kolibrievlinder die inderdaad - in tegenstelling tot andere jaren - dit jaar veelvuldig voorkomt. De kolibrievlinder - Macroglossum stellatarum - wordt ook wel meekrap vlinder en onrust genoemd. De laat ste naam heeft ongetwijfeld te maken selde, toch is het een prijs waarmee zowel de koper als de verkoper tevre den is. Beima: 'Deze ram stamt van goede ouders en kan voor prima na komelingen zorgen.' Meer over de Schapenfokdag elders in deze krant. met het almaar als een kolibrie rond snorren van de vlinder, terwijl hij de bloemen bezoekt, zonder een mo ment te rusten. De kolibrievlinder is een trekvlinder, die vanuit het verre zuiden onze stre ken bezoekt en van april tot oktober zelfs tot in Scandinavië wordt waar genomen. De pijlstaartrupsen leven op walstrosoorten, waaronder mee krap, en verpoppen in de grond. De soort kan in Nederland niet overwin teren, maar vliegt wel het hele jaar door in onder andere Zuid-Europa. De grootste kans op een waarneming is tijdens de avondschemering, op luwe bloemrijke plaatsen. In het jeugdhonk bij de doopsgezinde kerk van Den Burg gaat zondag de doopsgezinde zondagsschool van start. Kinderen vanaf vier jaar die het leuk vinden naar verhalen te luisteren of te knutselen, zijn welkom om eens een keertje te komen kijken. De zon dagsschool begint elke zondag om 10.00 uur. (Advertentie) Enthousiasme vierde hoogtij in de Nacht van de Ezelgedachte. De ar tiesten, die belangeloos meededen, wedijverden in geestdrift met het publiek. Pagina 2 De meeste Texelaars hebben maar een oppervlakkig beeld van de beroepsvisserij. Vreemd is dat niet, want de meeste kotters liggen alleen in het weekeinde in de haven. Om daar verandering in aan te brengen voer redacteur Joop Rommets een week mee met de TX5. Pagina 6 Catamaranzeilers Hans Bouscholte en Ruurd van Wieren hebben het oude ronderecord uit 1997 gisteren met 27 seconden verbeterd. Het oude record van 2 uur 30 minuten en 36 seconden stond op naam van Ron van Teylingen en Paul Manuel. De twee startten om 12.50 uur bij Paal 17. Door de straffe noordwester- wind verliep het stuk naar de vuurto ren moeizaam, maar op de Wadden zee ging het 'ongelofelijk snel'. Hun recordpoging van afgelopen zondag werd wegens slecht weer gestaakt. De Beursplein 5 is zondagochtend uitgevaren om De Vriendschap van Sil Boon van Vlieland naar Texel te slepen. Het schip kon niet meer va ren nadat de flens, een onderdeel tussen de motor en de schroefas, was gebroken. Een verslaggever van de Texelse Courant was toe vallig aan boord. Even lijkt het erop dat de ongeveer vijftig passagiers van De Vriendschap een dagje Vlieland aan zich voorbij moeten laten gaan. Op het moment dat Boon het schip wil afmeren bij het ponton aan de Vliehors breken een paar bouten in de flens, waardoor de schroef niet meer draait en het schip niet meer kan varen. De veerboot is dan net aan de voor zijde vastgelegd, waardoor ze in ie der geval niet meer kan afdrijven. Het waait op dat moment ongeveer wind kracht zes en de zee is onstuimig. Assistent John Verkroost van De Vriendschap gooit een paar nieuwe trossen uit, waarna hij en Boon het schip met de nodige inspanningen handmatig tegen het ponton weten te trekken. Bestuurder Karei Nauta van de Vliehors Express, die op het ponton staat te wachten, helpt ook een handje mee. Als het schip is afgemeerd, mogen de passagiers nog niet van boord. Boon overweegt ze mee terug te laten gaan naar Texel. Hij weet niet of hij hen 's middags nog wel kan ophalen. Even later mag toch iedereen er af. De pas sagiers wordt een tochtje met klei nere bootjes in het vooruitzicht ge steld als De Vriendschap aan het eind van de middag nog niet is gerepa reerd. 'Dat kan wel, omdat het dan laag water is. Dan is de zee ook wat rustiger', laten Boon en Verkroost in het voorbijgaan weten. Terwijl de Vliehors Express met pas sagiers richting het Posthuys rijdt, vaart de gealarmeerde Beursplein 5 uit om 'buurman Sil' op te halen. Om half één is De Vriendschap terug bij paal 33, waarna Texdok en Bonne Mechanisatie aan de slag gaan om de kapotte flens te repareren. Dat is een onderdeel dat tussen de keer- koppeling en de schroefas zit. Boon had het onderdeel in het voorjaar nog preventief laten vervangen om even tuele problemen voor te zijn, maar dat mocht niet baten. Waardoor het on derdeel kapot is gegaan, weet hij niet. Losgetrild Boon vermoedt dat de bouten in de flens ongemerkt zijn los getrild. 'Dat onderdeel zit in de machinekamer onder een stel platen om te voorko men dat je er met een broekspijp tus sen kan komen. Daardoor controleer je ook niet dagelijks of het allemaal nog goed zit.' Het euvel wordt verhol pen door de kapotte onderdelen te vervangen door onderdelen die er tot het voorjaar nog inzaten. Boon had die na de preventieve vervanging thuis bewaard. Texdok vervangt de onderdelen, Bonne zorgt er met een hydraulische pers voor dat alles in elkaar past. De Robbentocht kan uiteindelijk met een uurtje vertraging van start gaan. De bezoekers van Vlieland hoeven zich niet op te maken voor een over tocht in een vervangend bootje. Bij het Posthuys krijgen zij te horen dat de Vriendschap toch vaart, zij het met vertraging. Nauta belooft de tijd ech ter op te vullen door met de Vliehors Express een ommetje te maken naar een bank met zeehonden. Het wordt tot hilariteit van sommige passagiers een 'juttersritje' langs aangespoelde pallets, die stuk voor stuk meteen achterin de vrachtwagen worden ge zet. Met een kwartiertje vertraging meert Boon af bij de steiger. De tocht terug naar Texel verloopt zonder pro blemen. Volgens Boon was het ook wel meegevallen als de flens op zee stuk was gegaan. 'We hebben een groot anker bij ons en dat hadden we dan wel uitgegooid.' De Beursplein kon na het slepen van De Vriendschap meteen voor een tweede keer op pad om een surfer die in de problemen was geraakt, te hel pen. De man, die ongeveer ander halve kilometer ten oosten van de vuurtoren in het Robbegat dreef, had een gebroken mast, waardoor hij niet meer naar de kust kon komen. De surfer is met plank en zeil aan boord van de reddingboot genomen en naar De Cocksdorp gebracht. (Foto Joop Romrrmts) De Beursplein sleepte zondag de Vriendschap van Vlieland naar Texel. De veerboot van Sil Boon kon met meer varen door problemen met de motor.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 1