Leven Texelse Reede in teken zomerfeestmarkt Leegte achter karakteristieke Durper voorgevel Texelaar Nederlands kampioen swooping Autocross 'Ze zwaaiden nog vanuit de verkeerstorei TEXELSE g COURANT Randstad eilandcompetitii Rooster GOS Cursus over opvoeding Zouaven te sterk (jtslaagd VRIJDAG 29 AUGUSTUS 2003 Gymnastiekvereniging GOS uit Oudeschild begint dinsdag weer met de trainingen. Er wordt gewerkt vol gens onderstaand rooster: Dinsdag: 16.30 u. jongens en meis jes groep 1 en 2 (4 en 5 jaar); 17.30 u. meisjes groep 7 en 8 (10 en 11 jaar); 18.30 u. jongens groep 8 en jon gens en meisjes voortgezet onder wijs. Woensdag: 17.30 u. jongens en meisjes groep 6 (9 jaar). Donderdag: 14.30 u. peuters (3 jaar). 16.45 u. jon gens en meisjes groep 3 en 4 6 en 7 jaar); 17.45 u. jongens en meisjes groep 5 (8 jaar). Voor de bewoners van de Texelse Reede is het dezer dagen niet al leen gezellig koffiedrinken, er moet ook hard worden gewerkt. Alles staat in het teken van de grote zomerfeestmarkt die zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur op de ijsbaan aan de Elemert wordt gehouden. De organisatie is in handen van medewerkers en bewoners van het gezinsvervangende tehuis de Texelse Reede en Noorderhaven, twee stichtingen die samenwerken onder één dak. 'Op deze markt wil len we als tehuis naar buiten tre den en laten zien waar de staan en waar we heen gaan', vertelt Aaf Schaatsenberg, penningmeester van het familieberaad. De op brengst van de markt zal ten goede komen aan een nieuwe auto voor bewonersvervoer. 'Een voorzie ning die we hard nodig hebben.' Bij slecht weer wordt zaterdag uitge weken naar de Burg. De Koninghal. Het is 's avonds acht uur en een grote groep bewoners zit buiten in de avondkoelte aan de koffie, rond een grote tafel. Bewoner Jan Frans Have- man vertelt enthousiast over zijn werk op de boerderij en in de tuin van het Maartenhuis, over zijn vakantie- baan als magazijnhulp bij de Hema en bij de brandweer. Medebewoon ster Hennie: 'Kom je foto's maken? Nou dan ga ik even naar binnen Ik hoef er niet op.' Maar met graagte vertelt ze even later wel over de we verij waar ze werkt en over de mooie dingen die ze maakt. Ze treft voorbe reidingen voor de grote zomerfeest markt. waarvan de opbrengst is be stemd voor het busje. Daarmee kunnen bewoners er op uit Naar de huisarts, een bezoekje aan het zie kenhuis of een dagje winkelen naar de overkant voor kleding. De huidige auto is te klein voor de groep, er kan geen rolstoel in worden meegeno men en de instap is te hoog, wat maakt dat de bewoners meestal met auto's van de medewerkers worden vervoerd. Bovendien is de auto vrij wel af Voor vakanties moet er een busje of twee auto's worden gehuurd. Huur die door de bewoners zelf be taald moet worden van hun toch al kleine budget. Bij mooi weer een spontaan uitstapje naar bos of strand zit er meestal niet in. Personeel en familieberaad van De Reede besloot dit met langer aan te zien en door zelfwerkzaamheid, verandering in deze situatie te brengen. Ook de be woners zelf dragen hun steentje bij. Ze bemensen de kramen en maken posters. Om het ze niet al te moeilijk te maken met de betalingen, zal er met fiches worden gewerkt, die de kopers bij een ander standje kunnen aanschaffen. Roos Vanavond wordt verder gewerkt aan de rozenboom, die al een paar avon den midden op de tafel staat Van kleurig crèpepapier worden stroken geknipt. Een taak die Coby gewe tensvol op zich heeft genomen. Ver schillende kleuren worden tezamen tot een roos gevouwen, die voorzien van een lotje, in de rozenboom wordt gehangen. De markt staat in het teken van mu ziek en diverse mensen en instellin gen hebben belangeloos hun mede werking of sponsoring toegezegd. Frans en Lies treden om 14.00 uur op, een uur later is het Jan Bakker uit De Waal die op zijn accordeon meezingers ten gehore brengt. Het Oudeschilder Visserskoor zingt om 16 00 uur en ook draaiorgelman Peter Kaan laat op het feest een deuntje horen. Er is een rommelmarkt, een hobbymarkt, waar kinderen uren zoet zijn met klei en knutselverf, er is een grabbelton, een barbecue en er zijn drankjes en hapjes. Kinderen, maar ook volwassenen met een beetje lef, kunnen zich vakkundig laten schmin ken. 's Avonds houden de bewoners van de Reede een grote playbackshow, een feestje onder elkaar. Jan Frans is al druk aan het oefenen. Andere ja ren heeft hij Marco Borsato nagedaan en Demis Roussos, dit jaar staat Frank Sinatra op het repertoire. 'Ik ga naar mijn broer in Amerika,' vertelt hij. 'Al voor de derde keer en Frank Sinatra komt ook uit Amerika. 'New York, New York,' ga ik daarom doen.' Alleen de karakteristieke voorgevel eigenaar verwisselde, wordt door wordt geplaatst, waarna de renova- staat nog overeind van de bovenver- aannemersbedrijf Nico de Graaf tie kan worden afgerond dieping van een woning aan de grondig onder handen genomen. Het foto om* vmmerwan) Kikkertstraat in De Cocksdorp. Het is de bedoeling dat in de tweede huis dat recentelijk enkele malen van week van september een nieuw dak Het wordt swooping genoemd. De bedoeling is dat een parachutist tij dens het landen vanaf een vastge steld punt zo lang mogelijk met zijn voeten van de grond weet te blijven. Bij de Nederlandse Kampioenschap pen Parachutespringen in het Duitse Stadtlohn werd de nieuwe sport voor het eerst beoefend. De eerste plaats kwam in handen van parachute springer Martin van den Brakel uit Den Burg Van den Brakel behaalde over acht sprongen een afstand van in totaal 366 meter. De nummer twee in het klassement kwam twee meter tekort op de Texelaar. Bij het swoopen, een sport die uit Amerika is overgewaaid, moeten parachutisten vlak voor de landing tussen twee palen door vliegen. De palen, die ongeveer twin tig meter uit elkaar staan, reiken tot anderhalve meter boven de grond. 'Hoe je er tussendoor vliegt, maakt met uit, maar er moet in ieder geval één lichaamsdeel tussen die palen door zijn geweest', aldus Van den Brakel. 'Het kan bij wijze van spreken je kleine teen zijn Daarna is het de kunst om zo lang mogelijk door te vliegen.' De langste swoop die Van den Brakel aflegde tijdens één van de acht sprongen was 66 meter. Bij een andere sprong miste hij de palen, waardoor hij geen punten pakte. 'Ik stond aanvankelijk in de midden moot. Pas in de laatste sprongen heb ik de anderen in het klassement in gehaald.' Het swoopen werd deze keer nog gehouden als een zogeheten test- event tijdens het NK. Van den Brakel verwacht dat het de volgende keer wel officieel op het programma staat. 'In het Amerika wordt het al langer gedaan. Daar hebben ze zelfs swooping-wedstrijden waarbi| je zo lang mogelijk boven het water moet zien te scheren. Hier in Nederland zijn ze er nog wat terughoudender mee. Het is ook alleen voor parachutisten met veel ervaring, omdat je springt met kleine parachutes. Daar zijn vo- pg jaar een aantal ongelukken mee gebeurd en met deze kampioen schappen willen we laten zien wat je Zo'n 70 Texelaars die het afgelopen weekend meereden in de autocross in Lelystad, reden een eigen race. Er werd gestreden in vier categorieèn, met evenzoveel winnaars. Uitslagen. Rodeo 1. Dolf de Kroon. 2 Simon Koopman, 3. Edwin van den Heuvel 4-cilmder vrije klasse 1 Peter Betsema. 2. Kees Willem Jimmink, 3. Ernst Zijm. Formule 1 1Ruud van Veen, 2. Klaas-Pieter Zuidewind, 3. Eddy van der Ploeg Junioren: 1. Danny Goënga, 2. Jimmy de Smidt, 3. Danny Plaatsman zoal kunt met die kleine parachutes.' Een kleine parachute meet in vak termen 96 square feet. Ter vergelij king: parachutes die bij een tandem sprongen worden gebruikt, hebben een oppervlakte van 450 square feet. 'Die kleine parachutes zijn erg wend baar. Bij het swoopen is het de be doeling dat je op ongeveer 50 meter boven de grond een radicale wending maakt en dan de parachute aan de achterkant wat intrekt om te remmen. Het ziet er net zo uit als een vogel die landt.' Van den Brakel deed in Stadtlohn ook mee aan de kampioenschappen formatiespringen met vier en met acht mensen. In beide gevallen pak ten de teams de tweede plaats. Van den Brakel maakte als cameraman deel uit van de teams. 'Dat is voor de jury om te zien hoe het in de lucht is verlopen.' Met de viermansformatie (Anja van Stralen, Koen van der Venne, Irma van der Burg en Gerhard Schut van skydiveveremging de Flying Dutchman in Rotterdam) doet Van den Brakel begin september mee aan het Wereldkampioenschap Parachutespringen in het Franse Gap. Voor Van den Brakel, die sinds 1992 actief is op het hoogste niveau, is het de vijfde keer dat hij naar het WK gaat. Tussen de jumbo's en andere grote vliegtuigen op Schiphol dook vrij dag opeens een klein motorzweef vliegtuig op. De PH-1073 van Motorzweefvliegclub Texel had bij hoge uitzondering toestemming gekregen om te landen op Neder lands grootste luchthaven. De PH- 1073 landde op een baan voor de kleine luchtvaart, maar kreeg het voor elkaar om op te stijgen van de Kaagbaan, één van de vijf grote banen van Schiphol. 'Je voelt je opeens heel erg klein als je daar tussen al die grote vliegtuigen doorrijdt', vertelt instructeur René Hovestad van de motorzweefvlieg club. Samen met Sjaak Hofstra, een man die een vliegopleiding volgt, maakte Hovestad de bijzondere vlucht naar Schiphol. Op zich is het nog niet heel bijzonder dat een motorzweefvliegtuig landt op de luchthaven in de Haarlemmer meer. Schiphol heeft een aparte baan voor de kleine luchtvaart. Met het nodige regelwerk wist de motorzweefvliegclub het echter voor elkaar te krijgen om van die baan naar het vrachtplatform (het Sierra-plat form) aan de andere kant van de luchthaven te mogen taxiën. Het meest opmerkelijke was dat Hovestad en Hofstra daarna toe stemming kregen om op te stijgen van de Kaagbaan, een van de vijf hoofdlandingsbanen die Schiphol gebruikt voor de grote luchtvaart Hofstra was vijf jaar lang managing- director bij Menzies World Cargo, één van de grootse vrachtverladers op Schiphol. Mede op basis van zijn contacten lukte het om de vlucht geregeld te krijgen. Hovestad: 'We moesten toestemming hebben van zowel de havendienst, de vracht verlader als de verkeersleiding. Met de laatste hebben we op de dag zelf nogmaals contact gehad om zeker te weten dat we mochten komen. Voor Hofstra was het een lesvlucht en een mooie gelegenheid om op een van zijn laatste werkdagen eigenhandig met het vliegtuig bij zijn bedrijf te komen.' De Hoofddorper, die een vakantiehuis heeft op Texel, ging deze week met pensioen. Nadat ze waren geland, waren Hovestad en Hofstra een kwartier aan het taxiën om aan de andere kant van de luchthaven te komen. 'We zijn daarbij langs alle gates gegaan waar de lijndiensten stonden opgesteld.' Hovestad toont foto's waarop te zien is dat het Texelse vliegtuig grote kis ten van onder meer KLM en Martinair passeert. Voor een deel werden ze tijdens hun tocht over de luchthaven begeleid door een wagen van de verkeersleiding. 'Dat scheelde wel, want het eerste stuk van het taxiën moesten we zelf regelen. Je moet dan bij elke kruising toestemming vragen om over mogen te steken. Het voordeel is dat ik acht jaar Martin van den Brakel aan het 'swoopen' tijdens de Nederlandse Kampioenschappen Parachutespringen. De PH-1073 van Motorzweefvliegclub Texel staat klaar voor vertrek op Schiphol op een plaats waar normaal geen motorzwee mogen komen. rol°* Dinsdag 2 september Veld A Gemengd Heren 18 30 Albert Heijn - L&R 19.15 De Wit inst. - Rabobank 20.00 NIOZ - T. Autocentrale r 20.45 Paal 28/Krim - Maarco B Au 21 30 Groote SI -Sportshop 2 M. 6: 22.15 Kobeko - Cocky's Kapsalons Veld B Heren Gemengd, Dam$ 18.30 Tatenhove 1 - Tevoko jgd s. 19 15 Super Boer - Eco-team Te? 20.00 CVI -Teso Eco-ta 20.45 Agrifirm - OSG j 21.30 NIOZ - Slagerij Beverdam Ag? 22.15 Smash '68 NBC Eelman 2 Ij Onder het koffiedrinken worden uit crèpepapier fraaie rozen voor de rozenboom gefabriceerd. Gerrit voelt meer voor Frans Bauer. Piet en Cobie zitten te denken over de Alberti's, maar Piet roept: 'Ik heb heel mooie bandjes! Van wie denk je? Van de Havenzangers, maar mis schien doe ik wel George Baker, die vind ik ook leuk.' Thea weet nog met of ze mee kan doen. 'Ik zit nog met mijn been', wijst ze op een ingezwachtelde onderdaan. 'Ik werk op De Bolder. Overalls vouwen in de wasserij, maar vandaag kon ik met naar mijn werk. Morgen misschien ook nog niet. Ik hoop maar dat mijn been zaterdag beter is, anders kan ik met achter een kraam staan en met optreden. Jostiband Jolande Kloosterhuis uit Oudeschild, die samen met Lia Keiizer (begeleid ster uit de Reede) en Aaf Schaatsen berg zingt in het 45 dames tellende koor de Waddenvogels, hoorde van de problemen rond het vervoer en de ontbrekende financiële middelen, 'Ik zit in de reclamewereld en het verzin nen van ideeën is mi|n beroep. Ik ben dus direct aan het denken geslagen. Ik bedacht dat er een optreden van de Jostiband moet komen. Ik heb me gebogen over de sponsoring van de honderd man tellende band, over vervoer en huisvesting, over de locatie en het is gelukt. De band staat geboekt voor 25 september 2004. Het optreden zal plaatsvinden in een grote tent op het terrein van De Krim. Er moet nog van alles geregeld wor den, o.a met BUMA/STEMRA, maar ik verwacht dat we vanaf januari met de voorverkoop van de kaarten kun nen beginnen.' Naast deze organisa tie, die Kloosterhuis buiten haar werk om doet, heeft zij vier jaar geleden tevens de stichting GereGold in het leven geroepen Deze stichting orga niseert onder andere klaverjasdrives ten bate van het fonds en zamelt lege inktcartridges van printers en faxen in. 'Alle beetjes helpen: eerst zijn het vier ventielen, daarna een wiel. Intus sen hebben we al een leuk potje,' zegt Schaatsenberg. 'We gaan door tot we de auto hebben.' Voor donaties: rabo 3625. 38 778 t.n.v. Stichting Boat (Bewoners Ont spanning en Auto Texelse Reede. In lichtingen bij Aaf Schaatsenberg, tel. 313 655 of Texelse Reede tel. 322 544 Tekst en foto's Corrie Timmer Voor ouders en verzorgers van kinde ren organiseert Thuiszorg Kop van Noord-Holland samen met Bureau Jeugdzorg de cursus 'Opvoeden zó.' De cursus die op vrijdagochtend 3 oktober start bestaat uit vijf bijeen komsten, die zich richten op kinde ren van 3 tot 12 jaar. Deelnemers worden bijgepraat over vaardigheden die bij het opvoeden nuttig kunnen zijn en worden geleerd zich bewust te zijn van de invloed die men heeft op het gedrag van het kind. De lessen hebben ook tot doel dat de ouders zich bij de opvoeding zekerder gaan voelen, dat de sfeer thuis beter wordt en er vaker leuke dingen worden ge daan. De cursus wordt gegeven in wijkgebouw Texel aan de Schoon oordsingel in Den Burg. De kosten bedragen €12,- per ouder, €18,- per echtpaar, inclusief koffie en thee. Voor meer informatie en opgave kan men bellen naar de Gezondheids- wijzer. tel. 0223-650135. De eerste officiële wedstrijd die Texel'94 onder leiding van John Rep speelde, ging tegen het in de tweede klasse uitkomende Zouaven uit Grootebroek. Dit team was duidelijke en maatje te groot voor de Texelaars, die een nederlaag van 5-0 moesten incasseren. Ondanks dat Texel door de afwezigheid van werkende en stu derende jongeren met in de sterkste bezetting kon aantreden, werd vooral Veld C Dames Gemengd 18.30 B&B, DB - Westerl Br.f 19.15 Bruintje Beer - Sal Martme Vi 20.00 NBC - W.B.Z. Salon Ma 20.45 de Rival - Zeilmakerij Texel W 21 30 Zandbank - Kevermus def 22.15 Lindeboom - Rab Ke* Wedstrijdleiding Super de Boer Blom. In de gemengde tweede kj heeft Tatehove 2 zich heeft teruggt ken, zodat al deze wedstrijden kom vervallen. Uitslagen: Cocky's Kapsalon - Autocerö 0, Sportshop Texel 2 - Kobeko 3-0, M Bouw - NIOZ 2-1, Langeveld Rabobank 0-3, Slagerij Beverdam - Albsr, 2-1Salon Martine/Oorzaak - B&B v/dVi Zeilmakenj Texel - Bruintje Beer 2-1Smj - NBC Eelman Partners 2-1 Swier,g Kevermus Bocksberg 2-1Wessels Onti - Bouwcenter Rab 3-0, Slagerij De Boer Beverdam 2 3-0, Timmer's Bakkerij - (fe 1 -2, Durper Drup - Natuurwmkel 3-0, Ki Jozefschool 2-1Sportshop Texel 1 - Eier, 2-1. Otto's tweewielershop - de Rival 1, in de eerste helft goed partij gegeven. Een vanuit de verdediging opererend Texel wist goed greep op het midden veld te houden en met enige counters gevaarlijk uit te komen. Zo kwam Maarten Broekman oog in oog met de doelman van Zouaven, maar wist hij niet te scoren. Bij rust was de stand 1-0 voor Zouaven In een poging de achterstand wat in te lopen, liet Texel in de tweede helft meer ruimte onstaan, waar de spelers uit Grootebroek dankbaar gebruik van maakten. Ook voerde Zouaven het tempo iets op en kon zo met een verdiende overwinning naar huis. Al met al een was het een nuttige oefenwedstrijd voor het Texelse team en ook John Rep zal weer wat wijzer zijn over de conditie van zijn eerste elftal. Fedor van Elk (22) uit Den Bb aan de Fontys Economische B school in Tilburg geslaagd voc opleiding Sport. Economie ent municatie VT. Petra Witte (25) uit Den Burg de Rijksuniversiteit Gronings slaagd voor de studie Geneesl Ze gaat als arts-assistent aan in het Gemini-ziekenhuis in De der. verkeersleider ben geweest opi veld De Kooy in Den Helder, vr moet precies weten wat je doe we aarzelend zouden zijn oven men bij de verkeersleiding, m meteen afgelopen geweest.' 0 vrachtplatform bij Menzies 1 Cargo werden de PH-1073 nek reguliere vrachtvliegtuigen 'pmgpongbatjes' binnengehaa! vrouw die dat deed stond wel raar te kijken. Het was de eersti dat zij op die plek een motorz vliegtuig naar binnen loodste.' Als hij vertelt over het vertrek. Hovestad helemaal enthousias Kagerbaan wordt vaak gebrui de vliegtuigen te laten landen J druk is, zie |e ze er soms achl kaar in de lucht hangen. Op ht ment dat wij vertrokken, was hi tig, dus we mochten tussendoor. We moesten wel tl il( den van de nieuwe Polderba: ven en meteen doorvliegen y IJmuiden.' Hij pakt een fotow |s de markante verkeerstoren Schiphol van dichtbij te zien r is gemaakt zonder telelens. D( 'e we van de Kaagbaan vertio kwamen dicht langs de tore "i zwaaiden er nog naar ons, w *li vaak zien ze daar geen motort ar vliegtuigen. We zijn ook langs» i>; de spottersplekken bij de Kas S( gevlogen. Ik ben benieuwd h ija daar hebben gereageerd toen: .e zagen opstijgen.' K d

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2