Slimme stuwen voor )etere verdeling water Raad opeens mild over C2000-mast Oudeschild een lastig woorden in speciale kast .TEXELSE COURANT VOOR De INSCHR0VING OPENEN WE NRTUURL0K EER6T DE ENVELOP VQh DIE RRNNEMERS METEEN HOOG C0FERJ darSmm, WRRROM ZöN DIE RLTJJD PIKKER^ 0MDRT DIE LUI OPl- EEN 5IG BR ENDOOG CRLCOLEREN Innemende aannemers Gemor over plek IJsdijk verstild Gemeente betaalt niet mee aan waterleiding Aanbesteding Kampeerders Texel Academie gered met lening 'Ombudsvrouw op Texel houden' Bouwtechniek VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2003 igheemraadschap Hollands irderkwartier wil op Texel een ■fproject starten me» zogehe- 5limme stuwen. Gedacht wordt ■rste instantie aan De Hemmer )en Hoorn. Hierdoor kan in tij van droogte het water beter den vastgehouden en bij over- dige regenval het overtollige er beter worden verdeeld over oldersloten, zodat de lager gen sloten niet overstromen, mdelijk moeten er verspreid het eiland 36 van deze stuwen en. Andere maatregel is het eggen van meerdere hectares waterbuffering. het nu de ervaring en kennis de waterschapper zijn die de vormen om al dan niet een extra kop een stuw te zetten, is het de leling dat de slimme variant trap op en neer beweegt. Door in ver lende sloten die met elkaar in nding staan op afstand bestuur- stuwen te plaatsen, is de ver- iting dat het waterpeil efficiënter vorden beheerst. Daarvoor is het g dat er verspeid over het gebied billende meetpunten komen, die rbindmg staan met een centrale puter waarmee de stuwen onaf- lelijk van elkaar worden aange- id. Toch wordt niet alles aan de puter overgelaten. 'Gezond ver- J blijft wel nodig', vertelde pro uder Jan Steenis van het heemraadschap gisteren tijdens iresentatie in de zaal van het het Masterplan Water Texel is onderzoek gedaan naar de werking van het watersysteem op Texel, met als doel een beter inzicht te krijgen in het gedrag van water op het eiland dat in zomers zoals deze wordt ge teisterd door droogte, maar dat ook wel te kampen heeft met overvloe dige regenval, zoals in de herfst van 2000 en de plensbui in Oudeschild van begin deze week. 'Pompen zal altijd nodig bliiven. Maar stel dat bij extreem hoog water de gemalen met kunnen malen, als je dan niets kunt sturen, dan lopen de lagere delen van het eiland het risico onder te lopen.' Andere maatregel om dit te voorko men is het maken van gebieden waarin het water kan worden gebufferd in tijden van overvloed, zodat het kan worden opgespaard voor droge tijden. Dat gebeurt bij voorbeeld in de vorm van flauw aflo pende oevers, zoals onlangs op het vliegveld. Verder worden projecten ontwikkeld bij gemalen Dijkmans huizen en De Schans. Het zal in een aantal gevallen ten koste gaan van landbouwgronden, maar omdat de waterberging ook ten goede komt aan de boeren wordt dat niet als een probleem gezien Dat geldt ook voor de verdere aanleg van moerasachtige waterlopen (helofietenfilters), waarin het effluent uit het riool wordt nagezuiverd. Ook hiervoor zal wat landbouwgrond moeten wijken. Dat deze methode van hergebruik van afvalwater profijtelijk is voor de landbouw bleek uit de analyse van het watersysteem op Texel. Metingen gaven bijvoorbeeld aan dat het sloot water op bepaalde delen van het ei land aan het eind van de zomer voor het overgrote deel uit de rioolwater zuivering afkomstig was, water dat tot voor kort rechtstreeks in zee werd gepompt. Plannen voor een betere benutting moeten nog worden uitge werkt en over de financiering ervan is nog het een en ander te doen, maar ze gaan vrijwel zeker door. Steenis benadrukte dat als er in de Hemmer of Waalenburg een proef met slimme stuwen wordt genomen, dit in goed overleg met de betrokken landbouwers of andere grond beheerders zal gebeuren. Rogsloot Heikel punt is de Rogsloot, waarvan de provincie wil dat het van een zoet water- in een brakwatermilieu veran dert. Het is echter niet de bedoeling dat er zout water uit zee wordt inge laten. Door te stoppen met de toe stroom van gezuiverd afvalwater en van water uit de polder Eierland, zal de Rogsloot vanzelf brakker worden. Onderdeel van het plan is een ver plaatsing van het gemaal in De Cocksdorp, dat een groter capaciteit nodig heeft Verder wordt gekeken of in droge tijden het zoete water in de polder beter kan worden vastgehou den. Volgens Steenis hoeven de om liggende boeren niet bang te zijn voor het wat brakkere milieu in de Rogsloot. 'Als we dit goed aanpak ken, dan merken ze er mets van. Ster ker nog, de landbouw heeft er zelfs profijt van.' 1_ >- ln%BÉI PinOON GOES O 1109- 0^ tieren van de Kompasschool onthulden woensdagmiddag de Makkelijk-Lezen-Kast door de cadeauverpakking eraf te scheuren. eren van de Kompasschool en woensdag een zogeheten kelijk-Lezen-Kast' onthuld in penbare bibliotheek in Den De boeken in de kast zijn af- imd op kinderen die moeite en met lezen. Ook staan er is van jeugd- en kinderboe- in liggen er cassettes waarop en zijn ingesproken. ijn boeken waarbij rekening is uden met de leeftijd van de kin maar ze hebben een lager iveau', vertelt coördinator Maai- ank. 'Er worden bijvoorbeeld moeilijke woorden in gebruikt regels beslaan maar een deel van de bladspiegel. Het zijn boeken die al verspreid door de bibliotheek heen stonden. Nu staan ze allemaal bij elkaar.' De videobanden van jeugd- en kinderboeken zijn zoveel mogeli|k Nederlands gesproken. Met de kast wil de bibliotheek tege moet komen aan kinderen die moeite hebben met lezen. Dan gaat het om kinderen met bijvoorbeeld dyslexie, een taalachterstand of auditieve, vi suele of verstandelijke beperkingen. De gemeente gaf op basis van het Gemeentelijk Onderwijsachterstan denbeleid (het GOA-beleid) €5000,- voor de aanschaf van de kast, de videobanden en de cassettes. Vol gens Vonk zijn de media bedoeld voor kinderen van gemiddeld 8 tot 15 jaar. 'Het is niet alleen voor kinderen van de basisschool, maar ook voor jongeren in de eerste klassen van het VMBO. Zij kunnen bijvoorbeeld ge bruik maken van de cassettes.' In Nederland heeft gemiddeld tien pro cent van de basisschoolleerlingen moeite met lezen. Het GOA-beleid moet ervoor zorgen dat het percen tage kinderen met een taal achterstand met een kwart wordt verminderd. In de kast staan ook boeken voor volwassenen waarin de oorzaken en gevolgen van dyslexie en aanverwante stoornissen worden beschreven. 'Misleid' en 'niet serieus genomen'. Krachtige termen bezigden de po litieke partijen in de raadzaal als de C2000-mast in Oudeschild ter sprake kwam. De partijen waren ontstemd dat het college de mast op een andere plaats had laten komen, dan de raad had gewild. Nadat GroenLinks dinsdagavond tijdens de raadsvergadering een motie op tafel had gelegd om de handelswijze van het college af te keuren, bleef het echter opmerke lijk stil. Alleen de PvdA ging mee in de kritiek van de collega-oppositiepartij. De andere partijen wilden de motie niet steunen. GroenLinks stelt daarin dat het college niet juist heeft gehandeld conform een raadsbesluit en dat deze handelswijze moet worden af gekeurd. De raad had bepaald dat de 55 me ter hoge antennemast bij het klei- depot van Rijkswaterstaat moest komen staan. Dat gebeurde op ad vies van inwoners van Oudeschild, die het met eens waren met een eer der plan om dé mast op een stukje land achter de Laagwaalderweg en het Vliegwiel (op het bedrijventerrein) te plaatsen. De mast kwam echter met bij het kleidepot. maar een stukje verderop op het terrein van het water schap langs de IJsdijk te staan. 'Deze nieuwe locatie valt weliswaar binnen de kaders van de Mastennotitie, maar ze roept wel dezelfde bezwaren als bij de oude locatie op bij omwonenden', aldus GroenLinks. Volgens fractievoorzitter Arthur Oos- terbaan stoort het zijn partij vooral dat het college niet meteen aan de raad had gemeld dat de mast toch ergens anders zou komen. 'Het college had op z'n minst kunnen uitleggen waar om het anders ging, maar dat is niet gebeurd. Er is meer een beetje om heen gedraaid.' De plaatsing bij het waterschap werd mede bepaald door het ITO, dat in opdracht van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken de C2000-masten plaatst door het hele land. In een reactie op de motie stelden de andere partijen zich op achter het gegeven dat het Rijk nu eenmaal een flinke vinger in de pap had gehad bij het bepalen van de uiteindelijke locatie. Ook wethouder Daan Schil ling beriep zich daarop. Hij liet nog maals weten dat het wel beter was geweest als de raad meteen op de hoogte was gebracht. Hij deed de toezegging aan Oosterbaan om tij dens de commissievergadering Grondgebied van komende maandag brieven te laten zien, waaruit de rol van het Rijk blijkt. GroenLinks besloot daarop de motie in te trekken. Oosterbaan stoorde zich wel aan de houding van de andere partijen. 'Met zo'n slappe houding, maak je het voor het college wel erg makkelijk om weg te komen.' Alfred Schaatsenberg (PvdA) was ook teleurgesteld, 'leder een is het eigenlijk wel eens met de inhoud van de motie, maar toch wordt hij niet gesteund.' Jaap Kreeft uit Oudeschild, die zich hard maakt om de mast alsnog bij het kleidepot te krijgen, begreep de houding van de raad niet. 'Je wordt gesteund, in de wandelgangen hoor je dat ze de mo tie wel willen steunen en als het puntje dan bij het paaltje komt, gaan ze ineens om. Dan houd je je niet aan je woord, daar ben ik teleurgesteld in. Ook in de houding van mijn eigen partij, het CDA.' Kreeft legt zich er nog niet bij neer dat de mast aan de IJsdijk blijft staan. 'Als ik een opening zie, ga ik verder om hem bij het klei depot te krijgen.' Bij de vervanging van de riolering in Oosterend zit de hoofdwa terleiding in de Peperstraat en de Mulderstraat in de weg. Deze lei ding van asbestcement wordt daarom omgelegd en vervangen dooreen leiding van kunststof. Het college vindt dat het provinciale waterleidingbedrijf PWN de kosten daarvan moet dragen. Het college baseert zich daarbij op een overeenkomst die in 1991 is aan gegaan. Daarin staat dat de vervan ging van een waterleiding die ouder is dan vijf jaar voor rekening komt van het PWN. Het PWN ontkent niet dat die overeenkomst nog steeds geldt, maar vindt dat deze herzien zou moe ten worden om redenen van billijk heid. De waterleidingen van het PWN hebben een levensduur van minstens zeventig jaar. Bij eerdere vervanging is dus sprake van kapitaals vernietiging. Het PWN hoopte dat de gemeente zo coulant zou zijn om een tegemoetkoming in de kosten te ge ven, wijzend op het feit dat het waterleidingbedrijf nog steeds voor 100 procent een overheidsbedrijf is, in tegenstelling tot andere gebruikers van gemeentebodem zoals telecom- aanbieders en het NUON, die naar winstmaximalisatie streven. Het col lege heeft daarop dus afwijzend be schikt, maar vindt de argumenten van het PWN toch met onredelijk. Een wijziging van de regeling wordt daarom niet op voorhand afgewezen, maar dat zou moeten gebeuren in breder verband, dus met betrokken heid van andere gemeenten in de provincie. Het waterleidingbedrijf krijgt daarom het advies om de kwes tie aan te kaarten bij de Vereniging van Noord-Hollandse Gemeenten. VERVOLG VAN PAGINA 1 ten. Maar als een bedrijf gespe- ierd is in bepaalde werkzaam- en goed werk heeft geleverd, die de voorkeur. Of soms om- sn bedrijf de situatie goed kent. erd de bouw van de Centrale :ks Balie in het gemeentehuis ld aan TEBO, omdat dat bedrijf ituatie in het raadhuis goed en het project daardoor tegen kosten kon uitvoeren. Wel blij- ve scherp naar de geleverde leit kijken. Elk project wordt na- hd weer beoordeeld', aldus de entewoordvoerder. Prijsafspraken 'et systeem van meervoudige fiandse aanbesteding, waarbij eperkt aantal aannemers wordt lodigd om op een project in te ven, is de gemeente vorig jaar estapt. 'Het brengt het risico "jsafspraken met zich mee en Hen de schijn vermijden dat per- 'ike voorkeuren een rol spelen.' feedingen gebeuren in principe nog openbaar en bij uitzonde- P basis van één-op-eén (mees- ine of specialistische projec- ledereen kan op openbare istedingen inschrijven, ook ^ondernemingen. 'Maaropen- aanbestedingen lenen zich vooral voor omvangrijke projecten. Ze brengen nogal wat extra voorbe- reidingskosten met zich mee, zoals publiciteit, uitgebreidere bestekken, etc. Openbare inschrijving heeft als voordeel dat er een optimale markt werking ontstaat en dat degene die het laagste inschrijft het project krijgt. Maar dat heeft weer het nadeel dat dit een geheel vreemd bedrijf kan zijn. Maar ook daarvoor zijn maatregelen 'getroffen, zoals het stellen van be paalde kwaliteitsnormen waaraan bedrijven moeten voldoen.' De gehanteerde werkwijze strookt niet met het aanbestedingsbeleid van de gemeenteraad uit 1985. dat niet meer aansluit op de huidige wetge ving. Afgezien van de Europese re gelgeving zijn gemeentes nu vrij in hun inkoop- en aanbestedingsbeleid. Het nieuwe aanbestedingsbeleid dat ambteli|k in voorbereiding is, stemt in grote lijnen overeen met de hiervoor omschreven werkwijze. Bodemprijzen Het gunnen van grote projecten aan overkantse aannemers brengt vol gens Standaart het nadeel met zich mee dat Texelse bedrijven alleen als onderaannemer aan de bak komen. 'En dan mogen ze alleen tegen bodemprijzen werken. Dat systeem kan wel eens nadelig zijn voor de Texelse economie. Hierover bestaat onvrede.' Ook Gerard Weijers (CDA) volgt de aanbestedingen en gunnin gen kritisch. 'Het is belangrijk dat er enige tijd zit tussen de aanbesteding en de uitvoering van het werk. Door seizoenspieken hebben aannemers enige ruimte nodig om werkzaamhe den in te plannen.' VERVOLG VAN PAGINA 1 'strijdigheden' geconstateerd. Slechts vier keer werd gesignaleerd dat een tent of caravan teveel was geplaatst en in één geval stonden er twee teveel. Daar werd niet al te moeilijk over gedaan. Het bleef bij een waarschuwing. Dit jaar werd speciaal gelet op veiligheidsaspecten. De helft van de ondervraagden bleek in het bezit te zijn van een EHBO- of BHV-diploma. Degenen die het diploma nog niet hadden, beloofden een cursus te zullen volgen. Op vier bedrijven was iemand met een diploma aangewe zen die niet op het bedrijf zelf woont of direct betrokken is bij de bedrijfs voering. Naar aanleiding van deze bevindingen heeft het college be paald dat alle vergunninghouders een diploma of een kopie ervan moeten kunnen tonen, met uitzondering van bedrijven met minder dan vier eenhe den. Duidelijk moet zijn wie de be heerder is. Hij/zij moet in het bezit zijn van een EHBO-diploma en ook wer kelijk op het bedrijf aanwezig zijn. 80 procent van de gecontroleerde be drijven beschikte over een verband- trommel met de juiste inhoud. In en kele gevallen werd geadviseerd in de sanitaire ruimten, die meestal zijn gerealiseerd in een van de bedrijfs gebouwen, nood- en transparant- verlichting aan te brengen voor het aanwijzen van vluchtwegen. In de andere gevallen werd dat met nodig gevonden, gezien de kleine schaal en overzichtelijkheid van het gebouw. Op 40 procent van de bedrijven bleek een brandblusser aanwezig. Met de anderen werd afgesproken dat ook zij daarvoor moeten zorgen. Verder bleek dat het verbod op het stoken van kampvuren over het algemeen wordt nageleefd. Op enkele bedrijven laat de exploitant wel toe dat de gas ten stoken in een vuurkorf. Het col lege heeft nu bepaald dat ook dat verboden is. Een barbecue mag wel. Omdat tegenwoordig bijna iedereen over een mobieltje beschikt, is een openbare voor de kampeerders snel bereikbare telefoon met meer voorge schreven. Desnoods zijn de boeren bereid hun privé-telefoon beschik baar te stellen. Wel moet op elk be drijf een reglement met een lijst van belangrijke telefoonnummers aanwe zig zijn Wachtlijst Op de wachtlijst voor kamperen bij de boer staan tien aanvragen voor maxi maal 69 eenheden. Nummer één is van Jan van der Haas uit De Waal. Die had vorig jaar al een aanvraag inge diend, maar omdat deze niet op zijn eigen A-blok maar op dat van zijn buurman betrekking had. kreeg hij nul op het rekest. Het beroep dat hij daar tegen instelde werd ongegrond ver klaard. Toch is hij nog in de gelegen heid gesteld een nieuwe aanvraag in te dienen voor kampeerplaatsen in zijn eigen blok en nog met van de wachtlijst geschrapt. Die coulance heeft te maken met het feit dat de gemeente van Van der Haas grond wil kopen die nodig is voor de aan leg van de rotonde Sommeltjesweg- Laagwaalderweg-Oosterenderweg. De Texel Academie krijg» een een malige lening van €47.000,- van de gemeente. Alle partijen hebben daarmee ingestemd tijdens de raadsvergadering. Het geld moet over acht jaar zijn terugbetaald aan de gemeente. Wethouder Corrie Heijne was blij dat de Texel Academie niet voortijdig is afgeschoten. 'Ze krijgt nu een goede kans om van start te gaan.' Een meer derheid van de politiek had aanvan kelijk moeite om geld te geven aan de academie. Het college wilde de ge vraagde €47.000,- als subsidie ver strekken en dat ging de partijen te ver. Nadat Kees Dros, voorzitter van de Stichting Duurzaam Texel en be stuurslid van de stichting Texel Aca demie, had laten weten dat een le ning ook toereikend was, gingen de partijen akkoord. De Texel Academie heeft het geld van de gemeente no dig om in aanmerking te komen voor twee Europese subsidies van elk €114,000,-. Een voorstel van Frans Visman (D66) om de lening tegen een rente percentage van nul procent te ver strekken, haalde het niet. Wethouder Heijne was bang dat dat precedent werking in de hand zou werken. Op advies van burgemeester Joke Gel dorp besloot de raad dat de Texel Academie over drie jaar moet begin nen met afbetalen tegen de gebrui kelijke rente van vier procent. De le ning moet in vijf jaar worden terug betaald. De burgemeester zorgde er Texel moet zijn eigen ombuds- functionaris houden. Dat bepleitte burgemeester Joke Geldorp met klem tijdens de raadsvergadering. Een voorstel van Texels Belang om de lokale ombudsfunctionaris af te schaffen en klachten af te laten handelen door de Nationale Om budsman in Den Haag, was bij haar tegen het zere been. 'Dan gaan de brieven en klachten let terlijk het water over. Ik vind dat we de klachten hier dienen af te hande len', aldus Geldorp. De gemeentelijke ombudsfunctionaris werd drie jaar geleden ingesteld. Mensen die klach ten hebben over procedures en hou ding van ambtenaren kunnen bij haar terecht. Afgelopen jaar ontving de ombudsvrouw drie klachten. TB-frac- tievoorzitter Piet Standaart stelde voor klachten over de gemeente daarom voortaan door de Nationale Ombudsman af te laten handelen, mede omdat dat volgens verande rende wetgeving mogelijk wordt. Vol gens Geldorp zou de raad zichzelf met serieus nemen als hij zijn besluit van drie jaar geleden zou terug draaien. Ze wees er ook op dat het behandelen van klachten duurder wordt als dat in Den Haag moet ge beuren. Ze schatte de kosten voor de vuist weg op ongeveer zesduizend euro per klacht. De burgemeester kreeg steun van WD-fractievoorzit- ter Maria van der Spek. Standaart kon zich met vinden in de gedachte gang van Geldorp, maar legde zich er bij neer. ook voor dat de raad besloot een gemeentegarantie aan de lening te verbinden. Volgens de Europese subsidieprogramma's Leader Plus en Kop en Munt was dat nodig om in aanmerking te komen voor de Euro pese subsidies. Joop Groeskamp (Texels Belang) vroeg zich af waarom in het uiteinde lijke voorstel van burgemeester en wethouders met meer als bindende voorwaarde wordt gesteld dat de Texel Academie ook €37.000,- krijgt van het lokale bedrijfsleven. In eer dere plannen van b en w werd daar nog wel over gesproken. Kees Dros verwacht dat dat geld wordt binnen gehaald. Hij zei blij te zijn met de steun van de raad. Het bestuur neemt waarschijnlijk binnenkort de formele beslissing om de academie op te starten. Er wordt een coördinator aangesteld die zich gaat bezighou den met het kenniscentrum. Het kan toor van de Texel Academie wordt gevestigd in het kantoor van Duur zaam Texel aan de Warmoesstraat in Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 praktijkervaring opdoen bij TEBO. 'Wij zijn een gecertificeerd leerbednjf. dus het gaat allemaal volgens het werkboek. We houden ook contact met school.' Van der Vliet maakt zich zorgen over de lage belangstelling onder jongeren voor de aannemerij. 'Je hoort wel over de teruggang van de economie, maar in de bouw merken we daar niet zoveel van Dat blijft gewoon door gaan Hij wil het ambacht de ko mende tijd meer gaan promoten om nieuwe belangstelling te wekken. 'We willen bijvoorbeeld laten zien dat mensen die in de bouw zijn begon nen uiteindelijk ook ingenieur zijn geworden, omdat ze naast hun werk hebben doorgeleerd. We willen ook laten zien dat de werkplekken zijn verbeterd en dat er veel meer reke ning wordt gehouden met veiligheid.' Hij hoopt dat Bouwtechnieken op enigerlei wijze kan blijven bestaan. 'Want als het eenmaal weg is, is het ook weg. Kijk maar naar wat er met de Landbouwschool is gebeurd Een werkgroep moet bekijken welke mo- aelijkheden er op de lange termijn zijn. Daarbij moet onder meer naar de financiën worden gekeken. De OSG kent dit schooljaar nog wel een vierde klas Bouwtechniek. Die is van start gegaan met vier leerlingen.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5