Nieuw pleidooi WD voor openhouden wegen Dennen 'Als je er geen aardigheid in hebt, wordt het niets' Huur Tusse de Banke belemmert exposanten Boerenbedrijven houden open huis Raad stelt nota toerisme en recreatie vast Politiek steunt vragen huurprijs Buitenbrand niet te blussei .TEXELSE COURANT Meerwaarde Ouwe ULO blijft €50.000,- Randstad Eilandcompetitie Klaverjassen Doorgaan voetbal is nog onzeker Begroting sluitend Papierkunst in De Waal VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2003 Een meerderheid van de politieke tje bijdragen. 'We moeten het met partijen kan zich vinden in de plan- elkaar bekostigen. Het moet voort De bestaande wegen in nationaal park Duinen van Texel moeten open blijven voor gemotoriseerd verkeer. Die toevoeging is op de valreep toegevoegd aan de nieuwe nota Toerisme en Recreatie. De politiek stelde de nota tijdens de raadsvergadering zonder andere wijzigingen vast. De WD miste duidelijkheid over de toekomst van de Randweg en de Natte Vlakweg en diende daarom een amendement (aanvulling) in. Staats bosbeheer wil die wegen het liefst afsluiten om gemotoriseerd verkeer in de Dennen zoveel mogelijk te be perken Coalitiegenoten CDA en Texels Belang steunden het amende ment. 'Het afsluiten van wegen is voor ons onbespreekbaar', aldus Jan Koolhof (CDA). De oppositiepartijen zagen er weinig in. 'Je kunt nu wel zeggen dat de wegen open moeten blijven voor gemotonseerd verkeer en dan zal je zien dat ze ze straks afslui ten voor de wandelaars en de fiet sers', merkte Frans Visman (D66) op. Wethouder Daan Schilling, die voor de laatste keer als vervanger voor Nel Eelman optrad, noemde het afsluiten van de wegen ook onbespreekbaar. De behandeling van de nota, een herziening van het Recreatie beleidsplan uit 1974, riep dinsdag avond weinig discussie meer op. De partijen loofden het resultaat en her haalden nog eens een aantal onder werpen waar ze het niet mee eens waren of wat volgens hen nog extra aandacht nodig heeft. Het leidde in de vergadering echter met meer tot veranderingen. Koolhof en Van der Spek gaven bei den een voorzetje om de maximale oppervlakte voor recreatiebungalows (70 vierkante meter) in de toekomst te vergroten. Van der Spek vond ook dat er afgeweken zou moeten kunnen worden van de eis dat er minimaal tien meter tussen twee vakantie huisjes zit. Visman kon zich vinden in een verruiming van bungalows voor invaliden. Het CDA wil dat fietspaden op het eiland worden verbreed. Wethouder Schilling merkte op dat de afmetingen voor recreatiewoningen aan de orde komen bij de herziening van het bestemmingsplan Buiten gebied. Hij waarschuwde ervoor de kwaliteit in de gaten te blijven hou den. Arthur Oosterbaan (GroenLinks) zag er niks in om te tornen aan de grens van tien meter. 'Dat is een leuke voor de verkiezingen. Ik zou zeggen: stem CDA of WD. want die zijn vóór het stijf volbouwen van bungalowpar ken.' Platform GroenLinks bleef tegen de aanwezig heid van de WLTO in het nieuwe Toe ristisch Platform. 'Het is een land bouworganisatie en geen toeris tische', aldus Oosterbaan. De andere partijen hadden er geen moeite mee. Jan Koolhof vond de huidige samen stelling een goede afspiegeling van de maatschappij. Visman gaf de WLTO het voordeel van de twijfel: 'We moeten bekijken hoe het loopt, maar ze verdienen een bepaalde plek.' Het CDA stelde ook voor om fietspa den breder te maken. 'Het fietspad van De Cocksdorp naar De Koog bij voorbeeld is te smal', aldus Koolhof. Hij vroeg het college om andere eige- (Foto Jeroen ran Hattum) naren van grond waarover fietspaden lopen er ook toe te bewegen de pa den breder te maken. Schilling be loofde het onderwerp kenbaar te maken. Van der Spek keerde zich tegen mo gelijkheden om bedden om te zetten. 'Wij zijn tegen het omzetten van kampeerbedden in bungalowbedden en het omzetten van bungalow bedden in hotelbedden. De branche moet daar zelf ook nog eens goed over nadenken, want het gaat wel om de bescherming van de eigen sector.' Van der Spek hamerde erop dat de raad in de toekomst het laatste woord moet hebben als een verplaatsing van bedden aan de orde is. Koolhof herhaalde een oud standpunt van het CDA dat verplaatsing van bedden alleen zou mogen plaats vinden bin nen hetzelfde postcodegebied. De CDA-fractievoorzitter wilde over het nationaal park nog weten wat daar het zwaarst weegt: het beheers- en inrichtingsplan of de gemeentelijke bestemmingsplannen. Schilling: 'Eris gesteld dat de bestemmingsplannen in het beheers- en inrichtingsplannen worden gerespecteerd, dus dat lijkt me duidelijk.' nen van het college om kunste naars te laten betalen voor expo seren in Tusse de Banke. Een oproep van de PvdA aan het col lege om af te zien van de huur kreeg tijdens de raadsvergadering alleen steun van GroenLinks. Burgemeester en wethouder willen vanaf 1 januari €130,- per week huur vragen voor een expositie in de ge meentelijke expositieruimte aan de Groeneplaats. Het gaat in eerste in stantie om een proef van éen jaar. Kunstenaars kunnen nu nog gratis gebruik maken van Tusse de Banke. Volgens de PvdA kan het vragen van huur een belemmering worden voor organisaties die wel exposeren in Tusse de Banke, maar met met het doel om te verkopen. Als voorbeeld werd de Wereldwinkel genoemd. Vol gens PvdA-raadslid Eric Hercules strookt het vragen van huur ook met met voornemens in de structuurvisie 2020 en kan het leiden tot stelselma tig commerciële activiteiten in de expositieruimte. 'Bovendien is de ad viescommissie voor kunst en cultuur gepasseerd bij dit collegebesluit. Zij steunen het met.' Texels Belang, WD, CDA en D66 hadden minder moeite met het voor stel. Zij gaven geen steun aan de motie die de PvdA had ingediend om de huur ongedaan te maken. Piet Standaart (Texels Belang) zei het geen sympathiek plan te vinden, maar hij kon het wel begrijpen. Maria van der Spek (WD) kon zich helemaal vinden in het plan. Zij vond het nor maal dat exposanten ook een steen- kunnen blijven bestaan.' Marian Merkel bach (CDA) wees erop dat het om een proef gaat. Ze zei er geen moeite mee te hebben dat commer cie en kunst door elkaar lopen. Texels Belang en D66 willen later nog wel een keer in een commissieverga dering praten over het onderwerp. Henny Festen (GroenLinks) pleitte ervoor Tusse de Banke laagdrem pelig te houden. Zij haalde ook de Wereldwinkel aan als een organisatie die benadeeld kan worden door het besluit. Volgens wethouder Anme Hin (Cultuur) is het vragen van huur een uitvloeisel van de besluiten die de raad vorig jaar november nam toen de begroting van 2003 moest worden vastgesteld. Het college had aanvan kelijk de expositieruimte willen slui ten Dat riep zoveel weerstand op, dat van sluiting werd afgezien. In de begrotingsvoorstellen werd het open houden van Tusse de Banke vervol gens opgenomen als een zogeheten PM-post. Dat betekent dat de getal len later alsnog worden ingevuld. Hin: 'Elke partij, van links naar rechts, ging er ook mee akkoord dat er een bij drage zou worden gevraagd Dat laatste werd door Festen bestreden. Hin wees erop dat het gebruikelijk is een bijdrage te vragen. 'In andere galerieën betaal je hanggeld en ook nog een percentage van de op brengst. Dat kan vijftig tot zestig pro cent zijn. Dus wat wij vragen is nog een schappelijk bedrag.' Hercules zei dat het hem om het principe gaat en niet om het geld. Hij vond de open stelling van Tusse de Banke een taak van de gemeente. Een vermoedelijk door broei in brand geraakte hoop ruigte ten noorden van de Stuifweg zorgde dinsdagavond voor een opvallend schouwspel. De brand, een meter of dertig breed, nabij een plas water, was van grote afstand te zien en deed maar weinig onder voor de meierblis. Twee blus- wagens van de brandweer waren snel ter plaatse, maar kwame actie. Nadat de officier van dies vastgesteld dat blussen onbegi werk was en de brand geen s kon doen aan de omgeving, besloten de brand onder co* houden en vanzelf uit te laten ln het geschil dat de gemeente heeft met de Welzijnsstichting in zake de waardevermeerdering van d'Ouwe ULO, houdt het college vast aan het standpunt dat deze vermeerdering niet meer dan €50.000,- bedraagt. De verhoging van de waarde van het gebouw sinds de overdracht van ge meente naar Welzijnsstichting in 1986 ontstond volgens de gemeente door nieuwbouw, verbouw, centrale verwarming en minus de afschrijving daarvan. Het veel hogere door de WST berekende bedrag was geba seerd op de werkelijke investeringen zonder afschrijvingen. Op voorstel van de burgemeester is nagegaan hoe de gemeente zich heeft opge steld bij soortgelijke andere overna mes. Er werd maar êén vergelijkbaar geval gevonden: de overname van De Wielewaal van de Waalder dorps commissie. De bestudering daarvan leidde niet tot wijziging van het collegestandpunt. Volleybalprogramma 16 september Veld A, heren en gemengd 18.30 Tevoko 0>TESO Balcken 19.15 Balcken-Ecoteam TESO 20.00 Tatenhove 1-Agrifirm Ecoteam 20.45 Super de B.-CVI Tatenhove 1 21.30 NIOZ 2-De Wit CVI 22.15 Rabobank-Beverdam NIOZ 2 Veld B, dames en gemengd 18.30 Westerl.-Smash K. Zeilmakerij 19.15 Zeilmakerij-Smash Smash K. 20.00 Salon Martine-Rival Smash 20.45 Remco Oostra-Otto's T. Rival 21.30 NBC-NBC 2 Otto's Twee wiel. 22.15 Lindeboom-Zandbank NBC Veld C, dames 18.30 Timmer-Sportshop Beverdam 2 19.15 Beverdam 2-Natuurw. Timmer 20.00 lepe-Eierl. H. Natuurwinkel 20.45 Haarstudio-Krim lepe de Boer 21.30 Durper Drup-Klif 12 Haarstudio 22.15 B&B-Brumtje Beer Durper Drup Wedstrijdleiding Twaalf Balcken en Kees. Uitslagen 9 september Kobeko-ln den Grooten Slock 3-0; Sportshop Texel 2-Maarco Bouwcenter Rab 2-1. Tevoko jeugd-Twaalf Balcken 0-3; Texelse Auto centrale-Paal 28/De Krim 1-2; Agrifirm-CVI 2- 1; Cocky's Kapsalon-NIOZ 3-0, TESO- Tatenhove 1 0-3; OSG-Super de Boer 0-3; Wessels Ontwerptl-Swier groente fruit 1-2, Albert Heijn-NIOZ 2-1; L&R-De Wit Installatie techniek 1 -2, Jozefschool-Timmer's Bakkenj 1 - 2; Westerlaken-NBC Eelman Partners 2 3-0; Slagerij Beverdam 2-Haarstudio 0-3, Eierlandsche Huis-Durper Drup 2-1Sportshop Texel 1 -Klif 12 2-1; Otto's Tweewielershop- Smash'68 2-1 Overigens is de omvang van de waar devermindering maar één van de geschilpunten bij de beoogde over dracht van de d'Ouwe ULO. Ook de positie van enkele personeelsleden staat nog ter discussie. Volgens voor zitter Ruud Nooij van de Welzijns stichting wordt het overleg op korte termijn hervat. 'We hopen dat de pro blemen voor het eind van het jaar uit de wereld zijn, want we worden er onderhand een beetje ziek van.' Voor klaverjasclub De Doormars be gint vrijdag 19 september het winter seizoen. Alle leden worden uitgeno digd om de competitie te komen openen met een clubdrive in dorps huis 't Skiltje. Ook nieuwe leden zijn welkom. Zij kunnen eenmalig koste loos meespelen en kennismaken met de vereniging. Voorafgaand aan de drive wordt een korte vergadering gehouden, waarin het winterpro- gramma, een verzoek van de pen ningmeester en de festiviteiten rond het 50-jarig bestaan in 2004 aan de orde komen. De regen van de afgelopen dagen heeft ervoor gezorgd dat de conditie van de voetbalvelden in rap tempo is verbeterd. Maar de vraag blijft nog even of er komend weekend ook daadwerkelijk kan worden gespeeld. Het B- en C-veld van Texel'94 zijn, net als vorige week, zonder meer bespeelbaar. Het A-veld daarentegen kan beperkt worden gebruikt. Wél doorgaan de wedstrijden van de jongste pupillen, de F-mini's, van wie niet wordt verwacht dat ze de pollen eruit trappen. Het eerste elftal speelt zondag een uitwedstrijd tegen Duin rand S, zodat het A-veld dan wordt ontlast. Wat de velden in de andere dorpen betreft, heeft de gemeente (de eigenaar van de velden) de beslis sing in handen gegeven van de con suls. Zo is aan Ewald Witte of de wedstrijd Oosterend-Knollendam doorgaat, terwijl Ruud Bakker besluit of ZDH-Schellinkhout kan worden gespeeld. Het veld in Oosterend lijkt speelklaar, maar het terrein in Den Hoorn telde deze week nog erg veel slechte gedeeltes. De derde consul, Leo Daalder, heeft het makkelijker, aangezien het eerste elftal van De Koog op bezoek gaat bij Dirkshorn. Het college heeft de ontwerp ge meentebegroting voor 2004 sluitend gekregen. Door vergroting van de in komsten (zoals verdubbeling van parkeergelden) en het zetten van de tering naar de nering zijn baten en lasten in evenwicht gebracht, terwijl toch behoorlijke investeringen wor den gedaan. Vrijdag rolt de begroting in de bus bij de raadsleden die hem al dan niet gewijzigd moeten vaststel len. Tegelijk met de Texelse Courant van die dag krijgt de burgerij een korte populaire versie, 'Begroting in één oogopslag'. De nieuwe expositie in galerie Langewaal in De Waal is bijna ge heel gewijd aan papier. Er is werk te zien van drie kunstenaars die papier als hoofdmateriaal gebrui ken: Marian Smit, Agnete Simoni Mortensen en Dick Berendes. De Texelse Marian Smit gaf na haar opleiding Textiel jaren les in textiele vakken. Toen ze in 1990 voor het eerst een papierkunstenaar aan het werk zag, was ze daarvan zo onder de indruk dat ze ook met papier ging experimenteren. Haar eerste werk was vooral tweedimensionaal, tegen woordig werkt zij merendeels drie dimensionaal. Haar werk is een com binatie van natuurlijke elementen en strakke ritmische lijnen. Naast papier gebruikt ze verenstaai en koper draad. Na haar reis naar Kyoto in 2001 tonen haar plattegronden over eenkomst met Japanse lettertekens. Smit deed diverse malen mee aan de papierbiennale in Rijswijk en werd dit jaar gevraagd alsjurylidopte treden. In 1999 won zij de eerste prijs van de Papiertriënnale in Charney (Zwitser land). Ook Agnete Simoni Mortensen vol gde een opleiding in textiele vormge ving. Zij legde zich aanvankelijk toe op weven, later gevolgd door teke nen en etsen. Het door zuur aange taste metaal werd van hulpmiddel tot materiaal, en ze creëerde fr zinkob|ecten. Ook papier, bij keur dun Japans of van eigen; lij wordt als materiaal gebruikt werk is vaak grafisch, geïnsp n door onderwerpen als vergat' heid en het achterlaten van si in Zij gebruikt vaak mallen om haa vorm te geven en voor het schn als reliëf op het papier is a bracht. De grafiek, of eigenlijk typoj van Dick Berendes heeft alle 'mooi' papier te maken. Al tijdej opleiding aan de Amsterdai fische School ontwikkelde Bi zich in de technische, maar ook de artistieke kant van Is fisch vormgeven. Hij besefte; pografisch materiaal voor fascinerend expressiemidi worden na in contact gekoi met het werk van Hendrik Werkman, de Groningse kunstenaar. In zijn atelier sta: drukpersen, loden en houten en veel ander grafisch mal waarmee hij zijn prenten opbou natuur inspireert Berendes maken van dichterlijke prenten abstractere kant van zijn werkl de letters zelf meer in beei noemt zijn werk Typografiek. e mentrekking van 'typografie'ei fiek'. De expositie in De Waal is oktober te bezichtigen. De opa tijden van de galerie zijn: dinsd en met zaterdag van 11.00 tol uur. Koos Tjepkema en Marcel Wijtten. De overeenkomst is dat ze alle- twee boer zijn, maar verschillen zijn er te over. De een is schapen fokker en -houder, de ander zit in de varkens. De één heeft zijn be drijf in een gebied dat beroemd is om z'n schapen, de ander onder neemt op grote afstand van z'n collega's. Beiden bouwden ze kort geleden een nieuwe schuur, die ze zaterdag 20 september, op de 'Dag van het Platteland', van 10.00 tot circa 17.00 uur openstellen voor publiek. Koos Tjepkema uit De Waal is vooral bekend van het schapenfokken. Op de Schapenfokdag die vorige week werd gehouden, won hij met een een jarige ram nog de Bronzen Texelaar. Daarmee was de belangstelling van andere fokkers voor de ram meteen gewekt. 'Tevoren dacht ik al: het moet een goeie ram zijn die hier nog boven komt. Maar met keuringen weet je het nooit. Na afloop vroegen andere fok kers meteen of deze ram de ko mende herfst hun schapen kon dek ken.' Binnenkort worden die afge leverd bij Tjepkema, want als gevolg van de 21 -dagenregeling mag de ram het erf zelf voorlopig niet verlaten. Voor Tjepkema is de fokkerij welis waar een belangrijke bron van inkom sten, hij heeft er vooral veel liefheb berij in. 'Want als je er geen aardigheid in hebt, dan wordt het Schapenfokker Koos Tjepkema met één van zijn kampioenen. (Foto archief Toiolso Couronl) niks. Je bent er gewoon héél veel uren mee bezig. Bijvoorbeeld met de verzorging van de lammeren. Het is een hele kunst om ze in optimale conditie op de fokveedag te krijgen. Door de kleinste groeistilstand zien ze er al minder goed uit en vallen ze bij de keuring buiten de boot. Natuurlijk is schapenfokken een kwestie van de goeie ram bij de goeie ooi zetten, maar als de verzorging niet goed is, dan wordt het niks.' Belgen Waar op schapenfokdagen elders in het land de belangstelling tanende is, trekt die op Texel elk jaar meer bezoe kers. 'Het is opvallend hoeveel Bel gen er waren. Die ri|den in eén ruk 400 kilometer door Nederland, pas seren onderweg tal van schapen fokkers, maar willen per se naar Texel. Het mooie is dat hier veel goeie fokkers dicht bij elkaar wonen. Ze kunnen overal even kijken. Eén Belg is dit jaar wel een keer of vier ge weest, zó nieuwsgierig was hij hoe het lam dat hij had gekocht zich ont wikkelde. Die Belgen zijn echt lief hebbers en goede afnemers. Ik heb het afgelopen jaar wel veertig ooilammeren naar België verkocht.' Een fokker die wat van huis meekrijgt, is volgens Tjepkema in het voordeel. 'Neem Cees Kikkert. Zijn opa was een topfokker, zijn vader en Cees flikt het weer. Op eigen kracht hoor, want bij het mkruisen van het nieuwe fok- doel, een beter ontwikkeld schaap, loopt Cees ook voorop.' Tjepkema zegt zelf veel baat te hebben gehad bij het tot tweemaal toe winnen van een landelijke schapenbeoordelings- wedstrijd, waardoor hij veel wordt gevraagd voor keuringen aan de overkant. 'Daar zie en hoor je veel, je spreekt vakmensen en steekt er heel wat van op.' Behalve echte Texelse Varkens in de nieuwe schuur van Marcel Wijtten aan de Postweg. schapen, heeft Tjepkema ook Swifters, een kruising tussen een Texelse ram en een Vlammgse ooi. 'Puur voor de houderij. Het zijn scha pen met een betere vruchtbaarheid en veel groeikracht.' Tijdens de open dag zijn er bij Tjepkema verschillende stands en is er vermaak voor kinderen. Varkenshouderij Aan de buitenkant van de grote vrij staande schuur aan de Postweg in Eierland doet maar weinig vermoe den dat het hier om een boerenbedrijf gaat. Er valt mets te ruiken of te ho ren en er staat geen rommel buiten die doet denken aan een boerderi|. Of het zouden de voersilo's moeten zijn. Pas op een paar meter afstand ver raadt de typische geur dat het hier om een varkenshouderij gaat, die plaats biedt aan 1200 varkens. Als eigenaar Marcel Wijtten van hoeve Bland en Berg de deur van de nieuwe stal aan de Postweg opentrekt, klinkt opgewonden geknor en schieten jonge varkens die zich even daarvoor koesterden in het zaagsel alle kanten uit. Maar een moment later is de rust weergekeerd en sabbelen de dieren aan de broekspijpen van de fotogra ferende verslaggever Afgezien van de opdringerige roze beesten, vormt de beleving een enorm contrast met de besmeurde en stinkende varkens zoals die vroeger op boerderijen wer den gehouden. Het geheim zit hem in de natuurlijke ventilatie, waardoor de dieren hun behoeftes op de roosters onder de luchtinlaat doen, zodat de dikke laag absorberend zaagsel ver derop in het hok schoon blijft. Hier geen kunstlicht, maar gewone ramen, waardoor het daglicht naar binnen kan en de stal 's nachts donker is. Wijtten bouwde de stal naar Cana dees voorbeeld. 'De varkens zijn hartstikke gezond en ze groeien goed. Het gaat gewoon mirakels', vertelt hij over zijn eerste ervaringen. Maar de nieuwe stal had ook een paar verrassingen voor de Eierlandse boer in petto. 'Deze zomer ben ik erachter gekomen dat het sys- (fofoGeWl' j£| teem van natuurlijke ventilatie! warme dagen niet goed werkt de bedoeling dat de dieren K tii de koude luchtstroom niet pret ik den om in de buurt van ded muur te vertoeven, zodat zed leen hun behoefte doen. Maart die hitte vonden ze de koele win prettig. Met als gevolg dat zei wél gingen liggen en hun behc het zaagsel in de rest van ft deden. Daardoor werd dat 4 raakte ik aan het zaagsel scft Ik ben nu een koppel aan opvoeden, om ze weer in hst te krijgen. Elke dag win ik w halve meter.' Buiten werken stratenmakers tempo aan de erfverharding, bezoekers volgende week de prut hoeven te lopen, voor kinderen komen er attributen.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6