Jongeren kiezen publiekelijk voor de Heer Verbeelding fantasie op groepstentoonstelling ffi Kunstenaars zie verkoop teruglopc Agenda E teso TEXELSE COURANT" Bridge Poon roken voor beeld Strender vissersvrouwen Eten bij SWOT ft Brabantse klanken op Groeneplaats at ik zeggen wou.. Portiers Country 50+ Hoogwater te Oudeschild Colofon Wat ik zeggen v Haven DINSDAG 16 SEPTEMBER 2003 De groep Dad's Right bracht religieuze liederen ten gehore. (Foto Joop Rommets) Bijna 250 jeugdige gelovigen heb ben zaterdagavond en zondag ochtend in de Burgemeester de Koninghal het R&B 2003-feest ge vierd. Ze barbecueden samen, luis terden naar muziek van de gospel groep Dad's Right uit Hellevoet- sluis en woonden een speciale kerkdienst 'voor en door jongeren' bij. Onmiskenbaar hoogtepunt was de openlijke 'keuze' die zo'n vijfen twintig jonge bezoekers na een oproep van cabaretier Herman Boon voor Jezus maakten. Voor de 'gewone' theaterbezoekers - het zullen er niet veel zijn geweest - was het optreden van Herman Boon opzienbarend Het eerste deel van de show van de cabaretier zou je 'tradi tioneel' kunnen noemen. Hij droeg clowneske kleren, demonstreerde een arsenaal aan stemmetjes, zong liedjes en deed legio andere dingen die hem wel wat aan zijn collega Bert Visscher deden denken. Maar halver wege noemde hij de naam van Jezus voor het eerst en daarna veranderde de zo lichtvoetige voorstelling gelei delijk aan in een ernstige preek. Dat zijn gehoor gemiddeld niet veel ouder dan een jaar of veertien zal zijn ge weest, was voor Boon geen reden er doekjes om te winden. Hij consta teerde zonder omwegen dat iedereen dood gaat. En hoewel hij de toe schouwers nog een lang leven gunde, moesten ze er volgens hem ook rekening mee houden dat het zomaar afgelopen kan zijn. Een vriend van hem was op zijn acht tiende om het leven gekomen door een auto-ongeluk. En juist omdat nie mand weet wanneer zijn tijd geko men is, was het volgens Boon zaak met te lang te wachten met kiezen voor Jezus. Want zoals de koning uit één van de verhalen van de cabare tier zijn leven gaf om dat van het meisje waar hij verliefd op was te red den, zo heeft de Heer zich opgeofferd voor het zielenheil van de hele mens heid. Hij noemde Jezus 'helder en zuiver' en vergeleek hem met een kan water, waar een kan troebel vocht voor de 'rotzooi' van de mens stond. Wie voor de Heer kiest, kan ook zelf zuiver worden, vertelde Boon, terwijl hij het water bij het steeds minder troebel wordende vocht goot. Climax Terwijl het licht in de zaal aanging, werkte de cabaretier naar de climax toe. Hij vroeg zijn gehoor wie er nog niet voor de Heer had gekozen. En toen daar weinig reactie op kwam, vertelde hij iedereen de kans te wil len bieden dat alsnog te doen. Nie mand was daartoe verplicht, erkende Boon, maar iedereen moest goed beseffen dat dit een unieke mogelijk heid was en dat het gevaarlijk was om te lang te wachten. Terwijl hij ritmisch begon te klappen en de zaal hem bij viel, renden drie pubers van achter uit naar voren. Ze werden na enige aarzeling gevolgd door zo'n twintig anderen, die ietwat timide voor het podium bleven staan, voor het oog van de andere bezoekers. Of die hun keuze al eerder hadden gemaakt of dat ze daar nog niet aan toe waren, bleef onduidelijk. De meeste jonge ren - van wie ongeveer de helft van de overkant afkomstig was - hadden ongetwijfeld een kerkelijke achter grond. Maar volgens Boon is het met genoeg om alleen in het kielzog van je ouders naar de kerk te gaan en moet de keuze voor de Heer 'zelf' worden gemaakt. Aan de zenuwach tige jongeren voor het podium vroeg hij. 'Voel je het kloppen in je keel?' Om direct te vervolgen met: 'Dat is Jezus!' Boon toonde zich blij met de kinde ren die de 'moed' hadden getoond naar voren te komen. Onder zijn lei ding verzonk de zaal daarna in ge bed. Hij eindigde met een lied, nadat hij zich nog even de cabaretier had getoond door met een olijk stemme tje op te merken dat het dankzij deze kinderen nu feest was in de hemel en dat de engelen vrolijk zingend in po lonaise liepen. Ernstig was weer de opmerking dat veel christenen na hun bekering geen schoon schip maken. Hij adviseerde de jeugd direct na thuiskomt een wit vel papier te pak ken en daar alles op te schrijven waar ze zich schuldig aan hadden ge maakt, zoals pesterijtjes en diefstal, en dat aan de Heer te geven. Daarna zou alles goed komen, volgens Boon. Boodschap Voor de organisatie van R&B 2003 kwam de preek van Boon met als een verrassing. De jongeren die voor de Heer hadden gekozen, werd na af loop de kans geboden achter het podium met ervarener geloofsgeno ten over hun ervaringen te spreken. 'Herman Boon was hier vorig jaar ook. Zijn voorstelling is steeds net even anders. Maar wat terugkeert is dat zijn verhaal inhoud heeft. Natuur lijk, je moet kunnen lachen. Maar het gaat vooral om wat daarachter zit. Vorig jaar riep hij kinderen ook op om te kiezen', vertelde medeorganisator Dik Verhagen na afloop. Verhagen is zelf lid van de baptis tengemeente op Texel, die aan de basis stond van het eerste feest voor gelovige jongeren en die nu samen werkte met de hervormde en gerefor meerde kerken uit Den Burg en Oosterend. Volgens hem is het op deze manier winnen van jonge kinde ren voor het geloof niet typerend voor baptisten. 'In de traditionele protes tantse kerken gebeurt dit misschien minder. Maar je moet nu eenmaal de taal van de jongeren spreken om ze te interesseren. Als je direct de bijbel erbij haalt, kom je er met.' De stelling dat de methode van Boon wel wat erg direct en misschien zelfs agressief was, vond zaterdag weinig weerklank in de Burgemeester de Koninghal. 'Ik kan me wel iets bij die kritiek voorstellen. Maar de bood schap is te kostbaar om zomaar voor bij te laten gaan. Zelf ben Ik op m'n veertiende ook zo tot het geloof ge komen', vertelde Bert Dennenberg, die volgens eigen zeggen 'in de na zorg' zat en na afloop gesprekken voerde met jongeren. Een andere volwassen bezoeker be nadrukte dat het belangrijk is de bij bel serieus te nemen. 'Ik ben al een paar jaar lid van de baptisten gemeente. Oorspronkelijk kom ik uit de gereformeerde kerk in Oosterend. Maar sinds ze samen zijn met de her vormden wordt er naar mijn idee te makkelijk met de bijbel omgaan. Er werd eens gediscussieerd over het verhaal van Jonas die In de walvis zat. Dat was onmogelijk, vonden sommigen Dat moest je niet zo let terlijk nemen. Maar als je zo begint, waar is dan het end? Het is toch niet niet waar omdat je het met begrijpt?' De voorstelling van Boon had hem in dat opzicht erg aangesproken. 'Je moet nu kiezen Het heeft geen zin daarmee te wachten.' Bridgeclub Groot Slem start maan dag 22 september om 19.30 uur in manege Akenburg met de winter competitie Er worden vier periodes van zes wedstrijden gespeeld. Nieu we leden zijn welkom Aanmelden kan bij Piet Hopman, tel. 312523. Oosterend heeft nu een beeld van de beurzende vissermannen, maar daarmee is het verhaal nog niet af. Dat kreeg initiatiefnemer Arjen Trap te horen bij de onthulling. Ook de vrouwen die in het dorp achter blijven, spelen een belangrijke rol. De opbrengst van de visrook- wedstrijd van komende zaterdag gaat daarom naar een beeld van de Strender vissersvrouwen. 'Vrouwen hebben een belangrijk stempel op de Strender samenleving gedrukt', vertelt Trap, al voor het vierde jaar organisator van de vis- rookwedstrijd. 'Als hun mannen op zee waren, hadden zij bijvoorbeeld de verantwoordelijkheid voor de kinde ren. Maar ze regelden ook allerlei andere dingen en waren heel belang rijk voor de gemeenschap van het dorp. Het verhaal over de visserij is dus nog met helemaal uitverteld.' Vandaar het plan om, als tegenhan ger voor de beurzende mannen, ook de vissersvrouwen een blijvend eer betoon te schenken. 'Dan is het ver haal compleet.' Een mooi goed doel voor de visrook- wedstrijd, die zaterdag vanaf 10.00 uur wordt gehouden op het Kerkplein en in de Oesterstraat. Er doen acht a negen teams mee. die achtereenvol gens poon (tot 13.30 uur) en sliptong zullen roken. Hun prestaties worden beoordeeld door een achtkoppige jury, die voor de helft uit vrouwen bestaat. Ze beoordelen niet alleen de kwaliteit van de vis, maar ook de hy giene. De uitslag wordt om 18.00 uur bekendgemaakt. Voor wie meer wil weten over het vissersvak is er een stand ingericht door de DETV en het Productschap voor Vis. Ook is er een demonstratie nettenboeten. De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt woensdag 24 september voor de eerste keer dit seizoen het SWOT- diner. Op het menu staat lasagnette. Deelname aan het diner kost €6,50. inclusief nagerecht en koffie; drank jes zijn voor eigen rekening. Het di ner wordt gehouden in de Buureton, het eten staat om 18.00 uur op tafel. Van tevoren aanmelden is noodzake lijk. Dat kan bij de SWOT, tel. 312696. Vrolijke klanken zaterdagmiddag op de Groeneplaats. Een regio-orkest uit West-Brabant had het plein uitgeko zen als domein voor een openlucht- i terwiwcordetijkbeKl vi Kunst, uiteenlopend van keramiek en foto's tot boetseerwerk en schilderijen. Het is te zien op de groepstentoonstelling van zeven tien professionele kunstenaars, die vrijdagmiddag werd geopend in Tusse de Banke. 'De verbeelding van de fantasie', omschreef CDA-politica Marjan Mer- kelbach de geëxposeerde kunst bij de opening van de groepsexpositie, waarop een grote verscheidenheid aan stijlen en technieken is te zien. Zichtbaar was dat de exposanten zich er niet met een jantje-van-leiden van af hebben gemaakt. Ze hadden vaak hun nieuwste werken ingezon den, zodat de expositie een beeld geeft van het actuele niveau van de kunstenaars. Opvallend is een plas tiek van Ben Witte, met daarop on miskenbaar de vormen van een koe, met als meest in het oog springende onderdeel de felroze uier, maar wel wat abstract van vorm. Als enige werk is de koe niet te koop. Witte: 'Ik heb het weggegeven, het hangt in De Vliegende Koe.' Eveneens opvallend, maar op een heel andere manier, is een verweerde koperen plaat met daarop een kronkelende lijn, verbeel dend een landschap dat wordt door sneden door een rivier. Maker is Jaap Kees Drijver, wiens werken even bij zonder zijn als de materialen die hij ervoor gebruikt. Drijver is geen fulltime kunstenaar, maar combineert het met zijn bouwactiviteiten. 'Inspi ratie doe ik voor een groot deel op tijdens mijn werk.' Door datzelfde werk heeft hij kennis heeft van aller- Deelnemers aan de groepstentoonstelling voor professionele kunstenaars luisteren naar de openingstoespraak van Marjan Merkelbach. (Foto Gerard Timmerman) lei materialen die hij als kunstenaar weer kan gebruiken 'Die koperen plaat heb ik net zo lang buiten laten liggen, totdat hij zodanig verweerd was dat het op een landschap begon te lijken. Die rivier heb ik er met de figuurzaag in gemaakt. Doordat ik er een spiegel erachter heb gemon teerd, is het net alsof je vanuit het vliegtuig neerkijkt op een landschap met een glinsterende rivier.' Een aan tal soortgelijke werken zijn onlangs door de gemeente aangekocht. Werken van keramiek, raku en brons zijn ingezonden door Ricky Jansen. 'Ik stook het op een speciale manier. En ik probeer combinaties te vinden', wijst ze op een aardenwerken vaas, die is gemonteerd op een bronzen voetstuk. Verder zoekt ze combina ties van glas en keramiek. 'Dat brengt met zich mee dat ik wat moet expe rimenteren, want beide materialen hebben een ander smeltpunt.' Dat het bijzondere effecten geeft, blijkt uit de vormen van haar inzending. Zon der anderen te kort te doen, spreken ook de schilderijen van Mien van As, met haar 75 de nestor van het gezel schap, tot de verbeelding Beelden van oma's, die met kinderen door de natuur wandelen. Inspiratiebron is de Knapzakroute, een initiatief van het Instituut voor Natuureducatie. De contouren van de figuren zijn zicht baar, maar de achterliggende natuur schijnt er doorheen. 'Ik heb de ver bondenheid van de mens met de natuur willen uitbeelden.' Heel fraai zijn ook de beeldjes van ruw steen (chamotteklei) van Ellen de Vries. Menselijke vormen, die neigen naar het abstracte en die een trotse uit straling hebben. Velen verstaan hun vak, anderen iets minder. Het valt ook niet mee om goed om te gaan met lastig publiek en agressie, mits je je natuurlijk goed kunt verwoorden en je je professio neel kunt opstellen. Als portier ben je verantwoordelijk voor de gasten die zich in het etablissement bevinden, zodat zij zich veilig kunnen voelen. Dat is ook een geruststellende ge dachte als ouder zijnde. Gelukkig wordt er ook ingegrepen op gebeur tenissen die zich buiten de werkplek voordoen, zoals agressie op straat en vernielingen aan eigendommen van anderen en wordt vanaf een afstandje lachend toegekeken. Iemand die een portierscursus heeft gevolgd, ge bruikt zijn kennis te allen tijden. Daarom hulde aan de Texelse portiers die gelukkig het vermogen hebben om goed te kunnen ingrijpen wanneer nodig. Adje Veldhuis, Den Burg. De afdeling country line-dance van de Stichting Welzijn Ouderen Texel begint maandag 22 september het nieuwe dansseizoen. Beginners kun nen wekelijks op maandag in de (nieuwe) Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg terecht van 19.30 tot 20.30 uur. De groepen die vorig sei zoen op maandag dansten, hebben nu les op woensdag: de eerste groep van 19.30 tot 20.30 uur en de tweede van 20.45 tot 21.45 uur. Meer infor matie is verkrijgbaar via tel. 312696. Dinsdag 16 september Op vakantiecentrum De Krim wordt vanaf 20.00 uur bingo ge speeld. Deelname kost €7,-. Leden van 10 voor Texel komen om 20.00 uur in Hotel Den Burg bijeen voor de jaarvergadering. In Cinema Texel draaien Pirates of the Caribbean (aanvang 20.00 uur) en The League of Extraordinary Gentlemen (20.30 uur). Woensdag 17 september Om 19.30 uur begint in het raad huis in Den Burg de commissie vergadering Welzijn. Cees Maas geeft vanaf 20.00 uur in de openbare bibliotheek in de Drijverstraat in Den Burg een le zing over vlinders. De toegang is gratis. In Cinema Texel draaien Knorretje (aanvang 14.00 uur), De Kameleon (14.30 uur), Daddy daycare (16.00 uur). Pirates of the Caribbean (20.00 uur) en The League of Extraordinary Gentlemen (20.30 uur). Donderdag 18 september In een schuur van RAB aan de Vlamkast in Oudeschild begint om 19.30 uur de eerste sessie van de Lionsveilmg. De kavels zijn te be zichtigen vanaf 17.00 uur. De afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in Tusse de Banke op de Groeneplaats in Den Burg. In het gemeentehuis aan de Groeneplaats begint om 20.00 uur de commissievergadering Midde len. In Buurthuis Bethel in Zuid-Eier- land begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. Deelname kost €1,50. In Cinema Texel draaien Pirates of the Caribbean (aanvang 18.30 en 21.30 uur) en The League of Extraordinary Gentlemen (19.00 en 21.45 uur). Di. 16 12.14 en - u. Wo. 17 0.07 en 12.46 u. Do. 18 0.20 en 13.00 u. Vr. 19 0.47 en 13.40 u. Za. 20 2.00 en 14.40 u. Zo. 21 3.05 en 15.50 u. Ma. 22 5.00 en 17.50 u. Di. 23 6.25 en 19.26 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 21 september op om 7.22 uur en gaat onder om 19 40 uur; 18 september laatste kwartier. Vrijdag 19 september In een schuur van RAB a- Vlamkast in Oudeschild bej 19.30 uur de tweede en t sessie van de Lionsveilin; kavels zijn te bezichtigen' 17.00 uur. Medium Lia Schippers ve een avond in hotel De Linde in Den Burg. Aanvang 20.0 De entree bedraagt €7,-. In Cinema Texel draaien Kno (aanvang 14.00 uur), De Kap (14.30 uur), Daddy daycarel uur), Pirates of the Cant (18.30 en 21.30 uur) en Th» gue of Extraordinary Gent (19.00 en 21.45 uur). Om de drukte het hoofd te b zet TESO geregeld een extri in en verzorgt dan in die pj ieder half uur een afvaart, vanuit Den Helder als vanaf Dat gebeurt vrijdag en ma van 9.35 tot 16.05 uur en zj van 14.35 tot 20.05. Op moeten automobilisten in Helder tussen 13.00 en 16.1 rekening houden met een b wachttijd. Op de overige i worden in principe geen wa den verwacht. Nadere infoi kan worden verkregen vi 0222-369600 of e-mail infoS nl. De veerdienst heeft ooke gen website: www.teso.nl. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Redactie: Warmoesstraat 45 1791 CN DenS Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecoura-, Gerard Timmerman (hoofdredacts Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 Advertenties en abonnementen Spmbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail lnfodlenr.nl Op o) onze atJvertentiecontracten en aanbedi toe zijn van toepassing de Regelen voor het Ai wezen van de Sticht.ng ROTA, gevestigd te Ai zoals gedeponeerd bij de Kamer van KoophaM brieken Ie Amsterdam onder nummer 411JJ exemplaar van de Regelen voor het Advert* wordt op u-w verzoek kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2003: Per half jaar 32,20 30,70 (ave Per jaar 62,70 60,70 (tó Bij verzending naar het buitenland; portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken» afloop van de abonnementsperiodi concert. Er wérden diverse moderne werken gespeeld. Rondom zaten tientallen luisteraars. (Foto Jeroen van Hattum) De economische dip gaat niet voorbij aan de Texelse kunste naars. Veel werken zijn een stuk moeilijker te verkopen. Ook eige naars van ateliers hebben hun klandizie zien teruglopen. 'In 2001 had ik nog drie keer zoveel omzet', vertelt keramiste Ellen de Vries, die een atelier heeft in Oost. De kunstenaarswereld is goed verte genwoordigd op het eiland. Elk derp heeft wel één of meer ateliers. Deels van kunstenaars zelf, maar ook van mensen die zich met de verkoop van kunst bezighouden, René Geurtsen van atelier 't Posthuys in De Koog heeft een matig seizoen achter de rug. 'Het begon al verkeerd, toen voor mijn deur de hele straat werd opge broken. Dat heeft me in het voor seizoen, traditioneel een periode die goed is voor de kunstverkoop, heel wat klanten gekest. Dan de euro en de recessie, waardoor mensen min der geld uitgeven en meer sparen. Ook de mooie zomer heeft mijn han del geen goed gedaan.' Hij is niet de enige in de kunstbranche die de gevolgen van de economische terugslag voelt. Ellen de Vries: 'In 2002 is de klad er al in gekomen. In dat jaar duikelde mijn verkoop drie keer omlaag. In het begin was het de euro waardoor alles duurder werd en vorig jaar de recessie. Het is niet al leen dat mensen minder kopen, er lopen er ook veel minder binnen. Als ik kijkers krijg, dan zijn dat meestal mensen die ook zelf uit hobby met keramiek bezig zijn.' Om haar beel den wat meer onder de aandacht te brengen, is ze van plan ook elders te gaan exposeren. 'Het nadeel is dat het vervoer van keramische beelden lastig is. Je moet ontzettend uitkijken voor beschadigingen. En het kost veel tijd, die ik eigenlijk niet i* creativiteit en productie heb geleden onder de stagneren 'Het maken van kunst is vo« emotionele uitlaatklep. Ik ka gevoel in kwijt, mijn handen gewoon gaan.' li De tegenvallende kunstverko voor Ricky Jansen, die een Oosterend heeft, een voorr den om haar zaak te sluiten de laatste twee jaar minders kopen. Ik probeer nieuwe ma zoeken om mijn kunst aan brengen. Ik doe dit najaar exposities is Spanje. Maaril harder aan trekken. Eigenlijf liever kunst dan dat ik me be met de verkoop. Dat is ook a waarom ik stop met de wirf 'In 2002 verkocht ik lede maanden wel een schilden1 heb ik er nog niet één verkff telt Mien van As, die er m zegt dat ze als 75-jarige niet de kunst hoef te bestaan. Op de haven wordt hef a bende: overal flesjes, blikjes stinkende garnalen, stront Verspreid, maar meestal n bankje waar de toerist een verwacht, ledereen klaagt' mocratie, markteconomie' gepraat, maar de Texelse®1 blikbaar niet bereid deze^ stilstand te brengen. SiemH Oit

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 2