Smittenberg keek in 'archief' fjordenbodem www.texQlwereldwijd.nl Boerderij Dijkmanshuizen Aantrekkelijk programma zestiende bluesfestiv Ode aan de Slufter in galerie Posthuys f Veranderingen in milieu en klimaat .TEXELSE /f CO(JRANf Veel kavels op Lionsveiling Waddenconferentie op 6 en 7 november Waar gebeurd Dij kmans huizen FNV Vrouwen Leerlingen leren zuiniger stoken RK Vrouwengilde bestaat 50 jaar Medium Schippers Trouwring Bigband spee buiten Texel Lezing diabete Ruilbeurs DINSDAG 16 SEPTEMBER 2003 NlOZ-onderzoeker Rienk Smitten berg promoveerde gisteren bij de faculteit voor aardwetenschappen van de Universiteit van Utrecht op een onderzoek dat hij de afgelopen vier jaar deed naar de natuurlijke variaties van milieu en klimaat in de afgelopen 12.000 jaar. Het ma teriaal waaraan hij zijn gegevens ontleende, haalde hij uit afzetting slagen van diepe fjorden in Noor wegen en Canada. Door het date ren en determineren van wat hij in de diverse lagen aantrof, kon hij conclusies trekken over de veran deringen in leven en levensom standigheden van de laatste ijstijd tot heden, oftewel het Holoceen, de meest recente geologische pe riode. Onderzoeker Rienk H. Smittenberg Het onderzoek was alleen in de 100 tot 250 meter diepe fjorden mogelijk, omdat de afzetting van bodem- materiaal hier onder rustige omstan digheden plaatsvindt. Omdat het bodemwater zuurstofloos is, leven er geen dieren die de bovenlaag voort durend omwoelen, zoals de pieren in de Waddenzee. Hierdoor worden in de f]orden keurige, naar leeftijd ge rangschikte laagjes gevormd, die in zicht komen als met een zogeheten boxcorer monsters naar de opper vlakte worden gehaald Die laagies bestaan uit resten van het zeeleven in de fjord en uit materiaal dat vanaf het land in de fjord terecht is geko men. Per jaar hebben zich lagen van 1 tot 10 millimeter gevormd, wat veel is, zodat verschillen op kleine tijd schalen kunnen worden bekeken Aldus vormt de fjordbodem een 'ar chief' dat bestaat uit de koolstof- houdende resten van diverse land- planten en in zee levende orga nismen, zoals eencellige algen, bac teriën en oerbacterien. In het zuur stofloze water blijven die min of meer geconserveerd, zodat ze ook na vele jaren nog bij de afdeling Mariene Biogeochemie en Toxicologie van het NIOZ geanalyseerd konden worden. Dateren Bij het bepalen van de ouderdom van de organismen in de diverse lagen paste Smittenberg de C 14-methode toe: aan het gehalte van het kool stofisotoop 14 is exacte datering mogelijk. Het NIOZ beschikt met over het dure apparaat dat daarvoor no dig is, zodat de onderzoeker daar voor naar het vermaarde Woods Hole Oceanographic Institution in de Ver enigde Staten (Cape Cod) ging. Een In totaal werden zaterdag 575 kavels ingebracht voor de donder dag en vrijdag te houden Lions veiling, een stijging van 25 procent ten opzichte van vorig jaar, toen 452 kavels onder de hamer kwa men. Het aanbod is zeer divers: naast fiet sen en huishoudelijke artikelen is een ruim assortiment antiek ingebracht, maar ook munten, computers en software, radiografisch bestuurbare auto's, diverse auto's en vrachtwa gens, meubelen, douchecabines en houtkachels, schilderijen van Toon de Haas en van Blok van der Velden, een paardenkoets, en als klapstui aandelen van TESO, een oprij aandeel van de EMK en drie Ie rammen. Het eerste kavel, dat donderd* der de hamer komt, is een twee aandelen TESO. De donds avond wordt besloten met de van het aandeel in de EMKi nummer 275). Vrijdag worden begin van de avond de drie ra geveild en wordt de avond be met het tweede aandeel TESOi 575) Alle kavels zijn te beziet via website www.lionstexel.nl ei derdag en vrijdag voorafgaan de veiling (vanaf 17.00 uur). Het start op beide dagen om 193 De gekochte goederen kunnen dag tussen 10.00 en 12.00 uir den afgehaald. Met de boxcorer worden in de Drammenfjord (een tak van de Oslofjord) bodemmonsters aan boord gebracht. hypothese die zich bij het onderzoek aandiende, was dat in zee levende oerbacteriën C02 vastleggen vanuit de middenlaag van de fjord en dat algen dat doen in de bovenste laag, waar nog licht doordringt. De oer bacteriën moeten dus een andere energiebron dan de zon gebruiken. Waarschijnlijk is dit een puur che misch proces. De rol die de oer bacteriën spelen in alle mariene ecosystemen - van Waddenzee tot diepe oceaan - is momenteel een belangrijk aandachtspunt bij het NlOZ-onderzoek. Uit C 14-metingen aan de gevonden resten van landplanten bleek dat deze een toenemende relatieve ou derdom vertonen naarmate de sedimentlagen juist jonger zijn. Dat komt vrijwel zeker door een voortdu rende toename van de ophoping van organische stof op de zeebodem na het verdwijnen van de gletchers uit het gebied, 12.000 jaar geleden. De voorraad van het land afkomstige organische stof ondervindt dus nog steeds de invloed van de laatste ijs tijd. Industrie Ook het industriële tijdperk kondigt zich aan in de gevonden lagen. In een zijtak van de Oslofjord werden niet- orgamsche voedingstoffen (stikstof- houdende verbindingen) uit het begin van de 19ste eeuw gevonden, met toevallig tegelijk met de industrialisa tie van zaag- en papiermolens in het stroomgebied van een naburige rivier. Door de toename van deze stoffen veranderde ook de soortensamen stelling van het plantaardige plank ton. Het onderzoek van Smittenberg heeft een hoog NlOZ-gehalte. Promotor is NlOZ-directeur professor Jan de Leeuw en de copromotoren dr. ir. Jaap Sinninghe Damsté en dr. ir. Stefan Schouten werken ook bij het NIOZ. Rienk Smittenberg zelf is in middels naar Amerika vertrokken en werkt bij het Massachusetts Institute of Technology (MIT) in Boston. De Nationale Waddenconferentie wordt op 6 en 7 november op Texel gehouden en wordt zoals gebrui kelijk georganiseerd door het Overleg Orgaan Waddeneilanden (OOW). De colleges van de vijf Ne derlandse Waddeneilanden zullen er praten over zaken van gezamen lijk belang. Een van de discussiepunten is hoe de kosten van de activiteiten over de eilandbesturen worden omgeslagen. Thans betalen de kleine eilanden minder dan de grotere. Texel wil te rug naar de oorspronkelijke verdeel sleutel: gelijke verdeling van de kos ten over de vijf eilanden. Deze jaarlijkse conferentie, die bij toerbeurt op een van de eilanden Hora faunJ usxsaitkfliati CCsiiOfidb Isxtl aiWitseh*ieo Leuk dat u op deco site terecht gekomen bent. ik -reet seker dat u hier de nodige informatie kunt vinden over landbouw. Vocral de landt«>jwverbredins"kcmt ruim aan tol Agrsrirche natuurbeheer ecologische veehouderijgroene stroom, en agro toerisme op Texel sijn zo een paar onderwerpen Wij richten ons ook op de Nederlandse veehouders. Met deze informatiesite kunnen toeren misschien ideeën opdoen voor hun eigen bedrijf- Algemene «ïderwerpsn rijn de Texelse gesckiedeiui Natuurgebied Dijkmanshuben, weidevogel en planten •jxrtcn, onze dgen boerderij. Ooi*, kur. Jo de v van de komende 3 dagen op de Texelpaginn vinden om door w linken naar andere leuke ritss moer je kijken op de knipselkrant. Dijkmanshulzen Wie denkt dat agrarisch Texel het medium internet nog niet heeft ontdekt, heeft het mis. Surfend over het net ontdekte de verslag gever de website van boerderij Dijkmanshuizen. Dit veehouderij bedrijf met melkkoeien aan de oostzijde van het oude land van Texel wordt al generaties lang be mand door de familie Hin. Inmid dels staat boerin Ineke Hin aan het roer. Dat het bedrijf zeer met de tijd is meegegaan, blijkt ook al uit de website. Die ziet er grafisch goed uit en Is praktisch ingericht met overzichtelijke rubrieken en nuttige links. De site biedt meer dan een kijkje in de eigen keuken. Land- bouwverbreding komt ruim aan bod. Er wordt ingegaan op agra risch natuurbeheer, ecologische veehouderij, groene stroom en agro-toerisme. De familie Hin richt zich ook duidelijk op andere vee houders die op het net zoeken naar 'geestverwanten'. Gezien de ligging tussen twee natuurgebie den en het feit dat het land ligt in het relatienota/natuurontwikke lingsgebied wordt er op de boer derij van de familie Hin enigszins anders geboerd dan op reguliere boerenbedrijven Natuurbeheer speelt een belangrijke rol. Voor een deel van het grasland, dat van Natuurmonumenten wordt ge pacht, is een beheersovereen komst afgesloten. Dat deel wordt niet bemest. De werking van die overeenkomst wordt uitgelegd op de website. Daarnaast is er ruime aandacht voor weidevogelbeheer. Zeer aardig is het uitvoerige over zicht van weideplanten. Die wor den met foto uitgebreid gedocu menteerd op de site, evenals de weidevogels. Alleen dat overzicht maakt de website al interessant voor mensen die wel eens willen weten welke vogels ze op de lan derijen kunnen tegenkomen. Het adres: www.dijkmanshuizen.nl. De leden van de FNV Vrouwenbond komen dinsdag 23 september voor het eerst sinds de zomer weer bijeen. Ze verzamelen om 13.30 uur bij de Weikoop in Den Burg en gaan daarna op excursie naar het noorden van het eiland. De tocht duurt tot ongeveer 17.00 uur. Wie mee wil, moet zich (vandaag nog) opgeven bij Annie Vla ming-Troost, tel. 319236. Bewust omgaan met energie. Dat is het thema van een project dat leerlingen van de OSG volgende maand na de herfstvakantie krij gen aangeboden. Ze leren wat ze kunnen doen om zuiniger met energie om te gaan en vervolgens gaan ze dat thuis toepassen. 'Het is de bedoeling dat de leerlingen eerst bijhouden hoeveel energie er in een week bij hun thuis wordt ver bruikt', vertelt coördinator Nienke Bloksma van de Stichting Duurzaam Texel, die het project samen met de OSG begeleidt. 'In de tweede week wordt er op school les gegeven over bijvoorbeeld duurzame energie, klimaatveranderingen en wijzen waarop je energie kunt besparfen.' In de week daarop gaan de leerlingen nog een keer thuis bijhouden hoeveel er wordt verbruikt. Bedoeling is dan dat er bewuster met de energie wordt omgegaan, zodat het verbruik daalt. De OSG en Duurzaam Texel zijn met Commissaris van de Koningin Harry Borghouts de weddenschap aange gaan dat ze vergeleken met de eer ste week in de tweede week vijf ton minderC02 uitstoten. Bloksma: 'Dat kan dus door bijvoorbeeld door het licht uit te doen of wat vaker een deur dicht te doen. Met allerlei berekenin gen kunnen we vaststellen of we het hebben gehaald om de uitstoot met vijf ton te minderen.' Borghouts komt donderdag 13 oktober naar de OSG om de uitslag bekend te maken. Red den de leerlingen het, dan krijgt de school een cadeau. Het Katholiek Vrouwengilde begint woensdag 24 september een bijzon der nieuw winterseizoen, want in de cember bestaat het gezelschap vijf tig jaar. Deze mijlpaal wordt 16 december gevierd. Hoe en waar blijft nog even geheim. Op de eerste avond bezoeken de dames als van ouds samen de kerk in de Molen straat in Den Burg. De dienst begint om 19.30 uur. Daarna wordt er koffie geschonken in de Witte Burcht en is er alle gelegenheid bij te praten. Henk Spigt luistert de avond op door in de huid te kruipen van de Westfriese komediant Kees Stet. Tot en met mei is er iedere maand een bijeenkomst. Deze worden gehouden in de Witte Burcht en beginnen om 20.00 uur. Nieuwe leden zijn welkom bij het Katholiek Vrouwengilde. Meer informatie is verkrijgbaar bij secreta ris C. Timmer-de Veij, tel. 313933. Medium Lia Schippers verzorgt vrij dag 19 september een avond in ho tel De Lindeboom in Den Burg. Aan de hand van foto's van overledenen en persoonlijke bezittingen vertelt ze over de aanwezigen en de overlede nen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De entree bedraagt €7,-. Onlangs kwam ik in het bezit van een oude prentbriefkaart, voorstellende het Waterweggie in de vijftiger jaren. Nog zonder de wmdsmgels en met op de achtergrond twee boerderijen. De achterste werd in die tijd bewoond door de familie Zijm (Jan van Hansie en zijn vrouwe Emma), de voorste door de familie Koorn (Piet Snelvoet en zijn vrouw Trijn). Toen ik in mei 1964 bij mij thuis uit het raam keek, zag ik tot mijn grote schnk de boerderij van de familie Zijm in lichterlaaie staan. Er stond een felle oostenwind en er was geen redden aan. Jan was op zijn werk in Oude- schild en Emma kon nog snel wat spullen uit de woonkamer naar bui ten brengen. Verder ging alles dat in de keuken en op de bovenverdieping stond, verloren. Er bleef alleen een hoop zwartgeblakerd puin en as over. Van de snelkookpan werd bijvoor beeld alleen een kluitje gesmolten metaal terug gevonden. Jan werkte bij Rab in Oudeschild en had de gewoonte om zijn trouwring af te doen en in de kast te leggen voor hij naar zijn werk ging. Hij verwachtte dat zijn ring gesmolten zou zijn. Dat vertelde hij aan zijn zwager Johan, die besloot toch eens in de puinhoop te zoeken. Hij vond enkele koperen gordijnringen en dat gaf moed. Uit eindelijk vond hij, tot grote vreugde van de familie, ook de trouwring te rug. Die was nog puntgaaf en wordt tot op heden, bijna veertig jaar na de brand, nog elke dag door Jan gedra gen. Als tijdelijke woning kreeg het gezin de beschikking over huize Agnes aan de Kogerweg waarvoor achttien gul den huur per week moest worden betaald. Dat was een tegenvaller, want aan het Waterweggie betaalden ze slechts acht gulden. Jan van Tunen wordt gehouden, moet niet verward met de Internationale denconferentie, die eens p» jaar wordt gehouden en waara wordt deelgenomen doo Waddeneilanden van Duitslai Denemarken. Tenslotte is er Trilaterale Ministerconferentie zich op het hoogste niveau houdt met de problematiek v Waddengebied. De laatste kee deze conferentie gehoude Esbjerg. In 2005 wordt hij geh in Nederland, mogelijk op Tex laatste staat nog niet vast, war Schiermonnikoog heeft zid conferentieoord aangemeld. Met een optreden in de Oranji Den Helder speelt Big Band zondag voor het eerst buiten t land. Het optreden vindt plaats kader van 'Jazz in the greenft dat dit jaar voor de derde maal gehouden. De Oranjerie ligt o honderd meter van het NS-s aan de Soembastraat 83. Hel den vindt plaats in de grote k begint om 15.00 uur. De tor bedraagt €5,- De Diabetesvereniging uit Den> houdt zaterdag 27 septembe gebouw van de Thuiszorg Schoonoordsingel in Den Bi lezing over 'diabetes en vc Podotherapeute C. Abraham op pijnen en krampen in vo benen, vermindering van ge wondjes die niet meer genez Mensen die al langer diabete ben, lopen het risico klachtenl gen aan de voeten door veram gen in bloedvaten en zenuwb De lezing begint om 14.00 uur voor iedereen toegankelijk. to De afdeling verzamelaars van torische Vereniging houdt donti 18 september de eerste ruilbeti het seizoen, deze avond, die gehouden In Tusse de Banke Groeneplaats en die om 20. begint, verwisselen allerlei (te zaken van eigenaar, mogelij nevenstaande prentbriefkaart. Jongeren Informatie P In galerie 't Posthuys Texel in De Koog zijn tot 31 oktober schilde rijen te zien van Greetje Feenstra, met als thema de Slufter. In het oog springend zijn vijf losse doeken die in panorama zijn geschilderd en een tableau van veertien kleine schilderijen. Eigenlijk had Feenstra schilderijen van het hele eiland willen maken. Een rondleiding door de Slufter met Ge rard van der Kooy, de in 2002 over leden zoon van Engelandvaarder Klaas van der Kooy, bracht haar op andere gedachten. 'Het gebied Is al tijd in beweging en daardoor ieder moment van de dag anders. De kwel- dervegetatie, licht en de broedende vogels zorgen voor een boeiend schouwspel.Het inspireerde haar tot een uitgebreide serie acrylschilde- rijen. gemaakt op linnen. Kleur, licht en vorm zijn daarop expressionistisch weergegeven, wat betekent dat de contouren van het natuurgebied vaag herkenbaar zijn, maar dat er alle ruimte is voor een eigen interpretatie, 'leder schilderij heeft zijn eigen ver haal', vertelt Feenstra, die de ten toonstelling heeft opgedragen aan Gerard van der Kooy. Greetje Feenstra met één ven haar schilderijen van de Slufter. (Foto Gerard Timmerman) Kaz Lux en Brainbox, de rijzende ster Ana Popovic en de Ameri kaanse gitarist Byther Smith zijn de grote publiekstrekkers van het zestiende Texel Bluesfestival. Hoe wel het festijn pas over een maand - van vrijdag 10 tot en met zondag 12 oktober - wordt gehouden, heeft de organisatie het pro gramma inmiddels rond. 'Het is een kwestie van er vroeg bij zijn. Niet in juni denken: oh ja, we hebben straks ook nog een blues festival. Want dan zijn de meeste ar tiesten die je wil hebben wel volge boekt. Wij beginnen er al in januari, februari serieus over na te denken. Kaz Lux hebben we in maart ai vast gelegd', vertelt Jeroen Dros, die net als in de afgelopen paar jaar samen met Jan Koomen verantwoordelijk is voor de organisatie van het blues festival. Het duo heeft dankzij die werkwijze een aantrekkelijk programma samen kunnen stellen. Een oude bekende is Kaz Lux, die op de zaterdagavond zowel solo als met zijn oude band Brainbox optreedt in Question Plaza. Lux trad drie decennia geleden al op In popschuur Sarasani en was ook in latere jaren nog geregeld op Texel te bewonderen, maar zijn concerten blijven bijzondere gebeurtenissen. Het solo-optreden duurt ongeveer een half uur en dat met Brainbox een uur. Tussendoor staat Flavium op de planken, ook een vermaarde band, die vooral in de jaren tachtig furore maakte. In het voorprogramma staat Prof. Bottleneck, die op zaterdag onder begeleiding van Born optreedt en vrijdag met The Juke Kings. Wat minder bekend bij het grote pu bliek, maar misschien nog wel spe cialer is de komst van Byther Smith, een zwarte Amerikaan die zeventig jaar geleden werd geboren in Monticello, Mississippi. Hij is een neef van de legendarische blues muzikant J.B. Lenoir en kreeg gitaar les van onder anderen Robert Lockwood. Hij speelde met Junior Wells, bracht diverse CD's uit en ver wierf in Europa faam tijdens een tour nee die duurde van november 1994 tot september 1999 en die hem in landen als Engeland, Frankrijk, Duits land, Noorwegen, België en Neder land bracht. Zijn repertoire bevat zo wel gospel als blues. Hij treedt vrijdag op in Question Plaza en wordt daar bij begeleid door een Nederlandse band, The Sunset Travelers. De rijzende ster van het festival Is de in het voormalige Joegoslavië gebo ren zangeres en gitarist Ana Popovic. Zij is niet alleen een charmante ver schijning, maar heeft ondanks haar jeugdige leeftijd - ze is pas 27 - ook in muzikaal opzicht haar sporen al verdiend. Ze heeft haar wortels in de blues - haar grote voorbeeld was s//de-gitarist Elmore James -, maar maakt graag ook uitstapjes naar rock en funk. Kenners beschouwen haar als de nieuwe bluesdiva en vergelij ken haar al met Bonnie Raitt. Popovic sluit op zondag het Texel Blues festival af in de J'elleboog. Voor het eerst sinds jaren doet De Jel weer eens 'echt' mee aan het festi val. In de afgelopen jaren werd er meestal opgetreden door een pop band, maar ditmaal kunnen de be zoekers er vrijdag én zaterdag terecht voor Too Hip For The Room, een spectaculaire tienmansformaL zich heeft laten inspireren da Blues Brothers. Een nieuwe d mer aan het festival is eet Vliegende Koe, de voormali In, die zaterdagavond de Bos en zijn JeeBee Bluesbal bergt. Zoals gebruikelijk doen cafés in Den Burg mee aan te val. Kaarten komen binnen t» f* ken te koop in de len. Een passe-partout voor weekend kost €15,- en vof3' avond €10,-. Voor het Lindeboom/Question Plaza, meerdere concerten worden ven, geldt een toegangsprijs'a voor één avond. Meer staat op de website van het li www.texelblues.nl. Topattractie Byther Smith. Kaz Lux, een oude bekende.

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 4