ariefdifferentiatie werkt positief op wachttijden Recorddrukte in jachthaven 'Ik mag Onze Lieve Heer op mijn knietjes danken Behandeling of TBS Durper brandstichter Nieuwe Skuul viert zilveren jubileum eer afzeggingen door weekendtarief leningsconcert folkseizoen .TEXELSE COURANT Gespreide betaling muntautomaten Gedeputeerde komt later Veld ZDH afgekeurd )ekkingsplan edifferentieerde tarieven die sinds enkele jaren hanteert, en ook afgelopen jaar een ieve invloed gehad op het wachtende voertuigen. (el het aantal vervoerde voer- n steeg, nam het aantal wach- auto's af. Volgens de boot- itis het voertuigvervoer in het en op de goedkopere dagen sdag, woensdag en donder- met één procent meer toege en ten opzichte van het ver- op de traditioneel drukke ns Teso-woordvoerder Alex zal dit spreidingseffect de nde jaren in stand blijven. 'We m nog steeds dat de tarief- ■ntiatie een verschuivend effect van de drukke naar de rustige Teso verwacht echter dat de in die spreiding zal afnemen, ■min is besloten in de toekomst :e houden aan de tariefdiffe- jie, die destijds werd ingevoerd oef Hoewel Teso ook afgelopen tarieven niet heeft verhoogd, vaker gesuggereerd dat cara- izitters Texel minder frequent iken door de hoge tarieven. 'Wij n hier al jaren en spreken steeds mensen die niet meer voor een vakantie naar Texel komen, iet geld dat je aan de boot kwijt sta je een week op een camping overkant', aldus caravanbezit- ils Duin uit Haarlem. Zij staat en caravan op camping Koger- De campingsector reageert nog niet ongerust. Volgens een woordvoerster van Recreatie Stichting Texel, exploi tant van onder meer de campings Kogerstrand en Loodsmansduin, spelen de bootkosten nauwelijks een rol voor de campinggasten. 'Het valt ons in elk geval met op dat het men sen bezighoudt. Bovendien vertellen wij van tevoren wat de boot kost.' Ook op vakantiecentrum De Krim zijn de bootkosten volgens parkmanager André van der Vliet 'geen item'. 'Wij houden een lijstje bij met de redenen voor afzegging. Daarbij spelen de tarieven geen rol. Bij boeking advise ren wij onze gasten om op de goed kopere doordeweekse dagen te ko men, maar gezien het feit dat die adviezen nauwelijks navolging krij gen, geeft wel aan dat het niet be langrijk is.' Wel kan Van der Vliet zich indenken dat er wellicht minder ge bruik wordt gemaakt van aanbiedin gen voor een korte periode vanwege de bootkosten. 'En je weet nooit wat er met boekt, maar als ik dan zie hoe groot de drukte in de weekends is en hoeveel auto's de mensen meebren gen, dan is dat weer relatief. Maar natuurlijk zou je goed scoren als je een weekend aanbiedt met vijftig pro cent korting op de bootkosten.' Arrangementen Volgens hoofd-receptie van Landal Greenparks Sluftervallei Helène Westdorp gebeurt het inderdaad dat mensen een reservering op korte ter mijn annuleren zodra ze de Teso-ta- neven onder ogen krijgen. 'We zien dat nog wel eens met de aanbiedin gen voor een paar nachten. We heb ben bijvoorbeeld landelijk via Landal een arrangement voor drie nachten Dat loopt hier heel matig, terwijl col lega-parken op de Veluwe gigantisch draaien op die aanbiedingen.' Ver wonderlijk is dat volgens Westdorp met. 'Ga maar na. De gemiddelde auto met caravan is ongeveer tien meter. Dan kost een weekendje bijna vijfentachtig euro aan bootkosten. Dat is meer dan de campingkosten.' Voor een zomervakantie vinden gas ten dat volgens Westdorp echter geen probleem 'Wij krijgen nauwelijks klachten over de bootkosten', zo reageert Alex Cofino 'We hebben dit jaar twee klachten gehad, en als je de mensen uitlegt hoe het zit, zijn ze tevreden.' Volgens de Teso-woordvoerder zijn de korte vakanties en het dagbezoek per auto dit jaar toegenomen. De gemiddelde groei van de categorie caravans, auto's en campers be droeg dit seizoen gemiddeld 3,73 procent ten opzichte van vorig jaar. Het aantal overgezette personen auto's en personen steeg zelfs met vijf procent. Het aantal vervoerde caravans steeg niet. Cofino bena drukt dat het om gemiddelde cijfers gaat. 'In april steeg het aantal cara vans met bijna dertig procent en ook in juni hadden we een flinke groei. Wij kunnen op basis van onze cijfers dan ook niet stellen dat het korte bezoek met caravans is afgenomen.' De tamilie Vellema, havenmeester en havenbestuurders drinken op de 20.000ste overnachting in Waddenhaven Texel. irito Ham o» Graat, Schoutenhuys aan de Vis- begint zondag om 15.00 uur leningsconcert van het nieu- kseizoen. Tijdens dit concert 10k passepartouts en toe- ikaarten voor de komende irten verkrijgbaar. het eerste concert is geen igskaartje nodig. Het concert verzorgd door de groep Kalis iesland. Kalis (een middel lands woord dat onder andere irmaker' betekent) bestaat uit izikanten die hun sporen in de I van de muziek hebben ver- Hun muziek is vooral levendig li|k, waarbij platgetreden paden 'n vermeden. Kalis is een band Kjgar's Row, en maakt met al- lebruik van traditionele instru- m als fiddle, doedelzak en tinwhistle, maar ook van gitaar, bas en drums. Het voorprogramma wordt verzorgd door Bart van Beveren uit Delft, die nummers van John Wright speelt. In het folkseizoen wordt veel talent en kwaliteit verwacht. Zo komen Schot- lands bekendste folkzanger Dougie Maclean en Pete Morton, de sensa tie van Nederlands grootste folk- festival in Zwolle, naar het eiland. Liefhebbers van traditionele muziek kunnen hun hart ophalen bij Legacy. Calasaig en Keith Hancock en ook Beggar's Row is weer van de partij. Verder volgen er concerten van Allan Taylor, John Wright en Brian McNeill. Vernieuwend is het optreden van de Amerikaanse singer-songwriter Eric Taylor, die door de organisatie werd ontdekt op een Americana-festival. Om ook deze vorm van volksmuziek aandacht te geven, is een van de allergrootsten op dit gebied gecon tracteerd. Zijn optreden wordt vooraf gegaan door de Engels/Duitse sin ger-songwriter Mr Jones. De band 50 Lux speelt in het voorprogramma van Pete Morton en zangers van Skylger Stout wilden zo graag het optreden van Dougie Maclean bijwonen dat ze aanboden tegen verblijfskosten een opemngsact te doen. Ook het con cert van Brian McNeill krijgt een voor programma, mogelijk gemaakt door 'voorprogramma-sponsor' Texgro. Wat verandert is de verkoop van passe-partouts. Naast het 'gewone' passe-partout van €70,- voor negen concerten, kan dit jaar ook een 'Vriendenkaart' gekocht worden. Deze kost €15,- en geeft negen maal recht op een korting van €3,50 bij de aankoop van een los kaartje. Losse kaartjes kosten €11,-. Losse kaartjes voor het concert van Dougie Maclean kosten €13,50. Als gevolg van het aanhoudend fraaie weer beleeft de jachtha ven in Oudeschild recorddrukte. Vrijdag werd er de 20.000ste overnachting van een pleziervaartuig geregistreerd. Dat over trof de meest optimistische verwachtingen, want er was op gerekend dat het aantal overnachtingen in het hele jaar 2003 niet boven de 16.000 zou komen. De boot die de magische score ver oorzaakte was de 'Cormoran', een bijna 12 meter lang |acht van het type Breehorn 37. Eigenaar Rudy Vellema (41), zijn vrouw Edith en dochters Krista (8), Miriam (9) en Tessa (5) wa ren dankzij de zeer gunstige wind in slechts tweeëneenhalf uur van thuis haven Makkum naar Texel gezeild. Daar werd de familie opgewacht door havenmeester Nik Smit en bestuurs leden Pieter Wijnand en Rom van Schaik van de Stichting Passanten haven Texel. Ze overhandigden ge schenken in de vorm van een foto boek over Texel en een fles Texelse VOC-drank, waarna de (gewone Franse) champagne werd ontkurkt en allen het glas hieven op de bereikte mijlpaal. Voor de familie Vellema is Texel een vertrouwde bestemming. Ze komen er sinds dertien jaar elk jaar wel een paar keer, altijd in de nazo mer. Vellema 'ontdekte' het eiland op advies van zijn schoonouders, die er al dertig jaar hun vakanties doorbren gen en het eiland kennen als hun broekzak. Niet alleen het weer heeft de trek van pleziervaarders naar Texel aange wakkerd. Ook de nieuwe haven en de centrale voorzieningen werken als een trekpleister, die sterker wordt door de mond-tot-mondreclame. Vooral het fraai ontworpen haven gebouw dwingt respect af en nog meer de daarin opgenomen sanitaire voorzieningen, die volgens menige jachtvaarder tot de meest luxueuze van Nederland behoren. DINSDAG 16 SEPTEMBER 2003 Bij de invoering van de euro moesten de zeven muntautomaten van het toilet- en douchegebouwtje op het haventerrein van Oudeschild worden vervangen. Het bedrag van totaal €6.451dat daarmee was gemoeid, werd door de gemeente voor geschoten in afwachting van betaling door de ondernemersvereniging van Oudeschild. De vereniging betaalt het geld nu terug aan de gemeente. Dat zou eerst gebeuren in drie jaarlijkse termijnen, maar de ondernemers vonden dat bezwaarlijk, omdat de automaten mogelijk niet genoeg op leveren, temeer daar de ondernemers ook moeten zorgen voor het schoon houden van het gebouwtje. Ze vroe gen daarom om betaling in vijf termij nen, dus €1.290,- per jaar. Het college heeft dinsdag besloten daar mee akkoord te gaan WD-gedeputeerde Drs. C. Nooij zou op 1 oktober een werkbezoek aan Texel brengen, maar dat gaat wegens dringende andere verplichtingen met door. Het bezoek is uitgesteld tot een nog te bepalen datum. De wedstrijd ZDH-Schellinkhout, die voor afgelopen zondag op het pro gramma stond, is afgelast. De toe stand van het veld was door de droogte dermate slecht, dat consul Ruud Bakker vrijdagavond al besloot dat het niet verantwoord was erop te spelen. Komend weekeinde is het eerste elftal van de Zwaluwen vrij, voor de week erop staat een thuis wedstrijd tegen Vesdo gepland. De rechtbank in Alkmaar heeft het proces tegen een 32-jarige Cocks- dorper opgeschort tot 11 novem ber. Tegen die tijd moet duidelijk zijn of de Texelaar wel of niet terechtkan bij behandelcentrum Groot Batelaar ih 'Lunteren. Daar moet hij worden afgeholpen van zijn drang tot brandstichting. Wei gert de instelling hem, dan is de kans groot dat officier van justitie C. de Jong in november TBS met dwangverpleging eist tegen de De Cockdorper moest terechtstaan voor het stichten van in totaal vier brandjes. De eerste had plaats in de nacht van 13 op 14 juni 2002, in de vuilcontainer van zijn huisarts. Door dat die container volgens de officier onder de carport van de woning aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp stond, was er gevaar voor het pand, omliggende woningen en de bewo ners. Die waren op het moment van de brandstichting echter met thuis en doordat voorbijgangers de brand ontdekten en blusten, bleef de scha de beperkt. Waarom hij de container in brand had gestoken wist hij niet. 'Misschien was het een bepaalde frustratie die ik moest uiten', ver klaarde hij tijdens de zitting. Volgens de verdachte had hij in ieder geval geen problemen met zijn huisarts. Problemen had hij wel met de bewo ner van een ander pand aan de Kikkertstraat. Hij was deze man te gengekomen tijdens zijn wekelijkse biljartavond in het café. Daar ergerde hij zich aan de manier waarop de bewoner zich gedroeg tegenover een aantal meisjes. De brandstichter sprak hem hierop aan en daarmee leek het verhaal af. Diezelfde nacht echter stichtte hij brand in de achter de woning van zijn opponent ge plaatste vuilcontainer. 'Ik heb er nooit bij stilgestaan dat hij daar woonde, volgens mij wist ik dat ook niet. Het is toeval dat ik juist die container in brand stak. Ik was dronken, het had net zo goed elke andere container kunnen zijn.' De man ontkende twee andere brandjes die hem door het Openbaar Ministerie ten laste zijn gelegd. Het betreft een containerbrand in de Hodshonstraat op 21 februari van dit jaar en een brand in een appartement in aanbouw aan de Kikkertstraat op 24 januari. In het eerste geval was hij naar eigen zeggen ten tijde van de brand aan het werk en met de tweede heeft hij 'gewoon mets te maken'. De verdachte is al eerder voor brand stichting veroordeeld, de laatste keer in 1999. Hij kreeg toen twaalf maan den gevangenisstraf opgelegd, waar van de helft voorwaardelijk 'In mijn leven heb ik zeker wel 30 tot 35 keer brandgesticht. Dat gebeurde meestal op momenten dat ik even met meer wist waar ik mee bezig was.' Volgens een psychiater is de verdachte ech ter geen pyromaan, omdat hij geen genot beleeft aan zijn branden. De man is werkzaam in de horeca. Op de vraag van de rechter of daar mis schien een relatie ligt met zijn pro bleem, reageerde hij ontkennend. 'Het is niet zo dat ik flamberen extra leuk vind.' In het verleden is meerdere malen geprobeerd hem van zijn drang tot brandstichten af te helpen. Telkens weer ging het mis, omdat hij weinig gemotiveerd was voor de be handelingen. Dat heeft volgens de psychiater te maken met zijn 'verzet tegen autoriteit'. Verder kampt de verdachte volgens de psychiater met 'een hoop agressie opgekropt'. Die agressie kent zijn oorsprong in de jeugd van de verdachte en komt. als hij gedronken heeft, tot uiting in brandstichting 'lijke trendmatige verhoging iet algemeen 3 procent). Die verhoging met twee procent aarlijks €177.000,- opleveren, aast wil het college het aantal lieplaatsen op het raadhuis 'deren, wat €100.000,- moet ren en het wil ook een jaarlijkse 'an €80.000,- van de aandelen Bouwfonds in het budget van 'lerprojecten steken. Daarnaast er nog geld in de boeken dat nd is voor de kanjerprojecten 'og niet is besteed. Het college rt geld in het fonds kanjer- len steken en de rente gebrui- >or investeringen. Tot en met 'egt het college vier keer een 1 euro in het fonds te kunnen i" Dat moet jaarlijks "7,-opleveren Het resterende 9 van de benodigde 1,8 miljoen aoet worden gedekt uit de 1,4 n die jaarlijks al beschikbaar gesteld voor de kanjer ten. el de annen er op papier dui- U'tzien, zijn er in de praktijk de 8 bezwaren te verwachten. De laf tijdens de prioriteitsstelling s" een pas op de plaats te wil den met de kanjerprojecten "bouw van het gemeentehuis haven van Oudeschild kregen I prioriteit. Ook werd voorge- pas met een volgend kanjer project te beginnen als een ander (fi nancieel) is afgesloten. Het college op haar beurt heeft er moeite mee dat de raad de OSG heeft bestempeld als kanjerproject. 'Daardoor hebben we het moeten meenemen in het dekkingsplan.' Gat Dat voor de kanjerprojecten veel geld is gevonden, betekent niet dat de gemeente er financieel rooskleurig voorstaat. Het college houdt rekening met tekorten op andere fronten, om dat de bijdrage uit het gemeente fonds naar verwachting lager uitpakt. Het college verwacht dat er drie honderdduizend euro minder be schikbaar wordt gesteld. Dekking voor dat gat moet nog worden ge vonden. Een eerder opgedoemd gat van €233.000,- wil het college weg werken door de parkeertarieven te verdubbelen. Ook wordt het vrij par keren in de winter afgeschaft. Dat moet in 2004 €250.000,- opleveren. Om te bezuinigen heeft het college ook diverse plannen die voor 2004 op de planning stonden, doorgeschoven naar 2005. Het gaat om onder meer de herinrichting van de Postweg, de Brink, de Wilsterstraat, de Thijsselaan en de reconstructie van de kruising Postweg/Molenlaan. De aanleg van de rotonde Pontweg/Rozendijk wordt wel uitgevoerd in 2004. De gemeen teraad heeft het laatste woord over de voorstellen van het college. De begroting wordt op dinsdag 28 okto ber behandeld tijdens een raads vergadering. '4 juli 1978. Dat was de dag dat ik de sleutel ging ophalen van het huis van burgemeester Sprenger', vertelt André Delsing. Het vormde het begin van de Skuul. Zaterdag werd het zilveren jubileum gevierd van een bijzondere afdeling van de Amsterdamse Jellinek. Zo'n 140 oud-bewoners en oud-medewer kers bezochten een reünie die werd gehouden bij de Nieuwe Skuul. Delsing was het eerste hoofd van de Skuul. Onder zijn leiding werden de eerste verslaafden (overgrote deel al cohol) opgevangen op het eiland. 'Het ging er toen al hetzelfde aan toe als nu. De verslaafden wonen er een tijdje om van hun verslaving af te ko men, terwijl ze met elkaar in een soort gezinssituatie leven. Het probleem van veel verslaafden is dat ze moeite hebben met leven. Hier leren ze weer genieten.' Het project ontstond nadat een doch ter van oud-burgemeester W.H. Sprenger een sollicitatiegesprek had gevoerd met toenmalige Jeilinek-di- recteur Kees Postma. 'Het ging over werken met verstandelijk gehandi capte kinderen in Spanje, maar we hebben ook gesproken over de Jellinek', vertelt Postma, die ook bij de reünie was. 'Korte tijd later kreeg ik een telefoontje van Sprenger. Hij bood me zijn huis'aan voor de op vang. Daar heb ik ja op gezegd en we zijn van start gegaan.' Andere mede werkers van het eerste uur waren wijlen dokter Leo Barnard en zijn vrouw An. Delsing: 'Ik ben vanmor gen eerst naar zijn graf geweest. Het is emotioneel voor mij om hier weer te zijn.' Het idee om mensen op te vangen in een huiselijk sfeer was af komstig van Jellinek-medewerker Krauweel. Hij stond op het standpunt dat een huiselijke sfeer een soort ver vanger van de drank moest zijn voor de verslaafden. Begin jaren tachtig verhuisde de op vang naar de huidige locatie aan het Molwerk. De naam werd veranderd in Nieuwe Skuul. Postma: 'De Jellinek had geen geld om het huis van Sprenger te kopen. We hebben toen het huidige gebouw gehuurd. Dat was voorzien van appartementen, waardoor het mogelijk was ook hier een huissituatie na te bootsen.' De Nieuwe Skuul bestaat uit twee woon gemeenschappen, waar de woon groepen de beschikking hebben over een eigen woonkamer en keuken. Boven bevinden zich de slaapver trekken. Beroerd 'Ik was hartstikke beroerd toen ik hier tien jaar geleden kwam', vertelt oud bewoner Raymond van Ommen. Het zelfde geldt voor zijn tafelgenoten Carlos en Ron van Ee. twee huidige bewoners. Tijdens de reünie valt daar weinig van te merken. De drie heb ben, net als de andere bezoekers, net de lunch achter de kiezen en tafelen nog wat na. Carlos en Van Ee hebben dikke pret met elkaar. Van Ommen trekt ontspannen aan een sigaret. De twee bewoners staan beiden op het punt om na een verblijf van zes maanden de Nieuwe Skuul te verla ten. 'Ik ben herboren', zegt Carlos. 'Ik ben clean, nuchter en ik heb er ook weer zin in. Toen ik kwam, wilde ik niet eens meer leven.' Van Ee zegt zich weer 'in evenwicht' te voelen. Tijdens zijn verblijf heeft hij zijn hobby schilderen weer opgepakt. In de creativiteitsruimte heeft hij speciaal voor het jubileum een expositie inge richt. Van Ommen heeft net een tweede verblijf van acht weken ach ter de rug. 'Het ging toch weer even Oud-bewoner Raymond van Ommen en bewoners Carlos en Ron van Ee tijdens de reünie van de Skuul. Zo'n 140 oud-bewoners en oud- medewerkers bezochten de viering van het zilveren Jubileum. rroio jaman van Hatium) wat minder. Maar als ik me over tien jaar nog zo voel als nu, mag ik Onze Lieve Heer op mijn knietjes danken.' Van Ommen heeft nog contact met medebewoners van zijn eerste ver blijf. 'Dat waren er twee die met el kaar zijn getrouwd. Ik ben zelfs nog bij de bevalling van hun eerste kind geweest.' Rondkijkend heeft hij geen anderen uit zijn tijd meer kunnen ont dekken. Oud-medewerker Wim Berkers is ook even terug op het eiland Hij werkte van 1990 tot 2000 bij de Skuul. 'Tegenwoordig werk ik bij de Jellinek in een groep die verslaafden thuis opzoeken. Dat zijn de mensen die geïsoleerd zijn geraakt.' Voorde len van de Skuul zijn volgens hem dat verslaafden er in alle rust kunnen werken aan de opbouw van een nieuw leven. 'Er wordt geen druk uit geoefend. je doet zelf het huishouden en het zijn kleine groepen Navolging De werkwijze van de Nieuwe Skuul heeft ondanks alle lof de afgelopen vijfentwintig jaar weinig navolging gekregen binnen de Jellinek. Een geldkwestie, volgens oud-directeur Postma. 'Dit was een van de laatste experimenten die we nog hebben kunnen uitvoeren Daarna zijn we beperkt geraakt in de mogelijkheden, waardoor er ook niet veel meer kon worden uitgebreid.' Een verblijf in de Skuul is geen garantie voor succes. Veel verslaafden vallen toch weer te rug. Op de lange termijn zijn er vol gens Postma toch aardige succes sen. 'Er zijn veel mensen die het uiteindelijk wel redden, maar die heb ben daar nu eenmaal meerdere stap pen voor nodig.' Delsing zegt het geruststellend te vin den dat de Nieuwe Skuul er nog steeds is en dat de werkwijze onver anderd is gebleven. Oud-bewoner Fetze Idskema (twee maanden in 1991) vindt het ook prettig dat de Skuul er nog steeds is. 'Ik heb sinds dien de alcohol met meer aangeraakt, ook al is het soms moeilijk. Maar ik kom hier nog steeds één keer per jaar. Gewoon, om even een bakkie koffie te drinken.'

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 5