'Jongeren hebben nog idee dat het oubollig is' Dansschool Corma kwart eeuw op Texel Man met hamer spoort aa .TEXELSE couRANT" Randstad Eilandcompetitie Gemeente vervangt opslagcontainers Alzheimer zoekt collectanten Voetbalveld Dennis Weijers scoort zilver Dressuur De Koog nog onbespeelbaar Dwangsom voor berging RWS: geen geld reparatie gaten in visserijkade Nationaal park Gevlekte orchis in ecologische berm Slagharen Windsurfen met kinderactiviteiten Trijnie Daalder wint Mosselrit Van den Brakel veertiende bij WK voor para's VRIJDAG 19 SEPTEMBER 2003 Volleybalprogramma 23 september Veld A, gemengd en heren' 18.30 Lindeboom-Bocksberg Swier 19 15 Rab-Swier Bocksberg 20.00 Zandbank-Wessels Rab 20.45 Maarco B.-Kobeko Wessels 21.30 Paal 28-NIOZ Kobeko 22.15 Slock-Cocky's Paal 28 Het college stelt de raad voor €9.700,- uit te trekken voor de aan schaf van twee afzetbakken voor het opslaan en afvoeren van (groen)afval uit bungalowparken en de diverse dorpen. De bestaande bakken zijn 14 laar oud en aan vervanging toe. Veld B, heren 18.30 B&B-Smash'68 TESO 19.15 TESO-Balcken OSG 20.00 OSG-Ecoteam Balcken 20.45 Agrifirm-Tevoko (j) Ecoteam 21.30 Sportsh.2-Autocentr. Agrifirm 22.15 Super-Tatenhove 1 Autocentr. Veld C, dames en gemengd 18.30 Natuurw.-lepe de Boer NBC 2 19.15 Zeilmakerij-NBC 2 Smash K, 20.00 R. Oostra-Smash K. NIOZ 2 20.45 NIOZ 2-L&R Remco Oostra 21.30 Beverdam-De Wit Rabobank 22.15 Rabobank-AH De Wit Wedstrijdleiding B&B en Gertha. De Stichting Alzheimer Nederland is op zoek naar mensen die willen hel pen bij de nationale collecte die van 2 tot en met 8 november wordt ge houden. De opbrengst van de col lecte wordt besteed aan oplossingen voor de problemen met dementie. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Tineke Schutte, tel. 314708, of met Monique den Brok, tel 320644. Bianca Valk en haar zoon Raymond in actie in schietsporlcentrum Odysseus aan de Emmalaan. Dansschool Corma uit Den Helder viert dit jaar haar zilveren jubileum op Texel. Vijfentwintig jaar geleden begon de dansschool met het ge ven van de eerste danslessen in d'Ouwe Ulo. Vrijdagavond 26 sep tember gaan de lessen weer van start. Vrijdagavond was en is nog steeds de vaste avond van Corma. Eerst in d'Ouwe Ulo en sinds drie jaar in de zaal van de handboogschutters in schietsportcentrum Odysseus aan de Emmalaan in Den Burg. Gré Zand bergen en later Sonja Dorenbosch waren de eerste dansleraressen die wekelijks de overtocht maakten. Te genwoordig verzorgen Oor en Bianca Valk, de eigenaren van Corma, de lessen. Ook hun zoon Raymond geeft inmiddels les. Quicksteps, walsen en rumba's zijn nog maar een onderdeel van het les pakket, dat in de loop der jaren flink is uitgebreid. Streetdance, swing- kids en salsa's meldt het programma aanbod voor het komend seizoen naast de andere lessen. 'Het is ook allemaal niet meer zo deftig als vroe ger', vertelt Bianca Valk. 'De tijd van deftige kleren is voorbij. De meeste mensen komen gewoon lekker in vrijetijdskleren. Het is wel dat dans les vroeger meer een onderdeel was van de opvoeding. Dat is er een beetje af.' Corma werd 26 jaar geleden opge richt in Den Helder, waar de school een eigen pand heeft aan de Texel- stroomlaan. Omdat Texelaars van wege de boot moeilijk de hele avond kunnen blijven, kwam de dansschool naar het eiland. Valk: 'Maar als we bijvoorbeeld feesten in Den Helder hebben, komen er ook veel Texe laars. Die blijven dan slapen op de dansschool en ontbijten er de vol gende ochtend. Dat is een traditie geworden. Het begon met jongeren en er zijn nu ook echtparen die dat doen.' Leeftijden Het publiek dat de dansschool op Texel trekt is van diverse leeftijden. 'Er is alleen wel een afname van jonge ren waarneembaar. Die hebben soms nog het idee dat dansles iets oubol ligs van vroeger is.' Probleem is dat dansles vaak wordt gezien als iets dat niet voor jongens is. 'Je ziet hier nog veel meer meisjes dan jongens. Dat is wel eens jammer. Het kan wel eens handig zijn als er jongens tussen zit ten die populair zijn Die kunnen aan anderen laten zien dat je wel naar dansles kunt gaan.'Aan de andere kant ziet de dansschool regelmatig dertigers en veertigers verschijnen. 'Daar zitten soms mensen tussen die zich met zo thuis voelen in de uitgaanswereld en daarom van dansles hun avondje uit hebben ge maakt. Na afloop blijven de meesten ook vaak nog even aan de bar han gen om na te praten.' Valk vindt het er op Texel gemoede- (Foto Jeroen van biattum) lijk aan toe gaan. 'Hier kennen de mensen elkaar meer. In Den Helder krijg je de indruk dat de mensen toch meer op zichzelf zijn. Van de zomer had iemand van dansles een tuin feest georganiseerd met een dans- vloertje in de tuin en daar werden wij ook voor uitgenodigd. Dat geeft je ook wel het gevoel dat het hier wordt gewaardeerd dat je er bent.' De lessen worden jaarlijks van sep tember tot apnl gegeven. Afdansen is met per sé noodzakelijk. 'Als mensen dat liever niet willen, hoeft het niet.' Volgens Valk kunnen Texelaars goed dansen. Corma is aangesloten bij Swinging World, een soort kwaliteit slabel van de Nederlandse Vereniging van Dansleraren. Bianca Valk geeft drie keer per maand les op het eiland, haar man één keer. Sinds een paar jaar wordt Valk geassisteerd door haar zoon Edmond die streetdance geeft aan jongeren Cor Valk wordt geassisteerd door Julia Trap. 'We hebben ook nog een dochter. Die is nog te jong om les te geven, maar ze helpt al wel eens mee bij haar vader.' De lessen worden dit seizoen ook weer op vrijdagavond gegeven. Cor ma overweegt om er nog een tweede avond aan toe te voegen. 'Vrijdag avond is koopavond, waardoor je een deel van de jeugd ook niet bereikt.' De dansschool en het schietsport centrum zijn de mogelijkheden aan het bekijken. Voor meer informatie over de danslessen: 0223-630303 of 06-51987804. De achtjarige Dennis Weijers ein digde in Anna Paulowna op een verdienstelijke tweede plaats op een ontwikkelingstoernooi voor judoka's van zes tot en met acht jaar. Dennis Weijers. judoka van budo- vereniging Shima, deed voor het eerst aan een toernooi buiten het ei land mee en liet verrassend goed judo zien. Hij kwam uit in de klasse tot 25 kilo en ging voorzichtig van start. Na een koka achterstand scoorde hij een yugodaarna een wazari, een yugo en een koka. Zijn tweede partij won hij met een vol punt door een harai goshi (een heupworp). Vervolgens scoorde hij tweemaal een koka en vervolgde met een houd greep. wat ook goed was voor een vol punt. Zijn vierde partij ging verlo ren. maar in de laatste wedstrijd zette hij alles op alles en scoorde een azari met osoto gari (beenworp) en maakt de partij keurig af met een houd greep, goed voor een vol punt. Clubgenoot Jelmer Bot eindigde in een zwaardere klasse op een vierde plaats. Van de vijf partijen wist hij er één heel mooi te winnen met twee yugo's en een osoto gari met een vol punt te winnen. Uitslagen 16 september Tevoko jeugd-TESO 2-1Twaalf Balcken- Ecoteam 3-0; Tatenhove 1-Agrifirm 3-0; Super de Boer-CVI 3-0; NIOZ 2-De Wit Installatietechniek 3-0, Rabobank-Slagerij Beverdam 0-3; Westerlaken-Smash'68 Piet Kooger 3-0; Zeilmakerij Texel- Smash'68 2-1; Salon Martme/De Oor zaak-De Rival 2-1; Remco Oostra de Schilder-Otto's Tweewielershop 2-1NBC Eelman Partners-NBC Eelman Part ners 2 3-0; Lindeboom-Zandbank 2-1; Timmer's Bakkenj-Sportshop Texel 1 1-2; Slagerij Beverdam 2-Natuurwinkel 3-0; Slagerij lepe de Boer-Eierlandsche Huis 3- 0. Haarstudio-De Krim 3-0, Durper Drup- Klif 121-2, B&B van der Vis en Den Boer- Bruintje Beer 3-0. Bij de dressuurwedstrijden die zon dag bij manege Akenburg werden ge houden, wist Andrea Keijser met haar jonge pony Showtime vier winstpun ten en twee eerste prijzen bij elkaar te rijden. Keijser startte voor het eerst in de klasse L1 en kwam daarbij ge lijk twee maal als beste uit de bus. Ook Feiko van der Laan was met zijn nieuwe paard Pretty Primaire goed op dreef. Hij behaalde drie winstpun ten en twee eerste prijzen. Bij de L1 - pony's werd Myrthe Ellen twee keer eerste met haar pony Hunter. Zij be haalde twee winstpunten. Uitslagen: Ring 1M1 en M2-pony s: 1Silve Schoorl met Genesis, 149. M1 en M2-paarden. 1. Nona van der Vis met Rozenburg's Part 2, 154. L2-paarden: 1Bea Dekker met Re vanche, 161. L1-paarden: 1. Andrea Keijser met Showtime, 178 Z1 en Z2- paarden: 1Marloes van der Vis met New ton, 176; tweede proef; 1Marloes van der Vis met Newton, 172. Ring 2. M1 en M2-pony's: 1Silve Schoorl met Genesis, 165. M1 en M2-paarden: 1 Ilona van der Vis met Rozenburg's Part 2, 159. L2-paarden: 1Sifra van der Vis met Vanwege de aanhoudende droogte is het veld van SV De Koog nog steeds niet bespeelbaar Er nu op voetballen zou te veel schade aanrichten, oor deelde consul Leo Daalder gisteren. De thuiswedstrijd tegen WSW uit Wijdenes die voor zondag op het pro gramma stond, is door de KNVB om gezet in een uitwedstrijd. B en w treden op tegen een Texelaar die zonder vergunning een berging heeft gebouwd achter zijn woning en niet heeft gereageerd op een aan schrijving. Voor elke dag dat het ge bouwtje er na 1 november nog staat is €100,- verschuldigd. Het dwang sombedrag kan oplopen tot maxi maal €10.000,- Nadea Magie, 164; winstpunt voor Bea Dekker, 157. L1 -paarden- 1. Andrea Keijser met Showtime, 174. L1 -pony's. 1 Myrthe Ellen met Hunter. 162; winstpunt voor Priscilla Noorlander, 159. Ring 3: B-pony's: 1Marilyn Brouwer met Happy, 167; 2. Lisa Winter met Ronald, 165, winstpunt voor Brigitte Landaal, 158, winstpunt voor Marleen Zethof, 160; tweede proef: 1Lisa Winter met Ronald, 165; 2 Brigitte Landaal met Nadie, 162, winstpunt voor Marleen Zethof, 159; winstpunt voor Marilyn Brouwer, 158 B- paarden: 1Feiko van der Laan met Pretty Primaire, 176; tweede proef. 1 Feiko van der Laan met Pretty Primaire, 168. L2- pony's: 1Silvia Eelman met Faranja, 151 tweede proef: 1Silvia Eelman met Faranja, 149 L1-pony's: 1. Myrthe Ellen met Hunter, 159; winstpunt voor Maaike Speekman, 158 Dennis Wijers eindigde in anna Paulowna op een verdienstelijke tweede plaats. De verzakkingen in de kade van Oudeschild worden voorlopig niet gerepareerd. Rijkswaterstaat op Texel heeft hiervoor geen geld be schikbaar. Her en der langs de visserijkade staan rode linten, die grotere en klei nere verzakkingen markeren. Ze zijn het gevolg van lekken in de dam- wand, waardoor het zand onder de stenen wegspoelt. Een gevaarlijke situatie, want doordat de stenen stijf tegen elkaar aanliggen, blijven ze wel hangen. Als ze worden belast, kan dat tot ongelukken leiden. Om de 'valkuilen' op te sporen heeft RWS een deel van de bestrating gelicht en drie kleine gaten ontdekt. Ook die zijn inmiddels afgezet met lint. Andere maatregel is dat de nieuwe bestrating in losser verband is teruggelegd, zo dat in de toekomst niet ongemerkt weer valkuilen kunnen ontstaan. Hier mee is de veiligheid volgens RWS ge waarborgd. De dienst, die een kritische brief van het college van b en w heeft gekre gen, geeft toe dat dit geen structurele oplossing is. Dit zou namelijk vervan ging van het damwand inhouden, een kostbare ingreep waarvoor geen geld is. Dit komt doordat RWS moest be zuinigen en andere zaken in het land voorrang heeft gegeven. De situatie in Oudeschild heeft volgens RWS niets te maken met het niet doorgaan van de overdracht van de haven aan de gemeente. RWS op Texel heeft wel opdracht gegeven om te onder zoeken welke reparatiemaatregelen moeten worden uitgevoerd. De overleggroep van nationaal park Duinen van Texel vergadert donder dag 25 september in het raadhuis. Gesproken wordt onder meer over het toekomstige bezoekerscentrum, de decentrale informatiepunten, het voetpad bij paal 9 en het jaarrond exploiteren van strandpaviljoens. De vergadering begint om 13.15 uur en is openbaar toegankelijk. Nanning Kikkert verraste iedereen door in de interne competitie van schaapclub En Passant routinier Frans Eijgenraam met een nul naar huis te sturen. Kikkert verbleef de afgelopen jaren steevast in de on derste helft van de ranglijst, maar vorig jaar maakte hij plotseling progressie in zijn spel en die lijn lijkt hij nu door te trekken. Door deze ovenwinning in de eerste ronde heeft Kikkert zijn visitekaartje afgegeven voor het komend seizoen. Eijgenraam stormde met zijn pionnen naar voren met het doel zijn tegen- standerteoverrompelen. Hij verzuim de echter zijn stukken te ontwikkelen en daar maakte Kikkert goed gebruik van. De met wit spelende Rinus Vittali ac cepteerde in de opening een dubbel- pion in zijn partij tegen Jaap Dros. Vervolgens dacht hij tijdelijk een pion te offeren om voordeel te verkrijgen, maar tot zijn schrik moest hij consta teren dat Dros de pion in de knip hield. Met deze kleine materiële voor sprong speelde Dros de partij rustig uit en mocht hij een punt bijschrijven. Dick van Barneveld en Piet Bakelaar maakten het elkaar zo moeilijk moge lijk. In een gecompliceerde stelling vond Van Barneveld een afwikkeling die hem de winst bracht. In de partij tussen Dirk Ri|neker en Paul Eelman werd het evenwicht niet verbroken. Zij deelden dan ook de punten. Het vorige week dinsdag in deze krant geplaatste schaakprobleem le verde een flink aantal goede oplos singen op. ledereen zag terecht dat wit moest beginnen door met de lo per schaak te geven (1 .Ld5+). Zwart moet uitwijken (1Kh8), maar wordt daarna alsnog mat gezet (2.Th1). De inzenders dingen mee naar de schaakklok, die in december wordt verloot. Ook in de nieuwe opgave heeft wit beslissend voordeel. Hoe zet hij zwart in twee zetten mat? Inzendingen kun nen worden opgestuurd naar de re dactie, Warmoesstraat 45 in Den Burg. Of per e-mail: redactie@texel secourant.nl. De gevlekte orchis is één van de vijf beschermde plantensoorten die bij een inventarisatie zijn aan getroffen in Texelse wegbermen. Maar het ecologisch bermbeheer dat de gemeente toepast, brengt ook hogere kosten met zich mee. Omdat geld voor een tweede maai- beurt ontbreekt, laat de gemeente bermen voortaan klepelen. Begin jaren negentig startte de ge meente met het verschralen van de bermen. Door de combinatie met la ter maaien en met meer spuiten zijn de bermen een stuk soort- en bloem rijker geworden. Verschraling bete kent dat de bermen twee keer per jaar worden gemaaid en dat het maaisel, en daarmee de voedingsstoffen, wordt afgevoerd. Ecologisch berm beheer houdt ook in dat de natuur zo min mogelijk wordt verstoord en dat werkzaamheden zoveel mogelijk in één werkgang worden gedaan. Het effect na ruim tien jaar is dat een in ventarisatie van de bermvegetatie 32 aandachtssoorten opleverde, waar onder 7 planten die in hun voortbe staan worden bedreigd. Nadeel is dat ook soorten die op bepaalde plaat sen ongewenst zijn, zoals reuzen- berenklauw, ridderzuring en distels, het goed doen. Om kosten te besparen wordt in plaats van de tweede maaibeurt in de nazomer de berm voortaan gekle peld Nadeel hiervan is dat de fijn gemaakte vegetatie achterblijft en dus de bodem verrijkt. Dat laatste is schadelijk voor de soortrijkheid. Maar dit effect is volgens Gemeentewerken beperkt doordat een deel van dit bermafval met de slootruigte wordt afgevoerd. Overigens maait de loon werker de bermen deze nazomer op eigen kosten, omdat hij voor het hooi een goede prijs verwacht te krijgen. Veilingmeester Willem van Tatenhove in actie tijdens de LionsveiUng. iFcto G.,.„a r ~.-. De Lionsveiling naar donderdag avond verschuiven? Een vraag waar over tevoren bij de organiserende Lionsclub stevig was gediscussieerd. Gisteravond bleek dat de vaste aan hangers er geen enkel probleem mee hadden. In groten getale waren ze naar de geïmproviseerde veilinghal in Oudeschild gekomen en na enige aarzeling werd enthousiast geboden. Er was vooral veel belangstelling voor een Teso-aandeel van vijfentwintig gulden, dat werd opgeboden tot €1875,-, conform de marktprijs. Een olieverfschilderij van Ad Blok van Velde ging weg voor €975,-, wat gens kenners ook met ver var gangbare waarde af zit. Maar ei len ook koopjes te halen, zoals Texelaar die voor €4,- met eend raam naar huis ging, dat hij tem op €50,- had geschat. Voor kavel- bleven staan, hadden de Lions makelaar bereid gevonden deze dens de veiling onderhands te va pen. Vanavond vanaf 19.30 uur* de veiling van zo'n 600 kavels, meer dan vorig jaar, weer herval Leden van linedanceclub Indian Summer Line Dancers uit De Koog treden zondag op in Ponypark Slag haren. Ze werden uitgenodigd, nadat medewerkers van het ponypark de groep had zien optreden tijdens de braderie in De Koog. De leden gaan met een bus, waarin nog enkele plaatsen vrij zijn. Mensen die meewil- len naar het ponypark, kunnen con tact opnemen met Wim Mets, tel. 317406. Kosten €15,- Naast de Texel Race zelf (op zater dag) en kampioenschappen in nieuwe takken van de windsurfsport (zondag) wordt zondag ook een wed strijd gehouden waaraan iedereen kan meedoen. Het betreft de klasse 'Formula', waarin doorgaans ook veel Texelaars uitkomen. De races worden eveneens gehouden voor het strand bij paal 9 en beginnen om 11.00 uur. Als de Texel Race wegens te weinig wind op zaterdag niet doorgaat en wordt verplaatst naar zondag, dan vervallen de Formula-wedstrijden. De organisatie van de Texel Race or ganiseert ook meerdere activiteiten voor kinderen. Op het strand staat zaterdag een springkussen. En op het moment van de start (om 12.00 uur) worden massaal ballonnen los gelaten. De kinderen kunnen gratis meedoen De ballonnen worden be schikbaar gesteld door de Rabo bank, het heliumgas erin door scheepswerf Texdok. Dat de ballon nen een flinke afstand kunnen afleg gen, bleek vorig jaar, toen drie uur na het loslaten per fax een bericht bin nenkwam dat er één was gevonden in Breda. Trijnie Daalder heeft zondag Mosselrit gewonnen. Zij bleel enige foutloos in deze oriëntatii die was georganiseerd door MAB. De Mosselrit was uitgezet dooi Nico en Bea van der Ploeg, die er gezellige maar pittige opgave hadden gemaakt. De tocht startte het Wezenland in Den Burg. ging de Hogeberg naar Oudeschild etii volgens door Spang, waar eent controle was. Vervolgens deden deelnemers De Waal aan. om'e nishen in De Koog. Wie goed) gereden, deed er precies eer over. Trijnie Daalder won in de CU met slechts 13 strafpunten. .1 tweede plaats eindigde Bart Ttfl die 40 strafpunten verzameld™ minder dan Jaap Boersen. Del in de C-klasse ging naar Aris vil Vis, die tegen 34 strafpunten oh Anne de Vries werd tweede ms strafpunten, Henriëtte van Vliet digde met 44 strafpunten op derde plaats. Na afloop schov» deelnemers aan voor een mos maaltijd, beschikbaar gestelder reid door Dirk Slik. De tussenstand om het kampi schap is te vinden op website vi MAB: www.mabclub-texel.nl. De gende wedstrijd is de Snertrit, di 18 oktober wordt verreden. Parachutespringer Martin van den Brakel uit Den Burg is met zijn team veertiende geworden op het wereldkampioenschap parachute springen in Gap Tallard in de Franse Alpen. Van den Brakel was cameraman bij de viermans formatie die namens Nederland meedeed. Tweeëntwintig landen streden om het kampioenschap. Van den Brakel: 'We moesten in de lucht vijf verschillende figuren uitbeelden. Je kreeg 35 se conden de tijd om er zoveel mogelijk te maken.' Taak voor Van den Brakel was alle bewegingen zo goed moge lijk op beeld vast te leggen. 'Als ze later op de grond met kunnen zien dat het team een bepaalde figuur heeft gemaakt, krijgen ze er ook geen pun ten voor.' Het Nederlandse team maakte in totaal acht sprongen. Het streed daarna niet meer mee om de Martin van den Brakel (links) filmt de verrichtingen van zijn teamgenoten tijden in Frankrijk. finaleplaatsen. 'Ik had van tev ingeschat dat we vijftiende zoi worden. De landen die boven» geëindigd, hebben allemaal te die worden gesponsord door pai lieren of de staat. Wij hebben alle een baan en doen dit in onze tijd.' De eerste plaats ging Frankrijk. Van den Brakel en zijn team gi een week vóór het kampioenscf naar Frankrijk om te oefenen hadden een vliegtuig waar de aan de rechter- in plaats van kerkant zat. Daar moesten we wennen. Dat voelt net zo aan aS opeens aan de andere kant opje moet springen.' Een vliegtuig me linkerdeur pakken, was niet mo? omdat elk team onder dezelfde- waarden moest springen.' Tijde: sprongen had de Texelaar vle. onder zijn armen, om met in pn men te komen met de vier fonr springers. 'Je loopt anders heU in hun turbulentie terecht te kor Van den Brakel, parachutespring Paracentrum Texel, is sinds l actief op het hoogste niveau. Hj al eerder naar WK's

Texelsche Courant | 2003 | | pagina 6